VAN ADEL Uit het leven van een zeeloods Expositie sprookjesfiguren en fantasiepoppen in Bewaerschole Maandagavondzang Gereformeerde kerk TV10 verhuist definitief naar buitenland 6 ZIERIKZEE - Van overoude tijden af hebben temidden van de gemengde be volking van kustplaatsen een of meer (zee)loodsen gewoond en hun belangrijk en soms riskant beroep uitgeoefend. Een loods (vroeger ook wel loodsman ge noemd) is een zeeman die plaatselijk bijzonder goed bekend is en uit dien hoofde in staat moet worden geacht om gezagvoerders en schippers van binnen komende of uitgaande schepen ter zijde te staan bij de navigatie van hun schip naar de haven of naar zee. Vanzelfsprekend heeft ook Zieri- kee als havenstad in het verleden verschillende loodsen onder haar bewoners gehad. In die reeks was Mattheus van Duin een der meest bekende. Hoewel hij stormen en woeste zeeën had getrotseerd mocht hij een zeer hoge ouderdom bereiken. Ter gelegenheid van zijn negentigste verjaardag werden zijn verdiensten in krant en tijd schrift breed uitgemeten... Naar aanleiding van een eerder artikel in de Zierikzeesche Nieuwsbode (,,De Nieuwe Haven bijna vier eeuwen historie"; 4 juli 1989) waarbij een afbeelding werd afgedrukt van het huis van het Zierikzeese loodswezen in 1907 reageerde een rechtstreekse af stammeling van één der op de foto voorkomende zeeloodseii. Als nazaat van Mattheus van Duin zond de heer M. C. vap Duin, arts te Utrecht enkele interessante wetenswaardigheden betreffende zijn zeevarende voorouder. Als gepensioneerd zeeloods en oud-schipper van de Zuidholland se Redding Mij. bleef Mattheus van Duin binnen de Zierikzeese gemeenschap een bekende en alom geachte figuur. De Zierikzeesche Nieuwsbode schonk destijds>veei aandacht aan de viering van de negentigste ver jaardag van Van Duin op 15 de cember 1930. Het blad schreef: ,,ln onze stad is deze zeeman in ruste geen onbe kende figuur en daarom mag hier wel eens 't een en ander worden gememoreerd uit zijn loopbaan". Het Nieuwsbode-verhaal, dat onder de titel „Een veteraan" werd geplaatst, bevatte verder enige boeiende biografische bij zonderheden. Daaruit blijkt dat de destijds (ca. 1850) nog piepjon ge Mattheus - het gezin Van Duin woonde toen nog te Brouwersha ven - al met zijn vader die schip per op de reddingsboot was, mee mocht om schipbreukelingen te redden. Als matroos zat de tienjarige aan de riemen. Drieëntwintig jaar lang heeft Mattheus van Duin deel uitgemaakt van de bemanning van „reddingsvaartuigen", „altijd gereed om uit te varen om te zien of er ook menschen te redden vie len". Van Duin was naderhand ook nog eens gedurende een tijdvak van zevenendertig jaar zeeloods, „om van de van Zierikzee uitva rende schepen te loodsen over de Zeeuwsche Stroomen naar andere havens". Zeemans Roem In totaal had Van Duin ongeveer zestig jaar op de woelige baren ge zworven en tijdens zijn lange vruchtbare leven tal van schip breukelingen gered. De oogst van die menslievende activiteiten was dan ook niet gering; zij bestond uit medailles, loffelijke getuig schriften „en andere beloonin gen". Ter gelegenheid van zijn 90ste verjaardag zond zijn stadgenoot H. G. van der Doel uit de West straat hem een hooggestemd (en Mattheus van Duin, zeeloods op negentigjarige leeftijd. (Foto hoogdravend) gedicht, gericht „aan onzen oudsten zeeloods". Dit van grote sympathie getui gend gedicht eindigde met de re gels: ,,Dat Zierikzee U lang haar oudsten Zeeloods noem! Draag lang de zilv'ren kroon der Gods vrucht en der Wijsheid, en staaf en predik, in de dagen Uwer grijs heid. Oud Nederlandsche Zee mans roem". Wiebe Keikes ,Dit was voor mij weer een nieuwe uitdaging'' BURGH-HAAMSTEDE - „Het is gewoon een familie complot". Zo omschrijft T. J. Geene-Hoogesteger uit Goes de expositie van sprookjesfiguren' en fantasiepop pen in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Zij maakt poppen, figuren uit sprookjes en haar man M. Geene maakt de attributen. Haar dochter Marri Geene haalt haar inspiratie voor het maken van poppen hoofdzake lijk uit boeken. Alles bij elkaar blijkt de vlijt van de fa milie Geene voldoende voor een boeiende expositie in Burgh-Haamstede. Het poppenmaakvirus kwam zo'n drie jaar geleden in het bloed van de familie Geene terecht. „Dat was bij Gouden Handen in 's Heerenberg", aldus Geene-Hoogesteger. „Dat is een expositieruimte waar allerlei zelfge maakte spullen tentoongesteld wor den. Ik zag dat en ik dacht 'Dat moet ik ook kunnen'. Samen Mevrouw Geene ging aan de slag, samen met haar echtgenoot. „Ik maak de poppen en mijn man ver zorgt de entourage", aldys Geene. Zij werkt niet naar voorbeelden. „Ik be gin gewoon ergens aan en dan zie ik wel hoe het uitpakt. En dan zegt mijn man bijvoorbeeld 'Goh, dat lijkt wel een smid. En dan maakt hij de dingen die bij een smid passen". De poppen van Geene zijn vaak geïnspireerd door sprookjes. Zo heeft Sneeuwwitje, vergezeld van de zeven dwergen een plaatsje gevonden in De Bewaerschole. „Ik ben altijd al creatief bezig ge weest", aldus Geene. „Ik heb allerlei dingen gedaan op het gebied van handwerken en dit was voor mij ge woon een nieuwe uitdaging". Me vrouw Geene hoeft naar haar zeggen nooit op zoek te gaan naar materiaal voor haar poppen. „Iedereen weet van onze hobby en we krijgen van al le kanten allerlei spullen. We kunnen van alles gebruiken". Om haar poppen aan te kleden ge bruikt mevrouw Geene restjes stof. Haar echtgenoot gebruikt allerhande materialen om de poppen van zijn vrouw van passende attributen te voorzien en in een toepasselijke om geving neer te zetten. IJzer, hout, kar ton, van alles en nog wat. Eén van zijn werkstukken is het kerkje van Wolphaartsdijk. „Dat heb ik nagemaakt van fo to's", aldus Geene. „Daar heb ik wel lang over gedaan hoor. Dat viel niet mee. De ene foto is van vijf meter af stand genomen en de andere van tien meter en dan is het moeilijk om de verhoudingen goed in te schatten", aldus Geene. Met eindeloos geduld wierp hij zich ook op het maken van poppenhuizen, voorzien van alle gemakken. Zoals bijvoorbeeld de ouderwetse badkuip, de pendule, de dienstbodenkast en de twintiger jaren kralenlampekappen. „Ik gebruik geen bouwtekeningen of iets dergelijks. Het gaat allemaal uit het hoofd", aldus Geene. Boeken Ongeveer tegelijkertijd met haar ouders begon dochter Marri Geene met het maken van poppen. Zij werkt, in tegenstelling tot haar moe der, wel aan de hand van voorbeel den. „Ik put de meeste inspiratie uit boeken", aldus Marri. „Ik heb bij voorbeeld een aantal figuren uit In de ban van de ring van Tblkien ge maakt". Marri neemt daarbij geen genoe gen met het eerste het beste restje stof. „Ik ga echt op zoek naar specia le stof die ik voor een bepaalde fi guur nodig heb. De poppen die ik maak kosten me al snel zo'n 20 a 30 uur werk". „Bij mij is het echt een ei dat uitge broed moet worden. Ik werk wel met een vastomlijnd plan", aldus Marri. Voor haar zowel als voor haar vader en moeder is het de eerste keer dat men het eigen werk exposeert. „Ik denk wel dat er aardig wat belang stelling voor is. Wij krijgen in ieder geval uit onze eigen omgeving altijd heel enthousiaste reacties", aldus Geene. Kleurrijk De expositie in De Bewaerschole is een heel kleurrijke en gevarieerde ge worden. In een vitrine staat de smid broederlijk naast een oud boertje ter wijl wat verderop de grondwerker met een kruiwagen zeult. In dezelfde vitrine de bakker met de fiets com pleet met 'zijspan' en een andere bak ker achter zijn broodkar. De meest uiteenlopende types zijn te zien in de Bewaerschole. Naast de predikant op zijn preekstoel prijkt Gandalf de Grijze uit Tolkien's In de ban van de ring. Wat verderop heeft Sinterklaas een plaatsje gekregen, uiteraard vergezeld van één van zijn Pieten. Al genoemd is het uit karton opge trokken kerkje van Wolphaartsdijk. De poppenhuizen zijn zeker nadere bestudering waard en hetzelfde kan gezegd worden van de circuswagen van Pipo de Clown. Hij is in het gezel schap van levensgezellin Mamaioe en huisvriend Klukluk. Wie zich on weerstaanbaar aangetrokken voelt door een en ander doet er goed aan ook wat geld mee te nemen naar de Bewaerschole. Een deel van de maak sels is te koop en de prijzen variëren van één gulden voor een kleine pop tot 800 gulden voor uitgebreidere ta ferelen als sneeuwwitje en haar ze ven dwergen. De tentoonstelling is te zien tot en met zaterdag 2 september van maandag tot en met zaterdag tus sen 13.30 en 16.30 uur. WASHINGTON - Het reddingsplan voor de spaarbanken in de Verenigde Staten is definitief goedgekeurd. Na flink wat touwtrekken in het Ameri kaanse congres en tussen de volks vertegenwoordigers en Witte Huis, waarbij president Bush zelfs met zijn vetorecht schermde, heeft het Ameri kaanse staatshoofd het wetsvoorstel van zijn handtekening voorzien. Het plan is de grootste reddingsoperatie die ooit door de Amerikaanse over heid is ondernomen. Het voorziet in een directe uitgave van vijftig mil jard dollar voor de sanering van de spaarbanksector in de komende tien jaar. AMSTERDAM - Het commerciële televisiestation TV10 heeft definitief besloten naar Luxemburg te verhui zen. De zender van Joop van den En- de hoopt daarmee de laatste obsta kels in de mediawet te omzeilen en vanaf oktober ongestoord te kunnen uitzenden. „Het substantiële deel van onze organisatie gaat inderdaad naar Luxemburg", aldus een woord voerder. „Het gaat daarbij onder meer om de programma-inkoop, de directie, de eindregie en de uitzendstraat. In to taal zal de Luxemburgse vestiging zo'n dertig man personeel tellen". TV10 zal op korte termijn bekend maken met welk groot mediabedrijf ze gaat samenwerken. „Middels die samenwerking willen we de financië le basis van TV10 versterken. Dat is nodig omdat de reclame-aanvragen zo goed gaan dat we overwegen om eerder te beginnen met uitzendingen. Daar is dan ook meer geld voor no dig". In het totaal heeft het bedrijfsleven voor 40 miljoen gulden aan adverten ties uitgezet bij TV10 voor de maan den november en december. TV10 denkt binnenkort onderhan delingen te openen met kabelexploi tanten in het buitenland. „Het gaat daarbij om landen waar veel Neder landers hun vakantie doorbrengen zodat zij op hun vakantie-adres onze programma's kunnen ontvangen". Vrijdag 11 augustus Nederland 1 13.00 uur Nieuvte voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Markant achterland. Afl. 2. 18.25 uur Noordzee, internationale serie over de drukste en meest be dreigde zee van de hele wereld. Afl. 5. 19.00 uur Journaal. 19.16 uur De grapjas, slapstick van Juraj Herz. Afl. 6 (slot). 19.40 uur Lekker weg, toeristisch ma gazine. Afl. 12. 20.05 uur Boggle, woordspel gepre senteerd door Frank Kramer. 20.30 uur Empire Inc., Canadese se rie. Afl. 5. 21.25 uur Brandpunt, actualiteitenru briek. 21.55 uur Drie hoog achter, Engelse comedyserie. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur In 't holst van de nacht, Ca nadese politieserie. 23.30 uur Woodstock, Amerikaanse muziekfilm uit 1970. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Meneer Mengel houdt zijn mond, jeugdtheater van „Dames en heren". 16.30 uur Holland cup toernooi, ver slag van dit voetbaltoernooi voor de jeugd. 17.00 uur Derrick, Duitse misdaadse rie. 18.00 uur Dieren in het wild, natuur serie. 18.23 uur Heathcliff Co, tekenfilm serie. 18.54 uur Bassie en Adriaan, kinder serie. Afl.: 15. 19.02 uur Knight Rider, Amerikaanse serie. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Voetballer van het jaar, ver kiezing van de beste speler van het jaar. 21.50 uur TROS weekendfilm: Met de kudde mee, Amerikaanse speelfilm. 23.25 uur Oud Oranje op de Antillen, oud-internationals spelen een voetbal-wedstrijd tegen teams van de Antillen. 00.15 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 18.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Malvira, Belgische poppen serie. 19.00 uur Atlantis mag niet verdwij nen, Duitse jeugdserie. 19.45 uur Verhalenvertellers, serie. Afl. 19. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Avondvoorstelling: De maestro Toscanini, portret van de Italiaanse dirigent Arturo Toscanini. 21.30 uur Toscanini dirigeert Beetho- vens Negende, Symfonie in d, opus 125, van Beethoven uitgevoerd door NBC Symphony Orchestra m.m.v. het Collegiate Chorale en Sol. 22.43 uur Journaal 22.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.00 uur De woudlopers, Britse jeugdserie. 17.25 uur Juke Box. 17.30 uur Webster, Amerikaanse se rie. Afl. 36. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 258, herh. 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en de tij ger. Herh. 18.10 uur Speel op sport, serie jeugd programma's waarin op speelse wijze een bepaalde tak van sport wordt toe gelicht. Vandaag: Rolschaatsen. Herh. 18.50 uur Korte film. 19.00 uur Uitzending door derden 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Buren, Australische serie. Afl. 168. 20.25 uur De vrouwengek, Ameri kaanse speelfilm uit 1983. 22.10 uur Intermezzo. 22.25 uur Kunst-zaken 22.30 uur Nieuws met een verslag van de Ronde van België. 22.50 uur Weerbericht. Aansl. Paardenkoersen 22.55 uur Citadel, 10-delige Britse se rie naar het boek van A. J. Cronin. Afl. 3. 23.45 uur Coda: Les champs de batail- le, van Lut de Block. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 804. 19.23 uur Superkat en Supermuis, te kenfilmserie. Afl. 45. 19.28 uur Programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Baccarabeker 1989, recht streekse uitzending van de tweede avond van de interprovinciale show ontmoeting voor jonge talenten te Middelkerke. 21.30 uur Jazz Middelheim 1989, rechtstreekse reportage van de ope ningsavond met The Dizzy Gillespie United Nation Orchestra. HAAMSTEDE - In de Gereformeerde kerk te Haamstede is 14 augustus in het kader van de serie maandagavondzang een optreden gepland van de bari ton Rien Verwijs. Hij wordt begeleid door de organist Frans van Tilburg. Het concert begint om 20.00 uur. Verwijs studeerde schoolmuziek en gaf tot 1978 les aan de Rotterdamse muziekschool. Hij studeerde orgel bij Bram Sintnicolaas en werd tot orga nist benoemd in de Gereformeerde kerk te Ridderkerk. Tevens is hij koordirigent en geeft regelmatig con-- certen met orkest en bekende so listen. Hij studeert momenteel bij Trudy Koeleman zangtechniek. Verwijs zingt de veertiende een drietal Bach-liederen, de aria Es ist genug uit Der Elias van Mendels- sohn-Bartholdy en liederen van W. Horsley en H. Purcell. Van Tilburg speelt onder meer de Dorische Tocca ta van Bach, een Trumpettune and Allegro van Stanley en de koraalbe werking over Psalm 43 van Feike Asma. Maandag 21 augustus is het de beurt aan de jongens-mezzo-sopraan Hans Veldhuizen, die 'waarneemt' voor Reinata Heemskerk, die dan nog op toernee is. Veldhuizen werd geboren in 1975 in Leerdam. Al op z'n zevende jaar zong hij mee in het plaatselijke kerkkoor. In 1987 startte hij met een zangopleiding bij de in ternationaal vermaarde concertzan ger en zangpedagoog dr Pieter Vis te Houten. Deze heeft al vele solisten opgeleid. Hans Veldhuizen zingt in Haamste de (eveneens Gereformeerde kerk om 20.00 uur) onder meer Fluistering der Hope, De zon schijnt in mijn ziel van daag, Ik wandel in het licht, De Heili ge stad en Laat mij o Heer en Heer de dag is nu voorbij. Frans van Tilburg begeleidt hem op het orgel en speelt daarnaast eigen variaties op Komt laat ons voortgaan kinderen, het An dante con moto van James Hook, Grand Choeur van Th. Salomé en de Toccata van Ralph Driffil. Een 'kunstwerkje' te zien tijdens de expositie in de Bewaerschole. (Foto: Joop van Houdt) 47 Seconden worden minuten, minu ten kwartieren, kwartieren een uur Dingeman van Adel is nog niet terug. Casper is daarom al her haalde malen naar het hek gelopen en heeft de weg afgetuurd. De weg was echter leeg en bleef leeg. Bang is Casper van Adel niet, doch wel een beetje bezorgd. Dingeman zou allang terug moeten wezen. Casper zoekt wat troost en aflei ding in de kelder. Het eerste vindt hij daar hoegenaamd niet, het laatste een beetje. Jeroen zegt, dat hij een tijd heeft om zich daarover druk te maken en werkt door. Maar soms spitst hij toch de oren als een hoeve hond, wanneer hij meent wagenge luid te horen. Bij de koffie is Dingeman nog niet terug. Jeroen ziet vaders hevige be zorgdheid en weet, dat Dingeman toch altijd nog Van Adel heet. Wat er ook moge gebeuren, boeren van Ruimzicht blijven zij. Daarom ook zegt hij, zich verbergend achter een uitweg: „Ik moet.toch nog een bood schap doen, vader, ik ga dan wel even kijken Vreemd dankbaar aan vaardt Casper dit aanbod. „Ik ga mee, Jeroen", zegt hij een kleedt zich aan. De zenuwen hebben hem erger te pakken dan hij zelf wel weten wil. Ze lopen voort, eerst langzaam, dan al harder en harder. „Heb je mijn Dingeman met Ver- sijntje Jacoba niet gezien?" vraagt hij aan een paar maaiers. Die weten van niets. Ze lopen verder, het dorp in, de Door FENAND VAN DEN OEVER t overwegbomen door en vragen. Neen, Dingeman is nog niet gepasseerd. Dan naar de fabriek. Ineens horen ze om de hoek hoefge trappel op het harde plaveisel; die hoevetred is Versijntje Jacoba's tred, de Van Adels kennen haar uit honder den, ja, ja In vliegende vaart komt Versijntje aanrennen. Dat ding loopt niet ge woon, geregeerd door de teugels van een ervaren koetsier, maar gaat er leidselloos vandoor. Dingeman zit op de bok. Hij heeft het tuig vast, maar geen ruk en geen woord maken in druk op de dol geworden Versijntje Jacoba. Het gezicht van Dingeman is wit en hij zwaait hulpbehoevend met de ar men in het rond. Casper van Adel ziet alles aanko men, gevolgd door mensen, waar moet dat schip stranden? Die vraag stelt Jeroen zich ook. Achter hen op nog geen honderd me ter afstand zijn de spoorwegbomen, gesloten voor een naderende trein. Wanneer Versijntje daarop inholt zijn beiden vermorzeld. Even wordt er een duivelse gedachte over Jeroen baas. Laat gaan, laat gaan, op die ma nier raak je hem met ere kwijt Maar met een lelijk woord duwt Je roen die gedachten weg. Het is en blijft een boer van Ruimzicht, zijn ei gen broer Dingeman, al eist hij ook. dat hij van Ruimzicht vertrekken zal En die goede menselijke stem gaat de boventoon in Jeroen voeren. Zwij gen moet daardoor die andere. En als- of het de gewoonste zaak ter wereld betreft, zegt hij: „Vader, hou m'n jasje even vast". Hij trekt het uit en werpt het Casper toe. Dan gaat hij naar het midden van de straat. Casper van Adel beeft van angst en vreugde. Zie je wel, juicht het in hem, Jeroen is nog niet zo kwaad. Twintig, vijftien, tien. nog slechts enkele meters en Versijntje is vlak voor hem. Onbewogen staat hij daar. Nog een paar stappen en het beest is bij hem, dat zal er overheen willen en Jeroen met de dood bedreigen. Casper van Adel weet wat zijn jon gen doen gaat en siddert. Terugroe pen kan hij niet, want het lijkt wel of ze hem de keel dicht willen knijpen Daar heb je wilde Versijntje Jaco ba, daar staat Jeroen Dingeman en Jeroen zien elkaar even strak in de ogen. Ze zijn beiden in gevaar en beiden broers Nog één stap en een sprong, een hoge grote sprong van Jeroen. Daarboven vermag Versijntje haar kop niet ver heffen. Versijntje Jacoba is wild en radeloos. Er hangt een loodzware last aan haar nek, onbeweeglijk en druk kend. Zij steigert en schudt, wil trap pen, rennen, maar voelt de rem Haar vaart mindert, langzaam, zeer langzaam geeft zij uitputtend, de strijd op. De mens blijkt ook hier machtiger te zijn dan het dier. Net op tijd is het mogelijk de spoorwegbo men weer omnoog te doen en nog even doorworstelend, staat Versijntje Jacoba stil. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 6