„Soms lijk je net zo'n ekster, je loopt de hele dag te pikken" eitr Tulsp „Uitwisseling is belangrijk onderdeel band met Hatfield" Zierikzee-Arnemuiden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Pleziervaart Braderie Puzzel Tennis Rustige groei sluis-passages voor wat de ple- Ondernemers Burgh-Haamstede willen andere De veertiende puzzel van de Vereniging Stad Het Mondragon tennistoernooi is deze week ziervaart betreft. (Pag. 2). opzet Ringpromotiondagen. (Pag. 3). en Lande van Schouwen-Duiveland. (Pag. 4). weer van start gegaan. (Pag. 7). VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1989 145ste jaargang Nr. 24586 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In alles ontvangt men slechts in verhouding tot wat men geeft. Balzac Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 1£6* P Verwachting tot zaterdagavond: Perioden met zon Perioden met zon en droog. Mini mumtemperatuur ongeveer 11 gra den. Middagtemperatuur van 19 gra den aan de kust tot 22 graden in het zuidoosten van het land. Matige noordwestenwind, in het Waddenge bied af en toe vrij krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 8 aug.: Zondag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: var 2 Maandag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: oost 3 Dinsdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 5 aug. Zon op 06.08, onder 21.23 Maan op 10.24, onder 22.24 6 aug. Zon op 06.09, onder 21.21 Maan op 11.35, onder 22.35 7 aug. Zon op 06.11, onder 21.19 Maan op 12.46, onder 22.46 Eerste Kwartier: 9 augustus (15.11) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een actieve depressie die vandaag boven Zuid-Zweden komt te liggen gaat langzaam opvul len. Tegelijkertijd komt een rug van hogedruk dichterbij afkomstig van de Britse eilanden. Door deze ont wikkeling gaat de noordwestelijke stroming geleidelijk afnemen en kunnen er minder wolkenvelden van de Noordzee ons land binnendrijven. Morgen krijgt de zon dan ook meel de gelegenheid zich te laten zien. Er zijn daarom zonnige perioden maar toch ook nog wel wat bevolking. De temperaturen komen vooral in het binnenland wat hoger te liggen. Zon dag komt vanuit het zuiden nog war me lucht naar ons toe, maar daar kunnen echter regen- of onweei*sbui- en mee samen gaan. Deze buien zul len ons evenwel pas na het weekein de bereiken. W ten Haaf doet voor de eerste keer mee aan Open Fuchsia-tuinendag ZIERIKZEE - „Kijk, als de bloemen uitgebloeid zijn moet je ze er meteen uithalen, want dat kost de plant al lemaal voedsel", aldus W. ten Haaf uit Zierikzee. Echtge note H. ten Haaf-Springvloet Dubbeld vult aan: ,,Soms lijk je net zo'n ekster. Je loopt de hele dag te pikken". Het echtpaar Ten Haaf zet zaterdag 12 augustus voor het eerst de tuindeuren open op de Open Fuchsiatuinen-dag op Schouwen-Duiveland. Hobby? ja. Maar het is eigen lijk ook een soort verslaving", aldus Ten Haaf. Hij heeft 80 verschillende soorten fuchsia's in zijn achtertuin aan de dr. Pieter Moggestraat in Zierikzee. ,,Ik ben altijd gek op bloemen ge weest en de fuchsia is gewoon een heel mooie bloem. Een bloem die heel uitbundig bloeit". Dat antwoordt Ten Haaf op de vraag hoe hij er vijf jaar geleden toe kwam om fuchsia's te gaan kweken. „Het begint met een stekje, en dan ga je steeds verder. Je praat erover met anderen, je leest er over en zo krijg je steeds meer kennis over de plant". Vereniging Sinds ongeveer een jaar bestaat er een fuchsia-vereniging en Tbn Haaf is daar ogenblikkelijk lid van gewor den. „Hier op Schouwen-Duiveland zijn er wel een paar leden, maar ik denk dat er alles bij elkaar toch zeker een 20, 25 mensen fuchsia-liefhebber zijn", aldus ten Haaf. In dc fuchsia-wereld kent men 1800 verschillende variëteiten. „En er ko men er eigenlijk nog steeds bij. Er wordt geëxperimenteerd met het kruisen van twee verschillende soor ten en bijvoorbeeld met het enten op écn stam van twee verschillende fuchsia's". Zelf doet Ten Haaf (nog) niet aan dergelijke experimenten. „Dat laat ik liever aan de vakman over". Wel weet hij precies hoe hij een fuchsia in een bepaalde vorm kan krijgen. „In feite kun je een fuchsia net zo laten groeien als je wilt. Je kunt er een hele wijde bos van maken, maar je kunt hem ook op stam kweken". De ge schiedenis van de fuchsia gaat vol gens Tbn Haaf ver terug. „Er zijn soorten die stammen uit 1800. Vroe ger zag je ze veel binnen, maar van daag de dag wordt de fuchsia steeds meer als buitenplant gebruikt. Er zijn nu ook winterharde soorten en die had je vroeger niet. Er groeien ook fuchsia's in het wild. maar niet hier in Nederland hoor. Daar is het hier te koud voor". Uitwisselen Het kweken van fuchsia's hoeft geen dure hobby te zijn. „Via de ver eniging kun je goedkoop aan stekjes komen. Bij een kwekerij betaal je er veel meer voor", aldus.Ten Haaf. Of het stekken en opkweken van de jon ge plant goed lukt is behalve een kwestie van een beetje geluk met het weer vooral afhankelijk van het vak manschap van de kweker. Ten Haaf heeft inmiddels lieel wat letters gegeten en als hij bij collega's op bezoek is houdt hij de oren gespitst. „Je steekt bij een ander al tijd wel weer iets op". Om aan nieuwe fuchsia's te komen heeft Ten Haaf heel wat over. „Als we op vakantie gaan kienen we het altijd zo uit dat we ergens zitten waar we ook bij een fuchsia-liefhebber op be zoek kunnen of een show van fuch sia's kunnen bezoeken". En op die manier komt het echtpaar Ten Haaf overal in den lande. En als het even kan keren ze terug met een fuchsia die niet misstaat in de verzameling. Veel werk Het kweken van fuchsia's dient niet al te luchthartig opgenomen te wor den. Wie met succes fuchsia's wil kweken moet ten eerste behoorlijk wat kennis over de plant hebben, maar moet ook elke dag even alle planten nalopen om de dode bloemen eruit te plukken of eventuele ziektes in een vroeg stadium op te sporen en in de kiem te smoren. „Er zit behoorlijk wat werk aan vast", erkent Ten Haaf. „Vooral na de winter". Hij doelt daarmee op de 'winterslaap' van de fuchsia en de voorbereidingen die daaraan vooraf gaan. Na de bloeiperiode dienen de fuch sia's klaargemaakt te worden voor die winterslaap. Tm Haaf: „Je moet ze als het ware voorbereiden op de winter. Langzaam afbouwen, minder water geven en dan terugsnoeien". Voor dat terugsnoeien gelden bepaal- vervolg pagina 3 Advertentie LIJnbach AUTCMATISERINQ Industrieweg 1-3 4382 NA Vlisslngen m ott84 tseto MEESTERLIJK ONOERBOUWD LïiEJ s 5 augustus - 15.00 uur - Hoge Blok Oudeweg 1 Zierikzee Telefoon 01110-14951 Hoofdsponsor VV Zierikzee Advertentie Een kijkje bij de Hatfield-bijeenkomst in de trouwzaal. Asselbergs richtte zich allereerst tot de gasten uit Engeland in hun moerstaal. Hij schetste in het kort het ontstaan van de jumelage tussen Zierikzee en Hatfield. „Het is een unieke relatie tussen twee steden, ontstaan uit internationale solidari teit", aldus Asselbergs. Hij doelde daarmee op de hulp die Zierikzee kreeg na de watersnoodramp in 1953. Uit die tijd dateren de vriend schapsbanden tussen Zierikzee en Hatfield. Asselbergs benadrukte het belang van het jaarlijkse uitwisse lingsprogramma waarbij het ene jaar Zierikzeese jongeren op bezoek gaan in Hatfield terwijl het andere jaar een groep Engelse jongeren een kijk je komt nemen in Zierikzee. Asselbergs noemde het kennis ma ken met een ander land en andere ge bruiken als één van de belangrijkste onderdelen van het verblijf van de jongeren in Zierikzee. „Het is belangrijk dat we leren el kaar te begrijpen, want we leven per slot van rekening in één groot land", aldus Asselbergs, vooruitlopend op de eenwording van Europa in 1992. De burgemeester schetste verder in het kort het programma dat de jonge- Maandag 7 augustus staat een dag tocht naar Walcheren op het program ma. Heen voert de rit over de Zee- landbrug via Veere naar Middelburg. Via Zoutelande, Domburg en Oostka- pelle rijdt de bus over de weg over de Stormvloedkering weer terug naar Zierikzee. Dinsdag 8 augustus wordt een dagje Schouwen-Duiveland. Amsterdam Een bezoek aan Amsterdam staat voor woensdag 9 augustus op het pro gramma. Daar kan men kennisma ken met de hoofdstad middels, onder andere, een rondvaart. Van een heel ander kaliber is attractiepark De Ef- teling bij Kaatsheuvel en daar voert de reis donderdag 10 augustus naar toe. Vrijdag 11 augustus weer aandacht voor het Zeeuwse. Dan krijgen de jongeren een rondvaart aan boord van een inosselkotter aangeboden. Zaterdag 12 en zondag 13 augustus zijn 'vrije dagen' voor de jongeren. Maandag 14 augustus moeten de Engelse gasten weer vroeg uit de ve ren want om 8.00 uur vertrekt de bus naar attractiepark Autotron bij Rosmalen. Naast het grootste auto museum van Nederland biedt dit park nog tal van andere attracties. Natuurlijk is ook een bezoek aan Del ta Expo op Neeltje Jans ingepland. Dat staat te gebeuren op dinsdag 15 augustus. Woensdag 16 augustus zit het er weer op. Om 8.30 uur aan vaardt het gezelschap de terugreis naar Engeland. BAYRUT - De Libanese ontvoer ders van de Amerikaanse gijzelaar Joseph Cicippio hebben hun besluit hem te executeren bevroren. „Wij ma ken de bevriezing bekend van het executiebesluit", zo stond in een ver klaring van de organisatie voor revo lutionaire gerechtigheid. De bood schap werd afgegeven bij het Libanese,blad An-Nahar. Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs tijdens ontvangst jongeren uit Hatfield in stadhuis Zierikzee ZIERIKZÈE - „Still going strong". Die term gebruikte burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee om aan te geven dat de band tussen Zierikzee en het Engelse Hatfield nog steeds springlevend is en dat er nog steeds veel animo is voor het uitwis selingsprogramma tussen beide steden. Gisteren, donderdag, werden vijftien jongeren uit de Engelse plaats ontvangen in het Zierikzeese stadhuis. Zij verblijven veertien da gen lang bij gastgezinnen op Schouwen-Duiveland. „Die uitwisseling is een belangrijk onderdeel van onze band met Hatfield", aldus Asselbergs. Programma De commissie internationale uit wisselingen heeft haar uiterste best gedaan om voor de jongeren een geva rieerd programma in elkaar te zetten. Donderdag stond in het teken van Zierikzee. Een bezoek werd gebracht aan het Maritiem Museum en ook werden de jongeren in de gelegenheid gesteld om de Dikke Toren te beklim men. ren tijdens hun veertiendaags ver blijf krijgen voorgeschoteld. Excursies „Daarbij gaan jullie een kijkje ne men in het middeleeuwse Zierikzee' en daar isyan alles te zien en te doen. Maar er staan ook excursies naar an dere plaatsen op het programma", al dus Asselbergs. „Ik hoop jullie nog vaak in Zierikzee tegen te komen en ik hoop dan steeds tevreden gezich ten te zien". Asselbergs sprak tot slot zijn dank uit aan de commissie internationale uitwisselingen en de gastgezinnen die bereid zijn gevonden veertien da gen onderdak te verlenen aan één of meer kinderen uit Engeland. Vervolgens ging de burgemeester over tot het uitreiken van de prijs voor het beste verslag van het verblijf vorig jaar van een aantal jongeren uit Zierikzee in Hatfield. De jury was éénstemmig van oordeel dat het ver slag van Daniëlle Castel uit Zierikzee de hoogste lof verdiende. „Het is een heel leuk verslag, en het ziet er ook heel goed uit", aldus Asselbergs. Na mens de Engelse jongeren werd ver volgens een kort dankwoord gespro ken door begeleider A. Appleby. Vandaag, vrijdag, zijn de jongeren actief geweest op een sportdag in Sporthal Onderdak in Zierikzee. Za terdag mag het gastgezin zelf iets verzinnen en dat geldt ook voor de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1