Actiebus tegen alcohol in het verkeer in Ouwerkerk Diploma-uitreiking Zierikzee DE HUUR CV MEI WATERSTANDEN DEURLOO B.V. Geslaagden muziekschool Zierikzee Vlootdagen in Den Helder trekken 120.000 bezoekers GRONINGEN - Maaike Smit is als eerste lichamelijk gehandicapte af gestudeerd als lerares lichamelijke opvoeding aan de Rijkshogeschool Groningen. Bij deze gelegenheid is haar door de rijkshogeschool voor een jaar een baan aangeboden bij de afdeling lichamelijke opvoeding. Dat gebeurde vrijdagavond bij de diploma-uitreking. Maaike Smit liep in het derde jaar van haar opleiding tijdens een skivakantie een dwarslae sie op en belandde in een rolstoel. ZIERIKZEE - Aan de Zeeuwse Mu ziekschool, regio Schouwen-Duive- land, te Zierikzee is wederom een groot aantal leerlingen geslaagd voor de diverse diploma's. In totaal behaalden 71 personen het felbegeer de papier. A-diploma (3e jaar) Blokfluit: Anne-Marie Joppe en Krista Verkaart, Zierikzee; Stefan Smalheer, Brouwershaven. Dwars fluit: Wilmer Kloosterziel, Nieuwer- kerk, Ivo Soeters (met lof), Brouwers haven. Gitaar: Kristiaan Donker en Thnja Hoogstrate, Zierikzee. Klari net: Janine Kok, Zierikzee. Orgel: Di- anne Den Boer, Kerkwerve. Piano: Liesbeth Labeur en Jan Visser, Nieu- werkerk. Saxofoon: Hans Doeleman en Ruben Maes, Zierikzee. Slagwerk; Roel v. d. Berg, Nieuwerkerk. Trom pet: Rienk van Dijke, Zierikzee. Viool: Janneke van Dijke en Mieke v. d. Hoek, Zierikzee; Margreet Labeur, Nieuwerkerk. B-diploma (5e jaar) Blokfluit: Thmara van Dongen, An ne Schouls en Esther Verburg, Zierik zee. Klarinet: Suzanne Doeleman, Schuddebeurs. Piano: Natalia Brull en Corine Braai, Zierikzee, Miriam Kristalijn, Kerkwerve. Viool: Huib Drenth, Eva-Marike de Lange en Ca- thalijne Schotte, Zierikzee. C-diploma (7e jaar) Accordeon: Jasja van Steyn, Zierik zee. Blokfluit: Paula de Vos, Zierik zee. Dwarsfluit: Astrid Schouls, Zie rikzee. Klarinet: Andrea Klap, Zierikzee. Orgel: Lennard Hoekman, Bruinisse, Petra v. d. Putte en Sandra v. d. Putte (met lof), Burgh- Haamstede. Piano: Conjo Kristalijn en Nancy Matthijsse, Kerkwerve, Pascal van Sluys, Nieuwerkerk, An- nemarie Verhoeff en Ferdinand Ver- hoeff, Oosterland, Eline de Vos, Zie rikzee. Slagwerk; Ronald de Roo, Renesse. Viool: Jannalde Rop, Brui nisse, Janneke van Veeren, Zierikzee. D-diploma (9e jaar) Blokfluit: Suzan de Ruijter, Zierik zee. Dwarsfluit: Jolanda Kloet- Brouwer, Brouwershaven. Viool; He- leen van Vee.ren-v.-d.. Hofstede, Zie rikzee. Voor de door het ministerie van WVC erkende diploma's voor leden van muziekverenigingen slaagden: Crescendo, Dreischor A: Janine v. d. Hoek en Lenneke van Schelven, bugel; Loes de Jonge- Dooms, saxofoon; Maf-cel Kooman, cornet; Ronald Slager, hoorn (met lof). Witte van Haemstede, Burgh- Haamstede A: Pieter Kuzee, bugel en Niels Overbeeke, althoorn. B: Krista Ho- genstein, bugel. Oefening en Uitspanning, Nieuwer kerk A. Erwin Flikweert, bugel. Luctor et Emergo, Renesse A. Barbara Janse, saxofoon. B: Se- bastiaan Anders, bugel. Kunst en Eer Zierikzee A: Ans Besling-Fokke, trompet en Jan Mosselman, tuba; Jort Paauwe en Ingrid Zwart-Smit, klarinet; Pas- cale v. d. Wekken, dwarsfluit. B: Cyn thia Besling, klarinet; Theo v. d. Poel, bariton. C: Saskia Eggink-du Bürck, hobo; Wouter Eggink, klarinet; Janco v. d. Linde, trompet. Nut en Uitspanning, Zonnemaire A: Lennert Goemans, slagwerk. B: Monique Duinhouwer en Anja Stoel, klarinet. Er werden 3 leerlingen afgewezen, 1 kreeg een herexamen opgelegd. HAARLEM - De officier van justi tie bij de rechtbank in Haarlem heeft wegens verkrachting gevange nisstraffen van twee jaar geëist tegen de 30-jarige J. van O. uit Alkmaar, de 26-jarige B. B. en de 25-jarige C. E., beiden uit Amsterdam. Het drietal wordt ervan beschuldigd eind maart dit jaar op bruts wijze een 17-jarig meisje te hebben verkracht in disco theek De Metropool in Zaandam. Actiebus komende maanden regelmatig te Schouwen-Duiveland si en op OUWERKERK - Die posters met pittige teksten als „Gele kaart, rode kaart..rouwkaart en dronken rijders doen het tegen een boom" doen de bezoekers van de jaar markt in Ouwerkerk, die een kijkje nemen in de actie bus .waarmee onder jongeren campagne wordt gevoerd tegen alcoholgebruik in het verkeer even slikken. Deze campagne die donderdag is gestart zal op Schouwen- Duiveland niet onopgemerkt blijven. Tijdens verschil lende evenementen in juli en augustus zal de campagne bus met ademanalyse-apparatuur aanwezig zijn. Ofschoon iedere Nederlander via advertenties en STER-spotjes inmid dels wel moet weten welke risico's al coholgebruik in het verkeer met zich meebrengt blijkt dat aan dertig tot veertig procent van alle ongevallen met dodelijke afloop een alcohol luchtje zit. Met name onder jongeren in de leeftijdscategorie van 16 tot 28 jaar speelt overmatig alcoholgebruik een belangrijke rol bij verkeersonge vallen. Forget it De campagne Alcohol in het ver keer, forget it, waarvoor donderdag in Zoutelande het startsein werd ge geven richt zich dan ook op deze groep. De campagne bestaat uit twee elementen, enerzijds het geven van voorlichting door onder meer Veilig Verkeer Nederland en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs en anderzijds het uitvoeren van verscherpte alcoholcontroles door de politie. De veelal groot scheepse en lang van tevoren geplan de controles van vroeger, die regel matig voortijdig uitlekten, hebben door het gebruik maken van nieuwe ademanalyse-apparatuur plaats moe ten maken voor een meer flexibele opzet. Ook kunnen door deze verbe terde apparatuur meer weggebrui kers worden gecontroleerd, waardoor de kans betrapt te worden aanmerke lijk toeneemt. Stickers Voor deze campagne, waaraan na genoeg alle Zeeuwse gemeenten (27 van de in totaal 30 gemeenten hebben zich achter dit initiatief geschaard), het ZCAD, VVN, rijks- en gemeente politie en het Regionaal Orgaan voor de Verkeersveiligheid in Zeeland deelnemen, heeft VVN haai-bus af gestaan. Deze is inmiddels met een groot aantal stickers aangepast aan zijn nieuwe functie en wordt bemand door de regionaal consulent van de VVN, F. J. Bal die samen met Henk Reebergen van het ROVZ dit project coördineert. Vrijwilligers Tijdens zijn tour de Zeeland wordt Bal terzijde gestaan door een groep vrijwilligers die op haar vrije zater dag en in haar vakantie met de bus erop uit trekt om jongeren (en ook) ouderen te informeren over de risico's van het rijden onder invloed. Daarbij wordt gewezen op de grotere pak kans, die door de alcoholcontrole nieuwe stijl is ontstaan. Die voorlich ting wordt op een heel realistische en ook keiharde wijze gegeven. Affiches met gele kaart, rode kaart..rouw kaart of de kermis was het einde la ten niets aan de verbeelding over. Juist jongeren blijken zich volgens Bal door dergelijke keiharde teksten aangesproken te voelen. ,,Die voor lichting ontbreekt in het middelbaar onderwijs en als die wordt gegeven is die vaak te weinig realistisch". Be halve het geven van voorlichting, het uitdelen van folders, stickers, sleutel hangers en meer van dergelijke heb bedingetjes en het uitproberen van het ademanalyse-apparaat houdt het promtieteam ook een enquête onder de bezoekers. In die enquête wordt gevraagd naar het tijdstip waarop men zijn eerste alcohol drinkt, of men na het drinken van alcohol nog in de auto stapt en of men dan denkt nog goed te kunnen rijden. In Ouwerkerk bleek de animo om een alcoholtest te ondergaan en een enquêteformulier in te vullen in de morgenuren niet bijster groot te zijn. Slechts vier personen namen de proef op de som. Het slechte weer, waar door de animo voor een koude pils niet groot was was hier zeker debet aan, evenals wellicht de associaties die het forse apparaat dat buiten de bus stond opgesteld met alcoholcon troles en boetes oproept zorgden er voor dat de „bemanning" van de bus het rustig aan kon doen. Dat zal de komende weken waar schijnlijk wel veranderen, wanneer het team op toernee door de provincie gaat. Ook op Schouwen-Duiveland zal de bus nog een aantal keren te 7-ien zijn. Donderdag 6 juli zal de bus Burgh-Haamstede aandoen. Twee da gen later is de bus aanwezig bij de Brouwse dag en ook de Visserijdagen in Bruinisse op 14 juli worden dooi de actiebus opgeluisterd. Ook op de toeristenmarkt in Renesse op 24 en 25 juli, de laatste Tberistendag in Zie rikzee (dinsdag 8 augustus) zal deze actiebus tegen alcohol in het verkeer aanwezig zijn. Ouwerkerk maakte als eerste gemeente op SchoUwen-Duiv eland kennis met de actiebus, waarmee een promotie team de komende twee maanden door de provincie toert om campagne te voeren tegen alcohol in het verkeer. ZIERIKZEE - De MAVO- en LBO-afdeling van de Christelijke Scholengemeenschap hebben ook dit jaar weer goed gescoord. Van de 58 examenkandidaten ont vingen 53 leerlingen tijdens een drukbezochte bijeen komst het diploma. De directeur van de school, A. van Drie, feliciteerde in zijn inleiding de gediplomeerden en de docenten, die voor dit resultaat het afgelopen jaar veel werk verzetten. In zijn inleiding wees hij erop, dat mensen met elkaar geschiedenis ma ken. „Niet alle geschiedenis haalt de krant, maar jullie hebben wél de krant, sommigen zelfs de voorpagina gehaald". Hij wees op de inzet die no dig is in de maatschappij, waar vele problemen onze aandacht vragen. Naar aanleiding van de bijbellezing, ondermeer uit Lukas 6, ging de direc teur in op Gods oproep te voleodn aan de maat van de nieuwe hemel en de nieuwe aarde, de maatstaf van de toekomst, wellicht onze toekomst. „Veel zal er gebeuren in je leven, veel balken en splinters zul je zien, maar God zal eenmaal de vraag aan ieder van ons stellen: Hoe vol was jouw maat?" Na het zingen van enkele verzen uit Psalm 119, ging de directeur in op de examenresultaten van dit jaar. Hij gaf aan dat ondanks het feit dat de politiek onze school te klein vindt, de Christelijke Scholengemeenschap er steeds opnieuw in slaagt leerlingen de kans te geven zich volop te ontwik kelen door: kleine klassen, de grote pakketkeuze, het verschillende ni veau-aanbod, weinig tussenuren, het realiseren van stage voor de afdeling verzorging en verkooppraktijk en tenslotte door de goede resultaten. Opvallend is overigens dat 14 geslaagden hun schoolloopbaan aan een andere school begonnen, en dat niet door verhuizing. Namens de collega's sprak school- dekaan W. G. Renden. Op humoristi sche, soms ironische wijze richtte hij zich tot de collega's waawrin hij hen duidelijk maakte dat dit toch echt de laatste keer was, dat hij namens hen het woord voerde op een feestelijke bijeenkomst als deze. Daarna wendde hij zich tot de 'zeer geliefde dames en heren en allerbeste abituriënten'. Ook zij kregen nog eens te horen dat de geslaagden unie ke leerlingen waren, opgegroeid met de weinig geliefde boekjes Paspoort en Kort en bondig. „Grandioos", aldus de spreker. „Van feministisch tot embryoneel van discipel tot banaal, in Paspoort staat het allemaal". Ingeleverde boeken leveren maar al te vaak verrassende dichtwerkjes op. Een aantal werd voorgedragen, ge volgd door een lied yraarbij de spre ker zich op professionele wijze op de gitaar begeleidde. Hij sloot zijn speech af met de woorden: „Ik stop ermee, het ga je goed". Na de pauze sprak Renden weer, maar nu als ouder van een geslaagde. Hij bedankte de 'jufs en de meesters' dat zij erin geslaagd waren zijn kind op het rechte pad te houden. In het bijzonder dankte hij de schooldekaan voor het vele verrichte werk en bood hem, dus zichzelf, een fles wijn aan. Ook de leerlingen voerden het woord. Marjan Kouwenberg droeg een eigengemaakt gedicht voor, geti teld Mijn Droom, waarin zij ons deel genoot maakte van de laatste span nende weken. De MAVO-afdeling zong o.Lv. Moni ca de Jong een voor deze gelegenheid /geschreven lied, waarin terug werd en vooruitgeblikt. Tbt slot van deze bijeenkomst voer de namens het bestuur mevrouw Bil- Roskam het woord. Zij feliciteerde leerlingen en ouders en bood de geslaagden een geschenk aan. Daar na sloot zij de vergadering met dank gebed. Na afloop bleef men nog ge ruime tijd bij elkaar om afscheid te nemen van school en docenten. AMSTERDAM - Burgemeester Van Thijn van Amsterdam stelt binnen kort zijn ambtswoning beschikbaar voor een ontmoeting tussen werkloze migranten en „captains of industry". DEN HELDER - De 32ste Nationa le Vlootdagen van de Koninklijke Marine in Den Helder hebben dit weekeinde ongeveer 120.000 bezoe kers getrokken, tegen doorgaans 150.000. Het lagere bezoekcijfer is waarschijnlijk te wijten aan de har de regen van zaterdag. Zondag kwam er buitengewoon veel publiek, naar schatting 70.000 mensen. Dit heeft een marinewoordvoerder bekend ge maakt. Grote publiekstrekkesrs deze keer waren de Amerikaanse door kern energie aangedreven kruiser USS Bainbridge en de Franse torpedo- bootjagér FNS Cassard. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-mcteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Springtij: 5 juli Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 4 juli 05.10 173 11.15 -129 17.30 153 23.40 -159 4 juli 03.25 176 09.35 -129 15.55 154 22.05 158 4 juli 05.40 187 11.05 -137 18.00 167 23.35 -165 4 juli 05.10 195 11.10 -144 17.35 176 23.40 -172 Dinsdag en donderdag Juli, augustus en september Renesse Expositie schilderijen Marja de Lan ge. In het koor van de Nederlandse Hervormde kerk. 14.00-16.00 uur. Tot en met 16 juli Middelburg Expositie keramiek van Henk Wol vers in het gebouw van de Stichting Beeldende Kunst Zeeland. Openings tijden dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met donderdag 13 juli Bruinisse Expositie Kleine Schatten van Schouwen-Duiveland in gemeente huis. Geopend tijdens kantooruren. Tot en met 5 augustus Burgh-Haamstede Expositie Verzamelen. Bewaerschole. Dagelijks van 10.00 tot 16.30 uur en op toeristendagen in Burgh en Haam stede van 10.00 tot 16.30 uur. Maandag 3, 10, 17, 24, 31 juli, 7, 14, 21, 28 augustus Bruinisse Braderie-dag. Bij Aquadelta. Maandag 3 juli Brouwershaven Commissie recreatie/openbare wer ken in stadhuis. 20.00 uur. Dinsdag 4 juli Burgh-Haamstede Adviescommissie financiën. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Vrijdag 7 juli Haamstede Zang- en orgelavond in de Ned. Herv. kerk. 19.45 uur. Zaterdag 8 juli Brouwershaven Brouwse Dag. Braderie op de Markt met Muziek-play-in. Vanaf 10.30 uur. Zondag 9 juli Bruinisse Radio-uitzending AVRO Zeelandtour 1989. Haven. Van 8.00 tot 22.30 uur. Dinsdag 11 juli Brouwershaven Orgelconcert in de Grote- of Sint Ni- colaaskerk. Jaap Zwart, Amersfoort. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 15 juli Brouwershaven Kinderrommelmarkt op de Markt. 9.00-12.00 uur. Bruinisse Ledenvergadering Algemeen Vissers- belang in 't Durps'uus. 10.00 uur. Vrijdag 21 juli tot en met vrijdag 4 augustus Brouwershaven Expositie Kleine Schatten van Schouwen-Duiveland in stadhuis. 13.30 tot 16.30 uur. Vrijdag 21 juli Brouwershaven Brouwse Zomermarkt op de Markt. 10.00-17.00 uur. Maandag 22 juli Brouwershaven Kinderrommelmarkt op de Markt. 9.00-12.00 uur. Dinsdag 25 juli Brouwershaven Orgelconcert in de Grote- of Sint Ni- colaaskerk. Albert de Klerk, Haar lem. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 26 juli Brouwershaven Tberistenrecreatietafeltennisevene- ment in de loods Gebr. Van Ast bij de Delingsdijk. 10.00-17.30 uur. Donderdag 27 juli Dreischor Orgelconcert in de Ned. Herv. kerk. Dirk Jansz. Zwart. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 29 juli t/m dinsdag 1 augustus Brouwershaven Kermis op de Markt. Maandag 31 juli Kerkwerve Jeugdactiviteiten Vakantie Bijbel- schoo. Pniëlkerk. 9.30-11.30 uur en 13.00-15.00 uur. Dinsdag 1 augustus Kerkwerve Jeugdactiviteiten Vakantie Bijbel- school. Pniëlkerk. 9.30-11.30 uur en 19.00-20.30 uur. Woensdag 2 augustus Kerkwerve Jeugdactiviteiten Vakantie Bijbel- school. Pniëlkerk. 9.30-11.30 uur. Decaan W. G Renden begeleidt zichzelf op de gitaar. (Foto: Joop uan Houdt). Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDËBÊURÊ - TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 2