CASPER VAN ADEL Van modelautootjes tot robots, brillen en boekenweekgeschenken Opleidingsplaatsen voor werkzoekenden Eerste Brouwse zomermarkt I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 juli 1989 Nr. 24567 Boeiende en gevarieerde expositie verzamelingen in Bewaerschole BURGH-HAAMSTEDE - Twee vitrines vol modelautootjes, een kast vol met porce- leinen zwaantjes. Speelgoedrobots, punteslijpers en boekenleggers. Het is maar een greep uit de verzamelingen die tot en met vijf augustus te zien zijn in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Een maand lang geven verzamelaars een stukje van zichzelf bloot door anderen een blik te gunnen op hun collectie, of een deel van die collectie. Een boeiende en zeer gevarieerde expositie, aantrekkelijk voor iedereen tussen 8 en 80 jaar. Twee vitrines vol modelautootjes in de Bewaerschole. (Foto: Joop van Houdt). Wat precies de drijfveer voor ie mand is om een bepaald object te gaan verzamelen is vaak moeilijk uit te leggen. Verzamelaars zelf geven vaak toe dat je er eigenlijk een beetje gek voor moet zijn. Wat als een paal boven water staat is dat die gekte leidt tot onverwacht boeiende verza melingen en uiterst curieuze collec ties. John Matthews uit Noordgouwe is één van die gedreven verzamelaars die niet alleen zaken verzamelt maar er ook nog eens verschrikkelijk veel van afweet. Eén van zijn collecties be helst een enorme verzameling model autootjes. In de Bewaerschole staan twee vitrines boordevol en alles bij elkaar is dat nog slechts naar schat ting een derde deel van zijn collectie. In de vitrines modellen van zowel klassiekers als hedendaagse auto's. De Saab 96 vlak naast een fraaie Borgward Isabella. Verder Lancia's, Lamborghini's en Ferrari's, maar ook bijvoorbeeld een model uit de begintijd van de Lelijke Eend. Ook in de collectie auto's de bekend zijn geworden door de televisie. Lady Penelope en haar trouwe but ler/chauffeur uit de indertijd zeer po pulaire televisieserie Thunderbirds prijken in een replica van de roze Rolls Royce waarmee zij in de serie van het ene naar het andere avontuur scheurden en eventuele achtervolgers afschudden door de trücendoos van de auto open te trekken. Legervoertuigen Behalve personenauto's in de verza meling van Matthews ook brand weerwagens, autobussen, takelwa gens en vrachtwagens en niet te vergeten de collectie legervoertuigen waar een deel van één van de vitrines speciaal aan gewijd is. Alles bij el kaar een heel fraaie collectie die het op zich al waard is om te komen be kijken. Maar er is nog veel meer. De collectfe brillen van E. Berg mans uit Zierikzee bijvoorbeeld. Een collectie die niet alleen de 'gekke' brillen laat zien zoals de witte bril met de zwaantjes erop, inaar ook een aantal zeer oude brillen behelst. Zoals de uit China afkomstige bril met gewoon vensterglas in het mon tuur die alleen bedoeld was om de drager een zekere status te verlenen. Of de Face a Main waarbij men de bril middels één pootje bij de ogen moest houden. Pas later werd het nog steeds in zwang zijnde systeem geïn troduceerd waarbij twee pootjes met haken rond de oren de bril op zijn plaats houden. Op de vloer van de Bewaerschole prijkt een flinke rij speelgoedrobots, de één nog ingewikkelder uitziend dan de ander en ook deze collectie is het eigendom van John Matthews. Een verzamelaar dus die zich niet vastpint om een enkele collectie, maar meerdere voorwerpen heeft uit gekozen om te verzamelen. Weer van een heel ander kaliber is de collectie puntenslijpers van Line- ke Quist uit Ellemeet. Puntenslij pers vermomd in de meestr onwaar schijnlijke jasjes zoals bijvoorbeeld het mini-kratje frisdrank dat bij na dere bestudering een puntenslijpers bevat. Ook in deze collectie overigens televisie-invloeden. Tussen de als broodjes of dieren vermomde pun tenslijpers ook, om maar een voor beeld te noemen, de vertrouwde con touren van Stan Laurel en Oliver Hardy die plaats bieden aan een pun tenslijper. Blikjes Wat verderop de verzameling Cola blikjes van Saskia van der Wiel uit Renesse. Waarbij speciaal het door een familielid uit Amerika meege brachte Snoopy-Colablikje aandacht verdient. Verder afkomstig van de frisdrankfabrikant verschillende sweat-shirts en spelletjes. Aardewerk Bij elkaar vergaard op rommel markten is de collectie Maastrichts aardewerk van mevrouw Hoek-Mol uit Haamstede. Stuk voor stuk pro- dukten van P. Regout Co. De dek sels passen soms qua kleur of model niet perfect bij de schalen maar dat maakt de verzameling er niet minder interessant op. Datzelfde kan gezegd worden van de verzameling suikerzakjes van Ken Buth, de collectie Shell-journaals van Anneke Jaensch en de porcelei- nen zwaantjes van Anjo van Burg. Waarbij het suikerzakje van wat toen nog hotel-restaurant Witte van Haemstede was de aandacht ver dient. Ook van Ken Buth is de verzame ling speldjes. Marjolijn van der Klooster heeft haar verzameling zeepjes meegbracht naar de Bewaer schole. De collecte vogelschedels is van Daphne en Martin Buth. Ook op de expositie de verzameling land bouwwerktuigen uit Ivoorkust van M. Hanse uit Zierikzee. Boekenweekgeschenken Van Els van Baarle uit Zierikzee is de collectie stofstempels te zien in de Bewaerschole. Zij heeft ook Afri kaanse maskers meegebracht. Op merkelijk is de verzameling boeken weekgeschenken van Liesbeth Osse- waarde. Te zien zijn alle boekenweek geschenken van 1932 tot 1989. Fraai is 'ook de verzameling van boekenleg gers van Anneke Jaensch, met fraaie oude wervende teksten voor bepaal de uitgeverijen. Naast wervende teksten ook reala- tiverende teksten:'Uit een boek leert men altijd, al was het alleen maar dat men beter een ander had kunnen kopen'. Verder op de expositie in de Be waerschole nog de verzameling tasjes van Els van Baarle, de sleutel-collec tie van Anneke Jaensch, en de blik jesverzameling van Peter en Maghiel Hanse uit Haamstede. Eerder scho telde de Stichting Westerschouwen Kultureel de bezoekers van de Be waerschole ook een expositie van ver zamelingen voor. Toen trok die expo sitie 2000 bezoekers. De expositie in de Bewaerschole is van maandag tot en met zaterdag te zien tussen 13.30 en 16.30 en tijdens de Tberistendagen van 10.00 tot 16.30 uur. Dinsdag 4 juli Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.25 uur James Herriot, Engelse se rie. 16.15 uur Entree, cultureel magazine. Herh. 17.05 uur Liever sportiever, sportpro gramma. Herh. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Kay O'Brien, Amerikaanse ziekenhuisserie. Pilotafl. 18.28 uur De gummiberen, tekenfilm serie. 18.51 uur Alex, tekenfilmserie. 19.00 uur Journaal. 19.16 uur Zo vader, zo zoon, spelpro- gramma. 19.42 uur Ja natuurlijk extra, natuur programma. 20.13 uur Overwinnaars, serie speel films over mensen in de knel. 21.45 uur Hier en nu, actualiteiten magazine. 22.15 uur 13 persoonlijke ontmoetin gen. Vandaag: ds. G. H. Schouten uit Rozenburg over Petrus. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur De Geers generale, ontmoe tingen in de lounge van kasteel Oud- Wassenaar. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.00 uur Het geheim van de zwarte draak (Jenseits der Morgenröte/The secret of the black dragon). Afl. 1. 18.00 uur Kijk TV, populair weten schappelijk programma. 18.24 uur De eerste de beste, 13-delige serie, hoogtepunten uit acht jaar De eerste de beste. Herh. 18.52 uur Dierenmanieren, program maserie over mens en dier. 19.27 uur TROS Zomerparade, mu ziekprogramma. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur TROS dierenbingo, spel- programma vanuit de Beekse Ber gen. 22.05 uur TROS Aktua, actualiteiten rubriek. 22.35 uur Klein Londen, klein Ber lijn, 7-delige serie over de lotgevallen van het geslacht Sierens, voor en tij dens WO II. Afl. 1. 23.45 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 18.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.00 uur Studio sport. Rechtstreeks verslag van de vandaag te rijden etappe in de Tour de France. Wimble don, rechtstreeks verslag. Commen taar: Heinze Bakker en Marcella Mes- ker. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Malvira, Belgische poppen serie. Afl. 4. 19.00 uur Studio sport. Wimbledon, samenvatting. Tbur de France, sa menvatting. 19.52 uur Verhalenvertellers. Afl. 1. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 21.05 uur Shlomo Mintz speelt Ravel: Sonate voor viool en piano in g. 21.30 uur Milieu: Nederland is bijna klaar, documentaireserie Afl. 1. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Studio Sport: Wimbledon. 23.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.00 uur Flipper, Amerikaanse jeugdserie. 17.25 uur Juke Box 17.30 uur Webster, Amerikaanse se rie. Afl. 3. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 220, herh. 18.05 uur Het gebeurde hier. Van daag: De kruisvaarder. 18.15 uur Carlos en Co, magazine waarin poppen vertellen wat kinde ren willen weten. 18.35 uur De kleinste zwerver (The littlest hobo), Canadese jeugdserie. Afl. 1: Herh. 19.00 uur Levende aarde (Living pla net), 24-delige Engelse documentaire serie van David Attenborough. 19.25 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren, Australische tv- serie. Afl. 140. 20.25 uur Margriet, talkshow van Margriet Hermans vanuit de North Sea Yacht Club in Oostende. 21.35 uur Hercule Poirot, 10-delige Engelse serie. Afl. 1. 22.30 uur Nieuws. Aansl. Rit verslag Ronde van Frank rijk. 22.50 uur De Kolderbrigade. Komi sche serie van Romain De Coninck. Afl. 1. 23.20 uur Coda: On dit, van Masse- net/J. Roux, uitgevoerd door het Trio Herman Roelstraete. BRT 2 15.30 uur Wielrennen: Ronde van Frankrijk. Rechtstreekse reportage van de etappe Luxemburg-Spa- Francorchamps (omloop). Commen taar: Mark Vanlombeek en Mark Uytterhoeven. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Afl. 776. 19.23 uur Superkat en Supermuis. Te- kenfilmserie. Afl. 17. 19.28 uur Programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Intermezzo. 20.15 uur Uitzending door derden, programma van de Socialistische Omroep. 21.00 uur Star Festival Knokke-Heist 1989. Rechtstreekse uitzending van het festival waarin gerenommeerde sterren veelbelovende jonge perfor mers uit hun land voorstellen. Midden- en Noord-Zeeland ZIERIKZEE - „Mensen die al geruime tijd een baan zoeken raden wij aan een vakopleiding te gaan volgen", zegt Leo Sorber. Sorber is coördinator van de PBVE-opleidingen in Midden- en Noord-Zeeland. „Het ontbreekt vaak aan de ge vraagde ervaring in combinatie met een vakopleiding. Bedrijven willen nu eenmaal mensen die snel zelfstan dig kunnen werken. Wij bieden gede gen beroepsopleidingen voor volwas senen. De voorwaarden zijn erg gunstig omdat we nauw samenwer ken met het arbeidsbureau. We begin nen een opleiding ook alleen maar als er zicht is op werk nadat de oplei ding is voltooid. Tot nu toe is dat voor meer dan 90% gelukt", aldus een en thousiaste Leo Sorber. Gunstig De voorwaarden voor deelname zijn gusntig. Men behoeft niet een be paalde vooropleiding te hebben. La gere school en een paar jaar voortge zet onderwijs is voldoende. Werkkleding, boeken, reisgeld en eventueel kinderopvang worden alle maal vergoed. Wie een uitkering heeft, mag die houden tijdens de stu die. Ook is de combinatie van praktijk en theorie een goede zaak. Van meet af aan zoekt de PBVE een stageplaats voor de deelnemer. De vakkennis die men opdoet, kan zo direkt gebruikt worden. Er zijn nog plaatsen vrij voor de volgende opleidingen: instal latietechniek, 1 electrotechniek groen verzorging, vleeswarenindustrie en bejaardenhelpende. De opleiding tot bejaardenhelpende richt zich op Tho- len. Deze opleiding garandeert na af- loop een baan. Met nadruk stelt Sorber dat de op leidingen ook open staan voor vrou wen. „Meer vrouwen zouden een technische opleiding moeten begin nen, dan ben je zeker van een baan als je je diploma hebt". De beroepsopleidingen duren over het algemeen twee jaar. De lessen worden verzorgd door bestaande scholen zoals de Streekschool in Mid delburg, de Groene School in Kapelle of Groot Stelle in Goes. De PBVE coördineert het geheel en verzorgt ook de informatie vooraf. De PBVE is te vinden bij het Regionaal Educatief Centrum. DEN HAAG - PvdA-fractieleider Kok is verontwaardigd over de be noeming van staatssecretaris De Graaf tot voorzitter van de Zieken fondsraad. De benoeming van CDA'er De Graaf vergroot de onevenwichtige politieke samenstelling van voorzit ters van adviesorganen in de gezond heidszorg. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Ouwsterhaule en Scharsterbrug: mevr. J. A. Smit, kand. te Purmerend. Aangenomen naar Aalburg: dr. M. J. Paul, kand. te Amersfoort; naar Gou da: drs. J. W. Kirpestein te Waarden burg-Neerijnen. Bedankt voor Pinacker: B. J. Kruit te Heiloo en Limmen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Wirdum (Fr.): mevr. drs. T. C. Wolters, kand. te Gronin gen, die dit beroep heeft aangeno men. Beroepbaarstelling: mevr. drs. T. C. Wolters, kand. te Groningen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Nieuwerkerk (Z): Th. van Stuijvenberg te Terwolde de Vecht. Oud Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen als lerend ouderling te Nieu^-Beijerland: T. Kok, wonende te Harskamp; als lerend ouderling te Woudenberg: D. Monster, wonende te Puttershoek. Nieuwerkerk beroept ds. Th. van Stuijvenberg NIEUWERKERK - De Gerefor meerde Gemeente van Nieuwerkerk heeft een beroep uitgebracht op ds. Th. van Stuijvenberg te Ibrwolde de Vecht. Hij is beroepen in de vacature van ds. M. J. van Gelder, die in 1985 naar Tricht-Geldermalsen is vertrok ken. Ds. Van Stuijvenberg, die 14 de cember 1926 geboren werd, is sinds 3 juli 1985 predikant in Tbrwolde de Vecht. Deze gemeente heeft ongeveer 480 leden, die van Nieuwerkerk onge veer 450. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE - Dinsdag 4 juli,,A 19.30 uur, ds. A. D. Muilwijk, Dordrecht, (bed. H. Doop). BROUWERSHAVEN - Voor de smalstad zit de eerste zomermarkt er weer op. De markt wordt georganiseerd door de middenstandsvereniging van Brouwershaven. ,,De eerste in een reeks van vier zomermarkten is pri ma verlopen. Er is leuk verkocht en het weer zat gelukkig mee", aldus S. van Beveren. één van de organisa toren van de zomermarkt. ..De markt is dit jaar groter dan andere jaren. Vorig jaar stonden er maar vijfen twintig kramen. Dat aantal is nu uitgebreid naar tweeëndertig". Tijdens de markt is van alles te koop. Van antiek en curiosa tot etenswaren en kleding. Voor de jeugd is een springkussen opgesteld, waar naar harte lust op gesprongen kan worden. De volgende zomermarkt zal zijn op 21 juli, 4 augustus en de laatste zomer markt zal gehouden worden op 18 augustus. 25 Door FENAND VAN DEN OEVER Overal eigen en nergens helemaal thuis Zie, zoiets kan honing nog bitter maken Doch Casper van Adel probeert met een gelovig ver trouwen die weeë telkens weer aan sluipende eenzaamheid weg te druk ken achter het luchtkasteel van zijn plan: Ruimzicht Ruimzicht te doen blijven en de Van Adels voor immer de glorie der streek Casper van Adel zit op de bank en wacht de jongens af. Hij zal niet naar bed gaan voor ze thuis zijn en dan hun vragen of uit de ogen aflezen wat er voorviel en gebeuren' gaat Omtrent Jeroen kent Casper weinig vrees. Die dopt zijn boontjes best in het leven, overweegt hij Maar Dingeman, zie je. dat is zo'n vreemde, die noemde dat mooie lieve peerdje Versijntje Jacoba, Jacoba naar z'n dooie Japie Broek van de keuter on der Likkebaard. Wat een vreemde knul toch, die Ding, ènders dan hij en anders dan Versijntje zelf Hoor, daar zijn stappen, rustig en gelijkmatig; Dmgemans stap, stelt Casper vast. Zo, die is ook al gauw thuis. „Goedenavond, vader klinkt Casper tegemoet. „Goedenavond Dingeman", zegt hij terug. Dingeman loopt meteen door de stal in en geeft Versijntje Jacoba vers voer en water. Wat een rare toch. denkt Casper, en hij brandt van nieuwsgierigheid. Welke knul loopt nu eerst naar een paard, wanneer hij op een vrouw is afgeweest Komt Dingeman nooit meer terug? Casper zou wel naar hem toe willen snellen en zeggen: doe open je boekje, gaat het er op door, tussen Pie en jou? Maar Casper weet zich te beheersen. Daar komt Dingeman de staldeur uit. Nu zal het spoedig bekend zijn Casper wacnt, wacht. Hij hoort in de verte voetenvegen en er komen woorden uit de duisternis op hem af. „Welt'ruste, vader...'Ik ben ge weest, maar van de verkering kan niks komen Dingeman wil door lopen en naar bed gaan. Doch vader belet hem dit. Die staat als een muur voor hem en wenst, als ouder, volko men ik-lik-en-uit-tik te hebben van wat er is voorgevallen. Sober in drie, vier zinnen, zegt Dingeman alles. Er kan niets van komen Casper luistert stil en ineengedo ken daarnaar. Bangig slaat hij soms de ogen op en krimpt dan heimelijk ineen van smart. Mis, mis, ook die rekening klopt niet. O, o, wat moet hij nog meer meemaken, welk een zware weg wacht hem nog? Dingeman ziet Casper's zorgelijke gezicht en grijpt diens rechterhand beet. De linker legt hij op zijn schou der en zegt: „Vader, goeie lieve vader, ik kan niet Dat zijn de laatste woorden van Dingeman en Casper zit almaar stil voor zich uit te staren. Er komt een warme gloed in hem naar boven. Va der, goeie lieve vader zegt Dinge man en hij lei de hand als een moeder op zijn schouder. Hoelang is het niet geleden, dat men zo tot hem sprak? Sedert Versijntje sterfde is er nooit meer zo'n zacht woord in zijn oren geweest. Boer Van Adel heet hij hier, hoofdingeland dóér en in de stad meneer. Jeroen spreekt gaarne over lieve peerden en beste koeien, maar over een lieve goeie vader denkt Jeroen niet. Dat zegt Dingeman, die vreemde beste Dingeman, waarvan je soms zou zeggen, hij is geen Van Adel „Nou ga ik maar, vader", onder breekt Dingeman zijn gemijmer. Casper van Adel knikt, niet voor naam als in de kerkeraad of bij de dijkgraven, maar minzaam en feci als een vader. Hij grijpt even de hand van zijn jongste zoon en zegt: „Dinge man, jongen, je dodt me leed vanwege de verkering die niet doorgaat, maar bedankt voor je zachte goeie woor den, hoor jongen Hij klopt hem in de hals, als hij de paarden doen kan na een lange zware tocht Dingeman gaat naar boven en Casper blijft achter met zijn eigen leed en teleurstelling, wachtend op Jeroen. Casper van Adel denkt er niet aan hoe ze er onder Oostveen over zullen praten en het hoongelach, dat achter hun ruggen zal opgaan, wan neer vernomen wordt, dat zijn wil werd wederstaan (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 5