Topdrukte van zomerseizoen wordt in deze week bereikt Bï - Aanrijding met gewonden WATERSTANDEN DE HUUR W KETEL DEURLOO B,V, Tas met kleding Zierikzee gevonden Lucht verontreiniging in steden door verkeer blijft zorgen baren Kamer van Koophandel betreurt stopzetting subsidie President Bush op Schiphol aangekomen 2 Bijna 50.000 toeristen op Schouwen-Duiveland SCHOUWEN-DUIVELAND - Met het begin van de bouwvakantie is afgelopen weekend ook de topdrukte van het zomerseizoen op Schouwen-Duiveland begonnen. Bijna 50.000 toeristen, waarvan veertig procent afkomstig uit Duitsland, zorgden er voor dat de plaatsen die nog leeg waren op campings, in vakantiehuisjes en in hotels voor het grootste deel werden bezet. De topdrukte zal naar verwachting nog verder groeien als de weersomstandigheden ook deze week goed blijven. „Volgende week be gint ook de bouwvakantie voor de bedrijven in het midden van het land. Die krijgen we er dan nog eens overheen", aldus ambtenaar bij de gemeente Westerschouwen L. Verhage. Ook het uitgaansleven in Renesse heeft een belangrijke aantrekkingskracht op de vakanti Houdt). gangers(Foto: Joop van Hij heeft een goed overzicht van de drukte in de Westhoek van Schou wen-Duiveland omdat hij samen met enkele collega's is belast met het toe zicht op de recreatiebedrijven. Zij let ten er op letten dat de campings niet voller staan dan het aantal staan plaatsen dat beschikbaar is. „Tot vorige week was er nog plaats ZIERIKZEE - In het Slinger- bos in Zierikzee werd door een man een vuilniszak met kle ding gevonden, waaronder ook schoenen. De spullen zijn ver moedelijk van een ouder per soon. De politie in Zierikzee wil graag in contact komen met de eigenaar van de zak met kleding, telefoon 01110- 14055. genoeg. Toen waren er maar twee campings die helemaal vol waren en waar zelfs wat vakantiegangers te veel stonden. Maar dit weekend is het aardig vol gelopen". In totaal zijn in de Westhoek 134 campings, de mini- campings bij de diverse boeren mee gerekend. Wanneer al die campings vol zijn en 's middags na vijf uur nog toe risten komen die een plaatsje zoe-^ ken, worden ze doorgestuurd naar een zogenaamde compensatielokatie. Dat is een zes hectare groot terrein aan de Kampweg te Renesse waar men voor een periode van 24 uur mag staan. In die tijd heeft men de gele genheid om na te gaan of inmiddels op een van de campings een plaatsje is vrijgekomen of om uit te wijken naar een van de meer 'landinwaarts' gelegen campings op Schouwen-Dui veland. Of naar een van de andere ge bieden in Zeeland. Verhage heeft de afgelopen maan den de indruk gekregen dat het voor seizoen dit jaar drukker is geweest dan de afgelopen twee jaren toen de weersomstandigheden minder zonnig waren. Hij heeft wel het idee dat zich onder die groep toeristen minder Duitsers bevinden dan anders. „De Duitsers zitten dit jaar wel veel in huisjes maar minder dan anders op campings. Ik denk dat ze toch wat zijn afgeschrikt door de slechte zo mers van de afgelopen jaren en nu een andere vakantiebestemming, zoe ken". Jongeren en gezinnen Uit een toelichting van VW-infor- matrice Mary Dalebout blijkt dat de vakantiewoningen dit weekend voor honderd procent vol zaten en de cam pings en hotels voor 90 procent. „Vooral veel jongeren en gezinnen. De oudere echtparen zijn in het voor seizoen geweest en toen waren er ook al veel gezinnen met kleine kinde ren". Volgens de VVV-informatrice zijn het vooral korte vakantieperiodes waarvoor de mensen naar Zeeland komen. „Het gaat vaak om een extra vakantie en geen hoofdvakantie. Dat merken we omdat er veel wisseling is bij de voorzieningen waar men over nacht. De afgelopen maanden waren er vooral in de weekenden steeds pie ken in de toeristische bezetting". Ma ry Dalebout heeft de verwachting dat het vooral van het weer afhangt of dat ook het topseizoen zo blijft. „Als het weer goed blijft, dan blijft het na maandag ook nog druk", voor spelde ze. Al die duizenden toeristen in de Westhoek houden zich voor een be langrijk deel bezig met wandelen en fietsen. Zo blijkt uit de vragen waar mee ze bij de balies van de VVV- kantoren komen. „Als het zonnig is gaan ze naar het strand en als het be wolkt is naar Middelburg". Die laat ste keuze blijkt vooral gemaakt te worden, omdat daar een ritje over de Stormvloedkering aan vast zit. „De meeste mensen hebben de Delta Expo in het verleden al eens gezien. Ze wil len nu alleen een rit over de kering maken. Maar vaak komt het er op neer dat ze weer nieuwsgierig wor den als ze daarmee bezig zijn en dan toch nog een keertje naar de expositie gaan". Zierikzee Uit de enorme drukte in de binnen stad van Zierikzee bij evenementen en op marktdagen blijkt dat ook deze stad door de meeste toeristen wel een keer wordt bezocht tijdens de vakan tie. Voor een permanent verblijf in Zierikzee is minder belangstelling zo blijkt uit informatie van VVV-infor- matrice Carolien de Vrieze. „De cam ping in Zierikzee is nog niet vol en de drukte in de hotels loopt ook nog niet echt over. Af en toe zitten ze helemaal vol, maar een dag daarna zijn er weer al kamers beschikbaar". Zierikzee is meer het doel van dag trips door toeristen die elders in de regio logeren. „De mensen komen hier de hele dag door om plattegron den en informatieve krantjes en boekjes. Zij zoeken dan wat uit en gaan dat op eigen gelegenheid doen. Ook de stadswandelingen door Zie rikzee worden niet zo vaak onder lei ding van een gids gedaan". Hoewel de topdrukte zich nog steeds in de Westhoek van Schouwen- Duiveland concentreert, zijn ook de andere gebieden op Schouwen-Duive land aantrekkelijk genoeg om toe risten te trekken. In Bruinisse ver blijven naar schatting van Aquadel- ta-medewerkster Anita Duinhouwer 9000 vakantiegangers in vakantie huisjes, campings en de jachthaven. „De grote drukte begon hier vorige week al en is nu op zijn hoogtepunt". Volgens Anita Duinhouwer zijn het vooral gezinnen die hun vakantie in het recreatiepark in Bruinisse door brengen. „Daar spelen wij op in door een groot aantal evenementen te or ganiseren voor zowel jonge én oudere kinderen als volwassenen". Brouwse jachthaven Ook in de jachthaven van Brou wershaven komt de grote drukte op gang. „Het is redelijk druk, maar nog niet vol. Dat komt vanaf volgend week", aldus havenmeester J. de Vos. Vanuit zijn hoge positie in het haven kantoortje ziet hij dagelijks zo'n dui zend jachten de sluis passeren die toe gang geeft tot de nieuwe haven van Brouwershaven. „Het voorseizoen is tot nu toe drukker geweest dan de voorgaande jaren". De jachthaven van Brouwershaven omvat 400 vaste ligplaatsen die voor een heel seizoen zijn verhuurd en 150 ligplaatsen voor passanten. Water sporters die de Brouwse jachthaven aandoen voor boodschappen of een nachtje slapen. Het overgrote deel van de toeristen komt nog steeds uit nederland. „Maar er zijn ook heel veel Duitsers en in mindere mate Belgen en Engelsen". BILTHOVEN - De luchtverontrei niging in steden, door het verkeer blijft zorgen baren. In 1.988 zijn de grenswaarden voor stoffen zoals stikstofdioxyde, benzeen en zwarte rook overschreden. Dit staat in het jaarverslag 1988 over de luchtkwali teit van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven. De hoeveelheid gemeten ammoniak bleef gelijk, terwijl die van stikstof dioxyde licht daalde. Toch is deze zo genoemde „zure depositie" nog aan zienlijk hoger dan wat aanvaardbaar wordt geacht met het oog op bescher ming van de natuur, zo staat in het jaarverslag. In vergelijking met 1980 (het basis jaar voor de metingen) is sprake van een daling van ongeveer twintig pro cent van voorkomende zure stoffen. Dat valt vooral toe te schrijven aan minder geconstateerde zwavel verbin dingen. De weersomstandigheden waren vorig jaar redelijk gunstig met be trekking tot luchtverontreiniging. Echte opeenhoping van verontreini ging kwam dan ook nauwelijks voor. In vergelijking met voorgaande jaren was de gemiddelde concentratie dan ook lager. Niettemin, zo schrijft het RIVM, worden de gewenste richt- waarden (niveaus) voor een groot aantal stoffen nog steeds overschre den. MIDDELBURG - De kamer van Koophandel (KvK) uit Middelburg betreurt het bij zonder dat het ministerie van economische zaken de subsi die-regeling voor winkelvoor zieningen in kleine platte landskernen wil afschaffen. In een brief aan de desbetreffen de minister heeft de KvK met klem gevraagd om het voorne men tot afschaffing van de kleine kernenregeling te hero verwegen. Het werkgebied van de Ka mer van Koophandel int Mid delburg telt 22 gemeenten. In vijftien van deze gemeenten zijn 26 kernen aanwezig met maximaal twee detailshan dels-voorzieningen in de food- sector. Nadër uitgesplitst is ér sprake van tien kernen met nog slechts één voorziening en negen kernen, die een dergelij- ke (sedentai/fe) voorziening vol ledig moeten ontberen. Negatief „Het is voor de leefbaarheid van de kernen een negatieve ontwikkeling indien de laatste sedentaire winkelvoorziening moet worden opgeheven van wege het onvoldoende econo mische draagvlak. Tegen deze achtergrond menen wij dat een zekere ondersteuning van een dergelijke vestiging verant woord is", aldus de Kamer van Koophandel in een brief aan de minister van economische za ken. AMSTERDAM - President Bush en zijn echtgenote werden vanmorgen, maandag, op Schiphol begroet door koningin Beatrix en prins Claus. Ook minister-president Lubbers en minister Van den Broek (buitenland se zaken), vergezeld van hun echtge notes, waren ter begroeting aanwe zig. In de Amerikaanse delegatie bevindt zich onder anderen de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker. Terwijl 21 saluutschoten weerklon ken, inspecteerde de Amerikaanse president een erewacht, waarin de drie Nederlandse krijgsmachtonder delen waren vertegenwoordigd. Daarna werden de beide volksliede ren gespeeld. Precies 20 minuten na aankomst verlieten de hoge Ameri kaanse gasten de luchthaven en gin gen op weg naar Den Haag. Koningin Beatrix en president Bush voorop, ge volgd door prins Claus en Barbara Bush allen in speciale auto's die van uit de Verenigde Staten zijn overge vlogen. De aankomst van president Bush heeft ondanks de zeer zware veilig heidsmaatregelen het dagelijks ge beuren op Schiphol niet verstoord. De ceremoniële ontvangst speelde zich af op het afgelegen en voor deze gelegenheid afgeschermde nieuwe vrachtareaal zuid. Dit gebied ligt op enige afstand van het stationsge bouw. Het platform daar, dat uit ca paciteitsoogpunt wel even gemist kon worden, bood voldoende ruimte voor de presidentiele boeing 707 en de twee andere vliegtuigen waarin het gevolg van de president reist, alsme de voor de erewacht en de koninklij ke militaire kapel, voor de vele vei ligheidsfunctionarissen en voor de talrijke journalisten. Voor dit bezoek is een speciale ver binding tussen dit platform en de dienstweg die aansluit op de Rijks weg A4 gemaakt. De presidentiële stoet hoefde daardoor niet over het drukke luchthaventerrein om de snel weg richting Den Haag te bereiken. Deze snelweg is niet afgesloten ge weest voor het verkeer. Tijden en standen volgens gctijdetafel Hydro-ineteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldingc Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 18 juli 04.10 154 10.05 -125 16.25 153 22.35 -148 18 juli 02.40 153 08.45 -123 15.00 154 21.15 146 18 juli 04.25 162 10.05 -133 16.45 161 22.30 -157 18 juli 04.15 174 10.10 -139 16.30 175 22.35 -162 1 - V Springtij: 21 juli Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 ZIERIKZEE - Net buiten Zierikzee. op de Rijksweg, werd tijdens een aanrijding de auto van S. S. uit Rotterdam to taal vernield. S. reed over de Rijksweg richting Zierikzee toen hij door een nog onbekende oorzaak op de linker iveg- helft kwam. Daardoor kwam hij in botsing met een vrachtwagen van S. van M. uit Ridderkerk, die vanuit de richting Zierikzee kwam gereden. De bestuurder uit Rotterdam kwam daardoor in de slip en kwam in de linkersloot terecht aan de Zuiderlijke paralelweg. De bestuurder raakte bekneld, maar kon snel genoeg door omstanders uit de auto wor den gehaald. Het plaatselijke brandweerkorps werd nog wel ingeschakeld, maar hoefde niet in te grijpen. De inzit- tenden van de personenauto, een vrouw en een baby van vijf maanden, gingen voor lichte verwondingen naar het zie kenhuis, maar daar leek alles mee te vallen. De vrachtwagenbestuurder kwam met de schrik vrij, maar zijn wagen werd aan de linkerzijde geheel bekrast en een band moest het ontgelden (Foto: Joop van Houdt). Dinsdag en donderdag Juli, augustus en september Renesse Expositie schilderijen Marja de Lan ge. In het koor van de Nederlandse Hervormde kerk. 14.00-16.00 uur. Tot eind juli Brouwershaven Expositie schilderijen Rinus Roon in De Vergulde Garnaal. Tot en met 5 augustus Burgh-Haamstede Expositie Verzamelen. Bewaerschole. Dagelijks van 10.00 tot 16.30 uur en op toeristendagen in Burgh en Haam stede van 10.00 tot 16.30 uur. Tot vrijdag 11 augustus Zierikzee Open kerkdagen in de Gasthuiskerk, iedere maandag, woensdag en vrij dag. Tot en met 12 augustus Zierikzee Zomertentoonstelling in Burgerwees huis, maandag t/m zaterdag 10.00- 17.00 uur. Maandag 17, 24, 31 juli, 7, 14, 21, 28 augustus Bruinisse Braderie-dag. Bij Aquadelta. Maandag 17 juli Scharendijke Kerkepad. Gereformeerde kerk. Open vanaf 18.30 uur, vertrek om 18.45 uur. Van dinsdag 18 juli tot en met zaterdag 5 augustus Burgh Expositie Anna Metz en Tien Volders in Nederlandse Hervormde kerk; maandag t/m zaterdag 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 18 juli Zierikzee Toeristendag in centrum. 10.00 tot 17.00 uur. Orgelconcert door Hans Villerius in de Nieuwe Kerk. Aanvang 14.00 uur. Scharendijke Dia-serie gemeente Middenschou- wen. Aanvang 20.00 uur, in het Her vormd Verenigingsgebouw. Woensdag 19 juli Renesse Concert in de serie zomeravondcon certen: Zomeravondstilte. Met mede werking van Theo Faber op onder an dere spinet, clavichord en clavecim- bel. Verder medewerking van Rëimo Faber, dwarsfluit. In de Hervormde kerk. Aanvang 20.00 uur. Scharendijke Muziekavond met samenzang en or gelconcert van de leerlingen van Piet Westhoeve in de Hervormde kerk. Aanvang 20.00 uur. Donderdag 20 juli Burgh Concert rond het historische Alber- tus Gruyzenorgel, door Rien Balken ende op orgel en Myra Groenendael op viool in de Nederlandse Hervorm de kerk. Aanvang 20.00 uur. Scharendijke Nederlands gesproken kinderfilm Circus op stelten. Aanvang 16.00 uur in het Hervormd verenigingsgebouw. Wandeling in 't Zeepe. Vertrek vanaf het Zwarte Plein om 19.00 uur met ei gen vervoer naar Haamstede. Vrijdag 21 juli tot en met vrijdag 4 augustus Brouwershaven Expositie Kleine Schatten van Schouwen-Duiveland in stadhuis. 13.30 tot 16.30 uur. Vrijdag 21 juli Brouwershaven Brouwse Zomermarkt op de Markt. 10.00-17.00 uur. Zaterdag 22 juli Haamstede Bazar/rommelmarkt ten bate van de Nederlandse Hervormde Kerk, aan de Ring. 08.30-±16.30 uur. Brouwershaven Kinderrommelmarkt op de Markt. 9.00-12.00 uur. Dinsdag 25 juli Zierikzee Orgelconcert door Wim Diepenhorst in de Nieuwe Kerk. Aanvang 14.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert in de Grote- of Sint Ni- colaaskerk. Albert de Klerk, Haar lem. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 26 juli Brouwershaven Tberistenrecreatietafeltennisevene- ment in de loods Gebr. Van Ast bij de Delingsdijk. 10.00-17.30 uur. Ouwerkerk Bijeenkomst over de geschiedenis van Ouwrkerk in het dorpshuis. 14.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDÊBEURS - TEL. Ö111Ö-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2