CASPER VAN ADEL Wisselexpositie Waddengebied in Visserijmuseum Bruinisse Serie maandagavondzang in de Gereformeerde kerk Haamstede Avonturen Frank Drebin te zien in de Concertzaal AVRO komt met Hollands Glorie in Zierikzee Willebrord Frequin weg bij KRO- Brandpunt Lekker Weg in Walcheren ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 juli 1989 Nr. 24569 5 Tot half september BRUINISSE - De gevolgen van eb en vloed, de variatie aan planten en vogels, de zeebonden én de gevaren die het Waddengebied bedreigen. Het komt allemaal aan.de orde op de wisseltentoonstelling Het Internationale Waddengebied. Een tentoonstelling die tot half septem ber is te zien in het Visserijmuseum aan de Molenstraat 44 te Bruinisse. De wisseltentoonstelling is samen gesteld door de Landelijke Vereni ging tot Behoud van de Waddenzee. Ze bestaat uit twaalf panelen waarop door middel van foto's en teksten in formatie wordt gegeven over de flora en fauna van het Waddengebied. Ook wordt stil gestaan bij de verontreini gingen die het gebied bedreigen en de acties ten behoeve van het milieu die er plaats vonden. Bruinisse is de eni ge plaats op Schouwen-Duiveland waar de wisseltentoonstelling is te zien. Haring Behalve de tentoonstelling over het Naast de wisseltentoonstelling in het Bruse Visserijmuseum ook scheepsmodellen en bijvoorbeeld een oude scheepsmotor (archieffoto). Waddengebied is in het Visserijmu seum natuurlijk ook de gebruikelijke collectie te bezichtigen. Een overzicht van de mossel-, oester- en kokkel vangst in Zeeland die begon toen in de zestiende eeuw de haring uit de Zeeuwse wateren verdween. Sinds die tijd was en is Bruinisse een be langrijke vissersplaats. In het Visserijmuseum herleeft het verleden van het vissersdorp. Onder andere door foto's van de stormramp die Bruinisse in 1911 teisterde. Van de 150 schepen, die toen in de haven lagen, bleven er maar negen op hun plaats. De meeste werden door de storm kapot geslagen tegen de dijk van Anna Jacobapolder. Een ramp voor het dorp waar toen al een derde van de bevolking leefde van de visse rij. Maar ook de herinnering aan goede tijden wordt in het Visserijmuseum levend gehouden. Foto's van alle as pecten van de mossel- en oester vangst. Grote en kleine modellen van mosselkotters en zelfs van de comple te vissershaven zoals die voor 1953 in Bruinisse was. Een collectie schelpen en zeedieren laat zien wat zoal nog meer in de vissersnetten terecht komt behalve mosselen en oesters. Dat kunnen ook eeuwenoude dingen zijn zoals blijkt uit het bekkenfragment van een mammoet dat door de mos- selkotter Bru 12 werd opgehaald voor de Zeeuwse kust. Mosselriek Een Kromhout motor uit 1929 en oude vissersattributen zoals een mos selriek, handkor, handrijf en diepte lood.herinneren eraan dat men vroe ger op een heel andere manier werkte dan de tegenwoordige vissers. Hoe het tegenwoordig gaat is te zien op een videofilm die wordt vertoond in de bibliotheek die in hetzelfde ge bouw is ondergebracht als het Visse rijmuseum. De film is alleen te zien op de uren dat de bibliotheek niet is geopend voor het uitlenen van boe ken. Het Visserijmuseum is geopend op werkdagen van 13.00 tot 16.00 uur. In de maand september, die is uitgeroe pen tot Zeeland Cultuurmaand, is het museum ook op zaterdag ge opend van 13.00 tot 17.00 uur. Men vindt het Visserijmuseum in het pand De Zaete aan de Molenstraat 44. Hetzelfde gebouw waarin ook de bibliotheek en de VVV zijn onderge bracht. Eerste concert met trompettist Leo Torn en organist Harry Hamer HAAMSTEDE - Op maandag: 10 juli start de nieuwe se rie maandagavondzang in de Gereformeerde kerk van Haamstede. Een serie die ditmaal bestaat uit zeven ach tereenvolgende maandagavonden en alle weer onder lei ding staan van Jan van den Driest. Aan de eerste maan dagavond, 10 juli, zal medewerking verleend worden door organist Harry Hamer uit Dronten en door trom pettist Leo Torn uit IJsselmuiden, beiden bekend door de jaarlijks terugkerende medewerking. Harry Hamer is vanaf zijn zestien de jaar organist in de Gereformeerde kerk te Kampen en als docent-orgel en improvisatie verbonden aan ae Gemeentelijke Muziekschool. Zijn opleiding ontving hij grotendeels aan het Conservatorium iri Zwolle, onder leiding van Jaap Dragt, orgel, en Cees van Dalen, piano. Het resultaat daarvan was het behalen van het eind-diploma C, een solistendiploma en het praktijkdiploma kerkmuziek, alsmede een aantekening voor impro visatie. Hij is verder actief als diri gent van drie koren en als vaste bege leider van veel koren, waardoor hij regelmatig via de media en grammo foonplaten te beluisteren is. Jaarlijks geeft hij een groot aantal orgelcon certen. Leo Torn studeerde trompet en harmonie- en fanfare-directie aan het •Stedelijk Conservatorium te Zwolle. Naast het opleiden van muziek schoolleerlingen en het dirigeren van enkele muziekverenigingen is hij een regelmatig gevraagd solist bij onder andere koorconcerten. In deze combi natie zijn inmiddels verschillende grammofoonplaten verschenen. Ook aan radio- en tv-opnames verleent hij zijn medewerking. In 1983 nam hij als solist deel aan een koor-toernee door de Verenigde Staten en Canada. Zijn solo-aandeel bestaat veelal uit origi nele muziek geschreven voor trom pet. Met name uit de Baroktijd is veel feestelijke muziek voorhanden. De maandagavondzang staat onder leiding van Jan van den Driest, die op 14 mei 1929 werd geboren in Vlis- singen. Na zijn MULO-examen liet hij zich inschrijven als leerling van de christelijke kweekschool in Mid- ZIERIKZEE - De pogingen van inspecteur Frank Dre bin om de sluwe ondernemer Ludwig op drugshandel te betrappen staan centraal in de film The Naked Gun van producer Robert K. Weiss, die dit weekeinde (8 en 9 juli) in de Concertzaal in Zierikzee te zien is. Beide film voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Frank Drebin, werkt bij Police Squad, een speciale afdeling van de politie van Los Angeles. Als zodanig heeft hij de opdracht gegeven om ko ningin Elisabeth tijdens haar bezoek aan de stad te beschermen. Voor in specteur Drebin is dat geen bijzonde re klus, want eerder reeds schakelde hij mannen als Khomeini, Khadaffi en Arafat uit. Het leven van Drebin krijgt een an dere wending wanneer de collega van Drebin wordt neergeschoten. Dit in verband met een drugs-affaire. Tij dens een bezoek aan zijn collega Nordberg hoort Drebin dat de onder nemer Ludwig bij deze zaak betrok ken is. De rijkdom van Ludwig maakt Drebin argwanend. Drebin wordt nauwlettend in de ga ten gehouden door de mooie assisten te van Ludwig, Jane Spencer. Deze moet in opdracht van haar baas na gaan wat Drebin doet. Jane en Dre bin worden echter verliefd op elkaar, hetgeen hot onderzoek van Drebin bemoeilijkt. Inmiddels begint het net rond ko ningin Elisabeth zich te sluiten. Lud wig heeft een duivels plan 'uitgedok terd. Wanneer de koningin echt in gevaar komt, moet Drebin echter een honkbalwedstrijd fluiter'. Het komt echter toch goed, want Drebin is voor geen kleintje vervaard en is zo ie mand die tien dingen tegelijk kan doen. delburg, voor de onderwijzersoplei ding. Nog tijdens deze studie volgde hij orgellessen bij Piet Broere te Vlis- singen en theoretische lessen bij Jan Rijn te Middelburg. In 1947 werd hij benoemd tot tweede dirigent van het Gereformeerd Evangelisatiekoor te Middelburg. Nadat hij zich in 1949 in Almkerk, zijn huidige woonplaats, gevestigd had als onderwijzer werd daar meteen een kinder- en jeugd koor opgericht dat hij twaalfeneen- half jaar als dirigent heeft geleid. In 1953 deed hij met goed gevolg examen als cantor. In februari van datzelfde jaar werd hij benoemd als dirigent van het Hervormd Kerkkoor te Gorinchem. Met het Interkerkelijk Koor 'Nieuwpoort-Langerak' maakte hij in 1986 een koor-toernee naar Amerika waarbij concerten werden verzorgd in Chicago en in Grand- Rapids. Samen met Frans van Til burg als organist verzorgt bij vele radio- en tv-opnamen voor de Evan gelische Omroep. Vanaf 1973 organi- seèrd en leidt hij de programma's van de maandagavondzang in de Gerefor meerde kerk te Haamstede met me dewerking van Frans van Tilburg, Harry Hamer, Jan van Westenbrugge en Bert Kruis als organisten en enke le andere solisten. Voor zijn verdien sten op zowel koor- als onderwijsge bied ontving hij het Ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau. Op de eerste avond van het seizoen speelt Harry Hamer onder andere de Preludium over Psalm 68 van Jan Zwart, het Concerto in C van Valentin Rathgeber, Le Cygne, de zwaan, van Camille Saint Saëns en variaties over Waer dat men sich al keerd' of wend' van Willem Mudde. Samen met Leo Tcfrn staat onder andere op het pro gramma een Allegro van Guiseppe Torelli en The Prince of Denmarks March van Jeremiah Clarke. HILVERSUM - Verslaggever Wille brord Frequin vertrekt bij de KRO- actualiteitenrubriek Brandpunt en gaat voor deze omroep twee docu mentaires over de eenwording van Europa maken in het kader van de manifestatie Brabant perspectief. Beide produkties worden in septem ber uitgezonden. Dit is donderdag bevestigd door een woordvoerster van de KRO-tcle- visiedienst. Frequin werkte eerder dit jaar mee aan een omstreden re portage over de vermeende handel in mensenhoofden en de produktio en verkoop van de chemische drug XTC. Beide reportages bleken later gedeel telijk in scene gezet. De verslaggever isdaarna enige tijd met ziekteverlof geweest. Vrijdag 7 juli ZIERIKZEE - Zaterdag 8 en zondag 9 juli worden op Walcheren opnames gemaakt voor het televisieprogram ma Lekker Weg...in Walcheren. Het KRO-programma met beelden van Walcheren wordt uitgezonden op vrijdagavond 21 juli om 19.17 uur op Nederland I. Lekker Weg... is dit jaar zijn tweede seizoen ingegaan. De televisie-ploeg onder leiding van eind-redacteur Chris Houtman en regisseur Robert Jongbloed is al eerder in Zeeland aan het draaien geweest en filmt aan staand weekend op diverse plaatsen de resterende beelden. Onbekend Vorig jaar werden voor het eerst vijftien programma's uitgezonden over vijftien verschillende streken in Nederland. Dit zomerseizoen gaat het om twaalf programma's, waarvan twee specials. Uitgangspunt is het to nen van onbekende gebieden van Ne derland of het belichten van de min der bekende aspecten van delen van ons land. Bij het programma hoort een toe ristische gids die dezelfde titel heeft als het programma en het program ma ook wat inhoud en opzet betreft volgt. Het boekje over Walcheren ver schijnt ongeveer een week voor de uitzending. Het is de bedoeling dat het programma het publiek opwelt om het weekend na de uitzending naar Walcheren te komen. Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Mars- en showwedstrijden WMC '89, verslag van deze wedstrij den in het kader van het lie Wereld muziekconcours in het Rodastadion in Kerkrade. 18.05 uur Muppetshow, poppenshow. Gast: Senor Wences. 18.30 uur Er was eens het leven, tekenfilmserie. 19.00 uur Journaal. 19.16 uur De grapjas, slapstick uit de doos van Juraj Herz. Afl. 1. 19.40 uur Lekker weg, toeristisch ma gazine. Afl.: Negentiende eeuws Den Haag. 20.05 uur Boggle, woordspel gepre senteerd door Frank Kramer. 20.30 uur Avonturen van een dame, 6- delige Frans/Engelse serie. Afl. 1. 21.25 uur Brandpunt, actualiteitenru briek. 21.55 uur Drie hoog achter, Engelse comedyseria 22.30 uur Journaal. 22.40 uur In 't holst van de nacht, se rie. 23.30 uur Brigitta, Duitse tv-film ge baseerd op een novelle van Adalbert Stifter. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Diamond Award Festival, gepresenteerd door Linda de Mol. Afl. 1. Herh. 16.20 uur Hoe later op de avond, met Anton Geesink, praatprogramma met Wim Bosboom. 17.00 uur Derrick, Duitse misdaadse rie. 17.57 uur Suske en Wiske, tekenfilm serie. 18.19 uur Familie Oudenrijn, serie. 18.45 uur Heathcliff Co, tekenfilm serie. 18.57 uur Bassie en Adriaan, kinder serie. Afl.: Adriaan wordt gestoord. 19.01 uur Sport in steentjes, serie korte filmpjes. 19.06 uur Knight Rider, Amerikaanse serie. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Te land, ter zee en in de lucht vanuit de Efteling in Kaatsheu vel. Afl. 4. 21.30 uur Jongbloed en Joosten, geva rieerd actueel magazine. 22.45 uur TROS weekendfilm: Het vonnis. (Fatal judgement) Ameri kaanse tv-film uit 1987. 23.40 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 18.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Studio sport. Rechtstreeks verslag van de vandaag te rijden etappe in de Tour de France. Wimble don, rechtstreeks verslag. Commen taar: Heinze Bakker en Marcella Mes- ker. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Malvira, Belgische poppen serie. Afl. 7. 19.00 uur Studio sport. Wimbledon, samenvatting. Tbur de France, sa menvatting. 19.52 uur Verhalenvertellers. Afl. 4: Verhaal uit Engeland. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Avondvoorstelling: De schone slaapster, ballet van Tsjai: kovsky. 23.11 uur Den Haag vandaag, parle mentaire rubriek. 23.26 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.31 uur Studio sport, Wimbledon. BRT 1 17.00 uur Flipper, Amerikaanse jeugdserie. 17.25 uur Juke Box. 17.30 uur Webster, Amerikaanse se rie. Afl. 6. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 223, herh. 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en de blokkendoos. Herh. 18.10 uur Speel op sport, serie jeugd programma's waarin op speelse wijze een bepaalde tak van sport wordt toe gelicht. Vandaag: ponysport. Herh. 19.00 uur Uitzending door derden 19.25 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische serie. Afl. 143. 20.25 uur Dr. Vlimmen, Nederlandse speelfilm uit 1978 van Guido Pieters. 22.20 uur Intermezzo. 22.25 uur Kunst-zaken 22.30 uur Nieuws. Aansl. Ritverslag Ronde van Frank rijk. 22.50 uur Weerbericht. Aansl. Paardenkoersen. 22.50 uur De nachten van de revolu tie, 7-delige Franse serie van Charles Brabant. Afl. 7. 23.45 uur Coda: Gebed van de arme, van Coenraad de Waele. BRT 2 15.30 uur Wielrennen: Ronde van Frankrijk. Rechtstreekse reportage van de tijdrit Rennes-Futuroscope. Cómmentaar: Mark Vanlombeek en Mark Uytterhoeven. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 779. 19.23 uur Superkat en Supermuis, te-, kenfilmserie. Afl. 20. 19.28 uur Programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Omtrent, vier zangeressen liegen hun waarheid. 20.55 uur Intermezzo. 21.00 uur Star Festival Knokke-Heist 1989. Rechtstreekse uitzending van het festival waarin gerenommeerde sterren jonge performers uit hun land voorstellen. ZIERIKZEE - Het radio-program- ma Hollands Glorie van de AVRO wordt elke maandag tussen 12.00 en 14.00 uur rechtstreeks uitgezonden via Radio 3. Maandag 10 juli vindt die uitzending plaats vanuit de Con certzaal in Zierikzee. Hollands Glo rie wordt gepresenteerd door JCrijn Torringa. Torringa ontvangt iedere week een keur van artiesten die op het moment van uitzending hoog in de hitparade staan. Zij maken gebruik van een or kestband, maar zingen 'live'. Ook wordt het spel 'Toontje Hoger' ge speeld met iemand uit het publiek. Danseressen zorgen voor een leven dig visueel effect, evenals een mobiel decor dat voorzien is van de nodige lichteffecten. Belangstellenden kunnen gratis de uitzending 'live' meemaken in de Zie- rikzeese Concertzaal. Hollands Glo rie wordt iedere week in aanwezig- Presentator Krijn Torringa. heid van duizenden mensen vanuit diverse plaatsen de ether in geslin gerd. Vooral bij mensen tussen 12 en 35 jaar blijkt het programma aan te slaan. 27 In de keuken vertelt Jaan de Kurf hom, dat Jeroen nog aldoor in bed ligt. Hoofdschuddend gaat Casper de trap op. Heel die geschiedenis van gisteravond speelt hem weer parten. Jeroen", zegt Casper bijna onder horig en ziet naar hem. Jeroen ligt nog steeds met zijn ge zicht naar de wand en antwoordt niet. ..Jeroen, toe jongen, kom er uit? ,,Nee", snauwt Jeroen. ,,Nee, waarom niet, wat is er? ,,Wat er is? Die rotmeid van Lauw Babbel wil niet. Punt Niemand zegt meer wat. Casper van Adel slikt, slikt, één, twee, vele malen achter elkaar. Hij beeft over al zijn ledematen. Wil Lidewei van Lauw Babbel niet? Durft er ie mand in Oostvcen zoiets aan een Van Adel weigeren? De eer van Casper krijgt een knak. ..Waaróm wou Lidewei niet, Je roen7" informeert Casper. ,,'vwel ik niet Stilte Alleen het ademhalen van twee mannen wordt gehoord. ,,Ik raad je. kom er uit, Jeroen „Nee „Waarom wil je er dan in blijven?" „Ik mot zekerheid hebben en eer der kom ik er niet uit „Wélke zekerheid. Jeroen?" „Dat ik baas ben hier en Dingcman niet. vader Casper van Adel schudt weer het Door FENAND VAN DEN OEVER hoofd en zegt: „Zo luidt de afspraak toch reeds, Jeroen?" „Ja, maar ik zal het nogmaals uit zijn eigen mond horen Hij moet en zal zijn teleurstelling en nijd wreken. „Jeroen, Jeroen", zucht Casper en gaat naar beneden om Dingeman. Je roen, Jeroen, waar gaat het heen? In de stal bij de paarden treft hij Dingeman aan. Voor de deur blijft Casper even staan Zie Dingeman daar nu toch, bezit twee stamboek- paarden te voeren; ook het paard van Jeroen. Waar heeft Jeroen zoveel goedheid aan verdiend? Kijk, nou gaat hij op Versijntje Jacob af en aait heur kop. Van Jeroen's paard wast hij de poten Nog almaar staat Caspcr besluiteloos voor de drempel. Dan stapt hij eindelijk erover en gaat op Dingeman af. „Ik heb een rare boodschap. Ding zegt hij zachtjes. „Wat is er, vader?" Onderbroken door rispen en hik ken vertelt Casper wat er voorviel en gebeuren moet Jeroen wil Even kijkt Dingeman strak voor zich uit en knijpt de vuisten in zijn broekzak tot ballen saam. Een halve knieval verlangt Jeroen. Hij bijt de tanden strak op elkaar en ziet naar Versijntje Jacoba. Dan moet hij den ken aan Japie Broek van onder Lik kebaard die zo bar goed was en de in zijn borst opkomende wrevel en haat jegens Jeroen zakt weer weg Din geman van Adel heeft zichzelf over wonnen. „Ik zal meegaan, vader", zegt hij en meteen stappen ze samen op. De trap treden kraken harder dan anders, vindt Dingeman. Geen seconde later staan ze voor het ledikant. „Hier is Dingeman. je broer, .Te roen begint Caspcr. Jeroen keert zich niet om, maar blijft nijdasserig met het hoofd naar de wand gekeerd liggen. „Zo. nou ben ik voortaan alleen hier baas. begrepen?" „Ja, Jeroen, jij bent toch de oud ste „Ja en jij zal doen precies wat ik wil, begrepen? Even vecht Dingeman weer tegen zichzelf. Moet hij zich zo laten knech ten? Als mede-erven van Ruimzicht slaaf worden? Dat nooit, kookt het in hem. Casper ziet wat van zijn strijd. Dat verheugt en benauwt hem. Gelukkig, ook Ding laat zich zomaar niet ver trappen. Maar, daar ligt Jeroen, die eist en bij weigering rest geen raad meer. Caspcr kijkt hem goedig en bemoe digend aan, alsof hij zeggen wil: toe maar, het loopt zo'n vaart niet. Dan antwoordt Dingeman: „Ja. Je roen (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5