Renessenaar bewaart alle gegevens actie behoud Rode Kruis ziekenhuis Hoge Kerkstraat werd woonerf Winkeliers Hulst willen dodensprong als attractie VENTILATIETECHNIEK DEURLOO B.V. Restauratie Vismarkt begint nog dit jaar 1 november paspoort in nieuw jasje Dodelijk ongeval Zeeland N utsdepartement Brouwershaven wordt niet meer wakker 4 NIEUWERKERK - In de Hoge Kerkstraat te Nieuwerkerk werd de laatste hand gelegd aan de werkzaam heden waarmee deze oude, smalle dorpsstraat werd omgebouwd in een woonerf. De nieuwe inrichting van de straat kwam tot stand in nauwe samenwerking van de gemeente Duiveland met de bewoners van de Hoge Kerkstraat. Die laatsten trokken vorig jaar aan de bel toen bleek dat het oude straatje aan de beurt was om herbestraat te worden. Zij zagen dat als een goede gelegenheid om ook de inrichting van hun straat te veran deren. Na veel overleg kwam men tot een compromis waarin zowel het gemeentebestuur als de straatbewo ners zich konden vinden. De Hoge Kerkstraat heeft nu de status woonerf. Dat wil zeggen dat er niet harder mag worden gereden dan 7 kilometer per uur en dat iedereen die zich op straat bevindt voorrang heeft op het rijdende verkeer. Via 24 paaltjes wordt het rijgedeelte in de straat aangegeven. Sierbestrating en bloem bakken vormen de verdere aankleding van de straat waarin nog maar twee auto's mogen worden gepar keerd. Advertentie Vervolg van pagina 1. zien. Ondanks verschillende voorstellen om het hofje te slopen bleven zij er tot 1804 wonen. Vanaf die tijd diende het pleintje van het hofje als Vismarkt, waar zalm, ha ring en kabeljauw, mosselen en oes ters werden aangeboden en werden de huisjes als opslagruimte gebruikt. Sinds 1804 is er aan het uiterlijk van de Vismarkt, zoals het hofje nu nog steeds heet, weinig meer veran derd. De tand des tijds heeft, slechts belemmerd door noodzakelijke on derhoudswerkzaamheden, zijn gang kunnen gaan. De gevolgen laten zich dan ook raden. Hoe leuk het hofje er ook uitziet, de bouwkundige toe stand ervan laat duidelijk te wensen over, heel veel zelfs. Dat geldt vooral voor het metsel werk en de daarop aangebrachte pleisterlaag, die voortdurend loslaat. Ook de bekapping van de huisjes en de zuilengalerij moet worden aange pakt, zij het dat de overkapping van de galerij nog wel redelijk is. In slechte toestand verkeren ook de go ten, de kozijnen, ramen en deuren, terwijl ook het visafslaghuisje hard toe is aan een opknapbeurt. Het hek werk is door het ontbreken van ijze ren steunen wat verzakt, terwijl de hekpalen eveneens door de tand des tijds te pakken zijn genomen. Restauratieplan Om het hofje in oude luister te her stellen is door de dienst gemeente werken een rapport opgesteld waarin niet alleen de bouwkundige toestand maar ook een restauratieplan is uit gewerkt. Ofschoon er in 1986 nog ge dacht werd aan een bedrag van 345.000 gulden blijkt dat het kosten plaatje voor de restauratie van het casco in drie jaar tijd opgelopen is tot 4,5 ton, plus dat daarbij nog 36.000 gulden komt voor het aankopen van de twee huisjes die nu nog particulier eigendom zijn. Die stijging is niet al leen te wijten aan het verval dat in de afgelopen drie jaar is opgetreden, maar ook omdat verschillende onder delen van het restauratieplan gede tailleerd zijn uitgewerkt. Wanneer alles naar wens verloopt wordt, zo stelt restauratie-ambtenaar H. Goedegebure in november een be gin gemaakt met de restauratiewerk zaamheden, die volgens de planning voor het zomerseizoen '90 moeten zijn voltooid. Of dat ook haalbaar is, hangt af van de bestemming die het hofje krijgt. Zolang dat nog onduide lijk is, beperkt de restauratie zich tot het uiterlijk. ,,We hopen dat tijdens de restauratie van het casco duidelijk wordt wat de toekomstige bestem ming is, zodat we gelijk verder kun nen gaan met restauratie van het in terieur" aldus Goedegebure. Oorspronkelijke Een blik op het restauratieplan doet beseffen dat er heel wat moet ge beuren om die vergane glorie weer te herstellen. Een moeilijkheid daarbij is volgens Goedegebure, dat er ook weer niet teveel moet worden veran derd omdat het oorspronkelijke beeld bewaard moet blijven. In ieder geval is het zeker dat het metselwerk van de gevelvlakken met zorg aange pakt zal moeten worden. Hierbij zal enerzijds gebruik worden gemaakt van ijsselsteen, terwijl de kopgevel en de gevel van het Sint Jacobshuis in het Sint Jacobsstraatje in moppen worden uitgevoerd. Daarnaast ver dient ook het voegwerk in de muren de nodige aandacht. Dakpannen De dakpannen van de vier wonin gen, waarvan de gemeente er momen teel nog twee wil kopen, zijn even eens aan vervanging toe. Zoveel mogelijk worden de oude Hollandse dakpannen opnieuw gebruikt. De overkapping van de zuilengalerij blijft zoals die is, maar wordt voor zover nodig bijgewerkt. Een belang rijk onderdeel van het restauratie plan vormt de vernieuwing van de go ten, de afvoerpijpen en de vergaar bakken, terwijl ook de nodige aan dacht uit zal gaan naar het vernieu wen van buitenkozijnen, ramen en deuren. Het visafslaghuisje zal volgens het plan voor een groot deel worden ver nieuwd, maar dan wel zodanig dat het karakteristieke ervan blijft be waard. De zuilen en de hekpalen zijn evenals de kapitelen in een dusdani ge toestand dat ook deze hard toe zijn aan herstel. Kortom, een veelomvat tend plan waaraan een bijbehorend prijskaartje zit, maar waarmee Zie- rikzee opnieuw een bijdrage levert aan het behoud van haar culturele erfgoed. HULST - De winkeliersvereniging in de Zeeuws-Vlaamse gemeente Hulst is van plan de omstreden at tractie „elastiekspringen" eind augustus naar Nederland te halen. De uitvoerders van deze „do densprong" slaan net niet te pletter op de grond als ze van tientallen me ters hoogte naar beneden springen aan een stuk stevig elastiek. Eerder werd deze rage na drie dodelijke on gevallen in Frankrijk verboden. In België wordt plaatselijke overheden geadviseerd het elastiekspringen te verbieden. De attractie, die onlangs voor de laatste keer in België te zien was tij dens de Gentse feesten, bestaat uit een zestig meter hoge kraan met een bakje. Vanuit dat bakje duiken gele genheidsstuntmannen met een elastiek aan een of beiden benen, naar beneden. Op het moment dat het lijkt alsof de stuntman te pletter slaat, veert het elastiek omhoog. ZIERIKZEE - Per 1 november wordt een nieuw Nederlands pas poort naar Europees model inge voerd. Dit paspoort krijgt een rood omslag, een kleiner formaat en een andere indeling van de persoonsge gevens. Een woordvoerster van het ministerie van buitenlandse zaken heeft dat bevestigd. Het nieuwe paspoort zal ook iets beter tegen vervalsing beveiligd zijn dan het oude zwarte. Zo zal de zwart/wit-foto in de toekomst wor den gewaarmerkt met een speciale droogstempel die een afdruk in het papier zet in plaats van erop. Per 1 november wordt de uitgifte van het bestaande zwarte paspoort gestaakt. Wel houden afgegeven zwarte pas poorten hun geldigheid tot de datum die daarvoor in het paspoort wordt vermeld. De ontwikkeling van een fraude bestendig paspoort zal nog enkele ja ren in beslag nemen, zo liet minister Van den Broek van buitenlandse za ken begin dit jaar weten. Het kabinet moet nog komen met een nieuw plan voor de afhandeling van het pas poortproject. In dat plan moet ook worden besloten of de eerste verant woordelijkheid voor het project wordt overgeheveld van buitenlandse zaken naar binnenlandse zaken. De Hulster winkeliersvereniging heeft een contract gesloten met de elastiekfabrikant in Brussel die de dodensprong exploiteert. Deze week zullen ze bij de gemeente een aan vraag indienen. Burgemeester F. A. W. Jacobs van Hulst wil zijn opvat ting over de kwestie opschorten tot een aanvraag bij de gemeente is bin nengekomen. „Ik kan me er nu nog geen oordeel over vormen. Pas als ik een aanvraag heb kan ik beoordelen of deze attrac tie objectief gezien veilig is. De enige informatie die ik totnutoe heb, komt uit de krant". Jacobs laat in het midden of het in Hulst ook tot een verbod komt. „Als burgmeester heb ik de bevoegdheid zo'n attractie te verbieden. Wannneer het hier een risicodragend apparaat betreft, dat er alleen kómt om de mensen plezier te laten hebben, wil ik geen extra risico in de gemeente halen. Mensen kunnen zich ook op een andere manier vermaken". Veilig Een woordvoerder van de winke liersvereniging is ervan overtuigd dat de attractie veilig is. „Tijdens de vijfdaagse feesten in Gent hebben zo'n 600 mensen gesprongen en daar bij hebben zich geen ongelukken voorgedaan. Het elastiekspringen heeft §en slechte naam gekregen doordat anderen er ook mee zijn be gonnen en slecht materiaal gebrui ken. Het is een unieke sport die nog maar een half jaar bestaat en er zijn nog geen richtlijnen voor". ASSEN - Officier van justitie mr. H. A. Marquart Scholtz heeft voor de rechtbank in Assen acht jaar gevan genisstraf geëist tegen de 61-jarige J. R. S. uit Emmen. De man wordt ver dacht van moord op zijn 62-jarige ex- vrouw. OOSTBURG - Door een verkeers ongeval in de Zeeuws-Vlaamse ge meente Oostburg zijn drie inwoners uit Gent (België) om het leven geko men. Het ongeval gebeurde volgens de politie doordat de 75-jarige be stuurder van een Belgische auto geen voorrang verleende aan een vracht auto. Niet alleen de bestuurder, maar ook twee inzittenden' waren op slag dood. INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. .01110-16255 Vervolg van pagina 1. Brouwershaven. „De jongeren tot 18 jaar konden daar gratis boeken lenen en bij ons moesten ze een kwartje per boek betalen". Nu zijn er nog veertig trouwe lezers, allemaal volwassenen. „Ze komen niet elke week, maar wel regelmatig. Daardoor heb ik top avonden en rustige avonden". Dat komt ook omdat de lezers net zoveel boeken tegelijk mogen lenen als ze willen. „Ik zeg altijd: als u er hon derd tegelijk leent breng ik ze thuis. Maar dat is natuurlijk maar een grapje, dat is nog nooit gebeurd". Behalve op het leesgeld van een kwartje per boek, draait de Nutsbi- bliotheek op subsidie van de gemeen te Brouwershaven. „Voor elk uitge leend boek legt de gemeente 35 cent bij. Daar kunnen we van draaien. We passen gewoon het aantal nieuwe boeken dat we jaarlijks kopen aan aan wat- er aan geld binnenkomt". Smaak Die aankopen worden door Stouten precies afgestemd op de smaak van 'zijn publiek'. „Ze lezen het liefste streekromans, gewone romans en in mindere mate oorlogsromans. Met moderne literatuur hoef ik niet aan te komen. Ik ken hun voorkeur om dat ik een fijn contact met ze heb. Vaak vragen ze aan mij of een be paald boek iets voor hen is. En omdat ik alle boeken eerst zelf heb gelezen kan ik dat precies zeggen". Omdat ook zijn lezers steeds een jaartje ouder worden en er geen nieu we jeugdige lezers bijkomen ziet Stouten de belangstelling voor de Nutsbibliotheek op den duur toch steeds minderen. „De Nutsbiblio theek in Brouwershaven bestaat al 105 jaar. Maar op den duur zie ik de belangstelling toch steeds minderen. Het is een voorziening van vroeger natuurlijk. Tegenwoordig zijn er mo dernere voorzieningen". Een stukje geschiedenis van Schouwen-Duiveland dat vastgelegd moet worden RENESSE - „De hele bevolking van Schouwen-Duiveland heeft indertijd achter deze actie gestaan. We zijn met vier bussen met Zeeuwen naar het Binnenhof in Den Haag gegaan om een petitie aan te bieden bij de minister. Vier bussen vol mensen. Dat zegt genoeg, want protesteren dat doen ze hier niet gauw". Actie behoud itode Kruis Zie kenhuis 1979 staat op de rood kartonnen kaft van het plakboek. Het plakboek waarin de 79-jarige K. H. Slabbekoorn uit Renesse alle tastbare bewijzen bewaart die herinne ren aan de actie die tien jaar geleden werd gevoerd voor het behoud van het Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. heel veel mensen wie het ziekenhuis na aan het hart ligt, ook nu nog. Daarom denk ik dat het goed is de herinnering aan de tijd dat de actie plaatsvond levend te houden. Velen hebben dat indertijd heel intensief beleefd. x En het is toch nog dagelijks een geluk dat het ziekenhuis bewaard is gebleven", aldus Slabbekoorn. Hij behoort nu tot de mensen die regel matig gebruik moeten maken van de voorziening. „Als de specialisten niet naar het ziekenhuis hier kwamen, zou ik regelmatig naar Goes en Rot terdam moeten". Schoenendoos Enkele jaren bewaarde de vroegere voorzitter alle papieren die herinne ren aan de actie in een schoenendoos. Toen plakte hij alles in een plakboek. „Daar zijn verschillende reacties op gekomen van mensen die zich de actie nog goed herinneren, onder andere van een huisarts en een gemeente raadslid. Zij adviseerden me om de gegevens te laten vastleggen zodat ze bewaard blijven en in een wijder ver band verspreid worden. Want er be staat geen enkel boek dat uitgebreid aandacht besteedt aan die periode. Een periode waarin de bevolking van Schouwen-Duiveland massaal in opstand kwam". Slabbekoorn was indertijd voorzit ter van het actiecomité dat gedurende anderhalf jaar zijn beste krachten gaf aan het organiseren van vergaderin gen, het verzamelen van handteke ningen en het benaderen van gezag hebbende personen. Hoogtepunt van de actie was de reis naar het Binnen hof op 4 maart 1980. „Het was van es sentieel belang dat we dat deden. Want het was een fout van de regering om het ziekenhuis in Zierikzee af te schrijven. Allerlei mensen van ver schillende instanties zeiden tegen ons je hoeft niet meer te beginnen met een protestactie want het besluit is toch al genomen. Maar we hebben het toch gedaan. Want u weet het zelf, een regering kan elk moment weer op an dere gedachten komen", aldus Slab bekoorn. Oplossing De geschiedenis leerde dat hij ge lijk had, want op 29 mei 1982 kwam het bericht van de toenmalige minis ter van volksgezondheid, T. Garde- niers-Berendsen dat de regering had besloten dat het Rode Kruis Zieken huis zou blijven voortbestaan. De oplossing werd gevonden in een fusie met het Oosterschelde Ziekenhuis te Goes. De beide instellingen werden samen een stichting, de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen. „Alles wat in die jaren is gebeurd, alles wat werkelijkheid is staat in dit plakboek", aldus de bejaarde Re nessenaar. Hij beschouwt de kran tenknipsels, gedichten, toespraken en foto's uit die jaren als een stukje documentatie dat niet verloren mag gaan. „Het is de geschiedenis van een periode die van essentieel belang was voor Schouwen-Duiveland". Slabbekoorn wil daarom graag dat de gegevens uit zijn plakboek wor den gebundeld en verspreid in een groter verband. „Ik loop al bijna zeven jaar rond met het idee om een boekje te laten maken van al deze gegevens. Ik zou daarvan een exemplaar willen aan bieden aan alle zes de burgemeesters van Schouwen-Duiveland en aan de doktoren die er bij betrokken zijn. Een boekje waarin wordt vastgelegd wat er eigenlijk allemaal is gebeurd gedurende die anderhalf jaar dat we met de actie bezig waren". Uit Zweden Het Rode Kruis Ziekenhuis werd na de watersnoodramp van 1953 door het Rode Kruis in Zweden geschon ken. Op het moment dat de regering het ziekenhuis uit bezuinigingsover wegingen wilde laten verdwijnen was het gebouw al afgeschreven. Toen die eerste berichten over de ver dwijning van het Rode Kruis Zieken huis in de kranten kwamen woonde Slabbekoorn met zijn echtgenote sinds drie jaar op Schouwen- Duiveland. „Ik was toen al gepensio neerd. Wij kwamen vanuit Rotter dam naar Zonnemaire wonen omdat Zeeland ons trok. Mijn hele familie komt hier van oorsprong vandaan". Tot die tijd had Slabbekoorn nooit zelf in het ziekenhuis te Zierikzee ge legen. Maar alleen al de krantenbe richten over mogelijke opheffing van het ziekenhuis waren voldoende voor hem om actie te ondernemen. „Wc la zen dat het ziekenhuis dat was ge schonken door Zweden weg moest. Dat de regering vanwege de bezuini gingen had besloten om het af te schrijven. We vonden dat een stom besluit waartegen we in verzet moes ten komen". Samen met A. J. van de Einden uit Zierikzee nam Slabbekoorn het ini tiatief om in alle wachtkamers van de huisartsen op Schouwen-Duiveland lijsten neer te leggen waar mensen, die ook tegen het besluit waren, hun handtekening konden plaatsen. En dat was nog maar het begin. Het ac tiecomité groeide uit tot zes mensen die allerlei acties en bijeenkomsten organiseerden. Er werden liederen en gedichten gemaakt over het belang van het ziekenhuis voor Schouwe- Duiveland. En men verzamelde in an derhalf jaar tijd ruim 10.000 handte keningen. Na aan het hart De eerste steen van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis werd gelegd op 28 april 1955 doorZ.M. Koning Gustaaf Adolf „Er zijn op Schouwen-Duiveland VI van Zweden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4