Achthonderdvijftig bezoekers op geslaagde Taptoe Renesse Verkiezingtoernee GPV door Zeeland m I Huttendorpfestijn Zierikzee afgesloten met vreugdevuur Inbraak bij juwelier te Burgh- Haamstede Inbraak in auto Tentoonstelling Zilveren Camera TFRFITT EU R B.V. Twee auto's zwaar beschadigd bij kop-staart aanrijding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag: 14 augustus 1989 Nr. 24591 3 Voor het eerst met korpsen uit het buitenland RENESSE - Neerlands tweede badplaats heeft haar jaarlijkse taptoe weer achter de rug'. Het muziekspektakel op het sportveld aan de Laone trok 850 bezoekers. En dat zijn er flink wat minder dan vorig jaar toen het bezoekersaantal de 1000 benaderde ,,We hadden op meer gehoopt", aldus Mary Dalebout. De VVV-informatriee fungeerde tijdens de taptoe als spreekstalmeester. Zij toonde zich na afloop zeer tevreden over het verloop van de taptoe. „Het optreden van Juliana hè, dat was toch de klapper hoor". («V - 'VO.:' - - v V. ZIERIKZEE - Het Gereformeerd Politiek Verbond heeft in het kader van de verkiezingen van 6 september een toernee gepland in Zeeland. Bij deze toer op 18 augustus, is de lijsttrekker van het GPV G. J. Schutte aanwezig en zijn rechter hand nummer twee op de kandi datenlijst E. van Middelkoop. Tijdens het bezoek wordt ook Schouwen-Duiveland aangedaan. De Guildford Phoenix Band in aktie. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van zondag op maandag werd met grof geweld ingebroken bij een juwelierszaak aan de Noordstraat te Haamstede. Om ongeveer 05.00 uur werden de ramen van de zaak van A. P. W. uit Burgh-Haamstede ingegooid. De die ven kwamen zo binnen en namen di verse spullen mee. Wat precies was vanmorgen nog niet bekend om dat de benadeelde nog samen met de poli tie bezig was een balans van de gesto len goederen op te maken. BRUINISSE - Zondagavond om on geveer 18.30 uur werd ingebroken in de personenauto van de Duitser U. S. uit Dortmund. De auto stond geparkeerd aan de Hageweg te Bruinisse. De dieven kwamen het voertuig binnen door middel van braak. Bij een poging de autoradio mee te nemen werd dit ap paraat zwaar beschadigd. Omdat men het niet voor elkaar kreeg het toestel los te maken namen de inbre kers alleen de geluidsboxen mee. De totale schade door de inbraak wordt geschat op 1500 gulden. Vervolg van pagina 1 veel werk heeft verzet om de exposi tie naar Zierikzee te halen en in te richten. Uit handen van voorzitter H. M. van der Post van de werkgroep ont ving Asselbergs een boek waarin alle bekroonde foto's afgebeeld staan. Alles bij elkaar zijn er 2o'n 130 fo to's te zien in de Grote Kerk. Voor het overgrote deel betreft het zwart-wit foto's. Allerlei verschillende onder werpen worden middels de foto's aan de orde gesteld. Eén foto ontbreekt en dat is de foto van Ferdi E, de ont voerder en moordenaar van G. J. Heijn, gemaakt door Zilveren Came ra-winnaar Paul Stolk. De Stichting Zilveren Camera durfde het niet aan deze foto deel uit te laten maken van de expositie. Boeiend De foto-expositie in de Grote Kerk is een boeiende en gevarieerde. De po litiek komt aan bod; Deetman en de kraker, Smit-Kroes en de binnen vaartschippers. Er is aandacht voor sport. Niet alleen een fotoserie over de triomfantelijke intocht van het rie- derlands elftal in Amsterdam na het behalen van het Europees kampioen schap, maar ook een foto waarop Ruud Gullitt in aktie te zien is. Verder een fraaie plaat van 'gene raal' Rinus Michels en een fotoserie over schaatster Yvonne van Gennip. Aangrijpend is de fotoserie van Dick Buwalda die het leven in een bejaar denhuis als onderwerp heeft. Fraai is het portret van WD-politi- cus H. Vonhoff. Onthutsend zijn de foto's genomen in Noord-Ierland en Bangladesh. Grappig is de foto waar bij de autoscooters dienen als decor voor een kerkdienst op de kermis. De voorganger achter een geïmprovi seerde kansel op de ijzeren rijplaten en de gemeenteleden zittend in de botsautootjes. De expositie is dage lijks toegankelijk van 10.00 tot 17.00 uur. Zeven uur 's avonds. De brandweer is nog niet gearriveerd en dat is voor de kinderen de laatste kans om nog snel even iets aan hun hut te doen. Voor de ouders de laatste kans om de produkten van hun kroost te kunnen bewonderen. De mensen van de Lichtboei treffen de laatste voorbe reidingen. Grottenkot Een korte rondgang over het terrein leert dat de kinderen hun best heb ben gedaan om er iets fraais van te maken. Ingenieuze constructies en vindingrijke versierselen zijn te vin den bij het meerdendeel van de bouwwerken. Een aantal hutten is zelfs voorzien van een naam, zoals bijvoorbeeld het Grottenkot. Geheel in de geest van het thema van het huttendorpfestijn is een an dere hut de 'uchhut' gedoopt. Om het helemaal echt te maken staat voor Het was voor de eerste keer dat de VVV tekende voor de organisatie van het muziekevenement. Eerder was. men ook aktief betrokken bij het op poten zetten van de taptoe, maar ge schiedde een en ander onder verant woording van de inmiddels ter ziele gegane evenementencommissie. Buitenlandse korpsen Men is het er niet over eens of het nu de elfde dan wel de twaalfde edi tie van de Renesser taptoe is geweest. Wel staat vast dat dit de eerste keer was dat bp de taptoe niet alleen muzi kanten uit eigen land, maar ook bui tenlandse korpsen acte de présence gaven. Om te beginnen was dat de Guildford Phoenix Band uit de engel se stad Guildford. De leden van de band, zo bleek uit de toelichting van Dalebout, zijn sa men op vakantie in Zeeland en wil den graag de kans benutten om ook ergens op te treden. Dalebout gaf het korps in het en gels het startsein: ,,Field-commander Denise Ichén, please commence". Waarop het vrij kleine corps losbarst te met één van de Beatle-nummers die zij op hun repertoire hebben staan. Gespeeld werden Beatle-successen als Eleanor Rigby, I wanna hold your hand en Lucy in the sky with dia monds. Als afsluiter fungeerde de Gershwin-compositie Summertime uit de musical Porgy and Bess. Muzi kaal viel er wel een en ander aan te merken op het engelse gezelschap, een andere hut het bordjes 'Betreden op eigen risico'. Onder de hutten ook een echte tipi. Al is dit exemplaar niet van dieren huiden gemaakt, maar van hout. Wat verderop de hut die volgens het op schrift toebehoort aan de medicijn man. Eén van de hutten steekt een flink stuk boven de anderen uit, maar nog veel hoger is de totempaal bij één van de hutten. Camera's Tien over zeven. De brandweer is gearriveerd en de kinderen kunnen nauwelijks hun ongeduld verbergen. Ouders halen vast het lensdopje van foto- of videocamera. Brandweercom mandant H. Fierens geeft zijn man nen instructies. Het is bijna zover. Om zeventien over zeven wordt de eerste hut in brand gestoken. Aanvankelijk wil de hut niet echt maar het enthousiasme van de korps leden en de vlotte show om de muziek heen maakten veel goed. Professioneel Van hoog niveau was het optreden van de uit België afkomstige Red Hackle Pipe band. Zij hebben niet voorniets in 1081, 1985 en 1989 de eer ste prijs weggesleept met hun muziek op het wereldmuziekconcours in Kerkrade. In 1985 haalde het gezel schap ook nog eens de eerste prijs in de strijd om de Beneluxbeker in Lier. Andere hoogtepunten in het be staan van de band zijn de deelname aan de taptoe van Breda, de politie- taptoe van Arnhem en diverse ande re optredens en concerten. De korpsleden gaan gekleed in au thentiek Schots uniform van militai re oorsprong. Dalebout: ,,De gekozen tartan is die van het 42e infanteriere- giment, de legendarische Black Watch". Het optreden van de band op de taptoe Renesse was zoals gemeld muzikaal van hoog niveau. Jammer genoeg gaat doedelzakspelen moei lijk samen met show en daarom was het visueel wat minder aantï-ekkelijk dan het optreden van de Guildford Phoenix Band. Thuiswedstrijd Muziekvereniging Luctor et Emer- go uit Renesse speelde een thuiswed strijd op de Renesser taptoe. Onder leiding van dirigent Henk Blom speelde zij onder meer Land of Hope and Glory van Edard Elgar, Memory uit de Andrew Lloyd Webber-musical Cats en Bongo Ritme van H. Claes. Zij sloot hun optreden af met een mengeling van Hollandse melodiën onder de titel Oost-West Holland Haar Best. In tegenstelling tot voorgaande ja ren trad de muziekvereniging dit jaar aan in een bijna voltallige bezet ting. ,,Ik denk dat ze met een man of 50, 60 waren", aldus de VVV-informa- tricé. Klasse was het optreden van Julia na's Drum Bugle Corps uit Middel burg. Zij was al een aantal keren eer der te gast op de taptoe Renesse en het is zoals de kenners ongetwijfeld weten bepaald niet de eerste de beste. Het gezelschap behaalde dit jaar tij dens het in juli gehouden Wereldmu ziekconcours in Kerkrade een eerste prijs in de categorie Mars- en show. Variatie Het Middelburgse korps had voor de taptoe Renesse een gevarieerd pro gramma in elkaar gezet. Zo speelde zij een tweetal nummers van Diana Ross: Mahogany en It's my turn, maar bracht ook de Big Band-klas sieker Thke Five van Dave Brubeck ten gehore. Verder werd gespeeld Ba sil Street Blues, Hello Dolly en Soli taire. Voor Jaap Moerland van Luctor et Emergo was de eer weggelegd het taptoe-signaal te blazen. Daarna - lekker branden, maar wat (vloeiba re) brandstof op het vuur heeft al snel het gewenste effect. De vlam men likken gretig aan het hout en even later staat ook een tweede hut al in lichterlaaie. Kindéren protesteren luidkeels als brandweerlieden hun hut niet in brand steken, maar slopen om het vuur van een andere hut te voeden. Andere kinderen hebben het er zicht speelde de muziekvereniging het Wilhelmus. Behalve door Mary Dalebout als spreekstalmeester en VVV-vice-voor- zitter W. J. de Jonge werd tijdens de taptoe ook het woord gevoerd door twee Russen. Zij zijn op Schouwen- Duiveland om te zien hoe er hier in de regio landbouw bedreven wordt. ,,Het kostte wat.moeite om hen voor de microfoon te krijgen, maar het is toch gelukt", aldus Dalebout. De rus sen spraken een kort dankwoord in hun eigen taal. Voorbereiding Alles bij elkaar werkten zo'n 20 vrijwilligers mee aan het welslagen van de taptoe in Renesse. Hoewel Da lebout stelt dat ondanks alle pro grammawijzigingen op het laatste moment de taptoe goed is verlopen is zij toch blij dat ook deze editie weer achter de rug is. ,,Maar in oktober gaan we alweer werken aan de vol gende taptoe". AMSTERDAM - De gebeurtenissen met de Oostzee heeft Nederland op nieuw met de neus op de feiten ge drukt: te veel gevaarlijke ladingen worden over te grote afstanden ge transporteerd. Dat heeft onherroepe lijk tot gevolg dat ongevallen met gif tige ladingen steeds vaker voorko men. Dit staat in een verklaring die Greenpeace Nederland heeft uitgege ven. De dag begint omstreeks 10.45 uur met een ontvangst op het stadhuis in Brouwershaven, waar zij van 11.00 uur tot 11.45 uur een ontmoeting heb ben met b en w van deze smalstad. Tijdens deze ontmoeting komen on derwerpen als de stilte gebieden in de Grevelingen en de ULV problematiek aan de orde. Na deze samenkopist wordt een wandeling gemaakt over de zomermarkt in Brouwershaven waar een bezoek gebracht wordt aan de stand van het GPV. Lunch Van 12.15 uur tot 13.00 uur staat een lunch in het Tbnnenmagazijn op het programma. Vandaaruit wordt ver trokken voor een' rit over de Storm vloedkering richting Veere, waar de GPV - kandidaten om 14.00 uur een E. van Middelkoop, tweede op de kandidatenlijst van de GVP. baar moeilijk mee dat hun creatie nu in brand staat. Als de vlammen een maal vat krijgen op de hoogste hut laait het vuur hoog op. Brand moet je blussen en uiteinde lijk, maar dat is een aardig tijdje la ter, gebeurt dat ook. Daarbij mogen ook de kinderen meehelpen en voor veel van hen is dat toch het absolute hoogtepunt van het zevende hutten- dorp in Zierikzee. Want wat is er nou mooier dan kliederen met water Advertentie lA" V INSTALLATIEBEDRIJF NIEUWERKERK - Twee auto's raakten zaterdag zwaar beschadigd bij een kop-staartaanrijding op de N59, Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. D. K. uit Nijmegen remde op tijd af voor een langzaam rijdende file. De achter hem rijdende M. v. G uit Haar lem zou dat te laat gezien hebben. Zij kon in iedër geval haar voertuig niet meer tijd tot stilstand brengen en botste achterop K. Beide auto's moes ten worden weggesleept. wf I G. J. Schutte, lijsttrekker GVP. ontmoeting hebben met b en w van Veere. Tijdens deze bijeenkomst komt onder andere recreatie/ruimte lijke ordening aan de orde. Bij deze ontmoeting is een afvaardiging van de rijkspolitie in Zeeland aanwezig. Vanuit Veere is er om 16.00 uur een rit naar de veerboot Kruiningen ge pland, waar om 17.00 uur de over tocht naar Perkpolder wordt ge maakt. Vanuit Perkpolder wordt vertrokken naar Axel waar Schutte en Middelkoop kennis maken met de GPV raadsleden van Zeeuws-Vlaan- deren. Na het diner, dat gepland staat om 18.15 uur wordt een wande ling gemaakt naar cultureel centrum De Haïle, Rooseveltlaan la te Axel, waar om 20.00 uur het avondpro gramma zal plaatsvinden. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h l.akenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Onder grote belangstelling van kinderen en ouders ZIERIKZEE - Het zevende huttendorpfestijn in Zierik zee is weer achter de rug. Vrijdagavond werd het feest be sloten met het gebruikelijke vreugdevuur waarbij de met veel zorg en toewijding gemaakte bouwsels een prooi van de vlammen werden. De Zierikzeese brand weer had het er druk mee. Onder grote publieke belang stelling zorgde zij voor veel vlammen en vooral ook veel rook. Aan het huttenbouwfestijn deden 250 jeugdige bouwvakkers mee, begeleid door een tiental vrijwilli gers van De Lichtboei. De vlammen laaiden soms hootj op. (Poto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3