Erkenning peuterspeelzaal als basisvoorziening is belangrijk Once Upon a time in the Westhoek ULV DRIE BRUISENDE VISSERIJDAGEN IN BRUINISSE RWS wil parallelweg langs weg Zierikzee-Serooskerke VOLLEDIG IN INSTALLATIE TECHNIEK DEURLOO B.V. Interieur bar vernield bij vechtpartij Na 300 jaar weer Nederlandse klinkers naar Japan KLM-vliegtuigen beter bezet Homeopathisch geneesmiddel in de strijd tegen verzuring Nederlandse bossen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 juli 1989 Nr. 24570 3 De Rijksluchtvaartdienst lijkt de piloten van de Ultra Lichte Vlieg tuigjes in Brouwershaven niet tot rust gebracht te hebben met de uit spraak, dat het ULV-gebeuren ge stopt moet worden. Een op zich ove rigens zeer bedenkelijke uitspraak. Lange tijd worden de ULV-ers in de waan gelaten de Rijksluchtvaar- dienst achter zich te hebben en nu in eens moet alles afgebroken worden aan de Zuidernieuwlandweg. De wij ze waarop die hobbyisten aan het lijntje zijn gehouden getuigt niet van enige zorgvuldigheid. De leden heb ben allen een behoorlijke investe ring gedaan en tiu komen ze op straat te staan. Dat risico is ze bij aanvang voorgehouden, maar ook toen al was de gevolgde procedure er een van be denkelijke aard. Aan de ene kant wordt een aanzienlijk deel van de Grevelingen volgebouwd met vakan tiewoningen en anderzijds zouden de kleine ULV's schade berokkenen? Vanzelfsprekend dat dergelijke ar gumenten er bij de gemiddelde mens niet ingaan. In ieder geval niet bij de ULV-leden, die nu een zeer moeilijke campagne zijr. begonnen om alsnog verder te kunnen. Het is maar zeer de vraag of dat gaat lukken. Met zo veel politieke weerstand is dat erg moeilijk en er is geen reden om aan te nemen, dat de politiek na alles wat er gebeurd is nog overstag gaat. Het ULV-vliegen lijkt voor Brou- wershaven voorbij. Als het alsnog lukt, dan is dat een goede zaak. Want het is in deze rubriek eerder be weerd....als de ULV's in verband met geluidsoverlast Brouwershaven uit moeten, dan kan de politiek beter meteen ook de bromfietsen met een vergelijkbaar aantal decibels aan pakken. AvdW Advertentie Zij tekent daar meteen bij aan dat 1988 natuurlijk ook gewoon een jaar was waarin het werk door moest gaan. „Terugblikkend kunnen we met voldoening constateren dat we er, na een periode van inwerken en ver kennen, weer staan. We staan weer klaar voor de jeugd van Schouwen- Duiveland". Peuterspeelzaal De nodige aandacht in het jaar verslag voor de peuterspeelzalen. De ontstaansgeschiedenis en de huidige situatie van het peuterspeelzaalwerk werd geschetst in de nota 'Peuter speelzaal: een onmisbare schakel'. De Als de weg eind 1990 wordt overgedragen O O STEELAND - Rijkswaterstaat wil parallelwegen aanleggen langs de weg Zierikzee-Serooskerke. De weg die nu nog wordt beheerd door Provinciale^ Waterstaat wordt naar verwachting eind 1990 overgedragen aan Rijkswaterstaat. De plannen die Rijkswaterstaat met de weg heeft werden bekend ge maakt door het hoofd wegen en oe ververbindingen van de Directie Zee land van Rijkswaterstaat, ir B. Th. Harbers. Hij was in restaurant De Blauwe Keet te Oosterland bij de of- DEN HAAG - Het rijk dient voor ie dereen kinderopvang mogelijk te ma ken. Daarbij moet de overheid zorgen voor voldoende en betaalbare kinder: opvang. De overheid moet daarbij te vens als werkgever het voortouw ne men. Het PvdA-congres heeft dit, zeer tegen de zin van het partij bestuur in, neergelegd tijdens het congres van de socialisten over het verkiezingsprogram voor 6 septem ber. ficiële overdracht van het met uit- rijstroken aangepaste kruispunt bij de Blauwe Keet. Overigens had Harbers niet de illu sie dat gelijk na de overdracht van de weg tussen Zierikzee en Haamstede kan worden begonnen met de aanleg van parallelwegen. „Eerst moet grond worden aangekocht en moeten de plannen op papier worden uitge werkt. Dan hangt het ook nog af van de wijze waarop de gelden worden verdeeld door het ministerie of we ge lijk al geld kunnen besteden aan de aanpassing van de weg met de aanleg van parallelwegen". De scheiding van langzaam en snelverkeer over de (nu nog) provinciale weg tussen Zierikzee en Haamstede zou een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan de ver keersveiligheid op deze doorgaande route. Stichting Jeugd heeft in het verslag jaar de peuterspeelzalen met raad en daad terzijde gestaan. Gesteld wordt verder in het jaar verslag dat de salariëring van de peu terspeelzaalleidsters vaak te wensen overlaat. „Een aantal zit nog steeds onder het minimumloon". Ondanks alle tegenwind is er, zo blijkt uit het jaarverslag, in 1988 een nieuwe peuterspeelzaal bijgekomen op Schouwen-Duiveland. „In Drei- schor startte een initiatief groep je en thousiasten met de voorbereidingen", aldus het jaarverslag. Jeugdsozen Vast onderdeel van het werk van de Stichting Jeugd is uiteraard de bege leiding van jeugdsosen. „De jeugdso- sen zijn voor wat betreft hun activi teiten nog steeds afhankelijk van de baromzet. De Stichting Jeugd heeft met dit gegeven voor ogen met vrij willigers te praten over de functie van een bar in een jeugdsoos". In het jaarverslag doelt men dan met name op de vraag hoe je kunt be reiken dat de sfeer zodanig is dat jon geren het gebruik van alcohol beter in de hand kunnen houden. Ook, wordt in het jaarverslag de plaats van de--jeugdsosen in de sa menleving aan de orde gesteld. „De oorspronkelijk opgerichte 'jeugd soos' met een groot gelijkgestemd pu bliek in de zeventiger jaren ontwik- ZIERIKZEE Geslaagd Werken aan erkenning van peuterspeelzalen als basisvoorziening is voor de Stichting Jeugd één van de belangrijkste oogmerken. Jaarverslag Stichting Jeugd: ZIERIKZEE - „Hoewel er al veel verbeterd is vormt de erkenning- van de peuterspeelzaal als basisvoorziening nog steeds één van de belangrijkste oogmerken van de Stichting Jeugd". Dat staat in het jaarverslag van de stichting over 1988. Voorzitter Anneke Bruel kenschetst het verslagjaar als een spannend en druk jaar. „Het jaar waarin onze nieuwe functionaris zijn werk begon, een jaar dus van veranderingen, aftasten en kennismaken", aldus Bruel. kelde zich verder naar een jongeren centrum voor een divers publiek in de jaren tachtig. Juist die verschei denheid brengt met zich mee dat een jeugdsoos nu met moeite het hoofd boven water kan houden", aldus het jaarverslag. „De betekenis en waarde van het jongerenwerk zit hem in de gelegen heid die jongeren krijgen om te expe rimenteren, eigen ideeën te ontwik kelen en plezier te hebben", aldus het jaarverslag. Met betrekking tot de verwikkelingen in het verslagjaar rond de Bruse jeugdsoos de Pul wordt gesteld dat deze een 'hete herfst' heeft doorgemaakt. In het verslagjaar zorgde de stich ting ook voor begeleiding van de werkgroep leefbaarheid in Seroos- kerke. In het jaarverslag ook aandacht voor de positie van de vrijwilligers. „Opvallend is dat de begeleiding veelal ligt op het bestuurlijke en or ganisatorische vlak. Een regelmatig terugkerend onderwerp daarbij is het aantrekken van vrijwilligers. Veelal heeft men het gevoel dat het werk steeds op dezelfde mensen terecht komt. Men voelt de verantwoorde lijkheid voor een bepaalde activiteit en is bezorgd over de continuïteit wanneer men zou stoppen". Advertentie VERWARMING UIT? BEL 01110-14739 (ÓÓK S AVONDS EN IN HET WEEKEND) VERWARMING AAN! Karin Everaarts uit Zierikzee is ge slaagd aan de Rijksopleiding voor verloskundige te Rotterdam. NOORDGOUWE Collecte De collecte ten bate van de epilep- siebestrijding heeft in Noordgouwe 167,40 opgebracht. Gevers en collec tanten worden bedankt. GOES Kraamhulp Ook de planning van kraamhulp gaat voortaan per computer. Het Zeeuwse Kruis heeft in juni het Infor matie Systeem Kraamzorg definitief in gebruik genomen. Jaarlijks wor den 3.300 vrouwen in Zeeland gehol pen door de kraamzorg. Bij de Kraamzorg Zeeland zijn 134 kraam- verzorgenden in vaste betrekking ac tief en 86 oproepkrachten. KAPELLE Zesde orgelconcert Zaterdag 15 juli wordt in de Neder landse Hervormde kerk in Kapelle het zesde concert in de serie Kerkcon- certen gehouden. De bekende Haagse organist Ben van Oosten bespeelt dan het Batz-Witte-orgel. Van Oosten studeerde bij Albert de Klerk aan het Sweelinck conservatorium in Am sterdam waar hij in 1979 het solisten diploma orgel cum laude. In 1980 volgde het einddiploma piano. Reeds in 1970 verzorgt de organist concerten in de belangrijkste orgelcentra van geheel Europa, de Verenigde Staten, Canada en de Sovjet Unie. Daarnaast maakt hij regelmatig plaat- en radio opnamen en geeft cursussen aan bui tenlandse conservatoria. Vanwege zijn verdiensten voor de Franse orgel cultuur ontving hij tot tweemaal toe een onderscheiding van het Franse genootschap Arts, Sciences et Let tres. Zijn integrale plaatopname van de zes orgelsymphoniën van Vieme werd in 1987 onderscheiden met de Preis der Deutschen Schallplatten- kritik. Onlangs verschenen ook alle orgelsonates van Guilmant op cd. In Kapelle speelt Ben van Oosten een zeer gevarieerd programma met wer ken van Wesley, Walond, Krebs, Wal- ther, Brahms, Saint-Saëns, Vierne en Widor. Het concert begint om 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255 RENESSE - Bij een vecht partij in een bar aan de Hoge- zoom te Renesse is vannacht (van donderdag op vrijdag) voor duizenden gulden ver nield aan het bar-interieur. De vernielingen werden aan gericht door vier jeugdige Rot terdammers die in Renesse aan het stappen waren. De initita- len van hun achternamen zijn M., V. R. en De K. In de voor avond vonden op straat in Re nesse al enkele schermutselin gen plaats doordat de Rotter dammers het aan de stok kre gen met de plaatselijke jeugd. Onder invloed van alcohol escaleerde de agressieve sfeer om ongeveer half drie 's nachts in een gooi- en smijtpartij die plaatsvond in een bar aan de Hogezoom. De Rotterdammers liepen daarbij ook zelf lichte verwondingen op. Zij werden opgesloten in het politiebureau te Zierikzee voor verhoor. Te gen hen werd proces-verbaal opgemaakt. DEN HAAG - Twee Nederlandse baksteenfabrikanten hebben een overeenkomst getekend voor de leve ring van minstens acht miljoen ge bakken straatstenen aan Japan. De order is uniek, omdat het sinds de 17e eeuw niet meer is voorgekomen dat zoveel bakstenen naar een Azia tisch land worden uitgevoerd. De Ex portvoorlichting (EVD) van het mi nisterie van economische zaken heeft dit meegedeeld. De klinkers zijn bestemd voor het huis ten Bosch-project van de Naga saki Holland Village Trading Compa ny Inc. Het huis ten Bosch-project wordt het grootste recreatiepark van Japan. Het project ligt nabij Holland Nagasaki Village, een complex dat herinnert aan de 380 jaar oude han delsbetrekkingen van de Japanners met Nederland. Dit complex trekt jaarlijks ruim twee miljoen bezoe kers. Het huis ten Bosch-project kost in totaal 3,5 miljard gulden. Er worden daar ook andere, bekende Nederland se monumenten nagebouwd, zoals Kasteel Nijenrode, de Utrechtse Domtoren, het stadhuis van Gouda en het Amsterdamse scheepvaartmu seum. Het project voorziet ook in de aanleg van vestigingsgrachten, brug gen, sluizen en 17e eeuwse gevels. AMSTELVEEN - De vliegtuigen van de KLM waren in juni beter be zet dan in dezelfde maand van 1988, zo valt op te maken uit de gepubli ceerde vervoers- en produktiecijfers van de luchtvaartmaatschappij. De beladingsgraad steeg van 70,1 pro cent tot 73,9 procent. Gemeten over de eerste drie maanden van het lo pende boekjaar (april tot en met ju ni) steeg de beladingsgraad van 68,4 tot 72,1 procent. Het passagiersvervoer steeg in de maand juni met 10 procent tot 203,8 miljoen tonkilometers (vorig jaar ju ni 185,3 miljoen tonkilometers). Aan vracht werd 168,3 miljoen tonkilome ters vervoerd, wat 7 procent meer was dan de 156,9 miljoen tonkilometers van vorig jaar juni. Het postverkeer zakte met 10 procent tot 6,7 miljoen tonkilometers en het chartervervoer ging 67 procent omlaag naar 0,4 mil joen tonkilometers. Het totale vervoer steeg in juni met 8 procent van 305,9 miljoen tonkilo meters tot 379,2 miljoen tonkilome ters, de produktie ging met 3 procent omhoog naar 513,3 miljoen tonkilo meters. UTRECHT - Op het landgoed Sta- verden bij Elspeet met vier percelen eiken en het Wekeromse Zand bij Lunteren met groe den is het Louise Bolk Instituut voor Antroposofie en Natuurwetenschap bezig een proef te nemen met het homeopathische ge neesmiddel biplantol om de zuur- Sraad van de bodem te bestrijden, 'at heeft ir. H. A. C. Ande weg van het ionstituut in Elspeet bekendge maakt. Biplantol is in 1981 ontwikkeld door de Westduitser Konrad Wurthle. Het bestaat uit oplossingen van mi neralen, sporenelementen en een ont- giftigende stof. Bij het merendeel van de onderzoeken in de Bondsrepu bliek Duitsland is een positieve wer king van biplantol aangetoond, zo zei Andeweg. Het onderzoek is in 1988 gestart en zal vier jaar duren. Vorig jaar zijn de proefvelden aangelegd. Tussen het voorjaar en de herfst van 1989 voert het instituut zes bespuitingen uit met biplantol in de twee proefgebie den waar het 1100 bomen heeft ge merkt. Volgens Andeweg gaat het erom dat het organisme zichzelf geneest. Dat gaat alleen nog op bij bomen die een vitaliteitsprobleem hebben. Voor doodzieke bomen is het al te laat. Naast genezing is het middel ook ge richt op het wegnemen van de ziekte oorzaak, die vooral het gevolg is van milieuvervuiling. Ook staan veel bossen in Nederfland op zeer arme grond. De bomen zijn hierdoor al zwak, waardoor allerlei ziekten kun nen toeslaan. Het toedienen van bi plantol kan de boom weer op het goede spoor" zetten. De vraag is vol gens Andeweg of dit herstel blijvend zal zijn als er ook niet wordt gewerkt aan de voorziening van voedingsstof fen. BURGH-HAAMSTEDE - Onder haast tropische weersomstandigheden is in Burgh-Haamstede de eerste rinq- promotiedag van start gedaun. Zoals het eigenlijk overal voor gold. was het ook voor deze braderie-achtiqe daq in de Westhoek veel te warm. Toch zagen nog aanzienlijk wat mensen reden om in de ochtend naar het dorp te qaan. La- Wi I erf een stuk™sti9er- De opzet van de dagen (de ringdagen zijn verder nog op de maandagen 13. j erï n augustus) is ongeveer gelijk aan die van voorgaande jaren. Gezellige kraampies worden afae- wisseld door leuke rnuzick. Een van de optredende artiesten was Country Meindert. die zichzelf op de qitaar en de mondharmonica begeleidde. Vrolijke country-liedjes werden afgewisseld met het serieuze Once upon a time in the west(noeK) van Ennio Moricone. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar 1 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% 8.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6o/o B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3