Stichting Golf ziet af van omstreden lokatie oefenbaan De Nieuwe Haven bijna vier eeuwen historie Slepen! Duitser aangereden Diefstal uit auto Diefstal flessen wijn Renesse- Ouverture in Jacobus- kerk Renesse geeft zomerprogramma '89 gratis uit ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1 juli 1989 Nr. 24568 3 Onafhankelijk van uitspraak van Raad van State over beroepsschrift BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting' Golf ziet af van realisering van een oefen golfbaan langs de Hogezoom bij de Arnihoeksweg. Dat heeft men in een brief aan de gemeente laten weten. Volgens een woordvoerder van de stichting staat dit besluit los van de uitspraak van de Raad van State aangaande het beroepsschrift dat het echtpaar Slijkhuis uit Burgh-Haamstede tegen de oefenbaan heeft ingediend. Men houdt voor alsnog vast aan de lokatie voor de golfbaan zelf. De Stichting Golf is op zoek naar een andere lokatie voor de oefenbaan. (Archieffoto). Deltaweek 1989. Terwijl de organi satie een deel van de parkeermoge- lijkheden aan de Nieuwe Haven en 't Luitje in Zierikzee opoffert aan standjes en horeca-zaken, neemt het aantal automobilisten ter plaatse sterk toe. Een groot aantal mensen zoekt tevergeefs een plaatsje. Als dat niet lukt dan zet je je auto natuurlijk gewoon midden op straat of parkeer je dubbel. Geen probleem, want meer dan honderd meter lopen om in de buurt van je jacht te komen is na tuurlijk teveel van het goede. En wie het resultaat van die gemakzucht had willen zien, had afgelopen week einde de Deltaweek in Zierikzee eens moeten bezoeken. Terwijl er in de straten achter de Nieuive Haven nog aardig wat plaatsjes te vinden wa ren, was alles op en rond de Nieuwe Haven geblokkeerd. Met die chaos is voor de omwonenden best een paar dagen te leven. Je zoekt natuurlijk wel tevergeefs een plaatsje voor je auto en ook duurt het wat langer eer je langs de Nieuwe Haven bent. Ver velender, nee zeg maar gerust ernsti ger, was het zaterdagmorgen vroeg voor de brandweer, die zich spoedde naar een ernstig ongeval op de weg naar de Zeelandbrug. De verkeers problemen bij de Nieuwe Haven maakte het een van de wagens onmo gelijk doorgang te vinden en dat le vert een onnodige vertraging op. Het duurde danook even eer de wagen ter plaatse was. Gelukkig lijken de ge volgen van het ongeval mee te val len, al heeft de brandweer alle tijd nodig gehad twee slachtoffers uit hun totaal vernielde wagens te be vrijden. Voor hetzelfde geld kwam de hulp te laat. Dat gebeurde zater dagmorgen 08.00 uur. Zondagavond laat is er nog niets aan de situatie veranderd. Nog steeds zit alles vast en mag gehoopt worden, dat de brandweer, ambulance of politie niet nogeens vast komt te zitten. Terwijl men in de Westhoek kennelijk al aar dig ingevoerd is met de wegsleepre- geling voor fout geparkeerde wa gens, lijkt er in Zierikzee nog niet veel van terecht te komen. Het is on begrijpelijk, dat er niet opgetreden wordt tegen de parkeerproblemen tijdens de Deltaweek. Het is ook on begrijpelijk, dat er althans zicht baar) niets door de organisatie ge daan is om problemen van dien aard te voorkomen. De eerlijkheid ge biedt te vermelden, dat de omwonen den een vriendelijk briefje in de bus hebben gekregen met informatie over het wel en niet parkeren. Maar die omwonenden weten in de regel best waar ze hun auto kwijt kunnen. Dat is iets wat je van een wildvreem de zeiler niet kunt verwachten. AvdW De geschiedenis van de plannen voor de aanleg van een 9-holes golf baan in Burgh-Haamstede gaat terug tot begin 1986. Toen hield het Initia tief Comité Stichting Golf een voor lichtingsavond in dorpshuis de Schutse om de belangstelling voor een dergelijke voorziening in de Schouwse Westhoek te peilen. Men besloot tot de uitgifte van aan delen om de plannen ook financieel van de grond te tillen. De belangstel ling voor die aandelen bleek redelijk en in maart 1988 was men zover dat alle vierhonderd aandelen verkocht waren en de financiële kant van de zaak rond was. Inmiddels had men in december 1987 van het ministerie van land bouw en visserij vergunning gekre gen voor de aanleg van een golfbaan. Tegelijkertijd kwam er echter ook van verschillende kanten protest te gen de plannen. De Zeeuwse Milieu Federatie te kende, mede namens de Stichting Duinbehoud en de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland, bezwaar aan tegen de beslissing van de minis ter en ook het echtpaar Slijkhuis uit Burgh-Haamstede liet herhaaldelijk weten niets te zien in de plannen van de Stichting Golf. Ongegrond Zij, evenals anderen, dienden bij de gemeente een bezwaarschrift in tegen de herziening van het geldende be stemmingsplan. De gemeenteraad schaarde zich in haar april-vergade- ring in 1988 echter achter het voorstel van het college van b en w om het overgrote deel van de ingediende be zwaarschriften ongegrond te verkla ren. Het echtpaar Slijkhuis nam geen genoegen met die beslissing van de gemeenteraad en trok aan de bel bij provincie en Raad van State. Hun beroepsschrift tegen de aanleg van een oefenbaan langs de Hoge zoom ter hoogte van de Arnihoeks weg is inmiddels binnen Raad van State behandeld en donderdag 5 juli doet men definitief uitspraak over dit beroepsschrift. Het beroeps- schrift dat het echtpaar uit Haamste de indiende tegen de plannen voor aanleg van een golfbaan moet nog be sproken worden binnen de Raad van State. Een uitspraak hierover wordt pas in augustus of september ver wacht. Optimistisch Hoewel de Stichting Golf zich bij monde van woordvoerder J. C. Pool uit Burgh-Haamstede optimistisch toont over de strekking van de uit spraak van de Raad van State geeft men er toch de voorkeur aan af te zien van de lokatie langs de Hogezoom voor wat betreft de oefenbaan. Pool: ,,Er is een redelijke mogelijkheid dat we op een andere lokatie terecht kun nen". Hij verwacht dat de andere lokatie die men in gedachten heeft geen pro testen zal uitlokken. Om welke stuk grond het precies gaat wil hij niet kwijt. Men is nog in onderhandeling met de grondeigenaar. Pool verwacht dat er over enkele weken meer duidelijkheid zal zijn over de mogelijkheden van de nieuwe lokatie voor de oefenbaan. Overigens is de oefenbaan slechts een tijdelijke voorziening. Als de 9-holes golfbaan die nog steeds op stapel staat een maal aangelegd wordt is de oefen baan overbodig. Maar of die golfbaan er al dan niet mag komen wordt pas in augustus duidelijk als de Raad van State zich uitspreekt over de tegen die plannen ingediende beroeps schriften. SCHARENDIJKE - De 41-jarige Duitser J. S. J. uit Berg Gladbach is opgenomen in het Rode Kruis Zier- kenhuis te Zierikzee nadat hij als voetganger werd aangegreden door een personenauto bestuurd door M. H. D. uit Bruinisse. Het ongeluk gebeurde maandag middag. De Duitser stak de rijbaan van de parallelweg naast de Rijks weg N-57 over de Brouwersdam over en merkte daarbij in eerste instantie de personenauto bestuurd door D. niet op. De Bruenaar trachtte de Duitser te ontwijken maar toen die de auto opmerkte rende hij terug naar de kant waardoor een aanrij ding onvermijdelijk werd. De Duit ser werd overgebracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis waar bleek dat zijn verwondingen meevielen. Door de aanrijding werd de voorruit en de lin kerbuitenspiegel van de auto van D. vernield. SCHARENDIJKE - J. F. M. van V. uit Aalsmeer kwam na een vaartocht tot de conclusie dat zijn auto was opengebroken en dat voor 2000 gul den aan goederen eruit was gestolen. De auto van Van V. stond gepar keerd bij de jachthaven te Scharen- dijke. Tussen 23 juni en 3 juli werd door onbekenden de achterruit van het voertuig in zijn geheel verwij derd. De dieven namen twee wee kendtassen met daarin zeilpakken en andere kleding mee. Plus vier wiel doppen en een gedeelte van de spoi ler. De schade bedraagt ongeveer 2000 gulden. ZONNEMAIRE - In de nacht van zondag op maandag werd de auto van U. S. uit IVJÖnchcngladbach bescha digd voor 930 gulden bij een inbraak waarbij voor een waarde van 540 gul den aan goederen werd gestolen. De auto van S. stond geparkeerd aan de Veerdijk te Zonnemaire. Om ongeveer 03.00 uur in bovengenoemde nacht werd een zijruitje vernield en sloegen de dieven hun slag. Zij na men een zonnebril, een reservebril en twee tennisrackets mee met een geza menlijke waarde van 540 gulden. De schade door aan de auto bedroeg ruim 900 gulden. BURGH-HAAMSTEDE - Uit een vakantiewoning aan Dijkhuisjes te Zonnemaire werden 24 flessen wijn gestolen. De woning is van P. L. Uit Dor drecht. Tijdens zijn afwezigheid tus sen 12 juni en 3 juli werd aan de ach terzijde van het huis een raam van de woonkamer vernield. De dieven die hierlangs binnen kwamen doorzoch ten het hele huis en namen 24 flessen wijn mee Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF DEURLOO B.V. SCHUDDEBEURS TCI. 0M1CM6255 RENESSE - In de Jacobus- kerk in Renesse wordt woens dag 5 juli de jaarlijkse Renes- se-Ouverture gehouden. De bijeenkomst met muziek, zang en declamatie rond het thema Liefde begint om 20.00 uur. Aan deze samenkomst ver leent Fanfarekorps Luctor et Emergo, onder leiding van H. Blom, haar medewerking, het Hervormd Kerkkoor Renesse, onder leiding van Janny Lem- som, Toneelvereniging Op Drift, onder leiding van Anne- marie van der Wiel en Prosper Sevestre op het Oberlinger- orgel. Er worden werken ten gehore gebracht van onder an dere A. Dvorak, Da Palestrina en van Brahms en verder lied jes van Jos Kleber en Piet Struijk. RENESSE - De Stichting Recreatie Activiteiten Westerschouwen heeft dit jaar voor de eerste keer een boek je uitgegeven, waarin het zomerpro gramma voor de badplaats is opgeno men. Men hoopt door uitgifte van het zomerprogramma Renesse niet al leen aantrekkelijk te maken voor de jeugdige recreanten, maar dat de badplaats ook aan gezinnen een fijne en rustige vakantie biedt. Het boekje dat de naam Renesse Aktief Zomerprogramma mee kreeg is tot stand gekomen in samenwer king met de VW. In het voorwoord dat geschreven is door A. J. Padmos, waarnemend burgemeester van Wes terschouwen, staat te lezen: „Achter grond van de georganiseerde recrea tie-activiteiten zijn de navolgende doelstellingen: Preventie recreatie- criminaliteit. Dit onder andere door jongeren alternatieven aan recreatie ve voorzieningen te bieden, alterna tieven voor discotheek en cafébezoek; bijvoorbeeld activiteiten zoals sport en spel. En het promoten van de ge zinsbadplaats Renesse, door middel van een activiteitenprogramma voor gezinnen met kinderen". De waarnemend burgemeester on derschrijft deze doelstellingen met: „Ik spreek de hoop en de verwach ting uit dat de verschillende pro gramma-onderdelen door zowel de recreant als door de eigen bevolking positief zullen worden ontvangen. Benadrukt dient te worden dat voor al de eigen bevolking belang heeft bij het slagen van het project. Een ge slaagd project bevordert een rustig woon- en leefklimaat", aldus Pad mos. In de brochure zijn belangrijke adressen en telefoonnummers ver meld en worden zowel in de Neder landse als in de Duitse taal de toe risten nog enkele vakantietips gegeven. Zo wordt er geattendeerd op een wegsleepregeling bij fout parke ren, dat dieven en inbrekers niét op vakantie zijn en dat van thuisblijvers geen spoorzoekers gemaakt moeten worden. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6°/o B.T.W. Stadsbeeld van Zierikzee ZIERIKZEE - Het blijft moeilijk om met een paar woorden te formuleren waarin een havenstad duide lijk verschilt van een „landstad". Romantisch wordt wel gezegd dat een kustplaats ligt onder „de adem van de zee". Ieder mag dan zelf invullen wat daar mee wordt bedoeld. Het is waar, ook Zierikzee heeft kenmerken, die steden en dorpen meer landin waarts zeer zeker niet hebben. Bovendien heeft Zie rikzee zoals andere havensteden een geheel eigen geur, die uiteraard vooral aan de Nieuwe Haven merkbaar is. De geur Van lichtrottend zeewier bij voorbeeld tijdens laagwater Bij warm weer dringen die zilte geuren soms via de Oude Haven nog verder stadinwaarts. In som mige opzichten accentueert ook de bebouwing bij de waterkant het geheel eigen karakter van de ha venstad. Dat is bij de Zierikzeese Nieuwe Haven merkbaar. Daar is in de loop der jaren grote afwisse ling ontstaan in de bebouwing; vaak woonhuizen en pakhuizen door elkaar. Eerlijkheidshalve moet worden vastgesteld, dat de straat- of kadewand qua bebou wing bepaald niet tot het mooiste behoort dat Zierikzee te bieden heeft. Dat zeer velen daar toch heel graag willen wonen hangt sa men met de haast altijd aanwezige levendigheid; aankomst en af vaart van schepen blijft immers boeien Loodswezen Bepaalde aanduidingen kunnen hardnekkig worden gebruikt ook al is de ware betekenis achter haald. De Nieuwe Haven was te gen het eind van de zestiende eeuw (voltooiing 1599) inderdaad nieuw. Nu is zij bijna vier eeuwen oud, maar de toevoeging „nieuw" is gebleven In de loop der eeu wen is de bebouwing en de sfeer ter plaatse uiteraard ingrijpend veranderd. Na de zeiltijd kwamen de (stoom)veerboten en vracht schepen. Thans zijn we in een pe riode aangeland, dat opnieuw het zeilschip (maar dan voor recrea tie) troef is. Fraai Het is een gezellige lange wan deling langs de Nieuwe Haven. Hoewel zoals gezegd lang niet alle huizen even fraai van uiterlijk zijn (vooral die met platte daken van voorgevormde gasbuizen kon den bij donker de letters W van Wilhelmina en de H. van Hendrik schilderachtig oplichten. Op de door J. J. Quist te Zierikzee ge maakte foto zien we staande op de stoep de eigenaar-bewoner Johan nes van Schelven, commissaris van het loodswezen. Hij was een gewichtig man: oud koopvaardij kapitein en lid van de gemeente raad van Zierikzee. Naast hem staat zijn echtgenote Tannetje Pi j- pelink. Het echtpaar wordt ge flankeerd door een tweetal zee- loodsen, respectievelijk Mattheus van Duin (geb. Brouwershaven 16 dec. 1841) en Adrianus van Duin (geb. Zierikzee 24 sept. 1868). Laatstgenoemde staat ter linker zijde van het echtpaar (op de foto rechts). Johannes van Schelven, die te Zierikzee op 11 december 1838 was geboren overleed aldaar 18 augustus 1918. Wiebe Keikes vallen erg uit de toon) is er toch veel te genieten. Ook vorige generaties hebben het komen en gaan van karren en schepen in deze omgeving met aandacht gadegeslagen. De bewo ners waren zich die aandacht van hun medeburgers zeer zeker be wust; zij onderhielden de voorge vels van hun huizen zo goed moge lijk. Wanneer er een of andere festiviteit was werd de straat- wand soms versierd. Hoewel niet van zo opvallende architectuur be tekende het monumentale pand van het Loodswezen toch een aan gename dominant in de langge rekte bebouwing van de Nieuwe Haven. Statig Ter gelegenheid van het konink lijk bezoek aan Zierikzee op 13 september 1907 wilde het Loods wezen kennelijk niet achterblij ven bij de talrijke zeer fraaie ver sieringen die particulieren aan hun huizen hadden aangebracht. Vooral de Oude Haven was door allerlei versieringen omgetoverd tot een prachtige promenade. We kunnen ook een goede indruk krijgen van de rijke en beschaafde ornamentiek die aan het pand van het Loodswezen aan de Nieuwe haven was aangebracht. Er is een uitstekend geconserveerde foto bewaard gebleven van het statige huis en de al even statige bewo ners, die ter gelegenheid van het grote feest wel wilden poseren. Het huis van het Loodswezen (vroeger: Nieuwe Haven C 201; thans nr. 17) zag er extra voor naam uit dank zij een aantal ge drapeerde vlaggen en guirlandes van groen. Ook was er een inge nieuze verlichting: door middel Het huis van het Loodswezen te Zierikzee in 1907.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3