Tweede Toeristendag trekt duizenden vakantiegasten „Je zou dat straatje gewoon eens leuk aan moeten kleden" BIEFSTUK POPULAIR Keurslagerij De Jonge DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bromfietser gewond bij aanrijding Spoedeisende vergadering de Punt vanwege ontslag beheerder a ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Sloop weegbrug Walersporteilarid 27 MC-band Tennis De weegbrug in het haventje Kloosternol wordt Begin augustus begint men met de aanleg van De 27 MC-band is voor veel mensen een bron Eerstgeplaatste Anita Brand verslagen door 15- gesloopt. (Pag. 3). een watersporteiland in de Grevelingen bij van gezelligheid. (Pag. 5). jarige Patricia Kort tijdens het Dikke Torentoer- Bruinisse. (Pag. 4). nooi. (Pag. 9). DONDERDAG 20 JULI 1989 145ste jaargang Nr. 24577 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Inspiratie komt tot hem die werkt, niet wacht. De zakenwereld BURGH-HAAMSTEDE - De brom fietsbestuurder H. F. K. uit Haam stede werd gewond bij een aanrij ding met een personenauto, die plaatsvond op de Kloosterweg te Haamstede. Het ongeluk gebeurde dinsdag om ongeveer 18.30 uur. De Duitser C. W. uit Mönchengladbach reed over de Kloosterweg. Toen hij afsloeg om de Vroonweg in te rijden zou hij H. F. K. uit Haamstede niet tijdig hebben op gemerkt die met zijn bromfiets over het fietspad langs de Kloosterweg reed. Bij de botsing die daarop volg de werd K. gewond en zijn bromfiets werd aan de voorzijde zwaar bescha digd. Van de auto van de Duitser werd de bumper ontzet. ZIERIKZEE - Tijdens een speciaal hiervoor belegde ledenvergadering van Kinderboerderij de Punt gaat een deel van het bestuur een poging ondernemen voorzitter Jannie Wijnen-Bal weg te sturen en een nieuwe voorzitter te kiezen. Het conflict speelt rond beheerder Peter Wijnen, de echtgenoot van de voorzitter. Bij zijn komst ruim een jaar geleden is een deel van het be stuur opgestapt. Ook het blijvende bestuur is nu van mening, dat Wijnen geen goed beheerder is. Dat was de reden, waarom Wijnen enige tijd ge leden het ontslag werd aangezegd door een minderheid binnen dat be stuur. Maar aangezien dit geen rechtsgel digheid heeft uitte Wijnen direct het voornemen een kort geding aan te spannen tegen het bestuur. Dat zag door haar geringe kansen onnodig geld wegvloeien en trok haar ongel dig ontslag in. Wijnen werd weer toe gelaten, waarna het bestuur in geza menlijkheid een ontslagbrief opstel de, die echter wel door de voorzitter, Wijnen's echtgenote, ondertekend dient te worden. Die heeft dat echter (vooralsnog) niet gedaan. Desgevraagd liet zij deze krant weten geen commentaar te wil len geven op het conflict. Ook een verzoek van deze krant om in inter view-vorm dieper in te gaan op de problematiek wees zij van de hand. Omdat de brief nog steeds niet onder tekend is, is er vanavond, donderdag, een ledenvergadering. Dan zal blijken of een meerderheid van de leden een nieuwe voorzitter wil hebben om zo ook beheerder Wij- nen aan de kant te zetten. De preciese reden van het dreigende ontslag is niet erg duidelijk door de terughou dendheid van beide partijen. Wel is het bekend, dat een van de redenen gelegen is in een inspectierapport van de dierenbescherming. Ideale weersomstandigheden zorgen voor fikse drukte in Zierikzee ZIERIKZEE - 't Heeft even tijd nodig om op gang te komen, maar dan is het tijdens de tweede Toeristendag ook echt raak en raken de straten van de Zierikzeese binnen stad geleidelijk aan vol, bomvol met dagjesmensen die deze dinsdag hebben gereser veerd voor een dagje Zierikzee. Met hele drommen komen ze via de Weststraat de stad binnen om te zien wat deze tweede Toeristendag hen te bieden heeft. Kortom een druk ke en levendige boel in het centrum van Zierikzee, waar ook nu weer menige hande laar, standwerker en artiest is neergestreken en die rond Zierikzee voor de nodige ver keersproblemen zorgt. êm int 'i memm £ÈL: De paardentram in het centrum van Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). Tussen de kraampjes en het kuie rende volk döor zoekt de paarden tram van familie Van der Graaf uit Oosterland zijn weg. Voor de toe schouwer mag het een raadsel zijn hoe dit door twee fjorden voortge trokken vervoermiddel in de mensen menigte in beweging kan blijven, voor „koetsier" Ad van der Graaf en zijn echtgenote is het een kwestie van routine. „We zijn er dit jaar voor de vijfde keer bij" verklaart Van der Graaf het gemak waal-mee hij de paardentram door het centrum loodst. Daarnaast is Van der Graaf in het hoogseizoen ook donderdags en zaterdags in Zierikzee en rijdt zijn paardentram ook in Bruinisse rond tijdens de weekmarkt en de Visserij- dagen. Behalve de routine van het echt paar Van der Graaf, dat het centrum van Zierikzee inmiddels „als zijn broekzak" kent komt de eer ook toe aan de twee fjordenpaardetn Berg en Yves, die in het stadsgewoel onver stoorbaar voort stappen. „Fjorden zijn rustige en makke paarden. We hebben het nog nooit gehad dat er een op hol sloeg" vertelt mevrouw Van der Graaf die dagelijks zo'n uur of acht in de weer is met de verzorging van de in totaal vier paarden, die bij toerbeurt voor de paardentram, de boerenwagen en de koetsen van Van der Graaf worden gespannen. Die inspanningen zijn niet onopge merkt gebleven want het span dat nu de paardentram trekt, won in een wedstrijd met honderdvijftig koet sen ooit de eerste prijs voor de mooiste aanspanning. Tekst en uitleg De passagiers die na elven in de paardentram plaatsnemen voor een rit van ongeveer twintig minuten zit ten dan ook goed. Temeer daar zij prinsheerlijk worden rondgereden en daarbij tekst en uitleg krijgen van Wally Peppinck, die voor het tweede achtereenvolgende jaar als gids fun geert en de passagiers „inwijdt" in de geheimen van historisch Zierik zee. Die passagiers zijn overigens lang niet alleen kleine kinderen en vakantiegangers. Ook oudere Zierik- zeeenaars maken soms een ritje in de tram om op comfortabele wijze iets van hun stad te zien. Dat levert soms aardige reacties op, waarbij de uitspraken van het kin dervolkje de kroon spannen. „Er was er eens eentje die vroeg of de paarden gel in hun haar hadden. Een ander vroeg ooit of die kleurseheiding in de manen het gevolg was van een coupe soleil?" vertelt mevrouw Van dei- Graaf. De tocht voert niet geheel door de binnenstad. Het beginpunt, waar gids Peppinck de passagiers welkom heet met „Welkom aan boord bij het vertrek vanuit de Haven" gaat de tram via de noordzijde van het Ha venpark richting Zuidhavenpoort. Even moet Van der Graaf halt hou den, wanneer tegen alle regels in een aantal auto's over het Havenpark aan komt gereden. Dat illegale verkeer, dat zeker ook op de Mol voor gevaarlijke situaties zorgt is voor de organisatoren een wekelijks terugkerend probleem, waarbij deze met de handen in het haar zitten, temeer daar het politie toezicht deze dag, wegens andere werkzaamheden van de Hermandad, tot een minimum beperkt blijft. Er valt ook weinig aan te beginnen want dranghekken worden door au tomobilisten zonder pardon aan de kant gezet. De commissie Toeristen- dagen van de Zierikzeese Onderne mers Centrale denkt er dan ook hard over om volgende week een of twee man in *te zetten om te zien dat deze dranghekken blijven staan op de plaats waar ze moeten staan. In draf gaat de tocht per paarden tram nu via de Nieuwe Haven, Hoofdpoortstraat richting Westbrug. Zover het oog reikt blinkend en glim mend autoblik. Ofschoon een terrein aan het Eerste Weegje en de bermen van de toevoerwegen deze dag dienst d'oen als parkeerterrein is het on danks de goede aanduiding van deze parkeergelegenheid, toch even zoe ken geblazen om een parkeerplaats te vinden. Orgel Voor Van der Graaf wordt het oplet ten geblazen wanneer hij „met zijn wagen" volgeladen via de Weststraat naar het centrum rijdt. Angst dat zijn paarden in de menigte op hol zullen slaan heeft het echtpaar Van der Graaf niet. Ze kennen Berg en Yves „van haver tot gort. Wanneer de tram bij het Kerkhof is aangekomen zet de orgelman zijn draaiorgel even stil om de paarden langs te laten gaan. „Dat doet hij omdat de mensen dan de paarden aan horen komen" vertelt mevrouw Van der Graaf. Behendigheid Niet iedereen gaat echter even vlot opzij. Dat is meer een kwestie van de kar niet aan horen komen dan van on wil blijkt uit de woorden van de „trambestuurders". Om het traject Poststraat/Appelmarkt ongestoord af te kunnen leggen vereist de nodige portie behendigheid, gezien de breed te van de straat. „Vorig jaar stonden hier kramen en toen was het echt cen- timeterwerk. Het is toen ook weieens gebeurd dat een hanger met T-shirts vast bleef zitten aan het hoofdstel van een der paarden" aldus Van der Graaf. Nu er dit jaar in dit smalle gedeelte van de Poststraat geen kramen staan heeft dit probleem zich vanzelf opge lost. Ook op het moeilijkste punt in dit traject, het punt waar de Post straat overgaat in de Melkmarkt be hoeft de tramwagen tot opluchting van de koetsier niet tot stilstand te komen en verloopt de rondrit on danks alle problemen vlekkeloos. Tot opluchting van het echtpaar Van dei- Graaf. Want hoe geroutineerd ze ook mogen zijn, 't geeft zo blijkt uit hun woorden toch altijd wel een stukje spanning om zo'n dag zonder brok ken te laten verlopen. vervolg pagina 4 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> ffih PÊ gitr Verwachting tot vrijdagavond: Zonnig Zonnig. Minimumtemperatuur on geveer 12 graden. Middagtempera- tuur van 26 graden aan de kust tot 30 graden in het binnenland. Matige oosten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 24 juli Zaterdag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 16 graden Middagtemp.: 30 graden Windkracht: zuid 3 Zondag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 16 graden Middagtemp.: 26 graden Windkracht: west 3 Maandag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: noordwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 21 juli Zon op 05.43, onder 21.48 Maan op 23.00, onder 09.01 Laatste Kwartier: 25 juli (15.31) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het hogedrukgebied waarvan het centrum boven ons land ligt verplaatst zich heel langzaam iets in oostelijke richting. Dit bete kent voor morgen ook weer een zon nige dag ondanks dat er wat sluierbe- wolking aanwezig is op grotere hoogte. De temperatuur komende nacht komt in de buurt van de 12 gra den te liggen. Overdag stijgt het kwik aan de kust tot een graad of 26, in het binnenland wordt het warmer en kunnen tropische waarden van 30 graden gehaald worden. De wind waait uit het oosten en is matig, kracht 3. Zaterdag wordt ook een warme dag maar dan nadert een onweersstoring uit Frankrijk, die behalve voor een bui en bliksem voor wat koeler weer na het weekeinde zorgt. Advertentie Malse 250 gram f 8,75 Noordstraat 45 Burgh-Haamstede Uiteenlopende meningen over toekomst Dorpsstraat Scharendijke SCHARENDIJKE - De één stelt dat het éénrichtings verkeer een lachertje is. De ander vindt het een stap in de goede richting. Over één ding bestaat wat meer eens gezindheid. De Dorpsstraat in Scharendijke zou wat leu ker aangekleed moeten worden en er zouden wat meer mensen bereid moeten zijn om hun auto in plaats van in de Dorpsstraat op het Zwarte Plein te parkeren. „Maar dan moet de gemeente daar eerst maar eens een echte parkeerplaats van maken", aldus één van de D or psstraa tbewoners. De Dorpsstraat in Scharendijke. Een straatje in een dorpskern die vroeger gerust in de categorie rustig tot zeer rustig geplaatst kon worden. Een straatje dat in het dorpsplan voor Scharendijke samen met Dijkstraat gekenschetst wordt als een winkelstraat. Scharendijke is in de zomermaanden niet meer zo rustig als een aantal jaren geleden, en die toenemende drukte laat ook zijn spo ren na in de Dorpsstraat. Eén van de zaken waar een aantal bewoners van de Dorpsstraat zich aan ergert is dat veel mensen niet de moeite nemen om hun auto op het op een steenworp afstand gelegen Zwar te Plein te parkeren. „Wat ze zouden moeten verbieden zijn die campers. Die staan soms pal voor de deur", al dus E. Everaers. Zij drijft samen met haar echtgenoot onder andere een su permarkt aan de Dorpsstraat. Het is een gegeven dat mensen die boodschappen doen liefst zo min mo gelijk met de zware tas willen sle pen. Everaers ziet dan ook niets in het idee dat eerder van de kant van de gemeente werd geopperd om de Dorpstraat in de zomermaanden af te sluiten voor alle verkeer. „Ik wil wel graag wat parkeer ruimte voor de winkel houden", aldus Everaers. Zij stelt dat het éénrich tingsverkeer zoals dat onlangs in de vervolg pagina 3 Verkeersperikelen in de Dorpsstraat te Scharendijke. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1