Eerste Duitstalige Badkrant voor Oosterburen gepresenteerd Discussie over noodzaak van jeu de boulesbaan bij Duinoord fcfrn.C-' BIEFSTUK POPULAIR Keurslagerij De Jonge Fracties Duiveland willen stopzetting tol begin '90 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nuchtere automoblisten Diefstal molen Gestolen goederen te koop aangeboden Firma Garage Kerkwerve \W-< ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Strandreddingsbrigade Restauratie Expositie Singelloop De gemeente Westerschouwen wil voor de De Evangelische Lutherse kerk staat aan de In het Visserijmuseum in Bruinisse is een wis- Delta-sporter Henk Cysouw eindigde in een strandreddingsbrigade een jeep gaan huren, vooravond voor restauratie. (Pag. 4). selexpositie te zien over het wad. (Pag. 5). sterk deelnemersveld op de derde plaats. (Pag- 3). (Pag. 7). DONDERDAG 6 JULI 1989 145ste jaargang Nr. 24569 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Elke dienst vindt zijn beloning, al is het soms laat. Ariosto RENESSE - Bij een routine alco holcontrole heeft de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland 46 blaastesten uitgevoerd. In geen enkel geval bleek de gecon troleerde automobilist teveel te heb ben gedronken. De controle werd dinsdagavond gehouden op de invals wegen van Renesse: de Rampweg en de Stoofweg. Het was een van de alco holcontroles die de politie deze zomer zeer regelmatig houdt om het ge bruik van alcohol door verkeersdeel nemers terug te dringen. RENESSE - Uit de tuin bij de wo ning van J. P. O. aan de Stoofweg te Renesse werd een model van een ko renmolen gestolen. Het gaat om een kleine witte molen met een zwarte kop en wit/groene wieken die de tuin opsierde. De mo len is ongeveer 400 gulden waard. Hij werd gestolen in de nacht van maan dag op dinsdag. De zoon van O. deed bij de politie aangifte van de diefstal. DEN HAAG - Ambassadeur Chik- vaidze van de Sovjetunie heeft woensdagmiddag namens zijn rege ring de Nederlandse regering veront schuldigingen aangeboden voor de schending van het Nederlandse lucht ruim door de Mig-23 straaljager. Advertentie Malse 250 gram f 8,75 Noordstraat 45 Burgh-Haamstede Bijeenkomst in kasteel Moermond te Renesse RENESSE - Tijdens een korte bijeenkomst in kasteel Moermond te Renesse heeft de burgemeester van de gemeente Westerschouwen, mevrouw J. L. Niemantsverdriet- Leenheer, de eerste Duitstalige Badkrant in ontvangst genomen. Ze kreeg de krant uit handen A. van der Wouden van drukkerij /uitgeverij Lakenman en Ochtman te Zierik- zee. Dit bedrijf heeft het initiatief genomen dit zomerseizoen een Badkrant in de Duit se taal uit te brengen. L O-vertegenwoordiger A. van der Wouden overhandigde het eerste exemplaar aan burgemeester J. L. Nietnants- verdriet-Leenheer. (Foto: Joop van Houdt). Het is de eerste keer, dat in Zeeland een Duitstalige krant wordt uitge bracht voor de recreanten. De Zierik- zeese drukkerij brengt al vijfenvijf tig jaar de Badkrant uit, maar heeft dit jaar voor het eerst de stap gezet voor de Duitse versie. Deze verschijnt in een oplage van 40.000 exemplaren op Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee. Het idee werd vorig jaar geboren naar aanleiding van ge luiden vanuit de streek. Door het toe- mend aantal Duitse gasten nam ook de. vraag naar leesbare informatie toe. Het initiatief is enthousiast ont vangen. Niet alleen hebben diverse landelijke bladen aandacht besteed aan het initiatief, ook de belangheb benden in de streek zijn blij met de nieuwe krant. Bijvoorbeeld de kers verse directeur van de provinciale VVV in Zeeland, ing R. H. ter Heide, laat weten de Duitse krant een goede ontwikkeling te vinden. Welkom Tijdens de bijeenkomst in Moer- mond werden de genodigden welkom geheten door L en O-directeur Van 't Leven. „Wij van L en O zijn chauvi nistisch genoeg om trots te zijn om,op deze wijze een bijdrage,te leveren aan de promotie van Schouwen-Duive land richting onze Duitse gasten, die al jaren een vaste kern vormen van de recreanten op dit eiland". Van 't Le ven wilde de krant duidelijk als, een eilandelijk initiatief zien en niet lou ter alleen dat van een drukkerij /uit geverij in Zierikzee. Diezelfde mening was ook C. X. A. Verhoeven, de commerciële man van de uitgeverij in Zierikzee, toegedaan. Hij benadrukte het belang van een Duitse krant als communicatie orgaan. Het levert een wezenlijke bijdrage aan de kwaliteitsverbete ring, zoals die door toeristisch Zee land wordt nagestreefd. De eerste investeringen zijn door de drukkerij in Zierikzee gedaan, maar Verhoeven liet wel weten dat het ook in de toekomst gedragen moet wor den door alle belanghebbenden. Het bedrijf wil de krant ook volgend jaar gratis laten verschijnen en daarom is het nodig, dat de krant voldoende ad verteerders heeft. Voor de eerste uit gave heeft belangstelling zeker niet ontbroken. Het twintig pagina's tel lende blad heeft maar liefst meer dan twaalf advertentie-pagina's. Op de tekstpagina's besteedt de re dactie aandacht aan zaken als de Stormvloedkering, het historische Zierikzee, de Visserij dagen in Brui nisse en de Brouwersdam. Daarnaast is er veel praktische informatie opge- norpen over activiteiten, zoals die in de zomermaanden plaatsvinden en rubrieken als de artsendiensten bij voorbeeld. Nadat de eerste burger de krant in ontvangst had genomen werd de bij eenkomst afgesloten en gingen twee medewerksters van de uitgeverij in klederdracht Renesse in om de exem plaren uit te delen. De uitgeverij heeft veel medewerking gekregen van de Stichting Promotie Schou wen-Duiveland, die met haar dubbel deksbus een deel van de distributie naar de VVV-kantoren voor haar re kening heeft genomen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WA> ffih PÊ Bi tr Verwachting tot vrijdagavond: Buien Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Minimum temperatuur rond 18 graden. Middag- temperatuur van 22 graden in het zuidwesten tot 29 graden in het noordoosten van het land. Zwakke tot matige zuidelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting tlm maandag 3 juli Zaterdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: zuidwest 3 Zondag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 30% Min.temp,: 14 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht; noordwest 3 Maandag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: noordwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 7 juli Zon op 05.27, onder 21.59 -Maan op 10.16, onder 23.55 Eerste Kwartier: 11 juli (02.19) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Vrijdag is het in een groot deel van het land drukkend warm. Zeker in de oostelijke provin cies kan de 30 graden weer gehaald worden. Doordat er weinig wind is en de luchtvochtigheid hoog is, zal het buiten niet erg aangenaam zijn. Bui en die in de loop van de dag tot ont wikkeling komen zullen uiteindelijk voor enige afkoeling gaan zorgen. Vooral de onweersbuien die aan het eind van de dag ontstaan kunnen zwaar zijn. Zaterdag valt er nog een lokale regenbui. Vanaf zondag gaat het weer de zon nige kant op. Het blijft warm begin volgende week. Commissieleden willen in 1990 15.000 gulden beschikbaar stellen voor flankerend ouderenbeleid BURGH-HAAMSTEDE - „We moeten een scheiding aanbrengen tussen de aanvragen die wel nodig zijn in het kader van het flankerend ouderenbeleid en de aanvra gen die er niet in passen", aldus PvdA-commissielid C. Verton. Het flankerend ouderenbeleid, het beleid waar mee wordt geprobeerd om via allerlei voorzieningen ou deren zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen kwam aan de orde tijdens de openbare vergadering van de ad viescommissie financiën van de gemeente Westerschou wen. I In de tuin van rusthuis Duinoord xvil men graag een jeu de boulesbaan even als die in 198G ook werd aangelegd in verzorgingshuis De Wieken De commissieleden moesten een advies uitbrengen over de verdeling van het bedrag dat jaarlijks (16.000 gulden in 1988 en bijna 15.000 gulden in 1989) beschikbaar is voor de orga nisaties en diensten in de gemeente die zich voor ouderen inzetten. Zoals veel discussie om iedere organisatie het geld te geven waarvoor men een aanvrage had ingediend. De ouderen- sosen in de gemeente krijgen elk dui zend gulden, ook de sosen die geen aanvrage indienden. Gêld dat is be doeld voor de eigen activiteiten van de ouderensosen. Daarom besloot men na enige dis cussie dat voor de ouderensoos te Se- rooskerke een extra bedrag beschik baar gesteld moet worden voor de kosten die deze soos maakt om jaar lijks een middag te organiseren voor alle soosleden uit de gemeente. „Dat is een activiteit voor alle ouderen uit onze gemeente. Daarom moeten we niet moeilijk doen over een extra be drag", aldus VVD-commissielid ir C. W. Veerhoek. En ook de andere com missieleden bleken er zo over te den ken. Iets moeilijker lag de aanvrage van rusthuis Duinoord voor de aanleg van een jeu de boulesbaan. Duinoord wil van de gemeente graag een bij drage van 4000 gulden in de totale aanlegkosten voor de baan die 8000 gulden bedragen. „Ik vind het een vreemde zaak om de aanleg van een jeu de boulesbaan te bekostigen met het geld voor het flankerend ouderen beleid. En het lijkt me ook niet zo goed voor die oudere meneren om steeds gebukt te staan bij zo'n baan. Bovendien vind ik de bijdrage een grote hap uit het totaalbedrag dat we te besteden hebben", aldus P. Scheer (RU). het rusthuis Duinoord, de ouderenso sen, de vrijwillige hulpdienst en nog veel meer organisaties Duizend gulden De commissie adviseerde zonder Scheiding Hij kreeg bijval van PvdA-commis- siclid Verton. „Het geld voor het flan kerend ouderenbeleid is bedoeld om mensen langer zelfstandig te laten wonen Daar valt zo'n baan niet on der". vind ik. Een andere zaak is of een jeu de boulesbaan in een behoefte zou voorzien Als dat zo is ligt de in vesteringsplicht in do eerste plaats bij het rusthuis en niet bij ons. We moeten een scheiding aanbrengen tussen wat wel en niet nodig is in het kader van het flankerend ouderenbe leid". Commissielid Veerhoek (VVD) dacht er anders over. „Ik ben er wel voor. Zo'n jeu de boulesbaan kan een contactpunt worden voor de mensen die in de aanleunwoningen van Duin oord wonen en de ouderen die in de omgeving van het rusthuis wonen. Als er naar wordt gevraagd is er blijkbaar behoefte aan. Wie zijn wij dan om dat af te wijzen". Nadat de voorzitter van de adviescommissie, burgemeester J. L. Niemantsver driet, had benadrukt dat al jaren lang in het kader van het flankerend ouderenbeleid spelen voor ouderen worden aangeschaft, bracht de com missie toch unaniem een positief ad vies uit. Dit jaar krijgen de gemeenten van de rijksoverheid nog een apart be drag uitgekeerd om te besteden aan het flankerend ouderenbeleid. Vanaf volgend jaar is dat geld opgenomen in de ene algemene uitkering die de gemeenten krijgen om te besteden aan allerlei verschillende organisa ties. De adviescommissie was van mening dat daarvan in 1990 ook weer 15.000 gulden beschikbaar gehouden moet worden om te besteden aan het flankerend ouderenbeleid. Men was echter niet bereid om ook al een uit spraak te doen over de jaren die daar na volgen. RENESSE - De politie heeft de on geveer veertigjarige J. B. uit Rotter dam aangehouden en ingesloten in het politicbureau te Zierikzee nadat was gebleken dat de man op straat gestolen goederen te koop aanbood. De man was dinsdag actief in Re nesse waar hij onder andere een fiets, een televisie, een radio en kleding te koop aanbood. Al deze goederen ble ken afkomstig te zijn van diefstal. De recherche van de rijkspolitie ver moedt dat een zwart/wit televisie, en een draagbare radio die de man bij zich had het afgelopen weekond zijn gestolen in de Westhoek. Zij verzoekt daarom de eigenaren van deze goede ren contact op te nemen. Tblefoon 01110-14055. NIEUWERKERK - De fracties van de VVD, SGP/RPF en CDA hebben een aanvullend agendapunt ingediend. De motie betreft het standpunt van gedeputeerde staten om de tolheffing van de Zeelandbrug tot het jaar 2000 te laten voortduren. De fracties willen graag zien dat pro vinciale staten op de hoogte gebracht worden van het on genoegen dat er bij de raad bestaat en er bij hen op aan gedrongen wordt op korte termijn over te gaan tot afschaffing van de tolheffing voor de inwoners van Schouwen-Duiveland. Dit punt wordt toegevoegd aan de agenda voor de openbare raadsvergadering van donder dag 6 juli in het gemeentehuis van Duiveland te Nieu- werkerk die om 20.00 uur begint. De tolheffing op de Zeelandbrug is al tijden discussiepunt. Dit geldt niet alleen voor de inwoners van Schou wen-Duiveland, maar ook voor ener zijds het college van gedeputeerde Staten c.q. de NV. Provinciale Zeeuw se Brugmaatschappij en anderzijds de gemeentebesturen van Schouwen- Duiveland. Het voornemen om tol heffing pas in het jaar 2000 te beëin digen, vinden de fracties onaan vaardbaar. Volgens hen hebben de inwoners van Schouwen-Duiveland jarenlang in de veronderstelling ge leefd dat de tolheffing beëindigd zou worden als de weg over de Storm vloedkering gereed was. Gedeputeerde staten Om gedeputeerde staten te laten weten dat de fracties het niet eens zijn met het standpunt dat wordt in genomen, wordt verwezen naar een motie van provinciale staten van Zee land van 13 november 1985, de notitie over de exploitatie van de Zeeland brug van 4 oktober 1984 en de vele brieven die door de gemeenten van Schouwen-Duiveland zijn geschreven over dit onderwerp. Na afschrijving van de bouwkosten van de brug zou afschaffing van de tol voor in ieder geval de inwoners van het voormalige eiland worden verwacht. Ten opzichte van alle andere weg gebruikers in Nederland die geen tol behoeven te betalen worden de inwo ners van Schouwen-Duiveland te zwaar belast, aldus de fracties van Duiveland. Ook wordt gewezen op velerlei voorzieningen, zoals scho len, ziekenhuis, woon-werkverkeer die gelegen zijn in Midden-Zeeland. Dit economische aspect zal zeker zijn terugslag vinden op deze zwakke re gio met een groot werkloosheidscij fer. De fracties willen er bij de provin ciale staten op aandringen om op kor te termijn, 1 januari 1990, over te gaan tot afschaffing van de tolheffing op de Zeelandbrug voor de inwoners van Schouwen-Duiveland. Advertentie BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1