Uw o Nieuwe Corneliastichting blijkt nu al te klein Straten in centrum Zierikzee druk, levendig en gezellig Bitr Schelpen voor opvangen broedval in Grevelingen Inbraak personenauto ULV-er maakt noodlanding •IV;/- V A 7? Zl ERIKZEESCH E NIEUWSBODE DONDERDAG 13 JULI 1989 145ste jaargang Nr. 24573 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) Natuur Dood Trace Trimloop Nood breekt wet. De kennis over de natuur is vaak gering bij de In de gracht van Zierikzee zijn door een chemi Het bestuur van jeugdsoos Trace noemt wer Jan Hoek winnaar trimloop op terrein Aquadel- recreant. (Pag. 2). sche lozing 85 karpers gedood. (Pag. 3). ken met schulden frustrerend. (Pag. 5). ta. (Pag. 7). Spreekwoord Eerste Toeristendag geslaagd ZIERIKZEE - Te zien viel er genoeg. De vakantiegangers die dinsdag een bezoek aan Zierikzee brachten zich in de straten van de Zierikzeese binnenstad behoefden zich geen moment te vervelen. Vlijtige artistiekelingen op de kunstmarkt voor de 'Nieuwe Kerk, allerhande koopjes en lekkernijen plus het fraaie schouwspel waarvoor de ring- rijders van de Ringrijdersvereniging Nieuwland op het Havenplein zorgden trokken tot ver in de namiddag veel bekijks. Een beter begin van de serie van vijf toeristenda- gen had de commissie Toeristendagen zich dan ook niet kunnen wensen. voldoende te zien, te kopen en vooral ook te verhapstukken. Niemand die met een lege maag of een droge keel huiswaarts behoeft te keren. De ha ring en paling, de poffertjes met poe dersuiker en de volkorenpannekoe- ken van familie Van de Bok in de Lange Nobelstraat doen menigeen net iets meer consumeren dan voor de slanke lijn eigenlijk verantwoord is. Een troost wellicht want de lekker geurende pannekoeken van Van de Bok waren wel prachtig goudbruin maar zeker niet glimmend van het vet. Het geheim hiervoor: wat boter door het beslag doen en niet steeds boter in de pan laten smelten. Fotomodel Een lekker tussendoortje vormen ook de boterbabbelaars van een pril Walchers boerinnetje die deze dag te vens haar debuut als fotomodel maakt. Voor menige toerist is dit .Zeeuwse meisje met haar fraaie kanten muts en mutsstukken een foto meer dan waard. Iets waartegen ze geen enkel bezwaar heeft. Vriende lijk glimlachend poseert ze dan ook voor de camera. Kindervolkje Het uitgangspunt dat ook het prille kindervolkje zich op zo'n toeristen dag aangenaam moet kunnen verpo zen is voor de organisatoren reden om een beroep te doen op hun magische stadsgenoot Mario de Goochelaar, clown Coco, die van het kinderspul lieflijke elfjes en angstaanjagende sprookjesbeesten maakt en poppen theater Robhetty. Die laatste trekt in de Lange Nobel straat niet alleen een heel jeugdig pu bliek, maar ook heel wat ouders kij ken met belangstelling naar de gebeurtenissen rond de elfenkonin gin en de kabouters Rood- en Grijs baard. Deze laatste worden overigens door een van de jeugdige toeschou wers getrakteerd op een paar steen tjes. Na een reprimande van kabou ter Roodbaard houdt de kleine querulant zich verder rustig. Ofschoon het in de binnenstad van Zierikzee, zeker voor zo'n eerste Toe ristendag, allemaal op rolletjes loopt blijkt het buiten de stadswallen een hele kunst te zijn om een parkeer- plaatsje te vinden, temeer daar er verwezen wordt naar een veldje in het Eerste Weeg je dat echter niet als zodanig dienst kan doen. In arren moede wordt de Laan van Saint Hi- laire dan ook als parkeerterrein ge bruikt, met als gevolg een „haag van blik", waartussen slechts een smalle strook rij weg'resteert. Die situatie moet bij de tweede Toeristendag wor den vermeden door bij de tweede Toe ristendag slechts een zijde van de Laan van Saint Hilaire als par- keerstrook te gebruiken en voorts te verwijzen naar het gelegenheids- parkeerveld bij het Eerste Weegje. Dit numnier bestaat uit 8 pagina's P BRUINISSE - Enkele weken vroeger dan normaal zijn dit jaar in de Grevelingen mosselschelpen uitgezaaid om de broedval op te vangen. Deze worden door de oesters in de zomermaanden losgelaten. Naar wordt beweerd ge beurt dit bij donkere maand. De ringrijders jonassen een collega na het steken van de 200e ring. (Foto: Joop van Houdt). Mag die eerste Toeristendag vaak een warming up zijn voor de volgen de „dolle dinsdagen", deze keer liep het gesmeerd. Dat begon al rond de klok van negen uur, toen de stem van wethouder P. de Rijke door toedoen van de AVRO door de ether schalde en hierbij Nederland attendeerde op de schoonheid van Zierikzee als mo- numentenstad en het fenomeen van de Zierikzeese toeristendagen. De Zierikzeese wethouder zette zijn woorden kracht bij door met een for se haal de scheepsbel van de Stad Zie rikzee te laten luiden, waarmee de Toeristendagen '89 officieel waren ge,- opend. Enkele duizenden vakantiegangers uit binnen- en buitenland blijken zonder die extra publiciteit de weg naar Zierikzee toch wel te weten. Bij bosjes begeven ze zich reeds in de morgenuren richting stadshart, hier bij welkom geheten door VVV- medewerkers die voor de promotie bus van de Stichting Promotie Schouwen-Duiveland programma's en plattegronden uitreikten. Die blij ken gretig aftrek te vinden. Goudeerlijk Ofschoon de Toeristendagen tradi tiegetrouw om 10.00 uur beginnen, blijken de jeugdige handelaartjes op de Balie echt vroege vogels te zijn. Noodgedwongen, omdat anders de kans op een „strategische verkoop plaats" verkeken is, zo blijkt uit de woorden van een moeder die haar pu pil een beetje in de gaten houdt. Waar die met goudeerlijk zakendoen de spaarpot probeert te vullen, blijken volwassenen soms bedrieglijke kunstgrepen toe te passen om op de koopjes af te dingen. Wat de denken van die ene mevrouw die met een zes delige serie oorlogsboeken, aan de haal gaat, nadat ze er één gulden voor heeft gegeven en dat terwijl de vraag prijs een tientje was. Nieuwe fiets 't Gedupeerde handelaartje is er overigens niet lang rouwig om. De za ken lopen verder gesmeerd en als het een beetje wil kan ze straks een paar nieuwe klompen kopen. Haar buur vrouw heeft meer aspiraties. Die droomt ervan om van de opbrengst een nieuwe fiets te kopen en mocht het bedrag niet toereikend zijn. ach dan is er nog altijd een gulle opa in de buurt. Oase Na het miniatuur Waterlooplein op de Balie is de kunstmarkt op het ter rein voor de Nieuwe kerk een oase van kalmte. In de schaduw van dit grote kerkgebouw vinden de artistie ke standhouders de tijd om iets van hun vaardigheid te tonen. Een goede zet om die kunstmarkt wat van het andere straatgebeuren te scheiden, zo blijkt uit de woorden van een van de standhouders. De houtsnijder Rien Quist is met zijn guts bezig om een dienstmaagd die koffiemaalt op een stuk hout te vereeuwigen en ook wordt er driftig gewerkt aan de crea tie van een nieuwe broche van glas in tin. Een nieuwe vorm van Tiffany met een verrassend resultaat, dat ont staat na het wassen, solderen en po lijsten van het met tin omhulde kope ren bandje rond het glas. De tere kleurovergangen die van deze stukjes glas een apart kleinood, maken ont staan doordat dit glas de poederlaag eronder in zich opneemt. Ringrijden Op het Havenplein voltrekt zich een ander spektakel, dat van het ringrijden. Een evenement dat dit jaar voor de derde achtereenvolgende keer wordt gehouden en dat hiermee inmiddels uitgegroeid is tot een vaste prik in het programma van de Toeris tendag. Voor de ruiters van de Ring rijdersvereniging Nieuwland bete kent het een mooie gelegenheid om hun sport te promoten. Dat uitgangs punt is voor de Zeeuwse Ringrijders Vereniging overigens aanleiding ge weest om de Nieuwlandse ringrijders na hun debuut in Zierikzee te roye ren. Dit vanwege de bepaling dat aan vragen voor het deelnemen aan een ringrijderij buiten de eigen gemeente via deze overkoepelende vereniging moeten lopen. Aan de zuidzijde van het Haven plein is een zandbaan uitgelegd waarover de in het wit geklede rui ters van de Ringrijdersvereniging Nieuwland op hun goedaardige koudbloed-kolossen komen aanstui ven, de lans opgeheven om met akeli ge precisie een steeds kleiner wor dende ring van de haak te prikken. Geen sinecure op een ongezadeld paard. Het publiek weet die inspan ningen te waarderen want tot het laatst toe vergaapt het publiek zich aan dit stukje folklore dat nog da teert van de Riddertijd. Een bevallige jonkvrouw stelde hiervoor haar ring als prijs beschikbaar. Die tijd mag dan voorbij zijn, het is en blijft een fraai en spannend gezicht om die rui ters om de beker te zien strijden. Die bekers worden door Ria Geluk, coör dinator van deze Tberistendagen aan het eind van de middag uitgereikt, waarmee de eerste Tberistendag 1989 een waardig besluit krijgt. Deze keer gaat de eerste prijs naar Jan de Klerk die daarnaast ook de wisselprijs mee naar huis mag ne men. Als nummer twee komt Rens Hoebeke uit de bus en de derde prijs gaat naar Liesbeth Kodde. Behalve dit kijkspektakel op het 'Havenplein is er ook elders in de stad Er zijn drie perioden waarin dit ge beurt. De „melk" van de oester zweeft op een gegeven moment in het water, terwijl de microscopisch klei ne oestertjes die daarin voorkomen een substantie zoeken om zich aan vast te hechten. Zij vinden die substantie in de mosselschelpen die op de percelen zijn uitgezaaid. Voor de Tweede Wereldoorlog ge bruikte men aan aantal van kalk voorziene dakpannen om dit oester- broed op te vangen. Die werkwijze verschafte de oesterkweker een jaar lang werk en leverde de oesterkwe kers de bijnaam Pannenboeren. Deze haalden de dakpannen in de herst uit het water, waarna de daarop voorko mende broedjes er met een scherp mes er werden afgestoken. Een be werkelijke manier, maar zolang er geen alternatief was, de enige. Later ontdekte men dat het broed ook aansloeg op schelpen. De schel pen worden in het najaar weer opge vist, waarna ze weer naar een ander perceel worden overgebracht. Ook la ten de kwekers de broedjes op de schelpen uitgroeien tot zaai-oesters. De mosselschelpen worden momen teel voor 20,- per kubieke meter vanuit Yerseke geleverd. Dit gebeurt per schip of vrachtauto. Behalve de Bru 11, het schip dat ei gendom is van de gezamenlijke pa lingvissers, waren deze keer nog twaalf schepen uit Yerseke bij de schelpenuitzaai betrokken. Deze uit zaai wordt nauwlettend gecontro leerd op de Bonnamia Ostrea. Deze ziekte heeft een deel van de oesters op de Grevelingen aangetast. Verwachting tot vrijdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden, ook af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Mini mumtemperatuur circa 10 graden. Middagtemperatuur ongeveer 18 gra den. Matige noordwesten wind, in het Waddengebied af en toe krachtig. WEERS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 17 juli Zaterdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noordwest 4 Zondag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noordwest 4 Maandag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 14 juli Zon op 05.34, onder 21.54 Maan op 18.44, onder 01.13 Volle Maan: 18 juli (19.42) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De veranderingen op de weerkaart zijn maar minimaal. Ten westen van Ierland ligt nog steeds een hogedrukgebied. Deze schijnt zich daar aardig thuis te voelen want ook de komende dagen zit er niet veel beweging in. Depressies trekken rond dit hoge drukgebied in de richting van Scan dinavië en blijven daar dan hangen. Deze drukverdeling zorgt ervoor dat er boven onze omgeving een noord westelijke stroming staat. Er wordt dan tamelijk koele lucht aangevoerd waarin wolkenvelden voorkomen. De meeste bewolking komt morgen voor in het noorden van het.land en moge lijk dat daar ook een spatje regen valt. De kans op zon is het grootste in het zuidwesten. Ook tijdens het weekeinde blijven we wolkenvelden houden die afge wisseld worden door wat zon. De temperatuur blijft met een graad of 19 iets onder de normale waarde lig gen. Eén jaar na ingebruikname een wachtlijst voor opname ZIERIKZEE - Het nieuwe gebouw van verpleeghuis Corneliastichting aan de Emil Sandströmweg te Zierik zee is, één jaar na de ingebruikname, al te klein. Uit de aanzienlijke wachtlijst blijkt dat de capaciteit van het verpleeghuis niet toereikend is om alle mensen uit Schouwen-Duiveland op te nemen waarvoor verpleeg kundige hulp nodig is. Dat blijkt uit het jaarverslag 1988 dat door de directie van het verpleeg huis werd gepresenteerd. Algemeen directeur A. C. M. Schouw laat daar in weten dat op korte termijn moet worden onderzocht welke mogelijk heden er zijn om de capaciteit van het verpleeghuis uit te breiden. „De aan zienlijke wachtlijst, één jaar na de in gebruikname van onze nieuwe ver pleeghuis, baart ons grote zorgen voor de toekomst", aldus Schouw. Veel ouderen De reden van het grote aanbod van patiënten wordt volgens de directeur veroorzaakt doordat het aantal oude ren op Schouwen-Duiveland relatief hoog is; 16,6 procent van de bevolking in deze regio is 65 jaar of ouder. Tér- wijl dat over heel Zeeland gezien 15,3 procent is en over heel Nederland 12,5 procent. Op de wachtlijst voor opname in de Corneliastichting staan vooral psy- cho-geriatrische patiënten, ouderen wiens geestelijke gesteldheid achter uit is gegaan. Toen het nieuwe ge bouw van de Corneliastichting in 1987 in gebruik werd genomen groei de de capaciteit van het verpleeghuis (dat eerst aan het Havenpark te Zie rikzee was gevestigd) van 64 naar 120 bedden. Dat kwam vooral omdat men toe stemming had gekregen om voortaan in het verpleeghuis ook psycho-geria- trische patiënten op te vangen en te verplegen. In 1988 werden in de Cor neliastichting in totaal 135 patiënten opgenomen; 87 op de afdelingen voor lichamelijk zieken en 48 op de afde lingen voor mensen die geestelijk niet meer goed functioneren. Vanaf mei 1988 was het nieuwe verpleeg huis vrijwel vol en vanaf de tweede helft van dat jaar was er sprake van een wachtlijst, met name voor psycho-geriatrische patiënten. „Een ontwikkeling die ons zorgen baart omdat patiënten met een verpleeg huisindicatie zo snel mogelijk gehol pen dienen te worden". Dagbehandeling Op 11 april 1988 werd in de Corne liastichting gestart met dagbehande ling; de opvang gedurende enkele da gen per week van mensen die nog thuis wonen maar toch verpleegkun dige hulp nodig hebben. Hetzij om de huisgenoten af en toe te ontlasten of de patiënten zelf met dit steuntje in de rug in de gelegenheid te stellen langer in hun eigen omgeving te blij ven wonen. De afdeling dagbehande ling omvat acht behandelplaatsen, vier voor somatisch zieken en vier voor psycho-geriatrische patiënten. In 1988 maakten 42 patiënten gebruik van deze mogelijkheid. Ook aan de invoering van automa tisering binnen de diverse admi nistraties van het verpleeghuis werd in 1988 veel gedaan. Vanaf een janua ri werd de personeels- en salarisad ministratie geautomatiseerd. Onder andere met programma's voor de re gistratie van het ziekteverzuim, bud getbewaking van de salariskosten en vakantie, ATV en compensatieda gen. Via een speciaal programma werd het ook mogelijk om allerlei overzichten ten behoeve van het ma nagement te maken. In november 1988 werd een begin gemaakt met dc automatisering van de patiëntenge gevens en aan het eind van het jaar begon men met hét geautomatiseerd verwerken van de financiële admi nistratie. Ook werd een programma tekstverwerking aangeschaft. Het jaar na de ingebruikname van het nieuwe verpleeghuis, 1988, werd verder gebruikt voor de verfijning en aanpassing van voorzieningen die na de oplevering nog ontbraken of niet geheel in orde waren. Zo werd onder andere de bewegwijzering in het ge bouw uitgebreid. In de tuin kwamen tuinbanken en extra tuinverlichting. Er werd een tuinberging gebouwd en een verbindingsdam naar het naast gelegen Rode Kruis Ziekenhuis. Het leslokaal werd geschikt gemaakt om de afdeling dagbehandeling in onder te brengen. RENESSE - J. G. uit Waldbröl (Duitsland) werd in totaal voor 1900 gulden benadeeld toen in de nacht van dinsdag op woensdag werd inge broken in zijn auto. Het voertuig stond geparkeerd aan de Hoogenboomlaan te Renesse. De dieven sloegen de ruit van het linker- voorportier in. Ze namen een ra dio/cassetterecorder en een foto toestel mee met een gezamenlijke waarde van 1650 gulden. De schade door braak was 250 gulden. BROUWERSHAVEN - Een ULV-vliegtuig van het vlieg veld aan de Zuidernieuwland- weg te Brouwershaven heeft gisteren, woensdag, een nood landing in een suikerbieten veld aan de Blooisedijk nabij Brouwershaven moeten ma ken. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De noodlanding maakte de bestuurder, nadat zijn motor plotseling was uitgevallen en daardoor het bietenveld als landingsbaan moest kiezen. Door de noodlanding werd in het suikerbietenveld van de desbetreffende landbouwer geen noemenswaardige schade aangericht. Er werden hoog stens een paar bieten uit de grond getrokken. De vliege nier had bij het terugkomen op de weg, om vervolgens weer de lucht in te vliegen, wel wat moeite, omdat zijn vliegtuig niet tussen de schuur en enkele bomen naar de weg kon wor den getrokken. De linkervleu gel moest er even worden afge haald om op de weg te komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1