Een duik in het verleden van bestuurlijk Schouwen-Duiveland DE GEMEENTE VAN HUIS UIT Activiteiten in centrum Renesse Poldertje Gouweveer en Zelke ZWEMBADTECHNIEK DEURLOO B.V. 4 Een historische tocht langs de gemeentehuizen van Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland ZIERIKZEE - Een hinderwet-uitvoerings en opspo- ringsprogramma, in vakjargon ook wel HUP genoemd, een milieu-opsporingsprogramma (MUP), een regionale aanpak wat de criminaliteitsbestrijding betreft en ge meenschappelijke regelingen op tal van gebied. Het le ven van de heren en dames bestuurders is er door de ja ren heen niet eenvoudiger op geworden. Ook vroeger echter werden de heren bestuurders (de dames deden pas later wat aarzelend hun intrede) met bepaald geen gerin ge problemen als gemeentelijke herindeling en niet te vergeten de huisvestingsproblematiek van de lokale overheid geconfronteerd. plaatselijke herberg. Uiteindelijk bleek dat de herbergier drie jaar lang de wet ontdoken had. Dit leidde tot woede bij gedeputeerde staten die het gemeentebestuur van Renesse ver weet dat ook het college aan dit ont duiken van de wet meegeholpen had. Aan verhuizen viel niet meer te ont komen. In 1886 verplaatsten de raads vergaderingen zich naar de consisto rie van de Nederlands Hervormde kerk, een locatie die wel de instem ming van gedeputeerde staten had. H. UIL G. C. GROENLEER EEN HISTORISCHE TOCHT LANGS DE GEMEENTEHUIZEN VAN SCHOUWEN-DUIVELAND EN SINT PHILIPSLAND Dit reilen en zeilen binnen de vier muren van het gemeentehuis is door de heren H. Uil en G. C. Groenleer, respectievelijk streekarchivaris en adjunct-streekarchivaris van het Streekarchivariaat Schouwen-Duive- land/Sint Philipsland door middel van een historische tocht langs de ge meentehuizen op papier gezet. Een expeditie naar nog (historisch) onont gonnen gebied. Dit ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Vereniging van Burgemeester, Wet houders en Secretarissen. Wie denkt dat deze historische tocht een soort martelgang van Kromme Leendert door stoffige ar chieven en nauwelijks te ontcijferen oude handschriften is geweest, ver gist zich. De duik in het verleden van bestuurlijk Schouwen-Duiveland toont juist aan dat besturen mensen werk is en blijft, waarbij de emoties soms hoog kunnen oplopen. En om heel eerlijk te zijn: de problemen in die tijd hadden toch een meer mense lijk gezicht dan de complexe zaken met veel haken en nog meer ogen, die tegenwoordig op het bordje van de raadsleden worden geschoven. Huisvesting Mag de taak van de hedendaagse lo kale overheid dan zwaarder zijn ge worden, de in vergelijking met vroe ger riante huisvesting vergoedt veel. In niets maar dan ook niets lijken de nieuwe gemeentehuizen in Wester- schouwen, Bruinisse, Scharendijke en ook Nieuwerkerk op vergader ruimte in de plaatselijke herberg. Eén ding was zeker, de heren bestuur ders waren verzekerd van hun natje en hun droogje en dat veelal tegen een lage huur. Aan die situatie kwam door invoe ring van de Drankwet in 1881 een ein de. Wilde een etablissement in aan merking komen voor een vergunning, dan mocht deze niet worden gebruikt voor de openbare dienst, waartoe de gemeenteraadsvergaderingen moes ten worden gebruikt. Om de verschil lende gemeentebesturen dë gelegen heid te geven om een geschikt onder komen te vinden werd een overgangs regeling van vijf jaar ingevoerd, waarin werd bepaald dat er tussen de gemeentekamer en de gelagkamer geen verbinding mocht zijn. Heel wat deuren zijn in die tijd dichtgemet seld. Renesse Niet ieder gemeentebestuur ging voortvarend te werk bij het zoeken van een nieuw onderkomen. B en w van Renesse haalden daarbij zelfs de woede van gedeputeerde staten op hun hals doordat de herbergier „ver gat" om ontheffing voor de Drankwet te vragen. Iets dat jaarlijks moest ge beuren. De gemeentebestuurders de den of ze van niets wisten en verga derden rustig verder in de Dit jaar zijn er weer prominenten uit de kinder- en straattheaterwereld uitgenodigd om de zomeractiviteiten een nationaal niveau te geven. De meeste evenementen vallen onder de Stichting Recreatie-activiteiten Wes- terschouwen. Woensdag 12 juli komt het clownsduo Floppie en de heer Ma- rini met zijn show Floepie, de Flap- zak naar Renesse. Het duo verzorgt voorstellingen aan de Kerkring (17.00 uur) en op het evenemententerein (20.00 uur). De avond markten worden gehou den op de vrijdagen 14 en 28 juli en 11 augustus. Er zijn standwerkers, oude Gemeentebesturen die wel een ei gen stadhuis tot hun beschikking hadden, werden overigens ook niet altijd gevrijwaard voor rampspoed. Zo bleek de restauratie van het stad huis in Brouwershaven keer op keer te stranden, omdat het rijk er niet veel brood inzag om in de restauratie te financieren. Aan die restauratie viel echter niet meer te ontkomen toen tijdens een raadsvergadering in 1889 een deel van de bovengevel van het stadhuis met donderend geraas naar beneden kwam. Er waren ook problemen van con sumptieve aard. Met gefronste wenk brauwen bekeken de provinciale be stuurders de dorst van de gemeente raadsleden tijdens de vergaderingen. Via een pittig schrijven maakten gs duidelijk dat het in Bru uit moest ziin met het schenken van sterke drank tijdens de raadsvergadering. Ook binnen de gelederen van het Bruse gemeente-apparaat „rommel de" het weieens. Bij voorbeeld in 1908 toen wethouder F. D. van Ves&em de secretaris verweet dat zijn assisten ten (volontairs) sigaren uit de potjes ipikten en dat er door de goffers voor <een kapitaal 8,-) aan lucifers wer den verbruikt. In Dreischor was er in de crisisja ren zelfs nog enige tijd sprake van 'een drooglegging, omdat de burge meester van dit dorp, die tevens ook secretaris was vond dat veel raadsle den om 9.00 uur al koffie hadden ge dronken en niet per sé nog eens koffie moesten hebben. Zijn wethouder zag meer brood in het besparen op de stookkosten door pas 's morgens vroeg de kachel op te stoken. Bestuurders Ook de bestuurders zijn (als het goed is tenminste) met hun tijd mee gegaan en zijn tengevolge van de de mocratiseringsgolf meer aanspreek baar geworden. In de tweede helft van de negentiende eeuw behoorde een bestuurder tot de kring der nota- beien en op het platteland werden de burgervaders gerecruteerd uit de rij en der (rijke) landbouwers of rente nierende plattelanders. Tot ergernis van minister mr J. R. Thorbecke leek het ambt van burgemeester erfelijk te worden. Een ontwikkeling waarin hij als minister een stokje stak. Wet houders kwamen (meer dan tegen woordig het geval is) ook vaak in aan merking voor het burgemeesters ambt. In de eerste decennia van deze eeuw werd het echter gebruik dat burgemeesters niet meer uit de eigen gemeentegelederen werden gekozen, al werd hierop nog weieens een uit zondering gemaakt. In de vorige eeuw waren de verga deringen van b en w nog van een ont roerende eenvoud. Vaak bestonden deze uit het voorlezen van ingekomen stukken uit de staats- en provincie- bladen. Voor de secretaris „een mak kie" omdat hij dan vooraf de notulen van de vergadering kon opmaken. Takenpakket Die tijd is echter voltooid verleden tijd. De twintigste eeuw (en dan in het bijzonder de eerste vijfentwintig jaar) heeft voor een steeds omvangrij ker takenpakket voor de gemeente besturen gezorgd, waardoor de func tie van secretaris niet langer een bijbaan was maar uitgroeide tot een zware full-time functie. Op allerlei gebied nam de overheidsbemoeienis toe en ontwikkelde de staat zich van nachtwakerstaat tot verzorgings staat. Ook kwam er binnen de muren van het gemeentehuis moderne appa ratuur te staan. In de jaren twintig deed de schrijfmachine haar intrede in het gemeentehuis. Een zegen voor de een, een kwelling voor de ander, die volhield aan het met de hand ge schreven document. Een man als A. J. de Bruijn, burgemeester van Eiker zee en Ellemeet schreef zijn brieven tot begin jaren vijftig met vulpen. En nu, anno 1989 wordt er niet meer ge sproken over schrijfmachines maar wordt er tijdens de gemeenteraads vergaderingen gediscussieerd over de aanschaf van een fax-apparaat of over de voortschrijdende automatise ring. Want ook al is ons staatsbestel in grote lijnen ten tijde van de Ba taafse republiek gevormd, het gaat wel zijn tijd mee. De ontwikkelingen van de verschil lende gemeentebesturen, de verande ringen op Schouwen-Duiveland ten gevolge van de gemeentelijke herin deling die in 1961 zijn beslag kreeg en waardoor er van achttien gemeenten maar zes overbleven zijn door Uil en Groenleer op pakkende wijze op schrift gesteld en gebundeld tot het boek De gemeente van huis uit, een historische tocht langs de gemeente huizen van Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Ook is een lijst van burgemeesters en secretarissen van de oorspronkelijke achttien gemeen ten opgenomen. Dit boek dat een schat aan regionaal historische ken nis bevat is te koop bij de verschillen de boekhandels in Zierikzee, Haam stede en Renesse. Advertentie ZIERIKZEE Samenstelling Er hebben zich binnen het bestuur van D'66 Zeeland enige wijzigingen voorgedaan. De huidige samenstel ling is als volgt: mevrouw J. A. Jor- ritsma-van Oosten (voorzitter), me vrouw M. J. Daamen (secretaris), J. P. Hannewijk (penningmeester) en de algemene leden drs C. Schipper en de dames J. H. Markusse en R. Wijnak ker. Enquête In de maanden juli, augustus en september houdt de CNV-jongerenor- ganisatie een enquête onder gehandi capte jongeren over werk. Uit een on derzoek van de jongerenvakbond bleek, dat maar heel weinig gehandi capte jongeren in het bedrijfsleven werken. De redenen hiervan moeten op tafel komen met het onderzoek. Gehandicapte jongeren van zestien tot en met zevenentwintig jaar kun nen een formulier aanvragen bij de CNV Jongerenorganisatie, Postbus 2475, 3500 GL Utrecht. ZWN De ZWN heeft besloten om de ver koop van de krant in de bus niet voort te zetten. Hoewel de reizigers het een goed initiatief vonden, ble ken er maar een paar van hen daad werkelijk een krant te kopen. Vanaf oktober vorig jaar waren de passa giers in de gelegenheid in de bussen die als eindbestemming Rotterdam Zuidplein hadden een krant te kopen. Ook een actie gedur'ende de eerste maanden om de verkoop van een lan delijk ochtendblad te stimuleren, had weinig resultaat. De proef is af gelopen vrijdag beëindigd. WESTERSCHOUWEN Bevolking In de gemeente Westerschouwen is in de maand mei geboren: Johanna Janny Wilhelmina Dudok. Overleden zijn Martina Adriaantje Boot-Hanse, Hendrik Jan Dingeman Priemis, Dirkje Krina Hart-Jonker en Frans Hendrik van der Heide. HAAMSTEDE Concert In de Nederlandse Hervormde kerk in Haamstede is vrijdag 7 juli een zang- en orgelavond, die om 19.45 uur begint. Medewerking wordt verleend door het mannenkoor Ethan uit Yer- seke met dirigent R. J. Rijkse en or ganist P. Heykoop. Ds P. Honkoop verzorgt de opening en de meditatie, terwijl I. 't Lam het appèlwoord spreekt. NOORDWELLE Anjerfonds De collecte ten bate van het Anjer fonds heeft in Noordwelle 238,50 opgebracht. Dat was vorig jaar 175,-. De organisatie dankt de ge vers en collectanten. ELLEMEET Muziek Muziekvereniging Nut en Uitspan ning uit Zonnemaire verzorgt zater dag 8 juli een concert in het Durps'uus in Ellemeet. Het concert begint na de muzikale rondgang, die om 19.00 uur begint. BROUWERSHAVEN Commissie De Brouwse commissie recreatie en openbare werken vergadert vandaag, maandag 3 juli, in het stadhuis. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en op de agenda staat onder meer de re novatie van de Blokkendoos, Haven Zuidzijde 25. Toeristendienst De eerste toeristendienst van dit seizoen in de Grote of Sint Nicolaas- kerk in Brouwershaven is zondag 9 juli om 10.00 uur. Voorganger is ds E. J._ Nijhuis uit Ouwerkerk. Medewer king wordt verder verleend door Sjaak en Eric Berrevoets. Vaste orga- niste is Willy Bil. Voor de kleinsten is er een crèche in de kapel. INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 OUWERKERK Van Vroeger tot nu De Culturele Vereniging Ouwer kerk heeft in het plaatselijke dorps huis een bijeenkomst gehouden met als thema Ouwerkerk, van vroeger tot nu. Aan de hand van een maquette vertelde M. K. Romeijn iets over de geschiedenis van de vroegere kerk en toren. Vele eeuwen geleden was er reeds sprake van een grote kruis kerk, die aansloot op de toren. In de Reformatie is een groot gedeelte hier van verdwenen en bleef alleen het koor over, waar tot in de Tweede We reldoorlog diensten werden gehou den. Het vrijgekomen stuk grond deed dienst als begraafplaats. Dia's gaven allereerst indrukken van de Ring van oud-Ouwerkerk. De cycloon boven Ouwerkerk (1933), oorlog en watersnoodramp brachten verande ringen. De aanwezigen kregen kort indrukken van de watersnoodramp. De molen stond op 3 februari nog overeind, maar is later omgevallen. Het grote werk van het leggen van de buitendijk en de emoties van de slui ting met de caissons op 6 november riepen bij vele aanwezigen herinne ringen wakker. Dat gold ook voor het bezoek van de toenmalige koningin Juliana en de belangstelling bij het planten van de eik door Harold Rus- sel en de plaatsing van de klok in de nieuwe toren. Ibnslotte volgde nog een aantal kleurendia's met beelden over de ontwikkeling van Ouwerkerk na de ramp. BRUINISSE Gemeentegids De nieuwe gemeentegids van Brui nisse is verschenen. Uit het voor woord van loco-burgemeester C. J. van Liere blijkt al dat Bruinisse een bijzonder jaar tegemoet gaat. Een jaar, waarin burgemeester T. C. Hek man politiek Bru gaat verlaten. GOES Verhuizing Per 6 juli gaat de Stichting Onder steuning Patiënten- en Oudervereni gingen Zeeland verhuizen. In deze stichting werken samen het Patiën tenplatform Zeeland en de Federatie van Ouderverenigingen van geeste lijk gehandicapten Zeeland. Het nieuwe adres luidt Leliestraat 10 te Goes. De postbusnummers en tele foonnummers blijven ongewijzigd. Concert De bekend organist Charles de Wolff bespeelt zaterdag 8 juli het or gel van de Maria Magdalenakerk te Goes. Het concert begint om 20.00 uur. MIDDELBURG Popoverleg Het Zeeuws Servicebureau voor Jeugd- en jongerenwerk en het Zeeuws Popoverleg zijn onlangs be gonnen met een nieuwe inventarisa tie van Zeeuwse popgroepen ten be hoeve van de zesde editie van het popinfoboek, dat eind september uit komt. Teneinde ook deze editie up-to- date te maken kunnen bands die nog geen inventarisatieformulier hebben ontvangen bellen met 01180-23475. RENESSE - Het zomer-activiteitcnprogramma van Renesse gaat zaterdag 8 juli van start met twee voorstellingen van het staatscircus Caprioli. De voor stellingen zijn om 14.00 uur op de Kerkring en om 19.30 uur bij het Schelpen- terrein (bij de VVV). ambachten en straatartiesten bij. Ook zullen er in het centrum finales worden gehouden van de mini-play- backshow en de soundmixshow, res pectievelijk op woensdag 9 en vrijdag 11 augustus. De presentatie is in han den van Jan Kamberg. Op de campings worden ook de voorwedstrijden gespeeld van het campingvolleybaltoernooi. De fina les zijn bij de strandpaviljoens van Renesse. Voor meer informatie wat betreft tijd, plaats en datum ligt er een programmaboekje klaar bij de VVV. Ook wordt weer een platte grond uitgegeven van de omgeving met daarbij wat nuttige vakantietips. ZIERIKZEE - De twee steden van Schouwen als het ware omkranst door een groot aantal polders en poldertjes. In de onmiddellijke nabijheid van Brou wershaven en Zierikzee liggen betrekkelijke kleine ingepolderde gebieden. Hoewel gering van oppervlak hebben ook deze poldertjes in de loop der tijden veel geldverslindend onderhoud vereist. Trouwens niet-alleen geld maar ook veel aandacht en arbeidsin tensief werk van de waterstaats mensen achter hun tekentafel. Over het algemeen heeft men in het verleden bij het grote water schap Schouwen die arbeid altijd goed aangekund; men beschikte doorgaans over uitstekende inge nieurs. Gouweveer en Zelke worden in één adem genoemd als onderdelen van het ook in zijn totaliteit klei ne waterschap van die naam. Als afsluiting en beëindiging van een veeljarig dichtslibbingsproces en „verlanding" van de oorspronke lijk brede waterloop de Gouwe tussen Schouwen en Duiveland werd in 1628 een bedijking vol tooid, die het nieuw gewonnen ge bied tegen het water moest be schermen. Gouweveer Gouweveer, de naam zegt het al haast, ontleende zijn naam aan een eeuwenoud veer dat de verbin ding onderhield tussen Zierikzee en Duiveland. Het Gouweveer was eertijds tevens een kleine neder zetting gelegen aan de zuidweste lijke Vierbannendijk. Het be stond uit een kapel met een dertigtal huizen, Als gevolg van een stormvloed in 1530 werd dit bewoningsoord volkomen overspoeld en verwoest. Zoals vaak het geval was in deze regio werd nimmer aan herbouw begonnen. In de nabijheid van de jtH--Lj/-^|NOORioOUWE - Polder ^Noordgov Valerkchap tNöprdigouwe 'Só5\ha WO ha dreischor Het poldergebied bij Zierikzee. (Fragment van een kaart uit 1950). buitenplaats Ypenhoven werden eer\ paar huizen opgetrokken. Dc naderhand in de nieuwe polder Gouweveerpolder, ter grootte van 293 ha, viel ten dele onder de juris dictie van het poortambacht van Zierikzee, ten dele onder het rechtsgebied van de Vierbanen van Duiveland. Sinds 1797 was de Gouweveerpolder verenigd met de eveneens in de voormalige Gouwe gelegen Zeikepolder. Zel-as De Zeikepolder - beter kunnen we spreken van poldertje omdat het slechts negen ha groot was - ontleende haar naam aan de nabij gelegen enorme bergen afval van de Zierikzeese zoutnering: de Zuidzwlke en de Noordzelke. Met gras begroeid boden deze kunst matig gevormde heuvels een schit terend uitzicht over het Duive- landse landschap Tbn behoeve van de glasin dustrie werd de zel-as door de stad bij gedeelten verkocht. Dit ge beurde net zo lang totdat Zierik zee deze interessante hoogten kwijt was In vroeger tijd liep het zgn. Zei kevoetpad vanaf de Vissersdijk via het Sas naar de dijk van de Zelkepolder. Door de aanleg van de Trambaan is van dit voetpad al leen het westelijk deel bij de Vis sersdijk nog over. (H. Uil). Hoewel een kleine polder niet per definitie een klein archief be hoeft te hebben is dit bij het Wa terschap Gouweveer en Zelke toch wel het geval. De bewaard geble ven archivalia, in hoofdzaak be trekking hebbend op de 19de en 20ste eeuw met slechts enkele laat-18dc leeuwse stukken, omvat ten slechts een lengte van iets meer dan anderhalve meter. De inventaris van dit archief, ver vaardigd door mevrouw F. Cos- sce-dc Wijs, is opgenomen in de Gebundelde inventarissen van de archieven van het Waterschap Schouwen. (Uitgave 1984). Wiebe Keikes

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4