Gemeenten moeten zich meer regionaal opstellen Ierse setter uit Bruinisse jeugd-wereldkampioen 1989 Zeeland: „Vol is vol" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bewaring verdachten Van Goghzaak verlengd tijk ':?/OOEL Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vuurtoren Onderzoek Afscheid Paard Met ingang van 1 december 1989 wordt de per- De gemeenteraad van Middenschouwen stelt Lovende woorden bij het afscheid van M. Vaar- De Zeeuwse dag van het paard heeft veel be- sonele bezetting van de vuurtoren in Burgh- een krediet van 12.000 gulden beschikbaar zon Morel als directeur van basisschool 't Kof- zoekers getrokken. (Pag. 9). Haamstede teruggebracht van 6 naar één voor een onderzoek naar de verkeerssituatie in schip in Zierikzee. (Pag. 5). man. (Pag. 3). het gebied Dijkstraat/Dorpsstraat. (Pag. 4). DONDERDAG 29 JUNI 1989 145ste jaargang Nr. 24565 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Iets schoons is voor altijd een bron van vreugde. Keats Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs tijdens jubileumviering Vereniging BW&S ZIERIKZEE - „Vanwege diverse omstandigheden is het steeds meer zichtbaar en voelbaar dat gemeenten zich minder gemeentelijk en meer regionaal moeten oriënte ren. Het is dan ook onvermijdelijk dat in de toekomst de intergemeentelijke samenwerking moet worden geïnten siveerd om ons als kleine regio te handhaven en de pro vincie op afstand te houden". Deze toekomstvisie ver kondigde burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs tijdens de bijeenkomst ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Vereniging van Burgemeesters, Wethouders en Secreta rissen in de Concertzaal in Zierikzee. Zeelandbrug tot zeker het jaar 2000 te handhaven. Ook zal getracht wor den na de fusie van PZEM en WMZ een districtskantoor op Schouwen- Duiveland te behouden. „Het is on vermijdelijk dat in de toekomst de intergemeentelijke samenwerking wordt versterkt om ons als kleine re gio te handhaven en de provincie op een afstand te houden" aldus de Zie- rikzeese burgemeester. heel, succes hebben dan moeten daar voor verschillende alternatieven zijn. Een eenheidsoplossing voor een be stuurlijke reorganisatie bestaat niet, zo bleek uit het verhaal van De Vries. Het probleem van de intergemeen telijke samenwerking is niet iets van de laatste paar jaar, maar dateert van het begin van de jaren zeventig toen er plannen werden gemaakt om Ne derland in 44 regio's op te delen. Dat plan is inmiddels ter ziele, maar het idee van de intergemeentelijke sa menwerking daarentegen is nog steeds springlevend. Om te voorko men dat naast het rijk, provincie en gemeente een weinig democratische vierde bestuurslaag zou ontstaan werd in 1985 de nieuwe wet op de ge meenschappelijke regelingen inge voerd. Niet iedere gemeente is vol gens De Vries even vlot met die samenwerking met andere gemeen ten. Met name het bundelen van de verschillende gemeenschappelijke re gelingen tot een geheel wordt door lo kale bestuurders aarzelend bena derd. Toch bleek de hoofddirecteur van de VNG niet pessimistisch gestemd te zijn over de vorderingen op het gebied van de intergemeente lijke samenwerking. „In toenemende mate blijken gemeenten bereid te zijn om samen te werken" aldus De Vries. De hoofddirecteur van de VNG, de overkoepelende organisatie voor de gemeenten, wees voorts op het unieke vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een groot aantal genodigden onder wie onder meer de Commissaris der Koningin in Zeeland, dr C. Boertien en echtgenote, de gedeputeerden E. Maris-Koster en drs R. C. E. Barbé, de hoofddirecteur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, mr K. G. de Vries, leden en oud-leden van deze honderdjarige vereniging kreeg van wethouder W. G. Renden van Midden- schouwen te horen hoe het honderd jaar geleden allemaal begonnen was. Daarvoor was Renden in het archief gedoken om het verslag van de oprichtingsbijeenkomst op te diepen. Dat verleden van deze èeuwling werd in de vorm van een puzzelstukje beet je bij beetje geopenbaard, doordat Renden als „spreekstalmeester" steeds een stukje van dat verleden ophaalde. Oprichting De Vereniging BW&S is honderd jaar geleden door toedoen van burge meester mr J. P. N. Ermerins van Zie rikzee en de secretarissen mr J. F. van der Lek de Clerq en J. M. Locker de Bruijne opgericht met het doel om de kennis van het administratief recht onder de leden te bevorderen en om de belangen van de gemeente-ambte naren te bevorderen. Een jaar later werd die doelstelling nog uitgebreid met het streven om de gemeenschap pelijke belangen van de gemeenten te bevorderen. Aanvankelijk stond de vereniging open voor burgemeesters, secretaris sen, wethouders, raadsleden en ont vangers. De inzichten van de bestuur ders en de ambtenaren bleken in de praktijk soms niet met elkaar vere nigbaar te zijn. Dat leidde in 1923 tot de opheffing van de vereniging. Dat ter ziele gaan was echter van korte duur want nog geen maand later werd een nieuwe vereniging voor bur gemeesters, secretarissen en ontvan gers opgericht. Sinds 1961, toen Schouwen-Duiveland met een ingrij pende gemeentelijke herindeling werd geconfronteerd mogen ook de wethouders weer van de partij zijn. Ook Sint Philipsland behoort sinds 1974 tot de gelederen van BW&S. Bindmiddel Ofschoon BW&S geen gemeen schappelijke regeling is die bindende besluiten kan nemen, vervult dit overlegorgaan wel degelijk een be langrijke functie in het hedendaags bestuur in de regio. Volgens burge meester mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee, die tevens voorzitter van deze vereniging is, vormen de vereni gingsactiviteiten een goed bindmid del tussen de zeven deelnemende ge meenten en wordt BW&S gezien als een onmisbaar overlegorgaan. „Het is niet bout uitgedrukt om te stellen dat ons gebied zonder BW&S moei lijk te besturen zou zijn" aldus Assel bergs. Meer regionaal In de toekomst zal de betekenis van BW&S volgens voorzitter Asselbergs toenemen door factoren als de toene mende complexiteit van de samenle ving, de schaalvergroting, bestuurlij ke organisatie en allerlei ontwikke lingen die boven het gemeentelijk ni veau uitstijgen. Hierdoor zal het steeds duidelijker worden dat ge meenten zich mindergemeentelijk en meer regionaal moeten oriënteren. Inmiddels is dankzij BW&S een aantal zaken gemeenschappelijk aan gepakt. zoals onder meer een geza menlijk onderzoek naar de werkgele- genheidsstructuur op Schouwen-Dui veland en Sint Philipsland en zeer re cent nog het afstemmen van de ge meentelijke hinderwetuitvoerings- en opsporingsprogramma's op elkaar. De komende tijd, zo gaf Asselbergs te kennen zal de aandacht zich vooral richten op het voorbereiden van fel verzet tegen het voornemen van de provincie om de tolheffing voor de Differentiatie Dat de intergemeentelijke samen werking niet altijd even soepel ver loopt werd door mr K. G. de Vries, hoofddirecteur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten uiteeenge- zet. Wil die intergemeentelijke sa menwerking. uitmondend in een bun deling van verschillende gemeen schappelijke regelingen tot één ge- De overhandiging van het boekje: v.l.n.r. de heren Uil, Groenleer, Boertien en Asselbergs. (Foto: Joop van Houdt). Op wereldtentoonstelling in Kopenhagen BRUINISSE - De Ierse setter Why Not van Ingrid Sil- vius uit Bruinisse is jeugd-wereldkampioen 1989 gewor den. Op de wereldtentoonstelling in Kopenhagen werd de hond door de keurmeesters uitgekozen als de mooiste en best getrainde Ierse setter in haar leeftijdsklasse. Why Not werd op vier april 1988 ge boren in de kennel Van het Adelaars- varen die Ingrid Silvius sinds tien jaar in Bruinisse runt. „In totaal heb ik al 18 jaar een kennel, maar vroeger woonden we in Limburg. Daar komt ook de naam vandaan. Adelaarsva- ren is een varen dat veel voorkomt in het bos in Limburg". Why Not is de dochter van een Ierse setter die inder tijd Nederlands kampioen werd. Eerste keer Haar moeder en oma wonen nog steeds in de Bruse kennel Van het Adelaarsvaren. Verder heeft Ingrid Silvius daar nog een Engelse setter en een Ierse wolfshond. Het was voor de eerste keer dat ze met de hond deelnam aan een wereldkampioen schap. „Dat kwam omdat het dit jaar in Kopenhagen was. Dat is nog een beetje in de buurt. Vorig jaar was het wereldkampioenschap in Peru en dat is natuurlijk veel te ver weg". De 14 maanden oude Why Not kwam in Kopenhagen uit in de jeugd- klasse voor setters van 9 tot 16 maan den. „De keurmeesters kijken naar het uiterlijk van de honden. Verder moeten ze 'mooi staan' gedurende ongeveer vijf minuten en enkele rondjes lopen zodat ze kunnen beoor delen welke honden het beste lopen". De training die Ingrid hiervoor met Why Not deed was summier. „Tien minuten per week, meer doe ik niet". Desondanks won de Ierse setter uit Bruinisse de jeugdklasse van 9 tot 16 maanden. De teef moest daarna nog wedijveren met de winnaar in de jeugdklasse voor honden van 16 tot 24 maanden oud; een setter van Duitse afkomst. Een oogopslag „Ik dacht niet dat ze zou winnen van een hond die een stuk ouder was. ■Maar de Zweedse keurmeester had het in een oogopslag gezien". Why Not werd uitgeroepen tot jeugd-wereld kampioen. Tot grote verrassing van ffih PE Bitr Ingrid Silvius. „Op de tentoonstel ling waren zo'n 10.000 honden uit al lerlei landen uit de hele wereld. Ik had nooit gedacht dat een Nederland se hond zou winnen". Ibch gebeurde dat diverse keren want van de vier ti tels die tijdens het kampioenschap waren te behalen gingen er drie naar Nederlandse honden, waarvan een naar Why Not. Ingrid Silvius omschrijft haar Ier se setter als een hond met een heel lief karakter, vooral ook voor kinde ren. „Het is een allemansvriend, be slist geen waakhond en zij heeft veel behoefte aan beweging. Iedere dag laten we onze honden een uur los langs de Grevelingendam. Ze is on vermoeibaar en ook een beetje eigen wijs. Maar voor honderd procent te vertrouwen". Why Not is goed ge bouwd en heeft lange haren in een mooie rode kleur. Ingrid Silvius kweekt eens in de twee a drie jaar met haar Ierse set ters. „Of ik dat ook met Why Not ga doen hangt er van af of ze goede heu pen blijkt te hebben. Ze is te jong om dat nu al te kunnen beoordelen. In elk geval moet ze twee of drie jaar oud zijn voor ze-een nest mag hebben. Dat is een principe van mij". Ingrid weet nog niet of ze volgend jaar weer naar het wereldkampioenschap gaat. „Dan is het in Tsjechoslowakije. Dat is ook een heel eind weg". Verwachting tot vrijdagavond: Af en toe zon Af en toe zon en een kleine kans op een bui, in de avond vanuit het wes ten regen. Minimumtemperatuur om streeks 9 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 19 graden. Weinig wind. WEERS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 3 juli Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noordoost 3 Zondag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: noordoost 3 Maandag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 30 juni Zon op 05.23, onder 22.03 Maan op 02.20, onder 19.59 Nieuwe Maan: 3 juli (06.59) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het regengebied dat van daag over ons land trok wordt ge volgd door een opklaringsgebied dat morgen boven onze omgeving ligt. Er komt daarom morgen af en toe zon voor maar er blijft toch ook nog een kleine kans op een bui bestaan. Later op de dag nadert vanuit het westen opnieuw bewolking van een nieuwe Oceaanstoring. Deze bewol king zal gedurende de avond over het hele land trekken en gaat er regen uit vallen. De komende nacht daalt tij dens flinke opklaringen het kwik tot ongeveer 9 graden en kan er mogelijk wat mist ontstaanm. Overdag komt de temperatuur niet veel hoger dan een graad of 19. Er is weinig wind, kracht 3 of minder. EDE - De bewaring van de twee verdachten in de Van Goghzaak, de Nijmegenaren A. W. B. (37) en A. O. (31), is met zes dagen verlengd. Dat heeft een woordvoerder van de Edese politie meegedeeld. Hij verwacht dat de bewaring voor dat de tweede termijn om is, omgezet zal worden in gevangenhouding. Overigens is verder, volgens de zegsman van de politie, nog geen en kel resultaat geboekt door het Van Gogh-team. De stroom toeristen moet als Zeeland vol is teruggedrongen worden (Foto: Joop van Houdt) MIDDELBURG - De provincie Zeeland wil deze zomer de stroom toeristen terugdringen tot het aantal dat de re guliere kampeerterrei nen aan kunnen. Het da gelijks bestuur van de provincie heeft de Zeeuwse gemeenten ge adviseerd het principe vol is vol te hanteren. Daarnaast staat de pro vincie een harde aanpak van het illegaal kampe ren voor. Het college van gedeputeerde staten vindt dat als alle reguliere kampeerterreinen in Zeeland be zet zijn, er geen tijdelijke extra ca paciteit bij moet komen. In nood gevallen moeten er door de gemeenten alleen voorzieningen worden getroffen voor een nacht. Particuliere overloopterreinen en kampeerterreinen bij de boer, die zijn bedoeld voor de piekopvang, worden volgens gs oneigenlijk ge bruikt. Op die manier ontstaat een uit breiding van de kampeercapaci- teit. Gs adviseren de gemeenten daarom zelf noodterreinen be schikbaar te stellen. Deze mogen dan slechts voor een nacht ge bruikt worden en rflleen als er in de wijde omgeving geen plaatsje meer te vinden is. Tbgen het ille gaal kamperen zal deze zomer door de politie streng opgetreden worden. Volgens het dagelijks provinciebestuur is het een taak van de VW-kantoren de recreant te informeren over deze maatrege len, Ook moeten zij het aantal open plaatsen op kampeerterrei nen snel aan toeristen door kun nen geven. Daartoe zouden de kantoren in het hoogseizoen en in het weekend langer open moeten zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1989 | | pagina 1