Marco van Oeveren neemt aanvoerdersband over van 'good-old' Kees Verkaart Sjaak Vermeulen; hét brein achter achtste editie van toeristentafeltennisfestijn 7 Cijsouw acteert sterk in Domburg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 24 juli 1989 Nr. 24579 Helemaal bezeten van de organisatorische facetten ZIERIKZEE - Het eerste elftal van voetbalvereniging Zierikzee kent voor het ko mende seizoen twee belangrijke nieuwe bezettingen. In de eerste plaats, zoals inmid dels wordt verwacht bekend te zijn, heeft men een andere trainer aangetrokken in de persoon van de alom bekende Jack Schipper, die reeds drie jaar voor de periode 'Hans van der Wekke' de training van de beste elf in handen had. Tevens heeft aanvoerder Kees Verkaart zijn band beschikbaar gesteld en deze de laatste competitiewedstrijd, tegen Sluiskil, overgedaan aan zijn - logische - opvolger middenvelder Marco van Oeve- De 'benoeming' tot aanvoerder van het eerste elftal kwam Marco van Oe veren niet helemaal onverwacht. „Kees is langzaam aan het afbouwen, en ik zie het eigenlijk al zo'n drie jaar aankomen, zodoende groei je er min of meer vanzelf naar toe", aldus de vierentwintigjarige Van Oeveren. Omdat de nieuwe aanvoerder al jaren bij de zogenaamde vaste kern van het Zierikzeese elftal behoort was het ei genlijk vanzelfsprekend dat hij op een gegeven moment het roer zou overnemen van good-old Kees Ver kaart. Broer Voor de broer van Ronald van Oeve ren, die dit jaar de stap naar het be taalde voetbal heeft gewaagd, RBC, is het komende voetbalseizoen al weer zijn zevende bij de W Zierik zee. Gekneed en gevormd is hij des tijds bij ZSC in Scharendijke, alwaar hij momenteel ook nog steeds woon achtig is. „Het was destijds wel aan passen bij Zierikzee. Maar omdat ik totaal geen problemen heb met het aanpassen behoorde ik al vrij snel tot de vaste kern", vertelt Marco van Oe veren, in het dagelijks leven be drijfsleider bij boekhandel De Vries in Zierikzee. „Het zal heel moeilijk worden om Kees te vervangen. Want hij is na tuurlijk een goede routinier én een echte gangmaker, zoals bijvoorbeeld in de bus begint hij altijd te zingen of zo. Dat zal voor mij wat moeilijker wezen. Maar Kees blijft in ieder ge val nog één jaar dus...". En dan over deze Verkaart als aanvoerder: „Kees is nu geloof ik tien jaar aanvoerder geweest en heeft dus een heleboel er varing. Maar toch vond ik hem te in dividueel ingesteld en gaf hij niet al tijd even goed aanwijzingen aan zijn medespelers. Maar dat is nu eenmaal ook het spel van Kees, hij is niet voor niets topscorer van het elftal". Het aanvoerderschap is Marco van Oeveren niet helemaal vreemd. In zijn ZSC-tijd was hij meerdere jaren aanvoerder. Hij is er dan ook van overtuigd dat hij de juiste kwalitei ten bezit om deze belangrijke band om de arm te dragen. „Als aanvoer der moet je niet alleen die band dra gen, maar ook kunnen organiseren, een voortrekkersfunctie en inzicht hebben, en wat ik ook zeer belangrijk vind, je moet een constante speler zijn". Ideaal Van Oeveren's positie als mid-mid is naar zijn zeggen een ideale plaats voor een aanvoerder. Je kunt hier al les goed overzien en min of meer over al assisteren en bijspringen. Hoewel Marco komend seizoen pas officieel de 'titel' aanvoerder krijgt opge speld, voelt hij zich al enkele jaren mede-verantwoordelijk voor het wel en wee van het Zierikzèese elftal. Van Oeveren: „Nu als aanvoerder moet je natuurlijk je mond open doen en aanwijzingen geven. Maar toen bijvoorbeeld Martin de Jonge pas opgesteld stond als rechtsback en het daar nog niet zo goed deed, was ik met mijn gedachten steeds bij die rechtse kant en voetbalde dan ook met opzet een beetje meer naar rechts. Dat hoefde Kees niet te ver tellen. En bijvoorbeeld ook vorig jaar toen we niet zoveel kracht in de voorhoede hadden verlegde ik mijn spel meer naar voren, daardoor kre gen we soms weer wel problemen in de verdediging, Omdat ik nu eenmaal een verdedigende middenvelder ben". Als Marco van Oeveren de trainers Jack Schipper en Hans van der Wek ke moest vergelijken weet hij direct enkele grote verschillen tussen beide oefenmeesters aan te geven. „Schip per is echt een clubmens en socialer en vriendelijker in de omgang dan Van der Wekke. Hans die ging bij voorbeeld nooit bij de A's kijken, en dat doet Jack wel, en naar mijn idee is dat toch ook belangrijk omdat daar het materiaal voor het eerste elf tal in principe toch vandaan moet ko men". Aanvallend Marco van Oeveren kan deze verge lijking maken omdat hij reeds twee jaar training heeft gehad van Jack Schipper. Qua tactiek zijn beide voor noemde oefenmeesters hetzelfde in gesteld; aanvallend. Dat is ook het spelletje dat de nieuwe aanvoerder het liefste speelt. Vorig seizoen was VV Zierikzee weinig fortuinlijk om dat het met name in die voorhoede ontbrak aan de juiste stootkracht. Zo moest men het geruime tijd stellen zonder Rini Stoutjesdijk en was bij voorbeeld Theo Wittenberg regelma tig geblesseerd. Marco van Oeveren (24) neemt de aanvoerdersband over van Kees Verkaart. ,,Ik zie het eigenlijk al zo'n drie jaar aan komen". Marco van Oeveren is voor het sei zoen 1989/90 in ieder geval optimis tisch gestemd. „Vorig jaar ging het tot de winterstop erg slecht, maar na de stop ging het steeds beter en ik verwacht dat dit zich in het nieuwe seizoen gewoon voortzet. Een kam pioenschap is misschien te hoog ge grepen maar we moeten toch mini maal mee kunnen komen in de top drie. Vooropgesteld dat we weer niet die problemen krijgen met allerlei blessures en zo". Op de vraag welke andere twee ploegen er dan ook in die top drie meestrijden noemt Marco van Oeve ren het elftal van RKDVC en WVO, maar ook VOAB vindt hij een goede ploeg. Hoewel hij WVO (gedegra deerd uit de eerste klasse) niet kent verwacht hij toch dat dit een goede ploeg is omdat zij juist uit die eerste klasse komen. „Maar als al de kop pen maar in dezelfde richting wijzen komen we er wel, mits we natuurlijk blessurevrij blijven". Met zijn eigen 'functie' denkt Mar co van Oeveren weinig problemen te krijgen. „We hebben nu een hele fijne groep, met allemaal jongens die graag willen. Hoewel, als ik heel eer lijk ben, het niet altijd even makke lijk zal worden voor mij als aanvoer der. Daarmee bedoel ik de mentali teitsverandering die in de maat schappij maar ook op het veld merk baar is. Als je wat zegt wordt dit niet altijd opgevolgd omdat ze dan den ken dat ze het zelf beter weten. Ik denk dat ik het daarmee het moei lijkste krijg". Op de vraag hoe hij de VV Zierik zee vindt als vereniging moet Marco van Oeveren lang nadenken. Uitein delijk: „Het kan beter, het is niet al lemaal even goed geregeld. Vooral het jeugdplan kan naar mijn idee be ter, maar ook de begeleiding. Er wordt altijd in de regio tegen Zierik zee opgekeken en daarom heben we ook de status van een goede ploeg. Maar als ik heel eerlijk ben snap ik wel waar dit aan ligt, want om een goed jeugdplan uit te voeren heb je voldoende mensen nodig en daar be gint het probleem denk ik. Verder heeft Zierikzee ook vele goede din gen zoals bijvoorbeeld het aantrek ken van een goede sponsor als Louis Goedbloed". Marco van Oeveren heeft indertijd een beslissing moeten nemen waar hij nu vrede mee kan hebben. Want net zoals zijn broer Ronald was ook Marco in de gelegenheid om een car rière in de voetballerij te veroveren. Na lang wikken en wegen heeft hij toch gekozen voor een loopbaan als boekhandelaar. „Ik ben blij dat ik het zo gedaan heb, nu kan ik gewoon ontspannen voetballen en hoef ik me niet zo nodig meer te bewijzen. Daar bij speel ik ook nog steeds in het Zeeuws elftal en dat blijft toch ook wel leuk", aldus de kersverse aan voerder van de rood-zwarten. ZIERIKZEE - Woensdag 26 juli aanstaande wordt in de botenloodsen van de gebroe ders Van Ast te Brouwershaven de achtste editie van dat toernooi met die ontzettende lange naam gehouden; het Toeristenrecreatietafeltennisevenement. Niet alleen de be naming is er één die er wezen mag, maar ook de gehele organisatie eromheen verdient de nodige lof. Want wie mocht denken dat het een koud kunstje is om een dergelijk groots evenement elk jaar weer op poten te zetten, komt bedrogen uit. Alleen al het in orde brengen van het financiële plaatje vergt de nodige inspanning. „En laten we eerlijk zijn een dergelijk evenement valt of staat met de financiële middelen, maar tot nu toe is het elk jaar nog gelukt", aldus de grote organisator achter dit toeristentoer- nooi, Sjaak Vermeulen van tafeltennisvereniging Scaldina. De mensen moeten op zo'n dag ook kunnen zitten. Voor tafels en stoelen vond men de kosteloze medewerking van Brouwershaven bv, afdeling Ka- vero Verhuur Zeeland bv. Het herin neringvaantje dat alle deelnemers aan het einae van de dag ontvangen wordt beschikbaar gesteld door auto bedrijf Braai uit Zierikzee. „Zulke medewerking is gewoon onbetaal baar, anders kon je nooit zo'n evene ment organiseren", is de realistische opmerking van Sjaak Vermeulen. Kosten De grote organisator van het Toeristenrecreatietafeltennisevenement, Sjaak Vermeulen. selen voor die grote kale botenlood sen. Deze zaken moesten betaald worden uit het inschrijfgeld 5,-) en naast de in de vorige alinea vermelde materiaalsponsoring ontvangt men ook nog een geldbedrag van ongeveer 1250,-. Dit wordt betaald door 25 campings die elk jaar 50,- aan dit evenement schenken. Vermeulen: „En dat bedrag komt weer helemaal ten goede aan de deel nemers. Toch vind ik het jammer dat niet veel meer campings, en toeristi sche bedrijven, hieraan hun mede werking geven. We organiseren dit toch ook min of meer voor de cam- pinggasten. Speciaal voor de groe pen die via deze betalende campings meedoen is de zogenaamde camping- prijs ingesteld. De camping met de hoogste score maakt kans op een ech te tafeltennistafel ter waarde van zo'n 600,-, dat is toch niet niks". De organisatie van het toeristenre- creatietafeltennisevenement is dus danig opgezet dat het eigenlijk geen enkel risico kan lopen. Mede door het instellen van voorinschrijvingen weet Sjaak Vermeulen reeds twee da gen van tevoren hoeveel deelnemers hij kan ontvangen. „Maar ook omdat we verzekerd zijn van deelname van die 25 campings weten we dat we mi nimaal 300 deelnemers kunnen ver wachten". Frappant Op de vraag of het evenement valt of staat met mooi cq. slecht weer heeft Vermeulen een frappant ant woord. „Het weer is in al die jaren niet bepalend geweest. We hadden steeds eenzelfde aantal deelnemers. Ik kan het je nog sterker vertellen. In het begin hadden we steeds mooi weer en hoopten we als organisatie min of meer op slecht weer, want we dachten dat de interesse dan nog gro ter zou zijn. Maar toen hèdden we een slechte zomer en wat blijkt, er waren zelfs minder deelnemers". Hoewel het evenement zwaar in de problemen zou komen als Sjaak Ver meulen zich er niet mee zou bemoei en, is hij toch ook wel zo eerlijk om te vertellen dat er nog zo'n tafeltennis- fanaat zich helemaal richt naar de laatste woensdag in juli. Dit is trai ner Ad de Graaf, die ook heel veel werk voor zijn rekening neemt en speciaal hierop zijn vakantie af stemt. Verder krijgt Vermeulen ook de hulp van diverse Scaldina-leden, hoewel de meesten niet overlopen van enthousiasme. „Maar ook van wege de vakantie is niet iedereen in de gelegenheid om te helpen", weet Vermeulen. Tbrwijl 'sjaak Vermeulen ons te woord staat weet hij dat er nog het één en ander te doen is, voordat over enkele dagen voor de achtste keer de deuren geopend worden voor dit ta feltennisfeest. „Vanavond moeten er nog zestig tafels worden opgebouwd en verder in de loods is het nog erg kaal en moeten er nog posters en der gelijke worden opgehangen. Dan neem ik vervolgens twee dagen voor het evenement verlof en ga al de in schrijvingen verwerken; zoals inde lingen maken en inschrijvingen ver gelijken met voorgaande jaren. Dus ik heb nog wel wat te doen". Nadat we afscheid hebben geno men en nog even napraten schiet bij de druk bezette Vermeulen nog wat in zijn gedachte: „Oh ja, voordat ik het vergeet, de prijsuitreiking wordt ge daan door de burgemeester van Brou wershaven, Labruyere". DOMBURG - Tijdens de straten- loop in Domburg ging de overwin ning naar de Middelburgse atleet John Vcrmeuic. De nationale topper hoefde zich nauwelijks in te spannen om zijn overige concurrenten voor te blijven. Leon van der Velden, de win naar van de Singclloop in Zierikzee, behaalde een tweede plaats met een halve minuut achterstand op de win naar. Henk Cijsouw liep een sterke wed strijd. de Delta Sport-atleet werd vijfde in een prima tijd van 31.37 over de negen kilometer. Jan Hoek uit Ou de Tonge wist zich nog net bij de eer ste tien te klasseren in 31.55. Veteranen De veteraan Eddy Smit uit Zierik zee liep eveneens een sterke wed strijd, bij de veteranen behaalde hij een zevende plaats wat goed was voor een 28e klassering in de totale uit slag. Arie van Dijk, een Delta Sport-at leet uit Middelharnis werd 44e in 35.06. Johan van de Hoek werd 86e in 39.03 en Joop Kristalijn uit Zonne- maire finishte in de achterhoede met een 96e plaats in 41.51. Greetje Smit. de vetarinne van Delta Sport had 41.19 nodig over de negen kilometer door de straten van de badplaats Domburg. De tweeënvij fig jarige Vermeulen kan met recht eèn organisatie-freak genoemd worden. Heel zijn leven al staat in het teken van het organise ren. „Mijn ambities gaan nu eenmaal voornamelijk uit naar het organise ren, het maakt niet uit wat. Wel heb ik de idealistische'instelling dat alles 100% in orde moet komen, anders ben ik niet tevreden". Ook in zijn beroep van magazijnbeheerder, bij de PZEM, heeft Vermeulen heel veel te maken met organisatorische elementen. De in IJzendijke geboren Vermeu len is in verband met zijn werk bij de PZEM via Middelburg in Zierikzee terecht gekomen. Hier woont en werkt hij alweer twintig jaar. Tien jaar daarvoor kwam hij al in aanra king met het tafeltennis. „Maar dat had net zo goed een an dere sport kunnen zijn, mijn belang stelling ging toch voornamelijk uit naar het organisatorische gedeelte. Ik heb ook wel in de competitie mee gespeeld, maar het liefst deed ik mijn werk als competitie-leider, van de af deling Zeeland, en het werk als lid bij de Commissie Toernooien en Wed strijden Nederland; een commissie die veel topwedstrijden organiseert". Acht jaar geleden kwam Sjaak Ver meulen min of meer toevallig in aan raking met de commissie STD (Sti mulering Thfeltenis Deelname) van de NëVoBo. Deze commissie stelt zich als doel evenementen te organiseren waarbij het tafeltennis wordt gepro moot en zoveel mogelijk mensen, die nog nooit hebben gespeeld, moet sti muleren te kiezen voor de tafelten nissport. Met dat gegeven is Sjaak Vermeulen aan de gang gegaan en werd op een gegeven moment het Toe- ristenrecreatietafeltennisevenement geboren. Tijdens de eerste editie van dit toernooi werden alle deelnemers nog in één klasse ingedeeld. Toen had men al snel in de gaten dat dit de vol gende keer anders moest. De tweede keer zijn de diverse klassen inge deeld, zoals wedstrijd- en recratie- klasse en aparte klassen voor jon gens en meisjes. „Met de situatie van nu is iedereen tevreden. Zo bereik ik dat de echte recreant beschermt wordt en tevens kunnen deze zien bij de wedstrijdklasses hoe het in het echt moet", vertelt Sjaak Vermeulen. Het toernooi scoort elk jaar weer bijzonder hoog voor wat betreft het deelnemersaantal. Eén keer versche nen er 425 liefhebbers, maar meestal schommelt het rond de 350. Wat voor een dergelijk evenement vrij hoog is. „Want...", zo zegt Vermeulen, de mensen komen tenslotte naar Schou- wen-Duiveland voor het strand en de zee en niet om te komen tafeltennis sen". De grote stimulator den,kt dat dit evenement mede zo hoog scoort omdat iedereen er terecht kan en het een echt familie-festijn is. Plezier „En we maken het aantrekkelijk door de deelnemers veel wedstrijden te laten spelen. Kortom, we proberen er voor iedereen een gezellige dag van te maken. En als je ziet dat veel men sen inderdaad plezier hebben is'het voor mij geslaagd en blijf ik het leuk vinden om te doen". Aan dit tafelten- nisevenement kunnen maximaal 480 liefhebbers meedoen. Dat cijfer is nog nooit bereikt, en Sjaak Vermeu len heeft de illusie dit ooit te halen min of meer uit zijn hoofd verban nen. „Toch ben ik eigenlijk pas écht tevreden voordat we die 480 deelne mers een keer halen". Van alle zaken die met dit evene ment te maken hebben laat Vermeu len het belang van de deelnemers het zwaarste wegen. Zo heeft hij ervoor kunnen zorgen dat het inschrijfgeld laag is gebleven door diverse spon sors te vinden. De zestig tafelten nistafels worden gratis te huur aan- eboden, en ook de accommodatie, e botenloodsen van de gebroeders Van Ast kost Scaldina niets. Het opzetten van zestig tafeltennistafels vergt het nodige zwoegwerk. De werkelijke kosten gaan zitten in onder andere het huren van sanitair- wagens, het prijzenpakket en versier

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 7