Delta Flora pakt weer uit Minder vrijwilligers en meer onderhoudsovereenkomsten voor Stichting Landschapsverzorging streeknieuws DEURLOO B.V. 4 Multifunctioneel gebouw BEVEILIGING? BEL 01110-14739 OLIESTDOKINSTALLATIES ZIERIKZEE - Multifunctioneel. Een woord dat vandaag de dag niet meer weg te denken is uit onze woordenschat. Een woord dat aangeeft dat een gebouw of een instrument voor meerdere doeleinden geschikt is. Het mag bekend worden verondersteld dat de Grote Kerk in Zierik- zee niet alleen gebruikt wordt voor ere-diensten, maar bijvoorbeeld ook benut wordt voor orgelconcerten en exposities. Een aspect van de kerk dat niet onbekend zal zijn bij de oudere Zierikzeeënaars, maar wellicht wel bij nieuw ingezetenen is de glijbaanfunktie die de kerk al sinds jaar en dag vervult. De kerk kent naast Grote Kerk of Nieuwe Kerk dan ook nog een raszeeuwse benaming: de slierkarreke. Hetgeen zich in Algemeen Beschaafd Nederlcrnds nog hei best laat vertalen met glijkerkDie benaming is om het zo maar eens te zeggen historisch ge groeid'. Aan weerszijden van de brede trap aan de voorzijde van de kerk namelijk bevinden zich hardstenen bordessen. Wat precies de funktie van deze bordessen is is niet bekend, maar waar ze voor ge bruikt kunnen worden hebben kinderen al snel door: als glijbaan. Een mogelijkheid waar de moeders niet zo blij mee zijn, want hoewel er door het vele glijden al een fraaie, glad uitgesleten, sleuf is ontstaan blijft het glijbaantje spelen en niet uit te vlakken invloed uitoefenen op de staat van broeken. Maar dat neemt niet weg dat het een leuk spel letje blijft Volgens jaarverslag over 1988 ZIERIKZEE - De belangstelling voor een onderhoudso- vereenkomst met de Stichting Landschapsverzorging Zeeland is groeiende. Dat blijkt uit het jaarverslag van de stichting over 1988. Verder wordt in het jaarverslag gemeld dat het aantal vrijwilligers voor landschapson- derhoud met circa 30 procent teruggelopen is terwijl het aantal 'weekendvrijwilligers' met 25 procent is geste gen. Op Schouwen-Duiveland werden in het verslagjaar door de Stichting weinig activiteiten ontplooid. ,,Er is toch veel werk verzet omdat twee deelnemers gedurende 9 maanden, en één deelnemer gedurende 5 maanden steeds twee dagen per week werkten", aldus het jaar verslag. Over 1988 kreeg de stichting meer subsidie dan in het voorgaande jaar. Het gaat dan met name om doelsubsi dies die zoveel mogelijk ten goede ko men aan het landschapsonderhoud. Dit landschapsonderhoud wordt ge regeld door middel van onderhouds overeenkomsten met eigenaren of ge bruikers van kleine landschaps elementen. Voortbestaan Besloten is om vooral te kiezen Advertentie (ÓÓK S AVONDS EN IN HET WEEKEND) B INSTALLATIEBEDRIJF D. OOMS B BREEDSTRAAT 1-ZIERIKZEE-TELEFOON 01110-14739 stichting teruggelopen met uitzonde ring van wat men noemt de weekend- vrijwilligers. Volgens het jaarverslag is de terugloop van het aantal vrij willigers te wijten aan het niet orga niseren van een cursus voor baanlo- voor die elementen die beslist regel matig onderhoud nodig hebben om te kunnen blijven voortbestaan zoals bijvoorbeeld knotbomen, heggen, houtwallen, hoogstamfruitbomen, leibomen, hakhoutbosjes en drink putten. Daarnaast wordt, zo blijkt uit het jaarverslag, in bijzondere ge vallen een bijdrage gegeven voor on derhoud van andere landschapsele menten. In alle gevallen, op één na, wordt de bijdrage overigens beperkt tot een symbolisch bedrag. „Deze symboli sche bedragen zijn over het algemeen juist voldoende om de uitvoerder van het onderhoud te betalen", aldus het jaarverslag. Het opschonen van drinkputten wordt door de stichting volledig be kostigd. „Omdat het bijzonder waar devolle elementen zijn en omdat het meestal onmogelijk is om putten uit te baggeren zonder tussenkomst van een loonwerkerk met een hydrauli sche kraan", aldus het jaarverslag. Daarbij wordt aangetekend dat voor een goede uitvoering van de werk zaamheden een intensieve begelei ding van de vrijwilligers onontbeer lijk is. Minder animo Zoals al aangestipt is de animo voor het vrijwilligerswerk bij de zen die nog niet aan onderhoudswerk meedoen. De toegenomen belangstelling voor het weekendwerk is volgens het jaarverslag eenvoudig te verklaren. „Meestal is het verkrijgen van brandhout hun voornaamste mo tief". In het verslagjaar werd verder ge werkt aan een inventarisatie van bij zondere waardevolle bomen. „Er staat nog een onverwacht groot aan tal waardevolle bomen in Zeeland. Het gaat daarbij met name om bo menrijen, solitaire bomen, bomen op buitenplaatsen en in tuinen, oude er- fbeplantingen, oude kerkhoven en beplantingen bij kerken", aldus het jaarverslag. Op Schouwen-Duiveland blijkt weinig belangstelling te bestaan voor het werk van de Stichting Landschapsverzorging Zeeland. (Archieffoto). Tentoonstelling uitgegroeid van acht naar 2.400 vierkante meter STELLENDAM - „Een uit de hand gegroeide hobby- van gladiolentelers, die ieder jaar hun mooiste gladiolen aan elkaar lieten zien". Zo noemt Arie Struik uit Stellen dam de plaatselijke Delta Flora. De enige beurs van be tekenis op het gebied van de gladiolenteelt. Dinsdag 1 augustus is het weer zo ver. Vier dagen lang worden dan weer de deuren van de Gemeentelijke Visafslag open ge zet voor de Nationale Gladiolententoonstelling. Daarin is 2.400 vierkante meter bloementuin te vinden, 5.000 vierkante meter huishoudbeurs en een kleinvee-tentoon- stelling. Het heeft nog wel enige jaren ge duurd voordat de organisatie van een nationale Delta Flora kon spreken, die op een vierde plaats komt als het gaat om bloemententoonstellingen in Nederland. De eerste aanzet werd ge geven in een zaaltje in Hotel Duin zicht. De oppervlakte van de ruimte bedroeg acht vierkante meter. In de loop der jaren heeft het een explosie ve groei gekend, want nu worden de bloemen op 2.400 vierkante meter ge presenteerd. Kopzorgen Van gladiolentelen hadden de toen malige heren organisatoren veel ver stand, maar van een tentoonstelling opbouwen en inrichten hadden ze niet zo veel kaas gegeten. Eén van de vereisten voor een succesvolle ten toonstelling is een zo voordelig moge lijke uitstraling van het gebodene. Vraagstukken als hoe steek je gladio len zo goed mogelijk op, welk groen gebruik je daarvoor en wie zou het arrangement kunnen verzorgen, leid den tot grote kopzorgen, temeer daar het budget bijna nihil te noemen was. Uiteindelijk werd de heer Balke nende aangetrokken, werkzaam bij de Tuinbouwvoorlichtingsdienst van het Proefstation te Lisse. Hij werd de rechterhand van de organisatoren. Het kasboek van de Gladiolenvereni- ging Goeree-Overflakkee, die als doel had om meer vakkennis uit te wisselen, uit het jaar 1957 gaf aan dat 104,99 werd uitgegeven aan on kosten voor de tentoonstelling, ter wijl het batig saldo per 31 december 1957 150,19 bedroeg. De cijfers be wijzen de zuinigheid waarmee de he ren te werk gingen bij de inrichting en exploitatie van de eerste tentoon stelling. Anno 1989 is er veel veranderd. Het spreekt haast voor zich dat het finan ciële plaatje er totaal anders uitziet. De tentoonstelling, net als de gladio- lenkweek, heeft zelf over bijna het hele eiland gezworven. In 1968 werd het voor het eerst de inmiddels gehe ten Expo Gouden Delta gecombi neerd met een huishoudbeurs in de sporthal van Oude-Tonge gehouden. In 1970 verhuisde de Gouden Delta naar de sporthal in Middelharnis, waar tenten werden bijgeplaatst en de entreeprijs daardoor moest wor den verhoogd naar 1,25 per persoon. lende voorzitters hebben met de voorzittershamer mogen werken, maar sinds 1981 doet Arie Struik uit Stellendam dat. Hóe dichtei'bij men bij de Delta Flora komt hoe drukker het voor de organisatie wordt. Tussen het runnen van zijn bedrijf door maakt Struik even tijd om inlichtingen te verstrek ken over Delta Flora 1989, die al weer enig jaren in de Gemeentelijke Visaf slag wordt gehouden. Een ruimte die uiterst geschikt is. Niet alleen voor de sierlijke bloementuin waar zo'n veertig mensen de laatste 24 uur voor de opening aan werken, maar ook voor de consumentenbeurs met zo'n honderd standhouders. Consument „De Delta Flora is niet alleen voor het bedrijfsleven bedoeld, maar zeer zeker ook voor de consument zelf, want dat zijn uiteindelijk onze afne mers. Er is de laatste jaren heel wat afgetwist over het feit of de Delta Flora nu voor de handelaren of de af nemers is bedoeld. Ik denk beiden, want als de consument de bloemen niet koopt dan kun je nog zo'n goede handelaar zijn, maar dan red je het niet". De bezoekers kunnen dit jaar weer, heel wat verwachten bij de Gemeen telijke Visafslag. Het thema is dit jaar Europa 1992. „In de opmaak van de.bloemen willen wè dan alle twaalf lidstaten tot uiting laten komen". On der de deelnemende kwekers, die uit Zeeland, Zuid-Holland en Brabant komen, worden verschillende prijzen uitgereikt. „In totaal zijn er acht ver schillende kleurgroepen. In iedere kleurgroep wordt brons, zilver en goud uitgereikt". De wisselbeker is voor een nieuwe aanwinst in het soort gladiool. Consumentenbeurs J. L. de Lignie is verantwoordelijk voor de consumentenbeurs waar hon derd standhouders hun producten uitstallen. Naast stands, zoals een poffertjeskraam en een koffieshop staan er ook idieële instellingen, zo als het Rode Kruis afdeling Stellen dam, de Koninklijke Nederlandse Ja gersvereniging, Lions Club Goeree- Overflakkee en Stichting De Brugh. Verder presenteren zich bedrijven, zo als Jaloezieënfabriek Flakkee, Van der Heijden, Verspui, Fabert Woning inrichting, Gebroeders Van Dijk, De Grutterswei, Vliet Naamachines en Schoorsteenveegbedrijf en Kachels hop Flakkee. Neusje van de zalm De Delta Flora wordt dinsdag 1 augustus door comissaris van de ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. S. Patijn, geopend. Zelf noemt hij de Delta Flora het neusje van de zalm voor de nationale- en internationale gladiolenhandel. Fiasco Het jaar 1972 bracht de Expo een gevoelige tegenslag. Een nieuw be noemde organisator uit Noordwijk beloofde gouden bergen. Hij schudde - weliswaar op papier - achttien bus sen vol met bezoekers uit zijn mouw, terwijl de televisie ook zou staan te dringen om opnames te maken. In de praktijk bleek daar nagenoeg niets van te kloppen. Dit resulteerde in een financiële fiasco met als gevolg aan maning na aanmaning. Om tot goede betalingsregelingen met de schuldei sers te komen, moest er stevig onder handeld worden. Delta Flora: bloemenpracht. Desondanks besloot men toch om verder te gaan met de jaarlijkse Ex po. Er was immers een goede naam opgebouwd, het aantal bezoekers groeide gestaag en het was de eerste keer dat er pas iets echt mis ging. Dat doorzettingsvermogen heeft een goed resulaat opgeleverd, want het bezoekersaantal ligt al enige jaren tussen de 30.000 en 40.000. Verschil- Gladiolen spelen de hoofdrol tijdens de Delta Expo in Stellendam. DREISCHOR Orgelconcert Dirk Jansz Zwart geeft ook dit jaar weer een serie orgelconcerten in de Nederlandse Hervormde Kerk in Dreischor. Deze donderdag-avond concerten worden 27 juli, 3, 10 en 17 augustus gehouden en beginnen steeds om 20.00 uur. Het programma voor het eerste concert bestaat uit werken van Walther, Bach, Handel, Mailly en Widor, terwijl ook de ko raalbewerkingen van Schneider, Jan Zwart en de organist zelf te horen zul len zijn. OOSTERLAND Mbuma In Oosterland is in de afgelopen maanden gecollecteerd ten behoeve van de Mbumazending. De collectan ten haalden daarbij 654,45 op. Col lectanten en gevers worden voor hun inzet bedankt. GOES Fuchsiavereniging De afdeling recreatie van de ge meente Goes houdt in samenwerking met de Zeeuwse Fuchsia Vereniging een fuchsia tentoonstelling. Tbvens is er een Kijk- en Doe-Show van Strips en Lego. Tussen de Fuchsia tentoon stelling en de Kijk- en Doe-Show rijdt een huifkar op en neer. De ten toonstelling wordt gehouden in de kassen van de gemeentekwekerij, on der de tv-toren, aan de Ringbaan- West te Goes. Aan de tentoonstelling wordt deelgenomen door de vereni ging Sussulenta, afdeling Zeeland met vetplanten en kaktussen en de vereniging Groei Bloei afdeling Goes, van de Koninklijk Maatschap pij voor plantkunde en tuinbouw met een voorlichtingsstand alsmede een aangelegde tuin. De leden van de Zeeuwse Fuchsia Vereniging expose ren ruim vijfhonderd fuchsia's in hun volle bloemglorie en vertellen daar bij gaarne hoe zij hun planten opkwe ken en verzorgen, bemesten en de in secten bestrijden en ook hoe de plant de winter doorkomt. De tentoonstel ling is geopend op zaterdag 22 juli tot en met zaterdag 29 juli van 10.00 tot 17.00 uur. Op zondag is de expositie geopend van 13.30 tot 18.00 uur. Voor zondag 30 juli zijn de deuren van de tentoonstelling alleen geopend voor minder validen van 14.00 tot 17.00 Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4