Onderzoek naar gebruik van de Brouwersdam uitgesteld Onderzoek naar verkeerssituatie in gebied Dorpsstraat/Dijkstraat Cheque van Oosterlandse school voor Jeugd Natuur- en Vogelwacht 4 Stickers in de strijd tegen tolheffing Zeelandbrug Inwoners Scharendijke in het geweer tegen ruiming gedeelte van begraafplaats Raad met mitsen en maren akkoord met gebruik schuur voor stalling van caravans Raad Middenschouwen stelt krediet van 12.000,- beschikbaar SCHARENDIJKE - Heidemij adviesbureau BV gaat een verkeerskundige visie opstellen voor het gebied Dijkstraat/Dorpsstraat/Zwarte Plein in Scharendijke. Dat werd gisteren besloten op de vergadering van de ge meenteraad van Middenschouwen. De raad ging met al gemene stemmen akkoord met het.voorstel van het colle ge om voor het laten opstellen van deze verkeerskundige visie een krediet van 12.000 beschikbaar te stellen. In de vorige raadsvergadering stel de het college de raad voor om bij wijze van proef eenrichtingsverkeer in te stellen in Dorpsstraat en Dijkstraat in Scharendijke. Van de kant van het CDA werd toen een amendement ingediend waarin voor gesteld wordt om alleen verkeers maatregelen te treffen in de Dorps straat zodat de verkeerssituatie in de Dijkstraat voorlopig ongewijzigd zou blijven. Geen besluit Tbt een besluit kwam het echter niet omdat bij stemming de stemmen staakten. Het college heeft zich, blij kens het voorstel dat op de vergade ring gisteren, të berde werd gebracht nog eens beraden over de situatie en besloten dat men voorlopig alleen in de Dorpsstraat éénrichtingsverkeer in wil stellen. Bij wijze van proef. Bij nader inzien heeft het college zich nu achter het CDA-amendement geschaard en hetzelfde deed ook de voltallige raad. En men gaat nog een stapje verder. „Voordat tot definitieve verkeers maatregelen en herinrichting van het gebied wordt besloten lijkt het ons noodzakelijk een verkeerskundige visie op te laten stellen door een des kundig bureau", aldus het college in de toelichting op haar voorstel een krediet van 12.000,- beschikbaar te stellen. U itgangspunten Het bureau in kwestie neemt als uitgangspunt het dorpsplan voor Scharendijke waarin ten aanzien van de infrastructuur van de dorpskern verschillende knelpunten worden ge signaleerd. Zoals bijvoorbeeld de parkeerproblemen in het hoogsei zoen bij pensions, winkels en horeca- voorzieningen. Verder wordt ook gekeken naar geluids- en stankoverlast, veroor zaakt door de vele motorvoertuigen die in het zomerseizoen door de kern rijden. Verder wil Heidemij adviesbureau BV onderzoeken of instellen van een éénrichtingscircuit, mogelijk alleen voor de zomermaanden, in Scharen- College: Verkeerskundige visie noodzakelijk. dijke soelaas kan bieden. Bij de stu die van het adviesbureau wordt ook gekeken naar de situatie voor wat be treft het Baken en het Zwarte Plein. Raadslid G. A. M. Cobussen (PvdA) stelde dat in het onderzoek ook aan dacht geschonken dient te worden aan de mening van hen die commer ciële belangen hebben in het gebied. Het is de bedoeling dat men nog dit jaar tot een daadwerkelijke aanpak van het gebied komt. Wat er gebeurt hangt af van de uitkomsten van het onderzoek. SCHARENDIJKE - Stickers verspreiden met daarop de tekst 'Provincie, houdt u aan uw woord'. Dat was het idee dat PvdA-raadslid G. A. M. Co- bussen lanceerde om het pro vinciaal te bestuur te herinne ren aan de belofte dat zodra de bouwkosten van de Zeeland- brug afgeschreven zouden zijn deze tolvrij zou worden. Cobussen reageerde tijdens de rondvraag op de raadsver gadering op het onlangs in de openbaarheid gekomen voor nemen van het provinciaal be stuur om de tolheffing op de Zeelandbrug nog tot het jaar 2000 te handhaven. „Ik vind dat een uiterst slecht voorne men voor Schouwen-Duive- land", aldus Cobussen. Troepen „Moeten we ons nu aanslui ten bij de troepen van Zierik- zee?", zo luidde vervolgens de vraag richting college. Waarop Cobussen met het idee op de proppen kwam om een flink aantal stickers te laten produ ceren en bijvoorbeeld alle schriftelijke correspondentie met de provincie van deze stic ker te voorzien. Burgemeester W. den Boer zei wel brood te zien in de sug gestie van Cobussen. „Ik vind het nog niet zo'n gek idee", al dus de Middenschouwse eerste burger. „Makkelijk uit te voe ren en goedkoop". Op de uitspraken van de Zie- rikzeese burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs reageerde Den Boer met de opmerking dat de ze duidelijke taal gesproken heeft. „En ik denk dat wij ook stelling moeten nemen tegen dit onzalige voornemen van de provincie", aldus Den Boer. Middenschouwen wil voltvaardige partner zijn in projectgroep Speerpunt Brouwersdam SCHARENDIJKE - „Het is vervelend dat er nu weer een kink in de kabel is. Zo komen we geen stap verder". Dat was de reactie van CDA-raadslid P. W. Berrevoets- Ringelberg op de mededeling dat het onderzoek naar het gebruik van de Brouwersdam en de effecten daarvan op het totale speerpuntgebied dit jaar niet meer van de grond komt. Op de gemeenteraadsvergadering bleek duidelijk dat de raad zich zeer betrokken voelt bij de stand van zaken op de Brouwersdam. Hoewel men wel van mening verschilde over de rol die de gemeente Mid denschouwen in de projectgroep moet gaan spelen. Berrevoets stelde in haar reactie op het voorstel van het college om zich als gemeente uit te spreken over de vraag of men al dan niet gezien wil worden als volwaardige partner in het overleg dat de gemeente Midden schouwen er alles aan moet doen om 'die kar te gaan trekken'. „Het zijn anderen die nu op de rem staan". In de kar Pvd A-woord voerder G. A. M. Co bussen reageerde, geheel in stijl, dat het Wat hem betreft voldoende is als de gemeente in de kar zit. „Voor mij hoeven wij niet zo nodig voor die kar te lopen". J. L. F. Bolleman (RU) bleek een andere mening toegedaan. „Ik vind dat we de koe maar eens flink bij de horens moeten vatten". De repliek van burgemeester W. den Boer: „We kunnen natuurlijk ook de koe voor de kar zetten". Een opmerking die vanachter de be stuurstafel weer de opmerking ont lokte dat men in ieder geval het paard niet achter de wagen moet spannen". Afgezien van de beeldsprakigheid liet de raad er geen onduidelijkheid over bestaan dat men als volwaardige partner in het overleg gezien wenst te worden. Evenals provinciale staten vindt men dat de aanwijzing van de Brouwersdam als speerpunt van groot belang is. „Het zeer intensieve gebruik van de Brouwersdam voor dag- en verblijfsrecreatie betreft voor een deel ongewenste ontwikkelin gen", aldus het college. Men tekent daarbij aan dat tot dus verre veel ad hoe beslissingen zijn ge nomen. En het is de bedoeling dat on gewenste ontwikkelingen door middel van doelgerichte beleids maatregelen teruggedrongen worden en het gewenste gebruik van het ge bied gestimuleerd wordt. Om tot een eerste aanzet te komen is eerder de projectgroep Speerpunt Brouwersdam in het leven geroepen en in die projectgroep is naast de pro vincie onder andere ook de gemeente Middenschouwen vertegenwoordigd. De werkgroep heeft tot dusverre al leen voorbereidend werk verricht, maar het was de bedoeling dat nog Raadslid Bolleman pleit voor heroverweging raadsbesluit SCHARENDIJKE - „Het is jam mer dat deze groep bewoners niet eerder gereageerd heeft". Dat was de reactie van SGP-raadslid J. L. F. Bol leman op de brief van een aantal in woners van Scharendijke waarin zij. haar ongerustheid uitspreekt op het eerder genomen raadsbesluit om een gedeelte van de algemene begraaf plaats in Scharendijke te ruimen. De raad ging toen akkoord met het voorstel van het college, en ook de SGP-fractie schaarde zich achter het college. Bolleman trok op de gemeen teraadsvergadering het boetekleed aan. „Wij zijn als fractie fout geweest toen we met dat voorstel akkoord gingen", aldus de SGP-woordvoerder. Heroverweging Hij pleitte voor heroverweging van het raadsbesluit en zei het liefst te zien dat dit besluit herroepen of ver nietigd zou worden. De CDA-fractie schaarde zich bij monde van raadslid C. W. Boot achter die gedachte. Wet houder W. G. Renden antwoordde op een vraag van Boot dat de brief van de bewoners niet als bezwaarschrift aangemerkt zal worden. Renden stelde verder dat het colle ge eventueel binnenkomende reac ties zal bekijken om aan de hand daarvan haar standpunt te bepalen en zonodig aan de raad voor te leg gen. Op een brief van de Bond tegen het Vloeken reageerde. Bolleman met de opmerking dat hij het jammer vindt dat er in de Algemene Plaatselijke Verordening geen vloekverbod is op genomen. Ook in deze kwestie vond hij het CDA aan zijn zijde. Een en an der kwam aan de orde bij de behan deling van de ingekomen stukken. Geldnood Ook bij de ingekomen stukken een brief van de gemeente aan het be stuur van Jeugdsoos Trace waarin zij herinnerd wordt aan de afspraak dat zij voor een bepaalde datum een huu rachterstand weg zou werken. Tot op heden is daar nog niet zoveel van te recht gekomen, zo bleek uit de toe lichting van wethouder W. G. Renden. „Tracé heeft zich tot dusver niet Bolleman: Liever besluit terug draaien". aan de afspraken gehouden", aldus Renden. „En zij hebben tot en met augustus om die achterstallige huur alsnog te betalen". Op de vraag van PvdA-raadslid G. A. M. Cobussen of de soos wel bij machte is te betalen antwoordde Ren den dat het college ervan overtuigd is dat een goeddraaiende soos de jaar- huur van bijna 5000 gulden op moet kunnen brengen. „Het bestuur is klein, maar zeer actief", stelde Ren den. „Maar onder de leden ontbreekt de animo en wij kunnen als gemeente niet doorgaan met grote financiële bijdragen voor een hele kleine groep". WAGENINGEN - In Wageningen wordt binnenkort naar alle waar schijnlijkheid een Europees centrum voor milieu-onderzoek gevestigd. Het dagelijks bestuur van de Europese milieu-onderzoeksorganisatie (EE- RO) heeft Wageningen unaniem als vestigingsplaats aanbevolen. De vol tallige raad van de EERO neemt in augustus een definitieve beslissing. De Landbouwuniversiteit Wagenin gen heeft dit bekendgemaakt. Raadslid P. W. Berrevoets-Ringel- berg: ,,Zo komen we geen stap ver der". dit seizoen het onderzoek naar het ge bruik van de Brouwersdam verricht zou worden. Dat is echter niet haal baar gebleken. Als alles goed gaat wordt het onderzoek in 1990 van de grond getild. DEN HAAG - De gasprijs voor de tuinbouw zal tot 1994 stabieler zijn. De prijs van gas is gekoppeld aan die van zware stookolie. Zakt de gasprijs onder de 24 en boven 33 cent per ku bieke meter, dan werken de prijsbe wegingen van olie slechts voor tach tig procent door. DEN HAAG - Voortaan moeten mensen die bij de Nationale Ombuds man hun beklag willen doen eerst de overheidsinstantie of ambtenaar zelf kenbaar maken dat ze ontevreden zijn. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Voor plaatsen nestkasten voor kerkuilen OOSTERLAND - Meestal gaat het geld dat de leerlingen van de openbare basis school in Oosterland bij elkaar sparen naar de zending, maar dit keer was het bestemd voor de Jeugd Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. De jeugd spaarde 335,- bij elkaar en de Jeugd Natuur- en Vogelwacht gaat dat geld gebruiken voor het plaat sen van nestkasten voor kerkuilen. De overhandiging van de cheque vormde het sluitstuk van het project Leven onder de Regenboog waar op de school aan is gewerkt. Het project was een initiatief van M. Hoexum-de Graaff uit Zierikzee. Zij verzorgde van januari tot juli godsdienstlessen op de school. Haar uitgangspunt voor het project Leven onder de Regenboog was dat gods dienst alles te maken heeft met het leven van mens en dier. Hoexum verwijst naar de Bijbel en herinnert aan de afspraak die God maakte met Noach na de grote zond vloed. „Daarin beloofde God nooit weer een grote vloed te zenden waar door er een einde komt aan het leven van mensen, dieren, bomen, planten en bloemen. Een afspraak maak je samen. Mensen zijn dus bondgeno ten", aldus Hoexum. Zij stelde daarbij in het project meteen de vraag aan de orde of de mensen wel goede bondgenoten zijn waar het het milieu betreft. „Zeker, er wordt al veel goeds gedaan, maar er zal nog meer moeten gebeuren zo dat het leven op aarde wordt zoals het bedoeld is". Wat kan er nou wel, en wat kan er nietyg, SCHARENDIJKE - De gemeente raad van Middenschouwen is met veel mitsen en maren akkoord ge gaan met het (her)gebruik van een agrarisch bedrijfsgebouw voor de opslag van boten en caravans. Vanuit de raad werd een waarschuwende vinger richting college opgeheven. „Wat kan er nou wel, en wat kan er nou niet", verwoordde raadslid J. L. F. Bolleman (SGP) het algemene ge voelen van de raad. Aanleiding voor de discussie tij dens de gemeenteraadsvergadering was het verzoek van W. A. de Wilde uit Scharendijke. Hij is gestopt met zijn landbouwbedrijf en wil zijn nu leeggekomen bedrijfsgebouwen ge bruiken voor de opslag van caravans en boten. Haken cn ogen Op zich stond men positief tegen over dit verzoek. „Maar er zitten nog al wat haken en ogen aan", aldus CDA-raadslid C. W. Boot. De strek king van zijn betoog was dat men uit moet kijken dat het toestaan van der gelijk hergebruik van leegkomende agrarische bedrijfsgebouwen niet leidt tot excessen. „Het moet beheersbaar blijven", vatte Boot samen. „Ik vraag hier nu geen uitspraak, maar mijn fractie zou wel graag zien dat er over nage dacht wordt", aldus Boot. Burgemeester W. den Boer reageer de op de woorden van Boot dat het college zeker van plan is om het ge bruik van schuren voor stalling van boten en caravans aan duidelijke re gels te onderwerpen. Wethouder L. C. Hart voegde daar nog aan toe dat ais het landbouwbedrijf beëindigd wordt kamperen bij de boer daar niet meer mogelijk is. „Dat past niet in de nieuwe bestemming", aldus Hart. Wildkamperen Bij de rondvraag stelde PvdA- woordvoerder Cobussen het wild kamperen aan de orde. Hij reageerde daarmee op publikaties waarin van de kant van de provincie gesteld wordt dat meer politiecontrole nodig is. „De provincie ziet daarbij kenne lijk de onderbezetting bij de politie over het hoofd", was het commentaar van burgemeester Den Boer. Boukje Bijlsma neemt namens de Natuur- en Vogelwacht de cheque in ontvangst. (Foto: Joop van Houdt). Voortbordurend op die gedachte werd het idee geboren om aandacht te besteden aan het werk van de Jeugd- Natuur- en Vogelwacht. Om het pro ject passend af te kunnen sluiten was M. van 't Hof van de Werkgroep Kerk uilen Schouwen-Duiveland gevraagd om op school iets te komen vertellen over kerkuilen en hoe zij leven. Schaars De kerkuil was vroeger een ver trouwde verschijning in Nederland, 'maar vooral de laatste jaren is het dier sterk in aantal achteruit gegaan. Wellicht kan dat volgens de werk groep voor een deel worden toege schreven aan het gebruik van land bouwgif. De kerkuil is immers een van onze beste muizenvangers en jaagt bij voorkeur boven bouwland. Misschien, zo stelt de stichting, be vatten de prooien die ze daar vangen wel meer landbouwgif dan de prooi dieren die bosuilen in het bos van gen. „We hopen nu allemaal dat de kerk uilen weer in aantal zullen toenemen, nu de meeste van die landbouwgiffen verboden zijn", aldus de werkgroep. Om het dier een handje te helpen wil de werkgroep op Schouwen-Duive land een aantal nestkasten plaatsen. Onder grote belangstelling van de kinderen van de groepen 2 tot en met 8 van de openbare basisschool werd na de overhandiging van de cheque aan Boukje Bijlsma, vertegenwoordi ger van de Jeugd Natuur- en Vogel wacht, een nestkast bevestigd aan de toren van de kerk in Oosterland. ALPHEN AAN DEN RIJN - Door een botsing met een zandauto op een met knipperlichten beveiligde over weg in Alphen aan den Rijn is een rei zigerstrein ontspoord. De chauffeur van de auto. de 54-jarige P. J. Snelder- waawrd uit Alphen aan den Rijn, overleed als gevolg van het ongeluk. LONDEN - Het tropische regen woud is economisch de moeite van het redden waard. Land in de tropen verliest immers de helft van zijn waarde als het regenwoud plaats heeft moeten maken voor graasgrond voor vee. Dit staat in een rapport van Amerikaanse onderzoekers dat in het wetenschappelijke blad Nature is ge publiceerd. GRONINGEN - Het Noord-Neder lands Orkest (NNO)gaat 1 september van start. Het orkest is het resultaat van een fusie tussen het Noordelijk Filharmonisch Orkest en het Frysk Orkest. Het telt 102 musici, 21 minder dan beide orkesten nu nog hebben. Dit heeft het bestuur van het nieuwe orkest in Groningen bekendgemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 4