Hollands Glorie brengt artiesten naar de Concertzaal in Zierikzee Juli hooimaand in vogelvlucht Zomerthema Zee-Land-Kust in galerie van Erna Jurg NIP O-enquête: PvdA grootste Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag li juli 1989 Nr. 2457» 5 Herman Brood: Zierikzee is een stad die zeer bekoort, oh hoe ik hunker naar de vislucht van uw poort"'' in het laatste uur vóór zonsonder gang soms iets eerder open. Dat ontluiken van de teunisbloem is met het blote oog te volgen. Zoek een dikke bloemknop en ga daar om ongeveer 20.00 uur bij zitten. Op een goed moment nemen we waar dat de kelk begint te splijten en even later zie we hoe de kelk bladen naar beneden omklappen, wat vrijwel onmiddellijk gevolgd wordt door de kroonbladeren. Vervolgens zie we hoe de meeldra den zich uit de knopstand in de bloeistand schikken, en ten slotte ziet de waarnemer die even geduld heeft, dat de stempels zich ont plooien. Welke insecten komen het draadvormige, kleverige stuif meel halen en hoe ziet de bloem er de volgende morgen uit? Leuk om eens op deze dingen te letten. J acobskruiskruid Het Jacobskruiskruid heeft vaak te lijden van zebrarupsen, die de plant helemaal kaal vreten. Vrijwel alle dieren vinden zebra rupsen onsmakelijk en na een eer ste kennismaking laten zij ze met rust. Hun overlevingskansen lij ken dus optimaal. Wie wel eens de hele stroom rupsen heeft gezien die na de kaalvraat een andere plant moest zoeken, beseft dat de sterfte op zulke tochten een regu- lerendse invloed op het aantal ja- cobsvlinders moet hebben. Al enkele malen heb ik in de duinen gezien hoe de eerste bot tels door de groenlingen werden geschild om vervolgens het zaad te kraken en te verorberen. Ik hoor bij me zelf ook al vroeg in de morgen wanneer een in tuin hui zend winterkoninkje me gewekt heeft. Nog één merkeldag: 20 juli, Sint-Margarctha of Sint- Margriet. Als het op die dag re gent houdt dat zes weken aan. Dat bezorgde haar de van weinig eer- beid getuigende naam 'pisse- griet'. Arie Heijbocr ZIERIKZEE - 't Tied maakt graas en zon maakt heuj'. Dat is een Limburgs gezegde voor ons 'de tijd zal het leren'. We moeten afwachten wat er komt. Toch hóópt de boer op een warme en droge juli maand. 'In de hooimaand moet ge bracht, wat in september moet ge laden'. In de boerenweerkunde spelen vooral de 'merkeldagen' een rol. Het weer op een bepaalde dag (meestal de naamdag van een heilige) beslist over het weer of over de oogsten in de toekomst. Zo'n merkeldag is bijvoorbeeld 24 juni, Sint Johannes de Doper, hui-, selijker bekend als Sint-Jan. Sint-Jan In de kuststreek werd vroeger vrij algemeen geloofd, dat de zee de onweersbuien vóf Sint-Jan aan nam en daarna niet meer. 'Vóór Sint-Jan neemt de zee de buien an'. Sint-Jan is ook de criti- schc datum waarna bomen en hesters, vooral als zij door nacht vorst of insectenvraat veel blad verloren, nieuwe knoppen laten uitlopen. Dat zien we dan meestal pas in juli. Dat 'Sintjanslot' heeft vaak in het begin roodbruin blad (meidoornhagen, eiken). Vaak is aan een boom (iep) te zien dat de bladeren aan het einde van de tak ken gaaf zijn terwijl ze aan de voet insectenvraat vertonen. We weten dan dat de insecten de boom aan tastten vóór Sint-Jan. Sint-Jan heeft ook zijn naam ge schonken aan een mooie gele bloem, het Sint-Janskruid, dat pas in deze maand tot volle bloei komt. Wanneer we dan op de voet paden lopen in de duinen van Wes- terschouwen zien we ze links en rechts van het pad. Wanneer wc dan enkele weken later nog eens naar deze planten gaan kijken zien we op het Sint-Janskruid het Sint-Jans vlindertje. Een heel mooi gezicht. Geel is echt een juli- kleur: toorts en teunisbloem, zandkool en jacobskruiskruid zet ten bij dag en avond het duin in gloed. Dit laatste geldt vooral voor de teunisbloem. De knoppen van deze plant gaan Een kararteristieke pose van Jan ten het nummer Amy. (Foto: Joop van Hc zaal haalde hij een meisje, dat ook Amy heet. Hij danste met haar op zijn nieuwe single, waarmee hij bij het publiek veel symphatie won. Zoals we van Herman Brood kun nen verwachten zorgde hij voor een verrassend optreden. Voordat hij let terlijk en figuurlijk op het toneel op zijn kop ging staan, drinken enkele 'wild romances' nog een pilsje in de kleedkamer. „Herman is voor zijn kleine (Lola red.) eventjes kleurpot loden halen. Ik denk dat hij zo komt", vertelt Brood-gitarist David Hollestelle tegen Sandra, een zus van Herman Brood's vrouw. De zus komt met haar kinderen even naar binnen lopen, omdat ze toe vallig in Renesse op vakantie is. Even later komt Brood inderdaad binnen lopen en maakt zich gereed voor zijn optreden. „Eerst nog even op de foto jongens", vertelt manager Koos van dijk (coach van Dijk). Met zijn doch ter op zijn rug wordt het plaatje ge schoten en snelt de band zich naar het podium. Verlegen „Herman gaat straks op zijn kop staan, dus als je nu de zaal in gaat, kun je daar ook een foto van maken", licht Van Dijk de fotograaf in. Zijn woorden lijken,-na een wat twijfel achtige blik van de fotograaf, toch op waarheid te berusten, want Brood gooide zijn benen inderdaad de lucht in. Vooraan op het podium staat zijn dochter verlegen naar het publiek te kijken, maar vindt het blijkbaar al niet vreemd meer wat haar vader al lemaal doet. Samen met His Wild Romance bracht Brood het nummer Something Else, een cover van Eddie Cochran. Het optreden van Brood eindigt met een buitenissige dichtelijke ontboe- Hoopen. Bij Hollands Glorie zong hij iudt). zeming: „Zierikzee is een stad die zeer bekoort, oh hoe ik hunker naar de vislucht van uw poort". Typisch een joke van 's lands meest roemruch te rock roller, tekenaar, schilder en illustrator. De Dijk Later op de middag, als al veel ar tiesten de revue hebben gepasseerd, verschijnt de zanger van De Dijk, Huub van der Lubbe, in de Concert zaal. De nieuwe elpee, Niemand in de stad, is enthousiast ontvangen bij het publiek. „Hij loopt erg goed", laat hij weten. Om de nieuwe single extra te ondersteunen treedt hij op in Hol lands Glorie. De grote doorbraak van De Dijk noteerde men pas na het uit-- komen van de voorlaatste elpee Wak ker in een vreemde wereld, met num mers als Dansen op de vulkaan, Blanke man en Mag het licht uit. Nummers van de voorlaatste elpee kwamen niet voor bij Hollands Glo rie. Van der Lubbe bracht de tweede single Nergens goed voor van het al bum Niemand in de stad, een dijk van een elpee. De single lijkt iets weg te hebben van reggae, maar Van der Lubbe noemt het New Orleans. De teksten van de nummers zijn soms poëtisch, maar daar wil de zanger per definitie niet van uitgaan. „Ik ga af op wat ik mooi vind en het hoeft van mij niet altijd te zwe ven, als het maar mooi is". Deze woorden werden extra duidelijk tij dens zijn optreden. Het publiek ont ving hem met veel enthousiasme en probeerde menigmaal de tekst van „Nergens goed voor" mee te zingen. De voorste rijen, klapten zelfs hard mee. Bijna twee uur lang bewoog het publiek zich enthousiast, reageerde het spontaan op ieder optreden en werden de artiesten warm ontvan gen. Boering heeft sinds de jaren zeven tig regelmatig geëxposeerd in bin nen- en buitenland. Zijn werk omvat olieverven, aquarellen, grafiek en bronzen beeldjes. Ook vervaardigt hij in opdracht portretten. Het creë ren van, vaak subtiele spanningen vanuit een orde boeit hem in hevige mate. Zachte kleuretellingen voeren de boventoon in zijn werkstukken. Lucht, licht, water en wilde zomer bloemen staan centraal terwijl de mens in de uit was gegoten bronzen beeldjes een hoofdrol speelt. Het weergeven van onwaarschijnlijke mo gelijkheden van de realiteit vormt voor Boering een belangrijke drijf veer. Hij werkt zowel figuratief als non-figuratief. een gezamelijk ideaal werkelijkheid geworden. Met de expositie en'ver koop van eigen werk hopen beide hun artistieke weg optimaal te kunnen vervolgen. Zeeland als inspiratiebron en de oorspronkelijke sfeer die de stad Zierikzee uitademt vormen de gtondslag voor deze vestiging in de Poststraat. In de expositie van het werk ligt ook een diepere gedacht be sloten: Het uitdragen van een tegen wicht van de harde, donkere, chaoti sche en automatische leefwereld van vandaag de dag. EDE - De Edese politie heeft een derde verdachte aangehouden, die mogelijk te maken heeft met de dief stal van de drie van Gogh- schilderijen uit het Kroller- Mullermuseum en de afpersing daar na. DEN HAAG - De Partij van de Ar beid heeft de meeste aanhang onder de stemgerechtigde Nederlanders. Volgens een onderzoek van het Ne derlands Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO) zou de PvdA de groot ste partij worden en 53 kamerzetels kunnen halen, twee meer dan het CDA. Het onderzoek werd op 26 en 27 juni onder 953 stemgerechtigden ge houden. De enquête laat een licht herstel van de regeringscoalitie zien en winst voor Groen Links en D'66. De VVD herstelt zich enigszins. Be gin juni werd een dieptepunt in de po pulariteit van de liberalen gemeten (21 zetels). Eind juni was dat 23 zetels (14,6 procent), nog altijd een verlies van vier zetels ten opzichte van de ka merverkiezingen van 1986. Het CDA blijft stabiel op 51 zetels, een verlies van drie ten opzichte van de kamerverkiezingen van '86. De re geringscoalitie zou nog altijd haar meerderheid in de Kamer verliezen en op 74 zetels uitkomen. NIPO heeft dit jaar nog niet anders gemeten dan een fors verlies voor de coalitie. De PvdA zou volgens de enquête 53 zetels halen en daarmee de grootste partij van Nederland worden. De PvdA heeft nu 52 kamerzetels. In per centages uitgedrukt scoort de PvdA 33,6, tegen 32,7 procent voor het CDA. NIPO peilde de aanhang van Groen Links als afzonderlijke partijen. De PSP zou sterk groeien: van één naar drie zetels (2,0 procent), de CPN zou met één zetel terugkeren in de Kamer (1,0 procent) en de PPR met twee ze tels gelijk blijven (1.3 procent). D'66 zou haar positie versterken. Atelier-galerie Erna Jurg is ge opend sinds 1985. Doordat er door de kunstenaars met de seizoenen wordt meegewerkt worden de mensen die de galerie bezichtigen begeleid door de achtergrondmuziek van 'De vier Jaargetijden' van Vivaldi. Volgens de kunstenaars is dit onlosmakelijk ver- Erna Jurg is geboren en opgegroeid in Rotterdam, verhuisd naar Woer den en sinds 1985 woonachtig in Zie rikzee. De kunstzinnige aanleg, voor een deel meegekregen van haar schil derende moeder, Ineke van Doorne, en grootvader, is in de zeventiger ja ren tot verdere ontwikkeling geko men. In die periode speelde een jour nalistieke loopbaan een belangrijke rol. Zij heeft geschreven portretten van mensen gemaakt, kunstrecen- sie's en achtergrondreportages ge schreven. Met de vervaardiging van verfijnde naaldwerken, miniaturen op kaaslin nen, heeft Erna sinds 1980 een nieuwe eigen vorm gevonden om haar creati viteit de vrij loop te kunnen geven. In het naaldwerk, te beschouwen als een vorm van schilderen met draad, staat de natuur centraal. De cyclus van de vier-jaargetijden tracht ze op poë- tisch-realistische wijze te verbeel den. In woord en beeld is ,met weinig véél zeggen' het uitgangspunt. De po sitieve kant van het leven wordt be wust benadrukt. Ideaal Met het openen van het atelier is Hoewel ook de concurerende om roepen bij hem op de loer lagen, blijft hij toch voor de AVRO werken. „Af gelopen vrijdag heb ik bijgetekend. We gaan een speciale show opzetten, maar daar kan ik nu verder nog niks over vertellen, want er moeten nog mensen benaderd worden". Tbrringa stapt weer gauw op, want hij moet na een nieuwsonderbreking het pro gramma hervatten. Het eerste optreden was voor Clousseau met het nummer Anne. Achter de colisse zitten artiesten, zo als Walter Nita, Rob de Nijs, Benny Neyman, Jan ten Hoopen, Bart Pee pers .en de Havenzangers geduldig te wachten tot ze door medewerkers van de AVRO 3 worden ingeseind om op te gaan treden. Rob de Nijs, aange kleed in kleding die hem aanzienlij ker jonger maakt dan hij in werke lijkheid is, praat met Jan ten Hoopen. HermantBrood met zijn dochter lala poseert samen met His Wild Romance voor de fotograaf Joop van Hotidt. Rond 11.30 uur stond al een lange rij met jongeren te popelen om bij de Concertzaal naar binnen te kunnen. Ze wilden allemaal graag hun favo riete artiest zien. „Kijk daar heb je Bart Peeters", wordt vanuit de me nigte geroepen. Zo gauw de toegang tot de zaal wordt geopend, is die al snel gevuld. Men wacht daar gedul dig op de radio-nieuwdienst van 12.00 uur, waarna Krijn Torringa op de bühne verschijnt. Symphatie Ten Hoopen heeft in zeer korte tijd grote populariteit opgebouwd na het nummer Je bent alles. Hij werd win naar van het programma Showmas- ters, waardoor hij direct een pro gramma bij de NCRV mag gaan pre senteren. Bij Hollands Glorie zong hij zijn nieuwe single Amy. Uit de Exposanten werken mee met de jaargetijden ZIERIKZEE - „Zeg Reinhout; Herman Brood is er nog niet". „Verdorie, en ik zei nog tegen hem, kom wel op tijd". Een medewerker vertelt tegen producer Reinhout Weide- ma, dat publiekstrekker Herman Brood om ongeveer 11.45 uur nog niet is gearriveerd. Dit typeert niet alleen de levenswijze van Herman Brood, maar ook de spanning bij een rechtstreekse radio-uitzending. Deze keer was dat het programma Hollands Glo rie, dat maandag tussen 12.00 en 14.00 uur direct vanuit de Concertzaal in Zierikzee de ether in werd geslingerd. Het programma is door een kleine achthonderd, voorname lijk jongere mensen, bezocht. Voordat het programma begint, vertelt de producer, dat Hollands Glorie in oktober van dit jaar wordt stopgezet. „Er komt een popprogram ma voor in de plaats". Het past vol gens hem niet meer in de AVRO-radio 3 förmule. „We zijn Hilversum 3 aan het reorganiseren. Het wordt voort aan een echte popzender". Hoewel men ruim anderhalf miljoen luiste raars heeft, wordt het propgramma toch stopgezet. Krijn Torringa heeft er de ge vraagd weinig moeite mee om na ok tober geen Hollands Glorie meer te kunnen presenteren. „Het is heel ge zond om na vijf jaar te stoppen met een programma, zoals Hollands Glo rie. Dat is heel normaal bij radio en televisie", aldus de pesentator van het programma. De stopzetting van het programma betekent nog niet dat Torringa bij de AVRO weggaat. ZIERIKZEE - In het Zierikzeese atelier, galerie Erna Jurg, gelegen aan de Poststraat 14, wordt met het thema Zee-Land-Kust geëxposeerd. De exposanten zijn Arnoud Boering en Erna Jurg. Door de twee kunstenaars wordt met de jaargetijden meegewerkt. Tijdens de openings uren kunnen de werken van Arnoud Boering en Erna Jurg bezichtigd en gekocht worden. Openingstijden zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 - 16.00 uur. bonden met de presentatie van de creatie's. Tijdens het bezichtigen van de expositie wordt de bezoeker ook de gelegenheid geboden een portret te laten schilderen. Dit vraagt een zit van ongeveer vijftien minuten. Arnoud Boering is geboren in Eys- den, Zuid Limburg en groeide op in Amsterdam. Vandaar uit vertrok hij naar Woerden en sinds 1985 woont hij in Zierikzee. Het werken met zijn handen en het weergeven van gevoe lens of waarnemingen met behulp van pen, penseel en andere atributen heeft al van jongsafaan zijn voorlief de. Ter ondersteuning van zijn eigen bezigheden als beeldend kunstenaar, alsmede ter verwerving van een ba sis-inkomen in het onderwijs heeft hij de S.O.L.-opleiding gevolgd. Mo menteel geeft hij les in ontwerpen, tekenen en zeefdrukken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5