Zierikzeese historicus onderzoekt lot van Russen in jaren na oorlog CASPER VAN ADEL Opslagplaats COVRA in Borsele een feit Groots opgezette antiekbeurs ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 augustus 1989 Nr. 24585 5 Repatriëring Russen onbekend aspect rail hedendaagse geschiedenis Vrijdag 4 augustus ZIERIKZEE - Is er bij de repatriëring van de Russen, die in de jaren kort na de oorlog in Nederland verbleven al dan niet dwang door de overheid uitgeoefend? Deze vraag is voor de Zierikzeese historicus drs F. Postma aanleiding geweest om uitgebreid onderzoek te doen naar de rol van het Militair Gezag en later de Nederland se regering hierbij. Een tot nu toe zwaar onderbelicht on derdeel uit de hedendaagse geschiedenis. Zijn bevindin gen van twee jaar onderzoek heeft Postma inmiddels verwerkt tot een lijvig manuscript, dat hij binnen af zienbare tijd aan prof A. Kersten van de Rijkscommissie voor Vaderlandse Geschiedenis wil voorleggen. In de roes der bevrijding en in de chaotische situatie kort na het einde van de bezetting hebben zich gebeur tenissen voorgedaan die enerzijds, gezien de ontwrichting van de samen leving begrijpelijk zijn, maar die an derzijds in humanitair opzicht geen schoonheidsprijs verdienen. Of schoon drs Postma zich van een dui delijk oordeel onthoudt en aantekent slachtoffers van Jalta, dat voor heel wat opschudding zorgde. Dit omdat het boek in de openbaarheid bracht dat de Engelse regering na de oorlog een paar miljoen Russen aan de Sovjet-Unie heeft uitgeleverd". Het lot dat hen bij terugkeer te wachten stond was weinig hoopvol. Postma: „Onderhen bevonden zich ook Russi sche krijgsgevangenen, die bij terug- ressante gegevens over de repatrië ring van de Russen door de Neder landse overheid tegen dat hij nu twee jaar later nog bezig is piet de afron ding van zijn onderzoek. Waar Nicolai Tolstoi in zijn boek duidelijk stelt dat de Nederlandse regering in navolging van België alle mogelijke dwang bij de repatriëring van de Russen is tegengegaan, houdt Postma er een meer genuanceerde mening op na. „Dat wat Tolstoi stelt geldt voor de periode vanaf okto ber/november '45. Toen waren er geen gedwongen repatriëringen". De periode daarvoor, vanaf septem ber '44 toen het zuiden van Nederland werd bevrijd en het Militair Gezag korte tijd belast was met het open baar bestuur hebben er volgens Post ma wel gedwongen repatriëringen van Russen plaastgevonden. Dat daarbij nauwelijks oog was voor het lot dat de Russen bij terugkeer in hun door Stalin geregeerde vaderland te wachten stond is volgens Postma wel te verklaren. „Gezien de honger en de chaotische toestanden in het bevrijde zuiden zat men daar niet te wachten De Zierikzeese historicus F. Postma heeft een nog onbekende episode uit de moderne geschiedenis belicht met zijn onderzoek naar de al dan niet gedwongen repatriëring van de Russen kort na de Tweede Wereldoorlog. (Foto: Joop van Houdt). dat men hierbij de omstandigheden van die periode in aanmerking moet nemen, blijkt uit de door hem verza melde gegevens dat Nederland bij de repatriëring van de Russen in de pe riode september '44 tot oktober '45 een onverzettelijke en naar onze be grippen weinig humanitaire houding heeft aangenomen. Die houding jegens de Russen van het Militair Gezag, dat in de chaoti sche dagen kort na het einde van de oorlog korte tijd belast was met het openbaar bestuur en later de Neder landse overheid is bij velen onbe kend. Postma, die in 1983 in Leiden als historicus en Oost- Europa kenner afstudeerde en reeds eerder artikelen over Oost-Europa publiceerde in de Internationale Spectator, de Provin ciale Zeeuwse Courant en het blad De Boerderij, werd in 1984 op dit onder werp geattendeerd door een boek van Nicolai Tolstoi, de achterkleinzoon van dé grote Tolstoi. Opschudding Postma: Van deze Nicolai Tolstoi verscheen eind jaren zeventig in En geland een boek met de titel De keer door de Russische overheid als verraders werden behandeld, puur en alleen omdat ze niet gesneuveld wa ren". Voor hen was er een plaatsje in een van de vele Russische strafkam pen gereserveerd. Deze bekentenis wekte de nieuws gierigheid van de Zierikzeese onder zoeker op, want ook Nederland had na het einde van de Tweede Wereld oorlog „Russen in huis", zoals onder andere de tweehonderddertig Geor- giërs op Texel, die in Duitse krijgs dienst waren en weigerden om tegen de Geallieerden te vechten. Ook deze zijn gerepatrieerd. Hoe het hen ver der is vergaan, daarover heeft Post ma zo zijn gedachten: „Ik vermoed dat een deel van hen is afgevoerd, ge zien het feit dat in 1983 tijdens een reünie nog slechts tachtig van hen aanwezig waren". Twee jaar Ofschoon Postma aanvankelijk dacht dat hij voor zijn onderzoek vier maanden nodig zou hebben, kwam hij tijdens zijn „zwerftocht langs de verschillende archieven" zoveel inte VLISSINGEN - Op vrijdag 11, zaterdag 12 en zondag 13 augustus wordt in het Arsenaal van Vlissingen een groots opgezette kunst-, antiek- en curiosabeurs gehouden. Tijdens de beurs bestaat er ook de mogelijkheid om gratis spullen te laten taxeren. Aan de beurs doen zo'n 20 A 25 standhouders mee uit heel Ne derland. Niet alleen is er volop klein antiek aanwezig, maar ook voor grotere meubelstukken kan men hier terecht: van een oud-hollandse keukenstoel tot een compleet slaapkamerameublement. Voor wat betreft het klein antiek zijn er onder andere pepermuntdoosjes, serviezen, kristal, vazen en Japans en Chinees porselein. Voor het eerst op de antiekbeurs in Vlissingen Riet Joo- sen uit Roosendaal. Zij is gespecialiseerd in Art-Deco en Jugendstil. Ook schilderijen van oude en moderne meesters zijn te zien op de antiekbeurs. De antiekbeurs is vrijdag open van 16.00 tot 21.00 uur, rtn 21.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. zaterdag van 11.00 tot op vreemdelingen.' Daarbij was er in '43/'44 een schatting gemaakt, waar bij men ervan uitging dat zo'n hon derdvijftig duizend Russen zich na de oorlog op Nederlands grondgebied zouden bevinden. Ook het feit dat de Sovjet-Unie in de nazomer van '44 een bondgenoot in de strijd tegen de Duitsers is van belang om de houding van het Militair Gezag beter te kun nen begrijpen. In december '44 ontmoet een verte genwoordiger van het Militair Gezag in Brussel de Russische luitenant kolonel Stemasov, de officiële verte genwoordiger van de Sovjet-Ünie om over de repatriëring van de Russen te praten. Op verzoek van de Geallieer den was deze Stemasov naar Brussel afgereisd om een Russische repatrië ringsmissie op te zetten en zodoende de terugkeer van de duizenden Rus sen te bespoedigen. Bevestigend In diezelfde periode vraagt kolonel B van Os-van Delden in een schrijven aan een medewerker van het Neder lands Bureau voor Evacuerings- en Repatriëringszaken (luitenant Arlov) of de Russen gerepatrieei-d kunnen worden. Een vraag die bevestigend wordt beantwoord. De toezegging van het Militair Gezag dat die repa triëring mogelijk is wordt door de Russen opgevat als iets wat ook wer kelijk zal gebeuren. En daar wringt nu net de schoen, want de Nederlandse regering in Lon den is van die schriftelijke overeen komst, waarbij uitgegaan wordt van een eenzijdige repatriëring, niet op de hoogte. Die eenzijdige repatrië ring geldt ook voor de Balten die kort voor de oorlog door de Russen onder de voet zijn gelopen, want het asiel recht gold niet voor de te repatriëren vreemdelingen. In diezelfde periode besluit Neder land samen met Frankrijk, België, Noorwegen, Denemarken en Polen om eikaars onderdanen te repatrië ren. Bovendien stelt de Nederlandse overheid zich vanaf oktober '45 op het standpunt dat diegenen die niet terug willen of kunnen mogen blijven. De Sovjet-Unie houdt echter hardnekkig vast aan de werkafspraak van het Mi litair Gezag met Arlov en dreigt in 1946 zelfs dat geen enkele van de in de USSR verblijvende Nederlanders nog mag vertrekken. Schrijnend Behalve de bestuurlijke perikelen rond deze repatriëring van de in Ne derland verblijvende geschiedenis bevat het onderzoek van Postma ook een aantal voorbeelden van dit leed dat het repatriëringsbeleid heeft ver oorzaakt. Eind '44 gaven de Engelsen de opdracht om het vuur te openen wanneer de in vreemdelingenkam pen opgesloten Russen en Polen zich tegen hun gedwongen isolement ver zetten. In tegenstelling tot de andere kampbewoners mochten zij zich im mers niet buiten het in Limburg gele gen kamp begeven. „Werven" Ook het „werven" van de kampbe volking voor het Russenkamp Aren- donk in Tilburg (een uitvloeisel van het akkoord van Jalta, dat begin '45 door Engeland, de Verenigde Staten en de USSR werd gesloten) was niet direct „fris" te noemen. Niet alleen trokken Russische officieren door Nederland om Russen op te sporen, ook Nederlandse Stalinisten, leden van het Militair Gezag, de Amster damse Vreemdelingenpolitie en com munistische elementen uit de binnen landse strijdkrachten hebben Russen aangegeven. Dit heeft in enkele gezinnen voor onbeschrijfelijk leed gezorgd, want, zo stelt Postma „iedere Rus werd zon der pardon teruggestuurd, ook Russi sche vrouwen die met een Nederlan der waren getrouwd". In Hoogezand werd door een Russische officier ge probeerd om een groepje Russische vrouwen onder valse voorwendsels mee naar het Russische consulaat te krijgen. Toen de burgemeester van die plaats wat argwanend bleek te zijn en de vrouwen waarschuwde liep de missie van deze officier op niets uit. Om een helder beeld van dit repa- triëringsverhaal van de Russen en vooral ook de rol van het Militair Ge zag in deze te krijgen heeft de histori cus twee jaar bronnenonderzoek ge daan in de archieven van de ministeries van buitenlandse en bin- nelandse zaken, justitie en sociale za ken, terwijl hij ook inzage kreeg in de documenten van de Binnenlandse VeiligheidsDienst. Behalve nog een aantal bezoeken aan de rijksarchie ven in Den Haag, Den Bosch, Utrecht, Maastricht en Middelburg kreeg Post!ma ook toegang tot het ar chief van de Public Record Office in Londen, waar onder meer de archie ven van de Geallieerde Hoofdkwar tieren worden bewaard. Bovendien heeft Postma ook met een aantal Rus sische „blijvers" gesproken. Op grond van de verzamelde gegevens schat Postma dat er ongeveer vierdui zend Russen in Nederland zijn geble ven, terwijl er minimaal 7300 rich ting Sovjet-Unie zijn afgereisd. Manuscript Die speurtocht door een stuk onbe kend verleden heeft geresulteerd in een lijvig manuscript dat Postma binnen afzienbare tijd wil overleggen aan de Leidse professor A. Kersten. Deze maakt deel uit van de Rijk scommissie voor de Vaderlandse Ge schiedenis. Mogelijk ook dat het ma nuscript als boekwerk (twee delen) wordt uitgegeven, waardoor een breed publiek kennis kan nemen van deze vergeten maar boeiende episode uit de vaderlandse geschiedenis. Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Markant achterland. Afl. 1. 18.25 uur Noordzee, internationale serie over de drukste en meest be dreigde zee van de hele wereld. Afl. 4. 19.00 uur Journaal. 19.16 uur De grapjas, slapstick van Juraj Herz. Afl. 5. 10.40 uur Lekker weg, toeristisch ma gazine. Afl. 11. 20.05 uur Boggle, woordspel gepre senteerd door Frank Kramer. 20.30 uur Empire, Inc., Canadese se rie. Afl. 2. 21.25 uur Brandpunt, actualiteitenru briek. 21.55 uur Drie hoog achter, Engelse comedyserie. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur In 't holst van de nacht, Ca nadese politieserie. 23.30 uur The spy who came in from the cold, Amerikaanse speelfilm uit 1965. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Op volle toeren, muziek programma gepresenteerd door Chiel Montagne. 17.00 uur Derrick, Duitse misdaadse rie. 18.00 uur Dieren in het wild, natuur serie. Afl. 28: Hoe intelligent is een dolfijn? 18.23 uur Heathcliff Co, tekenfilm serie. 18.55 uur Bassie en Adriaan, kinder serie. Afl.: 14. 19.02 uur Knight Rider, Amerikaanse serie. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Te land ter zee en in de lucht, hoogtepunten uit dit spelpro- gramma gepresenteerd door Jack van Gelder. 21.30 uur TROS weekendfilm: „Snel le" liefde, Amerikaanse tv-film. 23.20 uur TROS sport extra: Maui In vitational Grand Slam, reportage van dit surf-evenement op Hawaii. 00.15 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.00 uur Medelanders Nederlanders: Joegoslavische folklore. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur De tijger Leopold, teken filmserie. Afl. 4: De dolgeworden tuinmachine. 18.55 uur Robin Hood, jeugdserie. Afl. 11. 19.47 uur Verhalenvertellers, serie. Afl. 15. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Avondvoorstelling: De maestro Klemperer, portret van de Duitse dirigent Otto Klemperer n.a.v. zijn 100ste geboortedag. Commen taar: Fred Anhalt. 21.20 uur Klemperer dirigeert Beet- hovens Eroica, Symfonie in Es, opus 55, van Beethoven uitgevoerd door New Philharmonia Orchestra o.l.v. Otto Klemperer. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Studio Sport, met Amster dam 714 en AD Toernooi. 23.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.00 uur Flipper, Amerikaanse jeugdserie. 17.25 uur Juke Box. 17.30 uur Webster, Amerikaanse se rie. Afl. 30. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 251, herh. 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en de ra dio. Herh. 18.10 uur Speel op sport, serie jeugd programma's waarin op speelse wijze een bepaalde tak van sport wordt toe gelicht. Vandaag: Atletiek. Herh. 18.55 uur Korte film. 19.00 uur Uitzending door derden 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Buren, Australische serie. Afl. 163. 20.25 uur De vervloeking (The omen), Amerikaanse speelfilm uit 1976, van Richard Donner. 22.15 uur Intermezzo. 22.25 uur Kunst-zaken 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Weerbericht. 22.50 uur Citadel, 10-delige Britse se rie naar het boek van A. J. Cronin. Afl. 2. 23.40 uur Coda: Vijfde gedicht voor Maria Magdalena van Paul Snoek. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 797. 19.23 uur Superkat en Supermuis, te kenfilmserie. Afl. 38. 19.28 uur Programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Soldaten van de Grote Oor log. Programma over de Eerste We reldoorlog, die vandaag 75 jaar gele den begon met het overschrijden van de Belgische grens door het Duitse le ger. HEINKENSZAND - De gemeente raad van Borsele heeft zich uitge sproken voor de vestiging van de Centrale Organisatie voor Radioac tief Afval (COVRA) die op het indus- Advertentie triegebied een opslag- en verwer kingsgebouw wil plaatsen. De rijkspolitie verwijderde een aantal demonstranten dat de toegang tot de raadzaal blokkeerde. Naar schatting zestig verontruste inwoners van de gemeente Borsele keerden het ge meentebestuur letterlijk de rug toe. De demonstranten probeerden aan het begin tevergeefs het woord te voe ren over de omstreden komst van de COVRA in het Sloegebied. De „bewo- nersgroep Borsele", een inderhaast opgericht actiecomité, vindt dat er geen maatschappelijk draagvlak is voor de vestiging van het opslagge bouw. Daarnaast denken de inwoners dat de COVRA onaanvaardbare risico's met zich meebrengt voor de volksge zondheid. Onder meer om die reden zijn bij de provincie Zeeland ruim 300 bezwaarschriften ingediend, maar die werden allemaal ongegrond verklaard. Een raadsmeerderheid meende dat de Borselse inwoners voldoende mo gelijkheden voor inspraak hebben gehad. Alleen de Partij van de Arbeid trachtte met twee moties nog de bouw van de opslagplaats tegen te houden, maar die werden door CDA, VVD en SGP verworpen. 43 Dan spreken ze verder niet meer. Casper van Adel pakt de Bijbel onder het sigarenkistje «vandaan. Hij bla dert daarin een beetje onrustig, tot dat hij lange tijd op één plaats staart. Na het papeten leest hij met een doffe teleurgestelde klank in zijn stem: „Ende Mozes zag het beloofdeland wel, doch hij mocht daarin zelf niet komen" Op bed is een ieder met zichzelf. Daar worstelt een mens in de een zaamheid, zonder bespied te worden. De Van Adels zijn hiervan overtuigd en bewaren hun hart- en borstbenau- wende zaken om er in de eenzaam heid mede te worstelen. Casper van Adel staat het thans klaar en duidelijk voor de geest. Er moet verandering komen. Ruzie op Ruimzicht is erg. Maar moord- en doodslag is lijnrecht tegen het zesde gebod en zal voor eeuwig een schand vlek op het geslafcht van de Van Adels werpen. Doch wélke verandering moet er komen? Ruimzicht is groot en biedt voor twee boerenmannen grond te over Diep onder de dekens rilt Casper van Adel lang en hevig bij de gedach ten, die hij koestert en noodzakelijk acht; dat grote Ruimzicht aan stuk ken te snijden en uit elkaar te ker ven Zéér doet hem dat nu reeds. Maar het móet en gauw ook, nog voor de dood hem komt halen. Casper van Door FENAND VAN DEN OEVER Adel huivert van de dood en om Je roen, die naast hem te bed ligt en zijn bloedeigen broer met wurging heeft bedreigd Hij vergoeilijkt Jeroen nu nog en wijt het aan zijn driftige aard. Maar rust schenkt hem dat niet. Casper van Adel sluit de ogen en bidt, lang en vurig, of de Heer, Die de har ten der mensen als waterbeken nei gen kan, dat van Jeroen wil breken en of Hij licht en waarheid wil schen ken in deze om krankzinnig van te worden doolhof En of God met Dingeman, dien wonderlijk goeie en stille Dingeman wil zijn amen Dan is Casper van Adel uit geput. Hij luistert nog even scherp of er soms geluiden zijn in de kamer van Jeroen. Daarna slaapt hij in De traptreden van Ruimzicht kra ken, bij juiste tred. niet heel erg. Je roen van Adel weet dat en hij luistert naar het regelmatige gesnork naast hem. Die snork is vaders snork, over legt hij en voelt even een beetje schaamte in zich opkomen. Zijn werk is een werk van de duisternis en laf bovendien. Daartegen verzet de-böer- Van-Adel zich direct in hem, omdat hij dit schande en schaamte voor Ruimzicht acht. Jeroen slaat de de kens weg en stapt heel voorzichtig uit bed. Hij schiet alléén zijn boven broek aan en gaat voetje voor voetje de deur uit, naar de trap. Om de hoek ziet hij een zwarte donkere gedaante bij de kapstok. Hij schrikt. Dat ding kijkt hem aan en vraagt, luister maar: wat ga jij nou doen. Jeroen? Ben je mal, verzet hij zich. Niet bang zijn in je eigen huis en hij loopt door. Dan ergert hij zich dubbel. Het is Dingemans jas, die hij voor een waar schuwer heeft aangezien. Kwaad gaat hij verder. Regelrecht door naar de trap. Het kan hem niets meer schelen, hoe ze over hem zullen praten, maar nooit, nooit zal het meer gebeuren, dat ten aanhore van alleman wordt uitgebazuind: De Versijntje Jacoba van Dingeman van Adel behaalde het hoogste aantal punten Nooit, nooit, voort, voort De gang door, het erf op, naar de stallen. Hier in de schede, tussen zijn broeksband, zit het mes. Goed, best, reusachtig, wordt hij van binnenuit aangepord. Het grint knerpt onder zijn voe ten de staldeuren kraken De paarden doen onrustig Déér staat Baas en daar - grimmig ziet hij in haar richting - Versijntje Jacoba Dingeman heeft in vaders bed het gerucht gehoord. Hij is direct er uit gesprongen en naar buiten gegaan. Ze nebben méér geprobeerd op Ruim zicht in te breken. Versijntje Jacoba is sinds gister hard in prijs omhoog gelopen. Waarom gaan de beesten zo te keer? Dingeman haast zich rechtdoor naar de openstaande staldeuren. Hij luistert even en hoort de stem van Je roen. Die spreekt harde vreselijke woorden tot Versijntje. Hij hoort het en siddert. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5