'Dit is de beginfase van iets dat misschien heel erg goed wordt' Omwonende plaatst zelfgemaakte borden langs de Krayesteinweg DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dertig kilo dode karpers in vijver Slingerbos Nieuwerkerk Twee auto's beschadigd bij aanrijding Vijftienjarige scholier overleden na aanrijding op Brouwers- dam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kunst en Eer Straattheater Koken Paarden Fransen lopen massaal uit voor Kunst en Eer Veel straattheater staat op het evenementen- Het geheim van goed koken zit hem niet enkel Trekpaarden, Haflingers en Haflo-Arabieren. uit Zierikzee. (Pag. 2). programma in Renesse. (Pag. 3). in een goed kookboek. (Pag. 4). Ze waren allemaal te zien in Renesse. (Pag. 7). -TDINSDAG 18 JULI 1989 145ste jaargang Nr. 24576 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Velen gaan niet naar het concert om de goede tonen, maar om de goede toon. Fliegende Blatter Mijn schoonmoeder en mijn twee zoontjes die de weg overstaken waren bijna verongelukt BURGH-HAAMSTEDE - Sinds zaterdag worden de weggebruikers van het stuk Krayesteinweg dat naar de rotonde van Westerschouwen loopt via ietwat vreemdsoor tige borden er toe aangezet om zich aan de maximum snelheid te houden. De zes bor den met een afmeting van bijna anderhalve bij een halve meter werden geplaatst door J. Midavaine. „Mijn schoonmoeder wilde met mijn twee zoontjes de weg oversteken en toen werden ze bijna aangereden. Dat was voor mij de druppel die de emmer deed over lopen", aldus de verontwaardigde omwonende. Er zijn zes van dergelijke borden geplaatst. (Foto: Joop van Houdt). De verkeersituatie op de Kraye steinweg is hem, en vele andere om wonenden, al lange tijd een doorn in het oog. ,,Er wordt hier veel te hard gereden. Het is voor de voetgangers levensgevaarlijk om over te steken. Behalve door de hoge snelheden van de auto's komt dat ook door de bossa- ge tussen het fietspad en de weg al dus Midavaine. „Als voetganger kun je niet overzien wanneer het veilig is om over te steken". Naar aanleiding van diverse klach ten van omwonenden over deze ver keerssituatie en een handtekeningen actie waar 200 mensen aan deelna men organiseerde de gemeente Wes terschouwen op 24 april een hoorzit ting. „Diverse mensen hebben daar bij sugessties gedaan die de verkeerssituatie veiliger zouden kun nen maken. En de gemeente beloofde dat die ideëen onderzocht zouden worden. We zijn nu inmiddels drie maanden verder, het is topseizoen en hartstikke druk en er is nog niets ge beurd". Navraag bij de directeur gemeente werken Westerschouwen W. van Meerten leert dat dat toch wel het ge val is. „Wij hebben in de afgelopen maanden alle punten die naar voren werden gebracht onderzocht en di verse plannen gemaakt. „Op de Krayesteinweg willen we het fiets- Sad nadrukkelijk gaan scheiden van e rijweg". Dat zou volgens van Meerten kunnen gebeuren door de aanleg van een verhoogde liguster haag. Een haag die wordt aangelegd in een verhoogde betonrand. „An ders worden de planten toch kapot gereden, dat weten we omdat we daar eerder een haag hebben gehad". Het tussenbermpje dat op deze wij ze wordt gecreeërd zou volgens Van Meerten de weg visueel zodanig ver smallen dat de auto's alleen daardoor al langzamer zouden gaan rijden. Het feit dat men nog niet is begonnen met de aanleg van de voorziening komt volgens hem door de financiële kant van de zaak. „Realisatie van die ver hoogde berm kost 450.000 gulden. Dat geld moet vrijgemaakt worden. Dat moet eerst worden behandeld in de commissies en de gemeenteraad. Najaar Zelfs als die bestuurders akkoord gaan met het plan kan realisatie vol gens Van Meerten op zijn vroegst dit najaar beginnen. Behalve de ontwik keling van het idee van een verhoogd fietspad heeft de gemeente Wester schouwen ook een brief geschreven aan de eigenaar van de Krayestein weg, het provinciaal bestuur met daarin het verzoek de maximum snel heid (buiten de bebouwde kom) op 60 kilometer te brengen. Hoewel Van Meerten wel begrip kan opbrengen voor de emoties waarmee Midavaine zijn alternatieve borden langs de weg plaatste, ver moedt hij dat ze toch zullen worden weggehaald. „Als iedereen op eigen houtje borden zou gaan neerzetten zou het helemaal een gekkenhuis worden langs de wegen". NIEUWERKERK - In de vijver in het Slingerbos te Nieuwerkerk is vo rige week een grote hoeveelheid dode karpers aangetroffen. Hoofd dienst gemeentewerken van de gemeente Duiveland D. A. Haak spreekt over zeker dertig kilo. Hij is niet verbaasd over de explosieve sterfte van kar pers in de vijver. „In zo'n warme periode kun je dat verwachten. Dan vindt in elk stil staand water een grote algengroei plaats. Door het afsterven van die al gen komen veel toxische stoffen, gif tige stoffen in het water". Voor alle zekerheid heeft het gemeentebestuur van Duiveland toch een watermon ster laten nemen van het vijverwater in het Slingerbos. De uitslag wordt over veertien dagen verwacht. Populieren De vijver in het Slingerbos van Nieuwerkerk is eigendom van de ge meente Duiveland en wordt niet ver pacht. Alleen wat kinderen gooien er wel eens een hengeltje uit. De ge meente zette enkele jaren geleden vis uit in het water, onder andere voorns, karpers en goudwindes. Om de vijver heen staan populieren. „De bladeren daarvan vallen in het water. Op de bodem liggen ze te rotten en dat sti muleert de algengroei en de ontwik keling van toxische stoffen, vooral bij warm weer. De vissen gaan dood door zuurstofgebrek". Het is volgens Haak in warme peri odes vaker voorgekomen dat de kar pers in de vijver om die reden dood gingen. Dat is ook niet te voorkomen volgens het hoofd dienst gemeente werken. „Dan zouden we al in een vroeg stadium een continue roer systeem iu het water moeten aan brengen. Dat zou veel te duur zijn". Haak verwacht niet dat de massale vissterfte kan zijn veroorzaakt door een illegale giftige lozing in de vij ver. „Dan zou ik heel verbaasd zijn. Vissterfte is een heel normaal ver schijnsel bij warm weer". Aan de hand van de uitslag van het onder zoek is het aan het gemeentebestuur om te bepalen of er wat moet worden gedaan aan de vissterfte in de Nieu- werkerkse vijver. Eerder vorige week berichtte deze krant al over een gelijke vissterfte in Zierikzee. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's V/Kt ffiï P£ BI tr Verwachting tot woensdagavond: Geleidelijk meer zon Wolkenvelden, in de loop van de dag ook flinke perioden met zon. Droog weer. Minimumtemperatuur van 12 graden bij zee tot 6 graden plaatselijk in het binnenland. Mid- dagtemperatuur tussen 18 graden in het Waddengebied en 23 graden in Brabant en Limburg. Zwakke tot ma tige wind, uit noordwest tot noord. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 22 juli: Donderdag: Zonneschijn-: 80% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: oost 3 Vrijdag: Zonneschijn: 80% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 29 graden Windkracht: oost 3 Zaterdag: Zonneschijn: 80% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 17 graden Middagtemp.: 28 graden Windkracht: noordoost 3 ZON 19 juli EN MAANSTANDEN Zon op 05.41, onder 21.46 Maan op 22.29, onder 07.33 20 juli Zon op 05.42, onder 21.47 Maan op 23.00, onder 09.01 Laatste Kwartier: 25 juli (15.31) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het al dagenlang ten westen van Ierland aanwezige hoge- drukgebied, is nu in beweging geko men. Het verplaatst zich momenteel langzaam in de richting van ons land en de zuidelijke Noordzee. Het cen trum van dit hoog wordt in de nacht van woensdag op donderdag vlak bij ons land verwacht. In verband hier mee wordt het komende etmaal geen regen verwacht. De wind is in eerste instantie noordwestelijk. Vanaf de Noordzee stroomt de komende 24 uur nog koele zeelucht binnen. ZIERIKZEE - Twee personenauto's liepen aanzienlijke schade op bij een aanrijding die maandag om ongeveer 16.05 uur plaatsvond op de Juliana- straat te Zierikzee. De auto's reden achter elkaar in de zelfde richting. De botsing vond plaats om ongeveer 16.05 uur toen J. M. B. uit Rotsterhaule de auto be stuurd door K. B. uit Zierikzee in haalde juist op het moment dat deze linksaf sloeg om de Zelkeweg in te rijden. Bij de aanrijding werden bei de auto's aan de zijkant beschadigd. Er werd niemand gewond. SCHARENDIJKE - De vijf tienjarige C. A. Geurts uit Wes- sem is vannacht overleden na dat hij bij het oversteken van de hoofdweg van de Brouwers- dam werd aangereden door een auto. De jongen bevond zich in ge zelschap van een groep scholie ren die een nachtwandeling aan het maken waren. Tbr hoogte van het Aquadome bij Scharendijke stak men vanaf de binnenkant van de Brou- wersdam de weg over om in de richting van het strand te gaan. De vijftien-jarige jongen werd daarbij op de hoofdrijbaan van de Brouwersdam aangereden door een auto bestuurd door J. H. J. K. uit Dordrecht die hem niet meer kon ontwijken. C. A. Geurts werd daarbij zo ernstig verwond dat hij ter plaatse overleed. Rythm blues festival op 12 augustus in Scharendijke SCHARENDIJKE - Aan het enthousiasme van de orga nisatoren zal het niet liggen. Al maanden lang zijn de voorzitter van de Scharendijkse jeugdsoos Trace Peter Mes en zijn vrienden Jan van der Linde, Ernst van Kan en Henk van der Lugt in hechte samenwerking bezig met de organisatie van het rythm blues festival dat op za terdag 12 augustus plaatsvindt in Scharendijke. „Het is veel werk, maar heel leuk om te doen. En het is de begin fase van iets dat misschien heel erg goed kan worden. Ooit is Pink-pop ook zo begonnen". Voorlopig streeft men er naar om van het bluesfestival een jaarlijks te rugkerend'evenement in Scharendij ke te maken. Een evenement dat is ge richt op blues-liefhebbers uit het hele land. En dat zijn er steeds meer. „De belangstelling voor rythm blues muziek is in het algemeen weer aan het opkomen. Er is een groeiende groep mensen die er enthousiast voor wordt. De ene soos heeft een hard roek-festival en wij hebben een blues festival". Goede zaak Het is volgens de organisatoren van het evenement voor Scharendijke een goede zaak dat zoiets plaatsvindt in het dorp. „Er is hier toch al niet zo veel te doen en het is een manier om de naam van de jeugdsoos Trace posi tief te beinvloeden en om de financië le problemen van de soos op te lossen natuurlijk". Als dat laatste niet zou lukken en de soos zou daardoor ter ziele gaan, zijn de vier mannen van plan om in elk geval toch door te gaan met de jaarlijkse organisatie van het festi val. „Dan richten we een stichting op met de naam Trace die zich alleen Op Schouwen-Duiveland wordt het programma overal aangekondigd met grote groene posters die door Ernst van Kan zijn gemaakt. De gi taar die daarin centraal staat is door de organisatoren ook in hout ge maakt in een afmeting van vijf me ter. „Die komt boven het podium te hangen als symbool van het festi val". Op het veld naast het gebouw van jeugdsoos Trace waar alles gaat plaatsvinden wordt een aantal kra men opgesteld waar eten, drinken, stickers en T-shirts worden verkocht. In het soosgebouw wordt een kinder crèche ingericht want bluesliefheb bers zijn er in alle leeftijden. Het festival op zaterdag 12 augustus duurt van 15.00 uur tot ongeveer 24.00 uur. Het programma waar het hele festi val om draait omvat het optreden van vier rythm blues groepen. Het spits wordt afgebeten door Fatnose, een rythm blues groep uit Vlissin- gen. Een viermans formatie die snel le, swingende rythm blues muziek brengt waarin ook duidelijke soulin- vloeden zijn te horen. Draften Blues is een vijf mans rythm bluesband uit het Zeeuws- Vlaamse Kloosterzande die al acht jaar bestaat. Het repertoire varieert van stevige rythm and blues tot meeslepende ballads, waarin de band een maximum aan gevoels waarde probeert te leggen. Draften Blues won het Rythm and Booze festival in Vlissingen in 1986. Groove Tbnes is een vijf mans bluesband afkomstig uit Rotterdam. Zij speelt improvisaties op de origi nele Missisippi-blues. Ondanks het falen van de verlichting vorig jaar tij dens het eerste rythm blues festi val wist Juke Joints een groot en thousiasme bij het publiek op te vervolg pagina 3 nog bezig houdt met het organiseren van het blues-festival". De belang rijkste voorwaarde om van het festi val een landelijk bekend evenement te maken is volgens Ernst van Kan het 'goed op poten zetten ervan in de eerste jaren'. „Daarvoor moet je als organisato ren goed met elkaar kunnen opschie ten. en dat is bij ons geen enkel punt". Een andere voorwaarde is een brede en goede opzet van het festival. „Vo rig jaar toen we voor de eerste keer een blues-festival organiseerden heb ben we veel geleerd". Gevolg daarvan is onder meer dat nu professionele bedrijven zijn ingehuurd voor het verzorgen van de lichtshow, de ge luidsinstallatie en de podiumwagen waarop de muzikanten optreden. Op de radio Men heeft drie verschillende radio programma's bereid gevonden om aandacht te besteden aan het evene ment. Zodoende is het blues-festival al aangekondigd via Avro 3, radio Rijnmond en Vara's Popkrant. „En we hebben kranten in de omgeving van Rotterdam en in Noord-Brabant kunnen interesseren". De rythm and blues band Draften Blues staat als tweede op het programma van het rythm and blues festival dat op zaterdag 12 augustus wordt gehouden in Scharendijke.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1