'Rommelig' weekeinde op nat Schouwen-Duiveland Gedeputeerde De Vries-Hommes opent de Zomertentoonstelling DEU WLQQ B.V. Drugsvangst Neeltje Jans Ongeval door muggenplaag Vergadering Algemeen Vissersbelang Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 juli 1989 Nr. 24567 Plastiek van dertig kunstenaars in tuin van Tessa en Ad Braat ZIERIKZEE - De koppeling tussen antiek en heden- Dit bleek echter in de practijk een ij.-. ite dure opzet te zijn, want er moest daagse beeldhouwwerken maakt deze expositie aantrek- dik geld bij. Halverwege de jaren kelijk voor een breed publiek. Dat deze tentoonstelling methTunTichtmvandê in Zierikzee wordt gehouden is des te meer een goede tuin met voornamelijk bronzen beei- zaak omdat het aansluit bij de spreidingsgedachte van Ssa'Brai'tkrnet'Jde vefkoopV.m a™ de provincie". Deze woorden sprak gedeputeerde G. de tiek in consignatie. Deze opzet, waar- r r bi] het accent op de figuratieve kunst Vries-Hommes tijdens de korte openingsplechtigheid ligt, is door de jaren heen gehand- van de Zomertentoonstelling van Ad en Tessa Braat in abstracte^nstAy hct'inbe°c°heiden Zierikzee. mate, een plaatsje in de fraaie wilde Voordat gedeputeerde G. de Vries-Hommes de Zomertentoonstelling van Ad en Tessa Braat voor geopend kon verklareji moest zij bij wijze van grap eerst een tientje entree betalen. (Foto: Joop van Houdt). Dat de provincie ook nog weieens wat goeds voor Schouwen-Duiveland in petto heeft bleek wel uit het zonni ge weertje dat de gedeputeerde mee bracht. De paraplu's, iets waarop het echtpaar in zijn uitnodiging had geat tendeerd, gezien het gevaar van ake lig druppende bomen, bleken dan ook totaal overbodig te zijn. De gedeputeerde had, zo zei zij in haar korte openingstoespraak had tijdens een bezoek aan het Burger weeshuis met Braat kennisgemaakt. Daarbij had Braat op haar een bij zondere indruk gemaakt, niet alleen vanwege zijn werk, maar ook gezien zijn overtuigingskracht. Behalve wat luchtige woorden maakte De Vries- Hommes van de gelegenheid gebruik om de aanwezigen te wijzen op het streven van de provincie om culturele zaken te spreiden. Dankzij subsidië ring is het aantal tentoonstellingen in de provincie gegroeid, zo stelde de ge deputeerde vast. De zomertentoonstelling die Ad en Ttessa Braat dit jaar van de zevenent wintigste keer hebben ingericht is volgens de gedeputeerde aantrekke lijk voor een breed publiek vanwege de combinatie van antieke voorwer pen en hedendaagse beelden. Die col lectie klein plastiek, die volgens Site- ven Braat de grootste in Nederland is, biedt op zijn beurt ook weer een ruime verscheidenheid aan plastie ken, van zeer waarheidsgetrouw tot imaginair, van massief tot rank. Ho ho Mevrouw De Vries-Hommes die verder niet inging op de bijzonderhe den van deze expositie, omdat „over heid en politici zich niet met de kunst behoren te bemoeien" werd door Braat bij wijze van grap met een luid ho ho tot de orde van de dag geroe pen. Voordat de gedeputeerde de ex- Dat zakendoen Nederlanders in het bloed zit is bekend, maar zoals dat zaterdag rond de Nederlands Her vormde kerk van Haamstede gebeur de was een unicum. De circa dertig vrijwilligers van de Christelijk Gere formeerde kerk trotseerden weer en wind en werden daarvoor beloond met een netto-opbrengst van maar liefst tienduizend gulden. Dit bedrag wordt door de kerkvoogij gebruikt voor de aflossing van het nieuwe kerkgebouw en het orgel. Marktventer Voor dat doel kruipt een aantal ac tieve kerkgangers eens per jaar in de huid van marktventer door alle over tollige vaasjes, potjes, pannetjes en schaaltjes, meubilair en boeken rond de Nederlands Hervormde kerk uit te stallen met het doel er zoveel moge lijk van te verkopen. Ook resultaten van een stukje huisvlijt van onder andere de handwerkclub worden dan ter verkoop aangeboden. Het rad van avontuur en verschillende kin derspelletjes geven deze verkoopactie een speels tintje, terwijl smulpapen bij het ruiken van de pannekoeken en oliebollen-geuren altijd weer voor de ze verleiding bezwijken. Voor de vrijwilligers was het met name in de morgenuren toch wel af zien. Jan de Wind zorgde ervoor dat de zeilen van de kramen een paar keer lossloegen hetgeen met de nodi ge wateroverlast gepaard ging en ook verdween er een dranghek, waaraan een kraam was bevestigd, door een windvlaag in de vijver. De kraam bleef gelukkig wel overeind. De meeste centjes kwamen binnen via de rommelmarkt, maar ook de oliebollen en pannekoeken vonden door het gure weer gretig aftrek. Weer of geen weer, de sfeer was goed en ook het publiek liet het ondanks het slechte weer niet afweten. Met na me tussen 13.00 en 15.00 uur was het volgens de voorzitter van de Bazar- commissie C. Kloet echt druk. En wie mopperde over de vele nattigheid werd erop gewezen dat de profeet Elia om regen moest bidden, terwijl de bezoekers van de bazar-rommel- markt dit „voor niets kregen". Of schoon de belangstelling voor deze positie officieel mocht openen moest zij het eerste toegangsbewijs van de als suppoost verklede Braat kopen. Dit eerste kaartje, ingelijst in een zil veren lijst en voorzien van de handte kening van beide kunstenaars kreeg zij pas nadat ze na enig zoeken een tientje uit haar tas had opgediept. Even twijfelde de gedeputeerde nog aan de ernst van Braats verzoek, maar deze bleek onvermurwbaar. De Zomertentoonstelling van het echtpaar Braat is in de loop der jaren uitgegroeid tot een traditie met lan delijke bekendheid. Deze expositie die zich deels in het fraaie ipterieur yan het Burgerweeshuis en deels in de tuin afspeelt is onder meer in de nationale tentoonstellingsgids opge nomen. Die zomertentoonstelling vloeit in feite voort uit een clausule in het huurcontract van het Burgerwees huis, waarin de huurder wordt ver plicht om de regentenkamer op ver zoek te tonen. „Om te voorkomen dat steeds de bel rinkelde ontstond toen het idee van een zomertentoonstel ling" diept Steven Braat, zoon des huizes, uit het verleden op. Binnen een jaar of vier, vijf zal hij naar ver wacht het werk van zijn ouders over nemen en derhalve is hij nu reeds nauw betrokken bij deze tentoonstel ling. Die zomertentoonstellingen had den begin jaren zestig een wat andere opzet. De ene keer werd eigen werk geexposeerd, terwijl dan weer geko zen werd voor een van het rijk geleen de tentoonstelling. Zo konden bezoe kers van het Burgerweeshuis in het verleden kennismaken met het werk van de Cobragroep, de Mandarijnen cultuur en Afrikaanse kunst. Ook ei gentijdse kunst en de werken van ou de meesters werden in het Burgerweeshuis te midden van het vele antiek geëxposeerd. jaarlijkse happening van de Christe lijk Gereformeerde Kerk door het re genachtige weer iets minder was dan vorig jaar, bleken de vrijwilligers na afloop toch in hun nopjes te zijn met de opbrengst van ruim tien mille. Ouwerkerk Ook in Ouwerkerk „rommelden" twaalf vrijwilligers rond de kerk met het doel om de pas aangeschafte kerktelefoon voor d^ Nederlands Hervormde kerk te kunnen financie ren. Deze kerktelefoon maakt het ou deren en slecht ter been zijnden mo gelijk om via een aansluiting op het telefoonnet de kerkdienst te volgen. Die aansluiting is inmiddels ge- Dit bleek echter in de practijk een te dure opzet te zijn, want er moest dik geld bij. Halverwege de jaren zestig kreeg de tentoonstelling een andere opzet met het inrichten vande tuin met voornamelijk bronzen beel den. Tegelijkertijd begonnen Ad en Tessa Braat met de verkoop van an tiek in consignatie. Deze opzet, waar bij het accent op de figuratieve kunst ligt, is door de jaren heen gehand haafd. Daarnaast krijgt ook de abstracte kunst, zij het in bescheiden mate, een plaatsje in de fraaie wilde tuin die zo is ingericht dat deze in de periode van de zomertentoonstelling in volle bloei staat. Ook dit jaar, nu er voor de 23 e keer in successie voor de combinatie an tiek en klein plastiek is gekozen ligt het accent duidelijk op de figuratieve kunst, die zo stelt Steven Braat kwa litatief goed moet zijn, wil deze een plaatsje in de tuin van Braat krijgen. Dat de collectie vrij traditioneel van opzet zijn is voor Braat junior geen bezwaar. „De opzet van de zomerten toonstelling is dat deze voor iedereen leuk moet zijn om naar te kijken, bo vendien moet het ook rendabel zijn". Die opzet blijkt niet zonder resultaat te zijn, want tijdens de zes weken dat het Burgerweeshuis in het teken van de zomertentoonstelling staat wor den gemiddeld vierduizend bezoe kers geregistreerd. De exposerende kunstenaars, der tig in totaal, worden naar aanleiding van bezoeken aan andere exposities en via een bevriende bronsgieter uit genodigd om hun werk zes weken lang af te staan voor deze expositie. Veelal zijn dat werkstukken van pro fessionals want, zo luidt de mening van Braat: „Het moet beter zijn dat wat er, met alle respect voor de ma kers, tijdens creativiteitscursussen wordt gemaakt". Dit jaar bevat de tuin, die door de wat al te uitbundige zon van de afge lopen weken een beetje van slag was, hoofdzakelijk bronzen beelden van in totaal dertig kunstenaar, onder wie een zestal Zeeuwse beeldende kunste naars. Geen gek resultaat volgens Braat junior en moeder Tessa omdat Zeeland wel een behoorlijk arsenaal schilders heeft maar arm aan beel dende kunstenaars is. Dit jaar echter herbergt het Burgerweeshuis werken van Harry Koster uit Zierikzee, Miems van Citters, Hansje den Hol lander, Juul Kortekaas beide uit Mld- maakt. Vrijdagavond zijn PTT-ers tot 19.00 uur druk in de weer geweest om de aansluiting gereed te maken, zo dat de kerktelefoon tijdens de specia le dienst ter gelegenheid van het ko peren jubileum van pastor M. J. Rouw in gebruik genomen kon wor den. De rommelmarkt die zaterdag als onderdeel van de jaarmarkt op de ring werd gehouden leverde ondanks het slechte weer toch nog een extraat je van 3535,- op. Eèn bedrag waar mee de kerkvoogdij nog een heel eind komt bij het afbetalen van de kerkte lefoon. Ofschoon de belangstelling wegens het slechte weer wat minder dan vorig jaar was, werd er tussen de buien door nog het een en ander ver kocht, variërende van een zak pop corn, een warm gebakken visje (iets dat door een paar jongens uit Stellen dam geheel belangeloos voor de her vormde kerk wordt gedaan) tot een scherp geprijsde broek. En wie een scherpe neus voor mooie en waardevolle zaken heeft, trof temidden van de prullaria en cu riosa een fraaie schrijfdoos aan. Bij na antiek en te koop voor vijftig gul den. Een prikkie, waarop sommige energieke koopjesjagers toch nog wel wilden afdingen. Tevergeefs, want die vijftig gulden was echt de uiterste delburg en Matthy Murre uit Goes. Uiteraard maken ook de beelden van Braat en de Tessa's (keramiek) deel uit van deze expositie. Aansluitend op de wit trend staan er nu ook een paar wit koperen beelden van Braat in de tuin, ondere het werkmodel van de vrouw met boodschappentas, een opdracht voor de grootste kruidenier in Nederland. Naast religieuze taferelen zoals het Jacob en de Engel én Jonas en de Wal vis van Linda Verkaaik, prijkt er' in de tuin van Braat nu ook een in ge dachten gezonken geestelijke met zijn hoed tegen de borst gedrukt en wordt het bordes onder andere „ge vuld" met een paar naakten. Daar naast blijken er nu ook kabouters in de tuin achterhet Burgerweeshuis te prijs. Het geplande zitje buiten was gezien de nattigheid maar in de con sistorie ondergebracht, waarmee de ze een multifunctionele functie heeft kreeg. De dames van „tante Anna" lieten zich door de weersomstandig heden niet weerhouden en regen of geen regen, de pannekoeken rezen de pan uit. Rond half een hadden de da mes er al zo'n tachtig gebakken. Dreischor Hun geloofsgenoten in Dreischor rommelde eveneens ten bate van de kas van de kerkvoogdij. Dit gebeurde zeer comfortabel in de vroegere Cebeco-loods in Dreischor, die voor deze gelegenheid omgetoverd was in een overdekt Waterlooplein. In totaal 25 vrijwilligers zorgden er niet alleen voor dat de afdankertjes werden ver kocht maar ook dat het serviesgoed schoon en wel kon worden uitgestald. Bepaald geen sinecure om die talloze stukken serviesgoed, vaasjes en pan netjes stuk voor stuk af te wassen en af te drogen. Behalve allerlei nutte en onnutte waren die met name in de morgen uren nogal wat onvervalste koopjes jagers trokken waren er ook voor hen die graag een gokje wagen mogelijk heden. Zo kon men raden hoeveel ca- pucijners in de pot zaten en hoe duur de levensmiddelenmand was. Het exacte aantal capucijners en de juiste prijs werd door niemand geraden, maar wel kwam men aardig in de buurt. Mevrouw de Jonge uit Drei schor zat met haar prijs voor de le vensmiddelenmand maar twintig cent mis en mocht daardoor de mand mee naar huis nemen. Eveneens in de prijzen viel mevrouw M. Schuurman, oud inwoonster van Dreischor. Zij won een dinertje voor twee personen, dat door een plaatselijk restaurant beschikbaar is gesteld. De inspanningen van de vrijwilli- huizen. Een variant op de vrolijke tuinkabouter, die menige tuin siert. Dierentuin Een aanzienlijk aantal bronzen af beeldingen van dieren van Gerda van den Bosch geven een wat commer cieel tintje aan deze expositie. De tec kels, bulldoggen en het mopshondje zijn in opdracht van „het baasje" ge maakt na de dood van hun viervoeter. Een vorm van kunst waarmee men de opdrachtgever zeker blij maakt, maar die wel erg voorspelbaar is. De zomertentoonstelling is tot 12 augus tus in het Burgerweeshuis te zien en wel van maandag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur. gers, die onder andere in de nachtelij ke uurtjes zeventienhonderd oliebol len hadden gebakken, werden door het publiek ruimschoots beloond.. Nadat de laatste kopers waren ver dwenen konden „de zegeningen wor den geteld" en bleek dat de kerk voogdij van de Nederlandse Her vormde kerk in Dreischor 6100,- bruto rijker was. Dit bedrag is nodig voor het onderhoud van het kerkge bouw en het orgel. Ellemeet Als vrijwilliger qchter een stand met afdankertjes leer je de mensheid met al zijn eigenaardigheden wel kennen. Leerkacht Bert van Ast van de openbare basisschool 't Meetje in Ellemeet zou na zes jaar rommelen zonder moeite een boek kunnen vul len met zijn ervaringen. Wat te den ken van Duitsers die hier hun vakan tie doorbrengen en dan een Duits souvenir kopen. Of van zuinige mede landers die op luttel bedrag nog wil len afdingen en Friezen die hier met vakantie zijn en dan geconfronteerd worden met een tegel, waarop in het Fries een voor sommigen wellicht discutabele levenswijsheid staat ver meld. Ofschoon er heel wat uurtjes in dit rommel-fenomeen worden gestoken vindt Van Ast het nog steeds de moei te waard omdat de rommelmarkt voor de school altijd voor een gezelli ge sfeer zorgt. Daarnaast is die jaar lijkse rommelmarkt, die dit jaar voor de zesde keer werd gehouden ook bit tere noodzaak. Van Ast: „Met de op brengsten worden zaken als het leer lingenvervoer tussen de middag en de aanschaf van lesmateriaal deels gefi nancierd. Sinds de invoering van de Londo-normen moeten ook de scho len immers op de kleintjes letten. Waar gemeente en ouders de kosten voor het vervoer 's morgens en 's mid dags na schooltijd gezamenlijk voor hun rekening nemen, moeten de ou ders wel de kosten voor het vervoer van de jongste leerlingen (van 4 tot 8 jaar) tussen de middag voor hun reke ning nemen. Omdat deze om rooster- technische redenen een vrij lange middagpauze hebben draagt ook de school bij in deze kosten, middels het organiseren van een jaarlijkse rom melmarkt aan het eind van het schooljaar. Ook hier bleek het slechte weer spelbreker te zijn. Het rad van avon tuur hield het maar anderhalve ronde uit, vanwege het feit dat er „water schade" aan de prijzen dreigde en ook het terras werd niet buiten maar in het speellokaal ingericht. Dankzij de overdekte kramen, zo'n veertien stuks in totaal, konden de vrijwilli gers hun nering toch nog redelijk goed drooghouden en bleek na afloop dat er, ondanks het slechte weer toch nog aardig wat van eigenaar was ver wisseld en dat ook de pannekoeken en Surinaamse hapjes gretig aftrek hadden gevonden. Bij het tellen bleek dat de school hierdoor vierduizend gulden rijker was geworden. Dat vermeerderen van het kapitaal ging volgens Van Ast echter niet altijd even eenvoudig. Een aantal snuffelaars, behorende tot de categorie Zuunige Nederlanders pro beerden het onderste uit de kan te ha len en dat vroeg van de vrijwilligers een stukje vastberadenheid. NEELTJE JANS - Bij het voorma lig werkeiland Neeltje Jans is zon dagmiddag omstreeks 14.00 uur een drugsvangst gedaan. Tijdens het on derscheppen van de verdovende mid delen werden vijf arrestaties ver richt. De arrestanten komen uit Friesland. Bij het oppakken van de arrestan ten waren naast een grote groep poli tie en douane twee arrestatieteams aanwezig met kogelvrije vesten. Dit gezien het feit dat de arrestanten vuurwapengevaarlijk zouden zijn. Tijdens de arrestatie werden dan ook vuurwapens in beslag genomen. Van uit vuurtorens in Westenschouwen en Westkapelle werd een rubberboot in de gaten gehouden die uitvoer tot plusminus 20 kilometer van de kust. Hier zocht de bemanning met een schip. Na terugkomst is de politie bij de Roompotsluis overgegaan tot ar restatie. Vanuit Neeltje Jans zijn er twee mogelijkheden om weg te komen. Vandaar dat er twee arrestatieteams aanwezig waren. De politie in zowel Veere als Leeuwarden en Driebergen wilde de drugsvangst wel bevestigen, maar wilden of kon hierover verder geen informatie verstrekken. BRUINISSE - Een grote zwerm muggen is vrijdagavond de oorzaak geweest van een eenzijdig ongeval op de Grevelingendam. Hierbij vielen twee gewonden en werd de auto to taal vernield. Om 22.30 uur reed mevrouw I. F. H. uit Breda ter hoogte van de brug van Bruinisse toen zij vermoedelijk door slecht zicht met haar auto van de weg raakte en daarbij een aantal keren over de kop sloeg. Daarbij werd haar negenjarige dochter K. H. uit de auto geslingerd. Beide inzittenden werden hierbij gewond en moesten naar het Rode Kruis Ziekenhuis worden ver voerd. De politie vermoedt dat de be stuurster door de regen en de grote zwermen muggen bij het Grevelin- genmeer geen zicht meer op de weg had. BRUINISSE - De Vereniging Alge meen Vissersbelang in Bruinisse houdt zaterdag 15 juli haar ledenver gadering in 't Durps'uus in Bruinis se. De bijeenkomst - tijdens de tradi tionele Visserijdagen - begint om 10.00 uur. Spreker is drs A. C. Drinkwaard, directielid van de European Aquacul- ture Society. Zijn thema luidt Mossel cultuur naar draagkracht. Naast hem wordt er door nog enkele personen kort het woord gevoerd. Na de verga dering wacht de leden een mossel maaltijd, waarna de vlootschouw be gint. Advertentie I ftTJC INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDQf 1W6255 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar 1 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (Vm 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Het weer speelde niet erg mee maar toch slaagde een aantal vrijwilligers erin om door de verkoop van allerlei afdan kertjes de kas van 't Mêêtje met vierduizend gulden te vullen. (Foto: Joop van Houdt). Rommelmarkten in HaamstedeOuwerkerk en Dreischor en Ellemeet HAAMSTEDE/OUWERKERK/DREISCHOR/ELLE- MEET - Pluvius is weer terug van weggeweest. Nadat hij weken achtereen niets van zich liet merken, toonde hij afgelopen weekeinde op niet mis te verstane wijze dat hij na zijn vakantie weer met frisse moed aan het werk is gegaan. Een gehele dag door was hij zeer nadrukkelijk aanwezig bij de rommelmarkten die in Haamstede, Ouwerkerk, Dreischor en Ellemeet voor het goede doel werden gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3