Sprookje centraal op eindfeest Psalmcomposities in kerk Brouwershaven Vuurtoren Westerschouwen vanaf een december niet meer bemand DEÜRLOO B.V. Voorstel ontwikkelingshulp op te nemen in begroting Westerschouwen 75-jarige vrouw uit Brouwers haven omgekomen bij verkeers ongeluk Belgische bus klem in Zierikzeese straatjes Openvallende laadklep veroorzaakt chaos in de Sint Domusstraat ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 juni 1989 Nr. 24565 Ministerie besluit om van vuurtoren Ouddorp hoofd-seeverkeerspost te maken BURGH-HAAMSTEDE - De vuurtoren die sinds 1842 het duinlandschap van Nieuw-Haamstede beheerst en van waaruit al die jaren het kustgebied voor Schouwen dag en nacht werd bewaakt mag niet meer bemand wor den. De eigenaar van de vuurtorer, het ministerie van verkeer en waterstaat, heeft aan de gemeente Wester schouwen laten weten dat de zeeverkeerspost per een de cember van dit jaar de status krijgt van een één- manspost. Tot nu toe was de vuurtoren van Haamstede een hoofdpost in de kustbewaking van de regio Rijn mond. ■Mtnca. Het ministerie heeft beslist dat de vuurtoren in Nieuw-Haamstede vanaf één december niet meer bemand mag worden. BROUWERSHAVEN - De 75- jarige mevrouw M. Wessel- Baris uit Brouwershaven is om het leven gekomen bij een ver keersongeluk dat woensdag morgen plaatsvond op de krui sing Zuidernieuwlandweg/De- lingsdijk/Oude Schouwse Dijk nabij Brouwershaven. Mevrouw Wessel reed in een auto over de Zuidernieuwland- weg in de richting Brouwersha ven. Bij de kruising van deze weg met de Delingsdijk merk te de Brouwse blijkbaar niet tijdig op dat J. P. M. M. uit Kerkwerve met een personen auto over de Delingsdijk in de richting Serooskerke reed. Zij verleende geen voorrang en daardoor werd haar auto bij het oversteken van de Delings dijk in de flank geraakt door de auto van M. Beide auto's kwamen in de berm tot stil stand. Mevrouw Wessel over leed ter plaatse en M. moest met verwondingen worden overgebracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis. Beide auto's werden zo zwaar beschadigd dat zij moesten worden wegge sleept. Dat betekent dat de zes vuurtoren wachters, die nu via wisseldiensten ervoor zorgden dat er altijd iemand boven in de toren was, hun baan in Nieuw-Haamstede verliezen. Volgens een van hen, hoofd kustwacht Wester schouwen, J. C. Kloet houdt de status éénmanspost namelijk in dat de to ren niet meer bemand wordt. ,,Die ene man zit niet boven in de toren om uit te kijken. Hij is alleen oproep baar. Als bij de Zeeverkeersdienst iets vreemds wordt gesignaleerd door een van hun boten of hun vliegtuig kunnen ze hem vragen de vuurtoren op te gaan om te kijken". Achter de wagen Een werkwijze die Kloet om schrijft als het paard achter de wagen spannen. ,,Wij zijn er nu op gericht om preventief te werken. Om de geva ren te signaleren. Door deze gang van zaken is het eiland straks onbewaakt en dat is een nadeel voor de veilig heid van het gebied. Want op de ra- darapparatuur zijn wel de schepen te zien die zich op zee bevinden, maar ZIERIKZEE - Een Belgische toe- ringcar bestuurd door J. M. R. V. uit Peer heeft maandag bij het manoeu vreren door de smalle straatjes in de binnenstad van Zierikzee schade aangericht aan de auto van M. B. uit Zierikzee. Nadat de Belgische bus met enige moeite de bocht Varremarkt/ Lam mermarkt had genomen moest de chauffeur achteruit terug rijden om dat hij geen kans zag het gevaarte door de daarna volgende T-kruising Lammermarkt/Zuidwellestraat te manoeuvreren. De bocht Varre markt /Lammermarkt die hij net met moeite vooruit rijdend had genomen moest nu opnieuw, maar dan achter uit, worden gereden. Ondanks diver se aanwijzingen van passagiers en uitgelopen buurtbewoners schampte de dus hierbij de auto van M. B. die geparkeerd stond aan de Varremarkt. Het voertuig werd aan de achterzijde beschadigd. niet wat voof soort schepen het zijn en welke lading ze meevoeren. En er is nog steeds geen inmeldingsplicht. De schepen hoeven dus niet door te geven wat ze vervoeren. Vanuit de vuurtoren kon je zien wanneer het een chemicaliëntanker of een olietan ker was die Voorbij voer". De vuurtoren van Haamstede was altijd een hoofdzeeverkeerspost van het Directoraat-Generaal Scheep vaart en Maritieme zaken (DGSM); het orgaan van het ministerie dat de vuurtorens langs de Nederlandse kust beheert. Nu men heeft besloten de functie van de vuurtoren in Haamstede te degenereren, wordt de vuurtoren in Ouddorp een hoofdzee verkeerspost die continue bemand zal worden. Aan vier van de zes vuur torenwachters uit Haamstede wordt daar een nieuwe baan aangeboden. Twee van hen zijn gestopt met wer ken in verband met hun leeftijd (en worden nu vervangen door tijdelijke krachten). Voor de eenmanspost die na één december in de vuurtoren overblijft wordt iemand aangetrok ken. De discussie kwam op gang toen commissievoorzitter wethouder dr H. J. van Zuylen het ontwikkelingspro ject van de Water Maatschappij Zee land ter sprake bracht. De WMZ heeft een energie/waterbedrijf in Kabupa- ten Bandung geadopteerd. Dat houdt onder andere in dat twee werkne mers vanuit Nederland bij het wa ter/energiebedrijfje in de Derde We reld zijn gaan werken. En dat twee mensen uit Kabupaten Bandung sta- Het feit dat DGSM voor Ouddorp in plaats van Haamstede heeft geko zen komt omdat de vuurtoren in Wes terschouwen ouder en kleiner is dan die van Ouddorp. Volgens berekenin gen van het DGSM zou het 2,6 mil joen gulden kosten om de vuurtoren in Haamstede aan te passen aan de ei sen die aan een hoofd-zeeverkeers- post worden gesteld. Nu men heeft gekozen voor Ouddorp kost het 800.000 gulden om de gegevens die binnenkomen op de radar-appara- tuur boven in de vuurtoren van Haamstede na één december conti nue over te stralen naar Ouddorp. Vraagtekens Cijfers waar Kloet zijn vraagtekens bij zet. ,,Ik heb het laten uitrekenen door een aannemer in Burgh. Die kwam tot de conclusie dat het onge veer 350.000 gulden zou kosten om de vuurtoren in Haamstede aan te pas sen aan de eisen die ze stellen aan een zeeverkeerspost voor langdurige waarneming". Het besluit van het ministerie om van de vuurtoren van Haamstede een éénmanspost te maken werd door wethouder dr H. J. van Zuylen be kend gemaakt tijdens de openbare vergadering van de adviescommissie algemene en bestuurlijke zaken in het gemeentehuis te Haamstede. Van Zuylen omschreef het besluit als 'een hele nare beslissing'. Hij vertelde dat burgemeester Niemantsverdriet er alles aan heeft gedaan om in elk ge val de visuele waarneming op het duingebied in de gemeente Wester schouwen vanuit de vuurtoren te handhaven. Uit de brief waarin de beslissing van DGSM staat neerge schreven blijkt dat dat toch wel ef fect heefj gehad. DGSM verklaart ge lopen bij de WMZ en de PZEM. De Watermaatschappij heeft verder een bedrag van 100.000 gulden gestort in een fonds ten bate van het Derde We reldproject dat ze op zich hebben ge nomen. Achterhaald Omdat de diverse gemeenten aan deelhouders zijn van de WMZ werden zij van het initiatief op de hoogte ge- zich bereid om in overleg met het da gelijks bestuur van de gemeente en met belanghebbenden naar oplossin gen te zoeken waarmee het toezicht op het duingebied gewaarborgd zou kunnen worden. Ook vuurtorenwachter Kloet geeft de moed nog niet op. Hij hoopt dat steld. ,,Wij staan achter het project dat de WMZ heeft aangepakt", aldus J. C. Hendrikse (PvdA). En hij ging zelfs nog een stapje verder. „Het is steeds meer achterhaald dat het ge ven van, ontwikkelingshulp moet worden overgelaten aan de rijksover heid. Je ziet steeds vaker dat ook ge meenten meewerken aan ontwikke lingsprojecten. Dit vind ik, nu een mooi project om namens de gemeente een bedrag aan te geven". Hendrikse stelde daarbij voor een ommekeer in het gemeentelijk be leid aan te brengen en voortaan structureel wat aan ontwikkelings hulp te gaan doen. „We zouden daar voor in de begroting een post ontwik kelingshulp kunnen opnemen". Tot nu werd het geven van ontwikke lingshulp door de gemeente afgewe zen omdat het een taak van de rijks overheid zou zijn. Commissielid J. C. Feiter (VVD) herinnerde daar ook aan. Toch bleek ook hij wel voor een verandering van deze stellingname in het gemeentelijk beleid te voelen. „Als we met dit initiatief van de WMZ akkoord gaan moeten we dat wel doen. Want die 100.000 gulden die is gestort is ook geld van u en mij. En uit de brief van de WMZ blijkt dat er nog meer Derde Wereldprojecten zou den kunnen volgen. Maar we moeten wel een lijn trekken. We kunnen niet het ene project accepteren en het an dere afwijzen omdat het rijk de ont wikkelingshulp zou moeten verzor gen. Dus moeten we onze stellingna me veranderen". Ook J. van den Berge (RU) liet zich in deze geest uit. „Het is een goed project, die mensen moeten geholpen worden. Laten we dan als gemeente een bepaald budget vaststellen in de begroting om jaarlijks een acceptabel project in de Derde Wereld te steu nen". Vasthouden J. W. Geleijnse (CDA) was niet zo Magnificat is in januari opgericht en telt 24 enthousiaste leden uit de re gio. Velen zingen ook in een ander koor of zijn daar anderszins bij be trokken. Men houdt zich bezig met het zingen van kerkmuziek uit alle stijlperioden. De meeste werken wor den vierstemmig gezongen, met uit zondering van psalm 84 en psalm 139. Die worden vijfstemmig gebracht. Wim Diepenhorst en Abram Bezuijen verzorgen deorgelsoli. Dirigent is Ri- nus Verhage. Hij studeerde orgel, kerkmuziek en koordirectie aan het Rotterdams Conservatorium bij on der andere Arie J. Keijzer, Jan Eel- kemna en Barend Schuurman. Het vocaal ensemble Cantiona Mu- sicum uit Nieuwerkerk is in 1982 op gericht. Dit ensemble is opvolger van het besluit van DGSM nog niet onher roepelijk is. „Ik strijd nog even door. Voor de veiligheid van Zeeland en voor het behoud van de werkgelegen heid in Haamstede". Kloet werkt al tien jaar als vuurtorenwachter in Nieuw-Haamstede waarvan vijf jaar als hoofd kustwacht. enthousiast. „Natuurlijk is ontwik kelingshulp een goede zaak. Maar de gemeente voert een eigen beleid waarin is opgenomen dat ontwikke lingshulp geen gemeentelijke taak is. Ik wil niet van het beleid afstappen waarvoor we indertijd hebben geko zen". Conform de mening van de meeste leden van de adviescommissie zal aan de raad worden voorgesteld akkoord te gaan met het WMZ-pro- ject en in de begroting een post ont wikkelingshulp op te nemen. Op dit moment zijn in Nederland ongeveer 300 gemeenten die jaarlijks een be drag voor ontwikkelingshulp be schikbaar stellen. Onder hen de ge meente Brouwershaven. 1 Alleen Van den Berge stond posi tief tegenover het voorstel van de Bond tegen het Vloeken om in de APV een vloekverbod op te nemen. „Natuurlijk zijn wij als christelijke partij ook tegen vloeken. Maar ieder een is zelf verantwoordelijk voor zijn woordgebruik. Het gaat mij net iets te ver om daarvoor een bepaling op te nemen", aldus Geleijnse. En ook het PvdA- en VVD-commissielid ble ken een dergelijke mening te hebben. De discussie die tijdens de vorige gemeenteraad werd gehouden over het al dan niet aanschaffen van een extra jeep ten behoeve van de strand- reddingsbrigade werd nog eens dun netjes overgedaan. Van Zuylen moest namelijk melden dat het voorgestel de compromis, het leasen van een dergelijke auto tijdens het zomersei zoen, niet mogelijk was. „Er is geen enkel bedrijf die dat doet en we kun nen ook niet huren voor drie maan den". Hendrikse, die zich tijdens de raadsvergadering een tegenstander toonde van de aankoop van een twee de jeep, stelde voor om de gemeente opzichter een kilometervergoeding te geven voor het gebruik van zijn eigen auto gedurende de zomermaanden. „Dan kan de jeep voornamelijk dienst doen voor de reddingsbriga de". De Feiter (WD) vond dat het ge bruik v^n de jeep door goed overleg tussen de dienst gemeentewerken en de strandreddingsbrigade in de zo mer van 1989 wel is op te lossen. De twee overige commissieleden (CDA en RU) zagen het aankopen van een tweede jeep door de gemeente als de beste oplossing. het voormalige Duivelands Barok Ensemble, toen onder leiding van W. Jumelet. Wegens vertrek van de diri- f;ent werd het ensemble opgeheven, n 1982 echter kwamen enkele oud leden bij elkaar en in de persoon van A. van 't Geloof werd een nieuwe diri gent gevonden. Het ensemble telt nu zestien personen. De muziek die wordt gezongen is in de meeste gevallen van de compo nisten, die leefden in de 16e, 17e en 18e eeuw. Een enkele keer wordt een muziekstuk ingestudeerd van een componist uit de 20e eeuw. Het reper toire van het ensemble omvat enkel geestelijke koormuziek. Op het pro gramma treffen de bezoekers dan ook regelmatig werken aan van Bach, Schütz, Sweelinck en Goudimel. ZIERIKZEE - Het verkeer in de smalle Sint Domusstraat te Zierik zee heeft dinsdag geruime tijd klem gestaan vanwege een ingewikkelde aanrijding waarbij een vrachtauto, een personenauto, een motor en een fiets waren betrokken. Er werd nie mand gewond. D. B. uit Den Haag reed met een vrachtwagen door de Sint Domus straat in de richting van de Oude Ha ven toen de laadklep van zijn voer tuig openviel. De klep raakte een personenauto bestuurd door F. van de V. uit Zierikzee die achter de vracht auto reed. De auto schoot door de klap dwars op de weg en tijdens de zwaai waarmee dit gebeurde raakte hij een motorfiets bestuurd door A. B. uit Noordgouwe. Deze viel daar door op een geparkeerd staande fiets van R. S. uit Zierikzee. Het gevolg van dit alles was dat de auto van Van de W. aan de achterzijde en de linker zijde behoorlijk werd beschadigd. De verlichting en het zijdeksel van de motor van B. werd vernield en het achterwiel en de standaard van de fiets van S. was kapot. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUÜOEBEURS - TEL-OWO-16255 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- mari te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - Op alle scholen op Schouwen-Duiveland worden deze week activiteiten en festiviteiten georganiseerd om het schooljaar af te sluiten. Zo ook op de Christelijke Basisschool Johan Louis de Jonge aan 't Vrije in Zierikzee. Het eindfeest stond dit jaar in het teken van het sprookje. „We hebben de onderbouw, groep één tot vier, gemixed, zodat er vier verschillende groepen ontstonden. Dit is ook gebeurd met de bovenbouw. De onderbouw heeft 's mor gens mutsen gemaakt en liedjes geleerd. Dit alles met betrekking tot het thema. Er werd een sprookje uitgebeeld aan de bovenbouw", aldus mevrouw Dekkers. De bovenbouw had voor de middag een sprookje ingestudeerd, maar om het voor de kleinere kinderen moeilijk te maken, moesten deze raden om welk sprookje het ging. Als onderbreking waren er spelletjes georganiseerd. ..Door het slechte weer werden deze binnen gehouden". Er was een speurtocht geor ganiseerd die vanwege het weer maar gedeeltelijk doorging. .Sommige groepen hebben de speurtocht gelopen tussen de buien door. Degenen die de tocht niet gelopen hebben, gaan dit binnenkort doen, als het weer een beetje meezit", aldus de leerkracht van groep één en twee. De middag werd afgesloten met de ouders die het hele jaar hebben meege holpen aan het schoolgebeuren. „We hebben met z'n allen wat gedronken en uit zitten blazen van een ontspannende en leuke dag". BROUWERSHAVEN - In de Grote Kerk te Brouwershaven is vandaag, don derdag 29 juni, een concert van psalmcomposities. Uitvoerenden zijn Magni ficat onder leiding van Rinus Verhage en Cantiona Musicum onder leiding van A. van 't Geloof. Het concert begint om 20.00 uur. Naar aanleiding van project Whter Maatschappij Zeeland BURGH-HAAMSTEDE - Het ontwikkelingsproject van de Water Maatschappij Zeeland, die een energie- en waterbedrijf in de derde wereld heeft geadopteerd, was de directe aanleiding voor een voorstel om in de begro ting- van de gemeente Westerschouwen een vaste post voor ontwikkelingssamenwerking op te nemen. Het voorstel kwam op tafel tijdens een discussie van de ad viescommissie algemene en bestuurlijke zaken Wester schouwen die bijeen kwam voor een openbare vergade ring in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 3