Voor dit jaar zit het er weer op ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag: 10 augustus 1989 Nr. 24589 Goeiemorgen, die is sterk. Een aantal kinderen keek met verbazing naar de plezier en educatie prima samengaan. Wat het effect op lange termijn is? De kracht waarmee ouderen op „de kop van vandalisme-jut" sloegen. Zo kan toekomst zal het leren! (Foto: Joop van Houdt). Toeristendagen 89 Je bent wel klein maar niet al te klein om naar de muziek van Ensemble Alteklein te luisteren. (Foto: Joop van Zo, voor dit jaar zitten de Toeristendagen er weer op. (Foto: Joop van Houdt). Houdt). evangelisten van de Gereformeerde Gemeente bij jongeren over het algemeen een gewilliger oor dan bij de oudere generatie. Al met al vormde deze vijfde en laatste dinsdag een geslaagde afsluiting van de serie Tberistendagen. Nu de straten door brandweer en reinigingsdienst weer ontdaan zijn van de laatste stoffelijke herinneringen aan dit zomerspektakel maakt Ria Geluk van de commissie Toeristendagen een voorlopige balans op, terwijl gemeente, rijkspolitie en organisatie binnenkort voor een nabespreking rond de tafel zullen kruipen. ,,Deze Toeristendagen hebben in zijn totaliteit gezien, de minste problemen opgeleverd. Zeker met het weer hebben we een ongekende mazzel gehad en ook over de opkomst van standhouders, arties ten en attracties hadden we niet te klagen" stelt Ria Geluk moe maar tevreden vast. Na zoveel jaren Toeristendagen blijkt dit Zierikzeese evenement inmiddels tot een begrip te zijn uitgegroeid. Daaraan kleeft, zo valt uit de woorden van Ria Geluk op te maken, ook een nadeel. Behalve de promotieteams die hun komst keurig hadden gemeld en die tegen betaling een stand hadden gehuurd, was er ook een aantal, dat zijn promotie-activiteiten zonder overleg met de commissie uitvoerde. ,,Ik weet niet of dat kan, maar dat moeten we in de toekomst beter regelen" stelt Ria Geluk achteraf vast. Zo zijn er nog een paar organisatorische kleinigheden die volgend jaar wat extra aandacht verdienen. Het idee van de commissie Toeristendagen om het parkeerprobleem te verlichten door in overleg met eigenaar L. Kooman van de commissie behoort, een verstandige zet. Ook wat de inrichting van de verschillende lokaties betreft zijn er enkele details die aandacht vragen. ,,We zullen de bewoners van bij voorbeeld de Lange Nobelstraat in de toekomst beter moeten informeren dat er tijdens deze dinsdagen mogelijk een kraam op de stoep komt te staan. Door de auto's die bij de ingang van de Lange Nobelstraat stonden geparkeerd gaf de straat een niet altijd even uitnodigende aanblik. Een ander punt dat door de commissie Toeristendagen nader zal worden bekeken is de verdeling van de muziek over de verschillende dagen. Afgelopen dinsdag zwolg de binnenstad in klank en melodie, terwijl dat bij de eerste twee dolle dinsdagen in te geringe mate aanjvezig was. Een betere verdeling van de muzikale ondersteuning derhalve. Vermeden moet worden dat iedere (horeca)ondernemer iets op eigen houtje en zonder overleg gaat ondernemen, waardoor andere activiteiten in het gedrang kunnen komen. ,-,Dat ze iets ondernemen is best, maar laten ze het in overleg doen". Ook het gegeven dat standhouders/ ondernemers erg graag verkopen maar evenals de vakantiegangers blijkbaar minder gecharmeerd zijn van opruimen blijkt ook een aandachtspunt te zijn. „Een standhouder behoort zelf op te ruimen. Nu dit niet gebeurt moet de gemeente dit opknappen en dat kost ons als organisatie geld. We moeten bekijken of het wellicht mogelijk is om die kosten eventueel in rekening op de standhouders te brengen" aldus Ria Geluk, die na de feestelij-. ke afsluiting van de Toeristendagen aan boord van de Stad Zierikzee, even op adem moet komen van alle organisatorische beslommeringen van de afgelopen vijf ZIERIKZEE - Hè hè. Nu alle standhouders hun nering dit jaar voor het laatst in Zierikzee hebben getoond en de grappenmakers en muzikanten Zierikzee weer de rug hebben toegekeerd, kan de commissie Toeristendagen opgelucht adem halen. Het hoofdstuk Toeristendagen '89 kan zonder noemenswaardige problemen in de annalen worden bijgeschreven. Sterker nog, dat de Toeristendagen dit jaar een succes zijn geweest, daarover is geen1 twijfel mogelijk, ook bij de grootste scepticus van dit straatspektakel niet. Dat succes is niet in de laatste plaats toe te schrijven aan weergoden die de organisatoren vijf dinsdagen lang bijzonder welgezind waren en dat was volgens Ria Geluk een ongekende mazzel. Ook afgelopen dinsdag lieten die weergoden zich van hun zonnige zijde zien, hetgeen een bezoek aan de Toeristenmarkt in Zierikzee tot een plezierige bezigheid maakte, temeer daar de stad zeker deze keer het domein van de Muzen was en er genoeg te zien, te schransen en te beleven was. Niet iedereen vond het straatspektakel overigens plezierig. Bijvoorbeeld dat ene jongetje bij de schminktafel van Coco de Clown. „Ik sta hier al een uur te wachten" sprak die driftig. Toen zijn boosheid geen indruk maakte liet hij het schminken voor wat het was. Meer geduld hadden de kinderen die door de twee bont uitgedoste dames met verf en penseel onder handen werden genomen en daarbij soms beestachtig fraaie gedaanteverwisseling ondergingen. In Zierikzee liep deze dag dan ook heel wat „jong en loslopend wild" rond. Ensemble Alteklein dat vorige week wegens ziekte verstek moest laten gaan was nu bepakt en bezakt naar Zierikzee gekomen om de vijfde en laatste Tberistendag van een vrolijke muzikale noot te voorzien. Dat leverde op de hoek Sint Domusstraat/Visstraat een bonte menigte luisteraars op, van groot tot (niet al te) klein. Minder fortuinlijk deze keer was de familie Van der Graaf uit Oosterland. Na zovele toeristen over de Zierikzeese kasseien te hebben voortgetrokken brak bij het uitstappen van de passagiers op het Havenplein de as. Door de snelle hulp van Saman bleef het oponthoud beperkt tot anderhalf uur en reed de paardentram 's middags weer zijn rondje Zierikzee. Sjouwend met hun muziekinstru menten in de ene hand en een grote bouvier stevig aan de lijn, zocht het veertien man sterke „trio" Toos van den Heuvel zijn musicale weg door de bonte stoet van dagjesmensen en andere vakantievierders, die met name na de middag door het centrum van Zierikzee trokken. Daarbij bliezen de muzikanten niet hoog van maar wel voor de (Dikke) toren een paar swingende nummertjes. Wellicht dromend van een carrière a la Lee Towers zorgde Jack Owen voor een hoop show en een aardig aantal decibellen muziek vanaf het terras voor café 't Sloepje op de Melkmarkt. Niet zozeer verbale maar des te meer fysieke krachten werden getoond op het kavenpark waar de Hermandad zijn eigen versie van de Kop van jut had neergezet. Voorbijgangers met vandalistische trekjes konden hier hun destructieve driften botvieren. Mag het in de praktijk vaak een peuleschil zijn om ruiten, verkeersborden, lantaarnpalen en telefooncellen „vakkundig" te mollen, met deze kop van jut ging dat aanzienlijk moeilijker. Ouderen, die het publiek weieens wilden tonen hoe het met hun biceps is ge steld, bleken de grootste vandalen te zijn. Ze stegen daarbij net zozeer in de achting van de prille heertjes der schepping als de naar boven uitschietende wijzer. Minder krachtdadig maar zeker zo gemotiveerd gingen de evangelisten van de Gereformeerde Gemeente te werk bij hun evangelisatie werkzaamheden in de Sint Domus- straat. Een moeilijk karwei om zulke serieuze zaken tijdens een Toeristendag vol plezier en jolijt onder aandacht van het voorbijtrekkende publiek te brengen. De gedachte dat ook Paulus zijn boodschap op markten uitdroeg plus de belangstelling die sommige passanten voor dit stukje kerkelijk werk bleken te hebben, maakten de aanwezigheid op de Toeristendag tot een dankbare bezigheid. „Twee weken geleden was er zelfs een Belg die met zijn jacht naar Zierikzee kwam om een bijbel te kopen" vertelt een van de evangelisten. Die belangstelling voor de bijbel; die in verschillende uitgaven ligt uitgestald, beperkte zich niet tot die opmerkelijke Belg. „Tijdens deze vijf Tberistendagen hebben we relatief het meeste bijbels verkocht". Daarbij en dat is verrassend te noemen vonden de Voor zo'n mooi geschminkt gezicht (Foto: Joop van Houdt). een veld aan het Eerste Weegje aan te wijzen als tijdelijke parkeergelegenheid plus het inhuren van twee man om de verkeersdrukte bij de hoek Westbrug/Laan van Saint Hilaire in goede banen te leiden, was, hoewel het niet direct tot het takenpakket wil je wel een poosje doodstil zitten. Tberistendagen. Erg lang zal die adempauze echter niet zijn, want het volgende evenement dienst zich in de vorm van een Stoomdag (dinsdag 15 augustus) alweer aan. Foto: Joop van Houdt Tekst: Rosalien Korstanje

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5