Grote belangstelling voor bouw zevende huttendorp in Zierikzee Vlaams duo maakt videoband van Zierikzeese monumenten Laat eens wat van je horen... 3 Autokrakers waren bijzonder actief in Schouwse Westhoek Politie niet blij met verzoek tot minder bonnen schrijven Eerste ver gadering Vrienden van Westerschouwen DEURLOO B.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 augustus 1989 Nr. 24589 IndiaanP. de Rijke loste startschot ZIERIKZEE - „Ik hoop voor jullie dat het droog blijft, maar ze hebben slecht weer voorspeld, dus als ik jullie was zou ik in ieder geval het dak maar waterdicht ma ken". Met deze wijze raad van wethouder P. de Rijke van Zierikzee ging woensdag voor de zevende keer de bouw van het huttendorp in Zierikzee van start. Naar schat ting 200 a 300 kinderen waren gewapend met hamer en ander timmermansmateriaal naar het terrein bij de ten nisbanen van LTC-Zierikzee gekomen en zij konden maar ternauwernood wachten tot De Rijke klaar was met zijn korte toespraak. Sitting Bull Rudy Prager van de Lichtboei heeft de grootste moeite om de kinderen nog even te laten wachten. Hij moet hen herhaaldelijk oproepen om de hamer nog even te la ten liggen. Een fles Dettol ontsmet tingsmiddel staat al klaar, evenals de pleisters en een snoepje voor de schrik. Houtstapel Een flinke verzameling hout, veelal in de vorm van pallets, ligt al klaar Voor verwerking. „We hebben er niet zoveel publiciteit aan gegeven omdat ze vreesden dat we niet zoveel hout zouden hebben. Maar we hebben toch weer meer dan genoeg gekregen", al dus sitting Bull Prager. Ondanks het feit dat er weinig ruchtbaarheid aan de zevende editie van het Zierikzeese huttendorp is ge geven is de belangstelling voor het knutselfestijn groot. Prager schat het aantal deelnemers op zo'n 200 a 300. Wethouder P. de Rijke besloot na drie vergeefse pogingen de ballon maar gewoon door te prikken. Vier dagen filmen en nog niet uitgekeken op Zierikzee ZIERIKZEE - Zierikzee is wel een plaatje waard. Geen enkel weldenkend mens zal dat betwisten. Voor de twee Vlamingen, George Temmerman en Erik Bayens, beiden uit Knokke-Heist, biedt Zierikzee méér dan een plaatje. In vier dagen tijd en dik vijftig uur werken hebben zij voor zes uur filmmateriaal verzameld. Een gedeelte van dit materiaal zal worden verwerkt en ingekort tot een promotieband, die volgens planning in de loop van vol gend jaar zal worden uitgebracht. Totaal ruim 4000,- schade Bayens en Temmerman kennen el kaar al lange tijd. Als karabijnschut ters ontmoetten ze elkaar in het sta minee om daar hun zo geliefde hobby te beoefenen. Het bleef echter bij wat oppervlakkige contacten, totdat Tem merman in '85 de geneugten van het videofilmen ontdekte. Ramp Kort na de ramp met de veerboot Herald of Free Enterprise bij Zee- brugge (maart '87) deed Bayens een beroep op Temmerman om hem van een aantal videobeelden te voorzien. De oud politieman te water en mari tiem deskundige Bayens wilde name lijk een boek schrijven over de erva ringen van ooggetuigen van de ramp, redding en berging van deze veer boot. Dit boek is inmiddels geschre ven, op één hoofdstuk na, namelijk dat gedeelte dat de processen be schrijft die in oktober in Londen zul len beginnen. Frequenter Sindsdien zijn de contacten tussen beiden wat frequenter geworden en helpt Bayens zijn videofilmende makker regelmatig bij het vastleggen van karakteristieke en fraaie beel den. „Ik heb volop bewegingsruimte om veel waar te nemen, terwijl die bewegingsvrijheid met zo'n zware ca mera op je schouder beperkt is" al dus Bayens. Bleven de activiteiten in eerste in stantie beperkt tot allerlei toeristi sche en folkloristische evenementen in Knokke-Heist zelf, na verloop van tijd werden ook Ze^uws-Vlaamse plaatsen als Sluis, Aardenburg en Re- tranchement op videoband vastge legd en heeft de lijst met gefilmde evenementen, zoals de Canadese DEN HAAG - Staatsbosbeheer zal mogelijk voor het beheer van bossen sponsors zoeken bij het bedrijfsleven. In ruil voor geld zouden deze spon sors dan in of bij bossen reclame mo gen maken. Een woordvoerster van staatsbosbeheer heeft dat meege deeld. Staatsbosbeheer kampt met aanzienlijke tekorten bij het beheer van bossen. Het probleem speelt vooral in Flevoland, maar komt ook elders voor. Landelijk gezien bedra gen de tekorten zo'n elf miljoen gul den per jaar, aldus de woordvoerster. week, de Zeewijding, de kruisevoca- tie van Heist en het internationale vuurwerk nu „gezelschap" gekregen van de Knokke-Heist dag. Deze dag werd eind juli ter afronding van de tentoonstelling over de Heistse vis sers in Zierikzee gehouden. Verbroedering „Die verbroedering tussen Zierik zee en Knokke-Heist was voor ons aanleiding om hier te filmen, zodat de inwoners van Knokke-Heist zich een beeld kunnen vormen van Zierik zee, de tijdelijke woonplaats van een aantal Heistse vissers tussen '14-18", aldus Temmerman. Deze episode uit de geschiedenis van hun woonplaats was hen onbekend. Verhandeling De eerste contacten, die via de heemkundige vereniging Heist Leeft werden gelegd leidden naar, hoe kan het ook anders, J. Schot BWzn, schrij ver van een verhandeling over het verblijf van de Heistse vissers in Zie rikzee ten tijde van de Eerste Wereld oorlog. „We hebben van hem direct al le medewerking gekregen bij onze plannen" aldus beide Vlamingen. Het was Schot die hen de ligplaats van de Heister vissersschepen en de barakken van de vluchtelingen in 's Heer Lauwendorp wees en daarmee een tipje van de sluier van deze voor vele Vlamingen onbekende geschie denis oplichtte. Hoewel het gebeuren rond de haven van Zierikzee in de videofilm cen traal staat hebbei? Tbmmerman en Bayens ook de meest karakteristieke bezienswaardigheden van Zierikzee, zoals onder andere het poortencom plex, het 'centrum met de Gasthuis- kerk en het Gravensteen, het stad huis en de*Nieuwe Kerk met Dikke Toren van Zierikzee gefilmd. „We wil len de mensen in Knokke-Heist im mers tonen wat er in Zierikzee zoal te zien is" motiveert Tbmmerman de op zet van zijn videofilm. Drie dagen Drie lange dagen filmen, slechts onderbroken door een snelle hap, wa ren niet toereikend om dat alles op de band vast te leggen. Afgelopen dins dag reisden beiden samen met echt genoten opnieuw richting Zierikzee om de filmopnamen af te ronden. Daarbij werden ze geconfronteerd met een menigte toeristen die van de laatste Toeristendag genoot. Ook dat is door de het tweetal verfilmd met onder meer momentopnamen van het ringrijden op het Havenplein en het eten van mosselen op de Vismarkt. Dat Zierikzee, hoe klein het ook is, heel wat te bieden heeft, zullen Bay ens en Temmerman nooit en te nim mer ontkennen. Vier dagen rondsjouwen met „volle bepakking" en daarbij een bood- schappenwagentje met radioaccu voorttrekkend, heeft in totaal zes uur videofilm opgeleverd. Nu de opna men zijn voltooid rest beide Vlamin gen de zware taak om die zes uur dus danig in te korten dat er een treffend en boeiend portret van Zierikzee ont staat. Dat beeld zal bovendien verge zeld gaan van stemmige klassieke muziek die past bij het historische stadsbeeld en een begeleidende tekst. „Toen we in 1982 met het hutten dorp begonnen kwamen er ongeveer 70 kinderen op af, maar dat aantal is steeds behoorlijk gegroeid", aldus Prager. Voor hem, en voor de kinde ren ook, is het hoogtepunt van elk huttendorp nog steeds het vreugde vuur dat dit jaar gepland staat voor vrijdag omstreeks 19.00 uur en waar bij het huttendorp in vlammen op zal gaan. Geen scherpschutter Zover is het echter nog lang niet. Eerst moeten de hutten nog verrijzen en voor wethouder P. de Rijke is de eer weggelegd om het officiële start schot te lossen voor dit zevende hut tendorp. Hij wordt speciaal voor de gelegenheid getooid met een veren tooi en uitgerust met pijl en boog. De Rijke blijkt bepaald geen Ro bin Hood. Na drie vergeefse pogin gen om met de pijl een ballon te door boren gaat De Rijke op zeker te spelen. Resoluut prikt hij met de pijl in de hand een gaatje in de ballon. Daarmee zijn de officiële plichtple gingen achter de rug en kunnen de kinderen aan de slag onder het wa kend oog van rond de tien vrijwilli gers van clubhuis De Lichtboei van het Leger des Heils. Op dat tijdstip lopen er behalve de vrijwillige mede werkers, herkenbaar aan hun but tons, ook nog heel wat ouders rond die ook best bereid blijken even de handen uit de mouwen te steken. Prijzen Verbazingwekkend snel begint een aantal bouwsels al echt op een hut te lijken. Sommige zijn zelfs al voorzien van een fraai puntdak. Niettemin moet er nog heel wat werk verricht worden. Prager: „Vandaag mogen ze de hele dag bouwen en morgen gaat het afwerken beginnen. Dan gaan ze schilderen en behangen". Voor donderdag staat tevens een verkiezing van de mooiste tent of hut op het programma. Dankzij een aan tal Zierikzeese middenstanders zijn er echter ook prijzen voor de gekste, meest originele, hoogste, laagste en bijvoorbeeld best afgewerkte hut be schikbaar. Het thema van het huttendorp is Indianen en daarom staat ook het schminken van de huttenbouwers op het programma. Dat gaat vrijdag ge beuren. „Verder vragen we ook aan de ouders of ze vrijdag pannekoeken willen bakken voor de kinderen", al dus Prager. Als afsluiting en hoogte punt van het huttendorp staat het vreugdevuur vrijdagavond om streeks 19.00 uur gepland. Dit uiter aard onder het wakend oog van de Zierikzeese brandweer. Die tekst zal door een docent Neder lands die in zijn vrije tijd disc-jockey is worden ingesproken. Bruikleen Ofschoon die videoband in eerste instantie voor* de inwoners van Knokke-Heist is bestemd, zullen ook Zierikzeeënaren in de gelegenheid worden gesteld om deze, door twee Vlamingen gemaakte videoband te bekijken. De bedoeling van Temmer man is om een paar exemplaren van deze band gratis in bruikleen te ge ven. In Knokke-Heist zijn er vier vi deotheken en vier bibliotheken, waar de band verkrijgbaar zal zijn. Hoe de band in Zierikzee zal worden ver spreid, daarover heeft Ttemmerman nog geen vastomlijnde plannen. „Eerst wil Ria Geluk, onze contact persoon hier de band zien" Als moge lijke distributiepunten denkt het Vlaamse tweetal aan de bibliotheek en als het mogelijk is ook de afdeling voorlichting van de gemeente. Ook de VVV-Zierikzee zou wellicht als distri butiepunt kunnen dienen. Hoe dan ook, ongedurige Zierikzeeënaren die weieens willen weten hoe onze Zuid erburen Zierikzee zien, moeten nog even geduld hebben, want de video band zal in de loop van volgend jaar gebruiksklaar zijn. RENESSE - In 4e nacht van maan dag op dinsdag is een aanta) autokra kers bijzonder actief geweest in de Schouwse Westhoek. In en rond Re- nesse werden die nacht negen auto's opengebroken. Alles bij elkaar werd voor ruim 4000,- schade aangericht. D. G. uit Aalten deed bij de politie aangifte van vernieling van een zij ruit van zijn auto. De dieven hadden ook geprobeerd de autoradio uit de auto te halen, maar dat was hen niet gelukt. De auto van G. stond gepar keerd op het terrein van een camping aan de Hogeweg bij Renesse. G. claimt een schade van 300,- Poging Op diezelfde lokatie stond ook de auto van M. v. E. uit Gouda. De die ven verschaften zich toegang tot deze auto door een ruit in te slaan. Ook hier slaagden zij er echter niet in om de autoradio los te krijgen. Wat de schade aan de auto van Van E. be draagt is niet bekend. Autokrakers hebben W. van S. uit Zuilen een schadepost van in totaal 950,- bezorgd. Uit zijn, eveneens op het terrein langs de Hogeweg gepar keerd staande auto werd de radio- cassettespeler ter waarde van 650,- ont vreemd. Verder claimt Van S. 300,- schade aan zijn trouwe vierwieler. Utrechte naar M. K. moest tot zijn spijt consta teren dat de krakers ook zijn auto niet ongemoeid hadden gelaten. Uit zijn auto werd gestolen de radio- cassettespeler en enkele persoonlijke papieren. Alles bij elkaar voor K. een schadepost van 350,- Gereedschap Ook Duitse recreanten werden het slachtoffer van autokrakers. In die zelfde nacht van maandag op dinsdag werd uit de auto van M. S. uit Stutt gart naast de autoradio ook een tas met gereedschap geroofd. De totale schade bedraagt volgens S. 700,-. Eenzelfde schadebedrag wordt ge claimd door R. M. uit Frankfurt. DEN HAAG - De Centrale Politie Verkeerscommissie (CPVC) is niet blij met het verzoek van een aantal hoofdofficieren van justitie óm te rughoudend te zijn met het uitschrij ven van bonnen. Volgens secretaris Breure van de Stuurgroep Algemene Zaken zit de politie hierdoor tussen twee vuren: het ministerie van justi tie wil juist dat overtredingen krach tig worden aangepakt. In een aantal arrondissementen, waaronder Haarlem, Dordrecht, Bre da en Utrecht hebben de hoofdofficie ren van justitie de politie gevraagd kieskeuriger te zijn met het opmaken van processen-verbaal omdat de grote stroom bonnen niet verwerkt kan worden. „In een aantal gevallen bete kent dit in het algemeen veel minder bonnen, in andere gevallen worden alleen ernstige feiten nog bekeurd", aldus Breure. „Op deze manier wordt het ons wel erg moeilijk gemaakt om beleids- spraken te maken. We staan van de kant van het ministerie onder grote druk om doelmatig te werken en bij snelheidsovertredingen geen kilome ter cadeau te geven en dan loopt het bij het Openbaar Ministerie vast". Een ruit van zijn auto werd in geslagen waarna de dieven probeer den de autoradio eruit te halen. Het bleef echter bij een poging. De dieven hadden meer succes bij de auto van W. den B. uit Burgh- Haamstede. Zijn auto stond gepar keerd bij zijn woning aan de Roterij in Burgh-Haamstede. De dieven ver schaften zich toegang tot de auto door een ruit in te slaan. Ontvreemd wer den dozen met snoepgoed, bier, en frisdrank. Den B. claimt een schade van 400,- Ruit ingeslagen Ook de aan de Korte Moermonds- weg bij Renesse geparkeerd staande auto van J. H. uit Zwijhdrecht moest het in de nacht van maandag op dins dag ontgelden. Een ruit werd ingesla gen waarna de autoradio werd gesto len. Een schadepost voor H. van ongeveer 200,- Uit de aan de Jonge Jan Boeijesweg bij Haamstede gepar keerd staande auto van E. V. uit Hen drik Ido Ambacht tenslotte werd de radio-cassettespeler gestolen. Ook werd een ruit ingeslagen. De schade bedraagt volgens V. 500,- BURGH-HAAMSTEDE - De ver eniging i.o. Vrienden van Wester schouwen gaat woensdag 23 augus tus haar eerste algemene ledenver gadering houden. De leden komen bijeen in dorpshuis de Schutse te Burgh-Haamstede. De vergadering begint om 20.00 uur. Dr. M. H. Cohen Stuart. De vereniging telt momenteel al meer dan honderd leden. De opening en inleiding wordt verzorgd door dr C. H. Cohen Stuart, de initiator van de nieuwe vereniging. Verder op de agenda onder meer een bestuursver kiezing, waarbij naast Cohen Stuart worden aangedragen de dames G. J. Berman-van der Werff en J. E. Kollen en de heren C. Karelse en A. van der Schrans. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDE8EURS- fEL, 01110-16255 ZIERIKZEE - Hij trok veel bekijks, de eenzame telefooncel in Zierikzee. Iedereen kent wellicht het motto 'Laat iets van je horen' ,maar dat ging in dit geval niet op. Navraag leert dat de telefooncel in kwestie een heel ander doel dient. De technische dienst van de PTT heeft de, lichtelijk gemolesteerde cel. uitgeleend aan de Advies- en Onderzoeksgroep Beke uit Arnhem. Dit bureau is in opdracht van de overheid bezig met een onderzoek naar recreatiecriminaliteit en vernieling van telefooncellen hoort daar ook bij. Her en der in den lande zijn de onderzoekers van het bureau te vinden met een compleet arsenaal aan vernielde voorwerpen. Doel is om het publiek duidelijk te maken ivat vernielingen de samenleving kosten. Daarom is elk vernield object voorzien van een prijskaartje waarop de schade staat vermeld. De eenzame telefooncel is overigens inmiddels weer uit het straatbeeld verdxvenen.(Foto: Joop van Houdt) Uitgever': B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071. 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers 1 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 I f 6.60 Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3