Bus en truck uitgebrand Weer een aanzienlijke toename in bezoekersaantal Delta Expo Hekman neemt afscheid van „vissersfamilie" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aangifte diefstal Aanrijding in Renesse Valse bommelding Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Topdrukte Kinderrommelmarkt Visserijdagen Schaatsen Deze week wordt de topdrukte van het toe- De Brouwse kinderrommelmarkt trok dit jaar Ruim 20.000 mensen bezochten de Visserijda- Leon van der Wielen is al weer volop bezig met ristenseizoen op Schouwen-Duiveland bereikt. een record aantal belangstellenden. (Pag. 3). gen in Bruinisse. (Pag. 5). de voorbereidingen voor het nieuwe schaats- (Pag. 2). seizoen. (Pag. 7). MAANDAG 17 JULI 1989 145ste jaargang Nr. 24575 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De ware vrijheid luistert naar de wetten. J. Perle Tijdens ledenvergadering van de Vereniging Algemeen Vissersbelang BRUINISSE - Tijdens de jongste ledenvergade ring van de Vereniging Algemeen Vissersbelang in Bruinisse heeft de burgemeester van Bruinisse, T. C. Hekman, afscheid genomen van „de vissersfamilie", zoals hij het verwoordde. De burgemeester hield zijn toespraak in het gemeentehuis, omdat de aanwezi gen daar een kijkje bij de expositie van de Vereni ging van Stad en Lande ging kijken. plattelandsgemeente bovendien nog in de eerste plaats een visse rij gemeente is met een nog steeds groeiende recreatie, dan weet men zeker dat men er nogeens een flink stel problemen bijkrijgt. Maar men moet er wel van verze kerd zijn, dat er altijd problemen zijn en zullen blijven", meende Hekman. Overzicht problemen Door terug te gaan in het verle den gaf hij een overzicht, waarin verschillende problemen naar bo ven kwamen. In zijn geboortejaar, 1924, speelde het probleem van de devaluatie van de Belgische en Franse francs, Terwijl hij opgroei de in een Betuwse gemeente als zoon van een fruitkweker en hove nier en een moeder voortgekomen uit een bekend Betuws boeren geslacht, woedde in de mosselhan- del ir Zeeland een ongebreidelde concurrentie, die noopte dat velen er mee op moesten houden. In die tijd wist Hekman nog weinig van het kleine schelpdier tje af, maar dat is nu wel anders. Begin 1940 kwam het voor dat de mosselen in een vioolkist moesten worden geschept, omdat de bu ren niet mochten zien, dat men mosselen had gehaald of mosselen moest eten. Dat is in zestig jaar wel zeer veranderd. Nu staan mos selen op de menukaart van de meest gerenomeerde restaurants en gaan mosselconserven de gehe le wereld over". In zijn terugblik noemde hij ook nog de oorlogsperikelen, de mosselparasiet en de Deltawer ken. „En dan niet te vergeten de grijze haren, die U de gemeente bestuurders vaak bezorgde door onaangekondigd met een vergroot schip de haven binnen te varen met het verzoek om een grotere ligplaats en daarbij de bijzondere geaardheid, waarvoor men als be stuurder de gebruiksaanwijzing moet weten". Al met al zou Hekman, ondanks de aaneenschakeling van vele pro blemen, het niet graag hebben willen missen, „omdat het zo boei end, echt menselijk en eerlijk was. Terugblikkend op de samen' werking van bijna veertien jaar met de visserij in Bru, stemt dat ons tot dankbaarheid, omdat we in goed overleg en wederzijds be grip er altijd weer uitkwamen en bovenal omdat er altijd weer een prettige en goede verstandhou ding bleef", liet Hekman de vis sers weten. „We zullen dat in de naaste toekomst echt missen". Burgemeester T. C. Hekman nam alvast afscheid van de Bruse vis- Het is al eerder gemeld dat Hek man na zijn 14-jarige ambtsperio de in oktober afscheid neemt als burgemeester van de gemeente Bruinisse. „Als ik straks officieel afscheid neem kun je niet gericht van iedereen afscheid nemen. Daarom deed ik dat alvast in in formele zin", aldus Hekman, ter wijl het plaatselijke evenement, de Visserijdagen aan de gang is. Laatste keer „Afgelopen dagen zijn mijn vrouw en ik er door velen aan her innerd dat het voor ons de laatste keer is, dat wij als burgemeesters gezin de Visserijdagen mogen meevieren. In het vervolg zullen wij dus,.naar ik hoop, als gewone burgers de Visserijdagen in Bru komen bezoeken. Het is ook de laatste keer dat wij samen op een ledenvergadering van uw vereni ging officieel aanwezig zijn". Voor Hekman waren dit geen redenen om daarover weemoedig te doen, „omdat het nu eenmaal de natuur lijke gang van zaken is". De burgemeester neemt goede herinneringen vanuit Bruinisse mee. „En om in termen van de vis serij te spreken: We hebben ons hier gevoeld als een vis in het wa ter van zeer goede kwaliteit, waarin we goed konden gedijen. Die goede kwaliteit hebt U met zijn alle voor ons geschapen". In zijn „afscheidsrede" ging hij in op de aanvaarding van het bur gemeestersambt in een platte landsgemeente. Men is zich ervan bewust dat zich agrarische proble men kunnen voordoen. „Als die Dit nummer bestaat uit 8 pagina's RENESSE - Campinggast A. E. B. uit Mürs deed aangifte van een dief stal uit zijn caravan, die op een cam ping aan de Moermondsweg in Re- nesse stond. De diefstal van papieren en enkele cheque's moet donderdag in de avonduren hebben plaatsgevonden. Op dat moment bevond de eigenaar zich niet in de caravan. Door een openstaand raam konden de dieven zonder problemen binnenkomen. RENESSE - Aan de Stoofweg in Renesse werd zaterdag omstreeks 11.45 uur de camper van N. P. uit Viërsen zwaar beschadigd en moest daardoor worden weggesleept. P. wilde het dorp inrijden, maar moots stoppen voor filevorming. H. D. M. uit Hülkeswegen zag dit te laat een reed achterop de camper. Van zijn wagen werd de voorzijde gedeukt. ZIERIKZEE - Bij een radio- zaak aan het Havenpark in Zierikzee werd zaterdag door een nog onbekende mansper soon gemeld dat er binnen twintig minuten een bom zou afgaan. Later bleek dit een valse bommelding te zijn, maar voor alle zekerheid heb ben de politie en de eigenares se wel de twintig minuten bui ten het pand doorgebracht. Reden voor de bommelding werd door de man niet gege ven. WA> ffir- PÊ BI tr ',,sUv.- v v'-v Steeds meer mensen weten de weg naar de Delta Expo te vinden. Ruim 28.000 meer dan in het jaar 1987 NEELTJE JANS - Ten opzichte van 1987 is het aantal bezoekers bij het ir 3. W, Topshuis op het voormalige werkeiland Neeltje Jans in het jaar 1988 weer aanzien lijk toegenomen. In het jaar '88 kreeg men 450.718 bezoe kers over de vloer, terwijl dat er in 1987 er 422.613 waren. Een toename van ruim 28.000. Deze cijfers komen uit het jaarverslag van Delta Expo over 1988. Uit maandelijkse staatje blijkt duidelijk dat de vermeerdering vooral in het voorjaar en de zomermaanden optreedt. verslagjaar voor het eerst beschik baar in vier talen. De stijging van Belgische schoolbezoeken is ook hierdoor verklaarbaar. „De overheid in ons buurland verbindt hoge subsi dies aan educatieve schoolreisjes als bijvoorbeeld naar Delta Expo". Naast toeristen en scholieren brach ten ook talloze specialistische geïn teresseerden, zoals ingieurs, docen ten en studenten aan technische uni versiteiten uit binnen- en buiten land, een bezoek aan de waterbouw- expositie. KAMPEN - Het recherche bijstandsteam Overijssel heeft twee inwoners van Kampen aangehouden die ervan worden verdacht betrokken te zijr\ bij de moord op de 19-jarige studente Ceciel Bot uit het Gelderse Gorssel. Dit heeft een woordvoerder van de politie meegedeeld. Over de aangehouden personen wil de politie geen enkele mededeling doen. In de laatste drie maanden van het jaar neemt de groei af, in vergelij king met '87. De echte top zit in de maanden juni, juli en augustus. In september zakt het bezoekersaantal langzaam naar beneden. Tbch is de maand december altijd nog goed voor ruim 10.000 belangstellenden. Niet alleen de Nederlanders hebben hier een aandeel in, maar ook de buiten landers. Zij komen steeds meer naar de Neeltje Jans gereden om Delta Ex po te bezoeken. Beter bereikbaar De stijging van 6,7 procent ten op zichte van 1987 is duidelijk te verkla ren. De stijging ligt in het feit dat Delta Expo aanzienlijk beter bereik baar is voor particulier vervoer, na de openstelling van de N57 in november. Daardoor groeide met name het be zoekersaantal in het eerste kwartaal van het verslagjaar, zoals uit het over zicht van de bezoekersaantallen blijkt. Een andere verklaring is dat Delta Expo profiteert van de verandering in belangstelling van het Nederland se publiek. Volgens het Trendrap port Toerisme 1988 van het Neder lands Research Instituut voor Toerisme (NRIT) groeit de belang stelling voor attracties met een infor matief karakter en neemt die voor pretparken af. Ook buitenlandse toe risten blijken meer geïnteresseerd te zijn dan in Nederlandse molens en klompen. Delta Expo merkte dat in het ver slagjaar onder meer aan de stijging van het aantal groepen buitenlandse toeristen, die dankzij bemiddeling van touroperators, een bezoek brach ten. In 1988 waren dat er 832 tegen 805 in 1987. Bovendien steeg het gemid deld aantal bezoekers per reservering door een touroperator met vier pro cent. „Actieve promotie in het ons omringende buitenland heeft in het verslagjaar duidelijk vruchten afge worpen", staat in het jaarverslag. Onderwijs In het staatje van de reserveringen is een groei vanuit België en Frank rijk. De reserveringen vanuit Enge land bleef in 1988 gelijk aan '87. Het aantal onderwijsinstellingen, dat bij de Delta Expo in 1988 naar binnen liep, is in 1988 opgelopen naar 656. In '87 lag dat aantal op 368. In het jaar verslag heeft men ook nog een verde ling gemaakt in het soort onderwijs instellingen, die de Delta Expo be zoeken. De stijging komt voorname lijk voor rekening van het algemeen vormend onderwijs. Een stimulerende werking heeft het door Delta Expo ontwikkelde lessenpakket gehad. Dit was in het Onderdeel van het promotieplan Delta Expo was de publiciteit. Ook op dit terrein was 1988 een vrucht baar jaar. Zo wisten binnen- en bui tenlandse omroepen voor opnamen de weg te vinden naar het ir J. W. Topshuis. Genoemd kan worden de NOS, de onder meer beelden maakte van de vlaggententoonstelling Gran Pavese voor journaal-uitzendingen en weer andere voor programma's Klok huis en Schone Wereld. Supriseshow De KRO nam Delta Expo op in één van de uitzendingen van de Suprise show. De NCRV kwam naar het Tops huis yoor het programma Weg van de snelweg, de VARA voor het maande lijkse programma in het kader van Nederland Museumland 'en de Neder landse Onderwijstelevisie voor haar educatieve programma's. Ook de BBC World Service en de Italiaanse tv-omroep RAI verzorgden uitzendin gen vanuit het het ir J. W. Topshuis. Bij de promotie kan ook de bioscoop reclame van shag genoemd worden, waarin de Oosterscheldekering werd gefilmd. Verwachting tot dinsdagavond: Weinig verandering van temperatuur Wolkenvelden. Vooral later op de dag perioden met zon. Overwegend droog. Minimumtemperatuur onge veer 12 graden. Middagtemperatuur rond 19 graden. Matige, in het Wad dengebied overdag af en toe krachti ge wind, uit noordwest tot noord. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 21 juli: Woensdag: Zonneschijn: 60%. Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noordwest 3 Donderdag: Zonneschijn: 80% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: oost 2 Vrijdag: Zonneschijn: 80% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 29 graden Windkracht: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 18 juli Zon op 05.39, onder 21.49 Maan op 22.07, onder 04.40 Laatste Kwartier: 25 juli (15.31) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Al bijna een week lang verandert de algemene circulatie nauwelijks; een hogedrukgebied ten westen van Ierland en een lagedruk gebied boven Scandinavië en Fin land. Tussen deze beide systemen staat een brede noordwestelijke stro ming. Tamelijk koude lucht, afkom stig uit het zeegebied west van Groenland, stroomt daarmee naar Scandinavië en Denemarken. De be grenzing van deze koude lucht loopt van Noord-Engeland via de Noordzee en omgeving zuidoostwaarts. Warme lucht bevindt zich zuidwest van deze scheidingslijn. In deze lucht wordt het in Zuid-Engeland en Ierland op- vallend warm. Zondag werden in Zuid-Ierland waarden van rond 29 graden bereikt. Ons land krijgt het komende et maal echter te maken met de koelere lucht uit het noorden. De komende nacht komt daarbij, in verband met de nabijheid van de genoemde schei dingslijn, veel bewolking voor. Op dinsdag bereiken ons vanaf de Noordzee opklaringen. NIEUWERKERK - Door een nog onbekende oorzaak, maar vermoedelijk door brandstichting, brandden in Nieuiverkerk in de iiaeht van zaterdag op zondag en een autobus en truck met container geheel uit. Dit is de tweede keer in één maand tijd dat op dezelfde locatie een bus van dezelfde maatschappij De Jong Tours uit Ridderkerk uitbraiidde. De autobus en truck stonden geparkeerd op een parkeerterrein, net buiten de bebouwde kom aan dc Stolpweg. De brand werd rond 03.40 uur. cmeld waarop het brandweerkorps van Dui- veland uitrukte. De brand begon bij de autobus en is vermoedelijk overgewaaid naar de truck met container, waarin aluminium strips waren opgeslagen. De technische recherche van de politie stelt een onderzoek in. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1