CASPER VAN ADEL Chiel Montagne te gast bij derde Toeristendag Rommelmarkt Binnenkort natuurwandelpad Eindhovense en vogelobservatiehut bij politie wil bezoekerscentrum Grevelingen U1teaa*jscentrum met video aan de Ring Burgh-Haam- stede succesvol Duivelandse commissie bespreekt subsidie aanvragen Verhoging dieselaccijns moet 120 miljoen opbrengen bewaken Vier maanden schorsing voor Moerman-arts op dorp Belgische luchtmacht piloot voorkomt dat toestel neerstort ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 24 juli 1989 Nr. 24579 5 Ondanks het warme strandweer was de opbrengst van de rommelmarkt in Haamstede boven verwachting. Naast reeds aangelegde fietsroutes Vervolg van pagina 1 blijft er mee bezig. Iben ik vanmor gen al die speelgoeddieren zag in die kartonnen doos, al die oogjes die naar me keken alsof ze wilden zeggen moeten We nu weg, dacht ik daar gaat het. Maar het geeft wel voldoening", aldus mevrouw Van der Maas. Stoelen Behalve via het rad van avontuur werd op de rommelmarkt ook een verloting gehouden via een envelop- penkraam. Ondanks het warme weer, werden de vele tientallen pannekoe ken die ter plekke werden gebakken goed verkocht. En er was veel belang stelling voor de 'schone rommel'. ,,We kregen veel vraag naar serviesgoed. Vooral thee- en koffiepotten gingen vlot van de hand. En stoelen, die had den we dit jaar heel erg veel. Daarom lag de prijs niet hoger dan 2,50 a 3,00. We hebben ze heel leuk ver kocht aan Duitsers en andere toe risten". Voor die prijs blijken de orga nisatoren nog service te verlenen ook. ,,Als het een beetje de moeite is wat ze kopen brengen we de spullen nog thuis ook". LENINGRAD - In de Rosszee in het Zuidpoolgebied is een reusachtige ijsberg op drift geraakt. Dit heeft het officiële Sovjetpersbureau Tass vrij dag gemeld. Tass meldde dat het in stituut voor poolonderzoek in Lenin grad via een satelliet ontdekte dat de ijsberg zich plotseling in beweging heeft gezet. NIEUWERKERK - Welke vereni gingen en organisaties in de gemeen te Duiveland aanspraak kunnen ma ken op een gemeentelijke subsidie is een zaak die dinsdag 1 augustus door de commissie welzijn wordt bespo ken. Deze commissievergadering wordt in de raadzaal van het gemeen tehuis in Nieuwerkerk gehouden en begint om 19.30 uur. De commissieleden moeten tijdens deze vergadering een oordeel geven over de de subsidie-aanvragen die een aantal zang- muziek- en toneelvereni gingen, bejaardensociëteiten, de scoutinggroep Schouwen-Duiveland, de Nierstichting, Hartstichting, de Culturele Vereniging Ouwerkerk," de Stichting Ziekenomroep Nomen Ne- scio en de peuterspeelzaal in Nieu werkerk bij de gemeente hebben in gediend. Kunstenaars en kunstminnaars kunnen elkaar ontmoeten op het ter rein voor de Nieuwe Kerk die deze dag verandert in een soort Place du Tertre. In de Nieuwe kerk zelf kun nen de muziekliefhebbers hun hart ophalen bij het orgelconcert dat Wim Diepenhorst geeft. In diezelfde kerk is ook een expositie ingericht met de droogbloemen collectie van Rinus Verhage, de vlinders van Loek van de Zwan, de olieverfschilderijen van Leen Becu, Hindelooper schilder werk van Rie Huneman en aquarel len van Neeltje van Lieshout. Muziek is er ook volop op het Havenplein, waar de pipes en drumband Inter Scaldis tussen 10.00 en 12.00 uur een optreden verzorgt. Op de hoek Mol/Melkmarkt zorgt organist Heijermans, inmiddels een bekende verschijning bij dit Zierik- zeese straatspektakel, vooreen muzi kale noot, terwijl ook het draaiorgel Alanti en een gitaarduo uit Haarlem een muzikale bijdrage aan deze dolle dinsdag leveren. Wie tv-presentator Chiel Montagne eens in levende lijve wil zien moet een kijkje op het Havenplein nemen. Daar presenteert deze het Nationale Cijferspel. Op datzelfde Havenplein wordt ten behoeve van de jonge spring in 't veld een springkussen neergelegd. 't Jonge grut met creatieve inslag dat liever met beide benen stevig op de grond blijft staan, kan zich op de hoek Schuithaven/Nobelstraat uitle ven met de schminkkist van clown Coco, die tevens zijn papegaai mee- OUDDORP - Binnenkort wordt bij bezoekerscentrum Grevelingen aan De Punt bij Ouddorp een natuurwan delpad in gebruik genomen. Opgeno men in dat natuurwandelpad is een vogelobservatiehut. Er bestaan al aangelegde fietsroutes. Het Natuur- en recreatieschap De Grevelingen beschikt nog niet zo lang over het bezoekerscentrum bij De Punt. Het centrum werd begin mei of ficieel in gebruik genomen. Voor lichtster Trudy Leerschoon is inmid dels aan het personeelsbestand van het bezoekerscentrum toegevoegd en men timmert behoorlijk aan de weg. Mogelijkheden Het Grevelingenmeer biedt op zich al een behoorlijk aantal mogelijkhe den. Het gebied is zeer in trek bij wa tersporters en er is ook voldoende plaats voor zonnen en zwemmen. Het natuur- en recreatieschap probeert daar nog een aantal elementen aan toe te voegen. In het bezoekerscentrum zelf is er natuurlijk een expositie over het Grevelingenmeer en het omringende natuurgebied, compleet met video presentatie en dia-serie. Op verzoek worden verder rondlei dingen verzorgd waarbij de nqtuur- en recreatiewaarden in het Grevelin- gengebied nader toegelicht worden. Daarnaast zijn er mogelijkheden om te fietsen en te wandelen. Het water kan verkend worden middels water fietsen of via een rondvaart over de Grevelingen. DEN HAAG - Met de gerichte hef fingen hoopt minister Nijpels van milieubeheer 120 miljoen gulden bin nen te krijgen door een verhoging van de dieselaccijns. Dit geld zal worden besteed voor de stimulering van schone vrachtwagens en schone bussen. De 40 miljoen die via de over schotheffing in de landbouw wordt opgehaald, is bestemd voor de cen trale mestverwerking. De algemene brandstofheffing moet 175 miljoen gulden opbrengen. ren die de poppekinderen van pop pentheater Robhetty beleven. Om 11.00, 13.00, 14.00 en 14.45 uur gaan de gordijntjes van de poppenkast open en begint het spektakel. Op de hoek Mol/Melkmarkt geven leden van karateschool Yin Yang om streeks 14.00 uur een demonstratie karate. Wie er weinig voor voelt om voetje voor voetje door het drukke stadsgewoel te schuifelen, kan een ritje met de paardentram maken of zich bij de Nieuwe Haven 141 insche pen voor een zeiltocht over de Ooster- schelde. Deze tocht, die om 10.30 en 12.30 uur met het lichten van het an ker begint, wordt afgesloten met een maaltje mosselen op de Vismarkt. Voor een cultureel accentje aar, deze Toeristendag zorgen de tentoonstel lingen, die in het Burgerweeshuis, het Maritiem Museum, het Stad- huismüseum en de Nieuwe Kerk te zien zijn. Ook de poorten en de mo lens zijn een bezoekje waard. EINDHOVEN - De politie van Eindhoven is van plan het uitgaans gebied Stratuinseind te gaan bewa ken met videocamera's die in directe verbinding staan met het hoofdbu reau. Dit om de criminaliteit en het geweld in het gebied terug te dringen zonder extra surveillance. Dat heeft commissaris H. van den Bergh van de Eindhovense politie desgevraagd bevestigd. Het videocameraplan vormt, met het loslaten van het sluitingsuur en nog veertien andere aanbevelingen, samen een rapport dat de Werkgroep Beheersbaarheid Stratumseind on langs heeft aangeboden aan het Eind hovense gemeentebestuur. Na bespre king in het driehoeksoverleg tussen burgemeester, hoofdcommissaris en hoofdofficier van justitie en even tueel daarna door raadscommissie en gemeenteraad, zou het videocircuit op zijn vroegst eind dit jaar kunnen worden geïnstalleerd. Stratumseind, van deur tot deur café, wordt al jarenlang vooral door jongeren bezocht en is geregeld tafe reel van vechtpartijen. „Het is zeker niet de bedoeling op iedere hoek van de straat een camera te plaatsen", zegt Van den Bergh, „maar ik vind wel dat de politie in staat moet wor den gesteld efficiënt te kunnen op treden. Daarbij moet gebruik kun nen worden gemaakt van technieken die er nu eenmaal zijn." Bij het plaatsen van camera's op de openbare weg zijn, volgens Van den Bergh, uit oogpunt van privacy de no dige kanttekeningen te maken, „maar het plan is al wel zo ver dat het op praktische en juridische haalbaar heid is getoetst. Nergens in de wet staat dat bewaking met camera's niet mag. Nu al staan in voetbalstadions videocircuits en kan na tussenkomst van de minister van justitie ook net buiten het stadion - dus op de openba re weg - met video worden gewerkt." Momenteel zet de Eindhovense po litie in Stratumseind in het weekein de tien tot twaalf agenten in, deels .geüniformeerd, deels in burger. Mt ;het videocircuit zou volgens Van den Bergh in de toekomst met acht men- •sen minder kunnen worden volstaan. In die stemming trekken ook de Van Adels er heen. Jeroen met Baas voorop. Daarachter Casper en Dinge- man met Versijntje Jacoba. Zulks staat Casper helemaal niet aan. Hij wenste de twee pronk-keurpaarden van Ruimzicht naast elkaar binnen de touwen te zien lopen. Maar Jeroen zei: „ik alleen vooraan, zo niet, dan blijf ik thuis Om kwaaie praat te voorkomen geef je dan maar toe! Er waart een vreemde onwezenlij ke spanning op het keurplein rond. De kleur op de boerenkoppen is an ders dan het roodbruin, dat een ver zengende zon er in vastbeet, en de enerverende groeven rond kin en neus zijn daar anders niet te vinden. Zij-aan-zij, ondanks de broeierige hitte stijf tegen elkaar aangedrukt, hangen de manen over het polsdikke manillatouw, dat voor een stevige af zetting zorgt. Daartussen vindt het allergrootste onder Oostveen plaats: de stamboekkeuring. Rustig en statig verheft zich boven dit gewoel en gekrioel het spitse kerktorentje. Niemand van de kij kers heeft daar nu ogen voor en ze kennen elkaar toch zo goed. De een zit telken zondag in de banken van de ander en ze hebben al heel wat van el kaar gehoord, want de boeren hier denken vaak hardop. Ze piekeren toch midden onder de preek nog over een zieke koe of een nat voer hooi, en nog duizend dingen meer Op het plein marcheert rond de tou wen en mannen „Oefening Baart Dinsdag 25 juli Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur James Herriot, Engelse se rie. 16.20 uur Rondom tien: Alles of niets, praatprogramma over gok verslaving. Herh. 17.10 uur Weerklank, muzikaal pro gramma vanuit Aardenburg. Herh. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Kay O'Brien, Amerikaanse ziekenhuisserie. Afl. 4. 18.25 uur De gummiberen, tekenfilm serie. 18.48 uur Alex, tekenfilmserie. 19.00 uur Journaal. 19.16 uur Zo vader, zo zoon, spelpro- gramma. 19.48 uur Queenie, de circusolifant, Amerikaanse speelfilm. 21.07 uur Ja, natuurlijk extra, van daag: het leven van de nachtegaal. 21.31 uur Murder she wrote, Ameri kaanse serie. 22.16 uur Dertien persoonlijke ont moetingen. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Liever sportiever, sportma- gazine. 23.06 uur Nocturne, klassiek muziek programma. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.00 uur Het geheim van de zwarte draak (Jenseits der Morgenröte/The secret of the black dragon). Afl. 4. 17.57 uur Heathcliff Co, tekenfilm serie. 18.10 uur Groen en groendig, agra- risch-informatieve serie. 18.35 uur Kijk TV, populair weten schappelijk programma. 18.57 uur De eerste de beste, 13-delige serie hoogtepunten uit acht jaar De eerste de beste. 19.25 uur TROS Zomerparade, mu ziekprogramma. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur TROS dierenbingo, spel- programma vanuit de Beekse Ber gen. 22.05 uur TROS Aktua special. 22.35 uur Klein Londen, klein Ber lijn, 7-delige serie over de lotgevallen van het geslacht Sierens, voor en tij dens WO II. Afl. 4. 23.45 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 18.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden EINDHOVEN - Het Medisch Tucht college in Eindhoven heeft onlangs bepaald dat een Moerman-arts vier maanden lang geen patiënten mag behandelen. Hij heeft een 47-jarige vrouw die in 1983 bij hem kwam we gens een knobbeltje in haar borst ja renlang behandeld met een Moerman-dieet. In 1987 waren er zo veel uitzaaiingen dat een inernist bij wie ze uiteindelijk terecht kwam constateerde dat opereren niet meer mogelijk was. Ze overleed in decem ber van dat jaar. Het college vindt dat de arts onvol doende onderzoek heeft gedaan en dat hij „op deze veel te smalle basis" een volkomen inadequate behande ling heft toegepast. Ook'heeft hij de patiënte onvoldoende informatie ver strekt. Bij zijn beslissing heeft het cvollege er ook rekening mee gehou den dat de arts in 1984 al eens een be risping heeft gekregen wegens ernsti ge tekortkomingen bij de behandeling van kankerpatiënten. Die maatregel is in 1986 in hoger be roep bevestigd door het Centraal Me disch Tuchtcollege. Evenals toen ver wijt het tuchtcollege de arts dat hij zich opwerlt als behandelaar van kankerpatiënten zonder dat hij de daarvoor noodzakelijke opleiding of ervaring heeft. Kunst", OBK, en speelt bekende wijsjes. Met vaderlandse liederen wordt begonnen! Voor de échte boeren zijn tribunes neergezet. Daar nemen mannen als Casper van Adel plaats. Van bovenaf kijken zij nu voornaam in het strijd perk, een soort amphitheater. Een grote zeildoekse tent werd opgesteld voor de jury. Casper weet het precies, dat ze daarin straks zullen delibere ren over de prijzen. Hoeveel keer heeft hij ook niet een beslissende in vloed op de stemming uitgeoefend. Kijk, zoiets doet je een heel jaar goed. Onwillekeurig zeg je nader hand bij het passeren van zo'n be kroonde knol: bij mijn gratie, beest, ging je met de prijs schuiven Er worden beschrijvingsboekjes verkocht. Daarin staat alles omtrent eigenaar, paarden, leeftijd en af komst. Voorin deelt het bestuur me de, dt de nieuwe burgervader voor het paard met de hoogste punten een zilveren medaille uitlooft Dat is een sensatie, die Oostveen tot op he den nimmer kende Alleman leest in de boekjes en knoopt aan iedere naam enkele gedachten vast. Alles is alfabetisch gesteld. Als nummer 1 staat vermeld: Van Adel, Jeroen, uit komende met de fokhengst Baas, klasse D; Van Adel, Dingeman, uitko mende met de merrie Versijntje Jaco ba, klasse A enz. „De Van Adels staan weer nummer één", wordt wangustig langs de tou wen gemompeld 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Lucas, 't vliegend hert, 4-delige natuurserie. 18.54 uur Robin Hood, jeugdserie. Afl. 2. 19.46 uur Verhalenvertellers, serie. Afl. 6. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 21.05 uur Jessye Norman, Hohene- mes-recital. Deel 1. 21.30 uur Borderland - leven met el kaar, Engelse documentaire. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.00 uur Flipper, Amerikaanse jeugdserie. 17.25 uur Juke Box 17.30 uur Webster, Amerikaanse se rie. Afl. 21 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 241, herh. 18.05 uur Carlos en Co, magazine waarin poppen vertellen wat kinde ren willen weten. 18.20 uur De kleinste zwerver (The littlest hobo), Canadese jeugdserie. Afl. 3: Herh. 18.45 uur Op het terras, seniorenma gazine. 19.25 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische tv- serie. Afl. 155. 20.25 uur Margriet, talkshow van Margriet Hermans vanuit de North Sea Yacht Club in Oostende. 21.35 uur Hercule Poirot, 10-delige Engelse serie. Afl. 4. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur De Kolderbrigade. Komi sche serie van Romain De Coninck. Afl. 4. 23.25 uur Coda: Allegro uit Kwartet in F, K 370, van Mozart, uitgevoerd door het Louis Gilis Kwartet. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 791. 19.23 uur Superkat en Supermuis. Te kenfilmserie. Afl. 23. 19.28 uur Programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Speelplaats van de duivel, Australische speelfilm. 21.35 uur Uitzending door derden, programma van de Nationalistische Omroepstichting. BRUSSEL - Een Belgische lucht machtpiloot heeft afgelopen week met gevaar voor eigen leven verhin derd dat zijn gevechtsvliegtuig neerstortte op een woongebied en zo een ramp voorkomen. Het persbu reau Belga meldde dat de vliegenier zijn Mirage-5 toestel, waarover hij de controle had verloren, niet met de schietstoel verliet, hoewel hij daar toe opdracht kreeg van de ver keerstoren. De piloot bleef in zijn machine en zette die bij de basis Bierset bij Luik met een buiklanding op de grond. Daar kon de vlieger licht gewond, maar nog juist voor het toestel in brand vloog, worden gered. Het inci dent gebeurde dinsdag. De straaljager was praktisch on bestuurbaar geworden nadat een duif in een motor was gevlogen. Het toe stel dreigde neer te storten op het dorp Horion-Hozemont op 10 km van Luik. Met de laatste krachten van de motor wist de piloot de basis te berei ken. Ring, ring, ring De jury komt statig de touwen bin nenlopen. Een gemeentewerkman gooit wat zand op de plaats waar het paard zal moeten staan voor de he ren. Het spel gaat beginnen! Om de volgorde is reeds geloot. Nummer 1 wordt aangekondigd. Dat is - blij kens de papieren - Jan uit de Broek, met het stuk vee genaamd Petert je Even later verschijnt Jan de Broek met het aldus omschreven paard in de ring. Statig stapt hij naast Petertje op de heren af. Die be kijken en betasten Petertje, laten haar in bijna alle richtingen draaien, verlangen, dat Jan het plein in galop zal afdraven en wanneer zulks ge beurd is luidt de bel opnieuw. Dan moet hij inrukken en komt nummer 2 aan de beurt. De uitslag volgt natuur lijk later. Tbrwijl speelt OBK opgewekt: „We gaan nog niet naar huis, nog lange niet Voordat de volgende deelnemer er is, ontknoopt zich op alle banken en plaatsen een heftig debat. „Die knol van Jan uit de Broek is mijn geen twintigste prijs waard, wat een raar lijf heit dat ding", zegt Nar dus Verduin. Daar is zijn buur, de keuter van de kulk, allerminst over gesticht en die bijt van zich af: „Man, assie zo over een peerd kiest, komt dan niet op de keuring Zit er één merrie hier ter plaatse zo goed op de poten als deez""' (wordt vervolgd) Nationaal Cijferspel in Zierikzee ZIERIKZEE - Behalve de bekende gezichten van orga nist Heijermans, clown Coco en andere artiesten en han delaren is morgen (dinsdag 25 juli) Chiel Montagne te gast bij de derde editie van de Toeristendag, die tussen 10.00 en 17.00 uur in de binnenstad van Zierikzee wordt gehouden. De tv-presentator van Op Volle Toeren zal op het Havenplein het Nationale Cijferspel presenteren. Ook tijdens deze derde Toeristen dag is er op het gebied van de muziek, handel en amusement in Zierikzee van alles te beleven. Om de bezoekers van deze derde Toeristendag te infor meren over wat er precies waar te be leven valt, reiken medewerksters van de VVV bij de hoek Weststraat/Balie dagprogrammaatjes met plattegrond uit. Op deze plaats staat ook de pro motiebus Schouwen-Duiveland. neemt. In het Havenkwartier kunnen de kleintjes genieten van de avontu- Door FENAND VAN DEN OEVER De Balie is traditiegetrouw gereserveerd voor jeugdige gclegenheidshande- laartjes.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5