'Een trekkershut, dat is eigenlijk een houten tent' Verleden herleeft in het oude vlasdorp Dreischor Joop van Houdt Vakantie Voetganger gewond bij aanrijding Diefstal auto fotostudio 11 Verdovende middelen Twee auto's total loss na verwisselen cassettebandje Diefstal visgerei Inzittende gewond bij aanrijding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 juli 1989 Nr. 24578 3 Grote belangstelling voor trekkers hutten op campings op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - ,,Een trekkershut, dat is eigenlijk een houten tent", zo omschrijft cam pingbeheerster A. Ruytenberg-Verschoor de twee houten optrekjes die op camping Prinsenhoeve te Renesse staan. Trekkershutten, eenvoudige houten huisjes, voorzien van het hoogstnoodzakelijke comfort waar men maximaal drie nachten achter elkaar in mag verblijven. Een vorm van recreëren waarvoor op Schouwen-Duiveland een groeiende belangstelling blijkt te bestaan. Een van de trekkershutten op camping de Prinsenhoeve te Renesse. DREISCHOR - Op zaterdag 5 augustus wordt voor de vijfde keer op een rij de 'Dreister Vlasdag' gehouden. Geïnteresseerden kunnen dan terug naar de tijd, dat Zeeland een belangrijke vlasproducent was, die leverde aan de Vlaamse lakenindustrie. In Dreischor wordt door de eigen bevolking getoond hoe het er in de jaren dertig aan toe ging. De zon staat hoog aan de heldere hemel, de caravan hangt achter de wagen en de campingplaats is be sproken. Het is vakantie voor het overgrote deel van Nederland. De meeste hondenbezitters nemen hun trouwe viervoeter mee of weten er een geschikt vakantie-adres voor te vinden. Zoals het hoort, zult U zeg gen. Inderdaad zoals het hoort, maar nog steeds zijn er mensen die er an ders over denken. Je bent beter af als je een geschikte boom vindt voor je hond. Als je hem danook nogeens vastbindt, dan weet je zeker dat het dier niet meer terugkomt. Een daad, die met geen enkele pen te beschrij ven valt. Het gaat de normale mens ver te boven. Maar dat het gebeurt weet iedereen. De goede behandeling van diereii is een zaak van ons alle maal. Allemaal moeten we er ons steentje aan bijdragen, dat honden en katten (en niet zelden ivordt een huisparkiet een dag voor het vertrek kwetsbaar de vrijheid geschonken een dierwaardig bestaan krijgen. En zoals elk streven kost ook dit weer geld. Gebruik gemeenschapsgeld om de opvang van dieren te bekostigen. Niet de pensions, waar de dieren een tot drie weken redelijk goed opge vangen worden om weer terug naar huis te gaan, maar de asiels zoals in Zierikzee, waar de dieren definitief afscheid nemen van hun baas of ba zin. Iemand die zijn dier voor goed weg wil doen of moét doen, moet door de hoge kosten niet in de verlei ding gebracht worden het op een goedkopere manier te doen. U zult zeggen, laat de mensen zelf opdraai en voor hun daden. In principe een juiste gedachte, maar de praktijk wijst te vaak uit dat de mens verant woordelijkheidsbesef mist. Mensen, die hun hond in het bos droppen kun nen misschien op andere gedachten gebracht worden als aan het afgeven bij het asiel geen kosten verbonden zijn. Laat de goeden in dit geval via de belasting maar opdraaien voor de kwaden. De dieren zijn ermee ge baat, want dat een vastgebonden hond een lijdensweg van dagen en soms weken ondergaat behoeft geen verdere toelichting. AvdW UTRECHT - De vakcentrale FNV staat in beginsel positief tegenover het feit dat de burgers moeten meebe talen aan maatregelen tegen de ver zuring van het milieu. Zolang het bedrag afhankelijk is van een al dan niet milieuvriendelijke leefstijl, vin den wij het een goede benadering", aldus de woordvoerder van de FNV. Een voorbehoud maakte de vakcen trale waar het gaat om de positie van mensen met een minimuminkomen of uitkering. SIRJANSLAND - De 75-jarige B. G. H. uit Schiedam moest in het Ro de Kruisziekenhuis te Zierikzee wor den opgenomen vanwege verwondin gen die hij opliep toen hij als voetganger werd aangereden door een auto. Dat gebeurde donderdag om onge veer 15.30 uur op de Rijkweg N-59 ter hoogte van de Blauwe Keet. De man was uit de bus gestapt en stak de rijksweg over om vanaf de bushalte naar Sirjansland te lopen waar hij op een camping verbleef. Bij het overste ken van de rijksweg werd hij ge schept door een auto bestuurd door J. van der W. uit Gouda, die de bejaarde man niet meer kon ontwijken. H. werd met een hersenschudding en een ontwrichtte schouder per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De voorruit van de auto van Van der W. was kapot. BRUINISSE - Vakantieganger H. S. uit Aken was niet blij toen bleek dat zijn Volkswagen Golf synchro was gestolen. Het voertuig heeft een waarde van 30.000 Dm. De auto werd in de nacht van woensdag op donderdag gestolen vanaf een parkeerplaats aan de Ho- gewerfsweg te Bruinisse. Waarschijn lijk zijn de dieven in het voertuig ge komen door een ruitje kapot te slaan want op de plaats waar de auto stond geparkeerd lag glas. De gestolen Volkswagen Golf is rood van kleur en voorzien van allerlei extra's zoals air conditioning. Het kenteken is AC - E 4156. NOORDGOUWE TELEFOON 01112-2178 RENESSE - In de nacht van don derdag op vrijdag hield de politie H. N. W. uit Pernis aan. De man bleek onder invloed en in het bezit te zijn van verdovende middelen. Hij had een kleine hoeveelheid co caïne bij zich. De politie hield hem aan op de Hogezoom te Renesse om dat uit zijn gedrag duidelijk bleek dat hij onder invloed was. Bij ver hoor op het politiebureau werd dui delijk dat hij al meerdere keren is be keurd vanwege overtredingen tegen de opiumwet. Na het opmaken van een proces-verbaal werd hij weer in vrijheid gesteld. SEROOSKERKE - Het verwisse len van een cassettebandje was de di recte aanleiding voor een aanrijding waarbij twee auto's zwaar werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde donderdag om ongeveer twaalf uur 's nachts op de Stoofweg te Serooskerke ter hoog te van de Dorpsweg. C. U. P. uit Zie rikzee was bezig om een ander bandje in zijn cassetterecorder te doen en zou daardoor de auto van O. van N. uit Brouwershaven niet hebben opge merkt. Die stond voorgesorteerd om linksaf te slaan. P. reed met flinke vaart op de achterzijde van de auto van Van N. Beide voertuigen waren total loss en moesten worden wegge sleept. Er werd niemand gewond. SEROOSKERKE - C. J. T. uit Nieu- werkerk werd gedupeerd voor bijna duizend gulden. Woensdagavond werd zijn auto opengebroken die stond geparkeerd op de parkeer plaats bij de Schelphoek te Seroos kerke. De dieven namen visgerei, re genkleding en auto-accesoires ter waarde van bijna 1000 gulden mee. Daarbij komt nog de schade door braak, die nog niet bekend was. OOSTERLAND - Mejuffrouw V. T. J. uit Raamsdonkveer werd ter ob servatie opgenomen in het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee vanwe ge verwondingen, die zij opliep bij een aanrijding op de Rijksweg N-59 ter hoogte van Oosterland. De auto waarin zij zat werd be stuurd door A. van E. uit Raams donkveer. Hij reed in de richting Rot terdam en raakte door onbekende reden in een slip. De auto belandde in een sloot aan de noordkant van de rijksweg. Mejuffrouw J. werd daar bij zodanig gewond dat ze naar het ziekenhuis moest worden gebracht. De auto bleek total loss en moest worden weggesleept. Het ongeluk ge beurde om ongeveer 17,40 uur. In de'jaren dertig vierde in het ge hele land werkeloosheid hoogtij, maar niet in Dreischor. Zodra de oogst in augustus van het land was, begonnen de landarbeiders met de vlasbewerking. De zwartgeteerde schuren herinneren hier nog aan. Het vlas dat in juni/juli volop bloeit, werd in de schuren gedroogd en ver volgens tot verschillende eindpro- dukten verwerkt. Linnen is hiervan het meest bekende voorbeeld: Tij dens de watersnoodramp gingen er vele lokale werktuigen verloren en een belangrijk stuk geschiedenis leek hiermee verdwenen. Totdat en kele jaren geleden een klein groepje Reisenaers, waaronder een paar oud vlassers, dit verleden terug wilden halen, al was het maar eens per jaar. Verleden Dit jaar wordt het verleden her leefd op 5 augustus. Tijdens een be zoek aan de vlasdag, worden ver schillende aspecten van de vlasbe werking getoond. Het hele proces be gon met het repelen. Het vlas werd door een vlaskam gehaald, zodat de zaadbolletjes van de stengels geschei den werden. Die bolletjes gingen dan de bollenbreker in, die het lijnzaad eruit haalde. Dit zaad werd gebruikt bij de bereiding van lijnolie, een grondstof voor verf en linoleum. De resten van de bolletjes werden ge bruikt als isolatiemateriaal. De stengels ondergingen ondertus sen een rottingsproces, het roten. Dit kon op twee manieren gebeuren: op het land onder invloed van het weer (dauwroot) of in de sloten. Het laat ste was de gewoonte in Dreischor. Het brakke water gaf het Reiserse vlas en uiteindelijke linnen een heel eigen karakter. Later vond het roten plaats in Roterijen, waar vlas in warm water werd gedompeld. Na dit rotten werd het vlas weer van het land of uit de sloten gehaald en uit gespreid over een weiland om te ont- zilten en te bleken. Dan volgde het breken van het vlas in de ,braeke'. De houtdelen werden door grote walsen gebroken en met een daarna van tussen de vezels geslagen. Door dit zwingelen werd het vlas tot lint. De overgebleven ve zels, het lint, ondergingen hierna nog het hekelen, waarbij de vezelbundels Camping Prinsenhoeve is een van de vijf kampeerterreinen op Schou wen-Duiveland waar sinds vier jaar •enkele trekkershutten staan. In heel Nederland zijn in tótaal 250 bedrij ven die hebben ingespeeld öp het idee van de Stichting Trekkershutten Ne derland (STN) en de ANWB om deze vorm van kamperen te introduceren. Een trekkershut is*een solide houten vakantiehuisje van ongeveer tien vierkante meter groot dat plaats biedt aan maximaal vier personen. Ze vinden er twee stapelbedden met matrassen en kussens, een eettafel met vier stoelen en een tweepits gasstel aangesloten op een gasfles. Net als bij kamperen met een tent moet men de rest van de huishoude lijke inventaris zelf meenemen. Bezet Dat blijkt geen bezwaar te zijn. Nu het hoogseizoen volop aan de gang is zijn de huisjes aan één stuk door be zet, maar ook uit de bezettingsgraad in het voor- en naseizoen bleek dat de belangstelling voor een verblijf in zo'n houten huisje de afgelopen jaren sterk is gegroeid. ,,Als we nu tien trekkershutten op de camping hadden staan, zouden ze ook vol komen", aldus mevrouw Ruytenberg. „Dat merken we aan het toenemende aantal reserverin gen. Vooral nu het hoogseizoen is en ^ulk mooi weer moeten we steeds va ker mensen afwijzen omdat de trek kershutten al besproken zijn. In het voor- en naseizoen is het nog wel eens mogelijk om op de bonnefooi te ko men, maar dat kun je nu wel verge ten". Zij heeft in de afgelopen jaren erva ren dat vooral mensen die een fietsva- door fijne kammen steeds zachter ge maakt werden. En dan: het spinnen, de fijne vezels konden eindelijk tot draad gesponnen worden. De stap naar linnen was vanaf hier niet groot meer. De liemen, het restprodukt van het vlas, werden verwerkt tot de in de bouw gebruikte vezelplaten. Vlas kent dus geen afval. Wie goed was in kantklossen wist van het linnen prachtig kant te ma ken. Een aantal dames in Reiser kle derdracht, waarvan de kanten mut sen ook voornamelijk uit linnenga ren vervaardigd is, tonen een uitge breide kollektie linnengoed en ga rens. Aan de Dorpsring is tijdens de vlasdag ook het repelen, het zwinge len en het breken van het vlas te be kijken. Tijdens de jaarlijkse terugke rende vlasdag staan een aantal werktuigen opgesteld en voor de meer geïnteresseerden wordt er een aanvullende videofilm vertoond. Het landbouwmuseum is open voor be zichtiging en de vlasserij vormt één van de thema's. Bovendien is er een ingerichte stijlkamer met bedsteden, huishoudelijke voorwerpen, kleder drachten, een dorsmachine en een aantal zeer oude tractoren, die door liefhebbers vol geduld zijn gerestau reerd, te bekijken. Tijdens de vlasdag rijdt er een boe renkar in het dorp rond, getrokken door twee Zeeuwse trekpaarden. De sfeer van deze dag wordt verder be paald door de kraampjes met antiek en curiosa, het vee-marktje, een ou derwets draaiorgel en demonstraties van oude ambachten en brandweer. kantie houden belangstelling hebben voor een tijdelijk verblijf in een trek kershut. „Het zijn vaak mensen zo tussen de veertig en vijftig jaar. Echt paren of hele gezinnen op de fiets. Vo rige week was hier nog een echtpaar dat met de fiets helemaal vanuit Am sterdam was gekomen, met hun zoon tje op de crossfiets". Vier trekkershutten Tineke Leusink uit Harderwijk, die momenteel in een van de trek kershutten bivakkeert, is niet op de fiets gekomen. Met haar 22 maanden oude dochtertje maakt zij per auto een trektocht langs vier trekkershut ten in Nederland. „We hebben eerst in Haaksbergen in Twente gelogeerd, toen in Braamt, daarna in Drimme- len in de Biesbosch en nu hier in Re nesse. Het bevalt prima". Tineke heeft voor deze vorm van recreëren gekozen vanwege haar dochtertje. „Wij waren altijd gewend om met de tent te kamperen. Dat hebben we vorig jaar ook gedaan, maar het was veel te koud voor de ba by. En ik was ook steeds bang dat ze 's nachts zou gaan huilen en dat we daarmee geluidsoverlast zouden ge ven voor de andere kampeerders". Terwijl Tineke in de schaduw van de trekkershut zit, slaapt haar doch tertje binnen. „Als ze wat groter is gaan we weer gewoon met de tent op vakantie. Dat is het leukste omdat het lekker primitief is. Maar zo'n trekkershut benadert dat ook wel. Hoewel er nogal verschil in kan zit ten. We zijn ook in een hut geweest waar serviesgoed aanwezig was. Dat was natuurlijk heel goed bedoeld, maar voor mij hoeft het niet. Voor je het weet zetten ze er ook een televisie neer en een video. Dan is het een ge woon vakantiehuisje". Primitieve karakter Volgens campingbeheerster Ruy tenberg zal dat met de trekkershut ten op de Prinsenhoeve niet gebeu ren. „Dat zien wij niet zitten. Het behoud van het oorspronkelijke, pri mitieve karakter van de trekkershut ten staat voorop. We zijn wel bezig met plannen om verwarming in de hutten aante brengen. Met ons Hol lands klimaat is dat in het voor- en naseizoen wel nodig". Ook op camping De Wijde Bliek in Renesse heeft men positieve ervarin gen. „Vanaf half juni tot ongeveer 15 augustus en in het voorseizoen rond Pasen, Pinksteren en Hemelvaart- dag.is er continue vraag naar, vooral met het mooie weer. Vorig jaar heb ben we in totaal 75 overnachtingen gehad in de ene trekkershut die wij hebben staan. Dit jaar zijn het er al 85 en het is nog maar half juli", aldus de eigenaar van de camping H. P. van Oost. Uit contacten met andere camping beheerders die ook trekkershutten hebben weet hij dat dat deze recrea- tievorm vooral in de kustgebieden populair is. „Behalve door 'trekkers' worden de hutten ook regelmatig ge bruikt door bezoekers van camping- gasten. Als een soort logeerkamer. Van Oost is van plan er volgend jaar een tweede trekkershut bij te zetten op zijn camping. Bevlieging Want evenals mevrouw Ruytenberg is hij van mening dat trekkershutten geen 'bevlieging' zijn. Maar een ma nier van kamperen die zo aanslaat dat hij blijvend zal zijn. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBBJRS - TEL. 01110-16255 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071. 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) - f 43,50; per jaar 1 166,00; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Authentieke klederdrachten aanwezig in 't oude vlasdorp Dreischor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3