Sterk deelnemersveld bij de twaalfde Singelloop Sport van toen NIEUmBODE 7 'Raasdonder' Nijdam remt sprintwonder Van Poppel Tour 1989 De historie van de Tour ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 juli 1989 Nr. 24569 Delta Sport atleet Henk Cysouw legt beslag op derde plaats ZIERIKZEE - Tijdens de twaalfde Singelloop langs de singels en door de binnenstad van Zierikzee heeft de sterke 31-jarige Zeeuwse loper Leon van der Velden, van atle tiekvereniging AV'56, zijn titel van vorig jaar weten te prolongeren. Van der Velden be haalde hiermee zijn vierde overwinning in deze Singelloop, over een afstand van 10,5 km. Rijschoolhouder Peter Hameeteman uit Vlissingen (Atletica), was weer eens in goede doen en eindigde als tweede. Henk Cysouw van de organiserende vereniging Delta Sport behaalde een prima derde plaats en wist tevens één van de vele tussensprint-premies te winnen. Aan de Singelloop in Zierikzee deden 89 atleten mee. WASQUEHAL - Eén jaar geleden was Jelle Nij dam bij meer dan één gelegenheid de grondlegger van de sprintsuccessen van Jean-Paul van Poppel. Na de overgang van het sprintwonder gebruikte de 'Raasdonder' al zijn krachten voor eigen erelijst. Van Poppel keek dinsdag in Wasquehal op vijftig meter afstand toe hoe Nijdam ongrijpbaar bleef voor het peloton en de vierde Touretappe op zijn naam schreef. Van Poppel kneep teleurgesteld zijn remmen dicht. Hij had liever zelf gewonnen, het was tijd maar het zat er niet in. „Proficiat Jelle", zei Van Poppel sportief. „Goed ge daan", Op de vierde dag bezorgde Jelle Nijdam de derde van de vier Nederlandse ploegen in de Tbur de eerste etappezege. Peter Post had de proloog van Erik Breukink al binnen, Gisbers kreeg m.aandag een onverwacht cadeautje van de Mexicaan Raul Alcala en Jan Raas werd dinsdag door Jelle Nijdam tevreden gesteld. De Zeeuwse ploegleider was er niet eens getuige van. Hij rondde de laatste verwikkelingen af met de nieuwe sponsor. Nu Cees Priem nog, de debuterende ploegleider moest het voorlopig stellen met twee opeenvolgende tweede plaatsen van Jesper Skibby. Nijdam kon de etappe over de kasseien ook wel zonder zijn leer meester winnen. Hij had Raas noch diens assistenten Vander- schueren of Zoetemelk nodig. Jel le zou zelf wel zien. ,,In de eindfa se zag ik tot mijn verrassing, dat de sprinters geen steun meer had den van hun ploeggenoten. Van Poppel zat alleen en ook Planc- kaert. Dat betekende, dat aanval len tijdens de laatste kilometers succes zóuden hebben. De sprin ters hadden geen mannen meer om de zaak bij elkaar te houden. Vanaf die ontdekking nam ik me voor in elke ontsnapping mee te springen". Ideaal De wedstrijdsituatie was ideaal voor de Brabantse krachtpatser. De Fransman Gayant fungeerde als springplank. De vice- wereldkampioen gaf zich niet over zoals zijn vluchtgezellen Riis en Echave. De Deen Lilholt sprong het eerst achter hem aan. Gayant werd in een mum verschalkt en achtergelaten, Nijdam had nog ex tra kracht in zijn turbodijen voor een solo. Hij zette in op anderhal ve kilometer van de streep en Voor de vele Schouwen-Duive- landse wielerliefhebbers volgen wij de komende weken de zesen zeventigste editie van de Tour de France. Vier keer per week kunt u lezen hoe.de toppers zich onder ling verhouden over de eenen twintig te verrijden etappes. 'Jelle 'Raasdonder' Nijdam be haalde dinsdag zijn derde etappe zege in de Ronde van Frankrijk. Twee jaar geleden won hij de pro loog in West-Berlijn en in 1988 ze gevierde hij in de vijfde etappe in LiéVin. won, zoals hij vorig jaar in Lievin ook had gedaan. Raas kon tevre den zijn. Peter Post niet. Van Poppel, de sprinter, op wie de Tourploeg was samengesteld, reed geïsoleerd naar de eindstreep. Alleen Guy Nulens bevond zich nog in zijn buurt. De Belgische knecht kon het niet alleen. Waar was de rest? ,,Van achteren", zei Teun van Vliet. ,,We hebben wel wat meege maakt op die kasseien zeg. Breu kink kwam te vallen en we had den hem nog niet teruggebracht of hij reed lek". Het" terugbrengen van de pech- volle proloogwinnaar werd ver zorgd door Lubberding, De Rooy en Wampers. De laatste kreeg op zijn beurt een lekke band. Lubber ding, een dag tevoren in de aanval, werd gelost. John Talen verspilde krachten in het begin van de etap pe bij de tussensprints voor de ro de trui. Bij de eerste bevoorrading miste hij zijn etenszak en kreeg prompt een flauwte. ,,De verzor gers hebben me zeker over het hoofd gezien, omdat ik de rode truidraag. Een minpuntje voor hen". „Klasbak" Vanderaerden, door zichzelf en aanhangers nog steeds voor „klas- bak" versleten, was helemaal ner gens. Tégen Van Poppel riep hij: „Je moet het zelf maar uitzoeken, ik voel me niet best". Voor de start van de 255 kilometer lange rit door België richting Frankrijk was hij meer bezig geweest met de perikelen rond zijn nieuwe ploeg dan de wedstrijd. Van Poppel kon het niet alleen. Daar is geen enke le sprinter toe in staat, zelfs niet een superman als hij. Hij berust te: „Het zat een keer niet mee, daar waren allerlei oorzaakjes voor. Kan gebeuren". Peter Post had weer aanleiding genoeg voor een schrobbering. De organisatie bood hem een hele dag de tijd. Na het binnentreden van de Franse Republiek was direct een rustdag voorzien met een reis je naar Dinard. In Bretagne komt vandaag, donderdag, het spel om de gele trui van de Portugees Aca- cio da Silva weer in het geding met een individuele tijdrit van 73 kilometer. Er gingen dit jaar 89 atleten van start voor de twaalfde Singelloop. Volgens insiders dit jaar een veel sterker veld als bijvoorbeeld vorig jaar. Voor de winnaar Leon van der Velden was deze loop weer één van zijn eerste wedstrijden na het beha len van de Zeeuwse crosstitel in fe bruari van dit jaar. Ondanks zijn overtuigende winst verklaarde Van der Velden na afloop dat het toch moeizaam was gegaan. Kopgroep Reeds na één 'rondje Zierikzee' had de latere winnaar een gat geslagen van zo'n 500 meter op zijn naaste con currenten Peter Hameeteman en Henk Cysouw. Deze laatste was na de start meteen in de kopgroep te vin den. Vanwege een aangegane premie- tussensprint op 't Luitje, die Cysouw gemakkelijk binnen wist te halen, nam hij de kop vóór Hameeteman en Van der Velden, die zich geen van bei den wensten in te laten met deze pre mie-sprints. Bij de tweede doorkomst op 't Luit je, alwaar het inmiddels een gezelli ge boel was geworden vanwege het massaal toegestroomde publiek dat voor 'hun' favoriet menig aanmoedi gingswoordje overhad, had Van der Velden zoals gezegd zijn naaste bela gers reeds ver achter zich gelaten. Cysouw was naar de tweede plaats verwezen, terwijl Hameeteman goed in cadans zijn eigen race liep in het kielzog van eerdergenoemde Delta Sports beste loper. Na de derde ronde moest microfo- nist Anton de Bruyn, die op 't Luitje met een ware zondvloed aan woorden de belangstellenden op de hoogte hield, opmerken dat Van der Velden nog steeds op kop liep maar dat Ha meeteman en Cysouw stuivertje had den gewisseld. Tevens viel te consta teren dat Peter Hameeteman bezig was aan een inhaalrace; de afstand tot de Zeeuwse crosskampioen was duidelijk geslonken. Te hard Henk Cysouw betaalde de tol van zijn snelle start wat hij na afloop dan ook hijgend moest beamen. „Op het einde ben ik toch nog iets teruggeko men, maar ik ben veel te hard van start gegaan. Vooral door die tus- sensprint verspeelde ik nogal wat energie. Maar misschien komt het ook wel omdat ik iets te weinig train de laatste tijd. Vorige week in Ter- neuzen liep ik op de vijf kilometer trouwens nog 30 seconden sneller dan Hameeteman, die ik nu voor moést laten. Dat was dan wel op de baan, en je moet nu eenmaal ook weer op nieuw groeien in wegwedstrijden". Door als derde over de finish te ko men, verdiende Henk Cysouw hier mee tevens de speciale Singelloop wisselbeker, die bestemd is voor de beste Delta Sporter. Cysouw nam de titel over van Peter Wielaard, die zich momenteel vanwege een stage nog steeds in Zuid-Afrika bevindt. Ook bij de eerste tien eindigde Jan Hoek van Delta Sport, voor wie dit zijn tweede Singelloop was. Het grootste gedeelte van de koers liep hij gebroederlijk met Manfred Wieg man, van PAC, zo rond de tiende plaats. „Ik ben gewoon gesleurd door Wiegman joh. Ik zei al tegen hem dat ik geen kopwerk kon doen, maar dat vond 'ie niet erg zodat ik steeds ach ter hem heb gelopen. Hij heeft me heel goed geholpen", aldus Hoek die in tegenstelling tot eerdere wedstrij den nu verklaarde beter tegen de warmte te kunnen. Jan Hoek: „Ik was altijd gewend om 's ochtends te trainen, maar toen zei mijn trainer Kees (Kees Verkerk, red.), dat ik meer overdag moest gaan lopen zodat je beter aan de warmte kan wennen, en dat gaat nu al stuk ken beter. Vorig jaar werd ik nog ze vende, maar toen was het niet zo'n sterk veld. Van tevoren had ik me on geveer ingeschat op een achtste tot tiende plaats, en dat is aardig uitge komen. Je weet nu eenmaal uit erva ring wie normaal gesproken altijd voor je eindigen". Amerikaanse Als beste dame kwam Lia Melis, van AV Dynamo, over de streep. Lan ge tijd had zij achter de Amerikaanse atlete Dana Francke gelopen, die haar vakantie in het Zeeuwse benutte om 'even snel nog wat aan de conditie te doen'. Tijdens de laatste ronde kreeg zij juist hiermee echter proble men zodat marathon-loopster Lia Me lis haar voorbij stak. Bij de dames viel de deelneming van Schouwen- Duivelanuse loopsters dit jaar helaas te betreuren. Bij de veteranen waren wèl weer de nodige Schouwse 'kopstukken' aan wezig. Bij categorie I liepen onder andere mee Eddy Smit, Cor Duin houwer en Henk de Jong. Hoewel Smit het zichtbaar moeilijk had bij de doorkomst op 't Luitje, notabene op een steenworp afstand van zijn woning in de Hoofdpoortstraat, zwoegde hij dapper voort en finishte 'slechts' vier minuten achter de grote winnaar Van der Velden. Bij de veteranen categorie II be haalde de niet klein te krijgen Cor Muller, uit Burgh-Haamstede, het beste resultaat. Hij mocht plaatsne men op de hoogste trede van het ere schavotje. Hij was tevens de enige deelnemer in deze categorie welke voor Delta Sport uitkwam. Muller eindigde net voor veteraan Jacob Bruins, die sinds enkele jaren als ski leraar in Oostenrijk is gevestigd en een oude bekende is van de Zierikzee- se atletiekvereniging. Auto-ongeluk Bruins: „Ik ben kapot, ik heb na melijk vorig jaar een nogal ernstig auto-ongeluk gehad, waardoor ik een hele tijd niets gedaan heb. Dit is ei genlijk weer mijn eerste grote wed strijd, nadat ik recentelijk wel nog enkele testjes heb gedaan die redelijk verliepen. Naast de Singelloop is het voor mij altijd weer leuk om oude be kenden tegen te komen en even gezel lig bij te praten. Ik denk dat ik in de loop der jaren bijna geen enkele Sin gelloop gemist heb, behalve vorig jaar dan toen met dat ongeluk". De geschiedenis van de Singelloop begint trouwens zo'n vijftien jaar ge leden. De VVV-Zierikzee benaderde in die tijd AV Delta Sport, met het verzoek of het niet mogelijk was dat deze plaatselijke atletiekvereniging tijdens de Toeristendag een trimloop kon organiseren. Nadat dit verzoek enkele jaren achtereen ingediend werd ging Delta Sport in 1977 over stag en organiseerde de eerste Sin gelloop. Een loop die, volgens Delta Sport voorzitter Wim Schot, ook reeds voor de oorlog al werd gehouden. Nadat er bij de VVV een bestuurswisseling plaatsvond werd tevens de sponso ring voor de Singelloop ingetrokken. AV Delta Sport bleef met de onder de atleten inmiddels erg populair ge worden Singelloop doorgaan. „Wel houden we hem nu in tegenstelling tot vroeger juist één week vóór de Toeristendag", aldus Schot. De aantrekkingskracht en popula riteit van de Singelloop moet volgens Wim Schot gezocht worden in het feit dat er elk jaar weer de nodige pre mies zijn te verdienden, terwijl te vens het schitterende parcours door de binnenstad van Zierikzee menig een aanspreekt. „Het is eigenlijk on begrijpelijk dat er elk jaar weer zo veel atleten komen, zomaar op een doordeweekse avond notabene". Net als vorig jaar werd ook dit jaar de prijsuitreiking verricht door de burgervader van Zierikzee mr. J. J. P. M. Asselbergs. Tijdens zijn 'vooraf- praatje' niets dan waardering en lof met betrekking tot de AV Delta Sport: „Zierikzee kan niet zonder Delta Sport", sprak Asselbergs trots. Tevens stak de eerste burger ook nog even de hand in eigen boezem en stip te aan dat Delta Sport niet in de laat ste plaats geworden is wat het is door de aanleg van de bijna één miljoen 'kostende kunststof accommodatie Bannink, door de gemeente Zierik zee. Voorzitter Wim Schot liet dit ver volgens niet onbetuigd en bedankte de gemeente Zierikzee voor de atle tiekbaan middels overhandiging van een bos ruikers aan mr. J. J. P. M. As selbergs. Het laatste bosje bloerrjen schonk Schot aan Jantine Koper, die al maanden in de weer was geweest voor de Singelloop. Zij had weer een veertigtal vrijwilligers bereid gevon den te assisteren bij de grootschalige organisatie. Voorafgaand aan de Singelloop hadden de trimliefhebbers zich al in het zweet gelopen. Voor de trimloop hadden zich zestig lopers aangemeld, die hun keuze konden maken uit drie verschillende afstanden. Ook hier hield menigeen het de volle 10,5 km uit. Uitslag- trimloop Eén ronde: Heren: 1) Michel Cool- bergen (DS) 17.14.8. Dames: 1) Miran da Nieuwenhuize (DS) 25.59.7. Twee ronden: Heren: 1) Ricardo Struyter (Vlaardingen) 27.38.5; 2) Jan Blom (Wageningen) 31.41.7. Drie ronden- Heren: 1) Hans Stelenburg (W- Duitsland) 40.26.2; 2) R. Bookelaar (Middelburg); 3) Marcel van Grunk- ven (Zierikzee) 41.59.0; 4) Martin Quist (Zierikzee) 41.59.4. Dames: 1) Ineke Sturm (O-Souburg) 50.14.7. Uitslag Singelloop, 10,5 km 1. Leon v. d. Velden, AV56, 34.38.0;. 2. Peter Hameeteman, Atl., 34.53.0; 3. Henk Cysouw, DS, 35.03.7; 4. Dirk van Santen, PAC, 35.20.20, vet. 1; 5. Harrie Versteegen, Bataven, 35.27.3; 6. Bert Hertogh, Atl., 35.58.4; 7. Ad Tierie, Dyn., 36.13.8, vet. 1; 8. Jan de Wilde, AV56, 36.25.0; 9. Manfred Wiegman, PAC, 36.35.4; 10. Jan Hoek. DS, 36.39.1; 24. Eddy Smit, DS, 38.45.9, vet. 1; 26. Eef Kooman, DS, 38.53.1; 46. Lia Melis, Dyn., 41.22.4, Dame; 48. Cor Muller, DS, 41.30.0, vet. 2; 49. Jacob Bruins. Klagenf., 41,33.6. vet. 1; 52. Adrie Hollaar, DS, 42.00.4; 55. Dana Francke, Godive VS, 42.02.09, Dame; 56. Cees Bolle, DS, 42.03.4; 59. Ab Heyboer, DS, 42.52.3; 61. Cor Duinhouwer, DS, 43.12.4, vet. 1; 62. Hans Pluylaar, Dyn., 43.20.3, vet. 2; 63. Walter Francke, Godiva, 43.36.4, vet. 2; 64. Jan Koster, DS, 43.53.7; 70. Henk de Jong, DS, 45.15.9, vet. 1; 72. Louis Kleingeld, DS, 45.21.8; 73. Leo Stoutjesdijk, DS, 46.11.1; 75. Danny Duinhouwer, DS, 46.41.1, jA.; 76. Joop Kristelijn, DS, 46.48.0, vet. 1; 77. Joke Goeree, AV56, 47.00.4, Dame. DEN HAAG - De gemiddelde af stand in het woon-werkverkeer is tus sen 1984 en 1988 gegroeid met 1,4 pro cent tot 14,8 kilometer. Ten opzichte van 1980 bedraagt de stijging zelfs 12,1 procent. Dat blijkt uit gepubli ceerde cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). De stij ging is vooral veroorzaakt door de relatieve daling van het aantal men sen dat 10 kilometer of minder van zijn werk woont. In 1980 was dat 63 procent, in 1984 59 procent en vorig jaar 54 procent. Tweeëntwintig pro cent woonde vorig jaar 10 20 kilo meter van zijn werk, 24 procent 20 km of meer. ROTTERDAM - Dertien werkloze Rotterdammers zijn in april van dit jaar begonnen aan een stoomcursus van twaalf weken bij de Vakschool voor Bakkerij en Hotelpersoneel. Na de zomervakantie gaan zij een jaar naar de Verenigde Staten om daar er varing op te doen als kok of brood- en banketbakker in de Mariott hotels. Het is een aansprekend voorbeeld van de creatieve aanpak van het werkloosheidsvraagstuk door het Sa menwerkingsverband Rotterdam Werkt, waarin de gemeente en het Ge westelijke Arbeidsbureau hun krach ten hebben gebundeld. LUXEMBURG - Op 20 november 1902 tijdens een lunch in de Brasserie Zimmer te Parijs, tegenwoordig de Brasserie Le Madrid op de Boulevard Montmartre, werd de Tour de France geboren. Het was het geesteskind van de Geo Lefevre, de chef van de wielerrubriek van het hlad L'auto, in opdracht van zijn bazen Henri Des- grange en Vicor Goddet. Op 19 januari 1903 is de Tbur de France officieel. L'auto schrijft groot: de Tbur de France, het grootste wiele- revenement ter wereld. De start van de eerste Ronde van Frankrijk wordt op 1 juli 1903 voor de herberg Reveil Martin op de weg van Montgeron ge geven. Tussen 1903 en 1988 hebben de ren ners in 75 Ronden van Frankrijk 335.553 kilometer afgelegd in 452 da gen, 9 uur, 34 minuten en 8 seconden. De 1529 etappes leidden naar 400 ste den en dorpen. Precies 9218 coureurs namen deel aan het vertrek in de Tbur, 4949 werden geklasseerd, van hen droegen 186 de gele trui. ZIERIKZEE - Hierboven weer eens een voetbalfoto uit de oude doos. Dit plaatje is vijftig jaar geleden geno men en dateert uit 1939. Het toont het toenmalige kampioenselftal van Renesse 1. dat acteerde in de eerste klasse van de Zeeuwse Voetbalbond (ZVB). Deze bond is later omgedoopt in de KNVB afdeling Zeeland. Re- nesse speelde in die tijd op een terrein aan de huidige Hoogenboomlaan. waar momenteel het bungalowpark De Horizon is gelegen. De spelers waren: achterste rij v.l.n.r.: H. Duson ff) grensrechter, C. Jumelet. K. B. Hogerland secretaris. Af C. Wal kier, H C. Gilijamse, C. de Roo, J. W. Kooman (f). C. van der Werf. Midden v.l.n.r.: L. Dorreman J. Dalebout, M. C. Moermond (f). Voorste rij v.l.n.r.: A. C. Verjaal. W. van Sluijs, J. Reinhoud (f). (Deze foto werd ons ter beschikking gesteld door de heer K. B. Hogerland uit Sleeuwijk, waarvoor onze hartelijke dank).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 7