Expositie Verkeer, vervoer, communicatie bij Delta Expo Vreemd geparkeerde auto ZLM-hoofdbestuur wijst heffing op gewasbeschermingsmiddelen en kunstmest resoluut van de hand WATERSTANDEN DE HUUR CV KETEL DEURLOO BSV, Chemische stof mogelijk oorzaak van stankoverlast Belgen vinden vier ton hasj 2 Goed milieu gezamenlijke verantwoordelijkheid overheid en bedrijfsleven'''' ZIERIKZEE - Een heffing' op kunstmest en gewasbeschermingsmiddelen is voor het hoofdbestuur van de ZLM niet bespreekbaar, zo werd duidelijk op de onlangs gehou den vergadering. „Heffingen staan haaks op het streven naar marktgericht beleid. Bo vendien werken ze demotiverend, terwijl een stimulerend beleid hier op zijn plaats is", aldus het hoofdbestuur. Gesteld wordt verder dat een dergelijke heffing in feite een ordinaire kostenverhoging is die concurrentievervalsing en koude sanering in de hand werkt. Dierlijke mest is er teveel bij de een en te weinig bij de ander. De ZLM ziet niets in een extra heffing op kunstmest zoals Den Haag voorstaat. (Archieffoto). Landbouworganisaties nemen elke gelegenheid te baat om te verkondi gen dat de landbouw best iets over heeft voor een schoner milieu. Men tekent daar echter altijd onmiddel lijk bij aan dat milieumaatregelen niet ten koste mogen gaan van de con currentiepositie. Zo ook op de verga dering van het hoofdbestuur van de ZLM. Het hoofdbestuur zegt in beginsel positief te staan ten opzichte van mi lieumaatregelen. „Duurzame land bouw moet echter ook concurrerend zijn. Daarom zal de haalbaarheid en betaalbaarheid voorop moeten staan. Zonder een economische landbouw zijn de doelstellingen sowieso niet haalbaar", aldus het hoofdbestuur. Op de vergadering werd gepleit voor een zogenaamde stap-voor-stap benadering. Elk plan moet eerst op zijn merites bekeken worden alvo rens men ermee aan de slag gaat. Vervolgens zou dan volgens het ZLM-hoofdbestuur steeds gekeken moeten worden hoe het plan in kwes tie in de praktijk uitwerkt en of ver dere uitwerking ervan haalbaar is. „Voorts kan de belasting van het mi lieu ook teruggebracht worden door een toelatingsbeleid dat meer af gestemd is op de praktijk", aldus het hoofdbestuur. Pachtwet Op de vergadering van het hoofdbe stuur kwam verder onder meer de pachtprijs aan de orde. Het hoofdbe stuur wijst £en verschil is pachtprijs verhoging voor akkerbouw en vee- houderijgronden af en schaart zich achter het idee van het Landbouw schap om de pachtprijs voor alle gronden met vier procent te verho gen. Het hoofdbestuur ziet ook niets in het plan van de overheid om de pachtwet op een aantal punten aan te passen. „De bescherming van de Eachter wordt er op een onaanvaard- are wijze door uitgehold", aldus het hoofdbestuur. „Bovendien is het maar de vraag of pachtliberalisatie de grondmobiliteit zodanig verhoogt dat een structuur verbetering in de akkerbouw moge lijk is", aldus het hoofdbestuur. „Het gevaar dreigt dat het kind met het badwater wordt weggegooid". Het ZLM-hoofdbestuur ziet meer in een soort VUT-regeling voor de land bouw. Behoefte Voor wat betreft in de toekomst vrijkomende landbouwgrond stelt het hoofdbestuur dat voor de land bouw duidelijk moet zijn in welke ge bieden de agrarische bedrijfsvoering onbelemmerd kan plaatsvinden en in welke gebieden het beleid mede ge richt zal zijn op het in stand houden van natuur- en landschapswaarden. „Deze waarden zullen niet in alle gebieden veilig gesteld of ontwik keld kunnen worden. De overheid zal derhalve keuzes moeten maken", al dus het ZLM-hoofdbestuur. Het hoofdbestuur acht verder een reservering van landbouwgronden in verband met de afronding van na tuurgebieden ongewenst. „Er moet sprake zijn van belangenafweging. Naast de natuurbelangen moet ook het landbouwbelang voldoende wor den meegewogen in de discussie wel ke bestemming een bepaald gebied moet krijgen", aldus het hoofdbe stuur. Vervolg van pagina 1 Een patrouillevliegtuig van de kustwacht heeft zondag tijdens ver kenningsvluchten geen verontreini ging op zee kunnen constateren maar wel „bloeiende algen", waarvan monsters zijn genomen. Hieruit is gebleken dat de stank onmogelijk door algen kunnen zijn veroorzaakt, aldus de woordvoerder van verkeer en waterstaat. De Belgische minister van binnen landse zaken, Louis Tobback, is niet te spreken over het feit dat de Neder landse autoriteiten de Belgen niet hebben ingelicht over de stankwolk die zondag vanuit Zeeland over Bel gië trok. Het heeft ons veel tijd ge kost om er achter te komen waar die stank vandaan kwam. Een eenvoudig telefoontje uit Nederland zou bij ons veel ongerustheid hebben weggeno men, aldus Tbbback. Zondag trok vanuit de provincie Zeeland de wolk van stank over Ant werpen en het noorden van België naar Luik en Maastricht. Lange tijd heeft men in België gedacht dat het om een lozing ging van een of andere gevaarlijke stof. Uit het noorden van België kwamen veel klachten van mensen die zich onwel voelden en te maken hadden met misselijkheid en braakneigingen. Pas laat op de dag kwam-men er in België achter dat de stank waar schijnlijk afkomstig was van rotten de algen voor de Nederlandse kust. Minister Tobback is daar overigens nog niet zo zeker van. Hij denkt nog steeds dat een industriële lozing in hogere luchtlagen oorzaak van de stankwolk kan zijn. Dat is inmiddels officieus bevestigd. Beklagen Tobback heeft gezegd dat hij zich bij de Nederlandse autoriteiten zal beklagen over het feit dat hij niet snel is ingelicht. Volgens bestaande afspraken moeten de kuststaten langs de Noordzee elkaar waarschu wen als er wat aan de hand is. Bovendien bestaat er een afspraak tussen de Nederlandse provincie Zee land en de Belgische provincies Oost en West-Vlaanderen om elkaar op de hoogte te houden van bepaalde ont wikkelingen, aldus Tbbback. Inmiddels heeft de stankwolk ook een ruzie binnen België veroorzaakt. Staatssecretaris voor milieuzaken, Miet Smet, is boos op Tobback omdat het crisiscentrum van binnenlandse zaken haar milieudiensten niet op de 'hoogte heeft gebracht. 'Verdere ontsluiting van Zeeland keert zich tegen de kivaliteit van het gebied, ook in toeristisch opzicht NEELTJE-JANS - In Nederland zorgen auto's dage lijks voor 72 kilometer file. Als geen tegenmaatregelen worden genomen zal het autogebruik naar verwachting in de komende jaren nog met 70 procent toenemen. De tweede Structuurschema Verkeer en Vervoer (SVV) waarin het ministerie van Verkeer en Waterstaat hierop reageert door een strategie te presenteren voor stroom lijning van het verkeer, inspireerde het bestuur van de stichting Delta Expo tot het samenstellen van de ten toonstelling Verkeer, vervoer, communicatie. In een ruimte bij de Delta Expo in het ir J. W. Topshuis op Neeltje Jans is deze tijdelijke tentoonstelling tot en met 31 maart 1990 te zien. Het is de bedoeling om voortaan jaarlijks een wisselexpositie te presenteren naast de Delta Expo die een beeld geeft van de waterbouwkundige werken die werden uitgevoerd in Zeeland. Toekomst „Het is de taak van Delta Expo om niet alleen de historie in beeld te brengen, maar ook de nieuwe ont wikkelingen die zich aftekenen voor de toekomst", aldus de vice-voorzit- ter van het bestuur van de stichting Delta Expo ir W. de Beijl. Hij sprak de hoop uit dat de expositie zal bij dragen aan een goede beeldvorming bij een breed publiek. De expositie Verkeer, vervoer, com municatie geeft een beeld van de net werken van verbindingen die de we reld omspannen om informatie over te dragen en mensen en goederen te verplaatsen. Maar ze laat ook de an dere kant van de medaille zien. Bos sen worden gekapt, grondstoffen worden gedolven, dorpen worden verplaatst en steden veranderen van karakter ten behoeve van de verbin dingsnetwerken. Terwijl in rijke lan den de steden groeien rondom de eco nomische centra, groeien de steden in arme landen noodgedwongen doordat de bestaansmiddelen op het platteland hierdoor verdwijnen. Door zijn omvang en Energiever bruik vormt het verkeer een bedrei ging voor het leefmilieu. Bij de opening van de expositie gaf De Beyl toe dat het probleem in Ne derland vooral in de randstad te uiting komt. Maar toch waarschuwde hij dat ook Zeeland op zijn zaak moet letten. Wat dat precies in kan houden bleek uit de woorden van drs. D. J. van der Laan van de initiatiefgroep Wijs op Weg. Een organisatie die zich inzet voor een betere organisatie van het vervoer. „De recreatiestromen per auto zullen moeten afnemen. Dat is op langere termijn nodig voor het behoud van het milieu. En op korte termijn vanwege de smogvorming die het met zich meebrèngt bij bepaalde weersomstandigheden. Belangrijk is dat zoveel mogelijk betrokkenen in zien dat verdere ontsluiting van Zee land voor de auto zich zowel tegen het milieu zal keren als tegen de kwali teit van het gebied, ook in toeristisch opzicht". Andere vorm Zowel uit de expositie Vervoer, ver keer, communicatie als uit de diverse toespraken bij de opening bleek dat een ander vorm van verplaatsen no- dig wordt. Het gebruik van de auto zou minder vanzelfsprekend moeten worden en het openbaar vervoer zou zo aangepast moeten worden dat het een goed alternatief gaat vormen. „Als we geen maatregelen nemen groeit het autoverkeer in de komen de jaren met nog 70 procent. Maar het is niet wenselijk dat er nog meer wegen worden aangelegd. Want een mens leeft van meer dan vervoer en verkeer alleen". Dat zei de projectlei der van het tweede structuurschema Verkeer en Vervoer ir D. de Groot. In het schema wordt een reeks van aan bevelingen gedaan om de autostroom te beheersen. Het invoeren van de ka talysator, het dichter bij elkaar bren gen van de woon- en werkplaats, een beter parkeerbeleid en het aantrek kelijker maken van het openbaar vervoer als alternatief voor de auto. De Groot benadrukte dat bij dit al les ook een mentaliteitsverandering van het publiek nodig is. „De mensen moeten bewuster gaan handelen op het gebied van verkeer en vervoer. Hij was van mening dat de wisselex positie bij de Delta Expo daaraan een bijdrage kan leveren. De algemeen manger van Delta Ex po, F. H. van Spaandonk, vertelde op welke wijze men de expositie heeft samengesteld. In totaal werkten er tien mensen aan mee; werknemers van Delta Expo en free-lancers. Ruim 50 instanties vertrëkteh informatie voor dë wissëléipIdSitie. Verke'er,Eer voer, communicatie is tot 31 maart dagelijks van 10.00 tot 17:00 uur te be kijken. Van oktober tot april is Delta Expo op maandag en dinsdag geslo ten. BRUSSEL - De Belgische Rijks wacht heeft in de nacht van zondag op maandag vier ton hasj gevonden. Een nachtelijke Rijkswachtpatrouil le trof de drugs aan in een vrachtwa gen met een Nederlandse nummer plaat op het strand van Koksijde. Een Nederlander die zich in de buurt van de vrachtwagen ophield is aan gehouden. De vrachtwagen en de drugs zijn door het gerecht in beslag genomen. Het gerecht heeft het vermoeden dat deze drugsoperatie vanuit Neder land werd geleid. De waarde van de in beslaggenomen drugs raamt men in België op zó'n 3,25 miljoen gulden. Enkele jaren geleden trof men op het strand van Koksijde al eens zes ton drugs aan. Ook toen ging het om een smokkelzaak die opgezet was door Nederlandse drugshandelaars, die een villa gehuurd hadden als tij delijke opslagplaats voor over zee aangevoerde verdovende middelen. Tijden en standen volgens getijdetafcl Hydro-meteocentruni Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Wemeldinge Springtij: 21 juli Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 12 juli 10.35 127 04.15 -142 22.55 114 16.45 -111 13 juli 11.35 120 05.10 -132 23.55 109 17.40 110 12 juli 09.35 120 03.35 -133 21.50 107 16.00 -103 13 juli 10.35 112 04.30 -123 23.05 101 17.00 -102 12 juli 10.40 140 04.25 -148 22.55 125 16.50 -118 13 juli 11.30 130 05.20 -138 24.00 116 17.50 116 12 juli 10.45 142 04.25 -153 23.05 128 16.50 -122 13 juli 11.45 134 05.15 -142 17.50 120 i4*.;m i-t» .i fè'1 -~r - -zzzz wmWBÊKm ZIERIKZEE - Sinds enkele weken staat bij het kruispunt Rijksweg N-59/Weg naar de Val bij Zierikzee een personenauto met een Duits kenteken in de berm geparkeerd. Uit navraag bij de politie bleek dat de Audi 100 avant eigendom is van een Duitse vakantieganger die daar ter plaatse pech kreeg met het voertuig. Hij parkeerde de auto op de vreemde plaats en reed met een landgenoot mee terug naar Duitsland. Sindsdien is niets meer van hem vernomen en ook zijn naam is niet bekend. Volgens een politiewoordvoerder is het aan de eigenaar van de weg. Rijkswaterstaat, om het voertuig eventueel te laten wegslepen. Omdat dat een kostbare procedure is wacht men daar meestal zo lang mogelijk mee als het Duitse auto betreft. Het is name lijk nogal moeilijk om de gemaakte kosten terug te vorderen vanuit Duitsland. In de nacht van zaterdag op zondag zijn de ruiten van de auto vernield. Dinsdag en donderdag Juli, augustus en september Renesse Expositie schilderijen Marja de Lan ge. In het koor van de Nederlandse Hervormde kerk. 14.00-16.00 uur. Tot eind juli Brouwershaven Expositie schilderijen Rinus Roon in De Vergulde Garnaal. Tot en met 16 juli Middelburg Expositie keramiek van Henk Wol vers in het gebouw van de Stichting Beeldende Kunst Zeeland. Openings tijden dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met donderdag 13 juli Bruinisse Expositie Kleine Schatten van Schouwen-Duiveland in gemeente huis. Geopend tijdens kantooruren. Tot en met 5 augustus Burgh-Haamstede Expositie Verzamelen. Bewaerschole. Dagelijks van 10.00 tot 16.30 uur en op toeristendagen in Burgh en Haam stede van 10.00 tot 16.30 uur. Maandag 17, 24, 31 juli, 7, 14, 21, 28 augustus Bruinisse Braderie-dag. Bij Aquadelta. Dinsdag 11 juli Zierikzee Orgelconcert door Rinus Verhage in de Nieuwe Kerk. Aanvang 14.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert in de Grote- of Sint Ni- colaaskerk. Jaap Zwart, Amersfoort. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 12 juli Renesse Concert in de serie zomeravondcon certen: Schouwse Klanken, met me dewerking van koor Nu met Hope on der leiding van Elvira Vos en diverse musici. In de Hervormde kerk. Aan vang 20.00 uur. Donderdag 13 juli Bruinisse Start Visserijdagen. Officiële ope ning om 14.00 uur door burgemeester T. C. Hekman. Nostalgische films in Nederlands Hervormd verenigingsgebouw aan de Deestraat. Aanvang 20.00 uur. Dansen in de feesttent op muziek van h^t Schelde Trio (hoek Nieuwstraat/ Dreef). Vanaf 20.00 uur. Vrijdag 14 juli Bruinisse Opening braderie Visserijdagen. 10.30 uur. Rolschaatsshow op groenstrook bij Lange Ring. Aanvang 14.00 uur. Optreden Drum Bugle korpsen Ju liana en Johan Friso op het havenpla teau. Aanvang 19.00 uur. Dansen in de feesttent op muziek van The Springfield Band. Vanaf 20.00 uur. Demonstratie volksdansgroep Neha- lennia op groenstrook aan Korte Ring. Aanvang 20.30 uur. Zaterdag 15 juli Brouwershaven Kinderrommelmarkt op de Markt. 9.00-12.00 uur. Bruinisse Ledenvergadering Algemeen Vissers- belang in 't Durps'uus. 10.00 uur. Start maratieme bedrijfspresentatie op het Havenplateau. 11.00 uur. Vlootshow. Inschepen vanaf 13.30 uur uur. Afvaart om 14.00 uur. Optreden van boerenkapel Stuitje Leut. Aanvang 15.30 uur. Afsluiting Visserijdagen met dans avond in de feesttent. Vanaf 20.00 uur. Met muziek van The Stars. Zondag 16 juli Ellemeet Ontmoetingsmiddag alleenstaanden tot 45 jaar. Kuyerdamseweg 40. Vanaf 12.00 uur. Maandag 17 juli Scharcndijke Kerkepad. Gereformeerde kerk. Open vanaf 18.30 uur, vertrek om 18.45 uur. Dinsdag 18 juli Zierikzee Orgelconcert door Hans Villerius in de Nieuwe Kerk. Aanvang 14.00 uur. Scharcndijke Dia-serie gemeente Middenschou- wen. Aanvang 20.00 uur, in het Her vormd Verenigingsgebouw. Woensdag 19 juli Renesse Concert in de serie zomeravondcon certen: Zomeravondstilte. Met mede werking van Theo Faber op onder an dere spinet, clavichord en clavecim- bel. Verder medewerking van Reimo Faber, dwarsfluit. In de Hervormde kerk. Aanvang 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUODÉBEURS - TEL 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2