'Regionale omroep staat veel dichter bij haar luisteraars dan Hilversum' Gevarieerde en boeiende expositie met werk van Schregardus en De Bruyne ktk c mh DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEE-RKC P£ 8itr Diefstal uit auto ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Bouw studio Studenten Uitstel Campingvoetbal Naar verwachting is de houw van een studio Vier studenten van de hogeschool voor recrea- Restaurant-eigenaar Simmers uit Serooskerke In Renesse, Ouwerkerk en Burgh-Haamstede voor de regionale Omroep Zeeland in oktober tie en toerisme maken het zomerprogramma in heeft zijn plannen met landgoed Zeelandia vonden campingvoetbaltoernooien plaats, voltooid. (Pag. 2). Renesse. (Pag. 3). even terzijde geschoven. (Pag. 3). (Pag. 7). DINSDAG 1 AUGUSTUS 1989 145ste jaargang Nr. 24584 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De betekenis van de radio is nog nauwelijks te over zien. Haar geestelijke nivellerende werking zal waarschijnlijk nog groter blijken dan die van de bio scoop. Professor J. Huizinga Omroep Zeeland gaat januari 1990 van start ZIERIKZEE - „Ik durf gerust de stelling aan dat Hilversum haar luisteraars min acht. Men neemt de luisteraars niet serieus, en dat is voor mij het grote verschil met een regionale omroep. Een regionale omroep staat veel dichter bij de mensen". Aan het woord is Flip Feij, directeur/hoofdredacteur van Omroep Zeeland. De regionale om roep voor de provincie Zeeland die officieel op 1 januari 1990 uit de startblokken gaat. Zeeland start daarmee als laatste met een eigen omroep. Feij: „Zeeland loopt nu een maal niet voorop bij nieuwe ontwikkelingen. Zeeuwen nemen graag een afwachtende houding aan. Ik vind dat op zich niet negatief". Wie een poosje wacht kan immers profiteren van de ervaring, en de fou ten van anderen, zo luidt de gedachte achter de zienswijze van Feij. Hij heeft zijn sporen op journalistiek ge bied ruimschoots verdiend. Na van 1971 tot 1978 bij de PZC gewerkt te hebben vertrok hij naar de NCRV- radio actualiteitenrubriek Hier en Nu. Daarna heb ik nog bij Den Haag Vandaag gezeten en bij het radiopro gramma Met het oog op morgen. Ik heb jaren in de Randstad gewoond en gewerkt". Twee liefdes Feij wilde uiteindelijk toch weer terug naar Zeeland en zag zijn kans schoon toen Omroep Zeeland via een advertentie liet weten op zoek te zijn naar een directeur/hoofdredacteur. ,,Ik heb twee liefdes. De ene is radio maken en de andere is Zeeland. Door .te solliciteren naar de functie van di recteur van Omroep Zeeland probeer de ik die twee liefdes met elkaar te verenigen, en dat is gelukt", aldus Feij. Waarom radio maken zo leuk is? Ik weet het niet, het heeft iets ma gisch, iets mysterieus", aldus Feij. Hij stelt dat hij als kind al geboeid werd door het medium radio, en die betovering is eigenlijk nooit verbro ken. Ondanks het feit dat radio een snel, maar ook vluchtig medium is. In de krant wordt de volgende dag de vis verpakt. Van wat er op de radio gezegd wordt blijft soms helemaal niets hangen. Of maar eventjes. Toen indertijd de televisie haar intrede in Nederland deed stelden sommige on heilsprofeten dat de radio haar langste dagen wel zou hebben gehad. „Gelukkig is dat nooit gebeurd en de radio is nog steeds het snelste me dium. Wat je op de radio hoort lees je de volgende dag pas in de krant", al dus Feij. Fantasie „De impact van televisie op de kij ker staat buiten kijf. Maar bij televi sie wordt er niets aan de fantasie van de kijker overgelaten en dat is bij ra dio wel het geval", aldus Feij. ,,Er be staat bij radio een band met de luiste raar die je zeker niet moet onder schatten. Bij wat iemand op de radio hoort kan hij of zij zich van alles voorstellen. Ik heb het idee dat radio nog steeds heel erg gewaardeerd wordt". Feij staaft die bewering met de op merking dat radio veel meer een ge bruiksartikel is dan televisie. „Over de televisie is vaak veel meer discus sie. De een wil naar het ene net kij ken en de ander wil persé een film op het andere net zien", aldus Feij. Hij tekent daarbij aan dat in één huis vaak in meerdere vertrekken een radio staat en dat deze ook vaak gebruikt wordt. „Het gebruiksge mak van de radio is tegenwoordig ook heel goed. En mensen hebben bij voorbeeld in de auto ook vaak de ra dio aanstaan. Nee hoor, de komst van de televisie heeft nog niets afgedaan aan het medium radio. De radio is nog steeds springlevend". Anders Zoals al aangehaald stelt Feij dat er Advertentie 2 augustus - 19.30 uur - Hoge Blok y.<\ IJ v f 1; Z P y f M Wf/M H w. .V' Z. 'ZZ if ;'iii Oudeweg 1 Zierikzee Telefoon 01110-14951 Hoofdsponsor VV Zierikzee Volgens Feij hebben een heleboel Zeeuwen er geen idee van wat ze nu eigenlijk van die Omroep Zeeland mogen verwachten. „Ik wil proberen de mensen zoveel mogelijk bij onze programma's te betrekken en bij ons op kunnen richten. Luchtveront reiniging bijvoorbeeld. Ga eens niet naar de bestuurderen, maar vraag aan de mensen zelf waarom zij hun auto laten staan, of juist niet laten staan. Ik denk dat een regionale om roep in dit soort zaken een heel be langrijke rol kan vervullen". „Wij staan overal volkomen fris te genover. We hebben geen erfenis mee te sjouwen of iets dergelijks. We pro beren alle groeperingen in de samen leving evenveel aandacht te schen ken", aldus Feij. „Betrouwbaarheid, snelheid en kwaliteit staat daarbij wat mij betreft voorop". Feij is vast van plan de ontwikke lingen op velerlei gebied in Zeeland Dit nummer bestaat uit 8 pagina's een groot verschil is tussen wat hij voor het gemak betitelt als 'Hilver sum' en de regionale omroepen. Hij tekent daar meteen bij aan dat ook landelijke dagbladen zich schuldig maken aan van wat je zou kunnen noemen discriminatie. „Over een he leboel regio's wordt een beetje scham per gedaan. Zo heb ik in de Volks krant een recensie gelezen van een artiest die optrad in Amsterdam. Maar in die recensie stond ook niet dat diezelfde artiest ook nog op zou treden in Vlissingen. Dat was blijk baar niet belangrijk". Het NOS-journaal dat bij verkie zingen altijd Pauline Broekema van uit Dreischor verslag laat doen, als het even kan samen met iemand in klederdracht of met een beeld van een paar klompen op de mat van het kieslokaal. Een aardig voorbeeld van de manier waarop landelijke me dia met sommige regio's om menen te moeten gaan. Feij: „Vaak worden beelden uit een bepaalde regio alleen maar gebruikt als een soort couleur locale". Ook is er volgens hem nogal wat verschil tussen regionale omroepen in bij voorbeeld de Randstad en regionale omroepen in meer landelijke gebie den. „Ik denk dat je de Omroep Zee land wat dat betreft het best kunt vergelijken met radio Friesland". Betrokkenheid Feij is vast van plan om geen af stand te laten ontstaan tussen de programma-makers van Omroep Zee land en de luisteraars. „Kijk, je kunt als regionale omroep natuurlijk niet verslag doen van alle wedvluchten van de postduivenvereniging. Maar dat wil niet zeggen dat je geen aan dacht kan besteden aan dergelijke takken van sport". Omroep Zeeland gaat vooralsnog niet uit van een vaste formule. „Wat bij mij in ieder geval voorop staat is dat we onbevooroor deeld en met toepassing van hoor en wederhoor te werk moeten gaan. We zitten nu nog volop in een stadium van opbouw. Een formule moeten we nog helemaal opzetten. Er zijn wel ideeën, maar die zijn nog niet uige- kristalliseerd". „Het is in ieder geval de bedoeling dat we geen programma's gaan ma ken voor een select groepje, maar voor alle Zeeuwen. We willen ook graag dat men ons weet te vinden. Ik heb er zelf alle vertrouwen in dat'dat ook vrij snel zal gebeuren", aldus Feij. Directeur-hoofdredacteur Flip Feij:Hilversum neemt de luisteraars niet se rieus". (Foto: Joop van Houdt). voorbeeld ook een soort service functie inbouwen. Bijvoorbeeld door een uitgebreid weerbericht of berich ten over de wachttijd voor de boot. In de eerste maanden zal de nadruk vooral liggen op informatie", aldus FeijIn percentages uitgedrukt komt het volgens hem in de opbouwfase van Omroep Zeeland neer op 80 pro cent informatie en 20 pi^ocent amuse ment. Onderwerpen Feij staat naar zijn zeggen te pope len om te beginnen met Omroep Zee land. „Ik denk dat er meer dan vol doende onderwerpen zijn waar we zo kritisch mogelijk te volgen met Omroep Zeeland. „Het is de bedoe ling dat we niet achter het bureau blijven zitten, maar zoveel mogelijk de boer op gaan", aldus Feij. Hij sluit niet uit dat Omroep Zeeland in de toekomst ook programma's live van af verschillende lokaties in Zeeland gaat uitzenden. In eerste instantie gaat men echter uit van Oost- Souburg als thuishaven. Uitdaging In het personeelsbestand van Om roep Zeeland bevinden zich zowel er- vervolg pagina 2 Verwachting tot woensdagavond: Minder buien Wisselend bewolkt en geleidelijk minder buien. Minimumtemperatuur rond 11 graden, middagtemperatuur omstreeks 19 graden. Matige noord westenwind, aan de kust en op het IJsselmeer nog een tijdlang krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 5 aug.: Donderdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: west 3 Vrijdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: variabel 3 Zaterdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 2 aug. Zon op 06.03, onder 21.28 Maan op 06.42, onder 21.52 3 aug. Zon op 06.05, onder 21.26 Maan op 07.59, onder 22.04 Eerste Kwartier: 9 augustus (19.28) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het zal even duren voor dat de zomer zich hersteld heeft. De stormdepressie, die afgelopen zondag toesloeg, zal pas over enkele dagen van de weerkaart verdwenen zijn. Overigens de laagste kerndruk be reikte de depressie pas vanmorgen vroeg. Morgen beginnen we met veel wind en met buien. In de loop van de dag wordt het wat rustiger en krijgt de zon meer kansen. Donderdag en vrijdag zet deze gun stige tendens zich voort, maar in het weekend kan een nieuwe depressie boven Scandinavië dit aarzelend her stel van de zomer weer afbreken. Augustus begint dus zwak, maar dat zegt weinig over het verdere weersverloop in deze laatste zomer maand. RENESSE - Uit de personenauto van K. S. uit het Duitse Witten werd geluidsapparatuur ter waarde van bijna duizend gulden gestolen. De auto stond geparkeerd nabij een strandovergang aan de Rampweg te Renesse. De dieven vernielden het slot van de auto en namen de autora dio mee. Rijnhard Schregardus met links een schilderij van eigen hand en rechts een beeld van Luc de Bruyne, die evenals Schregardus in de Noordhavenpoort exposeert. (Foto: Joop van Houdt). Tot 28 augustus in Noordhavenpoort ZIERIKZEE - Boeiend en een stimulans om na te den ken over de essentie van het bestaan en het streven van de mens naar het onbereikbare. Deze elementen komen in het werk van Rijnhard Schregardus uit Brouwersha ven in uiteenlopende vormen tot uitdrukking. Zijn werk vormt samen met de beelden en sculpturen van de Vlaamse beeldhouwer Luc de Bruyne een unieke exposi tie die vanaf zaterdag 5 augustus tot 28 augustus dage lijks (met uitzondering van maandag) tussen 13.00 en 17.00 uur in de Noordhavenpoort in Zierikzee te zien is. Schilderijen die meer zijn dan al- leen maar „aardige vondsten" van een begeesterd kunstenaar plus de met geplooid en aaneen gelast beton ijzer gevormde beelden van een hard loopster, een zwemster in starthou ding en een arduinen hoofd in een aquarium met goudvissen, zorgen voor een boeiende en gevarieerde ex positie in het onderkomen van de Stichting Transartica. Hoewel er tus sen het werk van Schregardus en De De hier en daar wat luguber lijken-* de kunst van De Bruyne die ook zijn befaamde kijkkast met een verbran de mummie meeneemt, vormt echter toch ook een contrast met de werken van de 43-jarige Brouwse kunstenaar, die zich na een loopbaan als typoi graaf en masseur heeft ontwikkeld als een materieschilder met eigen in breng. Zand Bruyne voor het oog nauwelijks eni ge verwantschap bestaat blijkt er toch wel een bindend element in het werk van beide kunstenaars te zitten, namelijk verwering. Die verwering komt bij Schregardus tot uitdruk king in het reliëf dat hij, door in de verschillende lagen te schrapen, aan brengt. Bij De Bruyne daarentegen komt dit eerder tot uitdrukking in de ruw afgewerkte figuren waarvan le dematen nogal eens afbreken. Hoewel Schregardus gebruik maakt van verschillende materialen is het gebruik van zand van meet af aan favoriet geweest voor Schregar dus. Die voorliefde voor zand om schrijft Schregardus als een universe le stof waaraan ook een mythologi sche betekenis zit. „Het doet denken aan het ontstaan van de aarde, een soort oermateriaal" verklaart de Brouwse materieschilder de mystie ke aantrekkingskracht die zandkor reltjes op hem uitoefenen. vervolg pagina 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1