Veel belangstelling- voor afscheid van nacht- en strandburgemeester 'Sommige foto's zijn keihard, anderen stralen schoonheid uit' DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vette buit bij diefstal Uit Chinees restaurant Surfmateriaal gestolen aan Brouwersdam II 1 r/ r'w'ï ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Kunst Taptoe Blues Voetbal De gemeente Westerschouwen wil de subsidie Met iets minder bezoekers is de Renesser tap- Zeshonderd bluesliefhebbers trokken afgelo- De eilandelijke voetbalcompetitie staat weer voor plaatselijke kunstenaars gaan aanpassen. toe toch een groot succes geworden. (Pag. 3). pen zaterdag naar Scharendijke. (Pag 4). voor de deur. Een voorbeschouwing. (Pag 6 en (Pag 2). 7). MAANDAG 14 AUGUSTUS 1989 145ste jaargang Nr. 24591 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Scheiden doet lijden. Gezegde Haamstede lieeft nu ook het Wim Krijgersplein BURGH-HAAMSTEDE - De nacht- en strandburge- meester van Westerschouwen. Zo wordt Wim Krijger be titeld in de uitnodiging die de gemeente Westerschouwen uit deed gaan in verband met het afscheidsfeest van Krijger die gebruik maakt van de vut-regeling en een punt heeft gezet achter zijn baan als opzichter bij de ge meente. Tekenend voor de waardering voor Krijger is het feit dat Burgh-Haamstede er sinds vrijdag een plein bij- heeft: het Wim Krijgersplein. „Jongens ik vind dit echt geweldig", reageerde Krijger nadat hij zelf het straat naambord met zijn naam erop mocht onthullen. Hoewel hij in de wandelgangen toch wellicht al iets op had kunnen vangen over de plannen om het plein tje voor de gemeentewerkplaats aan de Hogeweg het-Wim Krijgersplein te dopen bleef Krijger tot op het laatste moment in de veronderstelling dat zijn collega's een geintje met hem uit wilden halen. Toen hij met eigen ogen zijn naam op het straatnaambord zag was hij even stil. Even maar... Rondrit De mensen van de gemeente Wes terschouwen hadden er alles aan ge daan om Krijger een onvergetelijk af scheidsfeest te bezorgen. Zo werd hij onmiddellijk na de onthulling van het straatnaambord meegetornd naar een fraai oud koetsje, een Duitse jachtwagen om precies te zien, met op de bok 'koetsier'. S. L. de Feiter. Krijger en echtgenote werden met het koetsje via de Vertonsweg naar het gemeentehuis vervoerd waar het BURGH-HAAMSTEDE - Bij een inbraak in een Chinees res taurant in Haamstede zijn die ven er met 25.000 vandoor ge gaan. Volgens de politie zijn zij binnengekomen via een open staand raam. Behalve geld raakte A. C. uit Burgh-Haamstede een flink aantal cheques kwijt evenals 550 Singapore-dollars en een aantal juwelen. Wanneer de diefstal precies is gepleegd is niet bekend maar het tijdstip ligt vermoedelijk tussen 10.00 en 23.00 uur. Alles werd gesto len uit de slaapkamer van A. C. De politie stelt een onderzoek spekt met allerlei anecdotes omtrent de persoon Wim Krijger. ,,Ik weet nog dat hij samen met zijn hond 20 jongeren heeft 'geescorteerd' naar het politiebureau", aldus Van Meer- ten. vlaggetje. „Maar wel zo hard dat het vlaggestokje brak", aldus Bezuijen. Krijger wordt opgevolgd door I. Nortier. Hij stelde in een korte toe spraak dat het niet mee zou vallen om Krijger op te volgen. „Maar we zullen Het dankwoord van Krijger had meer het karakter van een weer woord op alles wat door de andere sprekers over hem gezegd was. In kor te, maar niets aan de verbeelding overlatende, bewoordingen nam Krij ger een aantal van zijn collega's op de korrel. Ook haalde Krijger herinne ringen op aan hetgeen hij bij de ge meente Westerschouwen heeft meege maakt. Bijzonder beeldend was zijn relaas over het verstopte riool en een eigen wijze collega die een ventiel open maakte, hetgeen hij beter niet had kunnen doen. Tot slot bedankte Krijger een groot aantal mensen en instanties en daar- Dit nummer bestaat uit 8 pagina's uiteindelijke afscheidsfeest nog moest beginnen. Al snel moesten nieuwe bezoekers speuren naar een lege stoel, want de belangstelling voor het afscheid van Krijger was groot. Krijger kon het daarbij niet laten om vanachter de feestelijk versierde tafel de lege stoe len aan te wijzen. Een gebaar waar burgemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer meteen op in haakte tijdens haar toespraak tot de scheidende ge meenteopzichter. Regelen „Zelfs nu kunt u het niet laten om allerlei dingen te regelen en ik denk dat u daar nog vele jaren mee door zult gaan", aldus Niemantsverdriet. Zij schetste vervolgens in het kort de loopbaan- van "Krijger bij de genieën- te Westerschouwen. In 1968 kwam hij bij de gemeente werken. „En sinds dien bent u nooit meer weggeweest". De burgemeester kenschetste Krij ger als een 'zeer plezierig persoon'. „U weet ook precies hoe u met de jeugd om moet gaan. Het gaat alle maal op een heel gemoedelijke ma nier, maar er wordt wel naar u ge luisterd", aldus Niemantsverdriet. Zij vergat in haar toespraak ook Krijgers echtgenote niet. „De steun van het thuisfront is onontbeerlijk", aldus Niemantsverdriet. Namens de gemeente overhandigde de burge meester Krijger een enveloppe met inhoud. Namens het secretatieperso- neel werd het woord gevoerd door ge meentesecretaris jhr. mr. J. O. R. Albeda-van Eekenstein. Robuust Hij omschreef Krijger als een eer lijke collega. „Een prettige collega en een robuustevent", aldus Albeda. „De gemeente verliest in u een mar kante figuur. Maar gelukkig zullen we u nog vaak zien", Albeda doelde daarmee op de funktie van algemeen coördinator van de strandreddings- brigade die Krijger vrijwillig op zich heeft genomen. Directeur gemeentewerken W. van Meerten had zijn toespraak door Burgh-Haamstede heeft nu haar eigen Wim Krijgersplein. Op bijzonder smeuïge wijze ver haalde Van Meerten verder van die keer toen Krijger op jacht ging naar de onverlaten die steeds 'zijn' zitban ken vernielden, de vandalen vond en op zijn geheel eigen wijze duidelijk maakte dat hij er niet van gediend was als mensen zich aan die banken vergrepen. Foto Uit handen van Van Meerten kreeg Krijger een foto van zichzelf pose rend naast de terreinwagen waarmee hij vaak op het strand te vinden was. D. Bezuijen, opzichter van de civiel technische dienst van de gemeente Westerschouwen vulde de anecdotes van Van Meerten nog aan met het ver haal over de keer dat Krijger grens rechter was bij een voetbalwedstrijd tussen Renesse en De Noormannen. Een Noormannen-supporter be moeide zich naar de zin van Krijger wat al te opdringerig met het grens- rechterwerk en moest dat bekopen met een klap met het grensrechter ons best doen", aldus Nortier. Hij roemde het vermogen van Krijger om te improviseren en te organiseren. Namens de dienst gemeentewerken bood hij Krijger een ring aan. Ouderwets degelijk Namens de Abva/Kabo werd het woord gevoerd door T. v/d Ketterij. Hij voegde nog een omschrijving van Krijger aan de reeks toe. Hij ken schetste de gemeenteopzichter als een ouderwets degelijk man die niets van nieuwlichterij wilde weten. C. Uiter- hoeve sprak Krijger toe namens de personeelsvereniging waar Krijgen jarenlang voorzitter van is geweest. Hij besloot zijn korte speech met wat volgens hem een gevleugelde uit spraak van Krijger zou zijn: 'Wat een beha is voor een vrouw haar borst, is bier voor Willem z'n dorst'. Namens de vrijwilligers van de strandred- dingsbrigade werd Krijger tenslotte toegesproken door B. Aandeweg. WA> UGh Pt Bitr bij vergat hij niet een oude belofte gestand te doen. Volgens zijn colle ga's zou Krijger al jaren geroepen hebben dat hij bij zijn afscheid de burgemeester zou zoenen en tijdens het afscheidsfeest werd hij herhaal delijk aan die belofte herinnerd. Met de zoen was meteen het officiële ge deelte van Krijgers afscheidsfeest achter de rug. Verwachting tot dinsdagavond: Later zon Eerst veel bewolking en mogelijk regen, in de loop van de dag perioden met zon en droog. Minimumtempera tuur rond 15 graden, middagtempera- tuur ongeveer 24 graden, matige zuid westenwind, rond kracht 4. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 18 aug.: Woensdag: Zonneschijn: 20%. Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 16 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: var. 3 Donderdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: west 4 Vrijdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 15 aug. Zon op 06.23, onder 21.04 Maan op 20.33, onder 03.39 Volle Maan: 17 aug. (05.07) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een nieuwe oceaande pressie die zich vanmorgen sterk uit diepend ten westen van Ierland be vond, trekt het komende etmaal naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland. Het bijbehorend fronten systeem passeert ons land morgen in de loop van de ochtend. Vannacht neemt de bewolking vanuit het wes ten toe, maar of er veel regen uit zal vallen is bij het schrijven van dit be richt nog onzeker. Waarschijnlijk gaat het om enkele regen- of onweers buien, waarbij maar een deel van het land van neerslag wordt voorzien. In de middag klaart het op de meeste plaatsen weer op, maar in het oosten kan het nog tot laat in de middag be wolkt blijven. De middagtempera- tuur ligt rond 24 graden. De wind waait in het algemeen matig uit het zuidwesten. SCHARENDIJKE - Vrijdagavond tussen 18.00 en 19.00 uur werd uit het water langs de Brouwersdam bij Scharendijke surfmateriaal gesto len. Benadeelde is H. B. uit Dortmund. Het gaat om een surfplank van het merk Fanatic, compleet met surfzeil en andere toebehoren. B. claimt een schade van 3700,- TINAARLO - Door een ongeluk met een Nederlandse bus «bij het Oostenrijkse plaatsje Bruck an der Leitha is in de nacht van zaterdag op zondag de 40-jarige buschauffeur W. Vonk overleden. Zes passagiers raak ten gewond. Dit heeft directeur J. Kuipers van het vervoersbedrijf Ra- pide Tours in Tinaarlo bevestigd. RIO DE JANEIRO - De 47-jarige Leidense chirurg Jan Leendert Ken ter is vrijdag in Rio op klaarlichte dag door een van Rio's tienduizenden jonge straatdieven doodgeschoten toen hij weigerde zijn fototoestel af te geven. h \*T 1 vV, Fototentoonstelling Zilveren Camera deze week in Grote Kerk Zierikzee ZIERIKZEE - „Deze foto's geven een beeld van Neder land. Sommige zijn keihard, soms gruwelijk. Realistisch en niets verbloemend. Andere foto's stralen liefde en schoonheid uit. Maar elke foto vertelt een verhaal". Dat zei burgemeester inr. J. J. P. M. Asselbergs in zijn toe spraak ter gelegenheid van de opening van de tentoon stelling De Zilveren Camera. Deze fototentoonstelling is tot en met zaterdag 19 augustus te zien in de Grote Kerk in Zierikzee. Het is voor de eerst keer dat de expositie in Zierikzee te zien is. bergs, die hot officiële startsein voor de expositie mocht geven, ging in zijn toespraak in op de funktie van foto- journalistiek in de maatschappij. „We spelen allemaal een rol op het to neel van Nederland met zijn 14 mil joen inwoners. Sommigen worden het slachtoffer van de samenleving en in die wereld speelt de fotojournalistiek een essentiële rol", aldus Asselbergs. Alleen deze week in de Grote Kerk: de Zilveren Camera. (Foto: Joop van Houdt). De Zilveren Camera is een jaarlijk se competitie waarbij door een jury uit een groot aantal foto's van foto journalisten de besten worden geko zen. Een deel van die foto's wordt middels een reizende expositie overal in Nederland aan den volke getoond. De foto's die te zien zijn in de grote kerk zijn een selectie van de veer tigste Zilveren Camera. Brokje geschiedenis Burgemeester J. J. P. M. Assel- „Ecn fotojournalist is wat anders dan een fotograaf. Een fotojournalist gaat het vooral om het nicuwscle- ment van de foto. Een goede foto heeft geen toelichting nodig", aldus Asselbergs. Asselbergs stelde verder dat het maken van een goede nieuwsfoto veel vakmanschap vergt. „Een fotojour nalist maakt niet het obligate plaat je. Hij is een dienaar van de werke lijkheid", aldus Asselbergs. Hij tekende daarbij aan dat het werk van een fotojournalist niet zonder risico's is. Hij doelde daarbij op de mensen van de Ikon-ploeg die in El Salvador de dood vonden tijdens de uitoefe ning van hun beroep. Documenten De verzameling foto's die tot zater dag nog te zien zijn in de Grote Kerk werd door Asselbergs gekenschetst als een verzameling unieke documen ten. Asselbergs sloot zijn toespraak af met een dankwoord aan sponsor fotograaf Bob Noomen, de Stichting Oude Zeeuwse Kerken en de plaatse lijke werkgroep van die stichting die vervolg pagina 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1