Li Verbouwing Rode Kruis Ziekenhuis begint op zijn vroegst eind 1989 Komende maanden volop te beleven in centrum Renesse Niet algen maar chemische stof mogelijk oorzaak stankoverlast DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ongeluk na vuiltje in oog Snelrecht Roosendaalse verdachten m "iilC ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Expositie Wildkamperen Hollands Glorie Ruiters In het Topshuis op Neeltje Jans is een exposi- Illegaal kamperen blijft een probleem waar Radioprogramma Hollands Glorie trekt kleine Een achttal Schouwse ruiters gaat naar de lan- tie ingericht over het thema verkeer, vervoer en moeilijk vat op te krijgen is. (Pag. 3). 800 bezoekers. (Pag. 5$. delijke finale. (Pag. 9). consument. (Pag. 2). DINSDAG 11 JULI 1989 145ste jaargang Nr. 24572 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De kunst kan dwalen, de natuur niet. Dryden Plannen liggen nog steeds bij staatssecretaris Dees ZIERIKZEE - De verbouwing van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee begint niet zoals verwacht na de bouwvakvakantie in augustus aanstaande, maar op zijn vroegst in december van dit jaar. De verbouwingsplannen die vorig jaar septem ber werden gepresenteerd liggen op dit moment nog steeds ter goedkeuring bij staats secretaris Dees. De rijksoverheid moet het grootste gedeelte betalen van de kosten, die 3,5 miljoen gulden bedragen. Dat blijkt uit de woorden van staffunctionaris voorlich ting en pr van de stichting Oosterscheldeziekenhuizen te Goes, H. van Maurik. De interne verbouwing van het Rode Kruis Ziekenhuis begint niet, zoals verwacht na de bouwvakantie. „Ambtelijke molens malen lang zaam. De goedkeuring laat langer op zich wachten dan we hadden ver wacht", aldus Van Maurik. Zij bena drukte wel dat het uitstel in dit geval geen afstel zal betekenen. „Het komt zonder meer ih orde. De verbouwing gaat absoluut door. Alle principe besluiten zijn al genomen. We wach ten alleen nog op de officiële goed keuring voor we met de aanbesteding beginnen. Want als stichting kunnen we geen financiële risico's nemen door alvast van start te gaan". Van Maurik sprak de verwachting uit dat de aanbesteding in het najaar kan plaatsvinden zodat de bouwwerk zaamheden in december 1989 van start kunnen gaan. Operatie-afdeling De verbouwing van het Rode Kruis Ziekenhuis omvat de bouw van een nieuwe operatie-afdeling, het realise ren van een patiëntencafé en een nieuwe toilet-unit in de hal bij de hoofdingang en een verbouwing op de tweede verdieping waar op de in terne afdeling vier boxen voor specia le intensieve verpleging worden inge richt. De verbouwing vormt een onder deel van het beleidsplan dat is uit gestippeld voor de Oosterscheldezie kenhuizen. Zoals bekend vormen de ziekenhuizen in Goes en Zierikzee één geheel onder de naam stichting Oosterscheldeziekenhuizen. Met het realiseren van deze samenwerkings vorm kon men ruim tien jaar geleden voorkomen dat het Rode Kruis Zie kenhuis zou verdwijnen. Nu wordt het bestuurd vanuit Goes. „Wij zien beide ziekenhuizen als twee volwaar dige onderdelen van de stichting. Ik denk dat dat ook terecht is als je in aanmerking neemt dat op Schouwfen- Duiveland ongeveer 30.000 mensen wonen en er anderhalf miljoen toe ristische overnachtingen per jaar zijn", aldus de algemeen directeur van de stichting Oosterscheldezie kenhuizen P. C. Bouman. De operatie-afdeling blijft ook na de verbouwing gelokaliseerd op het middengedeelte van de eerste verdie ping van het ziekenhuis. De afdeling wordt geheel nieuw gebouwd en wordt daarbij anderhalve keer zo groot dan nu het geval is. Er blijven twee operatiekamers en twee narco- sekamers, maar de totale oppervlak te hiervan plus de bijbehorende ruimtes groeit van 300 naar 500 vier kante meter. Andere indeling' De operatie-afdeling krijgt daarbij een totaal andere indeling dan nu het geval is. De verkoeverruimte, waar de patiënten na een operatie een poosje verblijven, is dichter bij de operatie kamers gelokaliseerd en de gaderobe- ruimte voor het personeel wordt gro ter. Nieuw op de operatie-afdeling wordt een kantoortje voor het afde lingshoofd, een dicteerruimte voor de artsen en een magazijntje van waar uit de technische dienst gemakkelij ker service kan verlenen. De operatie-afdeling ligt boven de centrale hal bij de hoofdingang van het ziekenhuis. Omdat het plafond van die hal vanwege de werkzaamhe den op de operatie-afdeling toch he lemaal moet worden opengebroken en vernieuwd is bij de verbouwing ook een nieuwe indeling van de hal opgenomen. Een andere reden hier voor is het feit dat de kantoorruimte naast de ingang overbodig is gewor den omdat de administratieve werk zaamheden die daar vroeger werden gedaan nu centraal in Goes worden uitgevoerd. Na, de verbouwing komt men het ziekenhuis binnen via een tochtsluis met automatische deur. Midden in de hal komt een receptiebalie met daar achter aan de rechterzijde twee kan toortjes. Een voor de opname-admi nistratie en een voor een vertegen woordiging van de directie uit Goes. Tegen die kantooruimtes wordt een toilet/g^aderobehoek gebouwd. Nieuw in de hal wordt een open pa tiëntencafé waar patiënten en hun be zoekers kunnen zitten en wat drin ken. Intensieve verpleging 1 Op de tweede verdieping van het ziekenhuis worden op de interne af deling vier boxen gebouwd voor pa- tienten die intensieve verpleging no dig hebben, bijvoorbeeld hartpatiën ten. Als alles volgens plan verloopt zal de verbouwing in 1990 worden op geleverd. DREISCHOR - De auto van M. F. uit Oude-Tonge werd zwaar bescha digd na een ongeval dat zou zijn ont staan omdat de bestuurder een vuilt je in zijn oog kreeg. F. reed maandag om ongeveer 16.50 uur in een bestelauto over de Rotery- dijk tussen Dreischor en Schudde- beurs. Hij raakte met zijn voertuig in de berm naast de weg toen hij in zijn ogen ging wrijven omdat zich daar een vuiltje zou bevinden. F. paste een stuureorrectie toe maar dat gebeurde zo heftig dat de auto om zijn as draai de. Het onderstel werd daarbij zo zwaar beschadigd dat het voertuig moest worden weggesleept. F. liep geen verwondingen op. RENESSE - De rechter commissaris in Middelburg heeft be sloten snelrecht toe te passen op de vier Roosendalers die vernielingen aanrichtten in een bar in Renesse. De Roosendalers werden gisteren (maandag) in Middelburg voorgeleid nadat ze door de rijkspolitie Schouwen-Duiveland werden aange houden en verhoord. Bij de vechtpar tij die plaatsvond in de bar en op straat werden twee personen gewond en voor enkele duizenden guldens schade aangericht Dit nummer bestaat uit 10 pagina's U6h P£ Bitr Verwachting tot woensdagavond: Zonnig: In de nacht en vroege ochtend wei nig wind en hier en daar mistbanken. Overigens droog en overwegend zon nig. Minimumtemperatuur ongeveer 12 graden. Middagtemperatuur van 19 graden aan zee, tot 24 graden in het zuiden van het land. Matige wind, uit westelijke richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 15 juli: Donderdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: noordwest 3 Vrijdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: noordwest 4 Zaterdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 12 juli Zon op 05.32, onder 21.55 Maan op 16.14, onder 00.53 13 juli Zon op 05.33, onder 21.55 Maan op 17.29, onder Volle Maan: 18 juli (19.42) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Boven de Oceaan ten westen van Ierland ligt een krachtig hogedrukgebied. Een uitloper daar van, die via de Britse eilanden in on ze richting loopt, bepaalt ons weer in de komende 24 uur in gunstige zin. Met een stroming uit noordwest tot west wordt via Schotland en Noord- Engeland lucht naar onze omgeving gevoerd, die vooral in de hogere ni veaus tamelijk warm is. Door het re latief koude Noordzeewater wordt deze lucht in de onderste lagen echter afgekoeld. Bij een matige noord wester wordt het woensdag aan de stranden en in het Waddengebied niet warmer dan een graad of 19, landin waarts warmt deze lucht echter snel aan. In Brabant en Limburg kunnen zelfs waarden tot tegen de 25 graden worden bereikt. De lucht is droog. ZIERIKZEE - De Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) vermoedt dat de stankgolf die het afgelopen weekeinde in Zeeland, België en Limburg voor klachten zorgde veroorzaakt is door lozing of morsing van een chemische stof door een schip voor de kust van Hoek van Holland. Tot nu toe werd uitgegaan van rottende algen, die de stank veroorzaakten. De DCMR denkt aan een acrylaat- verbinding, een stof met een „lage geurgrens". Volgens een woordvoer der van de DCMR kan het vrijkomen van een geringe hoeveelheid van deze stof, die wordt gebruikt in de kunst stof-industrie, al stank verzoorzaken. De stof, die zeer snel vervliegt, is vol gens de DCMR-woord voerder „matig giftig". Gevaar voor de volksgezond heid treedt vooral op bij direct con tact. Volgens de DCMR-woordvoerder is Rijkswaterstaat inmiddels op de hoogte gesteld. Rijkswaterstaat zou volgens de DCMR-woord voerder zelf al na berekeningen tot de conclusie zijn gekomen dat de oorsprong van de stank niet voor de kust van Zeeland maar voor de kust van Hoek van Hol land ligt. De DCMR noemt de rottende algen als oorzaak van de stank „onwaar schijnlijk". „Het toeval wilde dat een DCMR-medewerker het weekeinde in Zeeland heeft doorgebracht. Die kwam terug met het verhaal dat hij het hele weekeinde acrylaat heeft ge roken", aldus de DCMR-woordvoer- der. De DCMR heeft ervaring met stank veroorzaakt door acrylaat, een stof die veel in de Rotterdamse haven wordt gelost. Welk schip Rijkswaterstaat probeer na te gaan welk schip voor de kust van Hoek van Holland mogelijk betrokken is geweest bij het lozen of morsen van een chemische stof waardoor dit weekeinde delen van Nederland en België te-lijden hadden van stank, al dus een woordvoerder van het minis terie van verkeer en waterstaat. Rijkswaterstaat vermoedt net als de DCMR dat de stank is veroorzaakt door het vrijkomen van een acrylaat- verbinding en niet door rottende al gen. vervolg pagina 2 RENESSE - De Stichting Recreatie Activiteiten Wes- terschouwen staat de komende zomermaanden garant voor een gevarieerd programma voor jong en oud. Een van de organisatoren, Hans Vrij, onderstreept hiermee de wens van 'de politiek' om Renesse weer een badplaats voor het gezin te maken. Volgens Vrij is het effect van dergelijke activiteiten weliswaar niet direct meetbaar, maar hebben ze wel degelijk effect. Woensdag 19 juli is er weer een och- tendmarkt an de Kerkring en zorgt kindertheater Rijn en Trijn om 17.00 uur voor een vermakelijk optreden. Dat doet ze om 19.00 uur nogeens aan de Hogezoom. In de Nederlandse Hervormde kerk is er om 20.00 uur een Musi-confetti. Theater Vrijdag 21 juli is er om 17.00 uur en om 21.00 uur op het Schelpenterrein een optreden van straattheater Tim Jones. Jones is een Engelse acteur, mimespeler en komiek, die tot 1987 deel uitmaakte van het duo Foreign Woensdag 12 juli is er tussen 09.00- 13.00 uur weer een ochtendmarkt aan de Kerkring en verzorgt circus Capri- oli een optreden op dezelfde locatie. Dat doet ze om 20.00 uur nogeens op het Evenemententerrein. In de Ne derlandse Hervormde kerk klinken er Schouwse Klanken (vanaf 20.00 uur). Vrijdag 14 juli is er tussen 17.00- 21.00 uur een avondmarkt met am bachtslieden en standwerkers. Be langstellenden kunnen ervoor terecht aan de Lange Reke/Kerkring. Op het evenemententerrein is zaterdag 15 ju li een Zeeuwse Dag met optreden van bandjes. Dat is tussen 19.00-22.00 uur. Bodies. Zijn shows zijn doorspekt met humor en improvisatie. Om 18.30 uur komen Rijn en Trijn naar de Kerkring en geven om 20.00 uur nog een 'show' bij Schovers. Zaterdag 22 juli is er de gehele dag een zogenaamde Spa Promotiedag. Tussen 11.00-18.00 uur is er bij strandpavoljoen de Schorpioen de fi nale camping volleybaltoernooi. Om 17.00 uur is het weer aan Tim Jones om zijn publiek aan de Kerkring te vermaken. Hij herhaalt het nogeens om 20.30 uur bij het Schelpenterrein. Dc dag wordt afgesloten door Cir cus Holidag, dat aan de Roelandsweg twee voorstellingen verzorgt. Een om 16.00 uur en de andere om 20.00 uur. Evenals enkele andere activiteiten behoort het circus niet tot de evene menten van de stichting, maar om een volledig beeld te geven worden ze hier wel genoemd. Zondag 23 juli tenslotte is er bij strandpaviljoen de Branding tussen 10.00-17.00 uur een strandspcktakcl. Aan de Roelandsweg is het om 16.00 uur en 20.00 uur weer feest met circus. Holiday. \i Rijn en Trijn treden op in Renesse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1