Elementen laten zich gelden tijdens opening Deltaweek Vier gewonden bij ongeval bij provinciale weg De Val Foto-tentoonstelling in Gasthuiskerk Zierikzee Noors schip aan de grond gelopen in Westerschelde puil! 1 DE ZIERIKZEESCHE COURANT ./v V J?7> ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 3 JULI 1989 145ste jaargang Nr. 24567 Actiebus Zomertentoonstelling Verleden Prijs De komende maanden L een actiebus van Gedeputeerde De Vries-Hommes tekende voor H. Uil en G. C. Groenleer zijn in de historie van VV-Zonnemaire heeft bij een prijsvraag 5000 Veilig Verkeer Nederland over Schouwen- de officiële opening van de zomertentoon- bestuurlijk Schouwen-Duiveland gedoken. gulden gewonnen. (Pag. 6). WAARIN OPGENOMEN Duiveland als onderdeel van de campagne Al cohol in het verkeer; Forget It. (Pag. 2). stelling in het Burger Weeshuis in Zierikzee. (Pag. 4). (Pag. 3). (1797 - 1889) Het gevaar komt sneller als het geminacht wordt. Publilius Syrus ZIERIKZEE - Tijdens de jaarlijkse Open Kerk dagen die ook nu weer in de Gasthuiskerk te Zierik zee zullen worden gehouden is er dit jaar een opval lende foto-expositie van de fotografe Jenny E. Wesly te bewonderen. Joods leven in Nederland, luidt het thema van deze fototentoonstelling. Drie jaar lang heeft Jenny E. Wesly, zelf joods van geboorte, met haar camera de joodse gemeenschap in Nederland gevolgd. Zij gaf zichzelf de opdracht om de joodse gemeenschap in al haar veelzijdigheid vast te leg gen. In het bijzonder gold dit het religieuze ceremo nieel van de orthodox-joodse gemeente. Gedurende drie jaar volgde zij zowel als toeschouwer als betrok kene het joods kalenderjaar met zijn feest- en treurdagen. Zeer in getogen fotografeerde zij o.m. de besnijdenis van een kind, de bestudering van de Ibra door jong en oud, een joodse huwelijksinze gening en het insnijden van kle dingstukken als teken van rouw. Haar foto's vallen op door de on opvallendheid van de fotografie zelf. Geen van de foto's verraadt haar aanwezigheid. Tijdens het fo tograferen hield ze zich aan een aantal beperkingen. Ze respec teerde het werkverbod op de Sjab- bat en sommige andere feestda gen. Daarom zijn er op de exposi tie in Zierikzee geen foto's te zien van het blazen op de ramshoorn op de Grote Verzoendag of de hui selijke rust op de Sjabbat. In zeke re zin introduceert de fotografe een nieuw begrip: het joodse vrou wenperspectief. Als vrouw mocht zij nief in het mannengedeelte van de orthodoxe synagoge zijn. Vandaar dat zij vanaf bovenliggende vrouwenga lerijen door een hek of een gordijn heen moest fotograferen. Het ac cent van de foto's valt op de ge loofsbeleving in orthodox-joodse kring. Thchtig van haar foto's heeft de fotografe opgenomen in een boek dat de titel kreeg Joods leven in Nederland. De organisatoren van de tentoonstelling mogen onge veer de helft van de oorspronkelij ke foto's exposeren. Het feit dat tijdens open kerk-dagen een foto tentoonstelling over het orthodox- joods geloof gehouden wordt is een bewijs van de groeiende ver bondenheid die de kerk met het jodendom ervaart. Tevens is het een middel om iedereen nader te informeren over de religieuze ge bruiken in de joodse gemeen schap. Centraal Hoewel de foto-tentoonstelling centraal staat zijn er tijdens de open kerk-dagen nog meer activi teiten te beleven. In de eerste plaats is het mogelijk de histori sche Gasthuiskerk te bezichtigen. Tijdens elke open kerk-dag is er een gastheer of gastvrouw aanwe zig die informatie geeft over de ge schiedenis van deze kerk. Wie nog meer wil weten over de geschiede nis van de kerk kan het klank beeld bekijken en beluisteren ,,Niet met steen of hout alleen". Aan de hand van een serie fraaie dia's krijgt men een indruk van de ontwikkeling van middeleeuwse Gasthuiskerk tot de functie die de kerk vandaag vervult. Boekentafel Aan de boekentafel zijn de uit gaven van de Bijbel Kiosk Vereni ging te koop. Verder worden er door organisten van Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee diverse orgelbespelingen gehou den. De open kerk-dagen zijn een gezamenlijk project van de Her vormde en Gereformeerde Kerk van Zierikzee. De dagen worden gehouden van af maandag 10 juli op elke maan dag, woensdag en vrijdag van 13.00-17.00 uur. De laatste open kerk-dag is vrijdag 11 augustus. Een van de prenten van de fotografe Jenny E. Wesly. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WA> 1*6* PE Bli-r Met het hijsen van een felgele vlag met het opschrift Oosterschelde.... natuurlijk recreatie verrichtte gedeputeerde J. B. Ventevogel de opening van de Deltaweek in Zierikzee, die veel belangstelling trekt. (Foto: Joop van Houdt). Oosterschelde natuurlijk recreatie ZIERIKZEE - Met het hijsen van een vlag met het op schrift Oosterschelde natuurlijk recreatie heeft ge deputeerde J. B. Ventevogel het officiële startsein voor de Deltaweek gegeven. Deze opening, waarbij de elemen ten zich danig lieten gelden, speelde zich af aan boord van een platbodem van zeilvloot De Zeeuwse Stromen in de haven van Zierikzee. Nadat de deelnemers vrijdag als „warming up" van Bruinisse naar Zierikzee zeilden werd het zaterdag morgen ernst met de Deltaweek, wel ke na afloop door de gedeputeerde vanaf een schip werd geopend. Dit ge beurde even na 18.00 uur toen de deel nemende schepen weer keurig afge meerd in de haven van Zierikzee lagen. „De mooiste en ook gezelligste haven van Zeeland en wellicht, ook Nederland" zoals burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs met „enig" chau vinisme vaststelde. Vanwege de met bakken uit de he mel naar beneden komende regen hield Asselbergs zijn welkomstwoord kort. De grote belangstelling voor dit evenement schreef hij toe aan de goe de organisatie en het feit dat de Oos terschelde een uitstekend gebied voor een sportevenement als de Del taweek is. Ook in de toekomst, wan neer bepaalde delen van deze zeearm de status van beschermd natuurge bied krijgen moet de Deltaweek blij ven. Ook gedeputeerde J. B. Ventevogel (toerisme) sprak zich in soortgelijke bewoordingen uit. Na het hijsen van een felgele vlag met het opschrift Oosterschelde natuurlijk recrea tie sprak Ventevogel de hoop uit dat die recreatie ook in de toekomst mo gelijk zal blijven. Met het oog op de opstandige elementen stelde de gede puteerde dat Zeeland bij elk weer aantrekkelijk is. Daarbij tekende Ventevogel aan dat wat de toekomst ook brengen zal, het niet de laatste keer zal zijn dat de Deltaweek in Zie rikzee wordt gehouden. Tot dinsdag morgen verkeert nautisch Zierikzee nog in de ban van de Deltaweek, dan vertrekt het „zeilcircus" naar Sint Annaland. Verwachting tot dinsdagavond: Iets warmer Droog en overwegend zonnig. Mini mumtemperatuur ongeveer 13 gra den. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden in het Waddengebied en langs de kust enkele graden lager. Matige, aan de kust overdag af en toe krachti ge noordoostenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 7 juli: Woensdag: Zonneschijn: 80%. Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 27 graden Windkracht: oost 3 Donderdag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 16 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: noordoost 4 Vrij«dag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 4 juli Zon op 05.26, onder 22.02 Maan op 06.18, onder 23.12 Eerste Kwartier: 11 juli (02.19) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een krachtig hogedruk- gebied heeft zich nu boven de Noord zee ontwikkeld. De kern van dit hoog beweegt zich het komende etmaal nog iets in de richting van Zuid-Noorwe- gen. Gelijktijdig blijft de luchtdruk relatief laag in Midden-Europa. Noordoosten winden voeren de ko mende 24 uur droge lucht uit Zuid- Scandinavië naar onze omgeving. Zo wel door de aanvoer van warmere lucht als door dalende luchtbewegin gen boven onze omgeving worden de temperaturen geleidelijk hoger. Dinsdagmiddag kunnen dan ook in een groot deel van het land maxima van rond de 25 graden Worden be reikt. Bij een matige, overdag aan de kust af en toe krachtige noordooster, blijven de temperaturen bij zee, zoals gebruikelijk bij deze windrichting, wat achter. TERNEUZEN - De Noorse tanker Hesperus (tonnage: 30.714) is zondagmor gen rond drie uur in de Westerschelde aan de grond gelopen. Het schip is gela den met ammoniak. Zondagmiddag rond half vier maakten sleepboten van de Union uit Antwerpen zich aan het schip vast en deden een poging de tan ker weer vlot te krijgen. Dit heeft een woordvoerder van de Rijkspolitie te Water in Terneuzen meegedeeld. Het schip is in de nacht van zondag op maan dag vlotgetrokken. Voor de lading ammoniak werd niet gevreesd. „Het schip ligt mo menteel op een vlakke plaat, dus ge vaar voor breken is er niet. Er is ver der weinig risico, omdat de tanker dubbelwandig is", aldus een woord voerder van de Rijkspolitie te Water zondag. De tanker met bestemming Antwerpen lag vast in de zogenoem de Pas van Borssele, de plaats waar de meeste schepen de Westerschelde oversteken. Het schip zou zijn vastge lopen door een technische storing. Pogingen om de Noorse tanker Hesperus vlot te krijgen mislukten. Rond half vier zondagmiddag is ge poogd het schip vlot te trekken. Door de snelheid waarmee de tanker zon dagochtend vroeg op de plaat is geva ren. lag het schip muurvast. Er was minstens een meter water tekort om het schip vlot te trekken, aldus een woordvoerder van de Union. Afgelopen nacht werd een tweede poging ondernomen. Er moest eerst een deel van de lading vloeibare am moniak worden overgeslagen. De tanklichter Alaska van Chemgas Rot terdam was onderweg naar de Pas van Borssele in de Westerschelde. Rond zes uur zondagavond zou gepro beerd worden de duizenden tonnen ammoniak over te laden. Volgens een woordvoerder van Union „een moei lijk karwei", omdat er geen ammoni- aklucht vrij mag komen. De Alaska zal de overgenomen lading ammoni ak overbrengen naar het chemiecon cern Hoechst in Vlissingen. Om tien over drie maandagochtend is de tanker vlotgetrokken. Het bleek niet nodig een deel van de lading am moniak over te pompen. Er is hiertoe nog wel een poging ondernomen, maar het binnenschip waarin overge laden zou worden, bleek niet genoeg gekoeld. Het scheepvaartverkeer in de Westerschelde heeft weer vrij doorgang. De Hesperus is nu in de Sloehaven in Vlissingen, waar hij door de Scheepvaartinspectie zal worden onderzocht. Ook wordt daar een deel van de lading gelost, waarna de tanker richting Antwerpen gaat. OSS - Een speciaal team van de po litie in Oss heeft in de nacht van don derdag op vrijdag een cocaïne- transactie verhinderd. Op een par keerplaats in Vught werden twee in Rotterdam woonachtige Columbia- nen (32 en 25 jaar) op heterdaad be trapt toen ze enkele kilo's cocaïne wilden verkopen aan een 32-jarige man uit Oss. Een woordvoerder van de politie heeft ditv vrijdag meege deeld. ZIERIKZEE - Zaterdagmorgen om even voor acht uur heeft zich op de provinciale weg naar De Val een onge val voorgedaan waarbij vier gewonden vielen. Het ongeval deed zich voor ter hoogte van de afslag naar de Julianastraat. De Engelsman R. L. H. afkomstig uit Summerset reed richting Zierikzee. Uit tegengestelde richting naderde een personenwagen bestuurd door C. B. uit Den Haag. Volgens de politie zou deze door nog onverklaarbare oorzaak op de linker weghelft terecht zijn gekomen, waardoor beide wagens frontaal op el kaar botsten. De vrijwillige brandweer van Zierikzee moest alles in het werk stellen om de echtgenotes van R. L. H. en C. B. uit hun benarde positie te bevrijden. Bij dit ongeval raakten vier personen, onder wie de bestuurders van beide personenwagens, de echtgenote van de Engelse bestuurder en een inzittende uit de Ne derlandse wagen, S. M. P. uit Den Haag gewond en moesten met diverse botbreuken naar het Rode Kruis Ziekenhuis worden vervoerd. Aanvankelijk werd aangenomen dat de anderhalf jaar oude baby van R. L. H. ook gewond was geraakt. Dit bleek na nader onderzoek niet het geval te zijn. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1