Brouwse kinderrommelmarkt telt een record-aantal deelnemers SjBÈS DEURLOO B.V. Opmerkelijk werk Ronald van Dokkum in Noordhavenpoort Klimmen en klauteren tijdens Toeristendag Bijeenkomst over Ouwerkerk vroeger en nu Sociale koopwoning- 33.000 gulden duurder dan huurwoning Auto in Bruinisse gestolen Autokrakers in Renesse op heterdaad betrapt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 17 juli 1989 Nr. 24575 3 Doel bij de kinderen is vaak het sparen voor iets nieuws BROUWERSHAVEN - De Brouwse kinderrommelmarkt telde dit jaar een record aantal deelnemers. Maarliefst 35 kinderen legden al vroeg' in de morgen hun deken of kleedje op het Marktplein in Brouwershaven neer en stalden er hun waren op uit. Vaak hurkend en onder toeziend oog van de heer van stand, Jacob Cats, „handelden" de kin deren op hun manier in zaken, die uiteen liepen van een surfplank tot oude boeken. OUWERKERK - De Culturele Ver eniging van Ouwerkerk houdt voor iedere belangstellende, woensdag 26 juli in het plaatselijke dorpshuis, een bijeenkomst over de voorgeschie denis van het dorp. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Aan de hand van de maquette van M. K. Romeijn vertelt hij het een en ander over de historie van de vroege re toren en de kerk, die eeuwen lang zo kenmerkend voor het dorp waren. In aansluiting daarop zal de werk groep Ouwerkerk in Documenten met dia's en verhalen een indruk ge ven over de lotgevallen van de twin tigste eeuw. Er wordt met name getracht een beeld te vormen van het dorp en de naaste omtrek, zoals het haventje Vi- anen, de zeedijk, de omgeving van de Zuidbout, zoals het leefde in de eerste decennia van deze eeuw. Daarna gaat men in op de veranderingen, die ver oorzaakt werden door windhoos, oor log en ramp. Het dijkherstel in 1953 wordt in grote lijnen toegelicht en tenslotte komt de ontwikkeling na de ramp in beeld. Er wordt zoveel moge lijk contact gelegd tussen heden en verleden, zodat de betekenis van veel dingen duidelijker wordt. DEN HAAG - De kosten van een eengezinswoning in de sociale huur sector zijn gemiddeld bijna 33.000 gulden lager dan die van een soortge lijke woning in de sociale koopsector (premiekoop A). Voor een bedrag van 11.000 gulden is dat niet toe te schrij ven aan kwaliteitsverschillen. Waar dat bedrag vandaan komt is niet dui delijk. Dat blijkt uit de kwaliteits- en kostensignalering, die demissionair staatssecretaris Heerma (volkshuis vesting) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De kwaliteits- en kosten signalering geeft periodiek inzicht in de ontwikkeling van kwaliteit en kosten van gesubsidieërde woning bouw en woningverbetering. De ge middelde totale kosten van een socia le huurwoning zijn in 1987 ten opzichte van 1986 met ongeveer 3.000 gulden gestegen tot 109.000 gulden. De plaatselijke VVV-informatrice Mattie Bakker-Midavaine is zeer en thousiast over het evenement waarin het kind centraal staat. „Ieder jaar komen er steeds meer kinderen bij. Verleden jaar telde ik er dertig en nu zijn het er 35. Een record dus", laat de organisatrice weten. Basisschool De kinderrommelmarkt is niet per definitie aan leeftijd gebonden. Ma- tie Bakker vertelt dat de deelnemers vaak ieder jaar weer enthousiast te rugkomen om mee te doen. „Als ze dan net van de basisschool af zijn, ko men ze vaak gewoon nog terug. Maar in principe is het bedoeld voor basis school kinderen". Hoe vaak de rommelmarkt wordt gehouden is niet bekend, maar een ander informant laat weten dat het zeker voor de zesde keer wordt ge houden. De kinderrommelmarkt wordt, zoals ieder jaar, twee keer ge houden. „Volgende week zaterdag voor de laatste keer''. De markt be gint om 09.00 uur en eindigt om 12.00 uur. „De kinderen moeten wel hun ver kochte spullen meenemen en alles netjes achterlaten, zodat ze volgende keer ook weer mee mogen doen". Als Mattie Bakker even voor 12.00 uur een rondje over het marktplein doet, vertelt ze tegen ieder kind, dat ze hun spullen moeten gaan*opruimen en al het vuil in de prullebak moeten gooi en. Even later is het marktplein daadwerkelijk schoon en netjes ach tergelaten, alsof een windhoos alles heeft weggevaagd. Spaarpot De kinderen doen vaak mee om het verdiende geld in de spaarpot te doen of om er iets voor te gaan kopen. Ze zijn nog te jong om voor een brommer te sparen, maar velen weten gauw ge noeg iets op te noemen wat ze wel graag willen hebben. En waar ze dan ook driftig voor aan het sparen zijn. „Ik spaar voor een paard", vertelt het blonde meisje Anne. Ze laat een plaatje zien waarop een schimmel staat. Ze heeft aan haar wens al concessies gedaan, omdat ze van het verdiende geld het plaatje op de rommelmarkt heeft gekocht. Het geeft allemaal niks, want ze is er reu ze blij mee. Als het opgebrachte geld geen doel heeft wordt het vaak ge bruikt als vakantiecentje en daarmee wordt direct duidelijk, dat ook toe risten aan de kinderrommelmarkt meedoen, zelfs een aantal Duitse kin deren. Gezien de boekjes en tijdschriften in de Duiste versie, kiezen die kinde ren voor gericht publiek. Het assorti ment van de kinderen bestaat vaak uit spullen van de zolder, maar ook zaken uit de eigen kinderkamer. Zo verkoopt een jonge meisje haar pop- penkleren. „Daar drijven we eigen lijk op", vertelt haar moeder. Weer een andere jongeman heeft een doos vol met computermagazi nes, waarschijnlijk uit een oude doos van zijn vader. Aandacht was er niet alleen voor boeken en tijdschriften, maar ook voor zelfgemaakte spulle tjes. „Want dat doen de kinderen ook", aldus de VVV-informatrice. Begeleid Het organiseren van deze rommel markt is iets speciaals voor de kinde ren. Het kan wel geïntregeerd wor den in bijvoorbeeld de Brouwse Dag, maar dan krijgen ze niet die aan dacht, die ze moeten hebben. De kans bestaat dan om onder gesneeuwd te worden. De „jonge handelaren" wor den wel vaak begeleid door hun ou ders. „Helaas zijn er altijd mensen, die er toch misbruik van maken''. Hoewel één kind roept, dat hij der tig gulden heeft verdiend, is niet be kend wat de „totale omzet" was. Ze ker is wel dat de kinderrommel markt een succes was. Onder een stralende zon, maar geen strandweer, liepen volop potentiële kopers op het marktplein. Gezien het succes kan de organisatie en niet te vergeten de deelnemers uitkijken naar volgende week zaterdag. Dan kan ieder kind, in het bezit van pasje, zijn deken of kleedje weer op het marktplein uit leggen. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 BRUINISSE - Op het parkeerter rein van bungalowpark De Tong in Bruinisse werd in de nacht van don derdag op vrijdag een VW Golf gesto len. Het betrof hier de auto van F. K. uit Krefeld (D). Na enkele dagen is de auto nog steeds niet teruggevonden. RENESSE - Mede door oplettend heid van een campinggast kon de po litie in de nacht van vrijdag op zater dag drie auto-krakers uit het Bra bantse Steenbergen aanhouden. De campinggast werd gealarmeerd door het geluid van glasgerinkel. Tben hij vanuit zijn caravan in de richting van het geluid liep zag hij drie personen die in een auto aan het inbreken waren. Daarna maakten ze zich met grote snelheid met een auto uit de voeten. De campinggast gaf de beschrijving van de auto door aan de politie en daardoor kon het voertuig snel worden aangehouden. De drie in zittenden waren de 21-jarige L. M., de 17-jarige J. D. H. en de 19-jarige F. A. F. S. allen uit Steenbergen. Behalve de gestolen autoradio's trof men in de auto nog meer geluidsinstallaties aan. Na verhoor in het politiebureau gaven de drie jeugdige inbrekers toe dat ze die nacht drie inbraken in auto's hadden gepleegd. Na overleg met de officier van justitie werden de autokrakers na het opmaken van een proces-verbaal weer in vrijheid ge steld. Wanneer zij hun gedrag niet aanpassen worden ze harder aange pakt. „Ik zeg het met beelden en niet met woorden ZIERIKZEE - Communiceren behoeft niet per defini tie met reeksen woorden. Ook met het lichaam (dans) en via beelden kan worden gecommuniceerd. Die laatste mogelijkheid staat bij de Goese kunstenaar Ronald van Dokkum centraal. Van maandag 15 juli tot en met woens dag 2 augustus is zijn werk (zijn beeldentaal) te zien in de Noordhavenpoort in Zierikzee, waar hij te gast is bij de onlangs opgerichte stichting Transartica. ZIERIKZEE - Na het folkoristische spektakel waar voor de Nieuwlandse ringrijders vorige week tijdens de eerste Zierikzeese Toeristendag zorgden krijgt morgen (dinsdag 18 juli) een „waardige opvolger" met de komst van een klimwand en paratoren. Dit alpine-gebeuren speelt zich tussen 10.00 en 17.00 uur af op het Havenplein, dat tijdens deze tweede Toeristendag het centrum van al lerlei activiteiten is. Communicatie is een onmisbaar fe nomeen, een kwetsbaar iets ook, want hoe vaak leidt communicatie tot misverstanden. Dit probleem dreigt tijdens het gesprek met de kunstenaar even de kop op te steken. Beeldentaal en woordentaal lopen niet altijd synchroon. Het werk waarmee Van Dokkum een aanzet tot de ontwikkeling van deze wat in de versukkeling geraakte beeldentaal wil geven, is enerzijds eenvoudig qua vormgeving, maar anderzijds vergt het van de toeschouwer toch een brok flexibiliteit om vanuit de wereld van het woord een stap te zetten in de we reld van het beeld. Geen concessies Daarbij doet de Goese kunstenaar, die in 1982 zijn opleiding van de aca demie van Sint Joost in Breda geen concessies om mensen over die drem pel te krijgen, door bij voorbeeld een korte tekst bij zijn werk te geven, waardoor het wellicht voor een bre der publiek toegankelijk wordt. „Ik voel mijzelf niet verantwoordelijk om mensen over een drempel te krij gen. Die verantwoordelijkheid ligt bij de mensen zelf. Wat ik wil is men sen met beelden confronteren want die beelden spreken een taal" aldus Van Dokkum, die daarbij aangeeft dat woorden ook in beelden kunnen worden gevormd. Drieluiken Wat Van Dokkum precies bedoelt legt hij uit aan de hand van de reli gieus getinte drieluiken uit vroeger tijden. De Middeleeuwer die niet of nauwelijks kon lezen wist op grond van die afbeeldingen een verhaal te destilleren, terwijl de moderne mens eerst een folder doorleest om vervol gens in de afbeeldingen naar herken ning te zoeken. Tbch biedt Van Dokkum de bezoe kers van deze expositie een kleine handreiking. Via een gat in een schil derij, dat de naam van deze expositie (TOR) draagt laat de toeschouwer de wereld van het woord achter zich en stapt in de wereld van de beelden taal. Die beeldentaal wordt door Van Dokkum via werken op hout en glas (plat vlak) tot leven gebracht. Uitgangspunt Het uitgangspunt van Van Dokkum hierbij is om de traditie van het tegen de muur bevestigde schilderij te doorbreken. „Er zijn meer steunpun ten in de ruimte om schilderijen te bevestigen" omschrijft Van Dokkum zijn strategie. Dat begint al met het werk Tor dat haaks op de muur is neergezet. Hiermee laat Van Dokkum zien dat een schilderij een voor- en een achterkant heeft. De ruimte en omgeving, worden door hem voorts extra belicht via een werk als Vensters. De lichtinval in de toren probeert hij in dit werk te van gen, om hiermee de bezoekers bewust te maken van de begrensde binnen ruimte. Dat ruimtelijk element komt ook naar voren in een kozijn gevat in een stuk muur. De bezoeker kijkt als het ware van binnen naar buiten de duisternis is. Niet alleen kijken Het moet echter niet alleen bij kij ken liggen. Beantwoorden de werk stukken aan het doel van Van Dok kum, dan gaat de toeschouwer zich vragen stellen, begint hij als het ware een stukje communicatie met zich zelf. Het stellen van de juiste vragen moet uiteindelijk ook het antwoord aandragen. Twijfels als zie ik het zo als de kunstenaar het heeft bedoeld, zijn in de optiek van Van Dokkum dan ook een eerste stap op weg naar een beter begrip van de beeldentaal en het bewuster ervaren van de ruim te waarin de mens zich bevindt. Het gebruik van licht is daarbij be langrijk. Een werk met opschrift Lu- ceo verwijst naar het verschijnsel, waarbij het instituut kerk volgens Van Dokkum misbruik van het licht maakte voor het creëren van een mystiek sfeertje, terwijl het licht een onderdeel van de buitenruimte is. Lichtinval Dat ervaren van de ruimte krijgt ook op de bovenverdieping van de Noordhavenpoort een stimulans. Wie het smalle trapje beklimt zal zich nauwelijks realiseren dat hij zich in een ronde ruimte bevindt. Door aan elke balk een gespoten pvc-vat te han gen, die door toedoen van de lichtin val een andere kleur aanneemt zal de bezoeker de bijzonderheden van de ruimte sterker ondergaan. Dat gebeurt ook door het roze/rode vferkstuk aan het eind van dei gang. De bezoeker die door de beelden aan het fantaseren is geslagen kan hier door de indruk krijgen alsof daar aan het eind van de gang een gat naar „de eeuwigheid" gaapt. In feite is het een projectie van het golveride grasland schap dat op de grond is uitgestald. Volop stof tot nadenken De inrichting van de Noordhaven poort met werken van Van Dokkum mag dan redelijk spaarzaam zijn, het biedt wel genoeg stof tot nadenken, ervaren en het beleven van het begrip ruimte. Dit door ook op de bovenver dieping via glasplaten optimaal ge bruik te maken yan de lichtinval. Hiermee wil Van Dokkum duidelijk maken dat er meer is dan wat mensen zien. De werkstukken van Van Dokkum zijn tot 2 augustus in de Noordhaven poort te zien en wel van dagelijks tussen 13.00 en 17.00 uur. Maandag is deze galerie van stichting Transarti ca gesloten. Ook op andere locaties in de bin nenstad van Zierikzee bruist het tus sen 10.00 en 17.00 uur van leven. Be halve de plaatselijke ondernemers en kooplui „van buiten de stad", die hun koopwaar op verschillende plaatsen in de stad ter verkoop aanbieden wordt er door artiesten en andere grappenmakers het nodige onderno men om de mensen aangenaan bezig te houden. Clown Coco, een bekend fenomeen van de Zierikzeese toeristendag is de ze keer te zien in het Havenkwartier, waar hij lieve kindertjes schminkt tot ontzagwekkende monsters. Op de locatie Mol/Melkmarkt treedt om 11.00, 13.00 en 14.00 uur poppenthea ter Robhetty op. Magiër Mario de Goochelaar, de jeugdige Zierikzeese magiër is te zien in de No- belstraat/Schuithaven, terwijl ook daar de muziek van organist Heijer- man's te beluisteren is. Voor muziek zorgt ook het draaiorgel Alanti en een gitaarduo uit Haarlem. Wie zijn vrije tijd graag doorbrengt met het beluisteren van orgelmuziek kan in de Nieuwe kerk de verrichtingen van de organist Hans Villerius volgen. Het terrein voor de Nieuwe kerk krijgt door toedoen van de verschil lende kunstenaars weer het aanzien van een petit Montmartre. Even ver derop, op de Balie, strijken traditie getrouw bij de Balie neer om daar al lerlei nutte en onnutte waren te verkopen, terwijl een aantal ideële organisaties dinsdag weer hun stek kie op het Havenpark opzoekt om daar aandacht en wellicht ook een gift voor het goede doel waarvoor zij staan, te vragen. Wie de benenwagen liever met rust laat, kan dinsdag de lucht in. Niet op de manier zoals Van Speyk dat bedoelde maar met een he licopter van Prince. Deze maakt van af 10.00 uur rondvluchten boven Schouwen-Duiveland en de Ooster- schelde. Wie liever met beide benen DEN HAAG - Vanaf 1 januari vol gend jaar geldt in een groot aantal openbare gebouwen een rookverbod. Het kabinet heeft ingestemd met een voorstel daartoe van staatssecretaris Dees (volksgezondheid). Het rookver bod geldt voor alle openbare instel lingen, instellingen voor de gezond heidszorg, bejaardenoorden, tehuizen voor gehandicapten, (gesub sidieerde) sportinrichtingen en alle onderwijsinstellingen. op de grond blijft staan kan gebruik maken van de paardentram die be mand met een gids de gehele dag door Zierikzee rijdt. Gelegenheids-zeelui kunnen ten slotte een rondvaai't maken op de Oosterschelde. Om 10.30 en 12.30 uur kiest het zeilschip van De Zeeuwse Stromen het ruime sop. De tocht, waarvoor men zich aan moet melden op de Nieuwe Haven 141. wordt beslo ten met mosselen eten (13.00 uur). Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur); 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar t 166,00; losse nummers 1 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. De Transartiea-exposant. (Foto: Joop van Houdt). Alles voor de verkoop. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3