streeknieuws Evangelisch Lutherse kerk aan vooravond grootse restauratie Nieuw zand strandje Ouwerkerk Paling voor het hele gezin Onderzoek: drogist doet het goed in ons land AFZUIGKAPPEN DEURLOO B.V. Grondige opknapbeurt kost Lutheranen 3,5 ton ZIERIKZEE - „Vraagt Gij, aanschouwers wie dit huis heeft uitgebreid? 't Is hemels liefde en gunst der achtba re Overheid". Er is echter nog iets dat de uitbreiding van de consistorie van de Evangelisch Lutherse kerk en de restauratie van het kerkgebouw anno 1989 mogelijk maakt en dat zijn de inspanningen van de lidmaten van deze kleine kerkgemeenschap in Zierikzee. Met vereende krachten hebben zij via giften subsidies en acties bijna de benodigde 3,5 ton bijeengebracht. De restauratie van de Lutherse kerk kost 3,5 ton. Verbouwen en opknappen. Wie zich verdiept in de geschiedenis van de Evangelisch Lutherse kerk ziet dat de Lutheranen vaker met dit bijltje heb ben gehakt. Dit knusse kerkgebouw in het Gat van West Noordwesten kwam in 1713, na een periode van leegstand, in het bezit van de Evange lisch Lutherse gemeenschap, die zich door toedoen van Noorse zeelui en Duitse landarbeiders hier in Zierik zee had gevormd. Deze kerkten aan vankelijk in de herberg De Noord- sche Hemel, maar toen de gemeen schap groeide tot zo'n veertig lidma ten was het de hoogste tijd om naar een eigen onderkomen uit te zien. Dankzij de bereidwilligheid van de toennmalige burgemeester mr B. C. Cau en de inspanningen van de Lu therse predikant Hermanus Vast uit Middelburg kregen de Lutheranen in 1713 een eigen onderkomen voor het houden van hun bijeenkomsten. De gemeenschap bleef echter groeien waardoor het kleine kerkgebouw, dat ooit deel uitmaakte van het oude^ mannen- en vrouwen vissershuis, hoognodig moest worden uitgebreid. Rond het midden van de achttiende eeuw kreeg het kerkje het aanzien zo als het nu nog heeft. Niet alleen werd de galerij verder uitgebouwd maar ook kreeg de Lutherse gemeente een nieuwe consistorie tot zijn beschik king. Voor de bouw van deze nieuwe consistorie werd de oude consistorie „geruild" voor èen huisje van het Sint Pieters (vissers)gilde. Het kerk gebouw werd voorzien van zes hoge ramen en een leien dak, waarop twee loden zwanen (het symbool van de Lutheranen) werden geplaatst. Als dank voor de hulp die de Lutheranen bij deze verbouwing hadden gekre gen werd boven de ingang van de kerk een spreuk uitgehouwen: „Vraagt gij, aanschouwer, wie dit huis heeft uitgebreid? 't Is hemels liefde en gunst der achtbare Over heid". Die „achtbare Overheid" stel de duizend gulden, een heel bedrag in die tijd, beschikbaar voor deze ver bouwing. Opvattingen Nadien is de kerk niet meer noe menswaardig vergroot, wel was er na de ramp van '53 een grote opknap beurt nodig om de gevolgen van de ramp weg te werken. Dat er tegen- - woordig andere opvattingen over restaureren gelden dan in die jaren blijkt wel uit het 'feit dat er indertijd een schrootjes wand werd aange bracht, waaraan duidelijk te zien is dat deze niet tot het oorspronkelijke interieur hoort. Bovendien werd een jaar of vijf geleden de consistorie nog eens flink onderhanden genomen. Daarvoor bracht deze kerkgemeen schap in één maand tijd maar liefst 11.000 gulden bijeen. Opknapbeurt En nu anno 1989 staat de Evange lisch Lutherse geloofsgemeenschap in Zierikzee opnieuw een grote res tauratie te wachten. Ofschoon het aanvankelijk de bedoeling was om het kerkgebouw een grondige op knapbeurt te geven, bleek dat er zo veel zaken waren die aan reparatie of vernieuwing toewaren dat besloten werd om alles in één keer goed te doen. Consistorie Wanneer alles volgens plan ver loopt zal aan het eind van dit jaar een ZIERIKZEE - Dc drogist in ons land doet het goed, Dat is vooral te danken aan de positieve ontwikke lingen in de eosmeticamarkt en de markt voor zelfzorg-geneesmidde len. Samen vormen zij het kernassor timent. De branche zette vorig jaar twee miljard gulden om, wat 7 pro cent meer is dan in 1987. Een en an der blijkt uit een onderzoek van het Economisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf in Zoctermeer. De totale bestedingen aan zelfzorg geneesmiddelen (waarvoor geen dok tersrecept is vereist) namen licht toe, tot circa 265 miljoen gulden in 1988. Buiten de drogisterij mogen deze ge neesmiddelen uitsluitend via do apo theken worden verkocht. Concurrentie De drogist ondervindt in toene mende mate concurrentie van de apo theek. die zich thans ook meer richt op de klant voor zelfzorg-geneesmid delen. De drogist heeft tweederde van deze markt in handen, maar de apotheek rukt op. Sinds 1984 ver ruimden dc apotheken hun markt aandeel met 7 procent. De cosmetica- en toiletartikelen- markt vertoonde voor de drogist een sterke groei van tegen dc 10 procent tot 2,2 miljard gulden. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDÊBEURS - TEL 01110-16255 begin worden gemaakt met de uit breiding van de consistorie. Een noodzakelijk iets omdat het tijdens bijeenkomsten van de gemeente pas sen en meten is om de aanwezigen een plaatsje te geven. Om die consistorie met de helft van de huidige omvang te vergroten en achter de consistorie een klein keukentje in te richten is echter wel een bijstelling van het hui dige bestemmingsplan nodig. De ge meenteraad van Zierikzee is inmid dels akkoord gegaan met de voorbe reiding van deze bijstelling. Zout Na deze uitbreiding volgt dan de restauratie van het bestaande kerk gebouw, dat geplaagd wordt door houtworm, verrot houtwerk en af brokkelende rpuren. Dat laatste wordt veroorzaakt door verschillen de zouten, die tengevolge van de milieuverontreiniging een aanslag op menig monument plegen. Om dat eu vel voor eens en voor altijd op te los sen zullen de muren tot op het steen moeten worden afgehakt, waarna een speciale stucmortel (perlite) wordt opgebracht. Hierdoor kan het vocht dat zich in de muur ophoopt een uit weg zoeken. Ook de indeling van het kerkge bouw wordt afgestemd op de bijzon derheden van de Lutherse godsdienst door het aanbrengen van een midden pad naar het altaar. Het houtwerk blijft evenmin gespaard voor deze restauratiedriften. De vloer van het balkon en de kozijnen zijn gezien hun huidige toestand hard aan vernieu wing toe. Waar mogelijk wordt dit aan de hand van antieke tekeningen uit 1752 weer in de oude stijl hersteld en ook de oude tochtpui, waarvoor de heer Beuzenberg een eerste aanzet heeft gegeven wordt in ere hersteld. Een kostbare zaak, zo blijkt uit de woorden van Rudolf en Tteunie van der Bijl, respectievelijk beheerder van het Restauratiefonds en secreta ris van de Kerkeraad. Op grond van het opgestelde bouwplan, dat nu ter goedkeuring bij Monumentenzorg is ingediend worden de kosten van deze restauratie op 3,5 ton geschat. Een he le hap voor een kleine geloofsge meenschap als Evangelisch Lutherse Kerk. Bedelbrieven Om die restauratie uit te kunnen voeren is de kerkeraad vijf jaar gele den begonnen met het inzamelen van geld. Dat gebeurde onder andere door het verzenden van in totaal zes honderd „bedelbrieven" aan vrien den, kennissen, zustergemeenten in binnen- en buitenland, zakenrelaties van het juweliersechtpaar Van der Bijl en aan verschillende stichtingen. Een doelbewuste selectie was er niet. Teunie van der Bijl: „Alle mogelijke stichtingen hebben we aangeschre ven, ongeacht hun doelstelling". Dat leverde leuke reacties en vooral ook een aardig bedrag (ruim 42.000 gul den) op. In het verleden mochten Roomska- tholieken en Lutheranen dan als kemphanen tegenover elkaar staan, nu bleek de historische strijd verge ten en vergeven te zijn. Want ook van katholieke zijde werd een gift van tweeduizend gulden in het Restaura tiefonds gestort. Sprakeloos „Het grote geld" kwam echter van de Frans Mortelstichting in Den Haag. Door echtpaar Van der Bijl aangeschreven vanuit de gedachte „nee heb je, ja kun je krijgen". Deze stichting die zich, zo bleek achteraf, inzet voor het behoud van culturele gebouwen bleek voor de Evangelisch Lutherse gemeente in Zierikzee maar liefst veertigduizend gulden over te hebben. De nooit om een woord verle gen zittende Van der Bijl was daar even stil van. Ook de Maurits van Kattendijke Stichting en de Lutherse gemeente in Rotterdam en in Lippe (Bondsrepu bliek) lieten zich niet onbetuigd want ook zij brachten samen ruim dertig duizend gulden op. In dit rijtje past voorts ook het Fonds van Kazerne ring. Deze droeg een steentje bij door de restauratie van een altaar kniel- bankje en de bijbel, die begin 1700 door Anna Clara Wilhelmina Elisa beth Isenbarth werd geschonken, te bekostigen. Met een reeds toegezegde rijksssub- sidie van 116.000,- plus nog een drie tal verzoeken (onder andere een sub sidieverzoek aan de provincie) zijn de Lutheranen al een heel eind gevor derd met het bijeenbrengen van die 3,5 ton. „We moeten nog zo'n dertig a vijfendertigdizend gulden bijeen zien te krijgen voordat de restauratie, die door architect Pieter C. Thieleman uit Nieuwerkerk en aannemer Quant uit Zierikzee zal worden uitgevoerd kan beginnen. Met dien verstande dat de officiële bouwopdracht pas na de definitieve goedkeuring door Monu mentenzorg de deur uitgaat. Toeristendag Nu het erop aankomt om de laatste dertig mille bijeen te brengen gaat een aantal vrijwilligers de komende weken „de boer op". Tijdens de eerste twee Toeristendagen (11 en 18 juli) zal de Evangelisch Lutherse Kerk met een kraam op het Havenpark aanwe zig zijn om door de verkoop van post zegels, zilveren lepeltjes, eigenge maakte voorwerpen en baksels, le peltjes en kaarten waarop alle Zeeuwse klederdrachten staan afge beeld het Restauratiefonds nog wat te vullen. Voor dit doel worden boven dien ook cassettebandjes verkocht waarop een aantal uiteenlopende mu ziekwerken (onder andere de Kro- ningsmclodie van Willem en Mary) te horen is. Gisteren, woensdag, werd een begin gemaakt met het opspuiten van nieuw zand op het strandje van Ouwerkerk. OUWERKERK - Ondanks het mooie weer moeten de bezoekers van het strandje aan de Oosterschelde bij Ouwerkerk de komende dagen ge noegen nemen met een plaatsje op de dijk of op het smalle gedeelte van het strandje dat ook bij vloed droog blijft. Woensdag zijn namelijk de werkzaamheden begonnen om het strandje op te hogen met in totaal 14.000 kubieke meter zand. Werkzaamheden die naar verwach ting ruim een week zullen duren en in totaal 200.000 gulden kosten. Precies 75 procent daarvan; 150.000 gulden wordt betaald door de rijksoverheid en de gemeente Duiveland betaalt de overige 50.000 gulden. Het zand wordt via een pers-pijp leiding vanuit het zogeheten Bra bantse vaarwater in de Oosterschelde naar het strandje bij Ouwerkerk ge pompt. De werkzaamheden begon nen met het neerleggen in de Ooster schelde van deze pijpleiding die 450 meter lang is. Daarna werd een af- meerponton met perspomp geïnstal leerd. En tenslotte werd bij laag wa ter met behulp van beton een stortkaai opgezet. Het opspuiten van het zand op het strandje is woensdag begonnen en zal naar verwachting vier a vijf da gen duren. Het werk wordt uitge voerd door de Zeeuwse aannemer scombinatie. Als het weer goed blijft en de werkzaamheden volgens plan verlopen is het strandje bij Ouwer kerk eind volgende week weer 'als nieuw'. Het zand dat voor het opho gen wordt gebruikt is van zeer goede kwaliteit. ZIERIKZEE Sinterklaas De Goedheiligman is zijn intocht in Zierikzee in 1988 klaarblijkelijk der mate goed bevallen dat hij nog een keertje terugkomt naar Zierikzee. Za terdag is de Spaanse kindervriend present bij de Gouwe Geit. Op uitno diging van Gouwe Geit-eigenaar Har- rie Dikmans deelt Sint Nicolaas za terdag van 12.00 tot 14.00 uur gratis ijs uit aan kinderen. ELLEMEET Alleenstaanden De stichting Vrij-Gezellig houdt op zondag 16 juli een ontmoetingsmid dag voor alleenstaanden en een oudergezinnen tot ongeveer 45 jaar. De bijeenkomst vindt plaats in het huis Kuyerdamseweg 40 en begint tussen 12.00 en 13.00 uur. Belangstel lenden kunnen zich tevoren opgeven voor deelname. Telefoon 01117-1978 na 20.00 uur. Ook voor nadere informa tie kan men op dit nummer terecht. SCHARENDIJKE Kerkepad Op maandag 17 juli: Kerkepad. Na het bezichtigen van de Gereformeer de kerk in Scharendijke, gaat de tocht naar Noordwelle, Renesse en Burgh. De tocht eindigt in de Her vormde Betlehemkerk waar na het drinken van een kopje koffie een kor te dagsluiting wordt gehouden. Dia-serie Op dinsdag 18 juli wordt een dia serie getoond over de gemeente Mid- denschouwen. Deze avond wordt ver zorgd door burgemeester W. den Boer en vindt plaats in het Hervormd ver enigingsgebouw. Aanvang 20.00 uur. Muziekavond Op woensdag 19 juli vindt er een muziekavonc plaats met samenzang in de Hervormde Betlehemkerk. De ze wordt veizorgd door de leerlingen van de heer Westenhoeve uit Oud- dorp. Aanvang 20.00 uur. Wandeling Het kerkelijk recreatiewerk Scha rendijke houdt op donderdag 20 juli om 19.00 uur een wandeling in 't Zee- pe. Met eigen vervoer wordt er om 19.00 uur vertrokken vanaf het Zwar te Plein naar Haamstede. Daar volgt onder begeleiding van een deskundi ge, een wandeling door 't Zeepe. Kinderfilm Op donderdagmiddag 20 juli wordt de kinderfilm Circus op stelten ge draaid in het Hervormd verenigings gebouw. De film begint om 16.00 uur. OOSTERLAND Geslaagd Aan de Middelbare Bosbouw en Cultuurtechnische school in Velp is geslaagd de dorpsgenoot K. Beije. VEERE Operetteprogramma De Poolse sopraan Joanna Albrzy- kowska verzorgt samen met de Ne derlandse tenor Wim Verschelling za terdag 15 juli een operetteprogram ma in de Grote Kerk in Veere. De so listen worden aan de vleugel begeleid door Leny Stokman en op het pro gramma staan de mooiste melodieën uit Der Zigeunerbaron, Ein Walzer- traum, die Csardasfurstin, Der Graf von Luxemburg, Die Lustige Witwe, lm Weissen Rössel en die Ungarische Hochzeit. Joanna Albrzykowska is voor het seizoen 1989/1990 als soliste verbonden aan de Nederlandse opera te Amsterdam. Momenteel is zij bezig met de voorbereidende repetities van de opera Boris Godoenow van Modest Mussorgsky die in september in pre mière gaat. Het is de bedoeling van het Pools-Nederlandse duo geduren de het seizoen 1989/1990 het operette programma in verschillende plaatsen in het land ten gehore te brengen. OOSTERLAND - ,,ïk dacht eerst dat mijn materiaal het niet zou houden, maar ik heb hem toch aan de kant gekregen". Zo beschrijft Gerald Verhoek de manier waarop hij een paling van 85 centimeter uit de kreken bij Ouwerkerk wist te verschalken. Hij deed de vangst met een werphengel en dat gebeurt volgens hem niet zo vaak. „Ik heb wel eens eerder flinke vissen gevangen, maar nog nooit zo'n zware palingaldus Verhoek. Het dier weegt 1650 gram en dat is voor een paling niet gering. Verhoek is een verwoed visser. „Als hot even kan zit ik langs de waterkant. „Ik heb nu drie weken vakantie en ik heb nog geen dag overgeslagen", aldus Verhoek. Hij deed zijn vangst met een twee-delige karper-hengel met molen. „Maar toen ik die paling bin nenhaalde kon ik niet eens draaien. Dat beest spartelde enorm tegen Kijk, een karper moet je drillen. Moe maken. Maar een paling moet je geen centimeter ruimte geven want anders kronkelt hij zich ergens omheen en dan kun je het reel vergeten". 'Geen eenvoudig karwei dus om het dier op de kant tc krijgen. Mijn hengel stond zo krom als ren hoepel en ik gebruikte maar een dunne onderlijn. Maar het materiaal heeft het toch overleefd", aldus Verhoek. De paling krijgt overigens de bestemming verjaardagsmaaltijd. Dat moet kun nen van 1650 gram.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4