'Het Nutsdepartement wordt niet meer wakker' Restauratie Vismarkt begint nog dit jaar Overval op 66-jarige vrouw uit Zierikzee BIEFSTUK POPULAIR Keurslagerij De Jonge DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diefstal jet-ski Diefstal uit meubelzaak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Museumbezoek Zomerorkest Actie voor ziekenhuis Concours Het mooie weer heeft zijn invloed op de bezoe- Het optreden van het Zomerorkest Nederland K. H. Slabbekoorn uit Renesse heeft alle infor- In Bruinisse werd een concours gehouden kersaantallen aan musea in de regio. (Pag. 2). was een van de hoogtepunten tijdens de Toe- matie over de actie die indertijd werd gevoerd voor paarden- en ponycombinaties. (Pag 7). ristendagen. (Pag. 3). voor behoud van het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis bewaard. (Pag. 4). DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1989 145ste jaargang Nr. 24585 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wie de geest van een volk wil leren kennen, bestude- re de leesbibliotheken. Wilhelm Hauff Dinsdagmiddag in huis Sint Domusstraat ZIERIKZEE - Dinsdagmiddag werd een 66-jarige vrouw in haar woning in de Sint Domusstraat te Zierik zee overvallen door een man van naar schatting 40 a 45 jaar. De vrouw werd door de overvaller geslagen en be dreigd met een mes. Omstreeks 15.40 uur kwam een man de woning van de 66-jarige vrouw binnen via de zij-ingang. Hij sprak de vrouw aan en terwijl hij haar beetpakte vroeg hij naar de sleutels van haar auto. Toen de oude re vrouw die niet gaf werd zij door de overvaller geslagen. Mes Hierna vroeg hij ook om geld aan de vrouw en ging door met haar te slaan. Toen zij ook het geld niet gaf werd zij bedreigd met een mes. In middels waren nog twee andere man nen binnengekomen die kennelijk handlangers van de overvaller waren. Zij kalmeerden de man en namen hem mee. De vrouw moest zich onder dok tersbehandeling stellen. De rijkspo- ELKERZEE r De jet-ski die werd gestolen van een camping te Eikerzee was ongeveer 3000 gulden waard. Het vaartuig was eigendom van de Duitse mevrouw M. I. K. uit Illingen. De jet-ski stond op een aanhangwa gen op de camping en werd zondag middag om ongeveer 14.00 uur gesto len. NIEUWERKERK - Woensdag avond werd ingebroken in een meu belzaak aan de Rijksweg N 59 te Nieuwerkerk. De dieven namen een kleurentele visie en een videotoestel mee waar van de totale waarde niet bekend is. Aangifte van de diefstal werd gedaan door W. F. uit Nieuwerkerk. litie wil om de vrouw te beschermen haar initialen liever niet bekend ma ken. Zij zijn op zoek naar de indrin ger en vragen daarbij de hulp van ie dereen die omstreeks genoemd tijdstip wat heeft gezien dat tot de aanhouding van de overvaller kan leiden. Het signalement van de in dringer is als volgt: 40 a 45 jaar, leng te 1,85 a 1,90 meter, bruine ogen en geheel kaal hoofd. De man was ge kleed in een zwarte spijkerbroek, een zwart T-shirt en half hoge laar zen. De andere twee handlangers van de overvaller zagen er als volgt uit: de ene had donker kort en stekelig haar, was ongeveer 30 jaar oud en had een klein, dik postuur. De andere was ook ongeveer dertig jaar oud en had blond, gebleekt haar dat lang was in de nek. Vermoedelijk zijn deze drie ersonen vertrokken in een donker- eurige auto met koffer. Eventuele getuigen van de overval of mensen die personen hebben gezien die vol doen aan bovengenoemde signale menten wordt verzocht contact op te nemen met de rijkspolitie. Telefoon 01110-14055. Advertentie pe kl Malse 250 gram f 8,75 Noordstraat 45 Burgh-Haamstede H. Stouten al 37 jaar bibliothecaris Nutsbibliotheek BROUWERSHAVEN - Iedere vrijdagavond tussen half acht en acht uur zit H. Stou ten uit Brouwershaven op zijn post. In een zaaltje achterin het Brouwse Tonnenmaga- zijn beheert hij de 4500 boeken die samen de bibliotheek van het Nutsdepartement Brouwershaven vormen. Boeken die hij stuk voor stuk zelf heeft gelezen. „Elk boek dat wordt gekocht lees ik eerst zelf, want ik moet toch weten wat ik mijn klanten voor zet". Die klanten bestaan uit een groep van 40 volwassen lezers. Een groep die door het ontbreken van de aanwas van jeugdige lezers steeds kleiner wordt. Stouten is er dan ook van overtuigd dat de Nutsbibliotheek over een x aantal jaren verdwenen zal zijn. Evenals dat in de afgelopen jaren het geval was met de andere Nutsvoorzieningen zo als de culturele avonden, de volkstuintjes en de kleuterschool. „Het Nutsdepartement wordt niet meer wakker. Dat laten we rustig slapen". boeken een plaatsje achterin het pas verbouwde Tonnenmagazijn. ,,Wat ruimte betreft is het prima. Alleen de lokatie is niet zo gelukkig want het Tonnenmagazijn ligt helemaal uit het centrum. Vooral in de winter als het vroeg donker is en winderig, is het een bezwaar om daar heen te komen. Dat heeft me nogal wat oudere lezers gekost". 1E\ jeugdige lezers vond plaats in 1977 toen de bibliobus zijn intrede deed in vervolg pagina 4 Het Nut, ofwel de maatschappij tot Nut van het Algemeen is een landelij ke organisatie die meer dan honderd jaar geleden werd opgericht met het doel de bevolking wat algemene ont wikkeling bij te brengen en ontspan ning te bieden. ,,Het onderwijs was in die tijd nog niet van zo'n hoog ni veau". Toverlantaarn Ook op Schouwen-Duiveland wer den diverse Nutsdepartementen op gericht. Jarenlang organiseerden zij culturele avonden waarbij met be hulp van een toverlantaarn diverse onderwerpen werden behandeld. En ontspanningsavonden waarbij met eigen krachten operettes en to neelstukken werden opgevoerd. ,,Met bal na. In de bloeitijd van het Nut, zo tussen 1950 en 1955 moesten we de voorstellingen nog wel eens twee keer opvoeren vanwege de enorme be langstelling". Maar het Nutsdepartement Brou wershaven deed meer. Via de diverse comité's werd tuingrond verhuurd en een kleuterschool beheerd. Voorzie ningen waarvan iedereen gebruik kon maken. Want hoewel in het Nuts- bestuur meestal de plaatselijke nota belen zaten waren de voorzieningen bedoeld voor iedereen. ,,We draaiden wel op de contributie van de leden. Die hadden daarmee het voorrecht om de culturele en ontspannings avonden gratis te mogen bezoeken". In de bloeitijd van de vijftiger ja ren telde het Nutsdepartement 180 le den in de kern Brouwershaven waar indertijd 850 mensen woonden. ,,En elk jaar als onze penningmeester Jo- han van Schelven de deuren langs gaat om de contributie van vijf gul den op te halen vallen.er weer een paar af". De Nutsleden anno 1989 zijn volgens Stouten vooral ouderen die nog steeds lid blijven uit traditie. Televisie Na de bloeiperiode van de vijftiger' jaren liep de belangstelling voor de activiteiten van het Nutsdeparte ment terug. De tuingrond werd na de ramp al verkocht aan de gemeente die er huizen wilde bouwen. Ook de kleuterschool werd aan de gemeente overgedaan omdat de leerkrachten liever in dienst wilden zijn van het rijk. En de animo voor de culturele en ontspanningsavonden liep volgens Stouten terug onder invloed van de televisie. Het Brouwse Nutsdepartement viel in slaap, zoals Stouten het uit drukt. Het bestuur bestaande uit voorzitter Jan Hanse, secretaris Ph. J. van Ast, penningmeester Johan van Schelven en bestuurslid H. Stou ten bleef bestaan. Maar het enige waarover zij verantwoording moes ten afleggen tijdens de jaarlijkse bij eenkomsten was nog de Nutsbiblio theek. De Nutsbibliotheek waar Stouten al sinds 1952 de scepter zwaait. ,,Ik ben een liefhebber van boeken en van lezen", verklaart hij het feit dat hij na 37 jaar nog steeds met plezier dat vrijwilligerswerk doet. Vroeger was de Nutsbibliotheek gevestigd in een lokaal van de openbare lagere school. Voor een een bedrag van vijf cent per boek werden de boeken vrijdags na schooltijd uitgeleend. Donker en winderig Toen het schoolgebouw verbouwd moest worden kreeg Stouten met zijn Bibliothecaris H. Stouten: ..Elk nieuw boek lees ik eerst zelf want ik moet toch weten wat ik aan mijn klanten voor zet". Wanneer alles volgens plan verloopt wordt dit jaar nog begonnen met de restauratie van de Vismarkt. Opknapbeurt kost 4,5 ton ZIERIKZEE - Zoals het er nu naar uitziet wordt 11a ja renlange voorbereidingen in het najaar een begin ge maakt met de restauratie van de Vismarkt in Zierikzee. Om dit oude hofje in het centrum van Zierikzee in oude luister te herstellen is een ingrijpende restauratie nodig, waarvoor de gemeenteraad inmiddels een bedrag van 4,5 ton beschikbaar heeft gesteld. De toerist die ondernemend genoeg is om even buiten de toeristische voetsporen te treden wordt mits hij de goede weg kiest voor zijn onderne mingslust beloond met een prachtig uitzicht op een klein en idyllisch hof je dat net buiten het drukke stadsge woel herinnert aan vervlogen tijden toen dit hofje eigendom was van het Sint Jacobsgilde en derhalve bekend stond als Sint Jacobshofje. Een veili ge thuishaven waar oude leden van het gilde en later ook bejaarde zeelui hun laatste dagen sleten. In de jaren dat het met dit gilde bergafwaarts ging nam de gemeente het hofje met het bijbehorende Sint Jacobshuis over en werd het huis van af 1580 voor minder liefdadige doel einden gebruikt, zoals het dienen als opslagruimte voor munitie. Ook werd er op de zolder van het huis handwerkles gegeven door drie Fran se juffrouwen. Vismarkt Aan het begin van de 18e eeuw werd het hofje bewoond door oude vrou wen en weduwen die door het stads bestuur van gratis turf werden voor- vervolg pagina 4 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting tot vrijdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden maar ook zonnige perioden en overwegend droog. Mini mumtemperatuur ongeveer 11 gra den. Middagtemperatuur omstreeks 20 graden. Matige noordwestenwind, in het Waddengebied af en toe krach tig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 7 aug. Zaterdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noordwest 3 Zondag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: var. 2 Maandag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: var. 2 ZON- EN MAANSTANDEN 4 aug. Zon op 06.06, onder 21.25 Maan op 09.13, onder 22.15 Eerste Kwartier: 9 augustus (29.28) HET WEEROVERZICHT DE BILT - In het algemene circula tiepatroon komt morgen maar weinig verandering. .De luchtdruk blijft hoog hoven Ierland en mede door een in activiteit toenemende depressie boven de Oostzee wordt een noord westelijke stroming gehandhaafd. Hiermee komen wolkenvelden ons land binnendrijven, maar er komen ook zonnige perioden voor. Het blijft vrijwel overal droog. Vanacht daalt het kwik tot ongeveer 11 graden en loopt overdag op tot ongeveer 20 gra den. Aan de kust een enkele graad la ger en landinwaarts iets hoger. De wind is matig rond kracht 3, maar in het Waddengebied af en toe krachtig, kracht 6.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1