Grote schade door explosie in Tilburg Vervuilde waterbodems bedreigen dierenwereld Ruim tweehonderd Thoolse boeren ondertekenen bezwaarschriften WATERSTANDEN DE HUUR CV DEURLOO KB Diefstal surfspullen Duizend pakken stro in brand Vijf auto's betrokken bij kop/staart- aanrijding bij Bruinisse Jongetje verdrinkt op camping Belgische sportduiker verdronken Geslipte Nederlandse caravan richt ravage aan op autobahn U itbreiding- personeel onderbezette politiekorpsen Schakelaartje van paar tientjes speelt VS- raketten parten installatiebedrijf 2 Z1ER1KZEE - Zaterdagmiddag werd in tijd van nog geen tien minu ten voor 3500 DM aan surfspullen ge stolen van een auto die stond gepar keerd op het parkeerterrein Bedde,- weeg te Zierikzee. De benadeelde was de Duitser U. E. uit Wuppertal. Kort na het middag uur kwam hij tot de ontdekking dat van zijn auto twee surfplanken, mas ten, zeilen en dragers waren ont vreemd. Enkele uren daarna toen de Duitser aan de Brouwersdam zat zag hij iemand in het water spelen op een van zijn surfplanken die kort daar voor werden gestolen. Nadat hij de politie had gewaarschuwd kon de 19- jarige F. B. uit Breda worden aange houden. Hij zit momenteel vast op het politiebureau te Zierikzee. Uit verhoor is gebleken dat waarschijn lijk nog meer mensen bij de diefstal betrokken waren. RENESSE - Vermoedelijk door brandstichting ontstond zondag avond om ongeveer half twaalf een brajid in duizend pakken stro van de landbouwer H. B. uit Renesse. Het stro lag in pakken opgeslagen op landbouwgrond langs de Stoof- weg. Volgens de politie vermoedelijk door brandstichting uit baldadigheid werden de pakken zondagavond in brand gestoken. De brandweer van Westerschouwen rukte uit om het vuur te bestrijden. De vermoedelijke schade bedraagt 2500 gulden. BRUINISSE - Twee personenauto's werden zwaar en drie personenauto's werden licht beschadigd bij een ket tingbotsing die zondag om 17.20 uur plaatsvond voor de brug over de sluis bij Bruinisse. De aanrijding vond plaats in een van de files die werden veroorzaakt door de stroom vakantiegangers naar en van Schouwen-Duiveland. Door dat niet voldoende afstand gehouden zou zijn reed de Duitser K. M. uit Ha gen tegen zijn voorganger B. V. uit Rotterdam. Dat had tot gevolg dat nog drie auto's op elkaar botsten. Het waren de voertuigen van T. van G. uit Etten-Leur, A. O. uit Ridderkerk en J. M. uit Helden. Niemand werd bij de aanrijdingen verwond. VLISSINGEN - De 4-jarige Richard Kars uit Vlissingen is zondagavond verdronken in een vijver van de naturisten camping voorheen Het Rut beek in Enschede. Het jongetje was uit een opblaasboot geval len. Het 6-jarige broertje van Richard, dat zich ook in de boot bevond, heeft de kleuter uit het water van de ongeveer anderhalve meter diepe vijver kunnen halen. Reanimatie op de camping, in de ambulance en in het ziekenhuis mocht niet meer baten. De politie van En schede heeft dit bekend gemaakt. WEMELDINGE - De 34-jarige Belg R. G. uit Sleidinge is zaterdagmid dag verdronken tijdens het beoefe nen van de duiksport in de Ooster- schelde bij de oostelijke havendam van Wemeldinge. Dat heeft de Rijks politie te water bekendgemaakt. De man was samen met een 56- jarige collega-sportduiker op een diepte van 29 meter, toen hij te ken nen gaf dat er iets mis was. De colle ga-duiker nam volgens de politie on middellijk de goede maatregelen en slaagde erin om hen beiden enkele minuten na het seintje boven water te krijgen. Direct ondernomen reanima tiepogingen mochten niet meer ba ten. In het Oosterscheldeziekenhuis te Goes bleek het slachtoffer te zijn overleden. De lijkschouwer consta teerde verdrinking als doodsoorzaak. Volgens de politie was de duikuitrus- ting van de verongelukte man volle dig in orde. TILBURG - Door een explosie in een drive-in woning zondagmorgen in Tilburg zijn meerdere woningen voor lopig onbewoonbaar. Drie mensen werden gewond door rondvliegende glasscherven, een van de drie moest bo vendien operatief aan een kaakverwonding worden ge holpen. Dat heeft de politie van Tilburg meegedeeld. De explosie, vermoedelijk veroor zaakt door een gaslek, vond om streeks half elf plaats aan de Meule- manstraat in Tilburg-Noord. Door de kracht werden de wanden van het huis aan voor- en achterzijde com pleet weggeblazen. Het interieur werd tientallen meters weggeslin gerd, aan het plafond bleef alleen nog een lamp hangen. Beide bewoners van de woning (een echtpaar) belandden aan de achterzij de op het gazon. In de omgeving sneu velden vele ruiten, ook van huizen waarvan de bewoners op vakantie zijn. Onder leiding van burgemeester Brokx werd in het naburig wijkcen trum de Schans een opvangcentrum ingericht. Daar konden mensen die niet meer in hun woningen terecht, de nacht doorbrengen. De politie be waakte de omgeving in verband met mogelijke plunderaars. Een buurtbewoner die eerste hulp verleende aan de slachtoffers: ,,Ik hoorde een enorme knal en zag de bu ren op het gazon liggen. Vooral de FRANKFURT - Een in een slip ge raakte auto/caravancombinatie uit Nederland heeft zondag op de auto bahn Darmstadt-Russelsheim in de deelstaat Hessen bij Monchhof een massale kettingbotsing veroorzaakt. Binnen enkele minuten reden zeker 13 auto's in op de omgevallen cara van. Drie mensen liepen daarbij lichte verwondingen op, deelde een politie woordvoerder mee. Een autobestuur der kreeg van de schrik een hartaan val en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. De schade beloopt volgens een schatting verscheidene honderdduizenden guldens. Volgens de Westduitse politie was de Nederlandse bestuurder bij zware regenval de controle over de combina tie verloren en raakte die in een slip. Na te zijn omgevallen blokkeerde de caravan de weg. Achter op komende bestuurders konden niet bijtijds rem men en reden in op de woonwagen. De autobahn bij Monchhof was twee uur versperd en er ontstond een file van vijf kilometer. vrouw bloedde hevig. Ik bleef met haar praten om haar bij kennis te houden". „We zaten aan het ontbijt en plotseling lagen we op het gras", ver telde ze", aldus de getuige. Kort na de explosie waren brand weer, politie en GG en GD, alsmede vertegenwoordigers van het gemeen tebestuur aanwezig. De precieze oor zaak van de explosie alsmede de om vang van de schade zijn nog niet bekend. De explosie heeft in ieder geval voor miljoenen guldens schade ver oorzaakt. Ten minste tien woningen - samen een woonblok vormend - zijn in één klap onbewoonbaar geworden. Voor de bewoners wordt naar vervan gende woonruimte gezocht. De scha de aan twee andere woonblokken is aanzienlijk. Woningen in zeven om liggende straten liepen glasschade op. Om half twee waren 42 gezinnen geregistreerd die op een of andere manier schade hebben geleden. Dat heeft burgemeester Brokx meege deeld op een persconferentie. De precieze oorzaak van de ontplof fing is nog steeds niet bekend. Direct erna werd een gaslucht geroken. Ro ken en auto's starten is verboden. De gastoevoer naar het getroffen woon blok werd afgesneden. De politie had met 23 mensen de gehele omgeving afgezet. Om plundering te voorko men, zal de afzetting zeker 24 uur voortduren. LONDEN - Ongeveer een half mil joen inwoners van de Britse hoofd stad Londen is door de aanhoudende hitte en droogte verstoken van drink water. De autoriteiten hebben gezegd dat voor begin volgende week geen verbetering in de situatie is te ver wachten. VLISSINGEN - De meest onderbe zette gemeentelijke politiekorpsen (vooral middelgrote steden) krijgen er dit jaar gemiddeld tien mensen bij. De zogenoemde knelpunt-korp sen kunnen vanwege bet nieuwe sy steem voor sterkteverdeling tot 1993 rekenen op een groei van 25 tot 30 procent. De korpsen die uiteindelijk niet meer dan 10 procent in omvang groei en, behouden dit jaar hun huidige sterkte, zo blijkt uit een brief van mi nister Van Dijk van binnenlandse za ken aan de burgemeesters van ge meenten met gemeentepolitie. Ook de korpsen die met maximaal 10 pro cent moeten inkrimpen, behouden dit jaar nog hun sterkte. Zoals aan de Tweede Kamer toege zegd, blijft de minimumsterkte voor gemeentelijke politiekorpsen ge handhaafd op 40,2 hoofden. Eerder was voorgesteld de ondergrens bij 36 hoofden te leggen. De korpsen die dit jaar met gemid deld tien mensen.worden uitgebreid, zijn: Arnhem, Bergen op Zoom, Ca- pelle aan den IJssel, Deventer, Ge leen, Gorinchem, Gouda, Helmond, Den Bosch, Kerkrade, Leiden, Lely stad, Oss, Roermond, Schiedam, Sit- tard, Spijkenisse, Venlo, Vlissingen en Weert. Amsterdam krijgt er 125 mensen bij, terwijl Den Haag, Rot terdam en Utrecht althans dit jaar op sterkte blijven. ZIERIKZEE - Vervuilde waterbo dems bedreigen via verstoring van het ecosysteem de dierenwereld in deze gebieden. Visetende vogels planten zich minder goed voort, heb ben groeiremmingen en een hoger sterftecijfer. De schadelijke stoffen komen bij de vogels terecht via de vissen die zij consumeren. Die heb ben ze weer gekregen via allerlei wa terorganismen. Dat blijkt uit het rapport van de ministeries. De Biesbosch bij voorbeeld is ver vuild met PCB's, PAK's en zware me talen. Als gevolg hiervan hebben aal scholvers een verminderd broedre- sultaat (30 tot 40 procent) door het eten van besmette vis en ligt het ge halte aan PCB's in paling hoger dan de consum'ptienorm voor mensen. Ook de consumptie van vis uit de Hollandsche IJssel wordt afgeraden in verband met de verontreiniging. De meeste vervuilende stoffen be vinden zich in het sediment (afgezet bodemmateriaal). Hoewel de kwali teit van het slib sinds de jaren '70 be ter van kwaliteit is geworden, is het oude slib nog steeds een grote bron van vervuiling omdat het steeds op gewoeld wordt. In de Biesbosch komt dit door de hoge stroomsnelheid. In het Ketelmeer wordt de opwoeling veroorzaakt door scheepvaart, re creatie, vissen en windgolven. Het verontreinigde materiaal wordt daar door verspreid naar het IJsselmeer en de Waddenzee. De grootste vervuilers zijn voer- en vaartuigen met hun uitlaatgassen, maar ook komen koolwaterstoffen via het regenwater van dakbedek kingen en wegen in het water te recht, waarna het neerslaat op de bo dem. Een andere bron van vervuiling zijn geteerde palen en beschoeiingen Tegen basisplan zoetwatervoorziening THOLEN - Het waterschap Tholen heeft 12 bezwaar schriften ontvangen tegen het basisplan watervoorzie ning Tholen/Sint Philipsland. Daarbij is een door 211 Thoolse landbouwers ondertekende brief. Dit zijn: woningstichting Beter Wo nen, gemeente Sint-Philipsland, P. A. Snoep uit St. Annaland, J. C. Kot uit St. Philipsland, Delta Overleg uit Goes, H. van Westen uit Poortvliet, Peter A. Smits uit Oud-Vossemeer, A. L. Hage uit St. Annaland, A. C. Ge luk uit Oud-Vossemeer, gemeente Tholen, J. Mol uit St. Maartensdijk en de groep van 211. Zwijgende meerderheid „Met deze handtekeningenactie ho pen we de mening van de zwijgende meerderheid in beeld te hebben ge bracht", zei Adrie Geluk uit St. Maar tensdijk. Hij bood samen met Jacob Mol uit St. Maartensdijk en Arne Ge luk uit St. Annaland in het Polder huis aan dijkgraaf I. C. Hage en grif fier J. D. de Korte de handtekeningen aan. De drie waren op pad geweest om op het gehele eiland Tholen hand tekeningen te verzamelen. „Gemeen tebesturen en Beter Wonen hebben het altijd over het economische be lang voor de streek, maar nu ze moe ten betalen, haken ze af. Als eerste dienen ze bezwaar in en daarom laten we ons als boeren ook horen. Anders worden straks de bezwaarschriften van het gebouwd goedgekeurd en moet de landbouw alles betalen", al dus Adrie Geluk. De dijkgraaf zei al eerder naar vo ren gebracht te hebben, dat de inwo ners van Tholen en St. Philipsland lauw bleven onder de plannen voor zoet water. „De menigte zweeg. Ik heb er twee telefoontjes over gehad". Adrie Geluk was trots op zijn 211 handtekeningen. „Enkel boeren, gro te en kleine, onder wie een aantal hoofdingelanden. We hopen met deze actie de enquête te hebben goedge maakt". Het waterschap had een en quête voor het basisplan altijd afge wezen omdat dan bij elk groot werk een enquête gehouden zou moeten worden. „Bij een verfijningsplan geldt de enquête echter wel", bena drukte dijkgraaf Hage. Adrie Geluk, Jacob Mol en Arne Geluk hebben zich op verschillende vergaderingen van het waterschap en de ZLM al kritisch geuit over de zoet-waterplannen. Op WASHINGTON - Een nooit getest schakelaartje van een paar tientjes voor de ontsteking van de lading van vrijwel alle niet-nuclealre raketten van de hele Amerikaanse krijgs macht deugt niet. Dit bleek tijdens de aanval op Libië in 1986, toen een kwart van alle harpoon- en harm-ra- ketten niet ontplofte, zo heeft de Amerikaanse omroepmaatschappij NBC gemeld. Do schakelaar zit ook in de Phoe nix, Sidewinder en Sparrow en ande re conventionele raketten. Zij wordt gemaakt door een klein bedrijf in Los Angeles, Asher Engineering. Een rapport van het Amerikaanse ministerie van defensie, waarop NBC de hand heeft weten te leggen, be schuldigt Asher ervan „de ontste kingsschakelaar gedurende zeven jaar van produktie niet te hebben ge test volgens de eisen voor de militai re toepassing". Er is volgens NBC niet alleen gerechtelijk onderzoek in gesteld tegen Asher, maar ook tegen de firma Micronics, die de installatie verzorgde. „Dit speciaal daar de ma rine 500 Phoenix-raketten ter waarde van een miljard gulden heeft moeten opleggen daar de ontstekings- en vei ligheidsschakelaars niet werken", al dus NBC SIMPELVELD - In de Zuidlimburg se gemeente Simpelveld wordt druk gediscussieerd over het behoud van zeer waardevolle resten van een Ro meinse villa. Leveren de discussies geen resultaat op, dan zal de villa weer onder de grond verdwijnen en mogelijk niet meer zichtbaar zijn. in het water. Dat blijkt uit een onder zoek eerder dit jaar naar buiten ge bracht door de provincie Zuid- Holland. Er zijn van verschillende kanten al oplossingen bedacht voor het weg werken van de waterbodemvervui ling. De Hollandsche Betongroep NV heeft als oplossing voor het Hol- landsch Diep in maart dit jaar het voorstel gedaan om een slibvangput bovenstrooms van de Moerdijkbrug- gen te maken en twee bergingdepots (grootschalige stortlokaties) voor verontreinigd slib in te richten. Door deze aanpak zou op langere termijn een vermindering van de milieube lasting optreden in het Hollandsch Diep en het Haringvliet. Met dit plan wordt ook sanering van de Biesbosch mogelijk. Als oplossing voor de ver ontreiniging van de bodem van het Ketelmeer denken de provincie Fle voland en Rijkswaterstaat aan op slag van het slib onder .watep Het slib wordt dan .in nieuwe zaiidputten gestort die rondom worden afge schermd en ook van boven afgedekt om uitspoeling met het water van het Ketelmeer te voorkomen. de laatste vergadering van de ZLM- afdeling St. Annaland stemde Arne Geluk echter voor het basisplan. 72 gulden De drie gaan er in hun bezwaar schrift overigens van uit, dat het om extra lasten van 72 gulden per ha gaat: 25 gulden voor het basisplan en 47 gulden voor het indicatief verdich tingsplan. Dijkgraaf Hage bestreed dat. Alleen het basisplan van 25 gul den per ha is nu aan de orde, zij het met het voornemen om dat te verfij nen. In St. Philipsland zal dat met heel wat minder dan 47 gulden kun nen, in St. Annaland voor de volle- gronds tuinbouw en bloemzaadteelt zal een fijner zoetwaterstelsel meer kosten, zo verduidelijkte de dijk- In de brief stellen de 211 Thoolse boeren, dat het zogenaamde eenvou dige zoetwaterplan niet primair tot doel heeft een zoetwatervoorziening te maken, maar het zal daarvoor wel als uitgangspunt dienen. Onder af trek van 49% rijkssubsidie worden de nettokosten op circa 25 gulden per ha geraamd. De algemene vergadering van het waterschap gaat volgens de 211 op verzoek van de subsidiegever (en niet op verzoek van de landbouw) de intentie uitspreken om een indica tief verdichtingsplan zoet water voor het gehele waterschapsgebied te pro jecteren of voor te bereiden. De kos ten daarvan raamt het waterschap ge middeld op 47 gulden per ha bij 407r subsidie, dus met de 25 gulden van het basisplan samen 72 gulden per ha. Dit basisplan met het daaraan ge koppelde indicatieve verdichtings plan mag daarom niet ter stemming voorgelegd worden aan de algemene vergadering, de hoofdingelanden. De plannen brengen namelijk een volstrekt onaanvaardbare geschots- verhoging per ha teweeg op onze landbouwgrond die onrendabel zal zijn en op onze akkerbouwbedrijven een jaarlijks terugkerende grote on kostenpost zal blijken te zijn. Dat wensen wij niet, zodat we via deze brief bezwaar aantekenen. Om deze en andere redenen kunnen wij niet instemmen met de plannen. Wij ge ven de hoofdingelanden in overwe ging, stemming en uitvoering van de plannen op te schorten en over te gaan tot de orde van de dag", aldus de door Adrie en Arne Geluk en Jakob Mol overhandigde brief aan dijk graaf Hage. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Doodtij: 27 juli Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 25 juli 09.15 163 03.00 -172 21.20 150 15.15 -119 25 juli 07.35 169 01.35 -167 20.00 153 13.55 113 25 juli 09.30 177 02.50 -179 21.40 160 15.15 -128 25 juli 09.20 186 03.00 -184 21.30 173 15.20 -132 De landbouw op Tholen is verdeeld over de wenselijkheid van zoetwater. Dinsdag en donderdag Juli, augustus en september Renesse Expositie schilderijen Marja de Lan ge. In het koor van de Nederlandse Hervormde kerk. 14.00-16.00 uur. Tot eind juli Brouwershaven Expositie schilderijen Rinus Roon in De Vergulde Garnaal. Tot en met 5 augustus Burgh'Haamstede Expositie Verzamelen. Bewaerschole. Dagelijks van 10.00 tot 16.30 uur en op toeristendagen in Burgh en Haam stede van 10.00 tot 16.30 uur. Tot vrijdag 11 augustus Zierikzee Open kerkdagen in de Gasthuiskerk, iedere maandag, woensdag en vrij dag. Tot en met 12 augustus Zierikzee Zomertentoonstelling in Burgerwees huis, maandag t/m zaterdag 10.00- 17.00 uur. Maandag 24, 31 juli, 7, 14, 21, 28 augustus Bruinisse Braderie-dag. Bij Aquadelta. Tot en met zaterdag 5 augustus Burgh Expositie Anna Metz en Tien Volders in Nederlandse Hervormde kerk; maandag t/m zaterdag 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Tot en met vrijdag 4 augustus Brouwershaven Expositie Kleine Schatten van Schouwen-Duiveland in stadhuis. 13.30 tot 16.30 uur. Maandag 24 juli Haamstede Maandagavondzang in de Gerefor meerde kerk, onder leiding van Jan v. d. Driest, met medewerking van Yvonne Dorr-Jonker op hobo en Jan van Westenbrugge. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 25 juli Zierikzee Orgelconcert door Wim Diepenhorst in de Nieuwe Kerk. Aanvang 14.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert in de Grote- of Sint Ni- colaaskerk. Albert de Klerk, Haar lem. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 26 juli Scharendijke Gemeenteraad Middenschouwen in gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Toeristenrecreatietafeltennisevene- ment in de loods Gebr. Van Ast bij de Delingsdijk. 10.00-17.30 uur, Ouwerkerk Bijeenkomst over de geschiedenis van Ouwerkerk in het dorpshuis. 14.00 uur. Donderdag 27 juli Burgh Concert rond het historische Albert Gruysenorgel door Gerard Dekker op orgel en clavecimbel, in de Neder landse Hervormde kerk. Aanvang: 20.00 uur. Dreischor Orgelconcert in de Ned. Herv. kerk. Dirk Jansz. Zwart. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 29 juli t/m dinsdag 1 augustus Brouwershaven Kermis op de Markt. Zaterdag 29 juli Kerkwerve Verkoopdag Christelijke Gerefor meerde Kerk (tweedehands kleding, handwerkspullen etc.). 10.00-16.00 uur. Burgh-Haamstede Rommelmarkt van Ned. Hervormde Gemeente ^an de Burghse Ring. Van 08.30 tot 16.00 uur. Renesse Concert in de serie zomeravondcon certen: Schouwse Klanken, met me dewerking van koor Nu met Hope on der leiding van Elvira Vos en diverse musici. In de Hervormde kerk, Aan vang 20.00 uur. Dreischor Concert in de serie Stichting Musica Voca met medewerking van Sander van Marion, orgel en Markus Hösli, panfluit in de Hervormde kerk. Aan vang 20.00 uur. Maandag 31 juli Kerkwerve Jeugdactiviteiten Vakantie Bijbel- schoo. Pniëlkerk. 9.30-11.30 uur en 13.00-15.00 uur. Haamstede Maandagavondzang in de Gerefor meerde kerk, onder leiding van Jan v. d. Driest, met medewerking van Bert Kruis, orgel. Aanvang 20.00 uur. Advertentie SCHUDDE6ËURS - TEL.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2