Schouwen-Duiveland In najaar fotoboek over regio Schouwen-Duiveland op de markt Opknapbeurt voor pad Havendijk Voorwaar- schuwingsfase in zeven provincies Leeftijd speelde rol bij benoeming De Graaf DRIE BRUISENDE VISSERIJDAGEN IN BRUINISSE SANITAIR DEURLOO B.V. Herman Brood in Zierikzee Ook het jonge monument is een kostbaar bezit 4 RENESSE - Tijdens de presentatie van de Duitstalige Badkrant heeft de burgemees ter van de gemeente Westerschouwen, mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer, te vens het eerste exemplaar ontvangen van het fotoboek van Schouwen-Duiveland. Het 64 pagina's tellende fotoboek in full-color verschijnt dit najaar. Niemantsverdriet ont ving een zogenaamde 'dummie'; een druk-technisch voor-produkt, waarvan alleen de omslag gereed is en nog niet de inhoud. 4 Het boek wordt uitgegeven en ge drukt door drukkerij Lakenman en Ochtman te Zierikzee en zal in het na jaar in de boekhandel verschijnen. In het boek besteden fotograaf Joop van Houdt uit Noordgouwe en verslagge ver Aad van der Wouden uit Zierikzee aandacht aan Schouwen-Duivelandse facetten als het toerisme, de land bouw en visserij, de historie en de be drijvigheden. Het fotoboek, dat komend najaar verschijnt. (Foto: Joop van Houdt). Veel fotomateriaal Het accent van het kleurrijke boek ligt op het vele foto-materiaal van Van Houdt. Hij is in opdracht van de drukkerij samen met de schrijver aan de slag gegaan en heeft het boek sa mengesteld. Het boek gaat zoals ge zegd naar verwachting in het naj aai de handel in. Tezijnertijd komt de drukkerij met meer informatie over het boek. Regelmaat Het boek vult een leemte op in de eilandelijke uitgaven. Met enige re gelmaat verschijnen er historisch ge tinte boekjes met historische zwart wit prenten. Dat is met name niet de opzet, die de Zierikzeese uitgeverij heeft gekozen. Zij legt het accent op een boek over Schouwen-Duiveland anno 1989, waarin weliswaar ruime aandacht wordt besteed aan het land schappelijk schoon, maar waarin ook het alledaagse leven een plaats krijgt toebedeeld. Het boek is in principe voor ieder een bedoeld. In de zomermaanden kan het een kleurrijke herinnering voor de toeristen zijn en gedurende het gehele jaar is het een aardig boek voor de eilandelijke bevolking. Mo gelijk, dat ook bedrijven belangstel ling tonen om het als een lokaal rela tiegeschenk te gebruiken. Nadat burgemeester Niemantsver driet het boek overhandigd had ge kregen uit handen van C. X. A. Ver hoeven van de Zierikzeese uitgeverij, kon ze het weer teruggegeven. Wel met de toezegging, dat ze bij de uit gave van het boek de kant en klare versie vanzelfsprekend overhandigd krijgt. MIDDELBURG - Door het aanhou dende warme weer is donderdag in zeven provincies de voorwaarschu- wingsfase afgekondigd. Die provin cies zijn Overijssel, Limburg, Noord- Brabant, Zeeland, Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland. Dit heeft het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne in Bilthoven mee gedeeld. Het RIVM verwacht dat de niveaus van zwaveldioxyde en ozon, vandaag, vrijdag al weer zo ver gedaald zijn door onweer, dat de voorwaarschu- wingsfase kan worden ingetrokken. Concrete maatregelen worden ih de voorwaarschuwingsfase overigens niet genomen. Wel wordt de mate van luchtvervuiling scherper dan nor maal in de gaten gehouden. DEN HAAG - Bij de benoeming van CDA-staatssecretaris L. de Graaf als voorzitter van de Zieken fondsraad, heeft het leeftijdsverschil met de door het presidium van de raad naar voren geschoven kandi daat, een belangrijke rol gespeeld. Dat blijkt uit de antwoorden van premier Lubbers op kamervragen van fractievoorzitter Kok van de PvdA. Volgens Lubbers kan gezegd wor den dat de deskundigheid en erva ring Van de Graaf tenminste even groot zijn als die van de oorspronke lijke kandidaat, het PvdA-lid L. Op- heikens. Het kabinet heeft bij de be noeming echter ook aandacht ge vraagd voor het leeftijdsverschil tus sen beide kandidaten, aldus de pre mier. De Graaf is 59 jaar, Opheikens is inmiddels 64. Hoewel elk kabinet er verstandig aan doet de politieke kleur van een kandidaat te laten mee tellen, kunnen objectieve overwegin gen als leeftijd, ervaring en deskun digheid niet buiten beschouwing worden gelaten, meent Lubbers. De demissionaire bewindsman schrijft dat voorts uit overleg met de leden van het presidium van de Zie kenfondsraad gebleken is dat deze in meerderheid geen bezwaar hadden tegen de benoeming van De Graaf. Alleen de vertegenwoordigers uit vakbondskringen waren het met de benoeming niet eens. Advertentie Advertentie DONDERDAG 13 JULI VRIJDAG 14 JULI ZATERDAG 15 JULI INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 UTRECHT - In de zaak rond de ver moorde restauranthouder Gerard Fa- gel heeft de raadkamer van de arron dissementsrechtbank in Utrecht besloten ook de laatste twee verdach ten niet langer vast te houden. De of ficier van justitie had om verlenging van de gevangenhouding gevraagd. Het recherche-onderzoek gaat ge woon door, zo heeft officier van justi tie mr. P. van der Molen laten weten. De rechtbank achtte geen gronden meer aanwezig voor de voorlopige hechtenis en vond de tegen de ver dachten gerezen bezwaren „niet ern stig genoeg" om ze nog langer vast te houden. ZIERIKZEE - 's Lands meest beruchte rock roll musicus Herman Brood treedt maan dag tussen 12.00 en 14.00 uur op in het AVRO radio-pro gramma Hollands Glorie, dat rechtstreeks wordt uitgezon den vanuit de Concertzaal in Zierikzee. Op het podium staat ook His Wild Romance. De man, die de laatste tijd steeds meer gewaardeerd wordt als tekenaar, schilder en illustrator, zal tijdens zijn op treden ongetwijfeld werk van zijn zojuist nieuw uitgekomen CD/LP Hooks ten gehore bren gen. Zijn mede-rockmakers zijn Danny Lademacher (gitaar en zang), David Hollestelle jr. (gitaar), Rudy Englebert (bass en zang) en Roy Bakker (drums). Brood tekent zelf na tuurlijk voor de keyboards. Hoe laat de boxen voor hen worden opengezet is nog niet bekend. Het stadsbeeld van Zierikzee ZIERIKZEE - De stad Zierikzee heeft een grote reputatie op het ge bied van de monumentenzorg. Zij ontving destijds zelfs het eervolle predikaat Monumentenstad. In de meeste gevallen denkt men bij mo nument aan het oude monument, dat wil zeggen aan gebouwen en hui zen die tenminste honderd jaar oud zijn. Het is opmerkelijk dat de plannenmakers in Zierikzee gedurende de afgelopen twintig jaar wei nig hebben gelet op de aanwezige „jonge" monumenten. Ten behoeve van belangrijke nieuwbouw-ontwerpen moest meer dan eens het oude worden opgeruimd. Het is lang zo geweest dat be bouwing uit de vorige eeuw wei nig werd gewaardeerd. Nog meer is dit het geval met panden die in het begin van de 20ste eeuw wer den neergezet. Die mentaliteit was ook in Zie rikzee aanwezig. Er zijn voorbeel den te over dat beeldbepalende panden van betrekkelijk jonge da tum alweer het veld moesten rui men voor iets nieuws, iets mo derns eer deze „bejaard" konden worden. Blokkendoos Het is merkwaardig maar on miskenbaar dat de belangstelling 'voor bepaalde stijlen van periode tot periode sterk uiteen kan lo pen. Tot voor kort had men weinig interesse voor huizen, die in de zo genaamde blokkendoosstijl wa ren opgetrokken. Daarmee wor den panden bedoeld, die op dusdanige wijze zijn opgetrokken, dat zich haast vanzelf de vergelij king opdringt met de huisjes die met de inhoud van een blokken doos in miniatuur konden worden opgebouwd. Er zijn in het oude Zierikzee op verschillende plaat sen voorbeelden aan te wijzen. Dat men in deze stad zo slordig met dit soort woningen is omge gaan heeft ook een speciale oor zaak. Juist in een rijk met eeuwen oude monumenten bedeelde stad als Zierikzee zijn het juist de uit het begin van deze eeuw dateren de huizen, die qua stijl en materi aalkeuze nogal nadrukkelijk uit de toon kunnen vallen. Het is alweer een poos geleden dat er binnen het bestuur van de gemeente serieuze plannen be stonden om ter plaatse van de Paardenstraat een doorbraak te realiseren. „Mondragon" zou be ter bereikbaar worden en het ver keer kon aldaar beter „doorstro men". De rijksdienst van de Monu mentenzorg heeft deze voorne mens met de nodige argwaan ge volgd en in zekere zin geblok keerd. Enkele in deze omgeving liggende woningen-in-blokken- doosstijl, daterend uit ongeveer 1910 behoefden derhalve niet te worden afgebroken. Woonhuis Een ander monumentaal pand maar van geringe ouderdom - het werd gebouwd in 1909 - was het vroegere woonhuis van I. de Broe- kert die het in genoemd jaar liet bouwen aan het Havenplein (thans nr. 3). Jarénlang waren er kantoren van de PZEM in ondergebracht; na verhuizing van deze dienst kwam het royale pand in particuliere handen. Dit laatste hield een be dreiging in. Een bestemming als winkel betekende een ingrijpende verbouwing. Hoewel door uitbouw aan de achterzijde veel binnenstads- groen moest worden opgeofferd mag met voldoening worden vast gesteld dat de pui door vakkundig ontworpen en uitgevoerde „aan passingen" weinig heeft geleden. Dit „jonge" pand, op een steen worp van het historische Graven steen gelegen en daarmee sterk contrasterend, is een bezienswaar digheid. Een goed voorbeeld van een kortstondige stijl, die onze voorouders in de eerste vijfen twintig jaren van deze eeuw zeer wisten te waarderen.... Wiebe Keikes Het huis Havenplein 3 in Zierikzee. Het werd gebouwd in 19Ö9. /«r ..yV.'vV'vV 'y v m BRUINISSE - Een oude wens van velen is in vervulling gegaan. Woensdag werd de laatste hand gelegd aan een fikse opknapbeurt van het pad op de Havendijk in Bruinisse. Een pad dat veel gebruikt wordt. Niet alleen door de Brue- naars zelf die eens een blik willen werpen op de activiteiten op één van de scheepswerven langs het pad of op het water van de Grevelingen. Ook tal van recreanten maken gebruik van het pad. Er kwamen bij de gemeente echter nogal wat klachten binnen over de staat waarin het pad verkeerde. De gemeenteraad van Bruinisse stelde eerder dan ook een krediet van f 6000 - beschikbaar om die klachten te doen verstommen. Het pad deed vroeger dienst als ver bindingsweg, maar wordt heden ten dage meer als wandelpad gebruikt. Waar vroeger paard en zwaarbeladen wagen zich een weg zochten naar het Bruse centrum zijn nu in de zomermaanden de toeristen te vinden die in het pad over de dijk een ideale mogelijkheid zien voor een eerste kennismaking met het oude vissersdorp. Of er ook tol geheven gaat worden, zoals burgemeester T. C. Hekman op de mei-vergadering van de gemeenteraad gekscherend suggereer de, blijft de vraag. De wandelaar kan zich nu in ieder geval weer zonder gevaar voor struikelen overeen ongelijk weg dek verplaatsen via hef pad. Op de onderste foto, uit het archief van de gemeente Bruinisse, het pad zoals dat er uitzag in het begin van deze eeuw. De tijden veranderen, maar sommige dingen verdwijnen nooit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4