'We hebben eigenlijk helemaal geen rommel' c Schouwen-Duiveland overvol Tentoonstelling Zilveren Camera voor de eerste keer in Zierikzee TSSÏÏ2L®i DE ZIERIKZEESCHE COURANT Auto total loss door overstekend konijn Inbraak in clubgebouw Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zoetwater Werk Expositie Tennis Maar liefst 211 Thoolse boeren hebben be De politie in de regio heeft de handen weer vol Amateurs exposeren in de Grote Kerk van Zie Manuela Jille de grote kampioen van het Dikke zwaar aangetekend tegen het zoete water. aan de zomerdrukte. (Pag. 3). rikzee. (Pag. 4). Toren-tennistoernooi. (Pag. 6). (Pag. 2). MAANDAG 24 JULI 1989 145ste jaargang Nr. 24579 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De roeping der kunst is niet de natuur na te maken, maar haar uit te drukken. Balzac 70.000 a 80.000 toeristen en dagjesmensen afgelopen weekend WESTERSCHOUWEN - 'Vol'. Bordjes met deze tekst werden het afgelopen weekend met vele tiental len neergezet op heel Schouwen-Duiveland. Bij de ingang van campings, pensions, hotels én par keerterreinen. Het gevolg was dat de tienduizenden toeristen en dagjesmensen, die via urenlange files vrij dag en zaterdag de regio binnenkwamen, hun auto's op de meest onmogelijke plekken neerzetten. Op de Rampweg tussen Scharendij- ke en Renesse stonden de auto's, ook op het smalle gedeelte nabij Renesse, aan weerskanten in de berm gepar keerd. De politie deelde in de West hoek vele tientallen bekeuringen uit en liet tien auto's wegslepen. In de dorpjes was het rustig. Iedereen zocht de verkoeling van het strand en de zee. Naar schatting van gemeente ambtenaar van Westerschouwen, W. Krijger bevonden zich dit weekend 70.000 a 80.000 toeristen en dag jesmensen op Schouwen-Duiveland. Samen met twee collega's ving hij de vakantiegangers op die geen plaatsje meer konden krijgen op een van de ruim 360 campings die zich in de Westhoek bevinden. Zij mochten hun tent of caravan gedurende 24 uur neerzetten op het zogeheten overloop terrein tussen de Korte Moermonds- weg en de Rampweg nabij Renesse. Zaterdagmiddag was het al be hoorlijk druk op het grote grasveld tegenover de duinovergang 't Klokje. ,,Er staan hier al zo'n 200 tenten en caravans. Vrijdagmiddag kregen we van het dagelijks bestuur van de ge meente opdracht om het terrein open te stellen omdat de meeste campings vol waren", aldus Krijger. De tijd dat de toeristen op het over loopterrein verbleven moest worden besteed om elders op Schouwen-Dui veland een plekje te zoeken. Maar dat bleek niet mee te vallen. „Sommige mensen zijn de wanhoop nabij. Die lopen zich gek te zoeken en krijgen overal te horen dat het vol is". Liever geen jongeren Die boodschap bleek sneller gege ven te worden aan jongeren die maar enkele nachtjes willen blijven dan aan gezinnen die voor vijf nachten een plaats zochten, zo bleek uit de reacties. „Mij stuurden ze door met de mededeling dat alles vol was en een gezin dat na me kwam mocht wel blijven", aldus een verontwaardigde Duitse jongen die in zijn eentje op va kantie was. De mobiele toilet/douchevoorzie ning die door de gemeente op het overloopterrein werd geplaatst, bleek al snel niet meer voldoende voor de grote hoeveelheid kampeer ders. Bij de politie kwamen klachten binnen van omringende campings. De vakantiegangers van het over loopterrein zouden daar van de toi letaccommodatie gebruik maken. Ook waren er klachten over geluids overlast van het overloopterrein waar tot 's avonds heel laat vakantie gangers aankwamen die elders geen plaats meer konden vinden. Het VVV-kantoor Renesse was tot 's avonds laat open om de stroom va kantiegangers op te vangen. Ook op het politiebureau Zierikzee moest men tot in de late uurtjes „VW- bureautje spelen", zoals een politie woordvoerder het uitdrukte. Veel re creanten werd geadviseerd om maar naar Noord-Brabant uit te wijken na dat de 24 uur waren verstreken die men op het overloopterrein mocht blijven. Overigens werd die periode van 24 uur eerst nog eens met 24 uur veruimd zaterdag. Veel vakantiegangers zetten hun tent of caravan ergens neer langs de Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wj> P Bi tr Verwachting tot dinsdagavond: Zonnig Gedurende de nacht en vroege och tend enkele mistbanken. Overigens zonnig weer. Minimumtemperatuur omstreeks 16 graden. Middagtempe- ratuur ongeveer 28 graden, langs de kust enkele graden lager. Zwakke tot matige, in het binnenland verander lijke en langs de kust, noordelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 28 juli: Woensdag: Zonneschijn: 70%. Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 28 graden Windkracht: noordoost 3 Donderdag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 26 graden Windkracht: noord 3 Vrijdag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 26 graden Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 25 juli Zon op 05.49, onder 21.40 Maan op 23.56, onder 14.48 Laatste Kwartier: 25 juli (15.31) Schouwen-Duiveland zit vol. Ook de Broniversdam. vervolg oagina 4 HET WEEROVERZICHT DEN HAAG - De bosbranden in Frankrijk, ten westen van Bordeaux, hebben op verschillende campings ze ker tientallen Nederlandse families gedupeerd. Dat meldden woordvoer ders van de ANWB en SOS Interna tional alarmcentrale. BROUWERSHAVEN - De auto van J. C. D. uit Brouwershaven raakte to tal loss nadat de bestuurster uitweek voor een overstekend konijn en met haar auto in de sloot belandde. Het konijn bleef ongedeerd. Ook bestuurster D. kwam met de schrik vrij. Het ongeluk deed zich voor in de nacht van vrijdag op zater dag op de Zuidernieuwlandseweg bij Brouwershaven. De auto van H. P. v. d. L. uit Scharendijke liep schade op toen deze aan de Roelandsweg bij Re nesse geparkeerd staande auto werd geraakt door een passerende camper. De bestuurder van de camper reed door na de aanrijding. Rommelmarkt brengt netto 9600 gulden op voor onderhoud Nederlandse Hervormde kerk Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - De rommelmarkt die zaterdag bij een temperatuur van ruim dertig graden Celsius aan de Ring van Haamstede werd gehouden heeft een netto bedrag van 9600 gulden opgebracht, ruim 650 gulden meer dan vorig jaar. Een resul taat dat volgens organisator M. A. van der Maas 'boven verwachting' was. Doordat het zo heet was hebben we met de middag een stuk minder bezoekers gehad dan an ders". De opbrengst van de rommelmarkt is bestemd voor het onderhoud van de Ne derlandse Hervormde kerk die aan de Ring van Haamstede staat. Hoewel de meeste mensen 's mid dags naar het strand gingen, was het in de ochtenduren toch behoorlijk druk op de rommelmarkt. ,,U ziet het aan de lege plekken op de tafels. Van morgen stond het nog overvol. De echte handelaren en veel toeristen kwamen al vroeg", aldus Annie de Mey uit Haamstede. Samen met een kleine veertig andere vrijwilligers was zij al vanaf 6.00 uur 's morgens in de weer om alle tweedehands spullen vanuit de opslagruimte te vervoeren naar de Ring en daar uit te stallen in de kramen. Het waren veel spullen dit jaar, en van goede kwaliteit. „We hebben ei genlijk helemaal geen rommel", al dus Van der Maas. „Kapotte spullen komen niet op de markt want die gooien we gelijk weg. En alles wat nog bruikbaar is maken we schoon. Wat je hier ziet staan, van eierdopje tot bloempot, is afgewassen. Maar ook de grotere stukken. We kregen bijvoorbeeld een koelkast die een poos niet gebruikt was. Hij deed het nog maar de schimmel stond er dik op. En een hele vette afzuigkap. Mijn vrouw is 's middags om twee uur be gonnen met ze schoon te maken en 's avonds om tien uur was ze er mee klaar. Toen zagen ze er weer uit als nieuw. En het is wel dubbel leuk als ze dan worden verkocht". De organisatie van de jaarlijkse rommelmarkt ten bate van het on derhoud van de Hervormde kerk is geen kwestie van enkele weken. „Wij zijn een heel jaar bezig met de voor bereidingen. Vanavond, na afloop van de markt als alles weer is opge ruimd, valt er een last van me af. Maar volgende week beginnen we weer opnieuw. Telkens als iemand naar het bejaardenhuis verhuist gaan we de overtollige inboedel op halen, uitzoeken, schoonmaken en opslaan". Behalve met deze werkzaamheden houdt de echtgenote van Van der Maas, R C. van der Maas-Verton zich ook bezig met het maken van speel goedbeesten en het opknappen van oud speelgoed ten bate van het evene ment. Deze spullen worden verloot via het rad van avontuur. „Ja, je Vervolg pagina 5' DE BILT - Een lagedrukgebied, dat ons de afgelopen dagen enkele on weersbuien bracht, is inmiddels naar het oosten weggetrokken. Terwijl een nieuw Atlantische hogedrukgebied zich langzaam in onze richting ver plaatst. De komende nacht kan er, bij weinig wind, plaatselijk mist ont staan. De minimumtemperatuur ligt rond de 16 graden. Overdag is het zonnig, buien worden er niet meer verwacht. De middagtemperatuur wordt ongeveer 28 graden, maar langs de kust blijft de temperatuur enkele graden achter. De wind is zwak tot matig, langs de kust noorde lijk en in het binnenland verander lijk. BURGH-HAAMSTEDE - Vorige week werd ingebroken in het clubge bouw van de Werkhondenvereniging aan de Hogezoom te Burgh-Haamste- de. A. G. uit Dreischor deed vrijdag aangifte namens de vereniging. De dieven kwamen het gebouw vermoe delijk met een valse sleutel binnen. Zij namen een alarmpistool plus pa tronen en een krat bier mbe. Overzicht van de beste persfoto's van het jaar ZIERIKZEE - Een overzicht van de beste persfoto's van het jaar 1988 is vanaf zaterdag 12 augustus te zien in de Grote Kerk in Zierikzee. Het is voor de eerste keer dat de tentoonstelling De Zilveren Camera te zien is op Schouwen-Duiveland. De expositie wordt geopend door burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee en wordt gehouden op initiatief van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Te zien zijn 80 persfoto's in verschillen de categorieën. Dc Zilveren Camera is een nationa le competitie waarbij het gaat om verkiezing van de beste persfoto's van het jaar in een aantal zeer uiteen lopende categorieën. Dit jaar werd de competitie voor de veertigste keer ge houden en de jury stond voor de niet eenvoudige taak om meer dan 3600 inzendingen te beoordelen op onder andere kwaliteit en originaliteit. Ééndagsvlieg „Een persfoto is vaak een ééndags vlieg. Nog nat als die op het bureau van een redacteur terecht komt ter wijl dc maker ervan alweer met zijn volgende klus bezig is. Tijd om eens wat langer stil te staan bij kwaliteit en nieuwswaarde ontbreekt in de da gelijkse routine". Woorden die enkele jaren geleden uitgesproken werden door een ex-voorzitter van de jury van de Zilveren Camera. Die woorden hebben nog niets aan waarde verloren en daarom is er De Zilveren Camera die een behoorlijk aantal van deze 'eendagsvliegen' aan dc vergetelheid ontrukt en ze nog eens nadrukkelijk voor het voetlicht brengt. De jurering van dc veertigste Zilve ren Camera is inmiddels achter de rug. De prijzen zijn uitgereikt, de lo vende woorden zijn gesproken en nu mag het publick het resultaat van de jaarlijkse Nederlandse foto-Grand Prix gaan bewonderen. Het jaar 1988 gezien door het oog van een groot aantal beroepsfotografen. Harde realiteit Persfoto's brengen de realiteit in beeld en een goede persfoto vertelt soms meer dan welk artikel ook. Nieuws is niet altijd leuk en dat houdt in dat ook persfoto's lang niet altijd vrolijk zijn. Dat hangt natuur lijk ook een beetje af van de categorie waarin de betreffende persfoto valt. Voor de Zilveren Camera gelden ze ven categorieën: Nieuws, features, sport, kunst en cultuur, sociaal, por tretten en buitenland. In de categorie nieuws valt ook dc foto van Paul Stolk waarin de van moord op Gerrit Jan Heiin verdachte Fcrdi E. rustig een shagje draait tij dens de reconstructie van de moord. Deze bekroonde foto is echter niet te zien op de expositie in dc Grote Kerk. Het bestuur van de Stichting De Zilveren Camera heeft besloten deze foto niet in de tentoonstelling op te nemen. Over de foto is nogal wat pu bliciteit geweest. „Uitspraken van vervolg pagina 4 Cor Mulder won in de categorie Nieuws de eerste prijs met deze plaat van een tijdens studentenrellen in het nauw gedreven Deetman.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1