m Warm weer: Voor en voor de ander de één lust een last 'Recreant niet botweg wegsturen maar naar structurele oplossingen zoeken' streeknieuws ÊP 1 Panda cadeau voor huizenkoper Veilig? OVERNACHTEN EN 5KATE5URFING VERBODEN "ÜBERNACHTEN UND* SK ATE5URFING •VERBOTEN lite Verbetering weg Eikerzee Scharendijke in 1990 inter eisure ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag li juli 1989 Nr. 24572 3 Alle Nederlanders, die met een ge rust hart naar bed gaan terwijl des kundige landgenoten met de meest geavanceerde meetapparatuur milieu-gevaren buiten de deur hou den, zijn sinds afgelopen weekend een ilussie armer. Zondagmorgen werd ook Zeeland verrast door een merkwaardige stank. Zondagavond kwamen de deskundigentot de con clusie dat er sprake geweest zou zijn van rottende algen. En dat zou stin ken naar brandend rubber. Inwoners van Bruinisse weten jammer genoeg wel beter, dat rottende algen meer van rottende eieren weghebben. Het zou tot maandag half in de ochtend (zo'n 24 uur later) duren voordat er zich een nieuwe mogelijkheid voor doet. Het kan weieens een acrylaat- verbinding zijn. Matig giftig noemt de dienst centraal milieubeheer Rijnmond het. En hoe heeft men het ontdekt? Een van de medewerkers van de dienst bracht zijn weekend door in Zeeland en vertelde zijn col lega's maandag op de zaak - mis schien wel onder de koffie - dat hij het hele weekend al acrylaat had ge roken. Een of ander schip heeft het verlorenbij Koek van Holland. Het is geen meetapparatuur dat de oplos sing brengt, maar een vakantievie rende medewerking uit de Rijn mond. Zo goed werkt alles dus ook weer niet. Misschien dat de rampen plannen nogeens nagezien kunnen worden. Wellicht dat er wat meer va kantiedagen ingelast kunnen wor den voor de medewerkers van milieu-technische diensten. AvdW Recreatieondernemers over illegaal kamperen: RENESSE - ,,De recreant botweg wegsturen is geen oplossing. We moeten samen zoe ken naar structurele oplossingen voor het probleem", aldus H. P. van Oost uit Renesse. Hij is ervan overtuigd dat men op termijn oplossingen aan kan dragen voor het pro bleem van het illegaal kamperen. Een probleem dat vooral de kop opsteekt in het hoogseizoen en dat volgens plaatsvervangend groepscommandant van de rijkspolitie G. J. Werff de laatste jaren sterk toegenomen is. De verklaring is simpel: „Het zijn vaak mensen met campers die illegaal kamperen en het aantal campers is behoorlijk toegenomen". SCHARENDIJKE - De weg Eikerzee - Scharendijke is in de begroting 1990 van het pro vinciaal bestuur van Zeeland opgenomen als een van de pro jecten die volgend jaar gereali seerd zouden kunnen worden. Verbetering van de weg is in de begroting opgenomen om dat de werkzaamheden in aan merking komen voor subsidie ring #in het kader van de Wet Uitkeringen Wegen (WUW). Met de betreffende wegbeheer- ders (gemeente en waterschap) is overleg gepleegd om de mo gelijkheden van de WUW nog zoveel mogelijk te benutten. Dit vanwege de voorgenomen opheffing van de WUW door de rijksoverheid. Onlangs werd dit bord geplaatst op de Brouwersdam, zodat het de recreant in ieder duidelijk moet zijn dat overnach ten daar niet toegestaan is. Werff stelt dat het illegaal kampe ren bepaald niet nieuw is in de kop van Schouwen. „Mensen hebben ver schillende redenen om illegaal ergens te gaan kamperen. Het is goedkoper en spannender. Maar het is in de eer ste plaats natuurlijk een gevolg van de enorme toevloed van recreanten". Op de bonnefooi Uit het verhaal van Werff blijkt dat sommige eigenaars van campers niet eèns de moeite nemen om een plaats je op een camping te reserveren. Zij nemen de slogan waarmee campers verkocht worden als zijnde 'zwerfau- to' en tegelijkertijd 'mobile home' letterlijk en gebruiken hun auto als een huis op wielen. Op zich ligt die handelswijze na tuurlijk voor de hand, maar het blijkt nog steeds bij veel mensen niet bekend dat in Nederland alleen ge kampeerd mag worden op speciaal daartoe aangewezen terreinen. In simpel Nederlands betekent dat dat men met de camper wel op een camping mag overnachten, maar niet op een parkeerterrein of in de berm langs de weg. Of, wat volgens Werff ook wel gebeurt, gewoon in een woonwijk. Op plaatsen kortom waar de voorzieningen niet aanwezig zijn die er op een camping wel zijn. Daar kleeft weer het gevaar aan dat als er op een bepaalde plaats illegaal gekampeerd wordt er bijna onvermij delijk rommel in het gebied komt. Men kan immers het afval niet kwijt omdat er geen afvalbakken staan. Zou een gemeente dan bijvoorbeeld wel afvalbakken plaatsen dan bete kent dat in feite een verkapt legalise ren van het illegaal kamperen. Hetgeen het er voor de plaatselijke overheden niet gemakkelijker op maakt. Men is maar al te graag ge neigd voor de recreant bepaalde voorzieningen te treffen. Werff: „Het is bijvoorbeeld aantrekkelijk om op de Brouwersdam bepaalde voorzie ningen te treffen zoals bijvoorbeeld ZIERIKZEE - Ondanks de voorspelling dat de temperatuur de komende dagen zal gaan dalen, hebben de inwoners en toeristen in Nederland, niet te klagen gehad. Een hoogtepunt van de hitte werd vorige week bereikt toen er een temperatuur van 31 gra den Celsius werd gemeten. Voor velen is het prima toeven op een zonovergoten strand, terras of lekker in de tuin. Toch zal het voor menigeen niet altijd meevallen om in de snikhitte te moeten werken. Daar staat weer tegenover dat sommige middenstanders het prima uitkwam. Zeker als er gedacht wordt aan de café's die een terras rijk zijn. Voor J. Brongers, eigenaar van café- restaurant Auberge Maritime in Zie- rikzee, is dit een prima tijd. „Het is erg druk en het is prettig toeven op het terras". Om het de terrasgasten zo aangenaam mogelijk te maken wordt er regelmatig gegrild op het terras. „We proberen in te springen op dat wat actueel is. In verband met het lekkere weer kunnen mensen ook op het terras dineren. Iets wat hier in Zierikzee nergens anders kan". Vol gens Brongers hebben de bezoekers van zijn etablissement vaak meer ge duld met het warme weer. „Ik heb het idee dat er, als het slecht weer is, meer gebromd wordt". Tropenrooster Voor de ambtenaren van het Bruse gemeentehuis was er een tropen rooster ingesteld. „Wij noemen het een tropenrooster, maar eigenlijk is het verbijzondere werktijd", aldus gemeentesecretaris B. de Groot van Bruinisse. De verbijzondere werktijd is al tien jaar van kracht. „In het be sluit staat dat er gewerkt kan worden van zeven uur 's ochtends tot één uur 's middags". De uren die niet gewerkt worden krijgen de werknemers niet geschonken. „Deze worden afgetrok ken van snipperdagen en overuren". Het is niet zo dat de ambtenaren zelf kunnen uitmaken of ze het te warm vinden. "In het besluit is opge nomen dat de minimum temperatuur binnen de werkruimte vijfentwintig graden of hoger moet zijn", aldus de gemeentesecretaris. „Er wordt een dag van te voren bekeken of er een kans in zit dat de temperatuur het minimum bereikt. Als die mogelijk heid aanwezig is, wordt dit medege deeld aan de mensen, zodat ze de keuze hebben om te werken met het tropenrooster. Mocht het zo zijn dat het de volgende dag regent of in het DE KOOG - Zes jonge zeehondjes van het zcehondendcentrum Ecomare op Texel zijn overleden aan het zee- hondenziektevirus. Dit heeft onder zoek door het Rijksinstituut voor volksgezondheid en milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven uitgewezen. ergste geval vriest, dan gaat het ge plande rooster toch door. Dat moet wel, want de mensen rekenen daar op", aldus De Groot. Het tropenrooster, dat al zo'n tien jaar in werking is, kent geen overma tig gebruik. „Behalve dan de afgelo pen warme dagen. Er kon toen al snel vastgesteld worden dat de binnen- temperatuur flink zou stijgen". Vori ge week is er door de Bruse ambtena ren al drie keer gebruik gemaakt van de verbijzondere werktijd. Om te voorkomen dat het gemeentehuis on bemand is tijdens het werken via het rooster, wordt er een schema ge maakt. „Er zijn altijd mensen die om de één of andere reden niet kunnen werken volgens het zomerschema. Die zijn dan 's middags aanwezig. Mocht het voorkomen dat het ge meentehuis leeg is op de namiddag dan wordt er iemand aangewezen om op de gewone werktijden te werken. Want het blijft een taak om de inwo ners van Bruinisse van dienst te zijn". Ziekenhuis Het Rode Kruis Ziekenhuis ervaart weinig consequenties van het warme weer. Afgezien van het feit dat het voor de patiënten en het personeel erg warm is geweest, was het aantal patiënten niet hoger. „Het gaat alle maal vrij goed. Patiënten die uit bed mogen, gaan naar buiten, of zoeken op andere plaatsen verkoeling. Voor de mensen die op de afdeling moeten blijven, worden de ramen tegenover elkaar opgezet, zodat het en beetje doortocht", aldus W. Hart, hoofd in terne afdeling van het Zierikzeese ziekenhuis. „Dat laatste wordt ge daan omdat er op de afdeling geen airconditioning aanwezig is. De pa tiënten doen met het warme weer zelf ook zo weinig mogelijk." Voor plaatsvervangend groepscom mandant. G. J. Werff is het warme weer niet in verband te brengen met een verhoging van meldingen. „Er komen wel sneller meldingen binnen van geluidsoverlast. Mensen zitten met het mooie weer meer en langer buiten. Als er op dat moment bij voorbeeld een deur verder kinderen liggen te slapen geeft dat wel eens problemen. Soms terecht, soms niet". Het politiekorps Schouwen- Duiveland gaat, als de mogelijkheid er is, poolshoogte nemen. Maar de stijging van meldingen die te consta teren is, is volgens Werff niet direct in verband te brengen is met het war me weer. „Het praatje dat mensen met het warme weer sneller geïrri teerd zijn en heetgebakerd vind ik nogal meevallen". Bij de gedachte aan mooi weer wordt er snel gedacht aan koelboxen en tuinmeubelen, om met deze arti kelen de situatie te veraangenamen. Daarbij zou ook een stijging ver wacht kunnen worden bij de verkoop van deze artikelen en een drukte in de winkels die dat soort artikelen verkopen. „In de winkel was het ont zettend stil. Iedereen gaat naar het strand. We hebben wel wat koelboxen verkocht en één of twee tuinameube- lementen, maar over het algemeen was het heel rustig. Ik had ook een grote drukte verwacht, maar deze bleef uit", aldus een verkoopster bij de Marskramer. het plaatsen van toiletten voor strandbezoekers. Maar het is onver mijdelijk dat die faciliteiten dan ook gebruikt voor een groep waar ze niet voor bedoeld zijn". Misbruik „Illegale kampeerders maken dan misbruik van die voorzieningen", al dus Werff. Onlangs werd een derge lijk feit ook geconstateerd in de ge meente Middenschouwen. Besloten werd de douches bij de jachthaven te voorzien van muntautomaten omdat deze douches ook werden gebruikt door wildkampeerders terwijl ze be doeld zijn voor degenen die met hun boot in de jachthaven liggen. Werff stelt dat de toename van het wildkamperen vooral toegeschreven moet worden aan het feit dat er steeds meer campers op de weg ver schijnen. Op sommige campings wor den deze vaak behoorlijk zware en grote wagens niet toegelaten, en dus zoekt men zelf dan maar een stekje. Van Oost stelt dat niet alleen het imago van Zeeland vakantieland hier in het geding is, maar ook de veilig heid. „Je kunt campings niet einde loos blijven volproppen. Dat gaat ten koste van de veiligheid en de kwali teit van de camping", aldus de recrea tieondernemer. Alleen bij topdrukte Burgemeester J. L. Niemantsver- d riet-Leenheer van Westerschouwen stelt dat het allemaal wel meevalt met het illegaal kamperen. „In de ge meente Westerschouwen geeft het il legaal kamperen alleen problemen als er sprake is van topdrukte zoals bijvoorbeeld tijdens het Pinkster weekend. Ik weet dat het op de Brou wersdam problemen geeft, maar dat is gedeelelijk grondgebied van de ge meente Middenschouwen". Ook burgemeester W. den Boer van de gemeente Middenschouwen stelt dat niet afgegaan moet worden op de drukte tijdens de Pinksterdagen. „Dat is niet maatgevend", aldus Den Boer. Hij stelt dat het illegaal kamperen wel een probleem kan wor den als men de zaak niet goed in de gaten houdt. „Daarom zijn ook on langs nieuwe borden geplaatst op de Brouwersdam". En dat wordt met bij gaande foto bevestigd. De politie is niet bij machte om in tensief te controleren op illegaal kamperen. „Het verdient eigenlijk een hogere prioriteit dan die wij nu kunnen geven", aldus Werff. Dit jaar werd tijdens het Pinksterweekend ook duidelijk dat er eigenlijk weinig tegen illegaal kamperen te doen is als het aanbod van recreanten enorm groot is. De politie kan dan niet meer doen dan mensen wegsturen, in de wetenschap dat er tien minuten later weer een andere camper op het vrij gekomen plaatsje gaat staan. Ruimte maken Werff beschikt niet over concrete cijfers voor wat betreft het illegaal kamperen. Hetgeen meteen ook weer aangeeft dat het een probleem is waar moeilijk grip op te krijgen is. Toch is recreatieondernemer H. P. van Oost, tevens actief in de Recron, ervan overtuigd dat er oplossingen te vinden zijn. „Illegaal kamperen is slecht voor iedereen die ermee te maken heeft", stelt Van Oost. „Het is voor een re creant niet leuk om 's nachts weg gestuurd te worden omdat het dan moeilijk is om op een camping een plaatsje te vinden". „De meeste kampeerterreinen zijn na elf uur niet meer toegankelijk voor auto's. De campingeigenaren willen de nachtrust van hun gasten garanderen en autogeronk zou die rust verstoren", aldus Van Oost. Hij vertelt dat in recreatieondernemers- kringen het probleem zeker onder kend wordt. „Er is nu ook een aantal campings waar mensen met campers na elf uur nog terecht kunnen. Eén in Scharendijke, twee in Haamstede en één in Renesse". Apart terrein Van Oost ziet het meest in de aanleg van aparte terreinen voor campers. „Maar dan moet je allereerst inventa riseren waar er mogelijk ruimte is voor dergelijke terreinen", aldus Van Oost. Hij tekent daar meteen bij aan dat het van het grootste belang is dat de verschillende gemeenten daarbij op één lijn gaan zitten. „Anders is het dweilen met de kraan open". Investeringen Het creëren van aparte terreinen voor campers zal enig investeren kos ten. Van Oost beseft dat terdege maar hij stelt dat wie in de recreatiebran che blij wil blijven vooral zal moeten investeren in kwaliteitsverbetering. En het creeëren van aparte terreinen valt voor wat hem betreft ook onder kwaliteitsverbetering. „Zeeland moet klantvriendelijk blijven", aldus Van Oost. Hij stelt dat dat niet alleen de verantwoorde lijkheid is van de bedrijven. „De ge meente heeft hierin ook een bepaal de verantwoordelijkheid, net als de politie". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEUHS=-1-TEL70145(£16255 DUIVELAND Geslaagd Aan de MTS in Rotterdam zijn ge slaagd Sebastiaan Clerx uit Ooster- land (richting energietechniek en mo torvoertuigentechniek) en Francois Dooge uit Nieuwerkerk (werktuig bouwkunde en motorvoertuigentech niek). BRUINISSE Burgelijke stand Het bevolkingsverloop over de maand juni in de gemeente Bruinisse is als volgt. Geboren: Maarten A, Houtekamer, Jan A. de Bruine, Mar tina E. van Vossen, Maik S. Hofman, Abraham C. van der Wekken en Ben jamin W. B. Sintemaartensdijk. Over leden: Johannes N. Rouwit, 61 jaar, In het huwelijk traden Eduard J. Koppelaar en Anna M. M. Kruis. LONDEN - De zes grootste brouwe rijen van Groot-Brittannië moeten een deel van hun pubs vrijlaten in de keuze waar zij hun drank aanschaf fen. De pubs blijven wel eigendom van de brouwerijen, maar zijn niet meer verplicht hun drank bij die brouwers te kopen. Elke brouwerij moet de helft van haar bezit boven de 2.000 pubs inkoopvrijheid gunnen. mÈÊÊj^2 1 n DEN OSSE - De automobilist of fietser die vanuit Brouwershaven naar Scharendijke rijdt wordt sinds een week of twee geconfronteerd met een niet alledaags gezicht. In het nieuwe vakantiebungalowpark Port Greve dat door toe doen van Colthof beheer bv bij Den Osse is verrezen prijkt sinds twee weken een Panda op het dak van het gloednieu we infocentre, terwijl ook naast dit centrum een showmodel van dit paradepaardje van Fiat te zien is. Om de verkoop van de in totaal 440 woningen een extra stimulans te geven werden de eerste honderd kopers van zo'n luxueuze vakan tiebungalow beloond met een Panda 1000 L- i.e met katalysator. Een succesformule zo bleek achteraf, want in krap twee weekeinden tijd,was Colthof door het voorraadjePanda's heen. Het is waarschijnlijk dat deze actie nog een vervolg krijgt, zodat diegene die deze maand eigenaar van een van de 440 woningen wordt zich in de toekomst ook tot de rijen der gelukkige Pandarijders mag rekenen. Uitgever; B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3