Verkeersdrukte bij Deltaweek Zierikzee wil doelmatiger uitvoering van Hinderwet Braderie Aquadelta gestart DE HUUR CV KETEL Betere verkeersveiligheid voor de hond en zijn baas WATERSTANDEN DEURLOO B,V. Man bekent moord op vrouw Verkeersdode Meliskerke 2 'Springer' optimaliseert verkeersveiligheid ZIERIKZEE - Het is aloin bekend dat beweging voor de gezondheid van mens en dier van essentieel belang is. Uit onderzoekingen is gebleken dat iedere hond dage lijks anderhalf uur beweging nodig heeft om in conditie te blijven. Dit zou betekenen dat iedere hondebezitter maar liefst anderhalf uur per dag zou moeten gaan ren nen met z'n hond; dit komt overeen met het dagelijkse trainingsschema van top-marathon lopers. ZIERIKZEE - De Zierikzeese Deltaweek - een zeilevenement met nationale allure - trekt ook dit jaar een groot aantal mensen. Langs de Nieuwe Haven in Zierikzee zorgt dit voor de nodige drukte. Met regelmaat staat het verkeer er vast en automobilisten moeten zich de nodige moeite getroosten om er door te komen. Afgelopen weekeinde leidde dit tot problemen voor de brandweer, die door het ongebreideld parkeren een ernstige vertraging opliep. De parkeerproble men zijn weliswaar iets minder door de week, maar - getuige bovenstaande foto gemaakt op maandagmiddag - nog niet opgelost. (Foto Joop van Houdt). Het is de Noorse wiskundige, Sven Arntzen, na jarenlang onderzoek ge lukt een fiets-accessoire te ontwikke len die het mogelijk maakt om de hond naast de fiets aangelijnd zijn dagelijkse beweging te geven. Dus méér beweging voor de hond én z'n baas. In het huidige verkeersbeleid ziet men vaak dat fietsers hun hond aan gelijnd meevoeren. Hierdoor ontstaat de gevaarlijke situatie dat de fietser uit balans raakt als de hond onver wachts ruk-bewegingen maakt, te meer daar de fietser slechts één hand. aan het stuur kan houden. Veelvuldig maken fietsers een 'buiklanding' als de hond onverwachts trekt. Het Noorse kwaliteitsprodukt 'Springer' optimaliseert de verkeers veiligheid tijdens het fietsen met de hond, want men fietst te allen tijde met twee handen aan het stuur; de laag gemonteerde veer vermindert het rukken en trekken van de hond, zodat de fietser in balans blijft; de hond loopt netjes naast de fiets zon der dat hij het verkeer tot last is; de hond kan niet tussen de wielen of pe dalen komen en raakt niet in zijn lijn verstrikt; en indien de hond toch on verhoopt aan de verkeerde kant van een boom of paal zou lopen, dan zorgt een veiligheidsring ervoor dat de hond onmiddellijk losschiet van de lijn. Hit tests van de Hniversiteit van Oslo (Biologisch Instituut, afd. fysi ologie - professor B. Steen), blijkt dat de Springer daadwerkelijk zorgt voor de juiste combinatie van bewe ging, verkeersveiligheid en vrije tijdsbesteding. Testresultaten uitge voerd door professionele hondentrai ners hebben er onder andere toe ge leid dat de Noorse politie integraal haar honden traint met 'Springer', evenals het Noorse leger. De Nederlandse Wegen Verkeers Wet (art. 91 RVV) staat toe een dier aan de fiets mee te voeren. Springer is zonder gereedschap gemakkelijk te bevestigen op ieder fietstype. De Springer is zowel geschikt voor jonge als voor volwassen fietsers. En Sprin ger is verkrijgbaar bij warenhuizen en dierenspeciaalzaken. CLINGE - De rijkspolitie in Zee land heeft klaarheid gebracht in de moord op de 30-jarige M. de Keijzer. De vrouw werd in de nacht van 15 op 16 juni in haar woning in het Zeeuws- Vlaamse Clinge door messteken om het leven gebracht. Op 16 juni wer den drie verdachten aangehouden. Een van hen, de 27-jarige B. G. uit Zaanstad, heeft bekend de vrouw om het leven te hebben gebracht. Dit heeft waarnemend persofficier van justitie in Zeeland, mr. Van Gin- kel, bevestigd. De raadkamer van de rechtbank in Middelburg heeft zijn gevangenhou ding bevolen. Over het motief van de moord kon het parket in Middelburg nog geen uitsluitsel geven. Ook de ex- vriend van het slachtoffer, de 32- jarige A. G., eveneens uit Zaanstad, blijft in hechtenis. Vast staat wel dat de vrouw wegens relatieproblemen begin mei naar Clinge was verhuisd.- Het slachtoffer laat drie kinderen, al len meisjes, van zeven, drie én één jaar achter. MELISKERKE - De 59-jarige T. Kramer uit Vlissingen is maandag in Meliskerke door een botsing met zijn fiets tegen een bus zodanig gewond geraakt dat hij later in het zieken huis is overleden. De chauffeur van de bus merkte volgens de politie de fietser te laat op. Door de aanrijding raakte de inwoner van Vlissingen de macht over het stuur kwijt en kwam ten val. Aanpak in meerjarenprogramma (HUP) vastgelegd DEN HAAG - Minister Van den Broek van buitenlandse zaken weet niets af van het in beslagnemen van een kleine oplage van de Gay krant door de Engelse douane. In antwoord op vragen van de Kamerleden Swildens-Rozendaal (PvdA) en Groenman (D'66) schrijft de bewinds man dat ook bij navraag hem niets is gebleken van een inbeslagname". Ook is er, zo is hem van officiële zijde meegedeeld, geen sprake van een ge wijzigd beleid van de Britten ten aan zien van deze krant. DEN HAAG - De Nationale Om budsman vindt het onbehoorlijk dat een inspecteur van de rijksrecherche bij het verhoor van twee Rotterdamse poltieagenten kwetsende opmerkin gen tegen hen heeft gemaakt. Het ge drag van de ene agent vergeleek de rijksrechercheur met het optreden van de SS in de Tweede Wereldoor log, de ander kon volgens hem beter in Chili gaan werken om daar als sa dist dienst te doen. De rechercheur zelf ontkende dergelijke opmerkin gen te hebben gemaakt. De Nationale Ombudsman kreeg het verhaal echter van meer kanten bevestigd. ZIERIKZEE - Met ingang' van 1990 gaat de gemeente Zierikzee een begin maken met een meer samenhangen de en doelmatiger uitvoering van de Hinderwet. Om dit mogelijk te maken is in samenwerking met het Inge nieursbureau Witteveen en Bos te Deventer voor de ko mende jaren een programma opgesteld waarin de uitvoe ring van de Hinderwet tot in de details wordt geregeld. Ook de andere gemeenten op Schouwen-Duiveland heb ben een soortgelijk Hinderwetuitvoeringsprogramma opgesteld, waardoor een uniforme regionale aanpak mo gelijk wordt. gebruiken en ook eenzelfde frequen tie van controleren hanteren. Ook bij het stellen van prioriteiten en de af handeling van geconstateerde tekort komingen is één lijn getrokken. 'Wil- de gemeente tot een efficiënte uitvoering van de Hinderwet komen, dan is een bruikbare registratie van allerlei gegevens over de bedrij ven/inrichtingen binnen de gemeente noodzakelijk. Behalve algemene ge gevens zoals onder andere de lokatie en de aard van het bedrijf zijn ook de milieuscores van belang voor de uit voering van de Hinderwet. Die milieuscore wordt bepaald op grond van gegevens als de grootte, ligging, onderhoudstoestand, kwali teit van de vergunningen, voorschrif ten plus de constatering of de desbe treffende inrichting wel of niet Hinderwetplichtig is. Met behulp van een door Witteveen en Bos opgesteld computerprogramma kan nu per in richting de milieuscore worden be paald. Een hoge score geeft aan dat het bedrijf/inrichting milieuhinder lijk is. Die aanpak om tot een eenduidige uitvoering van de Hinderwet te ko men, is door het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer met een tijdelijke bij drageregeling gestimuleerd. Daar naast moet het nieuwe programma voor de uitvoering van de Hinderwet, dat op grond van de praktijk jaar lijks zal worden bijgeschaafd, ook een oplossing bieden voor de knel punten die tot nu toe bij de uitvoe ring zijn geconstateerd. Zo ontbrak tot dusverre een volledig overzicht in het bedrijven/inrichtingenbestand. Ook van een deugdelijk en preventief milieubeleid kan tot nu toe nauwe lijks worden gesproken omdat be drijven en inrichtingen pas dan wor den gecontroleerd nadat er klachten over de desbetreffende inrichting wa ren ingediend. Eveneens een tekort koming in de huidige wijze van Hin derwetuitvoering is het feit dat een groot aantal inrichtingen/bedrijven niet over de juiste vergunning be schikt of geen vergunning heeft. Nu het milieu in toenemende mate aandacht opeist hebben ook de ge meenten op Schouwen-Duiveland de handen ineen geslagen om tot een uniforme aanpak van de uitvoering van de Hinderwet te komen. Met uit zondering van de gemeente Wester- schouwen, die sinds 1985 over een HUP beschikt. Aan dit Hinderwe tuitvoeringsprogramma wordt zowel eilandelijk als gemeentelijk gewerkt. Een regionale ambtelijke werkgroep heeft ervoor gezorgd dat alle gemeen ten dezelfde registratiemethode gaan NEW YORK - Het Amerikaanse frisdrankenconcern Pepsico koopt twee Britse zoutjesproducenten voor 1,35 miljard dollar, zo is in New York bekendgemaakt. Volgens topman D. Wayne Calloway van Pepsico wordt zijn concern door de aankoop de grootste snackfabrikant in Europa. Daar de Hinderwetuitvoering nieu1 we stijl nogal wat werk met zich mee brengt is er door de regionale werk groep een prioriteitenlijst opgesteld van activiteiten die zonder meer moe ten worden uitgevoerd. Dat zijn het verlenen van oprichtingsvergunnin gen aan nieuwe inrichtingen/bedrij ven, het verwerken van uitbreidings- en wijzigingsaanvragen, het uitvoe ren van een eerste controle na het ver lenen van de vergunning en de behan deling van klachten. Momenteel is er in de uitvoering van de Hinderwet sprake van achter stand. Het HUP-nieuwe stijl gaat er van uit dat deze achterstand in twaalf jaar tijd moet zijn weggewerkt. Mo menteel moet nog aan 198 inrichtin gen een (dekkende) vergunning wor den verleend. Voor een aanzienlijk deel (113) zal dat via de Algemene Maatregel van Bestuur artikel 2a van de Hinderwet worden geregeld. Aan deze inrichtingen/bedrijven behoeft dan ook geen vergunning meer te worden verleend. Controle Een belangrijk onderdeel van het uitvoeringsprogramma is de contro le. Willen de gemeenten tot een goed milieubeheer komen dan is contole óp de naleving van de voorschriften van de Hinderwet essentieel. Naar mate de achterstand in het verlenen van vergunningen is weggewerkt zul len de controles een aanzienlijk ge deelte van de werkzaamheden van de HUP-ambtenaar vormen. Wat de con trole betreft geldt dat in totaal 144 in richtingen daadwerkelijk voor con trole in aanmerking komen. De gemeente Zierikzee, di,e vier ambtenaren met de uitvoering van het HUP heeft belast gaat uit van het controleren van 68 inrichtingen/be drijven per jaar. Bedrijven met een hoge milieuscore (milieuhinderlijke bedrijven) zullen eenmaal per jaar worden gecontroleerd. Bedrijven met een lage milieuscore kunnen rekenen op een controle in vijf jaar. Achterstand Per jaar, zo luidt de opzet, zullen zo'n 13 vergunningen worden ver leend om de achterstand in te halen. Daarnaast zullen naar wordt aange nomen per jaar vier nieuwe Hinder wetvergunningen worden verleend. Het aantal klachten zal zich vermoe delijk stabiliseren op vijf klachten per jaar. Dit veelomvattende pro- grammageld kosten. In vergelijking met de huidige wijze van uitvoering gaat het de gemeente Zierikzee ruim vierduizend gulden meer kosten. Sancties Indien bij een controle van een be drijf/inrichting blijkt dat men bij het naleven van de voorschriften in ge breke blijft dan wordt dit door de op sporingsambtenaar meegedeeld. Van elke overtreding wordt een inspectie rapport opgemaakt waarin niet al leen het tijdstip en de aard van de overtreding staat vermeld, maar waarin ook de datum voor een twee de controle en eventuele sancties zijn opgenomen. De conclusies uit dit rap port worden in een brief van b en w naar de betrokkene gezonden. Wanneer tijdens de tweede controle blijkt dat er nog niets is veranderd ontvangt de betrokkene opnieuw een schrijven van b en w waarin deze nog eens wijst op.de sancties die het colle ge zal treffen wanneer de overtreding niet wordt opgeheven. Meestal zullen dat sancties in de sfeer van het admi nistratieve recht. Ife denken valt hier bij aan het opleggen van een dwang som of het (gedeeltelijk) sluiten van het bedrijf/inrichting. Sancties in de strafrechterlijke sfeer komen dan pas in aanmerking wanneer het zaken be treft, waarover in het provinciaal milieu-overleg afspraken zijn ge maakt. Tijden en standen volgens getijdctafel Hydro-metcocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Wemeldinge Springtij: 5 juli Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 5 juli 06.00 175 12.00 -123 18.15 152 - 6 juli 06.40 173 00.25 -163 18.50 152 12.40 119 5 juli 04.10 179 10.20 -123 16.40 154 22.45 -162 6 juli 05.00 178 11.00 -118 17.20 153 23.30 -163 5 juli 06.20 190 11.50 -130 18.40 166 - 6 juli 07.00 188 00.15 -169 19.15 163 12.30 126 5 juli 05.55 197 11.55 -137 18.15 176 - 6 juli 06.40 196 00.20 -176 18.50 175 12.35 133 BRUINISSE- Op het terrein van Aquadelta tc Bruinisse is de serie van negen braderieën maandag officieel van start gegaan. Bezoekers, die er een gehele dag terecht kunnen op de komende maandagen, zien er diver se stands, een springkussen, mini-cars, een poppenkast, draai-orgelmuziek en standwerkers. Wekelijks is er ook pony-rijden voor de kinderen. Op de maandagen 17 en 31 juli en 14 en 28 augustus bestaat er zelfs de mogelijkheid rondvluchten te maken met een helikopter. Dinsdag en donderdag Juli, augustus en september Renesse Expositie schilderijen Marja de Lan ge. In het koor van de Nederlandse Hervormde kerk. 14.00-16.00 uur. Tot en met 16 juli Middelburg Expositie keramiek van Henk Wol vers in het gebouw van de Stichting Beeldende Kunst Zeeland. Openings tijden dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met donderdag 13 juli Bruinisse Expositie Kleine Schatten van Schouwen-Duiveland in gemeente huis. Geopend tijdens kantooruren. Tot en met 5 augustus Burgh-Haamstede Expositie Verzamelen. Bewaerschole. Dagelijks van 10.00 tot 16.30 uur en op toeristendagen in Burgh en Haam stede van 10.00 tot 16.30 uur. Maandag 10, 17, 24, 31 juli, 7, 14, 21, 28 augustus Bruinisse Braderie-dag. Bij Aquadelta. Dinsdag 4 juli Burgh-Haamstede Adviescommissie financiën. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Vrijdag 7 juli Haamstede Zang- en orgelavond in de Ned. Herv. kerk. 19.45 uur. Zaterdag 8 juli Brouwershaven Brouwse Dag. Braderie op de Markt met Muziek-play-in. Vanaf 10.30 uur. Zondag 9 juli Bruinisse Radio-uitzending AVRO Zeelandtour 1989. Haven. Van 8.00 tot 22.30 uur. Dinsdag 11 juli Brouwershaven Orgelconcert in de Grote- of Sint Ni- colaaskerk. Jaap Zwart, Amersfoort. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 15 juli Brouwershaven Kinderrommelmarkt op de Markt. 9.00-12.00 uur. Bruinisse Ledenvergadering Algemeen Vissers- belang in 't Durps'uus. 10.00 uur. Vrijdag 21 juli tot en met vrijdag 4 augustus Brouwershaven Expositie Kleine Schatten van Schouwen-Duiveland in stadhuis. 13.30 tot 16.30 uur. Vrijdag 21 juli Brouwershaven Brouwse Zomermarkt op de Markt. 10.00-17.00 uur. Maandag 22 juli Brouwershaven Kinderrommelmarkt op de Markt. 9.00-12.00 uur. Dinsdag 25 juli Brouwershaven Orgelconcert in de Grote- of Sint Ni- colaaskerk. Albert de Klerk, Haar lem. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 26 juli Brouwershaven Toeristenrecreatietafeltennisevene- ment in de loods Gebr. Van Ast bij de Delingsdijk. 10.00-17.30 uur. Donderdag 27 juli Dreischor Orgelconcert in de Ned. Herv. kerk. Dirk Jansz. Zwart. Aanvang 20.00 Zaterdag 29 juli t/m dinsdag 1 augustus Brouwershaven Kermis op de Markt. Maandag 31 juli Kerkwerve Jeugdactiviteiten Vakantie Bijbel- schoo. Pniëlkerk. 9.30-11.30 uur en 13.00-15.00 uur. Dinsdag 1 augustus Kerkwerve Jeugdactiviteiten Vakantie Bijbel- school. Pniëlkerk. 9.30-11.30 uur en 19.00-20.30 uur. Woensdag 2 augustus Kerkwerve Jeugdactiviteiten Vakantie Bijbel- school. Pniëlkerk. 9.30-11.30 uur. Donderdag 3 augustus Kerkwerve Jeugdactiviteiten Vakantie Bijbel- school. Pniëlkerk. 9.30-11.30 uur en 13.00-15.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBÊltftS - TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2