Westerschouwen huurt jeep voor strandreddingsbrigade Inwoners Serooskerke laken handelwijze Westerschouwen streeknieuws 'Wij geven het niet op, wij willen doorgaan met vliegen' Voorstel om bibliothecaresse van Schutse langer te laten werken GEISERS-BOILERS DEURLOO B.V. Joyriding met gestolen auto's ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 juli 1D89 Nr. 24569 3 ULV-vliegclub houdt handtekeningenactie voor behoud vliegveld bij Brouwershaven BROUWERSHAVEN - Het besluit van de Rijkslucht vaartdienst om het ULV-vliegveld bij Brouwershaven per één augustus van dit jaar te sluiten, heeft de strijd vaardigheid bij de leden van de ULV-vliegclub Brouwers haven niet verminderd. „Wij geven het niet op. Wij willen doorgaan met vliegen", aldus de secretaris van de ULV- vliegclub en hoofd opleiding L. Sassen. Adviescommissie financiën positief BURGH-HAAMSTEDE - „Dank u voor uw positief ad vies. We maken er gelijk werk van zodat de terreinwagen liefst nog voor het komend weekend op het strand is". Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer liet er geen gras over groeien toen bleek dat de leden van de ad viescommissie financiën positief stonden tegenover de huur van een jeep Voor drie maanden ten behoeve van de strandreddingsbrigade. Met het positieve advies kwam een (voorlopig) einde aan een uitvoerige discussie die de afgelopen weken in Westerschouwen werd gevoerd over de vraag of men als gemeentebestuur al dan niet een extra jeep zou aan schaffen ten behoeve van het werk van de strandreddingsbrigade. De or ganisatie die in de zomermaanden eerste hulp verleent op het strand van Westerschouwen. Meningen De CDA- en RU-gemeenteraads- leden waren van mening dat zo'n auto (voor een bedrag van 27.000 gulden) aangekocht moest worden. De VVD vond dat de Strandreddingsbrigade en de mensen van de dienst gemeen tewerken in goed overleg ook wel sa men konden doen met de ene terrein wagen die momenteel in het bezit is van de gemeente Westerschouwen. Zij wilden de beslissing over aankoop uitstellen tot meer bekend is over de wijze waarop de strandreddingsbri gade in de toekomst gaat werken. En de PvdA-fractie verzette zich fel te gen aankoop van een extra terreinwa gen op dit moment. Ook deze partij was van mening dat de Strandred dingsbrigade eerst met een nieuw be leidsplan moet komen voor aankoop van een extra jeep aan de orde kan komen. Tijdens de raadsvergadering van RENESSE - De politie is op zoek naar twee personenauto's die woens dagmorgen werden gestolen in Re- nesse. De auto's werden dezelfde morgen gesignaleerd op de parkeer plaats op de Grevelingendam bij Bruinisse waar enkele jeugdige be stuurders er mee aan het crossen wa ren, maar sindsdien zijn ze weer spoorloos. Het betreft een donkergrijze Opel Manta met het Duitse kenteken D- KE216 die woensdagmorgen om onge veer 9.00 uur werd gestolen van een parkeerplaats langs de Rampweg te Renesse. De eigenaar is G. G. uit Düs- seldorf. En een rode Opel Corsa TR met het Nederlandse kenteken KR- 70-RV, eigendom van A. P. uit Wijk bij Duurstede. De toerist miste zijn auto woensdagmorgen om ongeveer half twaalf. Het voertuig stond ge parkeerd aan de Hogezoom te Renes se. Woensdagavond kwam bij de poli tie te Zierikzee een melding binnen van een meneer uit Zwijndrecht die met zijn gezin op een camping in de Westhoek verblijft en van daaruit da gelijks op en neer rijdt naar zijn werk in Zwijndracht. Toen hij woens dagmorgen over de Grevelingendam reed merkte hij op de parkeerplaats iets 'vreemds' op. Enkele jongeren waren met auto's aan het crossen. Hij nam de kentekens van de auto's op en toen hij die 's avonds, na terugkomst van zijn werk, bij de politie meldde bleken ze van de gestolen auto's te zijn. Die waren inmiddels verdwenen van de parkeerplaats op de Grevelin gendam. Daarom verzoekt de politie iedereen die de auto's signaleert dat direct te melden. Telefoon 01110- 14055. vorige maand werd door wethouder dr H. J. van Zuylen het compromis voorgesteld om dan voor deze zomer maar een extra terreinwagen te lea sen ten behoeve van de strandred dingsbrigade. Gebleken is namelijk dat deze organisatie zonder zo'n voertuig niet kan werken, zeker nu het vanwege het mooie weer druk is op het strand. De raadsleden gingen akkoord met het voorstel van Van Zuylen. Na onderzoek bleek echter dat lea sen van een terreinwagen voor drie maanden niet mogelijk is. En eerst werd gezegd dat ook huren van een dergelijk voertuig voor die tijd niet zou lukken. Maar tijdens de openba re vergadering van de adviescommis sie financiën dinsdagavond in het ge meentehuis te Haamstede kwam bur gemeester Niemantsverdriet met de mededeling dat het toch mogelijk is voor een bedrag van 2000 gulden per maand een terreinwagen te huren. Niet op bord ,,Ik wil het niet op mijn bord heb ben dat de WD het gedaan heeft als er wat gebeurt op het strand doordat de strandreddingsbrigade niet goed kan ingrijpen vanwege gebrek aan materiaal. Daarom mag u de jeep van mij huren. Maar dit is een voorlopige oplossing. Na de zomer moet er een nieuw beleidsplan komen van de strandreddingsbrigade. Dan kijken we wat er definitief moet gebeuren", aldus commissielid ir C. W. Veerhoek. P. Scheer (RU) benadrukte nog eens dat zijn partij een voorstander is van kopen van een dergelijke auto. „Hoewel dit voorstel niet in overeen komst is met wat wij voorstaan gaan we toch akkoord", zei hij. Het CDA was niet vertegenwoordigd tijdens de commissievergadering en ook hét PvdA-fractielid C. Verton ging ak koord met het huurvoorstel. „Dit is de praktische uitwerking van een eerder genomen besluit". De terrein wagen zal worden gehuurd voor de maanden juli, augustus en septem ber. D1ESSEN - De 28-jarige landbou wer J. de Graaf uit het Brabantse Baarschot, gemeente Diessen, is sa men met zijn 51-jarige oom M. Rik ken uit het Gelderse Bemmel, in de gierput van De Graaf bedwelmd ge raakt en verdronken. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie zat in de 2,5 meter diepe put slechts 35 centimeter gier. Er hing echter een zeer sterke concentratie ammoniak- damp. Toen De Graaf zijn oom de put liet zien raakte hij bijna direct be wusteloos en viel in de gier. PARAMARIBO - De Surinaamse vice-president Henck Arron heeft zich aan de vooravond van zijn ver trek naar België en Nederland voor zichtig optimistisch uitgelaten over de kans op overeenstemming tussen de Surinaamse en de Nederlandse re gering. Maandag 10 juli zal het amb telijk overleg met Nederland, dat in maart was opgeschort, worden her vat. In maart raakten de besprekin gen in Paramaribo in een impasse na meningsverschillen over procedure regels, het uitblijven van een Suri naams Meerjaren Ontwikkelings plan (MOP) en de situatie in Oost- Suriname. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL-01140-16255 200 lezers meer en aantal uitleningen verdubbeld BURGH-HAAMSTEDE - Er blijkt in Westerschouwen een groeiende belangstelling te bestaan voor het lenen van bibliotheekboeken. In een jaar tijd groeide het aan tal ingeschreven lezers met ruim 200 en verdubbelde het aantal uitleningen. Omdat de werkzaamheden hierdoor navenant zijn toegenomen wil het Westerschouwse colle ge van b en w het aantal werkuren van de bibliothecares se in De Schutse uitbreiden van 21 naar 25 uur per week. Dat bleek uit een toelichting door burgemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer tijdens de openbare verga dering van de adviescommissie fi nanciën van de gemeente Wester schouwen die plaatsvond in het ge meentehuis te Haamstede. Zij stelde dat de toegenomen werkzaamheden in de bibliotheek alleen kunnen wor den opgevangen als de gemeente meer geld beschikbaar stelt voor uit breiding van de baan van de biblio thecaresse. „Of als de bibliotheek In een jaar tijd is het aantal lezers met ruim 200 gestegen en verdubbelde het aantal uitleningen. Verzoek aan gedeputeerde staten om raadsbesluit te vernietigen of te schorsen i i SEROOSKERKE - Een aantal inwoners van Seroos kerke heeft in een schrijven aan gedeputeerde staten van Zeeland de gemeente Westerschouwen onbehoorlijk be stuur verweten. Dit naar aanleiding van de gemeente raadsvergadering van 19 juni, toen een meerderheid be sloot om geen huurgarantie voor een aantal nieuw te bouwen woningen in Serooskerke te geven. De zes wo ningen zullen nu in Renesse worden gebouwd. Die handelwijze is de Dorpsge meenschap Serooskerke in het ver keerde keelgat geschoten, temeer daar er voordien verwachtingen wa ren gewekt dat de woningen in deze kleine kern zouden worden gebouwd. De dorpsgemeenschap stelt in haar brief aan het dagelijks bestuur van de provincie dat de gemeente Wester schouwen weliswaar vrij is om wo ningen te bouwen op de plaats die de ze goeddunkt, maar dat zoiets alleen in goed overleg met de betrokkenen dient te gebeuren. Leefbaarheid Het meerderheidsbesluit van de ge meenteraad van Westerschouwen (VVD en PvdA) om voor die zes te bouwen woningen geen huurgarantie te geven (een eis die de woningbouw corporatie Beter Wonen heeft ge steld), maar deze woningen in Renes se te bouwen is volgens de opstellers van de brief in strijd met de door ge meenten en provincie gevoerde beleid om de leefbaarheid in de kleine ker nen te bevorderen. Serooskerke heeft daar in het verleden van kunnen pro fiteren. Met het nemen van dit besluit heeft de gemeente Westerschouwen volgens de briefschrijvers de hoop op nieuwe inwoners de grond in geboord. Zij heeft daarmee een risico genomen wat de leefbaarheid in deze kern aan gaat. Woningbouw is volgens het be stuur van de dorpsgemeenschap min of meer de spil bij het bevorderen van de leefbaarheid. Onderwijs Door het beperken of achterwege laten van woningbouw komt de on derwijsvoorziening in het gedrang. Om het voortbestaan van de school ook in de toekomst veilig te stellen is berekend dat de school per jaar ge middeld drie leerlingen extra moet krijgen. Daarnaast is dit meerderheids besluit niet in het belang van Seroos kerke en is het genomen zonder voor overleg met het bestuur van de dorps gemeenschap. Het bestuur vindt bo vendien dat dit besluit onder druk van Beter Wonen genomen is. Beter Wonen is volgens het bestuur van de dorpsgemeenschap nooit erg happig geweest op het bouwen in de kleine kernen, omdat dit niet commercieel genoeg zou zijn. Dat de gemeente Westerschouwen zonder meer ak- d gaat met de handelwijze van r Wonen komt de briefopstellers twaardig voor. Zorgvuldigheid „Van een overheid mag men in deze ïlangrijke zaken, waarvan de leef- larheid van het dorp af kan hangen eer zorgvuldigheid en vooral ook eer onderzoek naar de werkelijke tuatie en overleg met de gekozen ïrtegenwoordigers van de kern ver wachten. Iets dat er nooit is geweest" aldus verontruste Serooskerkenaren. Het bestuur van de dorpsgenieen schap omschrijft de handelwijze van het gemeentebestuur van Wester schouwen als onbehoorlijk bestuur jegens de kern Serooskerke en haar inwoners. Temeer daar er verwach tingen zijn gewekt dat er in Seroos kerke gebouwd zou gaan worden en het voorstel om deze woningen als nog in Renesse te bouwen niet goed is voorbereid. Derhalve kon dan ook geen goed besluit worden genomen. Inmiddels is een stuk grond in Se rooskerke bouwrijp gemaakt. Daar voor moest een aantal volkstuinders snel het veld ruimen. De investerin gen zijn gedaan en nu blijkt de bouw niet door te gaan. „Onjuist omsprin gen met gemeenschapsgeld" om schrijven de briefschrijvers deze handelwijze. Het bestuur van de Dorpsgemeen schap Serooskerke vraagt gedepu teerde staten dan ook om het raads besluit om de woningen in Seroos kerke te bouwen op grond van de ar tikelen 185, 186 en/of 187 van de Ge meentewet te vernietigen dan wel te schorsen. De strijdvaardigheid van de vlieg club komt tot uiting in het organise ren van een handtekeningenactie 'voor de mensen op Schouwen-Duive- land die de initiatieven van de club steunen. En in de bereidheid om het besluit van de Rijksluchtvaartdienst desnoods via een Arob-procedure te bestrijden. Stiltegebied „In het bestemmingsplan buiten dijks gebied van de gemeente Brou wershaven staat dat enkele gedeelten van de Grevelingen de bestemming recreatie hebben. En dat is strijdig met de bestemming stiltegebied waar de Rijksluchtvaartdienst het over minder uren open is. Maar dat is niet mogelijk. Want dat gaat ten koste van de dienstverlening". Meer duidelijkheid Commissielid ir C. W. Veerhoek (VVD) keek er wat anders tegenaan. „Er zal wel meer werk zijn in ver band met het toegenomen aantal le zers en uitleningen. Maar dat houdt ook in dat er meer geld moet binnen komen. Ik vind dat dat in eerste in stantie gebruikt zou kunnen worden om uitbreiding van de baan van de bi bliothecaresse mee te bekostigen. Dat zie ik niet terug in uw voorstel. Daarom ben ik niet bereid positief te adviseren over uw voorstel. Ik wil eerst meer duidelijkheid". De burgemeester reageerde krib big: „Dan moeten we maar zeggen dat de bibliotheekjuffrouw de bi bliotheek moet sluiten". Een opmer king die Veerhoek niet in dank af nam. „Dat is geen manier van vergade ren om zo'n opmerking te maken. Ik heb helemaal niet gezegd dat de bi bliotheek minder uren open moet. Wij willen alleen meer duidelijkheid over de inkomsten. Als we dat kun nen zullen we geen nee zeggen tegen' de extra kosten van 4.500 gulden per jaar voor de uitbreiding van de baan van de bibliothecaresse". Niet afwijzend Niemantsverdriet was van mening dat alle informatie in de stukken te vinden was. De beide andere commis sieleden (het CDA was niet vertegen woordigd) maakten geen afwijzende opmerkingen over het voorstel zodat het een gedeeltelijk positief advies meekreeg. Op verzoek van PvdA- commissielid C. Verton zegde de bur gemeester toe dat zal worden nage gaan hoeveel boeken er in de Schutse maximaal mogen zijn. Verton: „Dat aantal is nu 11.000. Maar volgens mij is er een fout ge maakt omdat bij de berekeningen daarvan is uitgegaan van een inwo nertal van 25.000. En er wonen ruim 35.000 mensen in de gemeente". De leden van de adviescommissie financiën waren allemaal van me- ning dat de eerste fase van een par keerterrein achter de Rooms-Katho- lieke kerk te Haamstede moet wor den gerealiseerd. Vooral omdat het parkeerterrein ook een uitgang krijgt die uitkomt op de Serooskerk- seweg en daardoor de Noordstraat ontlast. Met de grondwerkzaamhe den meegerekend kost de uitvoering van de eerste fase naar verwachting 121.000 gulden. Nu ook de commissie financiën zich positief heeft uitge sproken) is de verwachting dat het werk' binnenkort openbaar wordt aanbesteed. Onderzoek Ruim 10.000 gulden is nodig voor een onderzoek waarmee wordt onder zocht of het al dan niet wenselijk is dat het aantal detailzaken in het cen trum van Renesse verder wordt uitge breid. De adviescommissie was er unaniem voor om dit geld beschik baar te stellen. Ook kwam tijdens de vergadering een tussentijdse rapportage van de gemeentebegroting 1989 aan de orde. Daaruit bleek dat er naar verwach ting dit jaar een fors overschot zal zijn. Volgens berekeningen op dit mo ment zal de post onvoorzien 270.000 gulden omvatten. Een en ander houdt in dat er voor 1990 geen verhoging van de gemeentelijke belastingen is te verwachten. DEN HAAG - Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) ziet geen moge lijkheden er voor te zorgen dat meer tandartsen van buitenlandse komaf contracten sluiten met ziekenfond sen. Hij antwoordt dit op schriftelij ke vragen van de PvdA-Kamerleden De Pree en Jabaaij. De sociaal democraten vinden dat migranten die zijn aangewezen op het ziekenfonds meer kans moeten krijgen zich te la ten behandelen door een tandarts van buitenlandse komaf. heeft. Daarom zijn wij van plan om aan te vechten dat de Grevelingen in zijn geheel stiltegebied wordt", aldus de ULV-vlieger. Sassen stelde dat de Rijkslucht vaartdienst zich ook vergist wanneer men stelt dat de ULV-vliegers altijd over het Grevelingenmeer moeten als zij met hun toestel verder weg willen vliegen dan over Schouwen-Duive- land. „Als we verder Nederland in willen vliegen kunnen we altijd via de oostkant, langs Brabant. Maar meestal vliegen we alleen boven Schouwen-Duiveland en niet langer dan een half uur. Dus dat argument van de RLD heeft geen zin". Sassen hoopt via een Arob-proce- dure toestemming te krijgen om voorlopig door te gaan met ULV- vliegen bij Brouwershaven. „Als dat niet lukt wijken we naar het vlieg veld Midden Zeeland. Uit informatie is gebleken dat daar ook mogelijkhe den zijn. Maar alleen als tijdelijke oplossing". Sympathie Ook diverse reacties vanuit de be volking van Brouwershaven hebben de leden van de ULV-vliegclub ge steund in hun hoop dat de strijd om het vliegveld nog niet verloren is. „Onder de Brouwse bevolking blijkt sympathie voor onze initiatieven te leven. En die hebben we op dit mo ment hard nodig. We willen ons ge steund weten door de Brouwse bevol king". Daarom zijn de leden van de vlieg club aanstaande zaterdag met een in formatiestand én een ULV-vliegtuig- je aanwezig tijdens de braderie de Brouwse Dag. „Mensen die het ULV- gebeuren een warm hart toedragen kunnen dan via het zetten van hun handtekening toetreden tot de Vrien denclub ULV-terrein. Zodat wij ook op papier krijgen hoeveel mensen voor het ULV-vliegen zijn", aldus Sassen. Hij blijkt de zaak ook relativerend te kunnen bekijken. „Als blijkt dat wij met onze ULV's een hinder zijn voor een grote groep mensen, houden we er ook mee op. Maar als dat niet zo is, als we worden gesteund door een belangrijk deel van de bevolking zul len we via alle wettelijke mogelijkhe den proberen om het ULV-vliegveldje bij Brouwershaven te behouden". KERKWERVE Geslaagd J. M. van der Have uit Kerkwerve is geslaagd voor het ingenieursdiploma afdeling levensmiddelentechnologie aan de Agrarische Hogeschool in 's- Hertogenbosch. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man le Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071. 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur); 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; ,,succesjes" (Urn 4 regels) I 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3