Gemeenten maak meer werk van milieubeleid! Visserijdagen Bruinisse begonnen. 'Ik maakte 'n verkeerde beweging en toen knalde ik tegen een boom' DE ZIERlKZEESCHE COURANT UQr PÊ Biir Wijziging artsendienst Zierikzee Inbraak in Passage Zierikzee Bruenaar rijdt tegen lantaarnpaal Diefstal uit auto Aanrijding na keren op Provinciale weg Inwoner Zierikzee verongelukt ZIERlKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 14 JULI 1989 145ste jaargang Nr. 24574 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Droge voeten Het Waterschap zorgt voor meer dan alleen droge voeten. (Pag. 2). Reddingsbrigade De Westerschouwse strandgasten kunnen met een gerust hart het water in. (Pag. 3). Visserijdagen De Bruse visserijdagen zijn met een gezellige drukte van start gegaan. (Pag. 4). Tennis Zesde Dikke Toren toernooi op de banen van LTC Zierikzee. (Pag. 9). Er zijn geen tegenstrijdigheden in de natuur Vauvenargues Te weinig geld en te weinig prioriteit ZIERIKZEE - Volgens de Zeeuwse Milieu Federatie lo pen de Zeeuwse gemeenten bepaald niet voorop als het gaat om het milieubeleid. Zij staan niet alleen in hun kritiek want ook van de kant van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (NVG) wordt gesteld dat de ge meenten het milieu te weinig prioriteit geven. Men geeft het beschikbare geld vaak liever uit aan andere zaken. „Met het louter en alleen voldoen aan de wettelijk ver plichte taken is geen milieuprijs te verdienen", aldus de ZMF in een artikel in het nieuwste nummer van Wantij. Gemeenten hebben een groot aan tal mogelijkheden om de aantasting van natuur en milieu tegen te gaan. Zij zijn onder meer verplicht de hin derwet uit te voeren, een bestem mingsplan buitengebied op te stellen en éénmaal per week het huishoude lijk afval in te zamelen. Natuurlijk kunnen de gemeenten ook meer doen voor het milieu, en dat is waar het aan schort volgens de ZMF. Gebrekkige controle De Hinderwet bestaat al behoorlijk lang, maar nog steeds loopt het vol- fens de ZMF niet lekker. „Gemeenten ebben vaak geen volledig overzicht van de bedrijven op hun grondge bied, houden het vergunningen bestand niet op peil, voeren geen of een gebrekkige controle uit op de voorschriften en willen vaak niet sanctionerend optreden", aldus de ZMF. Hetgeen volgens haar tot gevolg heeft dat een bedrijf dat nooit een controlerend gemeente-ambtenaar op bezoek krijgt of weet dat er geen maatregelen volgen op overtredin gen geneigd is om de voorschriften aan de laars te lappen. Niet verplicht voor de gemeenten, maar volgens de ZMF wel nuttig, is het opstellen van een Hinderwet Uit- voerings Programma (HUP). Tachtig procent van de Nederlandse gemeen ten werkt op dit moment met een HUP. Volgens drs. H. G. Ouwerkerk van de VNG loopt in veel gevallen de uitvoering van dat HUP échter nu al weer achter. Achterblijvers In 1985 had de helft van de gemeen ten in Nederland al een HUP. Voorlo pers in Zeeland waren onder meer Middelburg, Vlissingen Terneuzen, Goes, Borssele en Westerschouwen. „Daarna wilde het niet meer zo vlot ten", aldus de ZMF. „Pas in 1989 kwam er weer beweging in". Op Schouwen-Duiveland hebben inmid dels alle gemeenten een HUP vastge steld. In Zeeuws-Vlaanderen en op de Be- velanden zijn verschillende gemeen ten, die er de brui aan lijken te ge ven. Met name Sas van Gent maakt nog niet veel haast met het HUP. Ook loopt de uitvoering van het HUP volgens de ZMF in veel gevallen achter op de planning. „Als de Zeeuwse gemeenten werk willen ma ken van hun controle- en handha vingstaak zullen ze er meer prioriteit aan moeten geven, strenger op moe ten treden en meer met de buren moe ten samenwerken", aldus de ZMF. Vrijheid Naast de hinderwet beschikt een gemeente ook over andere instrumen ten om iets voor het milieu te doen. Zoals bijvoorbeeld het opstellen van een bestemmingsplan buitengebied. De ZMF stelt in Wantij dat de ge meente veel vrijheid heeft om er iets goeds van te maken. „Maar ook om het milieu slechts summier aan bod te laten komen". Hetzelfde geldt volgens de ZMF voor de inzameling van het huishou delijk afval. Naast alleen het opha len van het afval kan een gemeente ook hergebruik van afval stimule ren. Dat gebeurt in Zeeland in onvol doende mate volgens de ZMF. „De Zeeuwse gemeenten blijven op dit punt duidelijk achter bij veel colle ga's uit andere provincies. Jammer, want hiet ligt juist een belangrijke milieutaak". Men stelt verder dat veel van de milieumaatregelen staan of vallen met de bereidheid van ander ren. „Met de nodige creativiteit, sa menwerking en wilskracht moet er ook in Zeeland heel wat te bereiken zijn". (Foto: Joop van Houdt). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot zaterdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Minimumtempera tuur ongeveer 10 graden. Middagtem- peratuur van 18 graden aan de kust tot 22 graden in het zuiden van het land. Matige westen wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 18 juli: Zondag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noordwest 4 Maandag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noordwest 3 Dinsdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noordwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 15 juli Zon op 05.35, onder 21.53 Maan op 19.53, onder 01.43 16 juli Zon op 05.36, onder 21.52 Maan op 20.52, onder 02.26 17 juli Zon op 05.37, onder 21.51 Maan op 21.35, onder 03.25 Volle Maan: 18 juli (19.42) HET WEEROVERZICHT DE BILT - In de algemene drukver- deling in onze omgeving komt maar weinig verandering. De luchtstro ming blijft uit het noordwesten ko men. Morgen nadert met deze stroming een storing, die zich thans bij IJsland ontwikkelt. Dit brengt wolkenvel den met zich mee, die af en toe zo dik kunnen worden, dat er wat motregen uit gaat vallen. Vannacht daalt de temperatuur tot ongeveer 10 graden en overdag loopt het kwik op tot een graad of 18 aan de kust, tot 22 graden in het zuiden van het land. De wind waait uit een westelijke richting en is matig rond kracht 4. Na de passage van de storing blijft de luchtaanvoer uit het noordwesten komen. Wolkenvelden afgewisseld met zonnige perioden bepalen dan het weerbeeld en de temperaturen veranderen maar weinig. Bijna 700 gulden boete voor autohandelaar zonder rijbewijs ZIERIKZEE - „Nee, ik heb nu nog steeds geen autorij bewijs en dat zal nog wel even duren ook". Acht maan den nadat hij door de politie voor dat feit werd bekeurd en vier jaar nadat hij begon te werken als autohandelaar moest A. J. de B. uit Zierikzee bij de zitting van het kan tongerecht te Zierikzee toegeven dat hij wettelijk niet bevoegd is om een auto te besturen. Dat De B. zich daar niet altijd evenveel van aantrok bleek op 24 oktober 1988 toen hij door de politie zonder rijbewijs werd aangetrof fen in een onverzekerde auto. Gisteren deed kantonrech ter mr H. Bruin uitsprak: een boete van in totaal 695 gul den. De B. zag het duidelijk als een ge val van pech dat de politie vorig jaar oktober kon vaststellen dat hij in overtreding was. „Ik was in Nieuwer- kerk een auto gaan halen die ik net had gekocht. Op de Calandweg in Zierikzee maakte ik even een ver- ZIERIKZEE - Na het verschijnen van de artsendiensten in de krant van donderdag jl is er alsnog een wij ziging opgetreden. In Zierikzee wordt de weekenddienst niet inge vuld door huisarts Visser, maar door dokter Daniels. keerde beweging en toen knalde ik te gen een boom". Maar goed De auto ter waarde van 250 gulden was total loss en tegen De B. werd proces-verbaal opgemaakt. „Voor de rest van het verkeer was het mis schien maar goed dat het zo afliep", vond de kantonrechter. Officier van justitie mr C. van Ginkel verbaasde zich er over dat De B. nog steeds zijn rijbewijs niet heeft gehaald. „Dat had meneer in die acht maanden na de bekeuring toch kunnen doen. Als je in de autobranche werkt heb je dat toch minstens nodig. Hij eiste een boete van 195 gulden of vier dagen vervangende hechtenis voor het rij den zonder dit roze papiertje. „En als u er nog eens op wordt betrapt wordt dat aanzienlijk meer". Voor het feit dat De B. reed met een auto die niet was verzekerd eiste de officier 500 gulden boete of tien da gen vervangende hechtenis plus vier maanden ontzegging van de rijbe voegdheid met een proeftijd van twee jaar. Kantonrechter Bruin nam bij zijn vonnis deze eisen onvermin derd over. „Denk erom aan rijden zonder rijbewijs tillen we zwaar. En als blijkt dat u dan ook nog onverze kerd rijdt worden we bijzonder opge wonden. Nu knalde u alleen tegen een boom. Maar als het tegen een an dere auto was geweest had een ander met de brokken gezeten". „Ik heb van de verzekering een brief gehad waarin ze meldden dat ik een achterstand van betaling had. Maar ze hebben nooit laten weten dat ik uit de verzekering was gezet". A. G. P. M. van D. uit Zierikzee toonde zich bijzonder gebelgd door deze na latigheid van de verzekeringsmaat schappij. Maar kantonrechter Bruin legde de verantwoordelijkheid toch vooral bij hemzelf. Op 24 decmeber 1988 liet Van D. een ander rijden met zijn bestelauto. Tben die door de poli tie werd aangehouden kwam uit dat de auto al ruim een half jaar niet meer was verzekerd. De kantonrech ter kende geen pardon. Hij volgde de eis van de officier van justitie: 500 gulden boete of tien dagen vervan gende hechtenis plus vier maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. Ontdaan. „Ik werk in een supermarkt. Daar wordt dagelijks voor honderden gul dens gestolen zonder dat de politie daar iets aan doet. En ik krijg hier 500 gulden boete omdat ik wat te hard heb gereden. Dat vind ik een verschrikkelijk hoge geldboete". D. van B. uit Kapelle was geheel ont daan toen de kantonrechter zijn von nis had uitgesproken. Op 9 december 1988 om half twaalf 's avonds reed hij met een vaart van 140 kilometer over de Zeelandbrug terwijl de maximum snelheid daar 70 kilometer bedraagt. „Het was maar 134 kilometer", stelde Van B. tegenover het proces-verbaal van de politie die gedurende twee en een halve kilometer achter hem reed. „Die zes kilometer maakt ook niet veel verschil uit. In elk geval reed u veel en veel te hard", aldus kanton rechter Bruin. En ook de opmerking van Van B. dat het heel rustig was op de brug kon hem niet vermurwen. „Het is verleidelijk om dan te hard te rijden dat geef ik toe. Maar als je dan toevallig wordt gevolgd door de politie ben je nat". De officier van justitie vertelde Van B. dat nog blij mocht zijn dat het nu nog bij een geldboet bleef. „Als u nog eens wordt betrapt bent u ook uw rijbe wijs kwijt". ZIERIKZEE - Vannacht is door vier in het zwrt geklede jeugdige personen ingebroken in de overdekte winkelstraat Passage in het centrum van Zierikzee. Om ongeveer 01.00 uur werd de in braak geconstateerd. Omwonenden zagen hoe de inbrekers zich uit de voeten maakten. De politie consta teerde dat het toegangshek waarmee de overdekte winkelstraat 's nachts wordt afgesloten werd opengebro ken. Ook het toegangsluik waarmee de bakkerswinkel in de Passage was afgesloten werd vernield. Op de grond trof men een aantal lege ge bakspapiertjes aan. Verder was van morgen nog niet bekend of geld of an dere goederen zijn meegenomen omdat de eigenaar van de bakkers winkel nog polshoogte moest komen nemen. Ook van de andere eigenaren van zaken in de Passage was nog geen bericht ontvangen van inbraak. BRUSSEL - Op 1 januari van dit jaar telden de twaalf EG-lidstaten sa men 325 miljoen inwoners. Vorig jaar is de Europese bevolking met 1.277.000 personen gegroeid, aldus ge gevens van het EG-bureau voor de statistiek BRUINISSE - De Bruenaar B. T. van O. is donderdag met zijn auto te gen een lantaarnpaal in de Kerk straat te Bruinisse gereden. Uit de blaastest die de politic afnam bleek dat hij te veel alcohol had gedron ken. De aanrijding gebeurde om onge veer 16.45 uur. Nadat Van O. met zijn auto tegen de lantaarnpaal was gere den, reed hij er weer vandoor. Getui gen zagen in wat voor soort auto hij reed en konden het kenteken opne men. Daardoor kon de politie hem thuis ophalen. Nadat uit de blaastest op het politiebureau te Zierikzee was gebleken met hoeveel alcohol op Van O. achter het stuur zat is proces verbaal tegen hem opgemaakt. Ook inzake de vernieling die hij aanricht te. De lantaarnpaal is van de gemeen te Bruinisse. MORIAANSHOOFD - Twee perso nenauto's werden behoorlijk bescha digd nadat de Duitser T. G. op het idee kwam om zijn auto te gaan ke ren op de provinciale weg tussen Zie rikzee en Haamstede. Dat gebeurde donderdag om onge veer 21.10 uur. G. reed bij het keren achteruit de andere rijstrook op. Daar kwam A. L. O. uit Zwijndrecht aanrijden vanuit de richting Haam stede. Hij dacht dat de Duitser wel zou stoppen en niet verder achteruit de rijstrook zou opsteken. Maar dat bleek niet het geval waardoor een aanrijding plaatsvond. Beide auto's liepen behoorlijke schade op. Er werd niemand gewond. SCHARENDIJKE - Om in de auto van F. B. uit Kerpen-Siendorf (Duits land) tc komen braken dieven de lin- kerportierkruk van het voertuig compleet af. Dat gebeurde donderdagmiddag om ongeveer 18.00 uur. De auto van B. stond op de parkeerplaats Kabbe- laarsbank aan de Brouwersdam. Een maal binnen namen de dieven een polstasje met daarin 350 DM mee en een aantal persoonlijke papieren. De totale omvang van de schade door de braak is niet bekend. OOSTFLAKKEE - Een ver keersongeluk in de gemeente Oostflakkec heeft het leven ge kost aan de 32-jarige D. van der Welle uit Zierikzee. Twee anderen werden zwaar ge wond, aldus de politie. De drie zaten in een auto die op een provinciale weg door onbekende oorzaak op het mid den van de weg belandde en frontaal tegen een vrachtwa gen botste De vrachtwagen, die was geladen met 200 var kens, was nog uitgeweken en kwam in een sloot terecht. Twee en veertig varkens wer den gedood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1