Zwart-kampeerders tasten natuurschoon Zeeland aan 7v> ,,Dit moet niet blijven duren, want dan krijg je toch schade" - sm* -vf 'Het leer van de membraantjes is verdroogd zoals bij oude schoenen' DE ZIERIKZEESCHE COURANT 'ÉÊÉmÊÊÊ^-^^. WA> ffih P 61 tr I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Roken Knokke-Heist Bezoek Wielrennen Beperken verkoop en gebruik van rookwaren is Knokke-Heist zaterdag op bezoek in Zierikzee Agrarisch Schouwen-Duiveland heeft vier Rus- De Bruenaar Chris de Jonge is terug van drie niet nieuw. (Pag. 2). in verband met expositie. (Pag. 3). sen op visite, tot eind september. (Pag. 5). weken Tour de France. (Pag. 9). DINSDAG 25 JULI 1989 145ste jaargang Nr. 24580 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Om zich gelukkig te voelen, moet men doen wat men wil en gedaan hebben wat men doet. Comtesse Diane Burgemeester Den Boer, Middenschouwen: Lusten en lasten dragen <-*•, ZIERIKZEE - De Zeeuwse duin- en natuurgebieden hebben het afgelopen weekeinde te lijden gehad van honderden zwartkampeerders. Opengeknipt rasterwerk, uitgetrokken helmgras en onder het zand begraven zak ken met afval zijn het gevolg. De schade die de illegale kampeerders in het landschap aanrichtten, beloopt naar schatting van een medewerker van Staatsbosbeheer en kele duizenden guldens. ook nog eens op het illegaal kampe ren te storten", zegt een woordvoer der van de Rijkspolitie Schouwen- Duiveland. Alle campings en hotels in Zeeland zaten het weekeinde nagenoeg vol. Politie en WV-medewerkers waren tot diep in de nacht bezig toeristen door te sturen naar noodterreinen en zelfs kampeerterreinen in Bergen op Zoom en omstreken. ,,Als alles vol is, ligt bij ons de prioriteit om zwart kampeerders te bekeuren erg laag. Het is dan overal druk en we hebben onze handen vol aan het handhaven van de openbare orde. We hebben ge woon te weinig mankracht om ons Bekeuringen zijn er dit weekeinde wel uitgeschreven in duingebieden en op plaatsen waar de klachten binnen gekomen waren. ,,Maar waar moet je de mensen naar toe sturen. Moet je soms zeggen: ga maar een eindje rij den tot het zonsopgang is"? verzucht de politiewoordvoerder. Hij is van mening dat het wel meevalt met de schade die de kampeerders aanrich ten. ,,Ze gedragen zich over het alge meen normaal maar er blijft altijd het risico van brand". Schrik Burgemeester W. den Boer van Mid denschouwen noemt het de schrik van Pinksteren. In het pinksterwee- keinde en de piekperiode over stroomt Zeeland. Campings aan de kust zitten vol en het zwartkamperen neemt de overhand. ,,Die situaties zijn niet maatgevend", stelt de burge meester. ,,We proberen wel op te tre den tegen zwartkampeerders maar die dagen is het dweilen met de kraan open. Er is gewoonweg niet genoeg mankracht bij de politie. Op dat mo ment ligt de prioriteit van de politie eerder bij een vechtpartij of een ver keersongeval". Onlangs heeft de gemeente aan Burgemeester Den Boer: ,,De schrik van Pinksteren". weerszijden van de Brouwersdam duidelijke borden geplaatst dat het verboden is daar te overnachten. De reguliere politiecontrole op doorde weekse dagen is ook een maatregel. Maar daar houdt het mee op. ,,Ik zal u zeggen waar het op staat: we pro moten Zeeland van alle kanten. Daar moeten we de lusten maar ook de las ten van dragen", aldus burgemeester Den Boer. Een woordvoerder van Staatsbos beheer is van menirig dat er een ver keerd beleid gevoerd wordt. Hij is voorstander van een gecoördineerd optreden van gemeente, Rijkswater staat, Staatsbosbeheer en camping houders om de toeristenstroom in goede banen te leiden. Zo kan het ge beuren dat campings aan de kust vol- zitten, terwijl elders in de provincie nog ruimte te over is. Mensen steken toch de haringen van hun tenten in de grond, ze trekken wat helmgras uit en schuiven het zand glad, er ont staan kleine helmbrandjes. Het lijkt onschuldig, maar zo ontstaat toch een aanzienlijke schade. Bovendien be graven ze vaak afval waar de volgen de dag meeuwen, ratten en honden op afkomen, die er een ravage van ma ken". Beter Overigens is een zwartkampeerder beter af als hij aan de Zeeuwse kant van de Brouwersdam verblijft. Daar heeft de Rijkspolitie namelijk een transactiebevoegdheid van vijftig gulden per overtreder. In Zuid- Holland gaat de zaak naar het Open baar Ministerie en moet de zwart kampeerder een schikkingsbedrag van 180 gulden betalen. Onlangs is er tussen de Openbare Ministeries in de beide provincies overleg geweest om te komen tot een eensluidende boete. Voorlopig ziet het er niet naar uit dat op dat punt overeenstemming wordt bereikt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zomer in Zeeland: plezierig voor de vakantieganger, minder leuk voor de boer ''Z' €2."^ ■X. c* V - r-v j 1 v' T ZIERIKZEE - „Voor de vakantieganger is het natuur lijk plezierig, al die zon. Maar voor de boeren is het min der leuk", aldus L. J. van Gastel, voorzitter van de ZLM- kring Schouwen-Duieland. Als de hoge temperaturen nog lang aanhouden voorziet hij problemen voor wat be treft de oogst eind volgende maand. Maar vooralsnog is er volgens hèm geen reden alarm te slaan. „Ik denk dat er de meeste problemen te verwachten zijn in de grove tuinbouw", aldus Van Gastel. vs - - f V '•y - V v V V Een deel van de plantuien is reeds geoogst. De kans bestaat dat het koren eer der geoogst moet worden dan gepland. (Foto: Joop van Houdt) Teveel regen is niet goed, maar als de regen helemaal uitblijft is dat ook niet bevorderlijk voor de groei van landbouwgewassen. „Dat geldt dan vooral voor droogtegevoelige gebie den", stelt Van Gastel. Droogtegevoe lige gebieden zijn op Schouwen-Dui veland vooral te vinden in de West hoek, maar ook rond Zierikzee is een aantal percelen te vinden dat vrij snel uitdroogt. Het zonnige weer van de laatste we ken is zeker niet voor alle landbouw- produkten slecht. Wel leidt het in veel gevallen tot wat Van Gastel noemt een versnelde afrijping. Het geen inhoudt dat in een aantal geval len de oogst van wintertarwe, bieten, aardappelen en plantuien vervroegd zal moeten worden. De oogst van de aardappelen in zware grond kan in sommige geval len problemen geven, als de toplaag van de grond hard is bijvoorbeeld. Normaal gesproken worden de aard- appelen echter pas eind augustus ge oogst en in die tijd kan er nog van al les gebeuren. Tot dusverre hebben de graange wassen op het land volgens Van Gas tel nog geen schade ondervonden van het warme weer. „Voorzover ik weet is de kwaliteit van het graan goed", aldus Van Gastel. Oogst van plantui en kan volgens hem, evenals bij de aardappelen, problemen geven. „De uien hebben hard regen nodig, maar voor het overige is het zo dat het mak kelijker oogsten is in droge omstan digheden dan als het extreem nat is". Tuinbouw De veehouders worden ook gecon fronteerd met de gevolgen van het warme weer. In veel weilanden staat het gras er niet al te florissant bij het geen de veehouders noopt tot aan koop van extra voer voor de dieren. vervolg pagina 4 Verwachting tot woensdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden, en voornamelijk in het noorden mogelijk wat regen of motregen. In de nacht hier en daar mistbanken. Vooral in het zuiden ook perioden met zon. Minimumtempera tuur ongeveer 16 graden. Middagtem- peratuur van 20 graden in het noor den en langs de kust tot 26 graden in het zuiden. Zwakke tot matige wind, rond kracht 3, tussen noord en west. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 29 juli: Donderdag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: noordwest 3 Vrijdag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: variabel 3 Zaterdag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 26 graden Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 26 juli Zon op 05.50, onder 21.39 Maan op onder 16.18 27 juli Zon op 05.54, onder 21.38 Maan op 00.19, onder 17.44 Nieuwe Maan: 1 augustus (18.05) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De onweersstoring, die tijdens het weekeinde bij ons enkele onweersbuien bracht, ligt nu boven Sleeswijk-Holstein en de Duitse Bocht. Deze storing lag daar de afge lopen 24 uur vrijwelstil. Zware re gens brachten in deze streek gisteren meer dan 100 mm neerslag binnen een etmaal. Verwacht wordt, dat de resten van deze storing nu via de Duitse Bocht naar de noordelijke Noordzee gaan wegtrekken. Droge en warme, in Scandinavië, aanwezige lucht kan ons niet berei ken. Een ander, zuidwest van de Brit se eilanden aanwezig hoog, houdt de wind bij ons in de noordwesthoek. Ook deze lucht is niet koud, maar er komen boven de Noordzee gevormde wolkenvelden in voor. Deze zullen het komende etmaal vooral in het noor den van het land aanwezig zijn. Moge lijk valt daaruit wat zeer lichte mot regen. Vooral in de zuidelijke provincies kan de zon de bewolking doen oplossen. Bij een matige noord westenwind variëren de maxima op woensdag tussen de 20 graden in het Waddengebied en aan zee tot 26 gra den in Brabant en Limburg. 12.000 gulden nodig voor reparatie orgel in Gereformeerde kerk Scharendijke SCHARENDIJKE - „Het hele systeem van het orgel is nog goed. Maar de mem braantjes, de leren zakjes binnen in het orgel beginnen af te scheuren. Dat komt omdat het leer verdroogd is, net als bij oude schoenen", zo omschrijft J. W. Ringelberg uit Scharendijke het probleem waarvoor de commissie van beheer én de bijna 200 leden tellende kerkgemeenschap zich geplaatst zien. In het orgel van de Gereformeerde kerk aan de Dijkstraat te Scharendijke zitten 670 membranen. Bij de meest recente jaarlijk se onderhoudsbeurt van het uit 1927 daterende muziekinstrument bleek dat deze on derdelen vervangen moeten worden. Een reparatie die 17.400 gulden kost. heeft verklaard om de orgelrcpara- teur te assisteren bij het werk, kan dat totaal bedrag worden gedrukt met 5000 gulden. „Ik hen toch hele dagen thuis en ik heb er een klein beetje verstand van". Om de rest van het bedrag bijeen te brengen heeft de vier man tellende commissie van beheer een orgelfonds opgericht. „Onze kerkgemeenschap telt maar iets meer dan 200 leden. Daarom is het financieel niet moge lijk om geld te reserveren voor derge lijke onderhoudskosten. We hebben toch al ieder jaar een behoorlijk na delig saldo op de kerkrekening", al dus commissielid Ringelberg. Giften In het orgelfonds werd de afgelo pen maanden door kerkleden al voor een totaal bedrag van 3.500 gulden aan giften gestort. De commissie van beheer organiseert verder diverse ac ties om de benodigde 12.400 gulden bijeen te krijgen. De eerste actie was het afgelopen weekend toen men via een kraam op de braderie zelfge maakte etenswaren verkocht. „Dat De voorzitter van de commissie van beheer (de commissie die de financië le zaken voor de kerkgemeenschap beheert) de 6'2-jarige M. van der Lin de uit Scharendijke was 38 jaar lang organist in de Gereformeerde kerk Hij weet alles over de oorsprong van het orgel dat nu aan een reparatie én een grote onderhoudsbeurt toe is Oud beestje „De kerk is gebouwd in 1916 en toen zat er gelijk al een orgel in, een heel oud beestje. Dat werd in 1927 vervangen door het huidige orgel, een pneumatisch Van Leeuwen orgel met één klavier, één pedaal en negen spre kende registers Het kostte indertijd 5000 gulden. Ik heb het 38 jaar bespeeld om de diensten mee te bege leiden. Dan is het op den duur net of het je eigendom is" Van der Linde omschrijft het in strument als een 'doorsnee orgel'. „Het is een heel best orgel waar een goed geluid in zit. Voor het begelei den van de erediensten is het heel goed geschikt. Maar voor concerten is het wat te traag. Het is gebouwd volgens een systeem dat nu niet meer wordt gebruikt". Vervanging van het orgel voor een instrument van verge lijkbare k waliteit zou in deze tijd on geveer 150.000 gulden kosten. Daar heeft dc commissie van be heer dan ook geen moment aan ge dacht. „Het is nog een goed orgel. Sinds 1927 is het nog nooit stuk ge weest. Alleen na dc watersnoodramp in 1953 moest het terug naar de fa briek in 's-Hertogenbosch. Het orgel zelf stond niet onder water maar de kerk wel Door die vochtige atmos feer trok er ook vocht in het orgel". Vuile pijpjes Bij het jaarlijkse onderhoud van het orgel, vorig najaar, ondekte de monteur van de fabriek Pels Van leeuwen de slijtage van de membra nen. „En het instrument .moet ook een grote onderhoudsbeurt hebben, de pijpjes zitten vol vuil". Alles bij een een klus die 17.400 gulden kost en naar verwachting twee weken werk zal geven. Omdat Van der Linde zich bereid bracht ruim 800 gulden op". De spon sorfietstocht over 100 kilometer, die dezelfde dag werd gereden door enke le jongeren van de kerkgemeenschap, bracht 1700. gulden op. „Momenteel hebben we dus al ongeveer 6000 gul den. We zitten al op de helft", stelden Van der Linde en Ringelberg ver heugd vast. „Maar de tweede helft is altijd moeilijker". In dc maanden juli en augustus wordt na de diensten in de kerk een deurcollectc gehouden voor het goe de doel. En in het najaar wordt een oliebollenactie georganiseerd. „De datum moeten we nog plannen. Er werken een heleboel kerkleden als vrijwilligers aan mee. Dc oliebollen worden huis-aan-huis verkocht". Tbn bate van het orgelfonds werd ook een actie opgezet om de oude membranen van het orgel te verko pen. „Maar daar is zo weinig belang stelling voor dat we die actie waar schijnlijk schrappen". Verder heeft de commissie aan de verkoop van rente loze aandelen gedacht. „Maar dat is ccn laatste mogelijkheid die we al leen gebruiken als we het bedrag niet bijeen krijgen". Van der Linde en Ringelberg zijn echter optimistisch. „Wc gaan gewoon door met acties zolang als dat nodig is. De grote onderhoudsbeurt en de reparatie van het orgel moet sowieso in december plaatsvinden. Als we dan nog niet voldoende geld in het or gelfonds hebben om het te betalen, le nen we het resterende bedrag zolang uit de kerkkas. En ondertussen gaan we door met geld inzamelen op diver se manieren". De vroegere organist M. van der Linde en de huidige organist J. W. Ringel berg bij het orgel in dc Gereformeerde kerk Scharendijke. Beiden zitten ook in de commissie van beheer die geld bijeen probeert te brengen voor reparatie van het orgel. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1