I»PT iensten voor zond berichten uit het verleden POSTZEGELRUBRIEK 1 !L 1 L I 1 m Schouwen-Duivelarid in Oude Ansichten Franse Revolutie herdacht Milieu organisaties willen verbod waterscooter 17 51 71 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 juni 1989 Nr. 24566 7 Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. De Boo, kinder(neven)dienst. 11.00 uur ds. K. Hendrikse, kinderneven- dienst. 18.30 uur ds. J. J. Roodsant, Almkerk. Kerkwerve: 11.00 uur ds. C. Bregman, Renesse. Serooskerke: 10.00 uur ds. J. E. van Es. Burgh: 10.00 uur ds. A. J. Baas, Hemmen. Haam stede: 10.00 en 19.00 uur ds. O. C. Kerssen. Renesse: 9.30 uur dhr. M. Al- lewijn. Noordwelle: 11.00 uur dhr. M. Allewijn. Scharendijke: 9.30 uur ds. C. Bregman. Kindernevendienst 4-8 jaar. Brouwershaven: 9.30 uur mevr. P. J. van Esveld-Kwakernaat, Rotter dam. Zonnemaire: 11.00 uur ds. D. R. Jonker, Dreischor. Noordgouwe: Zie Dreischor. Dreischor: 9.30 uur ds. D. R. Jonker, gez. dienst met Noordgou we. Ouwerkerk: 14.30 uur dhr. M. J. Rouw. Nieuwerkerk: 10.00 uur dr C. M. Wigmans, Alphen a/d Rijn, gez. dienst in Geref. kerk. Oosterland: 10.00 uur ds. Mulder, Scharendijke, 18.00 uur ds. Ruitenburg, Rhoon. Sir- jansland: 10.00 uur kand. W. P. Emaus, Tholen, 18.30 uur kand. J. van Dijk, Nieuw-Lekkerland. Bruinisse: 10.00 uur ds. J. de Roo, voorber. H.A., 17.00 uur ds. J. de Roo. Lutherse Kerk Zierikzee: 10.00 uur dhr. Oosterloo, Middelharnis. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur dr. A. Jobsen, 18.30 uur leesdienst. Haamstede: 10.00 uur ds. J. de Vries, H.A., 19.00 uur ds. R. Kamermans, Scharendijke. Scharendijke: 10.00 uur ds. R. Ka mermans, 19.00 uur ds. W. v. d. Hoek. Brouwershaven/Zonnemaire: 10.00 uur da. J. J. van Zoelen, 18.30 uur dienst door gemeenteleden. Nieuwer kerk: 10.00 uur dhr. C. M. Wigmans, Alphen a/d Rijn, gez. dienst in Geref. kerk, 17.00 uur dhr. H. A. v. d. Tol, Dirksland. Bruinisse: 10.00 uur ds. J. Noordhof, voorber. H.A., 17.00 uur dr. C. M. Wigmans, Alphen a/d Rijn. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 en 18.30 uur ds. A. P. van Dijk. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur ds. B. de Graaf. Kerkwerve: 10.00 uur Dienst des Woords, 15.00 uur ds. A. Baars, Middelharnis. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur ds. M. Dijkstra. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 18.30 uur ds. Th. van Stuijvenberg. Nieuwerkerk: 09.30 uur leesdienst, 15.30 uur ds. Th. van Stuijvenberg. Oosterland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 13.30 en 18.00 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst., Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Zaterdag 19.00 uur Eucha ristieviering. Zondag 10.00 uur Eu charistieviering met Jongerenkoor De Ark uit Breda. Haamstede: Zater dag 19.00 uur Eucharistieviering. Zondag 10.00 uur Eucharistieviering. Renesse: Zaterdag 19.00 uur Eucha ristieviering. Zondag 10.00 uur Eu charistieviering. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur ds. E. H. Cos- see, Rotterdam. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis 18.00 uur dhr. D. Groenleer. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Hoek van Holland: E. Kolkert te Sintjohannesga en Delfstrahuizen; te Houten (deelgem. De Open Hof): P. Pannekoek te Zeist; te Piershil: J. B. Kamp, kand. te Elspeet. Toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar: A. Elverdink, Kommisjewei 27, 9218 PC Opeinde; G. van Goch, Schimmelpennincklaan 20, 3771 JA Barneveld; mevr. M. A. de Jager, Parkweg 159, 7772 XS Harden- berg; J. S. Struijk, Vletweide 142, 3981 ZP Bunnik; mevr. A. E. Struijk- Boers, Vletweide 142, 3981 ZP Bun- nik. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Nijmegen: drs. R. J. Geersing, kand. te Kampen; te Assen- Zuid: F. H. Folkerts te Stadskanaal. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Zwolle: G. M. de Leeuw, kand. te Rotterdam. 89/266. Neeltje Boot Ndr. uit Kerkwerve stuurde deze ansichtkaart aan mejuffrouw P. Zandee te 's-Graven- polder op 4 september 1905. De kaart werd ergens in de postwagon van de RTM gepost want deze kreeg het tramstempel Steenbergen - Brouwershaven mee. We zien een gedeelte van de Ring in Kerkwerve met kinde ren en ouderen. Links staat het postkantoor ofwel het hoekhuis van Evertse. In het aangrenzende huis woon den toen de echtelieden A. van Driel en vervolgens A. Kloet. Zijn vrouw Lien (met muts) staat voor haar huis evenals buurvrouw J. van Driel-Flikweert. Behalve het hoekhuis verdwenen deze huizen met de wa tersnoodramp van 1953. Er werden ter plekke echter drie nieuwe huizen voor in de plaats gebouwd. Het is waarschijnlijk op vrijdag dat deze foto gemaakt werd. Dan kwam namelijk Aleman uit Zierikzee, die een handeltje dreef in potten en pannen, naar Kerkwerve. Zijn hittekar staat voor het huis van de weduwe Gra- velijn. Meer naar rechts werd in 1935 een huis gebouwd voor de gemeenteveldwachter W. Kleijn. Daar woon de later C. A. Rotte. De kinderen, die allemaal klompen dragen zijn van links naar rechts gezien: Jan van Burg Czn., Jan van Burg Gzn., Kees van Burg Gzn, Nico Steur, Kees bij de Vaate, Piet Evertse, Wim Steur, Marien Steur, Leen va?i Burg Gzn., Marietje van Driel en Jozina Kloet. Honderd jaar geleden, namelijk in 1889 verscheen bij K. Heerschap te Ouddorp een 100 pagina's tellend boekje met als titel:Korte Levensge schiedenis en 25 brieven van Kaatje van der Wekken-van Dongen", te Kerkwerve. Zij woonde aan de Verse- putseweg te Kerkwerve. Wie zou daar nog een exemplaar van in z'n bezit hebben? Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. Bedankt voor Genemuiden (toez.): H. Westerhout te Goedereede. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Biezelinge: mevr. M. A. Los, kand. te Utrecht; te Maassluis: G. G. S. van Hoogstraten te Krimpen aan den IJssel. Aangenomen naar Nederlangbroek (toez.): W. C. Zuijderduijn, kand. te Stellendam. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Surhuisterveen i.c.m. Opende: drs. J. R. Geersing, kand. te Beter is een hand vol nist, dan beide vuisten vol zwoegen en najagen van wind". Prediker 4 6 Wie wel eens in de grote stad een warenhuis bezoekt, of op een' groot vliegveld moet zijn om mensen weg te brengen of halen, komt misschien wel tot de conclusie: Wat een drukte, wat een gefriemel, wat een gezwoeg, wat een gejaag". Het lijkt wel een mierennest, continu in beweging. In je gedachten kunnen er dan overwe gingen komen in de lijn van: wat is ons (schier)eiland dan een betrekke lijk rustig gebied (voor of na de va kanties dan wel te verstaan). Het gaat er allemaal minder gejaagd. Tbch kan de schijn ook hier bedrie gen, want wie op mensen let, uitspra ken aanhoort, weet best van opmer kingen als: geen tijd, agenda vol, overbezet, overbelast enz. Sjouwen en zwoegen, doorgaan. Dat er dan perioden zijn waarin van een „welverdiende rust" wordt genoten, beginnen we nu op Schouwen-Duiveland al weer te zien. Schouwen-Duiveland, rustpunt, rust plaats voor zeer velen. Deze waarnemingen, zijn niet nieuw, niet origineel, want de schrij ver van het Bijbelboek Prediker weet er ook al van. Hij observeerde in zijn tijd ook al het gejaag en gezwoeg van de mens. De mens die toen (ook) al leefde in een wereld, een omgeving waar je vraagtekens en uitroeptekens moest zetten. In het Bijbelgedeelte waaruit de boven deze overdenking staande tekst genomen is, wordt ge sproken over het vele onrecht dat op aarde geschiedt. Naijver, jagen en jachten geen rust. Al dat gefriemel, dat continu bezig zijn, dat gesjouw vat de schrijver in één woord samen: „ijdelheid". „Een beetje rust is beter dan steeds maar ploeteren en zwoegen", zou je kunnen samenvatten in één gedachte: „rustig aan, dan breekt het lijntje niet". In onze tijd met zijn vele klach ten van: „overspannen, doodmoe, overwerkt", wijze woorden Ga er maar aan staan De goede levens instelling zal zijn: „werken om te le ven, niet leven om te werken". Men kenne zijn grenzen. Bovenal zal de mens zijn rust, zijn stop, zijn „even uitblazen" in geeste lijke zin op een hoger plan moeten zien te verkrijgen. Zei Jezus niet: Komt allen tot Mij, die belast en bela den zijt, Ik zal u rust geven'." De ware levenskunst zal dus zijn: „de juiste verhouding vinden tussen bezig zijn en rusten". Momenten kie zen om tot jezelf in te keren. Waar sta ik, hoe ben ik bezig, waar streef ik naar. Bovenal: waar/hoe sta ik tegen over medemens en God. Beter gezegd hoe is mijn relatie tot God en de me demens. De Bijbel leert: rust is dan pas echt, zinvol, werkelijk, als het is „in de Naam des Heren". Hij geeft ze, uit genade, liefde. Niet te beredene ren, te analyseren Je moet het on dergaan. „Rust mijn ziel, uw God is Ko ning, HEEL de wereld Ziin gebied". Ouwerkerk M. J. Rouw BRUINISSE - Frankrijk herdenkt dit jaar dat tweehonderd jaar geleden de Franse Revolutie een bloedig einde maakte aan het absolute koningschap, terwijl de gewone burgers een stem kregen. Vrij heid, gelijkheid en broederschap was de leuze. Op 14 juli 1789 bereikte de revolutie haar hoogtepunt in de bestorming van de Bastille, de Staatsgevangenis van Parijs. Een flink aantal landen herdenkt dit tweede eeuwfeest van de Franse Revolutie. De inname van de Bastille is het startschot voor de Franse Revolu tie. Het is de symbolische val van het absolute koningschap, dat tot dan worstelde in feodale structu ren waarvan aristocratie en kerk (de eerste en tweede stand) het meeste profijt trokken. Boeren en burgers (de derde stand) zijn ge bukt gegaan onder het juk van ho ge, nog uit de Middeleeuwen stam mende belastingen. Aan de voor avond van de revolutie kwamen daar nog bij een grote staats schuld, inflatie en stijgende prij zen voor levensmiddelen. De onafhankelijkheid van Ame rika (1776) en de nieuwe grondwet daar voeden het revolutionaire gistingsproces. De burgerij eiste inspraak. De tijd van vernieu wing was rijp waartoe geleerden en filosofen als Voltaire en Rous seau de weg hadden geopend. De kennis werd verspreid via pamfletten en in salons. De weten schap ontdekt de stoommachine, de aardrijkskunde, de grondbe ginselen van de chemie en anato mie. De burgerij eiste inspraak. Hun grote dorst naar verlichting hebben de revolutionairen kern achtig samengevat in de leuze: Vrijheid, Gelijkheid en Broeder schap en werd door de volksverte genwoordiging op 26 augustus 1789 vastgelegd in de Verklaring van de Rechten van de Mens". Terreur Deze ideologische rechten wer den meteen na de revolutie echter door de revolutionairen met voe- 45 ..-f.-eorreos WÊm W E SPANA iM.'tnbjtiiWir» ;b> :-;i r«votum>i frnnces» De Spaanse herdenkingszegel. ten getreden want met beslagleg ging en terreur wilden ze hun doel bereiken. Duizenden aristocraten, onder wie Lodewijk XVI en Ma- rie-Antoinette, vielen onder de guillotine. In de Vendée werden honderden mensen vermoord. De nobele strijd voor gelijkheid werd een schrikbewind, Het werden de jaren van de grote angst, die zelfs met de val van Robespierre niet was afgelopen. Volgens historici heeft de revolutie bijna een eeuw geduurd en werden de idealen van weleer, de staat van de burgers, de verdediging van het individuele eigendom, de persvrijheid enz., pas bereikt tijdens de Derde Re publiek (1870-1946). Bijgevoegd is de Spaanse zegel die twee eeuwen Franse Revolutie herdenkt, al is het motief ondui delijk. Kampen; te Hoogvliet-Spijkenisse: C. J. Mewe te Tbrneuzen. Gereformeerde Gemeenten Broepen te Sprang-Capelle i.c.m. dovenzorg: G. J. van Aalst te Benthui- Aangenomen naar Barneveld: G. M. de Leeuw, kand. te Rotterdam, die be dankte voor Aagtekerke, voor Aal burg, voor Amsterdam-Noord i.c.m. Zaandam, voor Berkenwoude, voor Borssele, voor Boskoop, voor Brakel, voor Capelle aan den IJssel (wijk Middelwatering), voor Goudswaard, voor 's-Gravenhage-Zuid, voor Her- kingen, voor Hoofddorp, voor Hooge- veen, voor Hoogvliet, voor Klaas waal, voor Kortgene, voor Kruinin- gen, voor Leerdam, voor Lethbridge (Can.), voor Meeuwen, voor Middel burg-Centrum, voor Middelburg- Zuia, voor Middelharnis, voor Oud dorp, vöor Oudemirdum, voor Poort vliet, voor Rhenen, voor St. Anna- land, voor St. Catharines (Can.), voor Tbrneuzen, voor Uddel, voor Urk, voor Wageningen, voor Wolphaarts- dijk en voor Zwolle. DEN HAAG - Vier landelijke en twaalf provinciale natuur- en milieu organisaties hebben minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat in een brief gevraagd het gebruik van de waterscooter in Nederland te ver bieden. Dit heeft de Stichting Na tuur en Milieu bekendgemaakt. De waterscooter of jet-ski is een .nieuw type vaartuig dat een hoge snelheid kan bereiken (tot 80 kilome ter per uur.), veel lawaai veroorzaakt en niet gebonden is aan diep water. Minister Smit-Kroes stelt in een ontwerp-wijziging van de bijzondere reglementen snelle motorboten voor om voor een aantal meren en rivieren de registratieregels zodanig aan te passen dat ook waterscooters eraan kunnen voldoen. De milieu-organisaties stellen dat er voor dit vaartuig geen plaats is op de Nederlandse wateren. Waterscoo ters verstoren de rust van vogels op het water en de oevers. Bovendien leidt toelating van de waterscooter tot grote conflicten met de rustige vormen van watersport, zo vinden de organisaties. Zij vragen aan de minister om een verbodsartikel voor waterscooters op te nemen in de reglementen voor de vaargebieden. In kringen van watersporters is sinds de introductie van de water scooter veel kritiek geuit door het grote gevaar dat de scooter oplevert voor de andere watersporters. Advertentie ECHTE VERWARMINGSSERVICE BEL 01110-14739 (ÓÓK S AVONDS EN IN HET WEEKEN0) DEN HAAG - Premier Lubbers heeft niets meer te duchten van de Tweede Kamer na zijn toezegging dat als de Kamer dat zo nodig vindt, hij zich onthoudt van verdere bemoeie nis met de kwestie-Kuwait over de schadeclaim van zijn familiebedrijf Hollandia Kloos International. De toezegging van de premier dat hij desgewenst afziet van persoonlijke bemoeienis, acht de WD afdoende. WD-woordvoerder Weisglas haalde met die woorden donderdagavond de angel uit het debat dat de laatste dag van het parlementaire jaar over heerste. uit de krant van 50 jaar geleden ZIERIKZEE - Voor de hier geleger de militairen en een heel groot aantal burgers gaf gisteravond in „Juliana" voor „O. en O." de Ned. Jboneelgroep, met artistiek leider de heer René de Vos, een opvoering van de operette „Rose Marie"?, welk zangspel Maan dagavond in TAVENU te Haamstede werd opgevoerd. Luit. de Haas sprak een kort openings- en welkomst woord, zich daarbij speciaal richtend tot hen, die 's Konings wapenrok niet dragen, om, meer dan tot nu toe, be langstelling te toonen voor „O. en O.", dat dien steun hard noodig heeft. Een gunstige wending is er intusschen in den mentaliteit gekomen, daar een burgercomité de zaak krachtig heeft aangepakt en vele donateurs voor „O. en O." heeft weten te verwerven. BRUINISSE - Dinsdagavond werd voor de eerste maal in het nieuwe Ned. Herv. Vereenigingsgebouw een jaarfeest gevierd en wel van de Chr. Meisjesvereeniging „Wees een Zegen" en de Jeugdclub „Rhodé". Het is een jaarfeest geworden, waarop de leid sters der vereenigingen, de dames De Korte, weer met genoegen zullen kun nen terugzien. Na een inleidend woord van ds. Marsman wisselden zangnummers, opstellen, voordrach ten, samenspraken en een tableau el kander af. Alles kon den toets der cri- tiek glansrijk doorstaan. Het opstel van de leidster van „Rhodé" mag evenwel zeker apart worden ge noemd. Ouderling M. Krijger sprak een kort doch ernstig slotwoord. BRUINISSE 7 Donderdagmiddag ontdekte de landbouwer J. Goud zwaard alhier in een houten schuur tje, dat wordt gebruikt om tijdens de schafturen aan de paarden onderdak te verschaffen, op een stuk bouwland langs den zeedijk aan de Noordzijde van den polder het lijk van een man. Bij nader onderzoek bleek, dat de on geveer 44-jarige negociant Heinrich Grimme zich daar van het leven had beroofd. Grimme met zijn eene been, die tijdens zijn leven periodiek ons eiland bezocht, was een bekend type. Hij was steeds correct gekleed en be leefd en beschaafd in den omgang. Het lijk is naar het lijkenhuisje ver voerd. ZIERIKZEE - Naar wij vernemen zal a.s. Vrijdag voor de Vereeniging Stad en Lande van Schouwen-Duive land een lezing met lichtbeelden wor den gehouden. Spreker is de heer B. van Brucken Fock te Zoutelande, de bekende strijder voor stads- en lande lijk schoon. De twee boekenbonnen van 10,- als prijs van de vorige weekpuzzel gaan naar: Mia Migchelbrink Dorpsweg 17 Bruinisse P. W. Viergever Dr. "Wortmanstraat 19 Noordgouwe De oplossing van vorige week, vrij dag 23 juni, luidt als volgt: Komediante en loonklasse. De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Zierikzeesche Nieuwsbode, Post bus 1, 4300 AA Zierikzee. De envelop pe kan natuurlijk ook in de brieven bus van het kantoor aan het Janne- wekken worden gedeponeerd. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord weekpuzzel te vermelden. De inzen dingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk woensdag 5 juli in ons bezit zijn. Denk om de postzegel. DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. gereedschap; 6. Voorbijgaand; 12. springstok; 14. bont bedrukt katoen; 15. voorzetsel; 17. 0,01 nieter (afk.); 18. vistuig om kabeljauw te vangen; 20. voorzetsel; 21. titel (afk.); 22. staat in de VS; 24. Europeaan; 26. voeg; 28. tijdmaat; 29. vrouwelijk dier; 30. vroeger; 32. Zwitsèrs kanton; 33. rechten inbegre pen (afk.); 34. stop van een vat; 35. val; 37. voegwoord; 38. kapgebint; 39. benaming van een boek; 41. soort struisvogel; 42. schaapkameel; 43. grote klier; 47. verzekeringsbewijs; 50. bijwoord; 52. kleur; 53. op alle plaatsen; 54. oude lengtemaat; 55. moerasvogel; 57. scheepsvloer; 58. vermogend; 59. gewas; 60. onduide lijk; 62. niet fraai; 64. zitplaats zon der leuning; 65. voltooid; 66. hoewel; 68. niet bevestigd; 69. bazige vrouw; 70. persoonlijk voornaamwoord; 71. deel van een roeispaan; 73. gevoel van diepe afkeer; 75. schouwburg; 76. knaagdier. VERTICAAL: 1. beschermd gebied; 2. per procuratie (afk.); 3. deson danks; 4. weide in het hooggebergte; 5. Nederlandse Spoorwegen (afk.); 7. bevroren water; 8. aanwijzend voor naamwoord; 9. voedsel; 10. briefaan hef (afk. Latijn); 11. drank; 13. meta len staaf; 16. koker, foedraal; 18. hoogste vioolsnaar; 19. taille; 21. tij ding; 23. paardeslee; 24. kind van het mannelijk geslacht; 25. lichte over jas; 27. uitroep; 29. familielid; 31. knaagdier; 34. spies; 36. tapijtachtige stof; 38. muzieknoot; 40. ingezet stuk; 44. oude lap; 45. standaard voor het schilderdoek; 46. kwajongen; 47. Eu ropese hoofdstad; 48. guitig; 49. haar krul; 51. vogel; 54. tijdvak van 100 ja ren; 56. muzieknoot; 59. heer (afk.); 61. staatsiekleding; 63. loterijbriefje; 64. zuivelprodukt; 67. lang, dun en smal stuk hout; 69. deel van een viool; 71. dieregeluid; 72. lidwoord; 73. uitroep; 74. sportevenement (afk.). Welke 2 sleutelwoorden vormen de letters uit de vakjes 6, 13, 41, 11, 36, 55, 4, 17. 73, 39. en 76, 9, 46, 75. 30, 1. 18, 53. 21. 47? 1 2 3 4 5 7 8 9 10 11 12 ,3 15 16 18 19 20 21 22 23 26 27 28 29 30 3, 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 53 54 55 561 58 60 62 63 64 65 66 671 68 72 73 74 75

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 7