Deltaweek gaat met 185 boten van start Monique Schipper dingt naar Nederlandse Kampioenstitel Surf week gehandicapten op komst op Veerse Meer 7 Olijslager opnieuw onder dertien seconden „Vredes- estafette" naar Moskou ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 juli 1989 Nr. 24567 Gunstige wind tijdens twee Zeelandwedstrijden De negentiende Deltaweek in successie is het voorbije weekend begonnen met de Zeelandwedstrijd 1 en 2. (Foto: Joop van Houdt). genstelling tot het mooie weer bij de proloog waren de weergoden de zei lers nu minder goed gestemd, wat be treft het zonnige weer dan. Qua wind, west en noord-west kracht vier en vijf, was het volgens de voorzitter van de wedstrijdcommissie, Mr. F. M. Henry, uitstekend. Vandaar ook dat de deelnemers, 185 in totaal, lange banen kregen te varen. ,,We hebben ze dan ook door de mooiste plaats van de Oosterschelde, die zoals je weet met sluiting wordt bedreigd, gestuurd namelijk het Oliegeultje", aldus Henry. Verder deelde hij nog mede dat er tijdens de twee Zeelandwedstrijden een zware strijd is gestreden om de ereplaatsen. De uitslagen van deze twee koersen volgen hieronder. Zeelandwedstrijd 1 IMS 2: 1) J. Bouma/Bierkaai; 2) J. de Waal/Kopje Kleiner; 3) W. C. van den Biggelaar/Panta Rhei. IMS 3: 1) J. A. Keuning/Barbarossa; 2) C. J. van Vliet/Novostar; 3) J. van Heyst/Spet- wat de spanning alleen maar ver grootte", vertelde haar moeder de dag na de wedstrijd. ,,Ze heeft er veel van geleerd. Wel had ze volgens haarzelf meer kans gehad als ze had meege daan met het discuswerpen, gezien de afstanden die de andere meisjes gooi den", aldus haar moeder. Om mee te mogen doen met de Ne derlandse Kampioenschappen heeft Monique haarzelf ingeschreven. ,,Je moet de afstanden opgeven en daar mee word je als het ware aangeno men. Ik ben blij dat ik mag mee doen", aldus Monique. Om in conditie te blijven is Monique zo'n beetje iedere avond bezig met het sporten. „Drie keer in de week train ik op de atletiekbaan aan de Ban- ninklaan. Hierbij zijn de trainsters Esther Goedhart en Janny Schot aan wezig. Op woensdag, donderdag en vrijdag train ik voor mezelf en doe ik die dingen waar ik dan op dat mo ment zin in heb. En één keer in de week doe ik krachttraining bij een sportschool. In het weekend zijn er nog vaak wedstrijden". „Als ik geen zin heb om naar de at letiekbaan te gaan, ga ik race-fietsen met Cindy". Cindy van de Sande is een vriendin van Monique. Samen zijn ze lid van atletiekvereniging Del ta Sport. Zij zijn het er ook samen over eens dat er geen goede en slechte ploegen zijn. „Het is vaak afhanke lijk van de trainster. Als deze goed is, dan presteer je ook vaak beter", aldus Cindy. „Ik heb het aan de trainsters te danken dat ik nu zo hoog sta", al dus Monique Schipper, die Delta Sport een gezellige club vindt waar jé een goede training krijgt. Tfen aanzien van de afgelopen kam pioenschappen had Monique niet zo'n hoge verwachtingen. „Omdat ik nog maar heel kort op atletiek zit, hoef ik niet per sé eerste te worden. Maar ik doe natuurlijk wel heel goed'mijn best". GRENOBLE - De oud-Nederlander Hans van Helden is benoemd tot bondscoach van de Franse schaatsen rijders. ESSEN - Marjan Olijslager blijkt geen gunstige omstandigheden nodig te hebben om de 100 meter horden in minder dan dertien seconden af te leggen. De Nederlandse record- houdster zegevierde zondag tijdens internationale wedstrijden in Essen in 12,98 seconden. Evenals een week tevoren in Ville- neuve d'asq versloeg Olijslager de Amerikaanse Linda Tblbert (13,04). Derde werd de Westduitse Claudia Zackiewicz in 13,11. In Villeneuve d'asq bracht Olijslager, die in haar laatste wedstrijdjaar rustig aan traint, het record op 12,77 seconden. Spekglad Op de door de regen spekgladde baan, waar op een gegeven moment ook nog de electronische tijdwaarne ming uitviel, won Achmed de Kom de B-loop van de 100 meter in 10,74 se conden. ter. IMS 4:1) H. Zuiderbaan/Twee Ge zusters; 2) J. Krijgsman/Sandettie; 3) P. de Ridder/Checkmate 2. IMS 5: 1) W. Geurts/Solution 2; 2) A. de Wit/Mefisto; 3) C. Smit/Schrijverke. IMS 6: 1) A. van der Hoit/Celestine; 2) G. Dogterom/Pakakeia; 3) A. Vis ser/Mascotte. IMS 7: 1) L. Uittenbo- gerd/Breie Geer; 2) W. van Noordt/Olivier van Noort; 3) A. Ver- schelling/UFO van Neusen. R&P A: 1) T. van Rootselaar/Groote Beer; 2) Van Ballegooijen/VA 88; 3) W. van Rootselaar/Windroos. R&P B: 1) J. Beers/Piet Hein 2; 2) G. Gijse- mans/Pijp Tbeback; 3)T. van Rijnsoe- ver/Fidelia. R&P C: 1) D. Gaastra/De Jonge Jacob; 2) R. de Gooijer/Maart- jes Maat; 3) A. Veldhuizen/BU 104. Pionklasse: 1) H.Wittenberg/Stuk. J- 24 klasse: 1) A. Schaberg/Juffrouw Jannie. X-99: 1) L. van Rietscho- ten/Guppie-X. Zeelandwedstrijd 2 IMS 5: 1) M. de Jonge/Easy Living; 2) H. Flipse/Mon Plus Ultra; 3) W. Geurts/Solution Two. IMS 6: 1) A. van der Hout/Celestine; 2) A. Visser/ Mascotte; 3) J. Mosselman/Malefiet. IMS 7: 1) G. Dogterom/Panakeia; 2) W. van Noordt/Olivier van Noort; 3} H. van Bruck/Arriba. NKK 0: 1) C. Jansen/Kopke H286; 2) J. in 't Veld/ Heerlyke; 3) F. Ridderhof/Aquila. NKK 2: 1) J. Aarts/Boemerang; 2) C. Zwijsem/Courtisane; 3) C. Blok- poel/Stimulans. NKK 4: 1) R. Hanè- maaijer/Kanalda; 2) T. Lefarth/Roa- ring Forties; 3) B. Swieb/Aristo. NKK 6:1) A. van Prooijen/Pippeloen: 2) A. Karelse/Piako; 3) P. Tonnon/Stran- ger. NKK 8; 1) J. Govers/Jan Boel; 2) T. Doornbos/Worship; 3) J. van der Baan/Nella. R&P A: 1) Van Balle gooijen/VA 88; 2) P. Frech/Naatje; 3) W. van Rootselaar/Windroos. R&P B: 1) J. Beers/Piet Hein 2; 2) G. Gijse- mans/Pijp Tbeback; 3) D. Vlaande ren/Bijlegger. R&P C: 1) R. Bur- mann/Pietertje; 2) D. Gaastra/De Jonge Jacob; 3) R. de Gooijer/Maart- je Maat. Pionklasse: 1) R. van Basten/Gouden Ruiter. J-24 klasse: 1) N. Quist/Highlander. X-99: 1) J. de Graaf/Spotvogel. Ttevens waren er vele wisselbekers te vergeven. Hieronder volgt een op somming van de prijswinnaars. De Atalantabeker ging naar de Barca- rossa van J. Keuning. De Solution Two, met stuurman W. Geurts wist zelfs twee wisselbokalen in de wacht te slepen, namelijk de Jubileum beker en de Mondragon-wisselbeker. De Wilde Zwaan wisselbeker ging naar het jacht Kanaloa van R. Hane- maaijer. De heer A. van Prooien won met zijn jacht Pippeloen de Winde kind-beker. De prachtige prijs het Zilveren Boeierjacht ging naar de platbodem VA 88 van de heer Van Ballegooijen. Tbvens legde de VA 88 beslag op de Maas-wisselbeker. De Vento Volente wisselbeker, uit geloofd door de voormalige burge meester van Zierikzee, de heer Th. H. de Meester, en ook uitgereikt door hem, kwam in het bezit van J. in 't Veld met zijn boot Heerlyke Tbnslot- te werd er ter plaatse nog een nieuwe wisselprijs ingesteld door R. Kwist- hout van de O live. Dit ter gelegen heid van het feit dat de gemiddelde leeftiojd van de bemanning vijftig jaar is geworden. Deze zogenaamde Olive-Abraham beker, welke naar verluidt, gevuld is met echte Franse mosterd komt in het bezit van de win naar die deze prijs in 1990, wanneer de gemiddelde leeftijd zestig jaar is geworden, weet te winnen. Omdat de ze prijs spontaan werd uitgeloofd moest nog worden uitgerekend wie hem gaat winnen. Een en ander wordt in de loop van de Deltaweek bekend gemaakt. ARNEMUIDEN/ZIERIKZEE - De Zeeuwse Sportraad, Stichting Spel en Sport en Het Zilveren Schor organi seert in de week van 26 augustus tot 2 september aan staande de eerste internationale surfweek voor gehandi capten op het Veerse Meer. Gehandicapten met een redelijke balans en een redelijke been- en armfunctie kunnen dan (leren) surfen. Lichamelijk, ook visueel, gehandi capten vanaf zestien jaar uit Dene marken, Duitsland, België, Luxem burg, Frankrijk, Engeland en Nederland worden voor deze surf week uitgenodigd. Er is deskundige leiding voor hen die voor het eerst op een surfplank komen te staan, maar ook voor hen die die stap al eerder waagden. Het eerste deel van de week wordt besteed aan instructie. De afsluitipg bestaat uit een geza menlijke surftocht op het Veerse Meer. CIOS De hoofdinstructeur wordt bij zijn werkzaamheden geassisteerd door twintig studenten van de CIOS- opleiding in Goes. Zij hebben in het eerste jaar van hun opleiding uitge breid kennis gemaakt met water- sportactiveiten. Deze studenten heb ben bovendien op 16 en 17 juni nog een instructieweekend meegemaakt. In dat weekend werd uitgebreid aan dacht besteed aaan het surfen door gehandicapten en de problemen die blinden en slechtzienden en lichame lijk gehandicapten daarbij kunnen ondervinden. Dc ClOS-vrijwilligers spelen een belangrijke rol in de surfweek. Over dag verzorgen zij de instructie en dc begeleiding van de deelnemers. Ook zorgen zij voor de begeleiding van de deelnemers bij andere programma onderdelen. De medische begelei ding vervolgens verschilt nauwelijks van een activiteit waaraan valide sporters deelnemen. Indien nodig ROTTERDAM De cricket wedstrijd Nederland-Canada, die za terdag in Rotterdam gespeeld zou worden, is verregend. Dinsdag speelt Nederland in Schiedam tegen Dene marken, donderdag in Deventer te gen Canada. wordt er gebruik gemaakt van de diensten van het Rode Kruis. Voor de surfers, die af en toe ook wel eens wat anders willen, zijn er kano's en catamarans beschikbaar. Ook hier geldt, dat er deskundige in structeurs beschikbaar zijn. En: alle materiaal is ter plekke aanwezig: surfplanken, surfpakken, zwemves ten, kano's en catamarans. De inter nationale gasten verblijven op Het Zilveren Schor in Arnemuiden. De accommodatie is op het verblijf van gehandicapten ingericht. Het Zilve ren Schor was een geschenk van de toenmalige koningin Juliana en prins Bernhard, ter gelegenheid van hun 25-jarig huwelijksjubileum. AMSTERDAM - Meer dan honderd sportlieden uit acht Europese landen zullen van 5 juli tot 6 augustus deel nemen aan een „vredes-estafette" naar Moskou. Dat hebben de organi satoren van de tocht in Amsterdam bekendgemaakt. Dc sporters willen zich op deze wijze inzetten voor een Europa zonder kernwapens. De grootste groep vertrekt uit Pa rijs. Via onder meer Frankfurt, Dres den en Warschau hoopt de estafette- groep, die voornamelijk uit fietsende mensen bestaat, de Sovjetrussische hoofdstad te bereiken. Voor Neder land neemt de gehandicapte sporter Peter Werner deel. Een aantal deelne mers vertrekt vanuit Den Haag en wil in Frankfurt aansluiting vinden bij de overige estafette-gangers. De bekendste buitenlandse deelnemer is de Oostduitse schaatsenrijder Karin Kania. ZIERIKZEE - Afgelopen weekend is voor de negentiende keer in successie de traditi onele Deltaweek van start gegaan. Dit jaarlijks terugkerend grote zeilevenement op de Oosterschelde wordt georganiseerd door de watersportverenigingen Alblasserdam, St. Annaland, Willemstad, Wolphaartsdijk, Yerseke, Noord-Beveland, Zierikzee en de KR en ZV De Maas. Uitslag Tijdens de Deltaweek startten er dit jaar weer zo'n kleine tweehonderd grote en kleine zeilschepen in de klasses IMS 1-7, NKK 0-8, IOR 2-7, J- 24, PION, R&P A-C (rond- en platbo dems) en X-99 (het lijkt wel wiskun de). De proloog van de Deltaweek be stond uit de zogenaamde Aanbreng- race, een tocht van de Krammerslui zen nabij Bruinisse naar Zierikzee. Men startte deze eerste race met mooi weer en een matige wind, wat vooral voor de lichte boten in het voordeel was. Deze wervelende en steeds van kracht veranderende wind zorgde er voor dat er in deze openingswedstrijd weinig actie en spanning zat. Wel was het mooi weer en vierde de gezellig heid hoogtij op de meeste jachten. Hoewel de Bruenaar Hans de Waal met zijn boot Kopje Kleiner als eerste finishte in Zierikzee werd hij geen winnaar. Dit houdt verband met de wat moeilijk te berekenen eindklas sering in de IMS-klasse. Na afloop bleek dan ook dat de uit eindelijke overwinning ging naar Aad de Ruyter met zijn jaeht Soetig- heyt, tweede werd met zeilnummer H 2700 Den Biggelaar. Zijn jacht draagt de fantasievolle naam Panta Rhei. Er waren trouwens nog meer jachten met dergelijke namen, wat te denken van bijvoorbeeld Solution Two (W. Geurts), Non Plus Ultra (H. Flipse), Freud's Formula (T. de Waal) en Panakeia (G. Dogterom). Naast deze wat 'ongewone' bena mingen vaart er ook menig jacht mee met een meer 'verklaarbare' naam op de boeg. Zo waren onder andere te on derscheiden de Twee Gezusters (H. Zuiderbaan), de Piet Heyn (P. Boeg- born), het Schrijverke (C. Smit) en Vriespunt (U. de Vries). Eri hoe denkt u dat de heer W. Vos erop gekomen is om zijn jacht Foxy te noemen. Naast al deze mooie namen is het tevens steeds weer een prachtig schouwspel om al die kleurige opbollende groot zeilen en spinakers voorbij te zien 'schrijden'. Hoewel het tijdens de Aanbrengrace nog mooi zonnig weer was, begon de offi ciële Deltaweek met regen. De wind daarentegen was perfect. (Foto: Joop van Houdt). De uitslag van de Aanbrëngrace was als volgt: IMS 2 3: 1) J. de Waal/Kopje Kleiner. IMS 4: 1) F. A. van Wordragen/Quatic. IMS 5:1) W. P. Geurts/Solution Two. IMS 6 7: 1) G. J. Dogterom/Panakeia. NKK 0: 1) K. H. Kascherus/Elka. NKK 2: 1) K. Don/Bravado. NKK 4: 1) A. Schik/Texac Ranger. NKK 6: I) C. J. Nelisse/ Hydros. NKK 8: 1) F. Klijn/Skua. R&P A: 1) W. van Rootse laar/Windroos. R&P B: 1) T. C. F. van Rijnsoever/Fidelia. IOR 6 7: 1) A. J. J. de Loos/Spigotty. De Deltaweek begon pas echt met de Zeelandwedstrijden 1 en 2. In te- ZIERIKZEE - De Zierikzeese Monique Schipper heeft het afg-elopen weekend deelgenomen aan de Nederland se Kampioenschappen atletiek, waar zij op een vijfde plaats eindigde. Voor Monique was dit de eerste keer dat zij deelnam aan kampioenschappen op Nederlands ni veau. Tijdens de strijd om de Nederlandse Kampioensti tel kwam zij uit in het onderdeel kogelstoten. Monique Schipper is omstreeks april 1988 met het beoefenen van atle tiek begonnen. „Tijdens Koninginne dag vorig jaar werden er door het Oranjecomité in samenwerking met atletiekvereniging Delta Sport wed strijden georganiseerd. Ik heb toen ingeschreven voor alle onderdelen en werd ook voor elk onderdeel eerste", aldus Monique. Zij kwam toen voor een moeilijke keuze te staan, omdat de Zierikzeese ook lid was van de korfbalvereniging. „Ik heb nog een tijdje geprobeerd om alle twee de sporten te blijven doen, maar dat lukte niet". Omdat Delta Sport een gezellige club was en omdat het goed ging in de atletiek koos ze om door te gaan met deze sport. „In eerste instantie ben ik met alle onderdelen die de sport kent mee gaan doen en kon goed mee ko men. Op een bepaald moment ben ik een beetje gaan werpen en dat ging heel goed. Ik ben me toen gaan speci aliseren in de werpnummers". De werpnummers zijn het kogelstoten, speerwerpen en het discuswerpen. „Naast deze onderdelen doe ik ook mee aan het sprinten, maar niet aan de lange afstanden en het hoogsprin gen, dat vind ik niet zo leuk", aldus de atlete. Dat het goed ging met Monique bleek toen ze uitgenodigd werd om uit te komen in de Zeeuwse ploeg. In deze Zeeuwse ploeg zitten de drie beste atleten van elk onderdeel. „Bijvoorbeeld de eerste drie van het werpen, hoogspringen enzovoorts. Samen vormen die een ploeg. Met z'n allen gingen we dan in een bus op weg naar andere provincies om tegen hen uit te komen". Zij werd hier eer ste met het speerwerpen. Ook heeft Monique deelgenomen aan de Indoor kampioenschappen in de Zeeland hallen in Goes. Hier werd zij derde. In de anderhalf jaar dat de Zierik zeese atletiek beoefent heeft zij al menig keer deelgenomen aan wed strijden. Maar het zijn niet alleen of ficiële wedstijden. „Met de paasva kantie ben ik naar het paaskamp gegaan in Amsterdam. Dit was een kamp voor de D-junioren. Aan het einde van het kamp werd er een blok- meerkampioenschap gehouden. Om dat ik een blessure aan mijn knie had, heb ik alleen aan het onderdeel kogelstoten meegdeaan. Hier gooide ik een afstand van 12,65 meter, waar mee ik als nummer dertien op de lijst aller tijden werd bijgeschreven". Avondwedstrijden Monique is zichzelf op dat moment nog meer gaan specialiseren op het kogelstoten. Tijdens de avondwed strijden in Zierikzee op 23 mei wierp zij een clubrecord van 13,42 meter, waarmee zij tegelijkertijd nummer drie werd van Nederland bij de CD- junioren. De Zierikzeese atlete heeft het afgelopen jaar ook deelgenomen aan de Zeeuwse Kampioenschappen. „Iedereen, mits je lid bent van een at letiekvereniging, kan hieraan mee doen. Ik deed mee aan het kogelsto ten, discus- en speerwerpen en verspringen". Met het kogelstoten wierp zij een afstand van 13,70 meter waarmee zij eerste werd en haar persoonlijk re cord verbeterde. Daar komt bij dat het tot nu toe één van de beste jaar prestaties was bij de C-junioren. Bij het discuswerpen brak zij opnieuw haar persoonlijke record door een af stand van 31,84 meter te werpen. Ook hiermee werd zij eerste. Met het speerwerpen werd zij tweede door een afstand van 26,70 meter te gooi en. Op het laatste onderdeel, ver springen, werd zij vijfde door een af stand van 4,39 meter ver te springen. De Dordrechtse Inge Barendse en Monique Schipper mochten zichzelf, voor de Nederlandse kampioenschap pen, respectievelijk nummer één en nummer twee van Nederland noemen bij de C-junioren.„Wij zijn alletwee C-meisjes, maar door de afstanden die we tot nu toe gooien zijn we ook de nummers één en twee bij de B- meisjes. Inge Barend is eerste van Ne derland met een afstand van 14,05 meter en ik tweede met een afstand van 13,70 meter". Vijfde Tijdens de kampioenschappen van het afgelopen weekend is de Zierik zeese atlete als vijfde geëindigd met een afstand van 13,22 meter. Deze af stand gooide zij in de derde van in een totaal van zes pogingen. „Ze had nogal last gehad van spanningen tij dens de wedstrijd, maar ze was niet ontevreden over het resultaat. Het was voor haar de eerste keer dat ze meedeed. Tussen de wedstrijden door werd telkens het Wilhelmus gespeeld

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 7