Bouwen van praathuis in Noordgouwe kost 20.000,- Tuinhuis bij rusthuis Duinoord Brouws college wil basisschool in Noordgouwe in stand houden Westerschouwen wil zijn subsidie aan kunstenaars anders berekenen ir WATERSTANDEN m DEURLOO B.V. Vlissingen mist de order van bouw twaalf fregatten Diefstal uit soos TV gestolen uit caravan 2 Schaalindeling in plaats van bedrag per persoon BURGH-HAAMSTEDE - Het college van b en w van Westerschouwen wil de subsidie die men al vele jaren bijdraagt aan de stichting Voorzieningsfonds voor Kun stenaars anders gaan berekenen. Tijdens de gemeente raadsvergadering die op maandag 21 augustus plaats vindt in het gemeentehuis te Haamstede stelt men voor om voortaan een schaalindeling te hanteren bij het vast stellen van het subsidiebedrag voor kunstenaars. van de subsidie wordt dat bedrag 450 gulden per jaar. Tot nu toe betaalde Westerschou wen jaarlijks 200 gulden subsidie per in de gemeente wonende en bij de stichting aangesloten kunstenaar. Momenteel zijn dat drie personen zo dat jaarlijks een bedrag van 600 gul den werd betaald. Als de gemeente raadsleden akkoord gaan met het voorstel om voortaan een schaalinde ling te hanteren bij de berekening Schaal A Dat komt omdat de gemeente Wes terschouwen met zijn drie bij de stichting aangesloten kunstenaars in schaal A valt (1 tot 5 kunstenaars). Als in de toekomst het aantal in de gemeente wonende en bij de stichting aangesloten kunstenaars zou groeien tot meer dan vijf, valt men in de vol gende schaal. Dat houdt in dat men 1125 gulden per jaar zou gaan beta len. De nieuwe manier om de subsidie te berekenen werd voorgesteld door de stichting Voorzieningsfonds voor Kunstenaars zelf. Het fonds on dersteunt de in de gemeente wonen de kunstenaars door hen een aantal faciliteiten te bieden. Als zij tijde lijk onvoldoende inkomsten ontvan gen kunnen de kunstenaars via het fonds ook voor een beroepskosten- vergoeding in aanmerking komen. De adviescommissie financiën van de gemeente Westerschouwen toonde zich positief ten aanzien van het in voeren van de nieuwe berekenings wijze. Maar de definitieve beslissing moet natuurlijk tijdens de gemeente raadsvergadering worden genomen. De agenda van de raadsvergadering omvat nog 32 andere punten. Een groot deel daarvan'werd al eerder in het openbaar behandeld door de di verse adviescommissies. Uitkijktoren Zo wordt de raadsleden gevraagd een bedrag van ruim 5.000 gulden be schikbaar te stellen als aanvulling op de renovatiekosten van de uitkijkto ren in de Boswachterij. Het is de be doeling dat een gedeelte van dit geld wordt gebruikt voor het maken van een afrastering rond de toren. Voor de aanleg van het eerste gedeelte van een parkeerterrein achter de Rooms Katholieke kerk te Haamstede is 121.000 gulden nodig. Het werk kan beginnen als de raadsleden maandag dit bedrag beschikbaar stellen. Plus ruim 19.000 voor de aankoop van be nodigde grond. De vier openbare basisscholen in de gemeente hebben gezamenlijk bij na 19.000 gulden nodig voor de aan schaf van nieuwe leermiddelen, meu bilair en kopieerapparatuur. De gemeenteraad moet hierover beslis sen. En dat is ook het geval met de verdeling van het geld dat beschik baar is voor de voorzieningen waar mee wordt bevorderd dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig functione ren. Ook wel flankerend ouderenbe leid genoemd. De gemeenteraad mag ruim 30.000 gulden verdelen, zijde de bijdrage over 1988 en 1989. Dat lijkt heel wat, maar in totaal zijn van de diverse ouderen instellingen en ver enigingen al verzoeken binnengeko men voor in totaal ruim 21.000 gul den terwijl de vaste bedragen die men gewend is elk jaar te besteden bijna 12.000 gulden omvatten. De gemeenteraadsleden zullen dus moeten kiezen. Als het aan het colle ge van b en w ligt zullen de diverse bejaardensozen hierbij zeker niet uit de boot vallen. ,,Als er een instelling is waarbij sprake is van sociaal con tact waardoor ouderen langer op zich zelf kunnen functioneren is dat de be- jaardensoos", aldus burgemeester en wethouders. De gemeenteraadsverga dering waarin dit alles aan de orde komt kan door iedere belangstellen de vanaf de publieke tribune worden gevolgd. Aanvang 19.30 uur. VLISSINGEN - Nederland is de or der voor de bouw van acht fregatten voor Australië misgelopen. De order gaat naar de Westduitse werf Blohm und Voss met het Meko-200 fregat. Een woordvoerster van de Koninklij ke Maatschappij De Schelde, de werf die het Nederlandse fregat samen met de Koninklijke Marine heeft ontworpen, heeft dit bevestigd. Nieuw-Zeeland, dat vier fregatten nodig heeft, heeft nog geen beslissing genomen, aldus het persbureau DPA. Voor de twaalf schepen gaat het in to taal om een order van ruim zeven mil jard gulden. Twee consortia hebben om de order gevochten, Australian Warhip Systems met de Vlissingse werf De Schelde als kern en Amecoin onder leiding van Blohm und Voss. Vorig jaar verloor Nederland met het M- fregat eveneens de concurrentieslag met de Westduitsers, toen de Griekse marine voor vier fregatten van het Duitse ontwerp koos. Australië heeft voor het Duitse fre gat gekozen, omdat de order dan 350 miljoen Australische dollars (rond 550 miljoen gulden) goedkoper is, zo heeft de Australische regering ver klaard. De Australiërs hebben blij kens een verklaring van de regering gekozen voor tien fregatten met de mogelijkheid dit aantal te verande ren in acht of in twaalf. Het ministerie van defensie in Den Haag zegt in een reactie het jammer te vinden dat de inspanningen van de Nederlandse 'regering en het bedrijfs leven er niet toe hebben geleid dat ons land de order heeft binnenge haald. Vooralsnog gaat het ministerie ervan uit dat het prijsverschil de doorslag heeft gegeven. Woensdag be zoekt een Australische delegatie on der leiding van admiraal West Den Haag om een nadere toelichting op het besluit te geven. De industriebond FNV vindt het „vanwege de werkgelegenheid" jam mer dat de order naar de Bondsrepu bliek gaat. „Maar ik neem aan dat je de toekomst van een bedrijf niet op- hangst aan het al dan niet doorgaan van een order", zei een woordvoerder in een eerste reactie. „De Schelde zal voor nog wel meer qrders in de markt zijn". Voor verder commentaar wil de bond eerst inzicht krijgen in de reden waarom De Schelde de fregatten niet mag gaan bouwen. „Als de Australi sche regering voor de Duitse werf heeft gekozen omdat die betere sche pen bouwt, dan vinden wij daar niets van", aldus de woordvoerder. „Maar als blijkt dat de Duitse regering net iets meer garanties en exportkredie ten beschikbaar heeft gesteld, dan zullen we hardop van ons laten ho ren". De Australisch-Nieuwzeelandse or der is steeds beschouwd als de laatste mogelijkheid om een grotere expor torder voor het Nederlandse M-fregat in de wacht te slepen. Tot nu toe zijn geen exportorders geboekt en is De Schelde alleen zeker van de bouw van acht fregatten voor de Nederlandse marine Voor Nederland kost zo'n schip 437 miljoen gulden. Voor Australië en Nieuw Zeeland zou dat bedrag iets la ger zijn, omdat het bij deze order om iets eenvoudiger schepen ging. Als de order was doorgegaan, dan had dit de levensduurkosten van het M-fregat met ongeveer 15 procent doen dalen. EDWARDS - Het Amerikaanse ruimteveer Columbia is zondag pre cies volgens schema om 6.37 uur plaatselijke tijd veilig geland op de luchtmachtbasis Edwards in Califor nia. BURGH-HAAMSTEDE - Ook als het weer niet zo best is kunnen de bewoners van rusthuis Duinoord in Burgh- Haamstede voortaan toch een beetje buiten zitten. Onlangs werd namelijk de nieuwste aanwinst van het rusthuis in gebruik'genomen: een tuinhuis. In eigen beheer werd het tuinhuisje in de verf gezet en dankzij timmerman W. Borel hebben de bezoekers van het tuinhuisje de beschikking over fraaie houten bankjes. Een karweitje dat Borel geheel belangeloos verrichtte. Directrice mevrouw Warnink hecht eraan te benadrukken dat de aanschaf van het tuinhuisje niet middels gemeenschapsgeld is gefinancierd. Men beschikt over een legaat waaruit elk jaar een bepaald bedrag benut mag worden voor een voorziening ten voordele van de bewoners van het rusthuis. Op de foto P. van de Kreeke, voorzitter van de bewonerscommissie van het rusthuis, geflankeerd door Borel. Zij verrichtten in eendrachtige sa menwerking de openingshandeling die bestond uit het oplaten van een aantal balonnen. ZIERIKZEE - Uit een soosgebouw aan de Mosselboomgaard in Zierik- zee is in de nacht van vrijdag op za terdag een koffiezetapparaat en een groot aantal glazen gestolen. De dieven kwamen het gebouw bin nen door een ruit te vernielen. Vol gens W. W. uit Zierikzee, die bij de po litie aangifte deed van de diefstal bedraagt de schade in totaal ongeveer 200,- C. G. uit Nieuwerkerk deed bij de politie aangifte van diefstal van haar portomonnee. Vrijdagmiddag omstreeks 16.00 werd de portemon nee met daarin een bedrag van 2500 ontvreemd uit een café aan de Nieu we Haven in Zierikzee. BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van donderdag op vrijdag werd uit de caravan van R. G. uit Dusseldorf de televisie gestolen. De caravan stond op een kampeer terrein langs de J. J. Boeijesweg in Burgh-Haamstede. De dieven ver schaften zich toegang tot de caravan middels braak., De schade bedraagt alles bij elkaar 500,- .Eveneens in de nacht van donderdag op vrijdag werd in gebroken in de woning van P. v. d. S. uit Zierikzee. Gestolen werd een video-recorder, een cd-speler, siera den en baar geld. De dieven kwamen binnen door een raam te vernielen. Al twee jaar te weinig leerlingen BROUWERSHAVEN - Als het aan de burgemeester en wethouders van Brouwershaven ligt wordt de openbare basisschool te Noordgouwe niet opgeheven. Ook niet nu is gebleken dat de school al gedurende twee jaar op de jaarlijkse peildatum, 16 januari, te weinig leerlingen had. In plaats van de voorgeschreven 50 leerlingen had de school in 1988 48 en in 1989 44 leerlingen. In de wet op het basisonderwijs is bepaald dat de gemeenteraad in zo'n geval tot opheffing van de school moet besluiten. Er is echter een alter natief mogenlijk. Tijdens de gemeen teraadsvergadering van maandag 21 augustus iri het stadhuis te Brouwers haven stelt het college van b en w aan de raadsleden voor instandhouding van de school te vorderen voor een termijn van drie schooljaren. Dat is mogelijk volgens een ander artikel in de wet op het basisonderwijs. Aantasting leefbaarheid De burgemeester en de wethouders zijn bang dat opheffing van de open bare basisschool in Noordgouwe de leefbaarheid van het dorp sterk zou aantasten. Behalve een onderwijs kundige functie vervult de school ook een duidelijke sociale functie in het dorp. Onder meer door het multi functioneel gebruik van het dorps huis voor de verenigingen en het on derwijs. De basisschool wordt vooral be zocht door leerlingen uit de kern Noordgouwe en het buurtschap Schuddebeurs. Opheffing van de school zou tot gevolg hebben dat deze kinderen naar basisscholen in de overige kernen van de gemeente zou den moeten gaan. En dat zou volgens het Brouwse college van b en w weer moeilijkheden met zich meebrengen vanwege de slechte verbindingen van openbaar vervoer tussen de kernen onderling. Schrobputjes Tijdens de gemeenteraadsvergade ring volgende week in het Brouwse stadhuis komt ook het verzoek van de directeuren van de openbare basis scholen in Dreischor en Noordgouwe aan de orde betreffende het aanbren gen van een aantal voorzieningen. Het betreft het aanbrengen van schrobputjes in de toiletruimten van beide scholen en het aanbrengen van een berging op de zolder van de school te Noordgouwe plus het plaat sen van een aanrechtblokje in een van de lokalen. De totale kosten be dragen bijna 8000 gulden. Daarnaast wil het college van b en w een bedrag van ruim 2000 gulden uittrekken voor het verplichte onderhoud aan al le drie de openbare basisscholen in de gemeente. De gemeenteraadsvergade ring begint om 19.30 uur en kan door iedereen vanaf de publieke tribune worden gevolgd. AMELAND - Ameland moet voor 15 augustus de vernieuwde haven bij Nes zodanig aanpassen dat er van de huidige 140 ligplaatsen 88 overblij ven. Dat heeft de Leeuwarder recht bankpresident mr. W. van den Berg bepaald in zijn uitspraak in een kort geding dat de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee had aangespannen. Beslissing wordt genomen tijdens gemeenteraadsvergadering van 21 augustus Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-nicteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand Zierikzee 15 augustus 02.55 143 9.00 -117 15.20 144 21.30 -139 Roompot Buiten 15 augustus 01.40 138 07.45 -111 14.05 140 20.10 134 Bruinisse 15 augustus 03.05 152 8.55 -124 15.30 152 21.25 -147 Wemeldinge 15 augustus 03.05 161 9.05 -130 15.25 162 21.30 -152 Doodtij: 12 augustus Actuele informatie over afwijkingen: BROUWERSHAVEN - Mensen van de dienst gemeen tewerken Brouwershaven hebben berekend dat het bou wen van een praathuis aan de Pauwstraat te Noordgou we bijna 20.000 gulden kost. Niettemin is het college van burgemeester en wethouders van Brouwershaven bereid deze investering te doen om tegemoet te komen aan de wens een aantal oudere inwoners van het dorp die ook bij minder goed weer bijeen willen komen op hun 'klap bankje'. Tijdens de openbare gemeente raadsvergadering die maandag 21 augustus plaatvindt in het stadhuis te Brouwershaven zal blijken of ook de gemeenteraadsleden akkoord gaan met de bouw van een praathuis. In de begroting van de gemeente is geen rekening gehouden met een der gelijke investering. Daarom stelt het college van b en w voor om de bouw kosten van 20.000 gulden af te schrij ven over de komende tien jaar. Met de rente erbij gerekend betekent dat een jaarlijks bedrag van ongeveer 3.000 gulden. Volgens het voorstel zal het praat huis in Noordgouwe er ongeveer het zelfde uit komen te zien als de wacht- ryimte voor buspassagiers die in 1977 werd gebouwd aan de Slotlaan te Dreischor. Een houten constructie met kozijnen en glas en een dak dat wordt voorzien van pannen. Het bouwwerk zal worden gebouwd op het plantsoen bij de bestaande ban ken aan dc Pauwstraat. Die twee banken worden al vele ja ren bij goed weer dagelijks gebruikt door een aantal oudere inwoners van Noordgouwe. Zij houden op deze wij ze contact met elkaar. Het college van b en w is daarom van mening dat dc banken een sociale functie hebben die in stand kan worden gehouden door het op die plaats bouwen van een praathuis. Tevens kan het praat huis worden gebruikt als wachtruim te voor de bezoekers van het rijdende postkantoor. De gemeenteraadsvergadering waarin de definitieve beslissing over het praathuis wordt genomen kan door iedere belangstellende vanaf de publieke tribune worden gevolgd. Aanvang 19.30 uur. Behalve het praat huis omvat de vergadering nog 19 an dere agendapunten. Onder meer de aanschaf van een nieuwe brandweer auto voor het brandweerkorps Brou wershaven. De verkoop van grond voor de bouw van vier premie A wo ningen aan de Lei te Brouwershaven en twee aan deMrPieter Moggestraat te Dreischor. En de aanschaf van au tomatiseringsapparatuur om in het stadhuis het Hinderwetuitvoerings- programma beter te kunnen uitvoe ren. Dinsdag en donderdag Augustus en september Renesse Expositie schilderijen Marja de Lan ge. In het koor van de Nederlandse Hervormde kerk. 14.00-16.00 uur. Tot en met 31 augustus Burgh-Haamstede Zomer-expositie Abraham Biankers. De Burght. Dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur, 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 22.00 uur. Tot en met zaterdag 26 augustus Zierikzee Expositie Kleine schatten van Schou- wen-Duiveland in de Stolpe. Ope ningstijden bibliotheek. Van 14 tot 20 augustus Zierikzee Expositie kunstenaar Piet Rijken in de Eenhoorn. Van 21 t/m 26 augustus Zierikzee Expositie etsen en aquarellen van Rie Jachmann-ter Haar. In de Een hoorn, Havenpark, maandag 13.00- 17.00 uur, dinsdag t/m zaterdag 9.30- 17.00 uur. Maandag 14 augustus Haamstede Maandagavondzang in de Gerefor meerde kerk, onder leiding van Jan v, d. Driest, met medewerking van Rien Verwijs, bariton en Frans van Til burg, orgel. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 15 augustus Zierikzee Commissievergadering publieke wer ken in raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Woensdag 16 augustus Zierikzee Vergadering commissie onderwijs. Stadhuis. 16.30 uur. Renesse Concert Charles de Wolff in Neder landse Hervormde kerk. 20.00 uur. Donderdag 17 augustus Zierikzee Vergadering commissie ro. Stadhuis. 19.30 uur. Dreischor Orgelconcert in de Ned. Herv. kerk. Dirk Jansz. Zwart. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 18 augustus Brouwershaven Brouwse Zomermarkt op de Markt. 10.00-17.00 uur. Zaterdag 19 augustus Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer: Lage Landenwedstrijden Opti mist- en Cadet-klasse. Start Brou wershaven. Zondag 20 augustus Brou wersh a ven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer: Lage Landenwedstrijden Opti mist- en Cadet-klasse Start Brou wershaven. Maandag 21 augustus Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 19.30 uur. Haamstede Maandagavondzang in de Gerefor meerde kerk, onder leiding van Jan v. d. Driest, met medewerking van Hans Veldhuizen, jongenssopraan en Frans van Tilburg, orgel. Aanvang 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stad huis. 19.30 uur. Dinsdag 22 augustus Brouwershaven Orgelconcert in de Grote- of Sint Ni- colaaskerk. Rinus Verhage, Middel- harnis. Aanvang 20.00 uur. Bruinisse Werkbezoek CDA Tweede Kamerle den aan Schouwen-Duiveland. Aan vang 13.00 a 14.00 tot 18.30 uur. Donderdag 24 augustus Zierikzee Spreekbeurt Meindert Leerling (Tweede Kamer RPF) in Christelijk Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 26 augustus Brouwershaven Boerenboeldag van de Chr. basis school De Schouw. Rommelmarkt met veiling in de loodsen van Gebr. Van Ast aan de Nieuwe Jachthaven. Aanvang 9.00 uur. 's Avonds verlichte gondelvaart van uit de Oude Haven. Woensdag 30 augustus Oosterland Spreekbeurt mevrouw drs. Hoek-van Kooten (kandidaat Tweede Kamer RPF) in Oosterhof. 20.00 uur. Zaterdag 2 september Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer: Selectie evenement Contender- en Europe klasse. Start Brouwersha ven. Advertent INSTALLATIEBEDRIJF SCHUOOEBEuRS - TEL Ó1110-1625S

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2