Advertentie dierenbescherming blijkt niet misleidend te zijn Weliswaar op beperkte schaal maar óók op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 juli 1989 Nr. 24578 5 Dierenleed ZIERIKZEE - Stelt u zich het volgende krantebericht eens voor: „In de nacht van maandag op dinsdag heeft de plaatselijke politie een vijfjarig jongetje aange troffen. Het kind was zwaar ondervoed. Onder zoek heeft inmiddels uitge wezen, dat de ouders het kind hadden achtergelaten in verband met een geplan de vakantie. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen de ouders, die tijdens hun berechtiging een boete kunnen krijgen van maximaal honderd gulden - einde bericht". Op zich is het natuurlijk een ontzettend luguber voorbeeld. Toch zijn er mensen die, rond de vakan tieperiode, het aan zichzelf kunnen verkopen om jaar lijks honden aan bomen vast te leggen, of jonge kat jes aan de kant van de weg achter te laten. Echte straf fen bestaan er nog steeds niet voor. van de weg in een doos. De doos was wat open en de kleine beestjes gingen op onderzoek uit. Voordat ik bij de katjes was, waren er al een paar doodgereden". Hoe mensen tot zo'n gruweldaad over kunnen gaan is on begrijpelijk, maar dat het gebeurt is een gegeven dat ieder jaar opnieuw weer te lezen is in kranten. Eén belangrijke reden waarom mensen zich 'ontdoen' van hun huis dieren is de vakantie.' Een tijd waar in iedereen gaat uitrusten van een jaar hard werken en alledaagse be slommeringen. Die vakanties gaan vaak gepaard met verre reizen, waar bij in de regel geen plaats is voor een huisdier. Naar oplossingen zoeken om de hond of poes ook een fijne va kantie te gunnen kost in veel geval len te veel moeite. Daar komt bij dat er bij oplossingen meestal geldelijke tegemoetkomingen tegenover staan. Iets waarvoor door de dierenbezit- ters niet altijd gekozen wordt. ,,Ze zoeken vaak zelf voor oplossingen en die zijn niet altijd ten gunste van de dieren", aldus Heijboer, vertegen woordiger van de Sophiavereeniging in Nieuwerkerk. Nu moet vooropgesteld worden dat gelukkig niet iedere dierenbezitter zijn of haar dier mishandelt. De meesten behandelen hun viervoeter zoals dat hoort. Zoals Martin Gaus zegt in zijn boek Hondemanieren: „Een dier handelt vanuit zijn dier zijn. De mens alleen verstaat de kunst zich in te leven in een ander soort dier. Dus U wordt hond met Uw hond". Een vraag die gesteld kan worden v .si v Bij Tineke's Dierenpension Kerkwerve wordt gezorgd dat ook huisdieren een prima vakantie hebben. Op Schouwen-Duiveland valt dit nogal mee, maar dat het ieder jaar opnieuw gebeurt is een feit. Als een bovenstaand kranteartikel op waarheid zou berusten, dan komt heel Nederland in opstand. „Hoe is het mogelijk. Wat voor ouders zijn dat toch, die hun kinderen zo behan delen", maar als het om huisdieren gaat dan is het voor sommige Neder landers gelegitimeerd. „Het is wel zielig, maar och het blijft toch een hond en er zijn er al zoveel". Helaas wordt er dan niet bij nagedacht wat voor leed er wordt berokkend aan de dieren. Een hond bijvoorbeeld is een echt roedeldier, dat zich veilig voelt binnen een groep. Met het idee een fij ne wandeling te gaan maken springt de hond de auto in. Maar in plaats van een wandeling in het bos, komt de hond in aanraking met een heel ander bos, dan dat het voorheen ken de. Vaak aan een veel te klein touw en zonder eten worden ze ondervoed en alleen aangetroffen. Als ze al levend worden aangetroffen. Zo ook vertelt P. I. Heijboer over jonge katjes die hij afgelopen week in de Westhoek vond. „De jonge katjes zaten langs de kant vol overgave aan een schoen te bijten. Als de hond op dat moment niet ge leerd wordt dat dat fout is, maar daarvoor in de plaats wordt gelachen en wordt aangemoedigd, kan de hond, die inmiddels is opgegroeid tot een volwassen dier, niet weten dat het fout is als het aan een duur boek of lp's begint. Als de hond dan wel ont zettend op zijn kop krijgt, snapt deze er niets meer van. Het is dan ook niet verwonderlijk dat een hond een snauw geeft. Er bestaan ook geen val se honden: ze worden vals gemaakt. Gaus wijdt hieraan een heel hoofd stuk in zijn boek. .Bezint eer ge be gint'. Dit zijn ook vaak de honden die in dierenasiels terecht komen. „De va kantietij d wordt dan aangegrepen om een hond of poes, die tegenvalt de deur uit te doen", aldus Heijboer. Het beeld dat heerst dat mensen met smoesjes hun huisdieren bij de So phiavereeniging en Dierenasyl Schouwen-Duiveland aanbieden wordt door zowel Heijboer als Jolan- da Meerman, beheerster van het die renasiel, beaamt. „Je kunt soms aan de mensen zien dat het een smoes is, waarmee ze hun dier komen brengen. Maar daar reageer ik al niet meer op. Ik ben al blij dat ze hier naar toe ko men en dat de dieren niet onderweg blijven steken", aldus Jolanda. Heij boer moet lachen bij het idee dat mensen een smoes verzinnen om hun dier bij de vereniging te laten. „Er is hier ooit een man gekomen, die zijn kat wilde afstaan. Hij zei dat de kat een mongooltje was en dat hij die niet moest. Als je dan wat doorpraat, kom je er vanzelf achter dat het dier een struikelblok is.... voor de vakantie". Volgens de vertegenwoordiger van de Sophiavereeniging is er echter ook een lichtpuntje. „Nog niet zo lang geleden waren mensen hun dier kwijtgeraakt op de Brouwersdam. Zij zijn de hele nacht bezig geweest om het terug te vinden. Midden in de nacht zijn ze hun dier komen terug halen. Dat vind ik heel fijn". Ook Ti neke Bogh (Dierenpension Kerkwer ve) weet mee te praten over mensen die iets voor hun honden over heb- •ben. „Er zitten op dit moment hon den uit Hoorn en Zoetermeer in het pension. Deze mensen hebben van ons gehoord, dat er ruime hokken zijn en dat de honden op de speelwei de kunnen. Deze mensen moeten toch een heel wat voor over hebben om hun hond ook een fijne vakantie te gunnen. Ik vind het wel leuk om dat te horen". Natuurlijk zijn er ook mensen, die hun liefde voor hun viervoeter over drijven. Zo zijn er mensen die het zie lig vinden voor hun hond, dat het baasje zelf wel van de bonbons snoept en dat hun lieveling niets krijgt, met als gevolg dat de hond ook bonbons krijgt toegestopt. Dat hun hond hierdoor eventueel eerder over lijdt, wil men vaak niet als realiteit onder ogen zien. Wij mensen schijnen toch op de een of andere manier de hond op een menselijke manier te moeten verwennen. Iets wat niet zel den ten koste gaat van een hond. Is een asiel het eindstation voor veel honden deze zomer? (Archieffoto). Bewust Gelukkig zijn er ook mensen, die bewust voor een hond of poes kiezen. Zij gaan op zoek naar een speciaal ras of gaan naar het dierenasiel om daar een dier uit te zoeken die het best bij hun past. Iets wat mevrouw I. P. van Overbeeke, actief binnen de Kynolo- genclub Zeeland, eenieder ook aan- Wachtend op een nieuwe baas. raadt voordat zij op zoek gaan naar een hond. „Het is heel belangrijk om te zoeken naar een hond die bij de toekomstig bezitters past. Als een ge zin met drukke kinderen een zenuw achtige hond neemt, dan moet het wel fout gaan". Iets wat jammer is voor beide partijen. De mensen die bewust hebben ge kozen voor hun hond proberen deze naar eer en geweten op te voeden, met vaak in hun achterhoofd de op- vpedingstheorieën van bijvoorbeeld Martin Gaus. Om dit ook in de prak tijk te leren is er de mogelijkheid om bij de Kynologenclub Zeeland cur sussen te volgen. Dit geldt voor zo wel puppies als voor volwassen hon den. Deze cursussen houden in dat eigenlijk niet de hond wordt ge traind, maar de baas. Ook de Werk hondenvereniging Schouwen-Duive land timmert hard aan de weg. Als er wordt gekeken naar de die renliefhebbers en bezitters dan zijn hierin verschillende categorieën te onderscheiden. De dierenliefhebber die het beste wil voor zijn vriend, de mens die 'zijn knuffeldier zowel lette- rijk als figuurlijk doodknuffelt en de dierenbezitters die op de ene of ande re manier de verantwoordig en de zorg voor een huisdier niet aankun nen. Nog maar niet te spreken over een groep, die dieren mishandelen. Ondanks het feit dat dierenmis handeling een strafbaar feit is bij de wet, komt het nog regelmatig voor. Het wordt de hoogste tijd dat er van overheidswege maatregelen geno men worden. Momenteèl is het nog zo, dat als er sprake is van dierenmis handeling de overtreder er met een boete van een paar tientjes vanaf komt, iets wat schandalig is. Mocht het nog eens zo ver komen dat er zwaardere straffen komen te staan op dierenmishandeling, dan is het waarschijnlijk pas mogelijk om dit kwaad uit de wereld te laten ver dwijnen. Vrienden Voor de vele dierenvrienden in Ne derland wordt het noodzakelijk dat de overheid zich gaat bemoeien met het welzijn van de dieren. Niet omdat beschermers dan van hun niet altijd leuke taak verlicht zullen zijn, maar vooral om het dierenleed dat jaar lijks berokkend wordt op te heffen. Vrienden zijn kostbaar. Waarom zou den wij met ons allen niet kunnen zorgen dat viervoeters onze vrienden blijven. Aan de dieren zal het niet lig gen. Tfekst: Ellen Vreede is, waarom mensen een hond nemen als ze zo graag op vakantie gaan en niet willen betalen voor een pension of dergelijke. Eén reden kan zijn dat mensen niet weten waar ze aan begin nen. Een puppie of een kitten is ont zettend mooi en vertederend om te zien. Een beslissing om zo'n klein diertje in huis te nemen, is op zo'n moment niet moeilijk. De problemen komen pas als de dieren thuis en groot zijn. Een jong poesje kan haken maken in het mooie lederen bankstel of gordijnen. In het begin is dat alle maal nog 'leuk' om te zien, maar als ze groter worden, is het opeens niet leuk meer. En dan is het te laat om de poes nog te veranderen. Hetzelfde geldt voor een hond. Er is niets aandoenlijker dan een pup pie dat eigenwijs de wereld instapt. Maar in feite is dat lieve kleine hond je een afstammeling van een wolf, die heel duidelijke gedragsregels heeft. Wordt er met deze regels ver keerd omgegaan, dan krijg je onhan delbare honden. Het zijn dan niet de honden die onhandelbaar zijn, maar er is tijdens de opvoeding slecht met de honden omgegaan. Bijvoorbeeld: Een puppie begint ZIERIKZEE - De Reclame Code Commissie heeft bepaald dat de klacht die minister Braks tegen de Dierenbescherming heeft ingediend, ongegrond is. De klacht was gericht tegen een door de Dierenbe scherming geplaatste advertentie. Deze advertentie toonde een zeer sterk vermagerde hond met daarbij de tekst: 'Als minister Braks z'n zin krijgt, blijft dit soort ellende bestaan'. Volgens de minister was deze tekst 'flagrant in strijd met de waarheid en mislei dend'. Zowel tijdens het debat in de Tweede Kamer over het wetsvoorstel voor een Gezondheids- en Wel zijnswet voor Dieren, als in zijn klacht, trok hij het bestaan van de afgebeelde misstand in twijfel. De beslissing van de Reclame Code Commissie luidt letterlijk: De Commissie is van mening dat de Dierenbescherming zich bij de door haar in de uiting gegeven voorstelling van zaken niet heeft schuldig gemaakt aan overtreding van de in de Code neergelegde nor men en wijst de klacht als onge grond af". De Commissie stelt verder in haar uitspraak dat zij de uiting van de Dierenbescherming niet misleidend en niet in strijd met de waarheid acht. De overweging van de Commissie daarbij is dat de Dierenbescherming aannemelijk heeft gemaakt, dat haar wetsvoor stel voor een Wet voor het Welzijn van Dieren, met name door de daarin voorgestelde verruiming van de bevoegdheid van opspo ringsambtenaren tot in beslagne ming van dieren, een wezenlijke bijdrage kan leveren aan het ver minderen van misverstanden. De Commissie concludeert bovendien dat in de advertentie van de Die renbescherming „wordt inge haakt op een publiek en politiek debat waarbij men zijn mening in grote vrijheid moet kunnen uit- Foto's Tijdens de zitting van de Recla me Code Commissie overlegde de Dierenbescherming een map met foto's van recente gevallen van ernstig verwaarloosde honden. Zij toonde tevens aan dat zij de minis ter de laatste jaren veelvuldig op het bestaan van dit soort misstan den had gewezen. Zij gaf daarbij telkens aan dat dergelijke misstanden pas effectief bestre den kunnen worden door vergaan de verruiming van de juridische, mogelijkheden voor de Dierenbe scherming. „Door het stelselmatig negeren van deze positieve kritiek van de Dierenbescherming heeft minis ter Braks zelf een situatie veroor zaakt, waardoor in de advertentie niets teveel is gezegd met de bewe ring, dat dat soort ellende blijft bestaan als minister Braks z'n zin stelde de Dierenbescher ming tijdens de zitting. Conclusie De Dierenbescherming voelt zich door de uitspraak van de Re clame Code Commissie gesterkt in haar streven naar een wetgeving die een werkelijke verbetering van het welzijn van dieren is. De vereniging ziet deze hele zaak als een duidelijke bevestiging van de verouderde denkbeelden van mi nister Braks en zijn ministerie over het welzijn van dieren. „Tijdens de behandeling van de wet heeft een meerderheid van de Tweede Kamer reeds meermalen te kennen gegeven positief te staan ten opzichte van onze wets voorstellen", aldus de Dierenbe scherming. Het ligt in de verwach ting dat de Tweede Kamer tijdens de verdere behandeling van de nieuwe dierenwet met deze uit spraak van de Reclame Code Com missie rekening zal houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5