„Als het zou kunnen zou ik het best voor m'n brood willen doen" I£6r ■m M u. K B en w Duiveland akkoord met Oosterschelde natuurmonument DE ZIERIKZEESCHE COURANT ULV- vliegclub in actie tegen sluiting vliegveld Diefstal van hond -,1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Hinderwet Oefenbaan Auto Tennis Zierikzee wil een doelmatige uitvoering van het De Stichting Golf ziet af van de eerder gekozen Het gebruik van de auto vertoont een stijgende Van de Vet en Hoogerhuis behalen voor de Hinderwet Uitvoerings Programma. (Pag. 2). lokatie voor een oefenbaan. (Pag. 3). lijn. (Pag. 4). derde keer het mixed-clubkampioenschap van TV Scelveringhe. (Pag. 7). i DINSDAG 4 JULI 1989 145ste jaargang Nr. 24568 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Iets schoons is voor altijd een bron van vreugde. Keats Schilderijen van Rinus Roon in Vergalde Garnaal BROUWERSHAVEN - „Het is voor mij puur een hobby, maar als het zou kunnen zou ik het best voor mijn brood willen doen". Aan het woord is Rinus Roon uit Brouwers haven. Hij werd bijna 50 jaar geleden geboren in Rotterdam, bivakkeerde twee jaar in Zuid-Afrika om uiteindelijk toch weer terug te keren naar Nederland. Hij leerde in Zuid-Afrika schilderen van zijn broer die daar nog steeds woont en tot de bestbetaalde kunstenaars van dat land behoort. „Ik verdiende in Zuid-Afrika op den duur meer met mijn schilderijen als met mijn baan. Maar ik kon gewoon niet tegen het systeem van apartheid en daarom ben ik weer teruggegaan naar Nederland. Een aantal schilderij en van Roon is tot eind juli te zien in museum De Vergulde Garnaal in Brouwershaven Roon begon 15 jaar geleden met schilderen. „Dat is eigenlijk i door toedoen van mijn broer gekomen. Die kwam toen over uit Afrika. Ik wist wel dat ik aardig kon tekenen, maar ik stond er niet bij stil dat ik mis schien ook wel zou kunnen schilde ren", aldus Roon. Zijn broer zag ech ter het talent van Roon en niet lang daarna besloot deze de stap te wagen en te emigreren naar Zuid-Afrika. ksmKm Fabriek „Ik was daar met niets naar toe ge gaan. Ja, met schulden. Maar je ver dient daar als blanke veel meer als de zwarten. Die doen hetzelfde werk en verdienen maar eenderde van wat blanken verdienden", aldus Roon. Hij begon in zijn vrije uren te schilderen, onder het deskundig toeziend oog van zijn broer. „Overdag werken en 's avonds schilderen. En dan gingen we elke eerste'zaterdag van de maand naar een park in Johannesburg. Je stalde daar gewoon je schilderijen uit en dan probeerde je ze te verkopen". Roon had geen enkele moeite om zijn schilderijen aan de man te brengen. „Ik liet het meestal aan mijn vrouw over, want die is veel zakelij ker dan ik", aldus Roon. Zijn schilde rijen belandden hoofdzakelijk in de salons van rijke blanken. „De zwar ten hebben helemaal geen geld om dat soort dingen te kopen, maar de blanken hebben geld zat". Tweeslachtig Roon denkt met gemengde gevoe lens terug aan Zuid-Afrika. Aan de ene kant werd hij enorm geïnspireerd door het landschap. Aan de andere kant had hij de grootste moeite met de apartheid en uiteindelijk zorgden die gevoelens, gekoppeld aan heim wee naar Nederland voor zijn terug keer. „Zuid-Afrika is echt een prach tig land hoor, je moet er alleen niet wonen". Roon probeerde ook zijn afkeer van de apartheid te verwerken in zijn schilderijen. „Dan schilderde ik bij Brouwse kunstenaar Roon. (Foto: Joop van Houdt). voorbeeld een kaffershutje dat hele maal omgeven was door bomen. Mijn bedoeling was om te laten zien dat de zwarten daar gevangenen in hun ei gen land zijn". De rijke blanken merkten de sym boliek in de schilderijen niet op. „Ze gingen net zo grif van de hand als de andere", aldus Roon. Uit commer cieel oogpunt bezien natuurlijk uiter mate aantrekkelijk om te blijven. Maar dat ging Roon toch net weer iets te ver. Het openlijke geweld van de kant van de blanken tegen de zwarten ging hem steeds meer tegen de borst stuiten en dat resulteerde uiteinde lijk in het besluit om weer terug te gaan naar Nederland. Opnieuw beginnen Daar moest hij weer van voren af aan beginnen. „Ik ben ook pas naar Nederland gekomen toen ik zeker wist dat ik daar werk zou vinden", al dus Roon. En dat lukte onverwacht snel. Hij kwam bij DOS-bouw te recht. „Ik heb het bouwen van de Stormvloedkering van begin tot ein de meegemaakt", aldus Roon. Hij kwam in de continu-dienst te zitten en zijn schilder-aspiraties kwamen tijdelijk op het tweede vlak te staan. Met het gereedkomen van de Stormvloedkering raakte Roon ook zijn job weer kwijt. „En toen ben ik weer meer gaan schilderen". Schilderde hij in Zuid-Afrika bijna uitsluitend landschappen, in Holland begon het water een steeds grotere rol te spelen in zijn werk. „Bij het werk aan de Stormvloêdkering zag je vaak zo'n mist om de schepen heen hangen. En dat beeld kwam dan later weer in mijn hoofd en dan zette ik het op het doek. Ik ben nooit met een schilders ezel in het landschap gaan zitten of Anders Roon beseft aan de ene kant dat lang niet iedereen over de talenten beschikt om de beelden die hij in zijn hoofd heeft om te zetten in schilderij en. ,,^k weet gewoon dat een heleboel mensen niet kunnen wat ik kan. Ik denk dat je dan toch een beetje uit verkoren bent". Aan de andere kant ziet Roon zich nog niet als een schil der die ook in Nederland goed kan verdienen met zijn schilderijen. „Hier kopen de mensen niet zo gauw een schilderij en dat stimuleert je niet echt om te gaan schilderen. Maar voor mij is het gewoon een heel leuke hobby. Je bent bezig en je ziet dat er vooruitgang in je werk zit". „Als ik mijn eerste schilderijen zie en vergelijk met de schilderijen die ik nu maak dan zit daar een heel groot verschil tussen", aldus Roon. Een verschil met het schilderen in Zuid-Afrika is wel dat hij daar eigen lijk gewoon een broodschilder was. „Ik schilderde ook, als ik er geen zin in had en dat moet je eigenlijk niet doen, want dat zie je gewoon aan de schilderijen". Voor Roon is de tentoonstelling in De Vergulde Garnaal in zekere zin het expositie-debuut. „Omdat ze het me gevraagd hebben", is zijn antwoord op de vraag waarom hij 15 van zijn schilderijen in het Brouwse museum heeft gehangen. Hij tekent daar met een bij aan dat hij best vaker zou wil len exposeren. Op de expositie in De Vergulde Garnaal is een vijftal doeken uit de Zuid-Afrika periode van Roon te, zien. De andere schilderijen stam men uit Holland. Roon heeft nog steeds plezier in het schilderen en hij ziet het als een uit daging om ooit ook eens abstracte werken op het doek te zetten. „Daar ben ik nog niet aan toe, maar ik wil het wel graag een keer proberen", al dus Roon. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BROUWERSHAVEN - De ULV-vliegclub Brouwershaven heeft besloten alles wat moge lijk is in het werk te stellen om het ULV-vliegveld nabij Brou wershaven in de toekomst toch te behouden. Zoals bekend nam de Rijksluchtvaartdienst vorige week het besluit om het vliegveld per een augustus van dit jaar te sluiten. Een van de belangrijkste ar gumenten daarbij waren de plannen om de Grevelingen in 1990 aan te wijzen als stiltege- bied. Onterechte argumenten, volgens de secretaris van de vliegclub, L. Sassen. „Niet de hele Grevelingen, maar slechts enkele delen ervan zouden stil- tegebied worden. En we vlie gen niet eens boven de Greve lingen". Tijdens de braderie BroUwse Dag die aanstaande zaterdag in Brouwershaven wordt gehouden start de vlieg club een handtekeningenactie om de steun die men ondér de Brouwse bevolking ondervindt ook op papier te krijgen. Ver der is de ULV-club van plan om de argumenten van de Rijks luchtvaartdienst via een AROB-procedure aan te vech ten. p l ear BURGH-HAAMSTEDE - Terwijl T. U. uit Burgh aan het winkelen was in een supermarkt aan de Ring te Burgh, werd zijn hond die voor de winkel zat vastgebonden, gestolen. Het gaat om een zwart/wit gevlek te boerenfox reu die luistert naar de naam Vlekje. Het dier is te herken nen aan de de bruine streep die over de neus van zijn zwarte kop loopt. Het dier werd gestolen tussen 12.20 en 12.35 uur. Verwachting tot woensdagavond: Zonnig en warm Vannacht wéinig bewolking en een minimumtemperatuur van omstreeks 13 graden. Morgen overdag zonnig en warm, maar in de avond kans op een regen- of onweersbui. Middagtempe- ratuur van 25 graden aan de kust tot 28 graden in het zuidoosten van het land. Matige noordoostenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 8 juli: Donderdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 28 graden Windkracht: oost 3 Vrijdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 16 graden Middagtemp.: 27 graden Windkracht: noordoost 4 Zaterdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 5 juli Zon op 05.25, onder 22.01 Maan op 07.40, onder 23.30 6 juli Zon op 05.26, onder 22.00 Maan op 09.00, onder 23:44 Eerste Kwartier: 11 juli (02.19) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het komend etmaal wordt ons weer bepaald door een ho- gedrukgebied, dat zich uitstrekt van af de Atlantische Oceaan, over de Britse eilanden naar Scandinavië. Met een oostelijke tot noordooste lijke stroming wordt warme en droge lucht aangevoerd. Vannacht is er wei nig bewolking en daalt het kwik tot rond 13 graden. Morgen overdag is het warm en overwegend zonnig. Aan de kust wordt het morgenmiddag een graad of 25 en in het zuidoosten van het land loopt de temperatuur op tot 28 a 29 graden. Morgenavond is er vooral in de oostelijke provincies een kans op een regen- of onweersbui. GRONINGEN - De invoering van het plan Dekker waarbij de zieken fondsen en de particuliere ziekte kostenverzekeringen naar elkaar toe moeten groeien, moet niet te snel groeien, moet niet te snel gebeuren. Het tempo moet er weliswaar inblij- ven, maar de invoering moet stap voor stap geschieden zodat de zieken fondsen de organisatorische verande ringen kunnen bijhouden. Dat be toogde S. C. Weijers, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen. Wel rekening houden met beroepssportvissers, recreatie, wormspitten en bedrijfsvoering ter plaatse NIEUWERKERK - Burgemeester en wethouders van de gemeente Duiveland willen onder voorwaarden ak koord gaan met het aanwijzen van delen van het Oosterschelde-gebied tot beschermd staatsnatuurmonu- ment. Dat mag echter niet ten koste gaan van bedrijfs voering ter plaatse, het wormspitten, beperkte recreatie ve ontwikkelingen en de beroepssportvisserij. De gemeenteraad krijgt dit donderdag 6 juli om 20.00 uur voorgeschoteld in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. De gemeente geeft hiermee ant woord op het voornemen van de mi nister van landbouw en visserij om het gebruik van de Oosterschelde in goede banen te leiden. Uitgangspun ten hierbij onder meer zijn de natuur, de visserij, de recreatie en de scheep vaart. Voor de gemeente Duiveland gaat het om een deel van de Maire bij Oosterland, de slikken van Viane, het gebied tussen Noord- en Zuidbout en een gedeelte bij Zuidbout. Het ene dient aangewezen te worden als staatsnatuurmonument en het ander als beschermd natuurmonument. Uitgangspunt is het inmiddels oude beleidsplan Oosterschelde. Het aanwijzen van de voornoemde gebieden kunnen nadelige gevolgen hebben voor de groepen gebruikers. Vandaar dat de gemeente bezwaren heeft binnengekregen van de Neder landse Vereniging van Sportvisfede raties, de HISWA, de Stichting Re creatie, de KNWV, het Sportvissers- bedrijf J. J. Bos, de Zierikzeesche Hengelsport Vereniging, de zusteror ganisatie in Dreischor en de Vereni ging van Beroepssportvissers: Afwegingen De gemeente heeft intern de nodige afwegingen gemaakt. Zo staat het in standhouden van het strandje aan de Zuidbout te Ouwerkerk centraal. Tb-' vens is hierbij het spitten van zee-aas en de kokkelvisserij betrokken. Al les overwegend kunnen burgemees ter en wethouders akkoord gaan, maar wel met de genoemde beperkin gen. De gemeenteraad neemt in over wegingen het advies van de commis sie algemene zaken mee, waarop b en w hun voorstel hebben gebaseerd. Tijdens de openbaar toegankelijke vergadering komt verder onder meer een huurverhoging aan de orde voor de gemeente-woningen. De richtlijn is 3% en daar houdt de gemeente zich aan. Daar de Woningbouwvereniging Beter Wonen het overgrote deel van de huurwoningen in haar bezit heeft, gaat het voor de gemeente om slechts twee woningen: Ring 23 te Ouwer kerk en Lageweg 11 te Sirjansland. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring komt ook de nieuw te bouwen brandweergarage ter sprake. De ge meente had hiervoor eerder al een be drag van 325.000 gulden beschikbaar gesteld. De werkelijke kosten vallen aanzienlijk hoger uit: 379.804 gulden. En dat betekent een tekort van ruim 54.000 gulden. Bouwbedrijf J. P. Boo- gert in Oosterland heeft als laagste ingeschreven voor een bedrag van 214.500 gulden. "Ibsamen met onkosten buiten bestek overschrijdt dit de gemeente lijke raming. Burgemeester en wet houders houden anderzijds rekening met een geringe besparing in de bouw, waardoor de gemeente nog ruim 51.000 gulden extra moet vote ren voor de koop. Wordt de waterrecreant aan banden gelegd?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1